Weckblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Wedloop met de tijd IN HET KORT. Koperen Bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar, ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 3e Jaargang No. 31 17 Juni 1949 Uitgevers Firma C. Dif.LEMAN en G. Heijboer Abonnementen 1..per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandscstraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Spierinkjes tot en met 20 woorden Minimum 2. 1.00, elk woord 00 meer 0.05 Verschillende mensen, die in Nederland op verantwoordelij ke posten staan, zowel in rege- ringsfucties als in het bedrijfsle ven, kijken nu en dan schichtig om of zij soms aan de horizon een spook zien opdoemen; nl. het spook van de werkloosheid, fn Amerika en België is dit spook reeds lang geen spook meer, maar grimmige werkelijkheid en de hardnekkigheid. waarmee het monster stand houdt in die lan den, maakt ons hier wat ongerust. J Het is immers in het geheel niet ondenkbaar, dat ook in ons land j weer werkloosheid zal gaan op- treden. Dat kan bijna niet anders wanneer alle landen tegelijk pro beren hun uitvoer te bevorderen en hun invoer te verminderen; dat moet spaak lopen. De Engel sen bijv. ondervinden deze terug slag reeds heel sterk en zo is om maar een enkel verschijnsel te noemen daar de uitvoer van trac toren dit jaar reeds een 5000 ach ter bij vorig jaar. In ons land gaat het tot nog toe goed. al hadden we in de afgelopen winter wat meer werkloosheid dan in 1948. Wij laten hieronder enkele cij fers volgen, waaruit het verloop blijkt. Aantal werkloze mannen in 1947 1948 1949 Januari 78.300 60.800 80.100 Februari 80.500 58.600 77.400 Maart 69.900 40.400 63.200 Juni 27.700 29.400 September 24.700 24.200 December 50.200 66.800 Uit deze cijfers blijkt, dat' in de afgelopen winter de werke loosheid 20.000 personen groter was dan een jaar daarvoor, maar de cijfers van begin 1948 waren ook wel buitengewoon laag. Waarvoor men thans vreest is dat de (arbeidsgelegenheid zich piet snel genoeg zal uitbreiden om de bevolkingsaangroei op te vangen. Zoals wij vorige week reeds meldden is er in de industrie een investering van ongeveer f 18.000.per arbeidskracht no dig; een bedrag, dat wij op het ogenblik niet kunnen opbrengen. In de afgelopen jaren is het niet temin gelukt vier vijfde van de vereiste sommen bij elkaar te brengen, wat een opmerkelijke prestatie is geweest. Men vreest echter, dat in de naaste toekomst toenemende moeilijkheden zullen optreden. In de eerste plaats denkt men daarbij aan de beëin diging van de Marshall-hulp in 1952, want dan moeten wij alle in te voeren machines en. grond stoffen weer zelf betalen. Ook is het gevaar niet ondenkbaar, dat de uitvoer moeilijker zal worden, doordat alle landen tegen elkan der gaan opbieden. Wat Nederland thans doet is een poging om deze gevaren te ontlopen. Daartoe is o.a. een Dienst voor de Industrialisatie ingesteld, waarvan men echter in het bedrijfsleven weinig nuttig ef fect verwacht. Meer hoopt men op de uitwerking van de Benelux- plannen, waardoor een ruimer binnenlands afzetgebied voor on ze producten kan worden ver kregen. Een andere factor, die in ons voordeel werkt is het her stel van de productiviteit van West-Duitsland, waardoor het handelsverkeer met West-Duits land belangrijk kan toenemen. Van zeer grote betekenis zal het ook zijn, dat de Nederlandse landbouw dit jaar weer het pro- ductiepeil van vóór de oorlog be reikt heeft en er zelfs bovenuit- gaat, Alles tezamen zijn er vol doende gunstige factoren om te durven hopen, dat Nederland de wedloop met de tijd zal winnen; dat dus onze bestaansmiddelen zich voldoende snel zullen uitbrei den en zich tevens zullen aan passen bij de behoefte van de wereldhandel. Binnenslands zijn de vooruitzichten vrij gunstig; de bouwnijverheid zal nog voor ja ren volop werk hebben, terwijl ook de textielmarkt nog geens zins verzadigd is. De chemische industrie breidt zich snel uit. dank zij plastics en kunstvezel. De me taalnijverheid daarentegen begint te voelen, dat verdere uitbreiding van de markt op moeilijkheden kan stuiten. Maar al met al me nen wij te mogen zeggen, dat on ze kansen om deze aanpassings jaren zonder kleerscheuren door te komen redelijk gunstig