Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. botterdam kopeRen brui loft Ja, het werd een goede Z.L.M. vergadering en een geslaagde Landbouwtentoonstelling Het was een grootse rijtoer We zagen prachtige trekpaarden, sierlijke rijpaarden, vlugge ruiters we zagen de Zeeuwse kampioen ZONDAGSDIENST ARTSEN KENT U ONZE BRANDPOLIS MET VASTE TAXATIE? 5e Jaargang No. 34 8 Juli 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. j 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Bij het familiefeest op Soestdijk Strijd tussen K.A.B. en C.N.V. contra N.V.V. spits zich toe Gordijnrelletjes in den Haag Het vertrek van Dr. Valentine Mr. van Maarseveen's terugkeer OÏXJCOÖCCOOOO OOOOCOCX:OOOOOOÜOOÜ :x:oöooöooooooGiOöOC; Het feest te Soestdijk is al weer achter de rug. Zo mogen wij de herdenking van de Koninklijke 12J/2 jarige bruiloft wel noemen, gezien de eenvoudige manier waarop Nederland deze echtver bintenis herdacht. Ondanks de intieme manier, waarop het gezin in het huis van welks dak te standaard wappert, deze dag wou doorbrengen zijn de gedachten van allen met een glimlach om de mond uitgegaan, naar dat prettige gezin, dat ons in moeilijke dagen tot zo grote steun kon zijn. Een leuk gezin, dat de zorgen niet aan haar deur zag voorbijgaan en dat wij als een gewaardeerde tak van eigen familie van harte veel geluk willen toewensen voor de jaren die nog voor ons liggen. Gestimuleerd door het voorbeeld van hen, die toonden één met ons te zijn, bouwen wij verder aan de toekomst dezer lage landen. Het principiële meningsverschil tussen K.A.B. en C.N.V. aan de ene en het N.V.V. aan de andere kant, tot uiting gekomen door en na de rede van de heer Vermeu len op de Internationale Arbeids- conferentie te Genève, is zelfs een microfoonstrijd geworden. Van beide kanten werden com mentaren over het geschil ge geven voor de microfoons der gelijk gerichte omroepverenigin gen. Minder Nederlands dan deze strijd om de volle overtuiging van eigen concientie was de manier waarop de communisten in Den Haag van hun gramschap een demonstratie maakten. Tijdens het draaien van de film ,,Het IJzeren Gordijn" moest de politie ingrijpen. Het gooien met flessen ammoniak is mogelijk wel toe te staan als dit achter een stalen rolgordijn gebeurt hier stellen wij zulk „spel" niet op prijs. Tegen een andere, niet inheemse uitwas zag zich de politie in de hoofdstad genoodzaakt op te tre den. Een gilde jongere ex-zwart- handelaren maakte er zich schul dig aan roofovervallen. Velen werden al slachtoffer van deze hoogst onmaatschappelijke straat hyena's. Een vrind van ons land maakte de afgelopen week plaats voor een opvolger. Het hoofd van de 9 o Gisteren, 7 Juli 1949, mocht ons Koninklijk Paar de dag herdenken waarop het voor 121/2 jaar in het huwelijk werd verbonden. Wij wensen onze Koningin en Haar man, met hun kinderen nog vele zonnige en goede jaren toe. Wij hopen dat hun de gave en de kracht gegeven moge worden ons volk te regeren in vrijheid en vrede. O ÖOOöOOOOOüOOOOüOOOüOOOOOC^OöOÜiXSOOOOüOOüüOOüC E.C.A.-missie in Nederland, Dr. Alan Valentine keerde, veel vrindschap en waardering mee dragend, naar Amerika terug. De nieuwe leider der E.C.A. Clarence Hunter vestigt zich ■hier als „oude bekende". In zijn druk bezette leven vertoefde hij vijf en twintig maal in ons mid den. Alleen al terwille van de hopenloze moeilijkheden bij het verkrijgen van afzetgebied voor onze tuinbouwproducten, hopen wij dat de nieuw gekomene een even open oog mag hebben voor de typische noden der Neder landse markt als zijn gewaar deerde voorganger. In een onveilig Djokja werden na het ordelijk vertrek der Neder landse troepen erepoorten opge richt voor de ontvangst van de Republikeinse regering. En na de entree van Soekarno werd de Republikeinse vlag officieel uit gehangen. Een generaal der TNI heeft openlijk verklaard dat het de ordelievende Republikeinen grote moeite zal kosten de op roerige elementen in toom te houden. Niettemin keerde de Minister van Overzeese Ge biedsdelen Mr. van Maarseveen terug. Volgens zijn beweringen wordt er naar gestreefd de Ronde Tafel conferentie op 1 Augustus te doen beginnen. De Tweede Kamer drong aan op een regeringsverklaring in de volgende week, die zoveel als werd toegezegd. Meteen sprak dhr. Schouten al zijn afkeuring uit over het gevoerde beleid en juichte Van der Goes van Naters datzelfde beleid toe. De R. Ka tholieke afgevaardigden en die van de V.V.D. waren ietwat ge reserveerd. Die verklaring en de daarop volgende debatten zal de pers nog wel enige copie op leveren. En de Landbouwhuishoudschool was enig Zelfs vele hierbij geïnteresseerde lezers, zouden we vervelen, indien we thans nog een uitvoerig verslag gaven van de jl. Vrijdag gehouden Z.L.M.