Weekblad voor het Eiland Tholen en St Filipsland De nieuwe Wethouders op het Eiland Tholen en St. Filipsland THOLEN. OUD-VOSSEMEER. St. ANNALAND. EEN OUDE EN EEN NIEUWE OOK HIER DEZELFDE WETHOUDERS. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE OUDE HERBENOEMD. O, DIE HONDEN I 5e Jaargang No. 43 9 September 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Het was om 2.30 uur op Dinsdag 6 September jl. dat de Thoolse gemeente raad in openbare vergadering bijeen kwam. Een vergadering, waarvan de hoofdschotel, evenals in alle andere ge meenten, dit keer werd gevormd door de benoeming van de wethouders. Na opening met gebed deelt de voor zitter mede, dat van de heer Goede- mondt bericht van verhindering is inge komen (wegens ziekte), van de heer Franke dat hij als raadslid bedankt. Aan de agenda wordt een 8ste, 9e en 10e punt toegevoegd. Hierna volgde de eedsaflegging. Na deze plechtigheid sprak de voorzitter een woord van welkom en wenste de le den geluk met hun benoeming. Ofschoon het merendeel geen vreemden zijn in deze raad, hoopte hij toch weer op een goede en aangename samenwerking in de toekomst. Dat die samenwerking be stendigd mag worden, zoals ze altijd geweest is. Hij sprak de wens uit dat de nieuwe leden zich spoedig thuis zou den mogen voelen en studie zullen ma ken van de gemeentewet, enz. Hij deed een beroep op de gehele raad al wat hier niet thuishoort te weren en er geen klachtenbureau van te maken. Spheker eindigde tot de nieuwe Raad met de wens: God zegene U en'mij persoonlijk. Voorts merkte hij op, dat drie heren uit de laatste raad thans niet meer aan wezig zijn. Hij dankte hen van harte voor de verrichte arbeid en geloofde dat het hun toch voldoening zal hebben ge geven, dat zij aan het vele dat tot stand is gekomen, hebben mogen meewerken. Een bijzonder woord van dank wijdde hij aan de heer Franke, met wie spreker zo lang had samengewerkt. De voorzitter besloot met de wens dat het hun en hun gezinnen goed moge gaan. Benoeming wethouders Met 7 stemmen tegen 2 blanco werd wethouder v. d. Berge herbenoemd. In de vacature Franke werd eveneens met 7 stemmen de heer B. J. van Westen gekozen, terwijl 1 stem blanco en 1 van onwaarde werd uitgebracht. Daar beide heren hun benoeming aanvaardden wenste de voorzitter hen namens de Raad geluk met deze verkiezing. Hij hoopte vruchtbaar samen te mogen wer ken, zowel in de Raad als in het college van B. W. Beide wethouders dankten voor het door de Raad in hen gestelde vertrouwen. Weth. van Westen neemt dan zijn plaats 'als zodanig in. Na de notulen kwamen de volgende ingekomen stukken ter tafel: Van Ged. St. bericht van goedkeuring op de gem. rek. 1946; van dezelfde van het gasbedrijf 1946, idem brugbedrijf; idem 10e begrotingswijziging 1948; idem wijziging gem. begr. 1949. Goedkeuring van het Raadsbesluit inzake de verlen ging kasgeldlening en goedkeuring van overname van grond van de Ned. Herv. Gem.; goedkeuring overname grond van de Hervormde Diaconie. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van de Centrale Dienst Noord Zee- ,land een schrijven ten geleide van een concept-raadsbesluit inzake overdracht van wederopbouw werkzaamheden. De heer Berrevoets vraagt of het be drag van 3125,wat beschikbaar wordt gesteld, voldoende moet worden geacht. De voorzitter antwoordt, dat dit ook door B. W. nader is gevraagd, waarop hun werd medegedeeld, dat dit inderdaad voldoende geacht wordt. Van diverse vishandelaren en vissers het verzoek het gebruik over de spui- boezem aan de Contr' Escarpe voor het leggen van visbeunen te mogen houden. De voorzitter stelt de Raad voor dit in handen van B. en W. te geven. Ge tracht zal worden een goede oplossing te vinden. Hiertoe wordt besloten. De begroting voor het gasbedrijf en de gem. begroting 1950 worden door B. en W. de Raad aangeboden. C. v. d. BERGE B. J. v. WESTEN Van dhr. J. Franke mededeling van ontslag als raadslid. Van dhr. C. J. Zachariasse, waarin deze afscheid neemt van