Weekblad voor bet Eiland Tholeo en St. Filipsland hoe ons lanö Reilt en zeilt! UIT EIGEN LAND. Verdeling en vordering van Woonruimte ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 36 22 Juli 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Een hoger geboortecijfer en een lager sterftecijfer, dat is het waarmee ons land de toon aan geeft bij de bevolkingsstatistiek van de gehele wereld. Voor West-Europa en Noord-Amerika beschikken wij over goede ver- gelijkingscijfers, die de voor sprong van Nederland duidelijk aantonen. Hoe het in minder ontwikkelde landen er voor staat is moeilijker te beoordelen, omdat die gewoonlijk niet over nauw keurige statistieken beschikken. In ons land wordt in ieder geval nauwkeurig boekgehouden van de bevolking en dat is wel nodig ook, want ons land is zo klein en de bevolking groeit zo hard, dat de overheid niet kan nalaten zich daarover zorgen te maken. Aan de ene kant zijn we trots op onze mooie cijfers, maar aan de andere kant wordt de toenemende volte ons ook wel een beetje benauwd. Blijkens een algemeen statistisch overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het geboortecijfer per 1000 in woners in 1948 voor Nederland 25,3; daarop volgden de Ver. Staten met 24,4, Frankrijk met 20,8; Engeland met 18,1; België met 17,5 en West-Duitsland met 16,4. Ongeveer dezelfde ver schijnselen, maar in omgekeerde volgorde, zien we bij het aantal sterfgevallen. Ook daarbij staat Nederland vooraan, maar nu met het laagste cijfer, nl. 7,4 per 1000 inwoners, De tweede plaats wordt weer ingenomen door de Ver. Staten met 9,9 en vervol gens West-Duitsland met 10,2; Engeland met 10,9; Frankrijk met 12,2 en België met 12,6. Terwijl de Belgische bevolking nagenoeg niet meer groeit, nam het aantal Nederlanders van 1939 tot 1948 toe van 8.800.000 tot 9.800.000. Wij moeten wel een zeer optimis tisch land zijn, dat wij jaar in. jaar uit zo'n talrijke kinderschaar verwelkomen, terwijl onze be staansmiddelen nog maar uiterst krap zijn. Geen geld voor beleggingen Hetzelfde rapport geeft ook enkele cijfers over ons inkomen en over de besteding daarvan. Jammer genoeg hebben die alleen betrekking op 1947 toen de toe stand nog belangrijk slechter was dan op het ogenblik. Voor dat jaar berekent het C.B.S. ons nati onale inkomen op 12.142 millioen gulden, waarvan 9:987 millioen nodig was voor ons aller dage lijks onderhoud. 2.086 millioen waren nodig voor de uitgaven van de regering en zo schoot er nog maar heel weinig over voor verbetering en vernieuwing van onze fabrieken, handelsvloot, landbouw, transport, enz. In feite was daar nog precies 69 millioen gulden voor beschikbaar. Dat be drag was natuurlijk lang niet toe reikend en in werkelijkheid heb ben we dan ook in dat jaar een bedrag van 1.631 millioen gulden geinvesteerd. We bezaten uit eigen zak maar 69 millioen en het restant, ruim anderhalf milliard gulden, moest uit het buitenland komen. Voor een deel, een klein deel, kon het geld worden ver kregen uit verkoop van bezittin gen in het buitenland, maar de rest moesten we lenen. Gelukkig is sindsdien de toe stand weer verder verbeterd, want terwijl deze binnenscheepvaart in aansluiting op de zeevaart thans nog maar betrekkelijk weinig be tekent. Toch moeten we ons niet te veel zorg maken, want de indexcijfers van de producljie to- de productie van zowel dc land bouw als de industrie namen sindsdien aanzienlijk toe. Daar door konden we weer meer uit voeren en dus ook meer kopen. Terwijl in 1947 maar 44 van onze invoer door uitvoer gedekt was steeg deze dekking in 1948 tot 54 en is in de eerste drie maanden van dit jaar