25 pet. korting jimiMfl Zonnebruin De Jonge Wagtmans won de Oud-Vossemeerse ronde. THOLEN OUD-VOSSEMEER sluit woonruimte, in werking ge treden op 23 September 1944. Nadat dit besluit tweemaal was gewijzigd en aangevuld, gaven vele leden van de Tweede Ka mer te kennen, dat het gewenst besloten lokaal, dat al of niet te zamen met andere besloten lo kalen of met een besloten woon erf bestemd is dan wel feitelijk kan worden gebruikt tot be woning." Deze omschrijving is aan iedere 1 Ode klant 1924-1949 Ter gelegenheid* van ons JUBILEUM op 23 JULI GEEFT SVSEISE van 18 tol en met 30 JULI en HEEFT MELSE ruime keuze in Huishoudelijke Artikelen, Meubelen, Haarden, Kachels, Ijzer waren. Alles tegen sterk verlaagde prijzen. Koopt nu en bewaar Uw cassabon weike bij iedere aankoop wordt verstrekt 30 Juli 'savonds 8 uur zal liet lot beslissen weike nummers de 10de zijn i moest worden geacht de materie betreffende de vordering van woonruimte bij de wet te regelen. Het ontwerp van deze wet werd op 19 Maart 1947 bij de Tweede Kamer ingediend, welk ontwerp leidde tot de tot standkoming van de wet van 4 Augustus 1947 (staatsblad H291), tot bevor dering van doelmatige verdeling van woongelegenheid woon ruimtewet) Waar ook de bewoners van ons eiland regelmatig met deze intussen bij vele niet zo ge liefde wet in aanraking komen, hebben wij gemeend een korte uiteenzetting van deze wet te moeten geven. Overeenkomstig de indeling der wet behandelen wij achter eenvolgens: a. in gebruik nemen en geven van woongelegenheid b. vordering van woonruimte. In gebruik nemen en geven van woongelegenheid Wij kunnen ons nog goed her inneren de tijd, dat het in gebruik nemen of geven van woonge legenheid of het zich vestigen in of het verhuizen binnen de ge meente niet aan een vergunning van de overheid was gebonden. In 1942, toen de oorlog reeds enkele jaren aan de gang was, kwam tot stand het zgn. vesti- gingsbesluit, welk besluit de bur gemeester de bevoegdheid gaf om de vestiging in of de verhuizing binnen de gemeente te beperken. Het vrijelijk beschikken over woonruimte was daarmede be ëindigd. Kon men zich tot dusver vestigen waar men dat zelf ge wenst achtte, na de tot stand koming van het vestigingsbesluit was dat zonder meer niet moge lijk. Het vestigingsbesluit en de daarop gegronde gemeentelijke verordeningen zijn eerst verval len op de dag van de inwerking treding van de woonruimtewet, t.w. op 1 October 1947. Deze wet verbiedt thans niet meer het zich zonder vergunning van het gemeentebestuur vesti gen in of het verhuizen binnen een bepaalde gemeente, doch in gevolge artikel 1 der wet is het verboden een woongelegenheid in gebruik of medegebruik te nemen of te geven, tenzij door burgemeester en wethouders voor het in gebruik nemen schrifte lijk vergunning is verleend aan degene, die de woongelegenheid wenst te betrekken. Deze bepaling houdt dus in, dat het als regel verboden is een woongelegenheid in gebruik of medegebruik te nemen of te ge ven. Slechts wanneer B. en W. uitdrukkelijk een schriftelijke ver gunning hebben verleend geldt het verbod niet meer. Deze ver gunning geldt slechts voor een tijdvak van 30 dagen, behoudens tussentijdse verlenging. Deze be paling is o.i. in het |even geroe pen om te voorkomen, dat de betrekkelijke woning bijvoor beeld eerst na maanden wordt betrokken. Wat moeten wij eigenlijk onder woongelegenheid" verstaan De wet verstaat daaronder: ,,elk wel heel ruim en de toepassing van het artikel zal dan- ook met beleid plaats moeten vinden. Het is intussen juist te achten, dat de wetgever de gelegenheid tot het ontduiken der wet zo klein moge lijk heeft gemaakt. Of een woongelegenheid in gebruik of medegebruik is ge nomen of gegeven wordt