WeekbladvoorhetEilandTholenenStFilipsland ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Prinses Wiihelmina verjaart van Burgemeester Mr. A. J* v. d. HOEVEN op 2 September a*s* ZONDAGSDIENST ARTSEN Veel kwam in deze periode onder zijn leiding tot stand* THOLEN 5e Jaargang No. 41 26 Augustus 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St.Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Geen officiële Koninginnedag, maar toch feest Dit jjagr voor het eerst wieren wij op 3-1 .Augustus .geen Konin ginnedag, ofschoon van de mees te Nederlanders, hier en ver over zee cp deze dag de gedachten zullen uitgaan naar Haar, die vijftig jaar .als onze Koningin werd vereerd. Een traditie van een halve eeuw werd verbroken en wij zui len „slechts" de verjaardag van Prinses Wiihelmina herdenken. Wij weten het nog zo goed: in ale middag van de zesde Septem ber 1948, reeds een half uur na de inhuldiging van haar dochter als Koningin Juliana verliet Prin ses Wiihelmina aan de achter zijde het Amsterdamse paleis om in een eenvoudige gesloten auto te stappen. Daarmede vertrok de Prinses schier onopgemerkt naar „De Ruy^enhoek" te Schevenin- gen, o.n fear van haar welver diende fust te genieten. Overeeukvvnstig haar wens was Koningin Wiihelmina afge treden. Vrijwillig olaatste Prinses Wiihelmina zich op de achter grond; voor een groot aantal functies, die zij als Koningin in het openbare leven had aan vaard, werd bedankt; het be schermvrouweschap van vele or ganisaties werd opgezegd, omdat Prinses Wiihelmina, die haar Koninklijke taak aan jongere handen had toevertrouwd, ook ten deze consequent was. Dat zij dit alles kon doen, be wijst te meer, hoe groot van geest zij is. Jarenlang had zij, als Koningin -ook in de bezet tingstijd de teugels van het bewind krachtig in handen, doch toen zij haar taak eenmaal had overgedragen, aanvaardde zij de nieuwe situatie volkomen. In vele opzichten is gedurende een halve eeuw de regering van Koningin Wiihelmina voor cms volk zegenrijk geweest. Zij zal in onze vaderlandse geschiede nis terecht voortleven als .een der groten, die het Huis van Oranje ons volk gaf. Wij, haar tijdgeno ten, en waarschijnlijk ook dege nen die na ons komen, zullen haar echter in de eerste plaats zien als de Koningin van het Verzet. Wij herdenken haar als de krachtige vrouw, die ook in Ij den vreemde de strijd voor de goede Nederlandse zaak aan wakkerde en daaraan leiding en .krachtige steun gaf. Een jaar is na een geschiede- nismakende periode voorbijge gaan. Als een geziene, geëerde bur geres woont en leeft de vroegere Koningin Wiihelmina nu temid den van haar volk. Na dit jaar mag worden vast gesteld. dat ons volk de wens van zijn Verzetskoningin om te rug te treden en haar eigen, een voudige leven te mogen leven, heeft gerespecteerd. Dat Koningin Wiihelmina ech ter niet is vergeten, zal ook deze vroegere Koninginnedag blijken. Al moge dan deze 31ste Augus tus geen officiële Koninginnedag meer zijn al zal dan, in tegen stelling met vele voorgaande ja ren er van uitbundig feestbetoon misschien geen sprake zijn met vreugde zullen velen zich herinneren, wat Prinses Wiihel mina als Koningin voor ons land heeft betekend. Het Nederlandse volk zal zich haar ter ere tooien met het Oranjelint, horend bij het Nationaal Huldeblijk, aan welk fonds zij de bestemming verleende, dat de gelden zouden dienen voor de bestrijding van de gevreesde volksziekte: de 1 kanker. Als vanouds zullen deze hoog tijdag de vlaggen in dorp en stad worden uitgestoken. Zij zullen waaien van alle officiële gebou wen en van talloze particuliere huizen dankbaar als wij zijn voor wat deze jarige voor ons is geweest dankbaar ook voor alles wat zij ons in haar dochter heeft geschonken. Moge het Prinses Wiihelmina gegeven zijn, nog vele jaren in goede gezondheid te genieten van een rustige levensavond, waarbij zij getuige moge zijn van een lange en gelukkige regerings periode van haar geliefde doch ter, maar ook: van een gestadige Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer Dr. H. Menger, St. Filipsland opgang van ons Nederlandse volk, dat haar zo na aan het hart ligt. Een comité uit de burgerij is gevormd, om dit feit dien dag feestelijk te herdenken Het zal volgende week 2 Sep tember, voor de gemeente Tho len een niet onbelangrijke dag zijn als Mr. A. J. van der Hoe ven het feit hoopt te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in handen der Commissaris der Koningin in deze provincie zijn ambtseed aflegde