Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. jSieïwj^Jkrdain Raadsverslag St. Maartensdijk. 1939 pRtnses ïRene 1949 •Jy'h/X A /X /X /X /X :3\-v:**'/X :'"vX"*"-: C*"a"w r-Y# ONDERHOUD BEGRAAFPLAATS AANBESTEED BRANDWEER EN RESTAURATIE TOREN VERVOLGONDERWIJS ZONDAGSDIENST ARTSEN KENT U ONZE BRANDPOLIS MET VASTE TAXATIE? ^OTTE^ 5e Jaargang No. 38 5 Augustus 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Het bereikte accoord Neemt Van Royen voor goed afscheid Van Djokja en Batavia naar 'sGravenhage Stuurt de Eerste Kamer met Suriname op een regeling in der minne aan Woensdagmiddag 3 Augustus 1949 om 1.30 uur een extra uitzending van de nieuwsdienst. Zonder enthousiasme, maar met een sprankeling van hoop zal menig Ouder deze extra uitzen ding hebben aangehoord of het gisteren in de krant hebben ge lezen: de officiële afkondiginq van de order: „STAAKT HET VUREN". In die extra uitzending werd ons dan medegedeeld, dat deze toch noodzakelijke order om die tijd zowel in Batavia als in Djokja officieel werd doorgegeven. Een order die van 10 op 11 Augustus op Java en van 15 op 16 Augustus op Sumatra volledig moet zijn uitgevoerd. Een over eenkomst op dit punt is dus be reikt. En zowel bij de aanwezige Nederlanders als bij het Indische volk werd er op aangedrongen alle daden er op te richten dat die order goed wordt uitgevoerd en gehandhaafd. Vastgesteld in 9 uitvoeringsbepalingen zal men trachten de wapens het zwijgen op te leggen. Nu kan men er on middellijk met beslistheid aan toe voegen, dat het nimmer zal luk ken alle wapens tot zwijgen te brengen, men is in elk geval ver plicht die hoop te koesteren en zo men er de gelegenheid toe geeft er aan mee te werken. Na al de gèbeurtenissen, die zich rondom Indonesië in de loop der jaren hebben afgespeeld en niet in het minst door de uitkomst op heden, is het begrijpelijk, dat ons volk niet enthousiast kan zijn. Niemand zal ook menen dat met het bevel van Woensdag jl. een einde aan al de ellende is geko men. Te veel wonden zijn daar voor in alle lagen van ons volk geslagen te groot is daarvoor nog de spanning die, met alle waardering voor de werkers, die zonder ophouden bleven aanstu ren op een overeenstemming zal heersen in de harten van allen die wat hen lief is in militair ver band, ver van huis weten. Als wij spreken over de wer kers, die zonder ophouden heb ben gestreefd naar een vergelijk, dan denken wij daarbij allereerst aan Dr. van Royen, het hoofd der Nederlandse delegatie. Aan hem is het zeker niet te wijten, dat wij ook nu weer in angstige spanning afwachten of de acht tien leden van de commissie die zal moeten pogen de uitvoering van het bestand te verzekeren al dan niet succes zullen hebben. Geen welwillende redevoerin- gen, noch van Hamid II, noch van Rum, zelfs niet van Van Royen zoals uitgesproken na de ondertekening van de over eenkomst op het hoofdkwartier van de Commissie der V.N. te Batavia zullen het wantrou wen plaats doen maken voor het enig onontbeerlijke in deze scheefgetrokken wereld. Het onontbeerlijke vertrouwen zal moeten rijpen en evenmin als het volk van Suriname in de jongste en verder achter ons lig gende geschiedenis aanleiding vond, het gevraagde vertrouwen op te brengen, zo zal het de be trokken millioenen Indonesiërs gelukken, dit rijpingsproces over te slaan, Inmiddels heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen aan de Tweede Kamer de nota overhan digd betreffende