ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK Zij die hun diploma in hun zak hebben* SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER SPORTHOEKJE INDISCH HOEKJE DISTRIBUTIEDIENST „VERGEET HEN NIET" Baaij 20; C. de Groot 28; Jac. Jansen 30; H. Verkerke 33 54 55; G. de Kok 34; M. Tazelaar 36; F. Koppenhol 39 4£; M. Moeliker 47 48 58 67; I. Hage 50 64; G. Soomers 51; B. Schot 52 57. J. Kwist 59 65; L. Engelvaart 60; C. Soomers 62; W. Videler 63. De uitslagen van de wedvlucht van Bordeaux op Vrijdag 29 Juli luiden: J. Deurloo 1 7; A. Wagemaker 2 3 4; D. Jansen 5; L. M. de Heer 6. In concours waren 19 duiven, welke om 6 uur des Vrijdagsmorgens gelost werden. De eerste duif arriveerde te Tholen des Zaterdagsmorgens om 5.6.30 uur en de laatste om 8.27.32 uur. GESLAAGD Te Bilthoven slaagde voor het diploma Algemene Handelskennis Mej. G. v. d. Male Md. CONCERT Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Irene zal onze mu ziekvereniging a.s. Zaterdagavond bij gunstig weer een concert geven op het terrein aan de Dorpsweg. Toegang vrij. ONGEVAL Bij werkzaamheden aan de dors machine verwondde de heer Fr. Rijn berg Mathz. zijn hand zodanig, dat hij zich <yider doktersbehandeling moest stellen. Een vingertop was afgesneden, terwijl twee andere vingers ook waren geraakt. SIMAVI De ten bate van de Simavi gehouden lijstcollecte bracht 497,60 op. GEVONDEN Een oliepomp. Inlichtingen bij wacht meester Fondse. VEILINGBERICHTEN Maandag 1 Aug.: Gele Eig.«J 6,31 6.84; Blauwe Eig. 6.026.27; Bintje 6.066.15. Aanvoer 100 ton. Dinsdag 2 Aug.: Gele Eig. 6.52 7.43; Blauwe 7.20—7.31; Bintje 6.45 6.96. Aanvoer 85 ton. Woensdag 3 Aug.; Gele Eig. 6.89-^- 8.34; Blauw 7.36—7.89; Bintje 6.87— 7.35. Aanvoer 100 ton. WEDVLUCHT De P.V. alhier hield Zaterdag jl. een wedvlucht vanuit Neufvilles. Uitslag: G. de Bruin 1; W. v. d. Male 2 5; Jan Moerland 3; A. H. Goedegebuure 4, 6; L. v. d. Repe 7; P. J. Hage 8; J. Hartog 9 en 1ste overduif. Los 12 uur. Aan komst 1ste duif 1.51.29. Laatste prijs- duif 2.17.41 uur. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1949 Geboren: 10 Juli: Cornelia Elisabeth, 1 dt. van A. J. Slager en C. Tolhoek 23 Juli: Hendrik, zn. van H. Dijkema en L. M. Potappel 27 Juli: Jacoba Adriana Maatje, dt. van A. J. Soeters en M. D. v. d. Rhee 29 Juli: Willem Matthijs, zn. van P. Fase en A. Goedegebuure Gehuwd: 21 Juli: Adriaan Westdorp, 26 jr. en Johanna M. den Haan, 25 jr. Overleden: 6 Juli: Krina Slaager, 91 Jr. Wed. van J. van Vessem. Loop der bevolking Ingekomen: Geene Vertrokken: P. K. Deurloo en echtgenote naar Willemstad Th. van Vossen, naar Kruiningen Fr. Burgers naar Rotterdam ZONNEGLOREN De collecte voor de t.b.c. bestrijding (stichting Zonnegloren) bracht 56.16 op. OP REIS Donderdag maakte de M.V. ,,Ora et Labora" een tocht naar Rotterdam en Den Haag. Eerst werd een bezoek ge bracht aan de Blue Bandfabriek. In Den Haag het panorama Mesdag, voorts Scheveningen en Wassenaars dieren park. Bij twaalven was men voldaan in Stavenisse terug. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli Geboren: 31 Juli: Lena Jacoba, dt. v. P. M. Potappel en E. J. v. Dalen Overleden: 31 Juli: Jacoba Lisseya v. Oeveren, 33 jr. echtgenote van David Ridderhof. Gehuwd: 21 Juli: Martinus Moerland, 27 jr. en Jannetje L. Tazelaar, 20 jr. 28 Juli: Cornelis E. W. Steendijk, 29 jr. en Jacoba M. Hoek, 26 jr. Ingekomen: Jacob v. d. Berg, van Rotterdam Vertrokken: Matthijs A. Koeman naar Breda. VEILINGSBERICHTEN 2 Aug.: Eig. I 7.30—7.70; id. II 7Bintje 7.7.60. Drieling 4.50; kriel 4.10; Bonken 6. Aanvoer 10 ton. Dubbele Bonen I 31.Aanvoer 3500 kg. Pootuien export 10.10. AanvoW 40 ton. 3 Aug.: Eig. I 7.20—7.50; Bintje 7.id. afw. 6.50; Koopmans bl. 7.66. Dubb. Princessebonen 36. