RAADSVERSLAG THOLEN Raadsverslag ST. ANNALAND '.J voorstander der ongebreidelde vrijheid genoemd mag worden. Vanwaar dan die huidige drang De Benelux zal er niet vreemd aan zijn. Het is moeilijk praten met onze Belgische vrienden. De Belgische boeren hebben gouden jaren achter de rug. Ze hebben niets dan voordeel gehad van de gepasseerde vrijheid, vraag dat maar aan onze Zeeuws-Vlaamse leden, die hebben het kunnen zien. De klad zit er nog maar net in 't laatste halfjaar en hoe moeilijk is het dan hen te overtuigen dat er wel eens andere jaren voor de deur konden staan en dat men dan de tering naar de nering moet kunnen zetten. Ook de Regering zal dit bij haar onderhandelingen bemerkt hebben en haar positie zal er niet een voudiger op zijn geworden. Zij staat ongetwijfeld voor een ondoorzichtig glas. De in het kader der Benelux noodzake lijke komende herziening van loon- en prijspeil in het a.s. najaar maakt het voor haar vaak onmogelijk te bindende prijstoezeggingen te doen. wekken op bij geestelijke en lichame lijke vermoeidheid en verdrijven allerlei p'j"g" En wat wordt het gevolg van de her ziening van de onderlinge muntwaarde verhoudingen, die mede dan aan de orde zullen komen. Lonend 7 Zo voelt ge, toehoorders, dat ons nog grote wijzigingen te wachten kun nen staan. Eén grote vraag, en dat is dunkt mij een kernvraag, zouden we graag duidelijk beantwoord zien. Is onze Regering, die momenteel een nieu we landbouwpolitiek propageert met de nadruk op een lonende binnenlandse voederproductie, toch in ieder geval be reid voor de toekomst deze onze eigen voederproductie te blijven belonen, ook wanneer weer goedkoop buitenlands voeder onbeperkt beschikbaar is en de financiële momenteel b.v. dollartechni- sche voordelen, zijn komen te vervallen. Eén ding is verder zeker: onze landbouw heeft sinds 1945 niet stilgezeten. Onze uitrusting is met de tijd meegegaan. Onze productiviteit is met sprongen ge stegen. Vorig jaar nam de agrarische export 48 van het gehele saldo voor haar rekening. Daar kan maar één con clusie uitj getrokken worden, schreef naar ik meen de Redacteur van de Nieuwe Veldbode, n.l. dat onze indus trie te weinig produceert en ik ben dat geheel met hem eens. Doch aan de an dere kant kan en moet ons kostenniveau nog dalen. Ondanks stijgende kosten moeten wij zien in verhouding meer te produceren voor minder geld. Eigen lijk zijn we daar dagelijks mee bezig, iedere boer zoekt naar betere metho des, betere machines, betere rassen, be tere verkaveling, betere waterstanden, betere, d.w.z. bespaarde arbeidsaanwen- ding. Maar dan moet er ook resultaat tegenover staan, dan moet er direct voordeel voor hem overblijven. De zwa re druk der belastingen van deze na oorlogse jaren heeft daarvan niet veel goeds gelaten. Met grote belangstelling hebben we daarom kennis genomen van de laatste plannen tot belastingherzie ning van Minister Lieftinck. Een be tekenende winst achten wij, dat de on dernemersbelasting de onbillijkheid waarvan in de D.B.-vergadering van 21 Februari nog zozeer werd gewezen, thans, wat de heffing over de grondslag bedrijfskapitaal betreft, zal komen te vervallen. Een half ei is beter dan een lege dop maar de andere helft hopen we spoedig te zien volgen. Een verbetering is ook de verrekening van verliezen over drie jaren inplaats van twee jaren, terwijl de heer Meijers in het Zeeuwsch Landbouwblad van twee weken geleden uitvoerig gewe zen heeft op het belang van de nieuwe bepaling om op bedrijfsmiddelen, wel ke tussen 1 Januari 1946 en 1 Januari 1953 zijn verworven, een