STAVENISSE* St. MAARTENSDIJK. SCHERPENISSE. POORTVLIET. St. FILIPSLAND* EEN OUDE EN EEN NIEUWE DE ONDERWIJZER. DE GROENE KRUIS-SUBSIDIE. DEZELFDE. HIER TWEE NIEUWE WETHOUDERS. GEEN VERANDERING. TWEE NIEUWE WETHOUDERS» EEN NIEUWE WETHOUDER WERPT EEN TERUGBLIK» bij de voorzitter tot zijn blijdschap kan opmerken, dat ze ditmaal een goed slot heeft. Hij beweert hiermee niet, dat dit zo zal blijven, maar in elk geval is het thans wel zo. Bij de rondvraag informeert dhr. G. Goedegebuure of men, gehoord boven staande thans dus niet meer noodlijdend is. De voorzitter antwoordt bevestigend en zegt dat dit in feite eigenlijk nooit het geval is geweest, maar dat het een het ander moest dekken. Dhr. Ridderhof wil nogmaals terug komen op de hondenkwestie, die in een vorige vergadering door Moerland ter sprake was gebracht. De voorzitter in- terumpeert, dat de politie al van het een en ander in kennis is gesteld. Dhr. Ridderhof wil er toch nog even op door gaan en zegt, waar men vorig maal unaniem van mening was, dat een pen ning ondoeltreffend is, hij misschien wel een betere oplossing had, wanneer men verplichtte dat iedere hond een hals band met nummer moest dragen, e. en a. ter secretarie geregistreerd. Wanneer men dan een hond aantreft op ander mans grond, is het te onderzoeken, be sluit Ridderhof. „Als j'm te pakken krijgt tenminste," repliceert dhr. J. L. Goede gebuure. Dhr. Moerland zag maar liever, dat er een verbod kwam honden los te la ten lopen. De voorzitter acht dit een bezwaar. „Waarom kan het in de stad wel vraagt Moerland. De voorzitter wil over de opmerking van dhr. Ridder hof wel eens nadenken en dat plan nader bezien. Dhr. Moerland wil alsnog voorstellen een verbod te maken om honden los te laten lopen. De voorzitter blijft evenwel bij zijn besluit. Toen was niets meer aan de orde. Ook in deze gemeente was de Raad op Dinsdag 6 September des vm. om 9.30 uur voltallig bijeen. De voorzitter, burgemeester Verburg opende met 'n bij zonder welkomstwoord. Hij wees er op, dat deze vergadering weer als een mijl paal in het gemeenteleven kan worden beschouwd. „Vannacht om 12 uur", aldus de voorzitter, „had de oude Raad afgedaan en kwam meteen de nieuwe aan het bewind." De nieuwe Raad, ge kozen door een vrije stemming, die uit maakte welke personen de komende periode de gemeente zou besturen. Voor de gekozenen brengt dit consequenties mee. Men heeft elkander te aanvaarden en ik heb U te aanvaarden. Verschillen de problemen zullen zich voordoen. Ik noem U slechts de Openb. Lag. School en verbetering van de Oudelandse dijk. U zult deze problemen krijgen op te lossen. Ik heet U thans van harte wel kom. Voor moeilijklieden zult U niet gespaard blijven. God geve LI wijsheid, kracht en voorzichtigheid om dit werk te doen. Daartoe is het nodig, dat men tevoren wel overweegt, maar niet nodig is eerst te moeten horen wat anderen zeggen om dan een eigen mening te vor men. Onderling overleg kan goed zijn, maar de eigen mening behoeft men daar om niet prijs te geven. Hierna werd door allen de ambts- en zuiveringseed afgelegd, waarna de voor zitter hen toewenste, dat allen de af gelegde eeden mochten nakomen opdat de gemeentebelangen bevorderd zouden worden. Benoeming wethouders Bij de eerste stemming krijgt dhr. J. W. v. d. Slikke 5 en dhr. I. de Vos 2 stemmen. Eerstgenoemde is daarmee als wethouder herkozen. Bij de tweede stemming wordt het nieuwe raadslid, dhr. J. Hage met alge mene (zeven) stemmen