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1949 Geboren: Geertrui Cornelia, dt. van M. L. Steketee en P. S. de Jonge. Cornelia Wilhelmina Jacoba, dt. van D. C. Vermeulen en J. J. Poot Frans Jacob, zn. van J. A. Scherpe- nisse en C. A. Stols Voor het Middenstandsexamen slaag den te Bergen op Zoom: Mej. J. Geluk en de heren S. Jansen, K. Jansen, H. Moeliker, Joh. Vis en H. Duine te Tholen. P. Droogers te Haltsterën, P. Douw, H. Lindhout en C. van Poortvliet te Oud-Vossemeer. Allen werden opgeleid door de heer J. Melissen, Hoofd der Chr. School te Oud-Vossemeer. Voor hetzelfde diploma slaagden de heren A. de Graaf, W. Pleune, C. v. d. Gouwe en G. Quaak te Scherpenisse, die hun opleiding bij dhr. C. A. A. Kouman hadden. De dames A. Evertse en A. Vis te Tholen slaagden voor het diploma Machineschrijven. Bij het te Dordrecht gehouden examen slaagde de heer J. Leune Mz. uit Sta venisse voor het mondeling gedeelte voorbereidende gemeente-administratie. En te Breda slaagde M. M. Kurvink te Tholen voor het Gezellendiploma Kappersvak. Vrijdag jl. werd door de volgende leerlingen van de Ambachtsschool te Bergen op Zoom het diploma 2 jarige cursus behaald: voor timmeren H. Rijn berg; Monteur N. de Viet, beiden te St. Maartensdijk. Bij het te Breda gehouden hoofdakte examen slaagde voor het B. gedeelte dhr. J. G. Bijl, onderwijzer te Kapelle, voor heen inwoner van St. Maartensdijk. OOK EEN VOLKSWAGEN. De Duitse ingenieur Curt Delfosse heeft zijn volkswagen een beetje gemoderniseerd. Met zeer eenvoudige middelen bouwde hij een super gestroomlijnde carosserie, waardoor de maximum snelheid van de wagen van 90 tot 130 km per uur werd opgevoerd. De motor kan ook nog worden uitgerust met 3 extra carburateurs en dan kan de heer Delfosse 150 km per uur rijden. De wagen gebruikt dan 1 liter benzine op 5 km. De carosserie die deze Duitser heeft gebouwd, kost ongeveer f 3000. Else Johanna, dt. van C. A. Op- stroom en M. C. de Fouw Ondertrouwd: F. D. van der Klooster 25 jr. en N. A. Scherpenisse, 21 jr. M. v. d. Ree, 27 jr. en H. C. West dorp, 24 jr. J. A. van Hemert, 29 jr. en C. H. Hoek, 23 jr. Getrouwd: C. P. op den Brouw, 27 jr. en J. van den Hoek, 25 jr. F. D. van der Klooster, 25 jr. en N. A. Scherpenisse, 21 jr. M. v. d. Ree, 27 jr. en H. C. West dorp, 24 jr. Overleden: Dirk de Wilde, 84 jr, ongehuwd. EXCURSIE De heren Oudesluijs, Gideonse en De Rijke maakten met de landbouw- leerlingen van Scherpenisse en Stavenisse een excursie naar West-Brabant en Z. Beveland. De tocht werd gemaakt met een autobus van fa. Krijger. In de melkfabriek te Wouw viel het op, dat het eiwit in de melk al vrij wat zuur kan absorberen, voordat deze zuur smaakt en dik wordt. Op het bureau voor rationele suikerbietenteelt werd vooral besproken de strijd tegen de aaltjescysten en de bladluizen ook de biologische strijd. De laatste vooral doen grote schade door het verspreiden der virusziekten. Bij firma Van der Have in de Frederika- polder was duidelijk te zien de inteelt der families van Pedigree. Bij het kruisen voor zaaizaad kan men dan onmiddellijk gebruik maken van de heterozis. Op het landbouwproefbedrijf trachtte men het looftrekken