derde van de kosten willekeurig, mits vervroegd, af te schrijven. Merkwaardig ongevoelig lijkt ons hierbij echter weer, dat aan oorlogsgetroffenen, naar ons door des kundigen werd verzekerd, geen voor delen wat de afschrijving op roerende goederen betreft, worden verleend. Wij zouden het zeer billijk geacht hebben wanneer oorlogsgetroffenen voor de be drijfsmiddelen welke ze nieuw moesten aanschaffen, meerdere belastingfacilitéi- ten zouden ontvangen dan diegenen, die geen oorlogsschade hebben geleden en eveneens tot dergelijke nieuwe aan schaffingen overgaan. Administratieve lasten. Tenslotte mag ik niet nalaten met U te spreken over de administratieve lasten, die op het boerenbedrijf rusten tengevolge van het zich steeds uitbrei dende sociale verzekeringsstelsel. Het heeft minder zin te spreken over het stelsel als zodanig. Ik constateer, dat de gehele volksvertegenwoordiging tot uiterst rechts toe deze uitbreiding heeft gesteund, terwijl een nieuwe wachtgeld en werkloosheidsverzekering ook reeds in behandeling is. In onze boerenkrin- gen is men met zorg vervuld over deze steeds stijgende lasten. Gaarne wil men zijn deel tot de sociale zekerheid en dientengevolge tot de sociale rust in Nederland bijdragen, doch de zorg be treft de vraag of het vanwege onze concurrentieverhoudingen met het bui tenland in lengte van dagen mogelijk zal zijn, zonder schade aan het bedrijf zelve, deze last te blijven opbrengen. Zolang de ordening veelomvattend was en door berekening mogelijk bleef, sprak dit min der, doch nu vrijere verhoudingen kwa de kansen scheppen, getuige het aardap peldrama van het ajfgelopen jaar, is men bevreesd dat ons zo kwetsbare landbouwbedrijf over niet voldoende re serves zal beschikken om klappen van enige omvang op te vatten. Ondragelijk beschouwt men de admi nistratieve last. Onze Maatschappij heeft het laatste halve jaar daarover veel mondelinge en schriftelijke bezwa ren ontvangen. Wij onderschrijven deze bezwaren geheel. Ik moge U daarvoor verwijzen naar datgene wat ik hierover op onze laatste Algemene ledenvergade ring te Middelburg heb opgemerkt. Het is ons bovendien bekend, dat bij vele boeren er van de afdracht der so ciale lasten en belastingen niet veel te recht komt, doodeenvoudig omdat men geen kans ziet het administratief voor elkander te krijgen. Een dergelijke on mogelijke situatie kan toch niet in de bedoeling van de wetgever liggen. Ik zal U direct vertellen wat er on zerzijds gedaan is, doch ik wil voorop stellen dat het niet aan ons is om ver anderingen zelf door te voeren. Dit zullen de Regering of de Volksvertegen woordiging moeten doen en daarom hoop ik, dat ieder van U die ons heeft geïnterpelleerd tevens zich persoonlijk zal wenden tot de Minister van Sociale Zaken en tot zijn partij, voor zover dat mogelijk is, om daarmede te helpen be grip te wekken en onze actie kracht bij te zetten. Ondertussen immers hebben wij niet stilgezeten. Het K.N.L.C. heeft zich tezamen met de beide andere boe- renorganisaties tot de Stichting v. d. Landbouw gewend met het verzoek of de Sociale Hoofdafdeling onmiddellijk middelen wil beraden om vereenvoudi ging van de administratie van het so ciaal verzekeringssysteem te verkrijgen, waarbij een uiteindelijke datum van 1 Januari 1951 is genoemd. Tevens is er op aangedrongen voor deze actie con tact te zoeken met organisaties, die deze last eveneens zwaar te verduren heb ben, zoals de Middenstandsbonden, pa- roonsbonden enz. Reeds heeft een voor lopige bespreking met Minister Joekes plaatsgevonden, waarbij