Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. Raadsverslag Scherpenisse mimm I ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 35 15 Juli 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Spierinkjes tot en met 20 woorden 1 Minimum 2, .00, elk woord 00 meer 0.05 Burgerluchtvaart opnieuw door grote ramp getroffen. Communistische relletjes. Bespreking van economische vraagstukken en de practijk. Indonesië-politiek brengt verandering in de legerleiding. Een schok is door heel ons volk gevaren toen Dinsdagmor gen een extra A.N.P.-bericht via de omroep melding maakte van de ramp die onze burgerlucht vaart trof. Slechts vijf kilometer van het vliegveld van Bombay vloog de K.L.M.-Constellation ,,Franeker" tegen de door zware moessonregens moeilijk zichtbare heuvels te pletter. Bij de om het leven gekomen 34 passagiers en de uit 10 koppen bestaande be manning bevonden zich de 13 Amerikaanse journalisten, die te rugkeerden van hun reis door Republikeins Indonesië. Deze zware ramp wordt als een nationaal verlies gevoeld. Nadien deden vele geruchten de ronde en werden verschillende berichten de aether ingezonden. Een in Batavia achtergebleven Amerikaans journaliste schreef over sabotage. De Indonesische regering ontkende zulks ten sterkste. Pakistan is er nu toe overgegaan het verbod voor Ne derlandse vliegtuigen om daar te landen op te heffen. Daar kwam ook het bericht vandaan, dat de Nederiandse regering officieus had gevraagd voor de Franeker om te mogen landen, welk ver zoek door Pakistan zou zijn in gewilligd. Maar de K.L.M. ver klaart dat niets werd gevraagd aan genoemd land, om dat de journalisten zelf Bombay wilden aandoen. Al met al heerst een diepe droefheid inzonderheid bij de fa milies. Koningin Juliana zond de familieleden van de Amerikaanse journalisten een telegram van deelneming Edoch, het leven gaat door. In sommige plaatsen kregen de inwoners 'een voorproefje van het heilzaam zuiverend optreden der totalitaire democratie. In de hoofdstad nam dit voorproefje vrij ernstige vormen aan. Hoe ernstig de Communisten het met de vrije meningsuiting nemen, bewezen zij daar bij de vertoning van de film „Het IJzeren Gor dijn". In eerste instantie stuurde de C.P.N. deputaties naar de burgemeester om hem te verzoe ken de vertoning te staken. Daar aan het verzoek geen gevolg werd gegeven, schrikten de he ren niet terug voor „andere taal". Het gooien met flesjes ammoniak en het vernielen der stoelen in de bioscoop, zijn daar maar een klein onderdeel van. Als u dan nog bedenkt, dat de politie hierop in gelijkwaardige termen, hoewel meer officieel en fair, antwoordt, dan begrijpt u ook zonder dat we het zagen, hoe vrolijk het in de hoofdstad toeging. Die vrolijkheid drong zelfs door tot de vergaderzaal der vroede vaderen, welke Woensdag jl. in openbare ver gadering bijeenkwamen. De C.P.N.-afdeling deed een ver zoek om de vertoning van „Ach ter het IJzeren Gordijn" te sta ken, De burgemeester van Am sterdam stond geen discussie toe en wenste meteen tot stemming over te gaan. Dat bracht Com munistisch rumoer. Het verzoek werd met alleen 12 stemmen voor afgewezen. Toen volgde uitein delijk een knokpartij rond de groene tafel, waaraan zelfs de politie te pas moest komen en de gummistokken niet achterbleven. Toen de Raad weer „zat" telde ze één communistisch lid minder. Die was verwijderd. Toen dit doordrong tot zijn collega's com munisten verlieten ze allen uit protest de zaal. Daarna werd de agenda afgewerkt, zonder de „anti-ijzeren-gordijnen Belangrijk meer democratisch is de sfeer bij de twee grote con gressen, die nagenoeg gelijktijdig aan de boorden van het IJ hun agenda afwerken. Het grote con gres van het N.V.V. is voor vele duizenden Nederlanders mede hierom zo belangrijk, omdat nog tijdens deze bijeenkomst de he ren Kupers en van der Lende na' tientallen jaren trouwe dienst hun taak als bestuurslid zullen neer- legaren. Terwijl de ene vergadering haar hoogtepunt vindt in een af scheid, komen op een ander con gres 300 jonge studenten uit alle niet-totalitair bestuurde landen der wereld bijeen. Aan het begin van hun maatschappelijke loop baan zullen de congressisten zich onder meer bezinnen op de „Rechten van de Mens" en op de actuele economische vragen die om een oplossing vragen. Wat die economische vraag stukken betreft ('t wordt bijna vervelend) het volgende: de be sprekingen met de bezetters van West-Duitsland hadden tot ge volg, dat opnieuw een gering quantum verse groenten uit Ne derland de Oostgrens zal kunnen passeren. Ook met „ieder