voor pootgoed te vervangen door doodsproeien, o.a. met fusarex. Op het grootbedrijf van de heer C. Burgers is ook nog besproken het diep- ploegen tot meer dan een meter, hetgeen men in de N.O. polder gedemonstreerd zag. Daarmee zouden dus vruchtbare onderlagen in de bouwvoor gebracht kunnen worden. Een drukke dag, waarbij een kersen boomgaard toch nog afwisseling bracht. VEILINGSBERICHTEN Maandag 1 Aug. Gele Eig. 6.09 6.65; Blauwe 6.156.24; Bintje 6.02 6.08. Dinsdag 2 Aug.: Gele Eig. 6.69 7.13; Blauwe 6.577.01; Bintje 6.80. Woensdag 3 Aug.: Gele Eig. 7.07 7.73; Blauwe 7.517.98. Bintje 7.12 —7.30. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli Geboren: Johanna, dt. van A. Jansens en J. E. Bevelander. Willem Jacobus, zn. van J. C. Suur- land en L. J. Bijl Helena Cornelia, dt. van J. A. Rijsten- bil en B. Bevelander Jacoba Cornelia, dt. van C. Bijl en J. L. Quaak. Gehuwd: W. M. A. Roorda,, 25 jr. en T. W. Beeke, 26 jr. Overleden: Leendert Vos, 76 jr. ongeh. Pieternella Vermaas, 59 jr. echtgenote van L. Boone. Loop der bevolking Ingekomen: Geene Vetrokken: Tannetje W. Beeke, naar Bergen o.Z. Cornelis van As, naar Rotterdam. VERKOPING Vorige week werd door de erven W. Mol e.a. de hofstede Stelhoeve, bewoond door de landbouwer J. v. Hekke publiek verkocht. Koper werd dhr. Ganzeman van Oosterland voor de som van 41510. DE OUDSTE INWONER Zondagmiddag overleed plotseling de oudste inwoner van de Polder, Dhr. M. Geuze, in de ouderdom van ruim 90 jr. DUIVENSPORT Zaterdag jl. hield de P.V. alhier een wedvlucht vanuit Neufvilles. Afstand 120 km. Uitslag: J. Quist 1; A. v. Strien 2 3 4; Th. v. d. Sluis 5 7; J. Zuidweg 6; J. v. d. Reest 1ste overduif. Gelost 12 u. wind Z.W. Eerste duif binnen om 1.58. VOETBAL SmerdiekNieuw-Borgvliet 32 Het lukte Smerdiek Zaterdag een achterstand van 20 niet alleen in te halen, maar tenslotte nog in een voor sprong om te zetten. Maar dat was dan ook op het nippertje. Nieuw-Borgvliet, dat ook deze wedstrijd met enige inval lers uitkwam was in de eerste helft beslist de meerdere. Het veldspel stond boven dat van Smerdiek, maar de voor hoede zette dikwijls niet voldoende door. En de ruststand: 20 voor Nieuw-Borg vliet, was voor hun dan ook een vol doende beloning. De aanmoediging voor Smerdiek kwam in de tweede helft, toen ze het eerste doelpunt maakte. Een krachtig offensief deed Nieuw-Borgvliet terugtrekken en nog voor het einde werd de gelijkmaker gescoord. De 2 x 7y2 min. verlenging bracht in deze gelijke stand 'eVfrasJj UJlbef Onder dit motto openen we heden een nieuwe rubriek in ons blad. Een rubriek die, naar we ons voorstellen, om de 14 dagen zn vaste plaats in onze uitgave krijgt. Naarmate onze lezerskring groter werd en het eiland Tholen kan thans weinig méér abonné's geven werden ook de vragen talrijker. Verzocht werd in ons blad actuele dingen van de dag te bespreken, zoals: woningvordering, sociale wetten, het gemeentebestuur, enz. Enkele van die verzoeken werden via een artikelreeks over het gevraagde onderwerp, ingewilligd. Het is echter onmogelijk over alles uitvoerig uit te weiden. Een oplossing menen we thans gevonden te hebben door deze rubriek in te lassen. In de eerste plaats dus om de kleine problemen van onze lezers op te lossen. En daarvoor worden we bijgestaan door deskundige medewerkers. In de tweede plaats omdat ook een uitgave als de onze niet in „ouwe sleur" mag vervallen en telkens iets nieuws moet brengen HEBT U MOEILIJKHEDEN