Weekblad voorhetEilandTholenen St. Filipsland Zorgwekkende financiële toestand UIT EIGEN LAND ^i(wR«Herdan' *orT^ ^oeven Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 IN AFWACHTING VAN EEN NIEUWE TROONREDE We hollen nog achteruit Toch komt het ons voor, dat in de eerste plaats de door de regering gevolgde politiek moet worden veroordeeld. Vier jaar lang is elke tot de Nederlanders gerichte proclamatie of rede door drenkt geweest met een „houdt- de-moed-er-in"-geest. En telkens komt men na verloop van tijd tot de conclusie, dat we nog steeds achteruit hollen. Dit is fnuikend voor de wil en geestkracht van ons volk. Het is een soort zoet- houden en trekken van wissels op een steeds verder verwijderde toekomst. Geen wonder, dat men minder en minder tot grootse prestaties bereid wordt gevon den. Een andere oplossing. R.T.C.-raderwerk kwam krakend in beweging. Pottenkijkers in de Ridderzaal. Australië en 't been. Laatste O.V.W.-ers kwamen thuis. Waarom de N.C.R.V. zich retireerde van Flinterman's record. Ruzie in de Staten der Antillen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Bi] hei 25-jARiQ juBileum van Eerlijkheidshalve moeten we de lezers meedelen, dat we op deze voor Tholen en inzonderheid voor het gezin Van der Hoeven zo belangrijke dag iets moeten vooruitlopen. Dit nummer komt reeds van pers, voor de officiële plechtigheid op het Stadhuis is afgelopen. Dank zij welwillende medewerking zijn we echter in staat thans reeds een gedeelte van de toespraken te laten volgen. Bijna zonder uitzondering hebben de verschillende personen aan de uitnodiging om bij de openbare Raadsvergadering, die hedenmorgen 10.30 uur werd gehouden, gehoor kunnen geven. KENT II ONZE BRANDPOLIS MET VASTE TAXATIE? 5e Jaargang No. 42 5 September 1949 Redactie Kerkring A 473, St.Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen (Van onze economische medewerker) SEPTEMBER IS DIT JAAR een maand van grote betekenis voor Nederland. Zwaar zal de last der zorgen in het nieuwe parlementaire jaar op onze volks vertegenwoordiging drukken. Om Indië, maar ook om onze finan ciële toestand, die slechter is dan menigeen vermoedt. Voortdurend schrapen de niet populaire han den van minister Lieftinck over de bodem van zijn lege schatkist. De jongste berichten over de ver hoging van de benzineprijs lich ten een ogenblik de sluier op waarachter zich slechts een lucht ledig en wat onvoldane rekenin gen kunnen bevinden. Zes cent prijsverhoging op benzine is het nieuwste middel om een gat te stoppen in de dijk, die een economische chaos moet keren. Andermaal zien wij een troonrede in 1948 in zorg, doch met toekomstverwachtingen uit gesproken, tot een holle phrase vervormd. Werd ons geen ge ringe verlichting van lasten toe gezegd en zou onze overheid niet een krachtige actieve midden- standspolitiek gaan voeren? Wat is de waarde van een hoopvol staatsstuk, uitgesproken door de hoogste instantie in den lande, wanneer wij aan het einde van zijn geldigheidsduur slechts kun nen constateren, dat het de zo veelste mislukking is geweest. In de herstelperiode, direct na de bevrijding, was het ons allen duidelijk, dat voor de herbouw onzer staatsmachine zware offers moesten worden gebracht, die onevenredig waren aan het nati onaal inkomen. In die gedachten- gang aanvaardde ons volk een heffing ineens, een vermogens- aanwasbelasting. Wij mochten na deze heffingen geen financieel gezonde staat verwachten, doch wel een toestand, waarin we niet verder behoefden af te glijden naar de put van het staats- faillissement. De opbrengst der extra heffingen heeft, blijkens tal van publicaties, de verwachtin gen overtroffen. De opbrengst der gewone belastingen was ook boven begroting, terwijl men anderzijds door subsidie-vermin- dering de staatslasten heeft ver licht. Het Marshall-plan beteken de daarenboven een niet te onderschatten tegemoetkoming. TOCH BLIJKT uit de ter be schikking staande