naar de omstandigheden is verband met het belang van doelmatige ver deling van woonruimte beoor deeld. Deze bepaling is niet over duidelijk en zij kan in de praktijk o.i. tot moeilijke complicaties leiden. Vóór 1 Januari 1948 hebben de gemeenteraden nadere voor schriften vastgesteld omtrent de toepassing van vorenomschreven bepalingen. Deze voorschriften doen evenwel geen inbreuk op het vergunningstelsel, hiervoreri aangeduid. Het zal u uit het vorenstaande duidelijk zijn geworden, dat de verdeling der beschikbare woon ruimte thans centraal plaats vindt, namelijk door het college van burgemeester en wethouders. Wij behoeven er niet op te wij zen, dat deze verdeling voor ge noemd college als regel geen aangename taak betekent; zij eist een grote mate van verant woordelijkheidsbesef ten opzichte van het algemeen belang. Het valt te betreuren, dat men zich van deze verantwoordelijk heid tegenover de medemens, C.q. de ingezetenen der gemeente, niet altijd voldoende bewust is. In de praktijk blijkt het nog voor te komen, dat B. en W. een leide- lijke houding aannemen met be trekking tot de verdeling der woonruimte. Deze houding wordt dan ge rechtvaardigd met de stelling: ,,De eigenaar moet zoveel moge lijk zijn eigendomsrecht kunnen doen gelden en het gemeente bestuur moet slechts ingrijpen in uiterste gevallen." Niet gaarne zouden wij deze stelling onder schrijven. Bij de totstandkoming der Woonruimtewet is de wet gever ook zeer zeker niet van deze stelling uitgegaan. Integendeel: het gemeentebe stuur (in dit geval B. en W.) regelt de gehele verdeling, met uitsluiting van iedere andere autoriteit of instantie. Het heeft daarbij geen leidelijke doch een actieve rol te vervullen. De leden van het college zijn èn krachtens de door hen afgelegde ambtseed èn krachtens hun ge weten verplicht zich met ernst aan de hun toevertrouwde taak te wijden, al geven wij onmiddel lijk toe, dat deze taak zwaar is. Een der leden van de Tweede Kamer heeft onlangs de Minister van Binnenlandse Zaken vragen gesteld in verband met het in toenemende mate voorkomende verschijnsel, dat vrijkomende woningen aan woningzoekenden worden verkocht, waarna deze zonder meer vergunning van het gemeentebestuur ontvangen om deze woningen te betrekken. Op het eerste gezicht schijnt het misschien juist, dat een ge meentebestuur ten spoedigste vergunning geeft tot het betrek ken van een bepaalde woonruimte aan hem, die deze woonruimte heeft gekocht. Als wij uitsluitend het eigendomsrecht in aanmer king nemen en ons gevoel is daartoe zo gemakkelijk geneigd, omdat wij het niet gewoon zijn, dat op het eigendomsrecht enige inbreuk wordt gemaakt komen wij tot deze conclusie. Bij de be oordeling van een aanvrage om een vergunning tot het betrekken van een woongelegenheid heeft het gemeentebestuur evenwel in de eerste plaats een doel matige verdeling der be schikbare ruimte voor ogen te houden. Mèt de Minister van Binnen landse Zaken zijn wij van oor deel, dat een gemeentebestuur een vergunning, voor het betrek ken van* een gekochte woonge legenheid moet weigeren, indien de woning zich leent voor be woning door eén groter gezin dan dat van de nieuwe eigenaar of grotere belangen van andere dringend-wonihg-behoevenden in het geding zijn. Vanzelfsprekend wordt zoveel mogelijk met de belangen van de eigenaar rekening gehouden. Zij mogen evenwel niet doorslag gevend zijn, als zij in strijd ko men met een doelmatige woning verdeling. Zoals wij reeds opmerkten ont moet men in de praktijk nog college's van B. en W., die van deze noodzaak blijkbaar niet vol doende doordrongen zijn. Moge lijk vindt dit gedeeltelijk zijn oor zaak in de omstandigheid, dat de wethouders zij het indirect via de gemeenteraad