Z. E. het be drijfsleven gevraagd heeft een plan bij hem in te dienen. üc spreek de wens uit, toehoorders, dat tastbaar resultaat binnen afzienbare tijd geboekt kan worden, hoewel ik U niet wil verhelen, dat de moeilijkheden waar verschillende wetswijzigingen noodzakelijk zullen zijn, niet eenvoudig te overwinnen zullen zijn. Ons einddoel is een afdracht van alle sociale lasten in een keer, zoals dat in België en ook in andere landen blijkt te zijn. Waar een wil is, is een weg. Dat die wil ook in officiële kringen gevonden moge wor den. Tot besluit. Toehoorders, wij zijn verheugd en vereerd dat gij in zo groten getale naar onze zomervergadering zijt gekomen. Het bewijst wederom dat wij op velen, zeer velen kunnen rekenen, evenals U op ons, Uw vertrouwensmannen kunt ekenen, om samen pal te staan voor wat bereikt is en wat bereikt moet wor den om de Zeeuwse boerenstand te handhaven. Moge het zo zijn: Blijf één, o, Zeeuwse Maatschappij Blijf één en ongeschonden Geen standsverschil, noch buurbedil Verscheure door krakeel en gril Wat hoort te saam gebonden. Is het speelterrein wel speelterrein? Er is genoeg gegeven voor restauratie voor Toren en Kerk Dinsdagmiddag jl. om half drie kwam de gemeenteraad te Tholen in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester v. d. Berge. Na opening met ambtsgebed zegt de wnd. voorzitter, dat alleen de voorzit ter afwezig is. De reden daarvan is be kend, nl. omdat zijn ziekteverlof ver lengd moest worden tot 1 Augustus a.s. Spreker hoopt, dat de burgemeester op die datum geheel hersteld zijn werk zaamheden zal mogen hervatten. Na goedkeuring der notulen komen de volgende ingekomen stukken ter tafel: Van Ged. Staten gk. van het raads besluit aangaande de kasgeldlening ad 50.000. Proces-verbaal van kasopname door het Controle-bureau; Een afschrift van het proces-verbaal van de voorzitter van het Hoofdstem bureau met proces-verbaal van de stem- bureaux; Van de voorzitter van het Centraal Stembureau aangaande de zitting tot het bekend maken v. d. uitslag der ver kiezing van de raadsleden; Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van de Wed. W. Deurloo-Quist en anderen een request, waarin wordt ver zocht een voetbalverbod voor het speel terrein uit te vaardigen. B. W. stellen voor dit verzoek in te willigen overeenkomstig artikel 118 van de plaatselijke politie-verordening, d.w.z. deze meer toe te passen en des noods proces-verbaal op te laten maken. De wnd. voorzitter wijst er op, dat hierover reeds meermalen is geklaagd. Vandaar dat thans wordt voorgesteld, dit artikel meer toe te passen. Dhr. Berrevoets vraagt: „Wat ver staat men eigenlijk onder het speel terrein De voorzitter merkt op, dat dit ter rein destijds ook heel wat voeten in de aarde had. Er was toen een gedeelte tegen en een gedeelte voor. Uiteindelijk heeft het veel geld gekost en het ligt er doelloos. Waar het voor gemaakt is, daar wordt het niet door gebruikt, nl. voor de kinderen. De rijpere jeugd voet balt er op, meer niet. Daarom lijkt de voorzitter het B. en W.