-vergadering, van de tentoonstelling, van de rijtoer, van de wedstrijden te paard, van de keurige huishoudschool, van de etalage-wedstrijd en al die andere dingen op Vrijdag 1 ]uli, die wellicht in de eerste plaats, dank zij het prachtige weer, zö'n geweldige belangstelling trokken, kortom een dag die in alle opzichten geslaagd is. Ja, we zouden U vervelen, omdat we het evengoed weten dan U, dat de in onze omgeving verschijnende dagbladen eerder gelegenheid kregen van dat alles melding te maken behalve dan de rede van Ir. Geuze zodat het U liever zal zijn het in ons blad in beknopte vorm terug te vinden, iets wat we tegenover hen, die hiervan nog geen kennis namen verplicht zijn. Ir. Staf: De boer, tuinder en de nieuwe landbouwpolitiek. Zoals hierboven reeds aangehaald waren we, dank zij gewaardeerde me- dewirking in de gelegenheid reeds in ons vorig nummer een verslag te geven van het openingswoord van Ir. Geuze, voorzitter der Z.L.M. Het was niet alleen de garage van dhr. v. d. Zande die tjokvol zat, ook in de grote zaal van de Wed. Hoek woonden een schare Z.L.M.-ers de vergadering bij. En voor de aanwezigen was het prettig dat alle sprekers in beide zalen het woord voer den. Aan het in ons vorig nummer opge nomen verslag van het openingswoord door Ir. Geuze willen we nog slechts toevoegen dat hij tenslotte meedeelde, dat aan de minister een regeling is voor gelegd, waarbij alle granen vrij zouden worden, uitgezonderd de tarwe, terwijl voor voedergranen een bodem in de markt zou worden gelegd van 118.25. Hij meende voorts, dat de prijs van koolzaad zou worden vastgesteld op f 55.Tenslotte deelde hij mede, dat tot ereleden waren benoemd de heren J. Huisse te Sluiskil, F. J. v. d. Plasse te Oostburg, A. J. Leenhouts te Re- tranchement, J. A. Stols te Sluis en J. Hage te Scherpenisse. Vervolgens gaf de secretaris der Z.L.M., mr. Schlingemann een kort overzicht over 1948. Hieruit bleek dat vruchtbaar was gewerkt en dat het ledental zich op 5500 handhaafde. De financiële commissie vertelde ons, dat 1948 een goed slot bracht van f 1555,82. De Commissaris van Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die even als dhr. C. Philipse, lid van G. S., de gehele dag aanwezig was, sprak daarna het bestuur en de vergadering toe. Hij dankte hartelijk voor de uitnodiging en was verheugd in het vqor hem zo be- Ongeveer 4300 bezoekers kende Thoolse land deze dag te mogen meemaken. Spreker vond het prachtig, dat zijn familie aan de oprichting van de kring Tholen had deelgenomen. Op een verzoek van de Z. L.M. hoe de verdeling van het Sloe zal worden, kon de Commissaris nog niets meedelen. „We doen wat we kunnen in het belang van onze argrarische provincie." Hij wees er op hoe juist dezer dagen een begin is gemaakt met de ver betering van de weg Oud-Vossemeer - St. Annaland, was erkentelijk voor de uitzonderlijke activiteit van een tweetal leden van Ged. St. en complimenteerde allen die daaraan hebben meegewerkt. De nieuwe weg is inderdaad brood en broodnodig, aldus de Commissaris. Daarop hield de dir. generaal van de Landbouw, Ir. C. Staf zijn onderwerp: „Bestaansmogelijkheden van boer en tuinder gezien in het licht van de nieuwe landbouwpolitiek". Ir. Staf begon met op het dollartekort van ons land te wijzen en hoewel er hier een relatieve overvloed is van vele landbouwproducten, wil dit niet zeggen dat er in de wereld al voldoende wordt geproduceerd. Alle beschikbare hoeveel heden komen echter niet op de juiste plaats. Een factor die het bestaan in de toekomst zullen beinvloeden is o.a. de Benelux-overeenkomst. Hij vergeleek de toestand in Nederland over het geheel met een zieke, een heel erg zieke, die er op eigen kracht niet bovenop kan komen en een bloedtransfusie nodig heeft en die nu krijgt door het Marshallplan. Zonder dit is het niet doenbaar ter her stellen. Men moet er evenwel op bedacht zijn, dat de hulp in 1952 zal eindigen. Zal dan de patiënt voldoende hersteld ziin. Woningen, eten, werk Vooral de bevolkingsaanwas speelt een grote rol. Telt