benoemd. Weth. v. d. Slikke dankt voor het in hem gestelde vertrouwen, hoopt de be langen principieel, maatschappelijk en zakelijk te behartigen, vooral in moreel opzicht de verantwoordelijkheid tegen over Hem te mogen beseffen. Weth. J. Hage dankt eveneens voor deze benoe ming en hoopt naar vermogen de ge meentebelangen te dienen. Daarna feliciteert de voorzitter beiden en wenst hen nogmaals Gods zegen toe. Na de notulen volgen de ingekomen stukken. Van het Prov. Bestuur definitieve goedkeuring van de rekening 1946. Aangeboden wordt de rekening 1947, die na onderzoek voorlopig zal worden vastgesteld. Goedkeuring door het Prov. Bestuur van de gratificatieregeling 1949. Goedkeuring,, idem wijz. heffing be smettelijke ziekten. Dhr. Joh. Stoutjesdijk vraagt vergun ning óm met tractor en 2 aanhang wagens door de gemeente te mogen rijden. Hiertegen is geen bezwaar. Wel merkt dhr. van 'tVeer op, dat het wel schadelijk zou kunnen zijn voor de gebouwen, daar alles er van trilt. De vele massale vrachten maken het wel erg. Weth. v. d. Slikke meent dat hier moeilijk een oplossing voor te vinden zal zijn. Mag men niet met 2, dan komt er 1 grote. Van het Min. van Wederopbouw inzake overdracht wederopbouwwerk zaamheden. Na de bevrijding heeft de Minister, aldus de voorzitter, in dit op zicht alles tot zich getrokken. Thans is weer bevoegdheid aan de gemeente ge geven, die o.a. mag overgaan via de Centr. Dienst tot vergunningen tot een bedrag van f 150.000. Voor de admini stratieve werkzaamheden hiervoor krijgt deze dienst een maandelijkse uitkering van het Rijk. De voorzitter zet een en ander op verzoek van dhr. Hage nog nader uiteen. Dhr. Jacob M. Leune verzoekt de wat defecte sproeibus van de gemeente te mogen kopen. De burgemeester stelt voor hierop afwijzend te beschikken, daar beide nog in behoorlijke staat zijn en de gemeente ze nog nodig kan heb ben. Geen bezwaar tegen afwijzing. Dezelfde inwoner verzoekt de vergun ning tot de verkoop van patate-frites wat de winkelsluitingswet aangaat uit te breiden tot ook de Vrijdagavond. Dhr. Hage vraagt of het op een be- J. W. v. d. SLIKKE J. HAGE paald uur moet zijn opgeruimd. Het blijkt niet in de vergunning te zijn op genomen. Op voorstel wordt dan be sloten in te lassen, dat hij mag staan tot het sluitingsuur van de café's. Een verzoek van de Katholieke Blin- denver. „St. Antonius van Padua" om een bijdrage van f 50.wordt op voor steel van het Dag. Bestuur afgewezen. Punt 6 is een voorstel van de burge meester art. 65 der Alg. Pol. verorde ning te wijzigen. Dit gaat over het stookverbod. Naar aanleiding van het door dhr. Hage in vorige vergadering opgemerkte stelt de voorzitter thans voor dit verbod van kracht te doen zijn in de bebouwde kom der gemeente. Dhr. Hage meent dat er nog een adder in het gras zit. De mensen zitten straks weer met slachten. Hoe moet dat. De voorzitter antwoordt dat ont heffing kan worden verleend. Weth. v. d. Slikke zou buiten de kom een bepaalde afstand willen noe men van de openbare weg. De voor zitter antwoordt, dat de Provinciale re geling reeds 45 meter aangeeft. Dhr. Hage wil toch de slachtkwestie in dit verband nog ter sprake brengen. Kan er naast de reeds bestemde plaats soms nog een worden aangewezen Na bespreking wordt besloten, dat t.z.t. zal worden overwogen waar de slachtplaat sen kunnen worden aangewezen. De onderwijzer Vervolgens is aan de orde de benoe ming van een onderwijzer aan de O. L. School. De voorzitter