uur een lepel" blijft de patiënt in leven... Meer opleving was er de afgelo pen week in de uienhandel. De uienprijs op voorverkoop steeg tot 2500,per ha. Dit zal onze landbouwer-lezer weer eni ge moed geven. Naar schatting komt er dit jaar 125 millioen kg uien voor export in aanmerking (vorig jaar 135 millioen kg). Op handelsgebied zouden de re geringen van Amerika en West- Europa elkaar even doeltreffend de hand moeten reiken als zij dit op militair terrein doen. Wat dit laatste betreft, is tijdens de jongste oefeningen der uit een heden van verschillende landen saamgestelde geallieerde vloot bewezen, welk een macht een heid tot stand kan brengen. Tra gisch is dat, ondanks het ge slaagde geheel, een Nederlands aspirant-officier het leven ver loor bij de landing met zijn toe stel op een vliegtuig-moeder- schip. In de Nederlandse militaire wereld vonden in de afgelopen dagen ingrijpende veranderingen plaats. O.m. werd generaal Buur VLIEGTUIGONGEVALLEN AAN DE OIJDE VAN DE DAG. Dag in, dag uit komt vlootmanoeuvres van de Wes- voor een nieuwe oefentocht, men in de courantenkolommen de laatste weken berichten over vliegtuigongevallen tegen. Tij dens de laatste dagen van de vloomanoeuvres van de Wes telijke Unie verongelukten bij de landing op het Britse vlieg- dekschip „Thesseus" twee Ne derlandse „Fire-Flies". Het trotse schip werd slechts licht beschadigd en ligt thans weer blinkend in alle glorie op de rede aan de kust van Corn wall (Z.-W. Engeland) gereed voor een nieuwe oefentoch. man van Vreeden commandant van het leger in Indonesië. In Djokja hield de Republikeinse regering haar feestelijke intocht en ook Dr. Sjarifoedin, de leider van de z.g. noodregering kwam zijn opwachting maken. Inmid dels liet Hatta zich in een pers conferentie ten aanzien van de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag in zoverre welwillend uit, dat hij denkt persoonlijk aan de besprekingen te zullen deelne men. Waren de berichten uit de Nederlandse militaire wereld niet geheim voor zover het de benoe mingen aanging, de politieke pro minenten vergaderden in Gomité- generaal. Daarover valt dus wei nig te melden. De gezamenlijke motorbrandspuit Nieuwe klinkers in de Kerkstraat De begroting 1949 en trottoirs Vrijdag 8 Juli jl. des nm. om 3 uur kwam de gemeenteraad te Scherpenisse in openbare vergadering bijeen. Voorzitter, burgemeester D. C. Bouwense. Secretaris A. L. G. v. Doorn. Afwezig met kennis geving weth. Hartog. Na opening en goedkeuring der notu len, worden door een commissie uit de Raad de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden onderzocht en daarna tot toe lating besloten. Mededeling wordt gedaan van de in gekomen processen-verbaal van het stembureau. Van de Min. v. Binnenl. Zaken be richt dat de bijzondere uitkering voor de begroting 1949 is vastgesteld op 12000. Uit het verslag van de schoolartsen- dienst blijkt dat 99 van de 166 leerlingen werden onderzocht, waarvan er 19 geen afwijkingen hadden, 7 naar de huisarts werden verwezen, 6 naar het Consultatie bureau t.b.c.-bestrijding, dat er 9 waren ingeënt tegen pokken, 35 tegen diptherie en 2 tegen typhus. Van de algemene lichamelijke toestand worden 97 vol doende genoemd en 2 onvoldoende. Daarvan waren er 66 goed en 27 matig, 47 leerlingen hadden een goed gebit en 27 een matig gebit. De algemene opmer kingen waren dat de klassen overvol zitten en het sanitair geen spoeling heeft. Men was echter op de hoogte van de bestaande plannen voor schoolver- nieuwing. Van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam een verzoek om subsidie. In het desbetreffend schrijven wordt gewezen op de noodzakelijke propaganda hiertegen en wat door de Bond wordt gedaan. De voorzitter zegt, dat, hoewel B. W. sympathiek staan tegenover deze Bond, men van oordeel was, dat hier eerder particuliere steun is gewenst en niet van gemeentewege. Dhr. v. d. Jagt wil niet ten volle het argument van B. W. tegenspreken, maar z.i. geldt dit argument niet vol doende om het verzoek zonder meer af te wijzen. Het beginsel van de Bond is goed. Spreker noemt een voorbeeld, waaruit direct nut kon worden gecon stateerd. Hij wil er zich niet aan ont trekken en stelt voor een subsidie van 10.te geven. Dit voorstel wordt door dhr. v. d. Werff ondersteund. Na stemming blijkt alleen wethouder Tichem tegen. Een schrijven van de Studiecommissie van het Centr. Bouw- en woningtoezicht Noord Zeeland, waarin mededeling wordt gedaan van de reorganisatie. De voorzitter geeft hierop enige toelichting en zegt dat men hierover nader kan