gegevens, dat nieuwe lasten noodzakelijk zul len zijn. Niets is moeilijker dan een land regeren. Onvoorziene omstandigheden' kunnen uitgaven doen ontstaan of inkomsten doen derven. Daardoor is soms belas tingverhoging noodzakelijk. De overheid is dan stellig gerechtigd Anderzijds ligt voor het opvoe ren der lasten ergens een grens. Die grens is bereikt. Ons nati onaal inkomen wordt door nieuwe drukkende bepalingen te zwaar belast. Die druk kan ontstaan door directe belastingen of accijnsverhoging. De eerste weg heeft de overheid verlaten. De nu gevolgde methode is niet minder funest. Ook deze latente belas tingen treffen de nationale be drijvigheid. Grote mannen uit het openbare en bedrijfsleven lieten herhaalde lijk hun waarschuwende stem ho ren. Helaas vergeefs en de zuig kracht der belastingmachine wordt sterker en sterker. De overheid is er steeds op uit een systeem van belasting-innen te vinden, waarbij het niet opvalt hoeveel ze wel van haar burgers vraagt. Dit is een struisvogelpo litiek, want het effect verandert er niet door. DE OPLOSSING van het be- lastingvraagstuk moet aan de andere zijde worden gezocht. Dat is de uitgavenzijde. Ons overheidsapparaat werkt niet efficiënt genoeg. Het komt ons voor, dat een zich van de ver antwoordelijkheid bewuste eco noom op verschillende departe menten en overheidsinstellingen meer dan water en broods kan verdienen. Maar zo iemand zou onder toezicht van de minister effectief moeten kunnen ingrij pen. Verder behoort ons volk te weten, waarvoor de belasting gelden worden gebruikt en op meer gedetailleerde wijze dan tot op heden geschied is. Wie is er nog op de hoogte van het ver loop der staatsuitgaven Alge meen overheerst de indruk, dat er met de overheidsgelden niet de nodige zuinigheid wordt be tracht. Indien na zo'n onderzoek blijkt, dat onze lasten niet kun nen worden verlicht, dan moet de conclusie volgen, dat onze over heid te zware verplichtingen in binnen- en buitenland heeft aan gegaan. Een zware operatie zal dan misschien noodzakelijk blijken, doch één die onvermijdbaar is, gezien de loden kluisters, waar door wij thans zijn gebonden. Dr. H. R. Mes tot nieuwe heffingen. De machinerie der R.T.C. heeft zich in beweging gezet. Het verslag dat via de radio werd uitgezonden over de ope ning der conferentie, had iets van het kraken dat een nog niet op elkaar ingedraaid aantal tand wielen ten gehore brengt. Met wat goede wil had dat overi gens voorkomen kunnen worden, te meer omdat dit kraken in feite niets met die R.T.C. zelf te ma ken had. De radio en niemand anders was hier de schuldige. Zonder een poging wat doeltref fende „versiering" aan te bren gen, werden de luisteraars uren lang bezig gehouden met lange redevoeringen, die, door het ont breken van een vertaling, voor velen zelfs niet te volgen waren. Inmiddels is er na die opening nog niet zo heel veel gepasseerd waar het grote publiek belang in stelt. Drie delegaties voerden besprekingen in eigen kring, na dat de Centrale Commissie twee en een half uur bijeen was ge weest onder voorzitterschap van minister van Maarseveen. Na tuurlijk is er ook nog eén rege- rings-receptie geweest. De gede legeerden bij deze belangrijke conferentie kregen daarbij nog eens de kans de standpunten van iedereen te peilen. Zo is Neder land dan nog steeds vervuld van spanning over de dingen die ko men zullen. Naar 't lijkt verkeren er echter nog meer in die span ning. De Australische pers lan ceert reeds berichten die een stukje vooruitlopen op de nu be kende feiten. Het lot van Nieuw- Guinea schijnt men zich daar zó aan te trekken, dat Australische waarnemers bij de R.T.C. de kansen voor hun land reeds over wegen om mochten Neder land en Indonesië niet tot over eenstemming komen over het land der Papoea's zich het be- heerschap over geheel Guinea te zien opgedragen... Misschien was het wel goed geweest als Mr. van Kleffens de woorden die hij sprak bij zijn