zegt dat wegens daling van het aantal leerlingen dhr. Janssen tegen 1 Jan. 1949 ontslag was verleend. Waar echter de Rijksvergoeding weer werd verstrekt, kreeg genoemde onder wijzer een aanstelling als tijdelijke leer kracht. Nu hij zich enige tijd geleden heeft misdragen, wilden B. en W. voorstellen dhr. Janssen m.i.v. 11 Sept eervol ont slag te verlenen wegens ongeschiktheid. Tengevolge van de uitkering der ver goeding is de gemeente verplicht gewor den dhr. Janssen weer vast te benoe men. Weth. v. d. Slikke acht het gewenst deze zaak in besloten zitting te bespre ken, waartoe wordt overgegaan. Na heropening volgt stemming over het al of niet benoemen van genoem de onderwijzer. 4 leden stemmen tegen benoeming. 2 voor en 1 stem voor onder protest. De voorzitter zegt dat de consequentie zal zijn, dat hij toch benoemd zal moe ten worden. Weth. v. d. Slikke zegt, dat het Prov. Bestuur geen goedkeuring aan ontslag zal hechten. De bijslagen kindertoeslag is vastge steld, de minimum kindertoelage is van f 150.op f 156.gebracht. De voorzitter merkt op dat op 1 Oct. a.s. een nieuwe woningcommissie moet worden benoemd. Hij vraagt of de nieu we raad dit wil opnemen. Dhr. Tazelaar wil eerst vragen of de oude commissie dit wil doen, zo niet dan kan in een volgende vergadering hierover opnieuw worden gesproken. De voorzitter verwacht wel binnen kort weer te moeten vergaderen. Dhr. de Vos merkt op dat wat het lopen over andermans grond betreft, hiervan veel misbruik gemaakt wordt op de weide van dhr. Steendijk. Waar daar hooi en stro is opgeslagen is brandgevaar, mede daardoor niet denk beeldig. De voorzitter zal de politie daarop wijzen. Dhr. van 't Veer zegt dat het zijn aandacht trok dat op de haven vaak zo weinig schepen worden geladen. De schippers, die soms lang op een vracht moeten wachten, betalen havengeld. Daartegenover komen grote wagens op de haven laden zonder dat ze moeten betalen. Kan men daar ook geen haven geld van heffen De voorzitter zegt dat dit niet mo gelijk is, daar zij de haven niet gebrui ken. Misschien zou men precariorechten kunnen heffen. Op een vraag van dhr. L. Hage, hoe Boomsluiter havengeld betaalt, ant woordt de voorzitter dat dit per abon nement gaat, terwijl hij over de goederen precariorechten betaalt.. Dhr. van 't Veer zag gaarne een rich tingspijl geplaatst op de hoek „Juliana- straat, richting Voorstraat", omdat hier vaak verkeerd wordt gereden. De voorzitter zegt dat er een rich- tingswijzer komt. Dhr. Potappel wijst op de slechte toe stand van een gedeelte straat in de Kerkweg door een defect aan de Wa terleiding. Evenals de goot en de putten in die straat zal dit worden nagezien. Dhr. de Vos wijst in dit verband op de afvoer in de Julianastraat, die z.i. ook nog niet afdoende is. Dhr. L. Hage wijst nogmaals op de verlaatput onder de Stoofdijk, met nog enige andere putten in de gemeente zal dit worden nagezien. Op een desbetreffende vraag van dhr. Tazelaar antwoordt de voorzitter, dat de subsidie van het Groene Kruis tot wederopzegging toe verstrekt wordt. Dhr. Tazelaar meent, dat het dan op de weg ligt deze subsidie in te trek ken. Ze was gegeven om een wijkver pleegster voor de vereniging te kunnen krijgen. Door de bouw van een nieuwe woning zal de kas binnen enige jaren leeg zijn. Wie bouwt nu een huis, waar 3^ van de bevolking tegen is. Wij zitten hier om de geldelijke belangen te behar- tige en toe te zien dat het geld goed besteed wordt. Nu het