als burgemeester der ge meente Tholen. Maar ook voor Mr. van der Hoeven zal dit een gedenkwaar dige dag zijn, daar hij hiermede een niet onvruchtbaar tijdperk in zijn levensloop afsluit. Gebo ren te Vrijhoeve-Cappelle, 4 Jan. 1889, bezocht hij te Molenaars graaf en te Oud-Beijerland de lagere school, daarna het Gym nasium te Dordrecht, om aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn studie in de rechtsweten schap te voltooien en op 10 Maart 1923 de Juridische titel te behalen. Ter secretarie van Gie- sendam bekwaamde hij zich in de gemeente-administratie en tech niek, om op 13 Augustus 1924 benoemd te worden tot burge meester onzer gemeente als op volger van de Heer Diepenhorst, die zijn ambtswerk te dezer plaatse verwisseld zag voor dat van Giesendam c.a. Belangrijke zaken kwamen on der zijn bestuur tot stand. Aller eerst de bouw van de brug over de Eendracht, waardoor het eiland Tholen een vaste verbin ding kreeg met de Brabantse wal. De opening van dit grootse werk op 10 October 1928 werd o.m. bijgewoond door de toen malige Minister van Waterstaat Mr. van de Vegte, die de burge meester kon mededelen, dat ter waardering van het grote aan deel dat Mr. van der Hoeven in dit werk had gehad, door de Kroon tot uiting werd gebracht door hem te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. Onder zijn leiding en bestuur werd de Reinigingsdienst in een organisatorische bedding geleid, kwam een brandweerorganisatie tot stand, werd de electrificatie ingevoerd en de algehele bestra ting herzien. En indien de oor log dit plan niet had verhinderd, zou een omleiding van het zware verkeer over de Singel reeds een voldongen feit zijn geweest. De reusachtige restauratie van de toren en de Hervormde Kerk hebben zijn volle aandacht. De electrificatie van het carillon op de stadhuistoren, die een belang rijk financieel offer vergt, werd onder zijn bestuur voorbereid en aangevangen en zal hoogstwaar schijnlijk in het eind van dit jaar voltooid zijn. Aan de plannen tot stichting van een tehuis voor ouden van dagen, een school voor buitengewoon lager onder wijs en een zeer belangrijke uit breiding van het Groene Kruis- gebouw in het belang van de al gemene volksgezondheid, is hij eveneens terzijde betrokken. Een Christelijke en een Neutrale Kleuterschool werden in deze periode opgericht. Buiten zijn ambtelijke werkkring oefent Mr. van der Hoeven de advocatuur uit en is tevens voorzitter van de raad van beheer der N.V. Wa terleiding Mij. Tholen, is lid van de voogdijraad voorheen te Breda thans te Middelburg, lid van het Bestuur van de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis" en van de plaatselijke af deling Tholen, lid Commissie van Advies Destructie aangelegenhe den, plaatsvervangend Kanton rechter in het kanton Zierikzee, lid van het Bestuur Stichting Zeeuwse Visserijbelangen, enz. enz. Aan djt overzicht willen we de feiten vastknopen, dat de brug in 1940 door het Ned. Militair Gezag werd opgeblazen, in Dec. 1942 na herstel werd geopend en in October 1944 vanwege de Duitse bezetter werd vernield. Na het herstel werd zij in Octo ber 1947 opnieuw geopend en het verkeer er over vrij gegeven, dat voor de gemeente een zeer be langrijk offer betekende. Het ligt in de bedoeling op 2 September te 10.30 uur een plechtige open bare zitting van de raad te hou den, waarna door de schoolkin deren een aubade zal worden ge bracht. Daarna wordt aan de in gezetenen gelegenheid gegeven tot felic'iteren. Verondersteld mag worden dat hiervan een ruim ge bruik van zal worden gemaakt, daar Mr. van der Hoeven zich in de achting der ingezetenen mag verheugen die reeds tot uiting kwam bij zijn volledig eer herstel in 1945. DODELIJK ONGEVAL Maandagmorgen 22 Aug. jl. was de heer Tj. Burger uit Tholen bij de land bouwer J. Goorden te Oud-Vossemeer (onder de gemeente Tholen) werkzaam aan de dorsmachine. Hierbij had dhr. i Burger het ongeluk met zijn rechterbeen in de dorsmachine terecht te komen. Het been raakte beklemd in de ronddraaien de trommel en werd tot boven de knie totaal afgerukt en versplinterd. Nadat door Dr. L. D. A. Looysen de eerste hulp was verleend werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd waar het korte tijd later aan de verwondingen is bezweken. BENOEMING De heer L. de Graaf te Tholen is thans aangesteld als scheidsrechter bij de K.N.V.B. BERICHT De op 20 Aug. jl. gehouden huis- aan-huis-collecte voor het Prot. Inter-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1