-voorstel goed. Dhr. Jansen spreekt zijn blijdschap uit over dit voorstel en hoopt dat men er de hand aan zal houden. Dhr. de Heer stelt voor weer zo'n bord: verbo den te voetballen, te plaatsen. Dhr. Berrevoets voelt weinig voor een algemeen verbod. Als het speelterrein voor de kinderen is, moeten die ook een spelletje met een ba! kunnen doen. De voorzitter meent dat hier moet gelden: verbieden of toestaan, anders wordt het weer niks. Geeft men een vinger, dan neemt men de gehele hand. Er is hier gelegenheid om te voetballen en die jongens moeten dan maar naar het sportterrein g.aan. Men ziet ze op meerdere plaatsen voetballen, bijv. ook aan de Singel. Laat het maar eens klaar zijn. Dhr Berrevoets: Laat men ze dan een ander sportterrein geven. Dhr. Gcedemondt is het op een punt eens met vorige spreker. Op het ter rein mogen dus enkel kinderen spelen, maar niet voetballen. Kan dat niet an ders, en moet het daar doelloos blijven liggen. De voorzitter: Indien men het nodig acht er iets anders van te maken, jj;an dat worden overwogen. Dhr. Goedemondt vindt de klachten gegrond, maar daarmee is de kwestie niet opgelost. Waar kinderen spelen gaat het niet altijd even netjes toe. Een beter toezicht lijkt hem een voornamer factor. De onderwijzers lopen op de markt, en niemand kijkt naar het speel terrein. Moeten we nu met alles breken Dhr. Jansen wou het eerder zo for muleren: Er mag door kinderen alles gedaan worden op het speelterrein, mits de omwonenden er geen last van heb ben. Dhr. Verduit oppert: „Is afrastering van een meter of drie hoog niet moge lijk De voorzitter zegt dat dit eerder is overwogen, maar te hoge kosten mee brengt. Hierna wordt het voorstel B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangeno men en daarmee bovengenoemd verzoek ingewilligd. Van Ged. Staten het verzoek het oordeel van de Raad over de ontwerp- jaarwedderegeling voor de ontvangers. Niemand heeft bezwaar tegen het ont werp. Van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam door het vloeken een verzoek om subsidie. Voorgesteld wordt f 25,hiervoor uit te trekken op begrotingspost 1950. Niemand bezwaar. Van de Min. v. O., K. en W. een schrijven inzake subsidiëring in de kos ten van restauratie ..van de Ned. Herv. Kerk. In dat schrijven wordt aangeno men, dat het gemeentebestuur zich hier aan niet zal onttrekken, opdat het werk voortgang kan hebben. Maar er wordt maar liefst f 18.900 subsidie gevraagd en B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen en geen verdere subsidie te verlenen. De voorzitter wijst er op, dat reeds éénmaal subsidie is verleend, voor de Kerk namelijk f 10.000 en dat de financiële toestand der gemeente nu niet bepaald schitterend is, wat men kan weten. Daarom is men onmachtig deze bijdragen te verlenen. Dhr. v. Westen vraagt of het nu wel de juiste weg is, dit geheel af te wij zen. Er is eerst om f 10.000 gevraagd en nu om f 18.000, moet men nu wei geren, zodat het werk gestaakt zal wor den De voorzitter antwoordt hierop, dat destijds gezegd is: Dit geven we nog en daarmee klaar. We kunnen niet meer gaan geven. Wanneer het Rijk ons in de steek laat, moet er wel iets an ders gebeuren, dan zullen we weer zien. Maar de financiën laten het niet toe. Dhr. v. Westen kan er niet toe over gaan de subsidie te weigeren. De voorzitter zegt dat dhr. v. Wes ten nu wel makkelijk praat, maar dan mcjet hij ook de weg ontsluiten, hoe de gemeente aan dat geld komt. Indien de gemeente het kon was hij er zelf ook voor. Dhr. v. Westen wil het voor dit monumentaal gebouw en omdat het een kerkgebouw is, geven. Daarom mag men er zich niet aan onttrekken. Dan moet men maar op andere middelen be zuinigen. De voorzitter zegt nogmaals, dat men niet over de begroting kan' en mag gaan. Dhr. de Heer herinnert er aan, dat destijds, toen men voor de tweede maal' subsidie verzocht door meerderen ge zegd is: Mocht men straks weer voor de Kerk komen, dan gaat het niet, het is nu af. Dhr. Zachariasse werpt in het mid den, dat de Minister toch verwacht, vol gens zijn schrijven, dat de gemeente er in