bestuur van het Groene Kruis hierin wel wat ver gaat, zag ik graag, aldus dhr. Tazelaar, dat B. en W. in een volgende vergadering met een voorstel kwamen om de subsidie in te trekken. De voorzitter ziet dit als een poging om het besluit van het Groene Kruis te torpederen. De subsidie is echter ge geven om het werk in het algemeen te doen doorgaan. Dhr. v. d. Slikke zegt dat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat het Groe ne Kruis bij financiële moeilijkheden juist om een verhoging zal aankloppen. Dan kan dhr. Tazelaar spreken. Wanneer we nu de subsidie intrekken, zouden we niet alleen de woningbouw, maar ook de verpleging torpederen. Dhr. Tazelaar acht het niet verant woord, wanneer het Bestuur van het Gr. Kruis gekke dingen doet, de gemeente hiervoor moet betalen. Hij blijft dus bij zijn voorstel. Dhr. van 't Veer had liever gezien, dat T. een sociaal belang als het Gr. Kr. verhoging van subsidie gaf. Dhr. Tazelaar vindt dat het gecom pliceerd wordt: de burgemeester en weth. v. d. Slikke en dhr. v. 't Veer zullen zich als bestuursleden van genoemde ver. met hand en tand verdedigen, bemerkt hij. De voorzitter besluit tenslotte met de opmerking, dat dhr.- T. schriftelijk zijn wensen tot een voorstel kenbaar kan maken. Dan kunnen B. en W. het be kijken. Daarna sluiting. Vanzelfsprekend was het ook in deze gemeente Dinsdag 6 September openbare Raadsvergadering. Ze werd om 10 uur gehouden. En alle leden waren aan wezig. Na de opening zei de voorzitter, dat eerst de zuiveringseed, daarna de eed op de Grondwet behoort te worden afgelegd. De heer Op den Brouw verklaarde de belofte te zullen afleggen. De overige leden bepaalden zich tot de eeden. Toen riep de voorzitter allen het welkom toe in deze nieuwe periode, voornamelijk de heer Geluk, die voor de eerste maal zijn intrede in de raad doet. Spreker wees er verder op, dat het raadslid zijn, geen gemakkelijke taak is, zeker niet met de komende crisisperiode, daar met weinig geld zoveel mogelijk gedaan moet wor den. Hij dankte voor het steeds in goede harmonie verrichtte werk in de afge lopen periode. De heer Koopman verklaarde zich voorstander van het besteden der uit- A. L. HAGE A. P. BOUT gaven voor goede doeleinden, doch tegenstander van uitgaven voor beden kelijke strekking. Daarna werden de ter visie gelegen hebbende notulen der vergadering van 15 Augustus onveranderd goedgekeurd. De verkiezing. Ter verkiezing van wethouders wer den als stembureau aangewezen de heren Koopman en De Viet. In de vacature A. L. Hage werden uitgebracht 3 st. op de aftredende en 3 op de heer M. L. Koopman, terwijl 1 briefje 2 namen be vatte, alzo van onwaarde werd ver- -klaard. Bij de 2e stemming verwierf de heer Hage 4, dhr. Koopman 2 en dhr. Lange- jan 1 stem, zodat eerst genoemde was herkozen. Daarna werd dhr. A. P. Bout met 4 st. als wethouder herkozen. 3 waren op de heer Langejan uitgebracht. Beiden verklaren deze herbenoeming te aanvaarden. De heer Hage voegde hieraan toe, nadat hij reeds 30 jaren zitting had, deze periode alsnog wilde aanvaarden om de wagen in het spoor te houden, ook al is het waar, dat wie aan de weg tim mert, veel bekijks heeft. Hij hoopt in de komende 4 jaren de belangen van de gemeente te bevorderen en de zaken voor te bereiden voor de leden van de raad en met evenveel genoegen onder voor zitters leiding samen te werken. De heer Bout dankte eveneens voor het in hem gestelde vertrouwen en zou de belangen met al zijn