een dek kingspercentage van 62 bereikt. Voor de oorlog was 73 van de invoer door uitvoer gedekt, maar toen kon het ontbrekende betaald worden door de opbreng sten van buitenlandse beleggin gen, scheepvaart, enz. Bijv. de transitohandel op Duitsland le verde destijds grote sommen op, nen nog steeds stijging aan. De voortbrenginq van steenkool bijv. die in 1947 75 van 1938 be liep, steeg in 1948 tot 82 en bereikte in Maart jl. 91 Bak steen steeg van 69 op 104 kleding van 59 op 90 schoe nen van 110 op 149 Nu bo vendien de landbouw dit jaar de vooroorlogse productie zal be naderen en op sommige punten zal overschrijden, mogen we sa menvattend zeggen, dat we te vreden mogen zijn. Maar we zul len wel hard moeten blijven aan pakken om te zorgen, dat ons ge weldige aantal kinderen in een redelijke welstand kan worden opgevoed. Amerikaanse journalisten kraakten de Indonesië politiek van hun regering. Monty's kruistocht tegen het communisme. K.A.B., C.N.V. en N.V.V. blijven sa menwerken. Ontwerp tot goedkeuring Atlantisch Pact in lauwe Tweede Kamer. Merkwaardige wereld waarin wij lever?. De veelbesproken ramp met het K.L.M.-toestel „Franeker" wordt ondanks de verschrikkelij ke consequenties verre overtrof fen door de commentaren die de omgekomen journalisten aan hun redacties doorzenden, reeds voor zij hun opdracht volledig hadden uitgevoerd. Amerika méér nog dan Ne derland spitst de oren. En te recht. Een aantal politiek ge schoolde mannen en vrouwen, wier nationale loopbaan, boven twijfel verheven wordt geacht, kraakt vrijwel unaniem de poli tiek van hun regering ten aan zien van het probleem Neder land—Indonesië. Knickerbocker de befaamde radiocommenta tor vertelde in zijn laatste via de plaat uitgezonden causerie, dat de rol van de militaire waar nemers der V.N. typisch anti- er nog eens de aandacht op te vestigen: „Eerst moeten vrijheid en rechtvaardigheid verzekerd zijn, dan volgt als vanzelf het bijproduct vrede", aldus Monty. De aanvoerder van onze on derhandelaars in de Oost, Dr. v. Royen blijft ten aanzien van die vrijheid en rechtvaardigheid vol goede verwachtingen. Bij zijn te- COMFORT VOOR ALLES In Los Angelos (Califor- nië V.S.) heeft men weer iets nieuws in de practijk gebracht. Men kan daar een maaltijd gebruiken, ter wijl men rustig in de auto blijft zitten. Men parkeert de auto langs de rotonde van het restaurant, bestelt 'n lunch of diner en wacht even tjes. Langs de rails glijdt een overdekt wagentje met de bestelde spijzen naar de auto. Heeft men vol doende gegeten, dan stuurt men het wagentje terug P naar de keuken. Eenvou- T :v diger kan het bijna niet. rugkeer van een reis naar Djok- ja waar hij de Republikeinse re geerders ontmoette, verklaarde hij, dat zijn reis „aan haar doel had beantwoord." Van Royen sprak de hoop uit dat zijn „col lega" Rum, bij de R.T.C. in Den Haag aanwezig zou zijn. Het bevel „Staakt het vuren" is nog steeds niet gegeven, 't lijkt er meer en meer op, dat de Haag se conferentie begint, voor men tot dit belangrijke bevel is ge komen. Inmiddels voltrekken zich nu reeds veranderingen in het be stuursapparaat der Republiek. Een reorganisatie van het kabi- Dr. R. C. Renes Oud-Vossemeer Dr. H. Menger St. Filipsland net is op handen, hoewel Hatta als premier wel zal aanblijven. Rondom de Indonesië-geschiede- nis waren enkele even gunstige als prettige feiten te memoreren De K.L.M. zal haar oude Indië- route weer kunnen vliegen, dank zij het opgeheven landingsverbod door India en Pakistan, Ceylon en Birma. De zwarte vlek voor jj ons land blijft nog steeds de grote verlieslijst. Een in de geboden waakzaam heid tegen