door de in gezetenen worden verkozen. Wij zouden dan ook de voorkeur geven aan het raadplegen van een adviescommissie van enkele personen, mits deze commissie geheel onafhankelijk is van de ingezetenen. In deze commis sie mogen o.i. dus geen gemeen teraadsleden zitting hebben. Gaat men tot de vorming van een der gelijke commissie over, dan zul len daarin zitting moeten hebben zowel huiseigenaren als huurders, terwijl voorts de verschillende lagen der bevolking vertegen woordigd zullen moeten zijn. Wij beëindigen onze beschou wingen over de verdeling der woonruimte met de opmerking dat de gemeentebesturen welis waar terzake van deze verdeling enerzijds een zware taak hebben, doch anderzijds een mooie. Door een strikt objectieve be oordeling der te behandelen aan vrage zullen zij de sociale onge rechtigheid terzake van de wo ningverdeling kunnen voorkomen. Indien zij de verdeling der woonruimte niet voor 100% in eigen handen houden, doch hun taak geheel of gedeeltelijk aan de ingezetenen overlaten, zullen er zich in de toekomst mistoestanden voordoen. De minder met aardse goederen bedeelden zullen dan ongetwijfeld in de verdrukking komen. Dit te voorkomen is een van de mooiste doelstellingen van de gemeentelijke overheid. De spreuk: .Gerechtigheid verhoogt een volk" is toch zeer zeker niet in de laatste plaats op haar van toepassing. Een volgend maal behandelen wij de vordering van woonruimte. aar ook Rien van Poortvliet hield taai vol I Het zag er aanvankelijk niet te best uit met het weer, toen het tijd was de tweede ronde van Oud-Vossemeer te be ginnen. Een onweersbui deed de buiten de gemeente wonende liefhebbers aarze len zich naar Oud-Vossemeer te be geven. Maar nog voor de start klaarde het weer op en kwam het zonnetje door. In die tijd werd de jonge Nationaal kampioen 1949 Woutje Wagtmans ge huldigd, evenals de heer J. van Heucke- lom, Prov. Consul van de N.W.U. met zijn 25-jarig bondsjubileum. Beiden wer den door de voorzitter, dhr. Th. M. Hage toegesproken en met een geschenk ver rast. Na het startschot om 2.30 zette het peleton zich in beweging, waarbij de renners aanvankelijk in gesloten formatie bleven rijden. Het was nog slechts een terrein verkennen. De eersten die uit liepen waren Verstraten uit Breda en Faanhof uit Amsterdam. Ongeveer 15 ronden bleven ze aan de kop. In die tijd waren al verschillende renners uit gevallen. Het peleton voerde de snelheid op met zowat achteraan Wagtmans, die schijnbaar de eerste kansen weggaf. Guns en Oosterbos waren de volgende uitlopers en ze zaten de eerstgenoemden spoedig op de hielen. Faanhof moest na pech het strijdperk verlaten en Ver- wijmeren, Oosterbosch en Mangelaars gingen de kop vormen. Ondertussen waren reeds verschillende premies uitge loofd, zodat de spanning bij de uitloop sprinten toenam. Bij de 33ste ronde lag het aanvankelijk grote peleton al ver uit elkaar. Verwijmeren uit Terheide reed een mooie cours en lag op een gegeven moment 7 seconden voor op de steeds meer uitlopende Wagtmans en Mange laars. Maar in de 49ste ronde was de situatie al heel anders en lag Wout Wagtmans 17 seconden voor op een kopgroep van enkele renners en 25 sec. op het peleton. Op prachtige wijze ging hij er van door, zodat geen der renners meer kans kreeg hem weer in te halen. Op één na, namelijk A. Guns uit Putte, die tweede werd, werden alle deelnemers door Wagtmans tweemaal gedubbeld. Hij wist tot het einde toe zijn voorsprong te vergroten, zodat zelfs Guns anderhalve ronde achter hem aankwam. Na de ruim 100 km met een snelheid van ongeveer 30 tot 35 km per uur te hebben gereden, ging hij vlot als eerste over de streep. Aan het eind leverde het peleton nog een spannende sprint om de derde plaats, die