uit weiden tijdens de bespreking van de begroting. Van de Inspecteur L.O., dhr. Kuiper, die met veel genoegen kennis nam van het principe-besluit van de Raad om plannen te laten ontwerpen tot het bou wen van een nieuwe school. De Inspec teur zal de bouw op het urgentieplan 1951 zetten en t.z.t. gaarne van het m,"rerp kennis nemen. De voorzitter deelt in dit verband verder mee, dat hij door Ir. Geuze gemachtigd is mee te delen, dat de oude school (gedeeltelijk) als Landbouwschool zal worden ge bruikt. Dhr. v. d. Jagt vraagt of de Z.L.M. 2 lokalen zal nemen. De voor zitter antwoordt bevestigend. Er zal iets verbouwd moeten worden. De plannen voor een nieuwe- landbouwschool zijn hiermee dus vn de baan. Men is het er over eens in de Raad, dat de plannen tot dusver einig worden gedwarsboomd. Van r n. v. Binnenl. Zaken in zake de gratificatie-regeling. Hieronder vallen !n deze gemeenten een 3 tal ambten-"-en d.i. 2 met een max. van 50. „Brandweeraangelegenheden", aldus de korte "-n nunt 7 der agenda. Bij dit punt, kont in b->soreking een schrijven en exploitatier-kening van het gemeente bestuur *e Sf f Maartensdijk betreffende de gezamenlijke brandweer materiaal voorziening. In genoemd schrijven wordt opgemerkt, dat na bespreking met de gemeentebesturen van Scherpenisse- Stavenisse en St. Annaland in principe is overeengekomen een gezamenlijke brandweerovereenkomst aan te gaan en daartoe een motorbrandspuit aan te kopen, die in St. Maartensdijk wordt ge- stationneerd. De voorzitter zegt dat Stavenisse in beginsel bereid zou zijn hieraan mee te werken, hoewel deze gemeente een motorbrandspuit heeft. St. Annaland eveneens; deze gemeente heeft nog geen eigen motorbrandspuit, op voorwaarde, dat op de St. Maartens- dijkse brandweer kan worden gerekend Dr. L. D. A. Looysen, Tholen. Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer bij het inroepen van die hulp. St. Anna land is hiermee van de outilage voor aankoop van eigen motorspuit af en zal daarom een hogere bijdrage geven dan bijv. Stavenisse, dat als gemeente ook kleiner is. De kosten voor de te St. Maartensdijk te stationneren brandspuit zijn geraamd op 8570,en voor de slangen, enz. 1930.— totaal 10500.—. De verhouding in bijdrage St. Maar- tensdijk-Scherpenisse is: 2 3. Scherpe nisse zou dus 2/5 van de exploitatiekos ten moeten bijdragen 4200.en St. Maartensdijk 3/5 of 6300.Ook de onderhoudskosten zijn 2 3. Dit zou Scherpenisse jaarlijks 420.St. Maartensdijk 630.kosten, inbegrepen een 15 jaarlijkse afschrijving en stalling. De bijdrage van Stavenisse 150. die van St. Annaland 300.per jaar. De voorzitter wijst er op, dat men thans nog niet kan zeggen of de diverse Raden daarmee zullen instemmen, maar dat er wel enkele dingen op wijzen, dat dit het geval zal zijn. Thans is het nog slechts een voorlopig accoord, dat wordt gevraagd. Dhr. v. d. Werff hoopt, dat het ge meentebestuur van St. Maartensdijk het zal billijken, wanneer Scherpenisse van mening is, dat een verhouding 1 3 beter is. Dan zou hij er voor kunnen zijn. Dat geeft ook beter de grootte der gemeenten weer. Daarmee zijn de andere leden het eens, zodat onder die voorwaarde voor lopig met het voorstel wordt ingestemd. Bestratingswerken. Van de firma Henri v. Camp te Deurne is een schrijven in gekomen, waarin wordt medegedeeld, dat genoemde firma de granietkeien in de Kerkstraat goed kan gebruiken en deze van de gemeente wil overnemen, waarbij ze dan zelf zal zorgen voor de aanleg van een klinkerstraat met opbreken en bijlevering van het materiaal plus be strating voor haar rekening. Dezelfde oppervlakte wordt dus voor de gemeente zonder kosten met klinkers bestraat. De voorzitter wijst er op, dat er plannen bestonden de Kerkstraat te vernieuwen en dat men thans wel een zeer voordelige manier wordt aangeboden. Dan zit men echter ook met de trottoirs, die er van zelfsprekend gelijk moeten komen. Men is dan wat het plan niet direct was nog gedwongen die trottoirs dit jaar aan te leggen. Dhr. v. d. Jagt zegt, dat het een zeer aannemelijke aanbieding is, die men niet kan negeren. De Raad machtigt dan ook B. W. tot een overeenkomst met de fa. van Camp. De begroting van het Burgerlijk Arm bestuur over 1949, nagezien door een commissie wordt goedgekeurd. Dhr. v. d. Werff merkt op, dat deze al dermate is besnoeid, dat hieraan weinig te verande ren valt. Daarna vaststelling gemeentebegroting 1949. De voorzitter vraagt wie er nog aanmerkingen of voorstellen heeft. Dhr. v. d. Werff zegt hoewel hij een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1