de voorzitter, wethouders, de oude Raad en secretaris en de nieuwe Raad toewenst dat zij onder Gods zegen vruchtbaar zal mogen samenwerken in het belang van de ge meente. De heer Berrevoets meent uit dit schrijven te moeten opmaken, dat dit op verzoek is gebeurd en vraagt of dit ook aan dhr. v. d. Zande is gevraagd. De voorzitter zegt dit niet te weten. De volgende punten Daarna werden de heren Jansen (aftr.) en dhr. Berrevoets (vac. Zachariasse) benoemd als leden van de Gascommissie. Een commissie tot onderzoek van de begroting 1950 vormen de heren Wage- maker, de Heer en Goedemondt. Bij de verkiezing van leden voor de Woonruimtecommissie werden alle af tredende leden herbenoemd, t.w. de heren J. Overbeeke, S. de Korte, H. J. Rou- kema, M. L. Lindhout en G. v. d. Linde. Linde. De nieuwe kinderbijslagverordening werd vastgesteld. Eveneens werd ac- coord gegaan met een wijziging in de salaris- en loonsverordening. Toestemming werd verleend tot onder handse aanbesteding electrificatie der scholen voor het bedrag van 3635. De Havenmeester Met 7 stemmen werd vervolgens de heer B. Krijger benoemd tot haven meester. De heren L. Blaas en M. Schot kregen ieder 1 stem. Bij de rondvraag merkte dhr. Verduit op, dat er 's Zondags veel vuil op de Markt ligt en geloofde dat dit komt van de Zaterdags gehouden markt. Hij vroeg of dit voor de Zondag kan worden op geruimd. De voorzitter antwoordde dat dit wel waar kan zijn. Hij ergert zich daar ook aan, daar het Zaterdagsavonds op vrijwel alle straten zo is. Hij ziet echter geen kans om dit bv. na tienen nog' te laten opruimen. In elk geval zal de Markt wel schoon worden gemaakt en hij vermoedt dat het deze keer aan de aandacht is ontsnapt, daar als regel de Markt toch 's middags wordt schoon gemaakt. De heer Wagemaker merkt op dat hij gezien heeft, dat er een bord bij de Oudel. poort is geplaatst voor het zware verkeer. Daar dit verkeer echter toch nog doorgaat, vroeg hij of het geen aanbeveling verdient bv. 50 meter voor genoemd bord nog een pijl te plaatsen, waardoor wordt aangegeven dat het ver keer over de Singel moet rijden. Het eerste bord kan dan nog wat verplaatst worden. De voorzitter zal dit in orde brengen. De heer de Heer vroeg of er al iets naders bekend is over de nieuwe weg. De voorzitter deelde mede, dat een conferentie plaats had door B. en W. met Ged. Staten en Waterstaat. Het plan zal van verschillende zijden worden bekeken en berekend. Vermoedelijk zal de beslissing echter niet veel afwijTcen van hetgeen op het uitbreidingsplan staat geprojecteerd. Verder moet men echter nog afwachten. Daarna sluiting. J. DAANE P. VAN DRIEL Openbare raadsvergadering te ,Oud- Vossemeer op Dinsdag 6 September 1949 des n.m. 7.30 uur. Aanwezig de voorzitter en alle leden. Na de opening vraagt de voorzitter of alle leden genegen zijn bij de aan vaarding van hun ambt de eed af te leggen. Dhr. Istha geeft de voorkeur aan de belofte, terwijl de andere leden geen bezwaar tegen de eed hebben. Na voorlezing van de zuiveringseed en na hoofdelijke oproeping zweren de leden geen giften beloofd of gegeven te hebben om tot lid van de raad te worden benoemd, terwijl dhr. Istha de belofte aflegt. Hetzelfde gebeurt na voorlezing van de ambtseed. De voorzitter zegt dat nu met de her kiezing en beëdiging der leden weer een nieuwe zittingsperiode is aangebroken. Hij hoopt dat zij hun best zullen doen om de gemeentebelangen te behartigen. De Here geve U zijn onmisbare zegen. Als ingekomen stukken worden ge noemd een schrijven van Ged. Staten van Zeeland dd 19 Aug. j.l., waarin is vermeld dat geen bezwaar bestaat te gen de subsidie aan de Algemeen Chr. Kleuterschool, waartoe door de raad is besloten, mits de subsidie slechts wordt gegeven voor leerlingen van 4 jaar en ouder, en niet hoger dan om eventuele tekorten te dekken. De subsidie te ver lenen tot wederopzegging. Voorts een schrijven van het voorlo pig bestuur van de genoemde Kleuter school, waarin dank wordt gezegd