door Vermijmeren werd veroverd De plaatselijke favoriet Rien van Poortvliet sloeg in deze ronde een goed figuur en stelde zijn dorpsgenoten en ook de andere eilandbewoners, niet te leur. Hij hield die 102 km taai vol. Een uitstekend begin op de amateursbaan. Zijn taai volhouden werd door luide toejuichingen en verschillende premies beloond. De uitslag luidt: 1. W. Wagtmans uit Breda, nationaal kampioen 1949 in 2 uur 46 min. 2. A. Guns uit Putte 3. A. Suijkerbuijk uit Breda 4. C. Verswijmeren uit Terheijden 5. M. Dorst uit Haarlem 6. H. Kroon uit Rotterdam 7. J. Mangelaars uit Hogerheide 8. M. Roks uit Sprundel 9. Oosterbosch, Ossendrecht 10. L. v. d. Enden Ossendrecht. Er was een goede belangstelling voor deze tweede Ronde en de organisatie klopte in alle opzichten. Enige moeilijk heden bracht het de pury soms wel en ook bij de einduitslag, dat de nummers van de renners door de modderspatten niet goed zichtbaar waren, maar men kreeg het toch voor elkaar. VERORDENING De Burgemeester van Tholen: besluit: vast te stellen de volgende Verordening tot wijziging en aanvulling der Alge mene Politieverordening. Artikel 1 De artikelen 3 en 4 worden gelezen als volgt: Art. 3 Elk gebouw en elke woning moet bij of op een der deurposten van de hoofd ingang, ter hoogte van 2 m a 2.25 m uit de begane grond voorzien zijn van het nummer van het perceel. Bevat een gebouw meer dan één woning met afzonderlijke ingang, dan wordt elke zodanige woning van een volgnummer voorzien. Voorgeschreven kan worden dat ge bouwen, niet voor bewoning bestemd, eveneens met een volgnummer worden gemerkt. De nummering geschiedt vanwege de gemeente. Art. 4 De verplichting in het vorig artikel genoemd rust op de eigenaars en, bij gebreke van die, de beheerders, bewo ners of gebruikers der gebouwen of woningen. Artikel 2 In art. 20 wordt tussen „jaarlijks" en ,,ten minste" ingevoegd „vóór 15 Mei". Artikel 3 Toegevoegd worden: Art. 74g Het is verboden in de kom der ge meente en binnen een afstand van 300 m daarbuiten, vuilnis, mest, afval of derge lijke stoffen te verzamelen, op te slaan of te bergen, anders dan in daarvoor be stemde vuilnisemmers, voorzien van een goed sluitend deksel. Van het verbod kan onder nader te stellen voorwaarden ontheffing worden verleend. Art. 78a Voorzover de inrichting van een pri vaat afwijkt van het bepaalde in artikel 73 der Bouwverordening, moet in de kom der gemeente en binnen een afstand van 300 m daarbuiten, voor de verzame ling van faecaliën gebruik worden ge maakt van door de gemeente beschik baar gestelde privaattonnen. Hetfc ruimen en vervoeren dezer fae caliën buiten de gemeentelijke Reini gingsdienst om is verboden. Van de verplichting in het eerste lid en het verbod in het tweede lid kan in bijzondere gevallen ontheffing worden verleend. Art. 78b Het houden van paarden, runderen, varkens, geiten (springbokken), schapen en konijnen, in de kom van de gemeente en binnen een afstand van 300 m daar buiten is verboden. Van het verbod kan onder nader te stellen voorwaarden ontheffing worden verleend. Art. 79a Het is verboden in de kom der ge meente en binnen een afstand van 300 m daarbuiten varkenshokken en/of varkens lopen te hebben, te maken, aan te leggen of op te richten. In bijzondere gevallen kan onder nader te stellen voorwaarden ontheffing van het verbod worden verleend. Artikel 4 In artikel 80 wordt voor „artikel 67 tot en met 77 gelezen „artikel 68 tot en met 79a." Aldus vastgesteld de 4e September 1941. (get.) A. J. van der Hoeven, Burgemeester (get.) V. Laban, Secretaris. GESLAAGD Aan de M.T.S. te Dordrecht slaagden onze stadsgenoten de heren J. Dijkslag voor Chemisch-Technicus en C. van Stee voor de afd. Werktuigbouwkunde. GESLAAGD