Weekblad voorhet Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. Verdeling en vordering van Woonruimte ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 40 19 Augustus 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Van de Ronde Tafel Conferentie Is succes verzekerd In Indonesië duurt het kat en muis spel voort Pokziekte eist slachtoffers in Semarang Suriname het nieuwe vaderland voor tienduizenden Verhoging inplaats van verlaging Baders, boeven en politie De komende Ronae Tafel Confe rentie (die Dinsdag 23 Augustus wordt gehouden) had de laatste week reeds haar stempel gezet op het gehele Nederlandse politieke leven. Minister Van Maarseveen had Schiphol bijna tot zijn semi- permanente verblijfplaats ge maakt, steeds opnieuw handen- schuddend van aangekomen deel nemers aan de R.T.C. en onver moeid glimlachend voor de elkaar verdringende persfotografen. Ook hield de heer Van Royen zijn beloofde persconferentie in Den Haag. Als hij het bij het rechte eind heeft, dan benaderen die Schiphol-lach-plaatjes de werkelijkheid: de vooruitzichten van de resultaten der besprekin gen zoude-n niet ongunstig zijn, al kan er natuurlijk nog altijd ,,roet in het eten komen". Dat premier Hatta wat gereserveerd deed, schreef Van Royen toe aan diens vrees .dat de Nederlanders tijdens de conferentie met geheel nieuwe voorstellen zouden komen. Daar van een dergelijk plan echter geen sprake is, lijkt het succes der R.T.C. verzekerd. Zo dachten alle leden van de Tweede Kamer er niet over, die deze week toch maar aan het debatteren gingen. En de toe hoorders, zowel van Nederlandse als van Indonesische kant, waren talrijk. Zo nu en dan vlogen de stukken er af, maar laten we het er maar bij houden, dat het erger had gekund. Het 4-jarig bestaan van de Republiek werd Woensdag jl. overal waar Indonesiërs zaten herdacht. In ons land hield Hatta een receptie, waar naast vele Indonesiërs die in ons land wo nen o.a. Dr. Van Royen en ver schillende voljksvertegenwoordi- g'ers leden van de P.v.d.A. een bezoek brachten. Ook elders waren de Nederlandse gezanten tegenwoordig. In Indonesië zelf duurt het kat en muis spel nog steeds voort en het „blijf zitten waar je zit" blijft uit. Juist nadat de U.N.C.I. de Veiligheidsraad te Lake Success met een rapport diende over het verloop der gebeurtenissen in Indonesië tot en met 3 Augustus jl. zou de Indonesische Commis sie der Ver. Naties een klacht hebben ontvangen van Neder landse zijde over schendingen van het bevel „Staakt het vuren" door Republikeinse troepen. In Surakarta is het enige dagen zo heet toegegaan, dat Luitenant- Generaal Buurman Van Vreeden zich persoonlijk van de situatie op de hoogte is gaan stellen. Niet temin is de grootste gemene deler der gezamenlijke geruchten waaruit wij een oordeel moeten vormen, gunstiger dan in lange tijd ten aanzien van de militaire situaties in de Archipel het geval kon zijn. Anders dan met de be richten over het militaire verloop waarover bij onderlinge afspraak geen breedvoerige perscommen taren gegeven zullen worden, staat het met het nieuws over de pokken, welke gevreesde ziekte in Semarang alleen reeds onge veer 150 patiënten eiste waarvan er zeven overleden Aangenomen dat de situatie in Indonesië politiek-militair aan het opklaren zou zijn, blijkt het dub bel jammer dat de Staten van Suriname vooralsnog geen aan leiding vonden om z.g. waar nemers naar de R.T.C. te zenden. Hoe prettig het bericht uit de „West" ook moge aandoen dat plannen in studie zijn genomen om 30.000 Indo-Europeanen naar Suriname te laten emigreren, toch blijft de verscherpte houding tus sen den Haag en Paramaribo om een spoedige oplossing vragen. Een nieuw Rijksverband laat