Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. Gecombineerde Marine-Manoeuvres der West-Europesche Unie. ZONDAGSDIENST ARTSEN Slot Raadsverslag Scherpemsse 3e Jaargang No. 32 24 Juni 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Bij de terugkeer van onze soldaten Het welkom worde geen gewoonte Bijde terugkeer naar Djokja Staakt het vuren Kabinetscrisis op Nederlandse Antillen - m 4- Het eerste troepentransportschip met gedemobiliseerde militairen in een gesloten onderdeel, zoals het officieel heet, is dus in het vader land aangekomen. Welkom jongens! ,,Wij zijn trots op jullie", heeft Prins Bern- hard gezegd aan boord van de „Waterman" en minister Schok king gaf namens de regering de verzekering, dat de jongens van overzee na hun terugkeer voor wat zij presteerden zullen worden beloond. De optimistische verwachtingen door een feestelijke ontvangst bij deze jongens gewekt, zullen nu moeten worden waar gemaakt. Want de warme woorden van de Prins en de slagvaardigheid van de minister worden tot een aan fluiting, als de werkgevers in Nederland ten deze hun plicht niet verstaan. Zowel de Prins als de minister spraken als represen tanten van ons volk. Moge dat volk, in samenwerking met z'n regering de kracht opbrengen, dit officiële welkom met daden te onderstrepen. In dat geval zal geen der teruggekeerden gebukt behoeven te gaan onder de idee, er niet meer bij te behoren 30% kan de Regering plaatsen. Wij zullen ons d^t alles niet alleen ten aanzien van deze 1449 teruggekeerde militairen moeten realiseren, maar ons juist in de toekomst, als de maandelijkse terugkeer van 4000 soldaten ons welkom tot een gewoontewoord zal dreigen te doen vervlakken, voor ogen moeten houden. Het is te hopen, dat de omstandigheden in Indonesië zó blijven, dat wij in de komende maanden keer op keer deze jongens uit de Oost succes kunnen toewensen bij hun aan passing in onze burgermaat schappij. We mogen wat dat betreft nu wel goede hoop koesteren. Is er nu werkelijk niets meer tussen gekomen, dan zijn de troepen reeds bezig Djókja te ontruimen en 1 Juli zal daar de Republi keinse regering weer zetelen. O droeve berichten van al die maan den Worden de verdere ver wachtingen niet beschaamd, dan begint de Ronde Tafelconferentie 1 Augustus in Den Haag. In 2 maanden hoopt men het daar zo ver te hebben, dat het gestelde doel is bereikt, zodat nog dit jaar de onafhankelijkheid werkelijk heid zal worden. En voor velen zal het bericht, dat overeenstem ming is bereikt over het „staken der vijandelijkheden" wel de meeste aandacht trekken. Maat regelen daartoe worden genomen na de terugkeer van de Republi keinse regering. Terwijl een ieder die het ver loop der moeizame onderhande lingen in Batavia volgde, ver heugd is over de in uitzicht zijnde resultaten, bereikt ons uit Wil lemstad het bericht van een vol slagen kabinetscrisis. Het College van Algemeen Bestuur (Kabinet) der Neder landse Antillen diende haar ont slagaanvrage bij de gouverneur in. Dit kofferspakken moest on afwendbaar volgen op de motie van wantrouwen, verleden week door de Statenvergadering tegen het huidige kabinet aangenomen. Hoewel de gemiddelde Neder lander weinig belangstelling zal tonen voor deze politieke scher mutseling „ver van zijn bed", is wat daar gebeurt voor ons land heel belangrijk. De graad van economische samenwerking tussen ons land en de Antillen kan voor een belang rijk deel worden bepaald door de figuren die de nog niet be noemde formateur tot zitting ne men in het nieuwe kabinet zal kunnen bewegen. Voorlopig was Nederland ech ter meer bewogen door de poli tieke strijd in meer knus verband. Woensdag jl. werden de laatste stemmen voor de gemeenteraden uitgebracht. En het algemeen beeld liet zien, dat er een ver