de bereikte over eenkomst. Mede door de voor de deur staande Ronde Tafel Con ferentie wordt dus de belang stelling van Djokja en Batavia naar 's Gravenhage verplaatst. Dat Nederland overigens in Oost Berlijn een transactie ter waarde van 34 millioen wist af te sluiten, wil nog niet zeggen, dat Indonesië het al vervullende probleem is. Mogen wij dan blij zijn met de rubber en de haring die wij kwijt raken en met de machines, die daarvoor in de plaats komen, een gezonde han del met Suriname zou op groter successen duiden. Voorlopig is daar echter nog weinig kans op. De publieke opinie in Suriname staat pal achter haar staten één in verontwaardiging over het Haagse geschipper. Terwijl de Tweede Kamer op zomerreces ging, sfelde de Eer ste Kamer het afdelingsonder- zoek voor de interimregeling Su riname een week uit. Het weinig steekhoudende argument, dat de rapporten der Volksvertegen woordiging te laat waren ont vangen, willen velen zien als een verholen streven, de'zaken als nog in der minne te schikken. Toch ging de week niet werke loos voorbij. Het Atlantisch Pact vond ook in deze kamer instem ming, behalve bij de communisten KINDERLIJKJE GEVONDEN Dinsdagmiddag jl. zagen een tweetal jongens in de watergang achter de Hoenderweg te St. Annaland een voorwerp in het water liggen. Even later kwamen ze tot de ontstellende ontdekking, dat het een kinderlijkje was. Een der jongens waarschuwde direct zijn vader. Toen was ook de politie spoedig ter plaatse. Een uitgebreid onderzoek werd inge steld. Officieel werd hierover niets bekend gemaakt. Het lijkje vermoedelijk van een pasgeboren kindje, was reeds in verre staat van ontbinding en men meent, dat het reeds geruime tijd in het water had gelegen. Woensdag jl. had de schouwing plaats. Het onderzoek duurt voort. Vandaag 5 Augustus viert Irene Emma Elisabeth Prinsefe van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biester- feld, haar tiende ver jaardag. Feestop Soest- dijk en blijdschap in de lande. In een gelukkig gezin is het tweede prinsesje vandaag het middelpunt. Ze her denkt het eerste kruisje. Onzegelukwensenvoor de jarige en voor het gehele Oranjehuis. Moge het ons gegeven zijn, nog menigmaal de verjaardag van haar, de vrede Toen Prinses Irene in Nederland terugkeerde wier naam draagt, met blijde opgewektheid te herdenken. Woensdag 27 Juli jl. werd verga derd te St. Maartensdijk onder voorzit terschap van burgemeester D. C. Bou- wense. Afwezig met kennisgeving dhr. Koopman. Zonder kennisgeving afwezig dhr. Lindhout. De notulen van de vergadering d.d. 12 April jl. worden onveranderd vast gesteld. Ged. Staten keurden de begroting 1948 met een kleine wijziging goed. Ook de verordening verhaal pensioe nen en de alg. politieverordening. Mej. Sanderse dankt voor het ontvangen jaargeld en het proces-verbaal van kas opname van de diverse gemeente-instel lingen gaf geen aanleiding tot opmer kingen. Schoolartsendienst Uit het rapport van de schoolartsen- dienst blijkt, dat van de 268 leerlingen er 162 zijn onderzocht, waarvan geen afwijkingen zijn gevonden bij 37, naar de huisarts 24 leerlingen werden ver wezen, naar het consultatie-bureau 28 van de 268 leerlingen. Ingeënt tegen pok ken bleken 28 leerlingen. 