zich al evenmin zonder schokken en moeilijkheden construeren als een nieuw wereldbestel volgens het recept „Een wereld of geen". Dit ondervonden de 11.000 leden der Nederlandse afdeling van de Wereld Federalisten Beweging. Een hoofdbestuurder is uit de Beweging getreden om een „eigen" Federatie te stichten, die toch ook maar weer één wereld voorstaat. Hoe dat nu in de toe komst moet, weten wij ook niet De gerechts-deurwaarder wist echter wel wat hij moest doen met het Secretariaat der Federa listen in Amsterdam. Beslagleg- gen vanwege de in twee jaar ge maakte schulden. Aan de gevol gen van een dergelijke overtre ding is niet zo gemakkelijk te ont komen als aan de overtreding van het baad-verbod in Heems kerk. Daar heeft de Hermandad misschien wat afbreuk aan zijn- „heiligheid" gedaan. Twee agenten zwoegden langs het strand om de dragers van badpakken bij hun schouder bandjes te pakken, maar kregen geen kans doordat ze werden voorafgegaan door een groepje burgers om de baders te tippen, die zich dan snel in broek of jurk staken. Gelukkig had de Bussumse politie meer succes: Temeer ge lukkig, waar zij haar strijd niet met baders had te strijden, maar met echte boeven, die een taxi chauffeur een zandzak op het argeloze hoofd sloegen teneinde te proberen hem vervolgens te beroven. Argeloos heeft destijds zeker ook minister Lieftinck over be lasting verlaging gesproken. Hij heeft zich klaarblijkelijk lange tijd bezonnen op compensatie van het verlies, dat zijn dierbare schatkist daaronder zou lijden. Waren het aanvankelijk de huis eigenaren, die werden bedreigd, voorlopig is voor hen het gevaar geweken en heeft onze staatspen- ningmeester het oog laten vallen op de categorie van auto- en motorrijders. Wanneer de minis ter zijn zin krijgt, vliegt de accijns cp benzine zes cent per liter om hoog, zodat naar ruwe schatting de staat veertig millioen extra op kan strijken. Alleen de busonder- ncmers is. een tegemoetkoming toegezegd in de vorm van ver laging van de wegenbelasting. De Kamer zal straks de billijkheid van Ministers voorstel beoor delen. De Nederlandse Spoor- ii Advertentiën 0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 TERUG NAAR DE KORTE ROK Als wij zo naar deze foto kijken, krijgen wij de indruk, datde mode terugkeert naar de korte rok. De schijn be driegt echter want we heb ben hier te maken met een erewacht van Schotse Hoog landers, die wordt geïnspec teerd door Z. M. de Koning van Engeland, die zelf ook al in deze (sportieve drachti is gekleed. In ieder geval de monstreert hij er zijn zin voor traditie mee. De foto werd gemaakt bij de aankomst in Ballater in Schotland, waar de koninklijke familie haar vacantie door brengt. Dr. L. D. A. Looysen Tholen Dr. R. C. Renes Oud-Vossemeer BERICHT Wegens vacantie veczoe- j i ken wij alle copie voor het j 1 volgend nummer te zenden j i aan de Administratie te j 1 Tholen. Red. I i wegen stemmen zeker voor. Trouwens, dat was niet het enige wat omhoog ging. Majoor Flinterman was op zijn gebied even succesvol als de Gooise politie, die te Hilversum nog de beruchte „Professor'' Pootjes arresteerde, nadat zijn halve huis was afgebroken. Flinterman dan vestigde een nieuw Nederlands hoogterecord voor vliegtuigen: 14.579 meter Van onze juridische medewerker Vordering van woonruimte In ons vorig artikel behandel den wij de verdeling van woon ruimte. Wij hebben daarbij ge zien, dat het gemeentebestuur, c.q. burgemeester en wethouders, in feite een min of meer leidelij- ke rol vervullen. Dit college komt bij de verdeling van woon ruimte immers eerst in actie als een vergunning tot het in ge bruik nemen van woonruimte wordt aangevraagd. Het laat zich verstaan, dat bij