Waarom blijft U nog langer rondlopen met die kleine problemen Laat onze deskundigen U eens bijstaan met GRATIS ADVIES! VRAGEN STAAT VRIJ! Wendt U tot de redactie onder motto* „Raad en Daad", met bijsluiten van 1 postzegel van 10 cent voor door zending van uw brief en het antwoord verschijnt in deze kolommen. ONZE VRAGENRUBRIEK niet alleen een antwoord voor de vraagsteller, maar leerzaam voor iedereen. De vraag wordt wel in het openbaar beantwoord, maar de naam en woonplaats van de vraagsteller komt niet openbaar. Men dient her- kenningsletters op te geven. In het kort dus zo: 1. Vragen moeten vergezeld gaan van zoveel mogelijk gegevens. 2. Vermelding van volledige naam en adres en gewenste herkennings- letters noodzakelijk. 3. De vragen worden zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoordt geldt dus één bepaald geval. 4. Bij kwesties inzake sociale verzekering, arbeidsverhoudingen e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. Met RAAD EN DAAD hieronder volgen enkele voorbeelden. Voor de volgende rubriek wachten we op de vragen van onze lezers. A.V.G. vraagt wat de beste methode is voor het voeren van vastzittende kip pen, of hard of geweekt brood en afval van middageten geoorloofd is en hoe groot een ren moet zijn voor tien kippen. Antwoord: de beste voeder methode voor vastzittende kippen is ochtendvoer; droog in een goede voer bak verstrekken, moet de gehele dag ter beschikking in de ren staan. Tegen de avond 60 gram graan per kip en- verder groente-afval en 's winters rode winter peen,. Men kan gerust wat geweekt brood bijvoeren; het graanvoer moet dan met het gewicht van het brood ver minderd worden (brood droog wegen). Geeft men dus 20 gram brood per kip dan 's avonds 40 gram graan voeren, anders worden.de kippen te vet. Afval van middageten kan ook verstrekt wor den, mits er geen gezouten groente in is, want zout verdragen kippen slecht; aard appelen en overschotten van gekookte verse groente zijn goed. Men kan de resten als versnapering bijvoeren, goed geprakt en droog, het brood moet ook niet te nat zijn, goed vochtig. Minstens 1 meter renruimte per kip moet beschik baar zijn. N.N. vraagt naar de lengte der Maas- en Scheidtunnel en wil eveneens weten, hoe diep de Schelde en de Maas daar ter plaatse zijn. Antwoord: de Scheldetunnel te Antwerpen is 2110 m lang, de diepte der Schelde is ons niet bekend. De Maas tunnel is 1859 m lang en haar bodem ligt 22.40 m onder Rotterdams peil. Ferdinand had het vorige jaar bij zijn driejarige appelboom in de tuin veel last van bladluis. Er werd hem aan geraden te spuiten met Omyl-D.D.T. oplossing. De luizen werden wel ver dreven, maar de blaadjes werden alle maal zwart, zodat hij vreesde, dat de boom zou doodgaan. Dit jaar heeft de boom er echter vele nieuwe scheuten bijgekregen, doch heeft niet gebloeid. Nu komen er weer bladluizen. Wat is hier aan te doen Antwoord: u zult vermoedelijk wel een te sterke oplossing hebben ge bruikt anders is bladverbranding, zoals het heet, niet mogelijk. U zult nu de be strijding toch weer ter hand moeten nemen, maar u dient zich strikt te hou den aan de opgegeven hoeveelheden. D.D.T.