schuiving was naar rechts, liever, een verschuiving van uiterst links Haar liberaal. Geen communis tische campagnes hebben kunnen verhinderen, dat een behoorlijk deel der arbeiders zich van hen heeft gedistancieerd. Deze uitge slapenheid van de Nederlandse kiezer, gevoegd aan de objectieve manier waarop het onverkwikke lijk delict van de Haagse ex-bur gemeester en zijn secretaris op de kaak is gesteld, doet ons met vreugde constateren, dat de de- (Van een bijzondere medewerker) Bijna honderd oorlogsschepen van vier verschillende nationali teiten zullen in de loop van de volgende week elkaar in twee groepen bestrijden in de wateren tussen Engeland en Spanje. Het zijn de gecombineerde vloten van de landen der West-Europese Unie, die zich aaneengesloten hebben om in de eerste plaats door hun houding, de vrede te handhaven. Deze eerste maal in de geschie denis, dat vloten van verschillen de nationaliteiten in vredestijd met elkander samenwerken, heeft •dus twee doeleinden. De oefening in het gevecht en demonstratie naar buiten van eenheid en kracht. Voor Nederland, dat vijftien schepen met volledige bemanning voor deze oefeningen levert, heeft deze manoeuvre dan ook veel groter betekenis dan alleen het toetsen van de gevechtswaarde van juist die vijftien schepen. In de eerste plaats hebben niet alleen ónze marine-autoriteiten het voor het zeggen gehad welke schepen zouden deelnemen. Reeds daar mede begon de samenwerking. Nederland zou die schepen le veren, welke een harmonische op bouw van de West Europese Vloot mogelijk zouden maken. Er is bijvoorbeeld in de gehele vloot van 98 schepen slechts één moederschip voor mijnenvegers. Dat is de Nederlandse „Vul kaan". Die Vulkaan zal tijdens de manoeuvres behalve de zeven Ne derlandse ook de elf Engelse, de vier Belgische en de acht Franse mijnenvegers van materiaal voor zien. Daartegenover staat, dat van de vijf vliegdekschepen in de gezamenlijke vloot er drie Brits en twee Frans zijn, terwijl de Ka- rel Doorman thuis blijft, al heb ben technische omstandigheden de beslissing in deze richting dan misschien bevorderd. Hoe het zij, uit deze paar gegevens blijkt reeds, dat niet hutje mutje een stel schepen bij elkaar is gevoegd, maar dat werkelijk gestreefd is naar de samenstelling van een strijdvaardige vloot. Die vloot gaat op 4 Juli naar zee, nadat de voorafgaande dagen in de En gelse haven Penzance besteed zijn aan verzamelen en kennis maken. Op die vierde Juli wordt een convooi met escorteschepen, Zuid koersend naar de golf van Biscaye, aangevallen door de „vijandelijke" duikboten en bo venwaterschepen. Vliegtuigen van de vliegdek schepen zullen zowel in de verde digende als in de aanvallende groepen worden opgenomen. De volgende dag wordt het convooi, dat natuurlijk geheel uit oorlogs schepen bestond, opgelost en zet men zich aan een bombarde mentsoefening, waarna in de golf van Biscaye luchtaanvallen op de gezamenlijke vloot uitgevoerd zul len worden. Op de terugweg van de Spaanse kust naar de Engelse Krijtrotsen wordt weer een con- vooislag gehouden op nog wat uitgebreider schaal dan de eerste dag. Weer zullen duikboten, waarvan er in totaal dertien deel nemen, moeten trachten de verde diging van escorteschepen en vliegtuigen te doorbreken. Aan boord van een van die onderzeeërs zal een speciale nieuwsbladverslaggever de gehe le manoeuvre meemaken. Wel licht kunnen we zijn verslag ook in ons blad afdrukken. mocratie nog leeft. Laten we ook verheugd zijn over de officiële mededeling, dat de distributie van boter, marga rine, vetten en spijsoliën sinds j gisteren tot het verleden behoort. Sinds 29 Juli 1940 had men een bonnetje nodig voor de gesmeerde boterham. Inzonderheid de winke liers gefeliciteerd, waar het de plakkerij aangaat. Dat