72 tegen diphterie en 1 tegen typhus. De alge- BERLIJN DEMONSTREERT Al heeft de communistische eenheidspartij in Duitschland zware verliezen geleden door de wijze waarop de gealli eerden Berlijn via de lucht brug hebben voorzien van voedsel en brandstof, haar activiteit duurt voort. Thans wordt er gedemonstreerd voor de eenheid van Berlijn, die dan natuurlijk onder supervisie van de communisten zou staan. Toch zijn er nog tienduizenden Berlijners naar de Potzdammer- platz gekomen om te horen hoe die „eenheid'' wel tot stand zou kunnen komen. mene lichamelijke gesteldheid was bij 107 goed, 52 matig, 3 onvoldoende. Een goed gebit hadden 109 leerl. en 19 een slecht. De algemene opmerkingen waren: privaten uit klassen verwijderen en open slaande ramen. En voor de Nutsbe- waarschool: zeer slechte lokalen. Uitstel wordt verleend van de annuï teitslening woningwetwoningen. Op verzoek worden M. A. Poot, M. A. Riedijk en J. Pot op de lijst geplaatst voor gemeenteland. Tegen het ontwerp- jaarwedderegeling ontvangers worden door de Raad geen bezwaren ingebracht. Het verzoek van dhr. J. M. v. d. Rhee om ook voor het gemeente-schilderwerk in aanmerking te komen wordt ingewil ligd. Dhr. o.d. Brouw wil hem meteen maar aan de gemeente-woningen zetten, maar de voorzitter zegt dat het op de centen afstuit. De commissie van Advies tot Centr. van Woningbouw, enz. vraagt goed keuring concept-regeling. Geen bezwaar. Een verzoek van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam om subsidie wordt op voorstel van B. W. zonder hoofdelijke stemming afgewezen. Dhr. Zwagemaker verzoekt het eer tijds door zijn thans overleden moeder gepachte gem. land in de pacht te mogen houden. Geen bezwaar. Dhr. N. Slager vraagt erfpachtsrecht te mogen afkopen. Besloten wordt dit toe te staan voor 25 de verschuldigde erfpachtssom. Dhr. L. Sluijter vraagt voor 2 school gaande kinderen vergoeding voor reis kosten. Afstand is 6 km. Ingevolge de Dr. P. J. Duinker, Tholen Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer geldende verordening wordt dit verzoek ingewilligd. Mededeling dat beschikbaarstelling van premies voor woningsplitsing door het Rijk na 1 Juli niet meer mogelijk is althans niet meer kan worden aan gevraagd. Overgelegd wordt de begroting en exploitatie-rekening 1949 van de Stich ting Gemeenschap St. Maartensdijk. Z.h. st. wordt weer besloten de gestelde sub sidie te geven. Van de Stichting Reg. Gemeenschap Eil. Tholen een verzoek aan de Raad om zich in principe tot medewerking bereid te verklaren. Na uiteenzetting stellen B. 6 W. voor om in elk geval morele medewerking te verlenen. Finan- cieele steun wordt thans nog niet ge vraagd en kan later altijd nog worden overwogen. De voorzitter zou dat alleen willen doen, indien voldoende corpora ties uit de gemeente zijn aangesloten. Dhr. o.d. Brouw meent dat een Eiland gemeenschap tot naijver kan leiden, bijv. waar een bepaalde gebeurtenis moet worden gehouden. Dhr. Langejan denkt, dat het toch weer op financieele steun zal uitdraaien en wil er daarom liever maar niet aan beginnen enige medewer king te verlenen. Hij stemt tegen. Tegen de gratificatie-regeling secre taris-ontvanger is geen bezwaar. Gk. raadsbesluit tegemoetkoming stu diekosten ambtenaren. Het consultatiebureau Een schrijven van het Groene Kruis, afd. Tholen om een bijdrage van 25 ct. Bijkantoor Zierikzee, Oude Haven A 362, Telefoon nr. 9 F. van Twist, W. J. Coenen, W. Mol. J. J. Kik, P. Hagenaars, Schoolstraat, Julianastraat, Oostdijk, Burg. Hagelaan C 37, St. Maartensdijk Tholen St. Philipsland Bruinisse Halsteren

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1