I I I I I Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. „ATHLEET" RAADSVERSLAG THOLEN. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG verlaagde prijzen. ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 37 29 Juli 1949 m Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Ver-strekkende interim-regeling voor Suriname door Tweede Kamer aanvaard. Besliste houding van Surinaamse Staten ter zake amendement dr. de Kort. Washington roept U.N.C.I.-leden terug. Het C.D.K. verdwijnt. Nederlandse vakbonden contra partijpolitiek. - STAAKT HET VUREN. Dank zij de in de Tweede Ka mer aangenomen interim-rege ling, die met 70 tegen 0 stemmen werd aanvaard, verkreeg Suri name een belangrijk stuk auto nomie. Bijna feestelijk is die stemming in de Kamer gehouden. Een directe radio-uitzending van Binnenhof naar Suriname, be woog de verschillende Kamerle den zich uit te putten in stromen van welsprekendheid, toegespitst in verzekeringen van good will voor het land, dat zo lang op de goede gaven uit Den Haag heeft moeten wachten. Aan velen ging dit belangrijke staatkundige gebeuren onge merkt voorbij. Weinigen echter ontging het, hoe ondanks alle vriendschappelijkheid van hier naar daar, de Staten van Suri name de aangeboden interim- regeling met beslistheid weiger den. Het, tegen alle adviezen van minister van Schaik in, door dr. De Kort ingediende amendement, was voor de bestaande gram schap in Paramaribo de druppel, die de emmer deed overlopen. Een strijdbaar intellect, in. een zich dagelijks meer nationaal bewust wordend land, is niet van plan, nog langer ondeskundige inmenging van buiten af te dul den. In het amendement De Kort hebben de Staten van Suriname zulk een ondeskundige inmen ging gezien en bij alle geduld, dat door de jaren heen werd op gebracht, was dit net te veel. Dr. De Korts voorstel bracht een belangrijke verandering in het gezamenlijk overeengekomen ontwerp, door welke verandering men in Paramaribo tot uitgaven zou worden gedwongen, die voorlopig volstrekt onmogelijk zijn. Het geschil vloeit voort uit het in Nederland niet aanvaard bare geachte gelijkschakelen der financiering voor openbaar en bijzonder kweekschool-onder wijs. Door dit gelijkschakelen zou het mogelijk zijn geweest, in Suriname één school voor on derwijzers te openen, waarover de drie betrokken groeperingen tot volkomen overeenstemming waren geraakt. Te vrezen is, dat het uiterst moeilijk zal blijken, alsnog een vergelijk te treffen, gelet op de woorden waarmede vele leden der Surinaamse Staten aan hun ongenoegen uiting ga ven... Hoewel het nieuws betreffende Indonesië door dit „brandbe- richt" uit houtrijk Suriname wat naar het tweede plan werd ge drongen in deze eerste week- helft, wordt zeker weer in het tweede gedeelte onze aandacht onverminderd gevraagd. Opmerkelijk is het terugroepen door de Amerikaanse regering van twee leden der U.N.C.I. Waarschijnlijk kan dit in direct verband worden gebracht met de commentaren der omgekomen journalisten. Volgens Hatta, de voorzitter der Inter-Indonesische Confe rentie te Djokja, wierpen de eer ste besprekingen reeds belangrij ke resultaten af. Van Nederland se zijde drong men er steeds sterker op spoedig het bevel om 't vuren te staken, uit de vaardi gen. En dienaangaande is thans een beslissing genomen, zo luid den Woensdag jl. de berichten. Aan het eind van deze week zal men hiertoe nog formele bespre kingen houden. Mag de practijk het theoretisch bevel, dat men dus wellicht nog deze week tege moet kan zien, spoedig opvolgen. Gezaghebbende Nederlanders herinnerden nog aan het woord van Minister Van Maarsseveen: „Niet confereren en schieten te gelijk." Moge een gewijzigde U.N.C.I. bij haar pogingen tot bespoedi ging van de afwikkeling der han gende kwesties even wars van partijdigheden blijken te zijn als twee groepen Nederlandse ar beiders dit in de achterliggende dagen demonstreerden. Zowel de Rotterdamse afdeling der Alge mene Bond van Zeevarenden als de Algemene Mijnwerkersbond rekenden af met de communis ten, die partij-politieke belangen hoger wilden stellen dan de be langen van de vakbond. De Zee varenden traden en bloc uit de E.V.C., terwijl de Mijnwerkers- bond een hunner bestuurderen, het C.P.N.