de verkoop daardoor zal toenemen kunnen we nauwelijks meer aannemen. De schaarste van dit product was reeds voorbij. Van H.M. de Koningin Gntving de heer Commissaris der Koningin het onderstaand schrijven, waarvan een fotocopie aan een aantal met name genoemde gemeentebesturen in deze provincie werd verzonden. Soestdijk, 19 Mei 1949 Ter gelegenheid van mijn verjaardag hebben mij gelukwensen uit alle delen van het land bereikt. Het is mij niet mogelijk daarvoor persoonlijk mijn erkentelijkheid te betuigen en ik zoude het op hoge prijs stellenindien U. gemeentebesturengemeenteraden en bevolking der betrokken gemeenten mijn hartelijke dank zoudt willen overbrengen Juliana. Aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. VUURWAPENS THUISLATEN De verkiezingen in Nederland verlopen rustig en zonder inci denten. Dat dit niet overal zo is, laat deze foto duidelijk zien. De autoriteiter* in Bogota (Columbia) vrezen wel moei lijkheden. Alvorens de kiezers het stemlokaal mogen betreden, worden zij door militairen op wapens onderzocht. Dr. P. J. Duinker, te Tholen Dr. H. Menger, te St. Filipsland Verkoop dat maar, zegt hij, behalve de schuur dan. Dhr. v. d. Jagt meent het wat voor zichtiger aan te moeten doen. Als hij alles overziet, weet hij niet, waar men al dat kapitaal vandaan zal moeten halen. Laten we eerst onderzoeken wat het de gemeente moet kosten, stelt hij voor en vraagt of men het oude school gebouw dan eventueel gedeeltelijk aan de Landbouworganisatie zou willen ver kopen. De voorzitter meent dat ver huren beter is. Wethouder Hartog gelooft dat men met onteigening enz. bijna op een ton moet rekenen voor die nieuwe school. De voorzitter zegt, dat de Landbouw school momenteel de gemeente geld kost en men bij het bouwen van een nieuwe Landbouwschool toch ook wat zou moe ten bijdragen. Weth. Hartog: Ja, als je de school goed bekijkt, valt er werkelijk niets fatsoenlijks meer aan te verbouwen. Wethouder Tichem wil toch ook wel meesoppen, als hij ziet wat door andere gemeenten wordt gedaan en men daar zelf als belastingbetaler ook aan bij kan brokken. Een ander doet het wel. Dhr. v. d. Jagt vindt Tichems argu ment gevaarlijk. Hij denkt dat het er toch zo niet zal komen. Dat moet naar de ondergang voeren, waarop weth. Tichem interumpeert er dan toch ook wat van te hebben geprofiteerd. Ban kroet zonder behoorlijke school is nog erger dan bankroet met een nieuwe school zou men uit de daarop volgende argumenten kunnen concluderen. Dhr. v. d. Jagt kan thans toch niet ten volle besluiten, al zal hij het daartoe op te maken plan niet tegenwerken. Dhr. v. d. Werff merkt op, dat men ook nog dient te onteigenen. Ja, zegt weth. Hartog, na nog een wijziging in het uitbreidingsplan. Uiteindelijk wordt voorgesteld op dracht te geven een plan te ontwerpen, om daarna pas defenitief te besluiten. Hiermee zijn, aldus de voorzitter, na tuurlijk ook al onkosten gemoeid. „Ik denk ongeveer 600. Dhr. v. d. Werff wil er ook het besluit aan vastkoppelen tot wijziging van het uitbreidingsplan. De voorzitter meent, dat men voor hiertoe wordt besloten toch wel enige zekerheid moet hebben, dat de Raad er voor is, anders kan men beter geen onnodige onkosten maken. Dhr. v. d. Werff zegt: Het is inder daad kostbaar, maar het lijkt me ondanks dat toch de enige en eenvoudigste weg. De voorzitter geeft daarna nogmaals een beeld van de vermoedelijke leerlin genstijging. In 1951 zou men er volgens dé raming 205 hebben. Maximaal zou het kunnen stijgen tot 220 leerlingen. Met algemene stemmen wordt dan het voorstel om opdracht te geven tot het maken van een plan voor een nieuwe school in de Wilhelminastraat aange^ nomen, terwijl het eerder genomen be-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1