terugkeer naar Amerika ook in het Engels had uitgesproken. De Neder landse ambassadeur vroeg een realistische kijk op de Indonesi sche kwestie. Natuurlijk mag dit in de eerste plaats van de twee betrokken partijen worden ge vraagd, maar de pottenkijkers zouden er niet minder goed aan doen zich van irrieëel likkebaar den verre te houden... Inmiddels moge het een waarschuwing zijn om te voorkomen dat geen la chende derde er met een kluif vandoor gaat. Voor velen in den lande was de terugkeer der laatste O.V.W. onderdelen uit Indonesië voorlo pig belangrijker dan alle officiële besprekingen in en om de Rid derzaal. Hoe groot het aantal soldaten in de Archipel overigens nog is, bewees de storm die op stak om Majoor Flinterman's po ging het snelheidsrecord voor vliegtuigen te breken. Gedreven door het verlangen de belangen der zo ver van huis dienende jongens te behartigen, nam de N.C.R.V. het initiatief om aan die recordpoging een soort luis terwedstrijd te verbinden ten bate van de Niwin. Het houden van de strijd met de tijd, die hij op Zondag hield deed de Protes tants Christelijke omroep om principiële redenen van haar voornemen afzien. In een duide lijke uiteenzetting legde een van de hoofdbestuurders er later de nadruk op, dat het terugkomen op het eens spontaan genomen besluit, niets te maken heeft met een gebrek aan belangstelling Dr. J. P. Duinker Tholen Dr. H. Menger, St. Filipsland voor de Jongens Overzee. Er zijn om overigens minder duidelijke redenen wel meer her zieningen gevallen op eens ge nomen besluiten. Dat ondervond de voorzitter van de Staten der Antillen, die tijdens de vergade ring waarop de waarnemers voor de R.T.C. werden benoemd, een motie van wantrouwen tegen zich hoorde stellen en zag aan nemen. De voorzittershamer vast omklemd, verklaarde hij zich van de aangenomen motie niets aan te trekken en het leiden der Sta ten onverdroten te zullen voort zetten. Boute taal, die, hoewel wij de omvang van het gerezen conflict nog nauwelijks kunnen overzien -de berichtgeving over Suriname, Cura<jou en de Antillen is bedroevend onvol doende niet prettig in de oren klinkt. Zezer niet zc preetig als de woorden te Eindhoven ge sproken door Mr. Dr. De Jas per, secretaris-generaal van de douane-unie, die ons verzekerde, dat alle geruchten ten spijt, er geen sprake is van een crisis in de Benelux-samenwerking. Nadat de voorzitter, de jubilerende burgemeester dus, deze bijzondere bij zondere Openbare Raadsvergadering met ambtsgebed had geopend, gaf hij het woord aan de eerste wethouder, dhr. C. van de Berge, die reeds vanaf 1927 als raadslid in de Thoolse gemeenteraad zitting heeft, waarvan vanaf 1931 als wethouder. Dhr. v. d. Berg sprak in deze zo feestelijk versierde Raadszaal als volgt: Zeer geachte Burgemeester, edelacht bare heren, geachte aanwezigen: Bij een gelegenheid als deze, waarop de Raad der Gemeente nu bijeen is ge komen, rust op mij de plicht om li namens de Raad hartelijk te feliciteren met de herdenking van uw 25-jarig jubileum als Burgemeester onzer ge meente. U zult zeker Uw gedachten hebben laten gaan over hetgeen er is geschiedt en doorleefd in dit tijdperk van Uw leven, dat met de herdenking van dit 25-jarig jubileum werd afgesloten. Im mers gaan de gedachten vanzelfsprekend terug naar het verleden, voor U een mijlplaal in Uw leven. Nu is het zo op de wereld, waarop wij allen leven, dat het goede en het min der goede, verdriet en tegenspoed, ver deeld is over allen, ongeacht rang of stand, ongeacht rijkdom of armoede. De Voorzienigheid Gods heeft zulks over elk onzer, bij de een in meerdere, bij de ander in mindere mate bepaald. Bijkantoor Zierikzee, Oude Haven A 362, Telefoon nr. 9 F. van Twist, W. J. Coenen: W. Mol, J. J. Kik, P. Hagenaars, Schoolstraat, Julianastraat, Oostdijk, Burg. Hagelaan C 37, St. Maartensdijk Tholen St. Philipsland Bruinisse Halsteren

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1