-Kamerlid Hermans zijn congé gaf. Tenslotte is het voor alle le zers toch ook interessant te we ten, dat het Centraal Distributie kantoor per 1 October a.s. wordt opgeheven. Aan 140 leden van het thans nog 200 man tellende personeel is tegen die tijd ontslag aangezegd. 60 tijdelijke werk krachten, die op andere bureaux en departementen geplaatst moe ten worden, dienen voor die da tum, in de nieuwe functies aan gebracht te zijn. Dit houdt dus in, dat het res tant van de bonnenlijst nl. vlees en kaas tegen die tijd ook opge ruimd zal zijn. Textiel en kolen lopen over rijksbureaux. Ontwerp Centrale dienst Noord Zeeland bevalt de Raad niet. Ook het verzoek van het Herv. Kerkbestuur afgewezen Bij de openbare vergadering van de gemeenteraad te Tholen op Vrijdag jl. waren alle leden aanwezig. Voorzitter Burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoeven. Secretaris dhr. V. Laban. Na opening op de gebruikelijke wijze wordt voorgesteld een 4e punt aan de agenda toe te voegen en worden de notulen onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de laatste deelt de voorzitter mee op de in vorige ver gadering door dhr. Berrevoets gestelde vragen, dat de Waterleiding-jeep op het terrein van de gasfabriek kan parkeren zonder dat dit verhoging van kosten inzake de Brandverzekering met zich meebrengt en hiertegen van deze zijde geen bezwaar bestaat. En op de 2e vraag of een formeel Raadsbesluit nodig was voor de benoeming van de heer de Groot aan de Waterleiding, daar deze reeds bij het Gasbedrijf was benoemd, antwoordt de voorzitter dat deze zaak destijds wel ter sprake is ge komen in de Raad, maar daar overigens niet onder compenteert. Bovendien was het zo, dat 1 Juni 1949 de heer de Groot tijdelijk bij de Waterleiding werd be noemd, terwijl 5 Juli 1948 de jaarwedde voor de gemeente-ambtenaren werd vast gesteld, men toen dus wist hoe de toe stand was, vervolgens bij de vaststelling van de begroting 1948 en 1949. Daarom ook was er voor B. W. geen aan leiding nog eens expresselijk mededeling van die benoeming te doen. De vraag steller is hiermee tevreden. Ingekomen stukken Concept gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het Bouw-, Woning en Welstandstoezicht op Schouwen-Dui- veland, Tholen en St. Filipsland. Dit stuk heeft ter inzage gelegen en B. en W. stellen voor dit conform concept goed te keuren. Het gaat om enige wijzi gingen in de oorspronkelijke regeling. Dhr. Goedemondt wil hieromtrent wel even het woord en zegt dat hij het be treffende stuk met aandacht bestudeerde. Hij stelt voorts de vraag of hij het goed opmerkte, dat men bij benoeming van een opzichter niets te vertellen heeft en deze wordt benoemd door de Gemeente raad van Zierikzee. Wordt bijv. voor Tholen een opzichter benoemd, dan heb ben wij daarin niets te zeggen. Als dat zo is, ben ik tegen dit ontwerp, aldus dhr. Goedemondt. dat is de BESTE en GOEDKOOPSTE Nederlandse Fiets met Wereldre putatie in Luxe Verchroomde uitvoering met originele TORPEDO REMNAAF tegen opnieuw leder quantum in alle maten zowel Heren als Dames, Jon gens en Meisjes rijwielen DIRECT LEVERBAAR. Rijdt Veilig, berijdtATHLEET Verkrijgbaar bij alle erkende Rijwielhandelaren. De voorzitter antwoordt dat dhr. Goedemondt het juist heeft gezien en dat dit ook wel de voornaamste reden was, dat hij tegen een gemeenschappelijke regeling had. Maar momenteel is met veel moeite nog iets ten gunste bereikt, daar bij benoeming de Commissie van Advies zal worden gekend. Dhr. Goede mondt vraagt of er ook iemand uit de gemeenteraad in die Commissie zitting heeft. De voorzitter antwoordt, dat er van ieder rayon zullen worden gekozen. Of dat nu persé van Tholen is, moet nog uitkomen. Dhr. Goedemondt: Wij kunnen dus geen eigen gemeente-opzichter zelf be noemen De voorzitter: Nee, men kan ook niet meer praten van gemeente-, maar het is nu districts-opzichter. Dhr. Goedemondt kan dit niet meer beschouwen als een dienst „Noord- Zeeland", maar als een dienst, die door Zierikzee wordt geregeerd. Kan daar tegen niet worden geprotesteerd De voorzitter zegt dit gedaan te heb ben. Men moet wel eens iets toegeven om er tenslotte nog iets beters van te kunnen maken. Hij is het overigens met dhr. Goedemondt eens. Het is nu een gemeenschappelijke dienst waarbij echter Zierikzee practisch alles te vertellen SAMEN 30 JAAR OUD Niet alleen in Canada huist een vijfling, ook Argentinië is zo'n quintet rijk. Hier ziet LI (van