zal toestemmen, zodat Gedeputeerde Staten wel geen bezwaar zullen heb ben. Dat schrijven wordt voorgelezen. Daaruit blijkt dat het gehele werk op f, 597.000 komt, waarvan he.t Rijk 85 voor haar rekening neemt. Dhr. Jansen sluit zich geheel aan bij het advies van B. en W. Met alle waar dering voor de restauratie, aldus spre ker, geeft niemand ons ook nu nog de garantie, dat het met deze subsidie af zou zijn. De voorzitter beaamt dit en zegt, dat de belasting voor de Thoolse ingezetenen toch al niet aan de lage kant is. Dhr. Goedemondt herinnert aan zijn opmerkingen bij het verlenen van de eerste subsidies. We hebben A en B gezegd, maar C zal volgen. Dat blijkt nu en hij is het roerend met Jansen eens, dat er totaal geen zekerheid is, dat het met C is afgelopen. Overigens heeft ook hij alle waardering voor de restauratie, maar het kan niet. Dan wordt gestemd en blijken de heren van Westen en Zachariasse te gen het voorstel van B. en W. Beslo ten wordt dus geen subsidie meer te verlenen. Een schrijven van Ged. Staten inzake de gem. begroting en die van het Gas bedrijf 1949 wordt voor kennisgeving aangenomen. De Bijzondere School in de Bosstraat vraagt een voorschot voor aanschaffing leermiddelen ad f 950. Dit verzoek wordt .ingewilligd, behoudens een eventueel ne gatief advies van de Inspecteur. Een volgend punt is overname van een stukje grond van de Ned. Herv. Kerk voor fl,per m2. Niemand be zwaar. Een 4-tal wijzigingen in de begrotin gen 1948 en 1949 van gemeente- en gas bedrijf ontmoet evenmin bezwaren. De looptijd van een tweetal geldle ningen wordt verlengd, nl. 1 van f 25.000 tot 1 April 1950 en 1 van f50.000 tot 1 Juli 1950. Conform het concept wordt de ver goeding voor het Bijzonder Lager On derwijs over 1948 vastgesteld. De school aan de Bosstraat ontving reeds f 1271,93 en krijgt nog f895,34. Die in de Doel- weg ontving f3066,60 en heeft noq te goed f 1554,18. Naar aanleiding hiervan vraagt dhr. Berrevoets het woord. Hij zou gaarne zien dat de leverantie van schoolbehoef- ten evenredig werd verdeeld onder de i hoolse boek- en kantoorboekhandels. Hij zag dat het bedrag van de Fa. Die- leman zeer groot was, die van de Fa. Pot slechts circa 1 io en voor de Fa. van Egmond nog geen 1 cs deel van het totaal. Vorig jaar had hij dit ook ver zocht, nu vraagt hij ten tweede male een eerlijke verdeling van de leveranties. Geantwoordt wordt dat dit ter be oordeling is van de schoolbesturen en de Raad hier buiten staat. Dhr. Berre voets wil toch, dat het aan de bestu ren wordt verzocht. Alle ingezetenen I betalen voor het onderhoud van de scho- 1 len, dus hebben ze ook recht op leve- 1 ranties indien zulks kan. Vorig jaar was het dhr. Treurniet ,die alles kreeg, aldus dhr. Berrevoets. Dhr. Jansen merkt op, dat dit tot de competentie van de schoolbesturen be hoort en de Raad er buiten staat. Dhr. v. d. Sande beslist dat het van een bepaalde kleur afhankelijk is. Dhr. Zachariasse zegt, dat dhr. Ber revoets dit ,'t vorig jaar inderdaad ook ter sprake heeft gebracht en er toen enkel op aandrong die leveranties in Tholen te laten, verder niet. Dhr. Berrevoets wil toch dat ver zoekje maar richten. Maar dan moet de Raad er mee accoord gaan, zegt dhr. Jansen en ik stem tegen. De voorzitter meent, dat men er door het e. en a. toch wel van op de hoogte zal komen en wil het hierbij maar laten. Dat vindt de raad goed. Bij de rondvraag wil dhr. Berrevoets weten of dhr. de Groot nu een vaste benoeming heeft bij de Waterleiding, ja dan nee. Hij had zulks gehoord. Maar .KEN MACHTIG hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huis! dan zou het toch in de Raad geweest moeten zijn. Na enige discussie wordt besloten, dat hierop nader wordt terug gekomen. Dhr. v. d. Sande zou graag zien, dat er beter de hand werd gehouden aan het schoonhouden van de begraafplaats. Straks komt er veel bezoek in deze om geving en dan ligt het er onbehoorlijk bij. De voorzitter antwoordt, dat een defecte grasmachine veel oponthoud ver oorzaakt en zegt dat op het gedeelte van de begraafplaats waar gegraven wordt, de boel schoon is. Hij is er zelf ook voor dat de begraafplaats er schoon bij ligt, maar men kan geen ijzer met handen breken. Bovendien meent hij, dat men er thans aan het werk is. Hij is er van overtuigd, dat Tholen in deze niet ten achter staat. Dhr. Berrevoets wil het gemeentebe stuur nog indachtig maken op een ha venmeester. Meer wil hij er niet van zeggen, hard nodig is het, besluit hij. Daarna sluiting. Bijdragen en subsidie's gevraagd is al wat de klok op deze vergadering slaat Voor de openbare vergadering van Woensdag 29 Jum waren alle raads leden aanwezig. Voorzitter burgemees ter F. M. Boogaard. Na opening, voor- lezing en goedkeuring der notulen deelt de voorzitter n.a.v. de laatste mede, dat de onderwijzerskwestie is opgelost en het Rijk het geweeste bedrag uitbe taalt, zodat het slotvers goed is." De desbetreffende brief van de Minister wordt voorgelezen. Voorts zegt hij, dat enkele andere kwesties in vorige ver gadering ter sprake gebracht, zoals ver betering Molendijk, uienafval, e.d. tot tevredenheid zijn opgelost. Ingekomen is een proces-verbaal van het Hoofdstembureau en de stembureaux over de gehóuden stemming. Het ver baal noemt de gekozenen. Van de Inspecteur der Directe Be lastingen dat voor de dienst 1949/'50 een bedrag van f 5890,voor personele belasting aan de gemeente wordt uitge keerd. Goedkeuring van de verordening kade- en havengeld tot 1 Jan. 1952. Idem wijziging begroting 1948. Van Ged. St. machtiging tot het doen van uitgaven en ontvangsten op de be groting 1949 tot de helft van de ge raamde sommen. Goedkeuring begroting 1949 van de keuringsdienst van Waren. Gew. dienst f97.500, kap. dienst f8979,13. Een verzoek van de Bijz. schoof om gem. vergoeding voor het onderwijs- vol gens de L.O.-wet zal t.z.t. in behande ling komen. Van de Min. v. O., K. en W. goed keuring pensioenverhaal. Van het Groene Kruisbestuur, reke ning over 1948. De gemeente zal de helft van het nadelig slot ad f 1007,26 bijdragen. Door Ged. St. wordt advies gevraagd over een ontwerp jaarwedde regeling ontvangers. Het salaris wordt nu vast gesteld naar een aantal inwoners tus sen 2 en 3000. Niemand heeft bezwaar tegen goedkeuring concept. Brief van het Bestuur van de On derwijzersver. Tholen en St. Filipsland, waarin wordt verzocht de verplaatsings kostenregeling ook voor dat personeel te laten gelden. B. en W. stellen voor, in dien deze regeling ter plaatse zal wor den vastgesteld, deze ook voor de on derwijzers te laten gelden. Dhr. de Bruine merkt op, dat er te recht in deze brief staat, dat dit eerder sollicitaties kan uitlokken, maar meent, dat hetzelfde geldt bij vertrek. Daarna wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van het Groene Kruisbestuur te Tho len een verzoek om bij te dragen in de kosten, die voor 'een noodzakelijke uit breiding van de wachtruimte gemaakt moeten worden. Gevraagd wordt 25 ct. per inwoner per jaar. Dat komt de ge meente, aldus de voorzitter, op f 669.25. B. en W. vinden dit momenteel niet verantwoord en stellen voor dit schrij ven aan te houden en dit aangaande een afwachtende houding aan te nemen. De voorzitter meent bovendien dat het eer der een Rijkszaak is. Ter plaatse zal de gemeente trouwens ook een hogere on dersteuning moeten verlenen aan de t.b.c.