Nederland nu ruim 9 millioen inwoners, in 1960 zal dat ruim 11 millioen zijn. Hierdoor komen er 330 inwoners per km2 tegen 244 per km2 in 1930. Er moet dus gezorgd worden voor een voldoend aantal woningen, voor eten, voor werk. De landbouw kan nog wat intensiveren, maar is overigens verzadigd, zodat meerdere industrialisatie werkloosheid moet voorkomen, hetgeen betekent dat circa 18000 per arbeider in de industrie' geinvesteerd moet worden. Spreker stelt dan de vraag of de toe stand zoals er nu gewerkt wordt onbe vredigend is. Nee, ons land heeft een hoge productiviteit en steekt gunstig af bij andere landen. Voorspellingen over de export zijn moeilijk. Engeland neemt 1/3 van onze export, België 1/4, de mogelijkheid tot uitbreiding is het achterland, Duitsland. Gunstiger noemde spreker de exportvooruitzichten van vee en veehouderijproducten. Ten aanzien van de vrijheidspolitiek van de landbouw merkte Ir. Staf op, dat de regering de markt op bepaalde strate gische punten wil beinvloeden, zo bijv. met de import-granen, melk, varkens vlees, enz. Toch wordt getracht de boer en tuin der een lonend bestaan te geven. Men dient ook te zorgen, dat men klappen voor slechte jaren kan opvangen. Nadat Ir. Staf nog enkele vragen had beantwoord, voerden tenslotte nog het woord mr. Kuijlman, secretaris van het Dr. Looysen te Tholen Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer Landbouwcomité, de voorzitters van de Noord-Brabantse en Groningse Maat schappijen van Landbouw, die de Z.L.M. met deze dag feliciteerden en haar een verdere bloei toewensten. Benoemde ere leden dankten voor benoeming als zodanig. Namens het Z.L.M. bestuur sloot de heer C. J. J. Kooijman met woorden van dank de vergadering. Rond het eiland De traditionele rijtoer, die om half twee aanving, was werkelijk groots. 210 motorvoertuigen reden mee in de stoet en dank zij de politie verliep alles zonder enige stagnatie. Zelfs de jeugd, die in de eiland-gemeenten stond opge steld, had er een plezierige middag en een schorre keel door. Vrijwel op de vast gestelde minuut arriveerde men op het T entoonstellmgsterrein. Daar was de drukte enorm. En de organisatie evengoed. O.i. was het alleen de Muziekver. „Concordia" die een betere plaats had verdiend (dichter bij de microfoon) daar de omroeper niet altijd kon horen of er werd gespeeld ja dan nee. Overigens was er werkelijk geen speld aan te versteken. Reeds waren de keuringen achter de rug, maar de duizenden aanwezigen bezichtigden de vele Thoolse landbouw werktuigen, bestudeerden de hoogst interessante historische expositie, inge richt van oude paparassen, betrekking hebbende op de geschiedenis van de kring Tholen der Z.L.M., de bodem profielen, de grafieken van grond eigenaren, de mooie plaquette van de Zeeuwse modelboerderij, enz. en zagen tot 6 uur prachtige ruiterdemonstraties, een en ander op aantrekkelijke wijze toe gelicht via de luidspreker door de heer P. A. Voorsluys, inspecteur en secretaris van de Federatie. Hier volgen de uitslagen: Merrieveulens le pr. Bruin van M. J. Geluk, Oud- Vossemeer; 2e pr. Glorie van Bleijendaal, J. F. Brooyman, St. Annaland; 3e pr. Gerda van Bleijendaal, id.; 4e pr. Bruin- schimmel van M. J. C. Geluk, Oud-Vos semeer; 5e pr. Bruinschimmel van E. J. Kosten, Tholen; 6e pr. Bruinschimmel van M. J. Buijs, Poortvliet; 7e pr. Clari- nette van G. M. Geluk, St. Maartensdijk; 8e pr. Irene van J. Boonman, Oud-Vos semeer; 9e pr. Fleurette van J. P. van Gorsel, Tholen. Jonge veulens na 1 Mei geboren: 1. Astrid van Gebr. v. Tilbuijk, Oud- Vossemeer; 2. Bella van M. A. Geuze, Oud-V ossemeer. Hengstveulens le pr. Brutus van M. A. Geuze te Oud- Vossemeer; 2e pr. Castor van J. P. Kloet St. Maartensdijk; 3e pr. Bruinschimmel van J. L. M. Geluk, St. Maartensdijk; Jonge veulens na 1 Mei geboren 1. Bruno van J. P. van Gorsel, Tholen; 2. Bruno van E. J. Kosten, Tholen. Eenjarige merries gr. maat le pr. Frida van Bleijendaal, J. F. Brooijmans, St. Annaland; 2. Sonja, van Gebr. Stoutjesdijk, Tholen; 3. nagekomen inschrijving); 4. Lydie van J. A. Stols, St. Filipsland; 5. Siva van Gebr. J. A. Bijkantoor Zierikzee, Oude Haven A 362, Telefoon nr. 9 F. van Twist, Schoolstraat, St. Maartensdijk Julianastraat, Tholen Oostdijk, St. Philipsland Burg. Hagelaan Bruinisse C 37, Halsteren W. J. Coenen, W. Mol, J. J. Kik, P. Hagenaars,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1