activiteit uit het Oos ten uiterst belangrijke overeen stemming bereikten de drie gro tere vakcentrales. Ondanks de door de rede van de heer Ver meulen teweeggebrachte op schudding zullen K.A.B. C.N.V. en N.V.V. blijven samenwerken. Getuige de agressie in de Twee de Kamer door de C.P.N. aan de dag gelegd, tijdens de overigens lauwe behandeling van het ont werp tot goedkeuring van het Atlantisch Pact, kan dit samen gaan niet genoeg worden ge waardeerd. Overigens was de Tweede Kamer weer... comité-generaal. Een zeer zwarte figuur stond deze week in het middelpunt van het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof. Willy Lages, kriminal- rat, de 48-jarige voormalige chef van de Sicherheitspolizei te Am sterdam krijgt gedurende een wellicht vierdaags proces zijn zondenregister te horen. En dat is wel zeer groot. Fussillades, Jodenvervolging, brandstichting, razzia's, mishandeling, Silbertan- nemoorden, plundering en we derrechtelijke inbeslagneming. Dat ook hier het recht zijn loop hebbe. van onze juridische medewerker Nederlands was geweest. Ande re commentators spreken van waardering voor de figuur van Sjahrir en menen dat een Repu blikeinse regering onder zijn su per-visie met Dr. van Mook als adviseur tot resultaten zou lei den, die voor de democratische wereld het gunstigst zou zijn. In de zelfde week dat Amerika -ja heel het Westen aldus bij de feiten werd gesleept, hield Montgomery in de Ridderzaal een rede in het kader van zijn kruistocht tegen het communis me en voor de democratie. Een correctie aan het adres van Was hington's Buitenlandse Zaken ter rehabilitatie van onze goedwil lende diplomaten had hij hierbij wel kunnen geven. Hoewel de sectie Nederland der federatie van Wereldburgers per brief haar bedenkingen tegen Mon ty's rede heeft geuit, is de strek king van zijn lezing waard om In 1946 verscheen er een rap port van een commissie, ingesteld door het Nederlands instituut voor volkshuisvesting en stede- bouw. Dit rapport bevat o.m. de volgende conclusie: „Doel van de woningpolitiek behoort te zijn, dat elke huishouding in een afzonderlijke woning woont en dat elke woning voldoet aan een aantal kwalitatieve eisen:" Wij zijn er ten stelligste van overtuigd, dat al degenen, die op dit ogenblik nog genoodzaakt zijn om hun beschikbare woonruimte te delen met een ander gezin, deze conclusie van harte zullen onderschrijven. Zij, die tijdens of na de evacuatie niet de beschik king hebben gehad of nog niet hebben over een eigen woning of een afzonderlijk woninggedeelte kunnen beseffen hoe gewenst, ja, hoe noodzakelijk het is, vorenge noemd doel met alle wettige mid delen na te streven. Wij behoeven evenwel niet tot de pessimisten te behoren om niet te kunnen geloven, dat dit doel binnen enkele jaren bereikt zal kunnen worden. Daar voor is de woningnood in ons land te groot. Intussen is het meer dan nood zakelijk maatregelen te treffen, welke kunnen leiden tot ver mindering van de bezwaren, ver bonden aan het tekort aan b e- hoorlijke woongelegenheid. Dat ook hier een grote taak voor de overheid ligt behoeven wij niet meer te accentueren. De overheid heeft de noodzaak om maatregelen te treffen tot het doelmatige verdelen van de be schikbare woonruimte dan ook reeds in Mei 1940 ingezien, toen het vordêringsbesluit 1940 werd vastgesteld. Na de bevrijding werd dit be sluit, op enkele punten gewijzigd, als algemefte vorderingsregeling 1944 gehandhaafd. Intussen had de regering in Londen een speciaal besluit tot vordering van woonruimte in het leven geroe pen, namelijk het vorderingsbe-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1