het tegenwoordig tekort aan woonruimte met dit stelsel al leen niet volstaan kan worden. De herbergzaamheid van de mens is nu eenmaal niet zo groot, dat zij in staat is de ver deling van de beschikbare woon ruimte zodanig te regelen, dat ieder gezin de beschikking heeft over een redelijke woongelegen heid en dat niet bijvoorbeeld een klein gezin een huis met 10 of 12 kamers bewoont, terwijl een ander (groot) gezin met een zol derkamertje genoegen moet ne men. Het is daarom dus ter be vordering van een doelmatige verdeling van woongelegenheid dat de wetgever de mogelijk heid heeft geschapen om ook te gen de wil van een bepaalde eigenaar of gebruiker een woon gelegenheid aan een bepaald ge zin of persoon ter beschikking te stellen. Deze maatregel duidt men aan met het nu niet zo po pulaire woord „vorderen". De woonruimtewet kent drie ërlei soorten vordering: de woon ruimtevordering, de gebouwen- vordering" en de inkwartierings vordering. Terzake van eerstgenoemde zullen wij een nadere uiteenzet ting geven van de thans gelden de wettelijke bepalingen. Deze is namelijk voor ons eiland van het meeste belang. De wet zegt dat burgemeester en wethouders het gebruik (dus niet het eigendomsrecht) kun nen vorderen van: „al of niet bewoonde woningen -in de gemeente aanwezige, al of piet bewoonde woonwagens en woonschepen inbegrepen, of ge deelten daarvan, om te dienen als woonruimte, al dan niet met de zich daarin bevindende of daarbij behorende voor het ge bruik der gevorderde woon ruimte noodzakelijke stoffering en met de daarbij behorende woonerven en zich daarop bevin dende bijgebouwen." Voorwaar een zeer ingrijpen de maatregelHet is dan ook volkomen juist dat burgemeester en wethouders bij het vorderen van woonruimte de nodige wet telijke bepalingen in acht moeten nemen. Zij mogen o.a. niet tot vorderen overgaan dan na de door de raad jaarlijks te benoe men commissie van advies te hebben geraadpleegd. De ge meenteraad moet dus jaarlijks deze commissie van advies be noemen. Het aantal leden be draagt tenminste vijf. Indien de commissie wordt samengesteld uit meer dan vijf leden, wordt zij gesplitst in kamers van vijf le den. De Minister van Binnen landse Zaken heeft voor de sa menstelling der commissie be paalde richtlijnen gegeven. Zo mogelijk moeten in de commissie zitting hebben twee personen, die representatief zijn, respectieve lijk voor de huiseigenaren en voor de hypotheekhouders; voor het overige dient bij de keuze in de eerste plaats te worden ge let op de technische en sociale deskundigheid op woninggebied en op kennis en ervaring in so ciale aangelegenheden in het al gemeen. In plattelandsgemeen ten dient zo mogelijk tenminste één deskundige op sociaal-agra risch gebied tot lid der commissie te worden benoemd, terwijl in gemeenten met een groot contin gent arbeidersbevolking zo mo gelijk ten minste één vertegen woordiger van de vakbeweging in»de commissie zitting zal moe ten hebben. Voor de kleine gemeenten is het is niet gemakkelijk deze rich- lijnen geheel te volgen. De ani mo voor het lidmaatschap der commissie is als regel niet erg groot en in verschillende ge meenten heeft men de zaak op gelost door eenvoudig de raads leden (ten hoogste. 5) met uit zondering van de wethouders tot leden der adviescommissie te be noemen. Vanzelfsprekend vol doet men dan vaak niet aan bo venbedoelde ministriële richtlij nen. Tegen de benoeming van uitsluitend raadsleden bestaat voorts nog een ander bezwaar: het politieke element dreigt dan bij de samenstelling der adviezen te gaan overheersen, hetgeen ten enenmale ongewenst moet wor den geacht. Wanneer dus het advies van

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1