krachten voor staan. De voorzitter heeft in de afgelopen nog korte tijd de samenwerking onder vonden en weet dat men steeds op de bres staat voor de gemeentebelangen. Hij sprak ten aanzien van de heer Hage de wens uit dat deze, voor wat zijn ouderdom aangaat, nog wel enige tijd zal kunnen meegaan. Bij een algemene gedachtenwisseling kwam vooral naar voren, dat de uit gaven metterdaad stijgen en als er dan geen bronnen zijn om aan te boren, ziet de toekomst er donker uit. Nadat de heer Geluk de voorzitter dank had gezegd voor zijn woord van welkom en belooft de belangen der ge meente te helpen bevorderen, alsmede dank aan de kiezers, die hem hun ver trouwen hadden geschonken, wordt de vergadering gesloten. 4 uur in de namiddag kwam de raad onder leiding van burgemeester Bou- wense hier bijeen. 6 leden waren aan wezig. Met kennisgeving van verhinde ring was de heer C. G. Hartog absent. Met een welkomstwoord inzonderheid voor de drie nieuwe roadsleden, deelt de voorzitter mede, dat allereerst de zuive ringseed en daarna de ambtseed behoren te worden afgelegd, waartoe alle zich bereid verklaarden en achtereenvolgens de beide eeden in handen van de voor zitter aflegden. De voorzitter wilde, inzonderheid hen, die voor de eerste maal deze eeden heb ben afgelegd, toeroepen in gedachten te willen houden, dat zij zich bij de be hartiging der gemeente-belangen aan passen bij de sfeer van gemoedelijkheid, opdat bij het niet terugkeren in de raad de toekomst zal kunnen uitmaken door de vruchten van samenwerking, wat hun gegeven woord waard is. Degenen, die niet in de raad terugkeren, bracht hij dank voor wat zij tot stand hielpen brengen in het belang van Scherpenisse. Hij sprak de hoop uit, dat Gods zegen mocht rusten op het werk van de nieuwe raad en op hun persoon. De heer van der Jagt wees op de ge wichtige taak, die de leden op zich had- hadden genomen. Bij de volbrenging daarvan hebben zij te beseffen, dat het niet gaat om eigen eer, maar om de ere Gods en dat de behartiging der belangen niet in verdeeldheid worden gediend. P. v. d. WERFF D. KLEPPE Dc wethouders Bij de verkiezing van wethouders wer den achtereenvolgens benoemd de heren P. van der Werff en D. Kleppe, elk met 4 stemmen tegen 2 blanco-stemmen. Bei den verklaarden deze benoeming te aan vaarden met dank voor het geschonken vertrouwen. De voorzitter wenste hen geluk met het aanbieden van het wethouderschap en hoopte vruchtbaar met hen samen te werken in het belang van de gemeente. De heer van der Jagt feliciteerde voorts de heer van der Werff en hoopte dat de Heere hem kracht mocht geven tot vervulling van deze taak, terwijl de heer L. van der Werff hen beiden de belangen van de gehele gemeente ten zeerste aanbeval. Het speet de voorzitter dat de heer Hartog niet aanwezig was om hem per soonlijk dank te brengeö voor wat deze voor de gemeente had gedaan, in zijn zeldzaam langdurig tijdperk van 18 jaar J als wethouder. Maar hij sprak de hoop uit, dat de gemeente nog zal mogen profiteren van zijn ervaring en kennis van de gemeentezaken in die periode op gedaan, wanneer hij thans als raadslid zitting zal nemen. De notulen der vergadering van 2 September werden na lezing zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. Na een paar punten van woningbouw te hebben aangeroerd, waaraan B. en W. hun aandacht zullen wijden, wordt de zitting gesloten. J. J. V. d. SLIKKE G. K. J. KRIJGER In de Dinsdagvoormiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Na