voor de toegezegde subsidie voor de Kleuter school. Gehoopt wordt dat in de toekomst een zelfde houding door de raad en B. en W. zal worden ingenomen ten opzichte van de school. Getracht zal worden dit ten goede aan de jeugd te doen komen. Hierop komt aan de orde de wethou dersverkiezing. Bij de eerste stemming verkrijgt de heer Daane 4, dhr. v. d. Klooster 2, en dhr Aarnoudse 1 stem, zodat dhr. Daa ne is gekozen. Hierna verkrijgt dhr. v. Driel 4 stera men en dhr. v. d. Klooster 3 stemmen, zodat ook dhr. van Driel is herkozen. Dhr. Daane verklaart onder dank voor de op hem uitgebrachte stemmen het ambt te aanvaarden. Dhr. van Driel zegt dat het hem ver heugt opnieuw tot wethouder te zijn ge kozen. Hij zal trachten de gemeente als wethouder te dienen. Het tijdperk, waarin we leven, aldus spreker, is moeilijk, doch hij hoopt dat door gezamenlijke krachtsinspanning met kracht en wijsheid Gods, het beste voor de gemeente kan worden bereikt. Moeilijkheden kunnen er zijn, doch in vriendschap zullen we trachten door deze periode heen te komen. Hij heeft weer gezien dat we allen maar stof zijn, doch hij hoopt gesterkt te worden. De voorzitter wenst beiden geluk en hoopt dat de aangename samenwerking, die er steeds is geweest, moge voort duren, en vraagt Gods sterkte op het terrein waarop Hij ons geroepen heeft. Het volgende agendapunt betreft de overdracht van Wederopbouwwerk zaamheden aan de gemeente. Diverse werkzaamheden zoals toezicht op her- stelgevallen, voorbereiding aanbestedin gen e.d. zijn hieronder begrepen. Hiertoe wordt zonder discussie be sloten. Aan de orde is het benoemen van een commissie tot het nazien van de reke ning 1948 en een commissie voor de be groting 1949. Voorgesteld worden dezelfde leden van het vorig jaar en wel voor de re kening v. d. Klooster, Istha en Mees, en voor de begroting v. Gorsel, Mees en Istha. Hiertoe wordt besloten. Bij de rondvraag informeert dhr. Istha naar de verlichting van het gym- nastieklocaal De voorzitter deelt mede dat het op genomen is, het beste en soliedste is het aanbrengen van een nieuwe leiding op de helft van de locaalhoogte met 7 lichtpunten. De keus is hierbij gevallen op de z.g. scheepsarmaturen, welke zeer sterk zijn. Nieuwere of grotere lampen aan de zoldering zal weinig effect brengen om dat dit te hoog is. Gevraagd is aan de muziek of zij de helft der kosten op zich wil nemen, doch hierop is nog geen antwoord binnen, dus dat moet nog afgewacht worden. Dhr. Istha vertrouwt dat het zo zal gebeuren. Dhr v. d. Klooster vestigt opnieuw de aandacht op de Kalisbuurt. Destijds is door B. en W. een plan opgemaakt tot restauratie. De voorzitter deelt mede dat dit punt ter sprake zal komen bij de begroting voor 1950 om hierop een post uit te trekken. Er zal een raming worden gemaakt, zodat bezien kan worden of deze post in de begroting kan worden opgenomen. Dhr. v. d. Klooster vindt het een erge toestand. Al de verlaatputten lig gen hoger dan het trottoir. In het don ker struikel je er over. Dhr. Daane zegt dat de kwestie Ka lisbuurt al dikwijls aan de orde is ge weest. B. en W. hebben al meerdere ma len beloofd dit te bekijken. Hiertegen is ook geen bezwaar, doch het geld spreekt ook mede. T.z.t. zullen de heren het zien dat het veel geld kost, doch hij vermoedt dat zij zullen schrikken van de kosten. De zaak is dat de voet van de keien niet deugt. Verleggen helpt niet. De beste weg is om de financiële kant van de begroting af te wachten. Dan kan het gezamenlijk bekeken worden. Er is wel over nieuwe klinkerkeien gepraat, doch dit is ontzaggelijk duur. Verbete ring moet er komen, doch het moet kunnen. Vooral het trottoir is hard nodig. Als het \yat donker is, is het gevaarlijk. Dhr. van Gorsel zegt dat de kosten Dr. Duinker, Tholen. Dr. Vermet, Nieuw Vossemeer. wel groot zijn, doch misschien kan het in gedeelten. De voorzitter zegt er persoonlijk voor te zijn het ineens te doen, en te trach ten door een geldlening de kosten te dekken, dan is