-bestrijding. Dhr. de Bruine vindt het door Tho len voorgestelde wel nuttig, maar meent dat er plaatselijk nog groter taak ligt. Allen zijn het er over eens, dat het ge vraagde bedrag in elk geval te hoog is en ze gaan accoord met het door het dagelijks bestuur gedane voorstel. De afd. Zeeland van de Ver. voor Ned. Gemeenten vraagt 1 cent per in woner voor heropening van het geres taureerde Middelburgse stadhuis, f 26. is wel geen groot bedrag, zegt de voor zitter, maar we moeten ieder dubbeltje omkeren voor het uit te kunnen geven, daarom kunnen B. en W. ook hier niet op ingaan. Ook dat vindt instemming bij de Raad. Voor een schoolmuseum te Middel burg wordt f 2.50 gevraagd. Dit werd ook in 1926 aangevraagd en afgewe zen. Nu... idem. De voorzitter deelt dan mede, dat de P.Z.E.M. een tweede gedeelte van de gemeente van een electrische kabel wil voorzien en ondergrondse aansluitingen, t.w. in de Klippelstraat, Suzannawegje en de Haven tot aan de Veiling. De hiervoor door de gemeente bij te dra gen gelden zullen van de kapitaaldienst worden betaald door het verlenen ener bijdragen v. d. Gewone dienst aan de Kapitaaldienst. Een verslag van de Schoolartsendienst van het onderzoek in de O. L. School. Daaruit blijkt, dat van de 101 leerlingen 47 volledig werden onderzocht, geen af wijking gevonden bij 17. Alg. lich. toe stand: goed 29, matig 17, goed gebit 39, matig gebit 7, slecht gebit 1. Bijz. L. School: aantal leerl. 176, waarvan 91 volledig onderzocht, geen afw. bij 25, Alg. lich. toestand: goed 56, matig 31, goed gebit 68, matig 17, slecht 6. De algemene opmerkingen waren, dat de school geverfd dient "te worden en er nog W.C.'s staan zonder spoeling. De voorzitter zegt dat men ieder jaar in elke school 1 closet plaatst, zodat dit na verloop van tijd is verholpen. De school zalgeverfd worden, maar hier voor wil hij een Rijksbijdrage in ver band met het gebruik door de Gealli eerde strijdkrachten. Aanvankelijk dacht men J4 bij te dragen, maar de voor zitter wil het liever zo: voor de ge meente wegens achterstand in het bij houden en de rest door het Rijk voor geallieerde schade. Men moet dan ech ter wachten op goedkeuring. Hetzelfde geldt voor de Christelijke School. Voorts moeten daar nieuwe raamkozijnen ko men en verder verbetert, daar het in regent. Men zal dat ook van de be groting zien te doen. De heer Verburg, burgemeester te Stavenisse vraagt als mede-initiatiefne mer van de Stichting Regionale Ge meenschap Eiland Tholen of de Raad in principe bereid is hierbij aan te slui ten. De voorzitter zet het (bekende) doel uiteen en vindt het wel noodzake lijk hier in principe bij aan te sluiten. Iedere vereeniging ter plaatse kreeg een soortgelijk schrijven, aldus de voorzit ter. Later kan uit de deelnemers een be stuur worden gevormd, zodat alles ver tegenwoordigd is. B. en W. stellen voor in principe hieraan mee te werken. Op welke wijze dit verder kan gebeuren hoopt de Stichting t.z.t. mee te delen. Dhr. de Bruine meent, dat men hier door vogels van velerlei pluimage in één hok wil zien te krijgen. Hij denkt dat dit niet zal gaan. De voorzitter: ik ben er ook bang voor, maar in principe kunnen we onze medewerking er wel aan geven. Dhr. Moerland meent dat zoiets nut tig kan zijn en ziet het als een volken- r

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 2