links naar rechts) Franco, Carlos, Maria Esther, en daarvoor Maria Christina en Maria Fernanda Diligenti, vereeuwigd op hun 6de verjaar dag. De vijfling kan het onderling best vinden en onderbrak graag hun spel in de tuin om even te poseren voor onze fotograaf. Het is niet de jongste vijfling op deze wereld want onlangs werd in Brazilië ook een familie met zo'n quintet verrijkt. heeft. Hij merkt op, dat Ged. Staten hier ook achter hebben gezeten. Dhr. Goedemondt wenst zijn bezwaar te handhaven. De voorzitter meent dat men niet anders kan doen dan zich er onder protest bij neerleggen. Dhr. Janssen zegt ook sterk de indruk te hebben gekregen, dat er in het ge wijzigd ontwerp nog nader wordt ge accentueerd dat Zierikzee „baas" is. Hij noemt de „benoemingsbepaling" ook zeer verstrekkend. De voorzitter merkt dan op, dat wan neer deze bepaling niet was overgeno men door de gemeenten de regeling niet tot stand was gekomen en daar ze beter is dan de vorige, men overigens niet kan blijven uitstellen. We moeten dit op de koop toenemen. Hij acht het beter dit ontwerp toch maar te accepteren, daar hij er geen kans toe ziet iets anders gedaan te krijgen. Dhr. Goedemondt gaat het te ver. Hij blijft tegen. De voorzitter: Zolang deze dienst een dienst onder Zierikzee blijft, komt men er moeilijk onder uit. Dhr. Goedemondt: op den duur heb ben we niets meer te zeggen en zal Zierikzee bepalen hoe het hier moet. De voorzitter: Wanneer de Raad dit niet accepteert, wordt de zaak een hele tijd opgehouden. Wanneer ik dacht daarmee iets te bereiken zou ik advise ren: stem allen tegen, maar ik denk dat we niets bereiken. Na nog enige discussie wordt besloten dit nog aan te houden, opdat de voor zitter nog een en ander nader kan onder zoeken en bespreken, terwijl de Raad zich uitspreekt er in principe zeker niet voor te voelen alle rechten af te staan. Een opzichter voor Tholen dient de goedkeuring van de Raad te hebben. Kerkrestauratie Nadat in een vorige vergadering een suggestie v. d. Minister van O. K. en W. om nogmaals een bijdrage aan de Kerk restauratie te geven is afgewimpeld, komt thans ter sprake een verzoek van het Herv. Kerkbestuur om een subsidie van 5 in de bijgekomen kosten voor de restauratie van de N.H.K. begroot op 90.000.De voorzitter zegt hoe na vorige beslissingen thans genoemde bij drage voor 1949 wordt gevraagd. Dit Dr. P. J. Duinker, Tholen Dr. H. Menger, St. Filipsland verzoek is door het college van B. en W. in de brede besproken. „En, „aldus de voorzitter", een rekensommetje wees uit, dat van onze schuld ad ongev. 200.000.de Toren en Kerkrestauratie hiervan 20 uitmaakt. Gezien wat reeds gedaan is, gezien de financiële toestand van het ogenblik, menen B. en W. niet verder te mogen gaan, hoezeer het hen overigens ook spijt voor dit werk niet meer te kunnen doen. We hebben toen ook gezegd, dat we het bij dit voorstel tot afwijzing niet willen laten, maar wanneer we kunnen helpen dat zullen doen. Vandaar dat hij ook thans wel onder de aandacht wil brengen, dat bij B. W. een brief inkwam, waarin voor de Kerkrestauratie een kasgeldlening via de gemeente werd gevraagd. De rente voet voor de gemeente is lager en dit zou tot 1943 de Kerk een besparing geven van 15000.Op een dergelijke wijze, aldus de voorz., is wel kans om te helpen en ik beschouw het als een tegemoekoming in de noodzakelijke ont houding van de gevraagde subsidie. Hij wil daarbij niet achterhouden dat in het verstrekken van een kasgeldlening het nadeel zit, dat de gemeente aan sprakelijk is voor terugbetaling, dat men bovendien zou kunnen zeggen, wanneer de gemeente voor zichzelf een geldlening moest afsluiten: er is al genoeg aan de gemeente gegeven en wij dus ons hoofd zouden stoten. We zitten ook met de moeilijkheid dat we voor deze geldlening toestemming van G.S. moeten hebben. Na bespreking op de Griffie bleek mij, dat men er daar weinig voor zou voelen, het misschien bij zeer hoge uitzondering zou toestaan." Dhr. de Heer is een en ander onduide lijk. Eerst kwam het Rijk, nu de Kerk. Heeft het Rijk dit bedrag dan nu op de Kerk gelegd De voorzitter antwoordt dat de Kerk werkgever is, die dus voor het geld moet zorgen. Het Rijk draagt bij en suggereerde in het laatste schrijven alleen opdat de gemeente ook nog iets zou doen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1