DUS GEFELICITEERD Geslaagd te Roosendaal voor U.L.O. diploma A: H. v. d. Boogaard en M. Fortuin te Oud-Vossemeer, J. Slager en L. Hollebrands te Poortvliet, P. de Engelsman, P. Korsman en A. v. Beers te Tholen, alle leerlingen van de Ge meente U.L.O. alhier. Voor hetzelfde diploma slaagde te Roosendaal de heer M. Meerman te Tholen en te Tilburg Mej. L. Rombouts te Oud-Vossemeer. BEVORDERING Aan de landbouwhuishoudschool alhier werden bevorderd van de 1ste naar de 2e klas: Adri Schot, Tholen. Rachel Quist, Corrie Bevelander, Jannetje An- thonisse, Janny Murre, Janny Uyl, Corrie Moerland te Poortvliet. Adri Verkerke, Nelly v. d. Werff, Ank. Beeke, Lies Bolier te Scherpenisse. Corrie Dorst te St. Maartensdijk. Suus Priem te Stave- nisse. Ria de Rijke te St. Annaland. Tot de eerste klas zijn 18 leerlingen toegelaten. BENOEMINGEN De directrice der landbouwhuishoud school alhier, Mej. C. Bogerd is in gelijke functie benoemd aan de landbouwhuis houdschool te Kruiningen. In deze vacature is alhier benoemd Mej. J. Koopman uit Capelle (Schou wen). Lreme en olie OP REIS De vissersver. „Helpt Elkander" is voornemens Vrijdag 29 Juli a-.s. per autobus een reisje naar Arnhem en om geving te maken. De leden van de Bijbelstudiekring der Ned. Herv. Kerk maakten een reis naar Nijmegen. G YMN ASTIEKDEMON STRATIE „Olympia" zal a.s. Zaterdagavond om zeven uur een gymnastiekdemonstratie op de Markt geven na vooraf een rond wandeling door de gemeente gemaakt te hebben. DE TROUWE DUIF Vrijdag 15 Juli jl. hield de P.V. De Trouwe Duif uit Tholen een wedvlucht van Ghateauroux (Frankrijk), een af stand van 556 km. De duiven werden gelost om 5.10 uur. In concours waren 44 duiven. De uitslagen zijn: A. Wage- maker 1 2 8 13 14; U. Jansen 3 4 9; L. Laban 5; W. Videier 6 7 10; J. Deurloo 11 12; G. Soomers 15. De eerste duif kwam binnen om 15.38.31 uur en de laatste om 17.47.30 uur. Vrijdag 8 juli jl. vloog de Trouwe Duif van Vierzon, een afstand van 502 km. In concours waren 16 duiven, welke om 6 uur gelost werden. De uitslag hier van is: A. Wagemaker 1 3 4 5; B. Schot 2; L. Laban 6 De eerste duif arriveerde Vrijdag 8 Juli om 13.50 uur en de laat ste prijswinnende des Zaterdags 9 Juli om 7.55.25. COLLECTE De alhier gehouden sanatoria-collecte bracht 91.67 op. Namens de vele patiënten hartelijk dank. EILMACTIE In het kader van de landelijke film actie werden Donderdag in deze ge meente filmopnamen gemaakt door de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Door deze film wil men aantonen dat de Muziekver enigingen midden in het verenigingsleven staan en er mee vergroeid zijn. Overdag werden opnamen gemaakt van de schoolkinderen, een gedeelte van het bedrijfsleven, de verschillende plekjes van Oud-Vossemeer, het optreden van de brandweer, een trouwpartij, enz. Door leden van de gymnastiekvereniging werd een klompendans opgevoerd, die even eens gefilmd werd. 's Avonds werd een rondgang van de verschillende verenigingen op de film plaat vastgelegd en ging men over tot het maken van geluidsopnamen van zang door de Chr. Zangvereniging, het optre den van de muziek en van een massale samenzang. Aan de later afgedraaide gramofoonplaten kon men vaststellen, dat het geheel keurig was opgenomen. Inzonderheid kwam dit bij de samen zang tot zijn recht. Ook de burgemeester sprak een kort woord en hoopte daarbij dat de Muziek vereniging in het dorpsleven de plaats mocht verkrijgen en behouden, waarop ze recht heeft. Wij voorspellen, wanneer de film a.s. winter bij het jubileum der Muziekvereniging wordt vertoond, een buitengewone belangstelling. GESLAAGD Voor het gehouden Mulo-examen te Tilburg slaagde Mej. Lisa Rombouts.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 2