opening door de voorzitter op de gebruikelijke wijze werden de leden beëdigd en door de voorzitter ge feliciteerd met hun herbenoeming. Hij dankte hen voor hetgeen zij in de af gelopen periode voor de gemeente heb ben gedaan en voor de aangename samenwerking die er steeds plaats vond in de vergaderingen. Hij hoopte dat zulks in de toekomst ook zo zou zijn. De heer van der Slikke dankt voor de gesproken woorden. Tot wethouders werden herkozen de heren J. J. van der Slikke en G. K. J. Krijger. Zij werden ook door de voor zitter gecomplimenteerd, terwijl ook de heren Vroegop en G. K. Krijger, zich daarbij aansloten, waarop de gekozenen hun dank uitspraken voor de herkiezing. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van H.M. de Koningin voor de geboden gelukwensen bij gelegen heid van het koperen huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Mededeling van de Min, van Fin. dat over 1950 zal worden uitgekeerd een bedrag van 4800.aan ondernemings belasting. Idem van de Min. van Binnenl. Zaken dat voor 1950 kan worden geraamd voor uitkering uit het Gem. fonds 120% van de basis-bedragen 1948. Van het Prijzenbureau voor onroeren de goederen goedkeuring van de prijs voor de gekochte grond voor woning bouw ad 2.50 per m'2. Beschikking van de Min. van Weder opbouw dat het verleende bouwvoor- schot voor de 9 gebouwde Woningwet woningen wordt verhoogd met f 1875. en gebracht op f 100993. Aa^Jgenomen wordt het voorstel van B. en W. om 20.beschikbaar te stellen voor een wapenschildje in de Statenzaal der Provincie. Afwijzend wordt beschikt op het adres van de Kath. Blindenzorgvereniging „St. Antonius van Padua" te Eindhoven om een subsidie van 20. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. en zulks naar .aanleiding van een schrijven van de Directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht inzake overdracht van weder opbouwwerkzaamheden. Voor kennisgeving wordt aangenomen een rapport van het Bureau voor Veri ficatie betreffende opname van kas en boeken van de gemeenteontvanger, de legeskas ter secretarie en de kas van het Burgelijk Armbestugr. Het rapport van de Schoolartsendienst zal de leden ter lezing worden toegezon den. ïn verband met enkele overschreden posten en het aanschaffen van 'n motor spuit alsmede de uitvoering van de be strating aan de Zuidweg, wordt de begroting voor 1949 gewijzigd. Naar aanleiding van een door de heer van Ast in de vorige vergadering ge stelde vraag inzake uitvoering van ge meentewerk door de timmerman, deelt de voorzitter mede dat geen verandering wordt gebracht in de volgorde daar de door dhr. van Ast bedoelde timmerman in 1949 niet in aanmerking komt voor gemeentewerk. Tevens wordt ingetrok ken het indertijd genomen besluit om wisseling van ambtsbeden in de loop van het jaar indien blijkt dat zij een zeker bedrag hebben verwerkt. Bij de rondvraag worden nog enkele vragen gesteld, die door de Voorzitter worden beantwoord, waarna sluiting. Ook hier was de voltallige gemeente raad op 6 September in openbare raads vergadering bijeen. De voorzitter, bur gemeester L. J. de Jonge opent met een hartelijk welkomstwoord tot de nieuw L. J. v. NIEUWENHUIJZEN P. MOL benoemden en zegt dat het een belang rijke dag is. Hij hoopt dat God de leden kracht mag schenken om de gemeente belangen te behartigen. Er zijn moeilijk heden, vooral het woningprobleem is I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 2