er tenminste één soort materiaal. Dhr. van Driel verklaart het stand punt van de voorzitter te steunen. Hij is niet voor lapwerk. Dhr. Mees zegt dat door het graven de straten worden bedorven. Zo weer aan het eind van de Molenstraat, waar om worden de stenen niet ineens beter gelegd. De voorzitter zegt dat door de pre cariorechten betrokkenen voor het op graven betalen. Dhr. van Driel zegt dat in geval we een plaatselijk opzichter hadden bij het dempen der gaten het wel beter zou gebeuren, maar nu worden ze maar dichtgegooid. Dhr. van der Klooster is het hiermee eens en zegt, nu er geen plaatselijk opzichter is, de gemeente-werkman dan het toezicht maar te laten houden. Dhr. Mees informeert naar de plaat sing der verkeersborden. Hierop deelt de voorzitter mede dat er een aanvang mede is gemaakt, in de Achterstraat staan er al twee, de ande ren zullen er dezer dagen ook geplaatst worden, doch zijn nu nog bij de smid. Aan de Vierwinden zal een bord ko men, hetwelk verbiedt om vanuit deze straat de Dorpsweg in te rijden ook voor fietsers, hierdoor zal wel verbe tering komen. Dhr. van Gorsel wijst op het licht punt dat door de aanleg van de nieuwe weg onder de Molen is verdwenen, zo dat het daar voor mensen die er niet bekend zijn moeilijk te vinden is. Dit zal met de P.Z.E.M. nader be sproken worden. Hierna sluiting. A. C. GELUK F. J. STOLS4 In deze gemeente was het 11 uur toen de voltallige raadsvergadering door de burgemeester met een welkomstwoord werd geopend, inzonderheid tot het nieu we raadslid, dhr. G. Goedegebuure. Het eerste punt was de beëdiging, waartegen niemand bezwaar had. Nadat de ambts- en zuiveringseed was afge legd door alle raadsleden wees de voor zitter er op, dat men de komende pe riode weer zal moeten trachten geza menlijk de gemeentebelangen te beharti gen. Hij verwacht daartoe de volle me de werking van alle leden. Er zullen daarbij ook zeker moeilijkheden voor doen, vooral op financieel gebied. Laat men die gezamenlijk trachten te behar tigen. Met de wens dat God daartoe zijn onmisbare zegen mocht schenken, ver klaart hij de leden geïnstalleerd. De benoeming Bij de eerste stemming voor een wet houder krijgt dhr. A. C. Geluk 7, dus alle stemmen. Wethouder Geluk heeft sinds 1923 zitting in de gemeenteraad alhier, waarvan sinds 1939 als wethou der. Dhr. Geluk dankt voor de op hem uitgebrachte stemmen. Bij de tweede stemming wordt eveneens de oude wet houder weer herkozen, nl. dhr. F. J. Stols, die thans voor de 2e periode als zodanig zitting neemt. De uitslag van deze stemming was 4 voor dhr. F. J. Stols, 3 voor dhr. G. Goedege buure. Ook weth. Stols dankt voor de op hem uitgebrachte stemmen. Beide be noemden aanvaarden hun verkiezing, waarmee de voorzitter hen feliciteert. Het overige gedeelte van deze verga dering verloopt al even vlot. De no tulen gelezen, worden onveranderd vast gesteld. Als ingekomen stukken komen ter tafel: een goedgekeurde wijziging in de begr. 1948, idem voor 1949. Van de Min. van Financiën dat de ondernemingsbelasting voor 1950 voor deze gemeente wordt geraamd op f 11700.—. Een verzoek van de vereniging „Ka tholieke Blindenzorg St. Antonius van Padua" om een vaste bijdrage van f 50.ter ondersteuning van deze ver eniging, wordt op voorstel van het Da gelijks Bestuur afgewezen. Hierbij wordt aangevoerd dat men in de ondersteuning van de Zeeuwse Blindenbond reeds een voldoende werkobject in deze heeft. Van de Min. v. Wederopbouw, enz. inzake overdracht wederopbouwwerk zaamheden met ingang van 1 Oct. '49. Dit komt hierop neer, dat men voortaan niet alles meer aan deze instantie zal moeten vragen, als het over wederop- bouwkwesties gaat. Zo mag zonder toe stemming bijv. gebouwd worden tot een bedrag van f 150.000.De Centrale Dienst Noord-Zeeland zal hiervoor een vergoeding van f3125.per maand ont vangen. Niemand bezwaar. Tenslotte wordt de begroting der ge meente, dienst 1950, aangeboden, waar-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1