-bevattende middelen zijn heel goed, er kan mee gestoven en gesproeid worden. „Australiëd" vraagt waar het emigra tiebureau voor Australië in ons land is gevestigd. Antwoord: u dient zich op te geven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in uw woonplaats, of als u landbouwer (arbeider) is bij de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, Raamweg 25, Den Haag. DIT WAREN ENKELE VOOR BEELDEN en nu VRAGEN STAAT VRIJ. Red. geen verandering. Het waren de straf schoppen die Smerdiek de zege bezorgde 3—2. WHS—Val aan 2—1 Het aantal doelpunten was ook deze wedstrijd niet groot. Wel was de acti viteit groter dan de vorige week op het St. Annalands terrein en over het alge meen een aantrekkelijker wedstrijd. De winnaar was overwegend sterker. Toch mistte de voorhoede enige vrij goede kansen. Het eerste doelpunt verdween na een voorzet van de linksbuiten, die door de rechtsbuiten onmiddellijk aan de midvoor werd doorgegeven en via het hoofd van laatstgenoemde onder de lat. Met deze geringe voorsprong ging de rust in. Tijdens deze pauze zorgde „Accelerando" voor een vrolijke noot, zodat de tweede helft vol spirit werd begonnen. En de voorsprong van WHS werd' het eerste gedeelte reeds vergroot uit een mooie voorzet van de rechts buiten. Val Aan was er even later zeker van de eer te kunnen redden, toen de scheidsrechter hen een strafschop toe kende, maar de bal werd slecht ge schoten voor een penalty en goed ge keept. Daarmee was de wedstrijd voor de Heense ploeg een eind verloren. Op onverwachte wijze werd toch de eer nog gered. Bij een Heense aanval liep de W.H.S. keeper (op verzoek) te vroeg uit zijn doel en was de score voor de linksbinnen niet moeilijk: 2:1. Het tweede elftal van Tholense Boys speelde Zaterdag j.l. tegen Halsteren II en verloor met 0 5 Het eerste verloor met mindere cijfers nl. 3 4. En zelfs dit "was niet nodig geweest. Zeker niet, wanneer de activi teit zo groot was geweest als tegen de wedstrijd tegen Smerdiek. a.s. Zaterdag SmerdiekMOC uit Bergen op Zoom om 6J4 uur SmerdiekSt. Annaland II 4J4 uur. VERJARINGSGROETEN Korp. J. Snoep Soekaboemi hoopt op 12 Augustus a.s. zijn 24ste verjaar dag te vieren. Zijn ouders, broers en zusjes te St. Annaland feliciteren hem hartelijk met deze verjaardag. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERHUURDERS. In, het tijdvak van 1 Aug tot en met 24 Sept. 1949 kunnen per formulier MD 323-16 aanvragen om brandstoffen wor den ingediend door kamerverhuurders. De Tweede-Distributiestamkaarten der kamerhuurders dienen hierbij te worden overlegd. De meest kenmerkende eigen schap van de zonnebloem is, dat zij reeds vóór zij bloeit, haar knop wendt in de richting van de zon. Deze gedachte moet het Comité Postzegelactie ,Vergeet-hen-niet' voor de geest hebben gestaan, toen het de speciale postzegels, die de P.T.T. in de maanden Augustus en September in de waarden van 5 c (2 3) 10 c (6+4) 15 c (10 5) 40 c (30+10) verkrijgbaar stelt ten bate van genoemd Comité, ge sierd zag met het zonnebloem embleem. De drie organisaties immers, die in dit Comité ver enigd zijn het Roode Kruis, de Niwin en de Stichting „Neder land helpt Indië en die de op brengst van de toeslag op deze postzegels gelijkelijk zullen ver delen en ieder op eigen terrein aanwenden ter leniging van leed, zowel in Nederland als vooral ook in Indonesië, willen niet anders dan door leed gebogen hoofden oprichten, en naar de zon toekeren. Een onbegonnen werk, meent U Misschien wèl. Maar het feit, dat er toch altijd leed, véél leed zelfs, in deze we reld zal blijven bestaan, kan en mag geen reden zijn, dan ook maar van élke poging tot leni ging van leed bij voorbaat af te zien. Integendeel zelfs zonder

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 3