zijn. ,,Uit eigen land' beperken we deze week tot slechts enkele korte trekken. Kort duurde ook de verademing voor onze groenten- telers door het afzetgebied in Duitsland. De export is weer stopgezet, doordat de ter be schikking gestelde deviezen ver bruikt zijn en de terugslag op de marktprijzen zal niet lang meer op zich doen wachten. Als het spreekwoordelijk wonder uitblijft, zal de Nederlandse groentente- ler zijn kostelijk product, waar aan zoveel vlijt en vakmanschap is aangewend binnenkort weer naar de mestvaalt zien verdwij nen. Reeds lag de doorgedraaide sla op manshoogte op het vroe gere vliegveld bij Venlo. Het zijn geen „gezonde koopjes" die de burger straks kan halen. Terwijl de hoop op een rechtvaardige honorering van gepresteerde ar beid voor een nijvere groep van ons volk aldus verdwijnt, keren de kansen voor anderen echter ten gunste. Het College van Rijksbemid delaars wijzigde de loon- en ar beidsvoorwaarden ten gunste van zeevarenden en arbeiders in de havens van Amsterdam en Rot terdam. Wat de laatste groep be treft: zij zullen er in de toekomst van verzekerd zijn, dat een uni form salaris bij algehele werk loosheid gedurende een week zal worden doorbetaald, terwijl in ge vallen van gedeeltelijke werkloos heid een bevredigende regeling zal worden getroffen. Inzake de kwestie Indonesië geldt het nog steeds „alle hens aan dek om de zo gewenste be vredigende oplossing te bereiken. In tegenstelling met de sultan van Djokja die de toestand de I laatste week weer slechter vond, zijn zowel van Royen als Rum i van mening, dat nog voor 30 Juni het herstel der Republiek zijn be- slag zal hebben. Naar wat er dan zal gebeuren, zijn wij niet minder belangstellend dan naar de be richten, die de twaalf Amerikaan se journalisten straks aan hun re dacties zullen seinen. Op verzoek der Regering mogen zij de jam merklachten der Amerikaanse pers inzake Nederlands beleid in Indonesië aan de practijk gaan toetsen. Tenslotte zijn we er van over tuigd met oud-nieuws aan te ko men, wanneer we ook hier nog even vermelden, dat met ingang van 1 Juli a.s. de tabaks- en siga- rettendistributie is opgeheven. Dat is sinds Woensdag als een lopend vuurtje door Nederland en zeker ook door onze eilanden ge trokken. Laten we niet beginnen ons ongerust te maken, dat er straks nog veel minder te roken zal vallen. Op 7 Juli a.s. zal het 12jaar geleden zijn dat onze Koningin met Prins Bern- hard in het huwelijk werden verbonden. Naar goed Nederlandse aard, zal iedere Nederlander arm of rijk, in staat dienen te worden gesteld in deze bruiloftsviering zonder enig bezwaar aandeel te hebben. Door de welwillende medewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen zal deze gedachte op eenvoudige wijze kunnen worden verwezenlijkt. Knip onderstaand formulier uit en be plak de daarvoor aangewezen ruimte met postzegels ter waarde van ten minste 10 cent en ten hoogte één gulden. Vul Uw naam en adres in en werp het formulier zonder enveloppe in de brie venbus. Het Uitvoerend Comité maakt hierbij bekend, dat het door de burgerij bijeen te brengen bedrag geheel aan het ge schenk zelf ten goede zal komen. Alle persoonlijke medewerking ge schiedt volkomen belangeloos terwijl de onvermijdelijke kosten, zoals bijvoorbeeld die van het benodigde drukwerk, uit enige daartoe speciaal beschikbaar ge stelde bijdragen zullen worden bestreden. Op verzoek van het Uitvoerend Comité heeft de voorzitter van de Algemene Rekenkamer, de heer Th. Sanders, zich met de controle op de financiële admi nistratie van het Comité belast. Ruimte voor het plakken van postzegels Afzender: Aan Naam: het Comité Koperen Bruilofstviering Adres: Koninklijk Echtpaar Woonplaats: Drie Hoekjes 3 Prov.: 's-GRAVENHAGE FRANSE PRESIDENT BEZOEKT ALGIERS De president van de Franse republiek, Vincent Auriol, brengt op het ogenblik een bezoek aan Algiers. Wij zien hem hier, staande in de auto, terwijl hij over een der boulevards in Algiers rijdt. Hij maakt zich door, deze reis zeer populair in Algerië. Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer Dr. H. Menger, St. Filipsland RIJKS H.B.S. TE BERGEN OP ZOOM Belangrijk nieuws voor studerenden Met ingang van 1 September a.s. zal, naar wij vernemen, de Rijks H.B.S. te Bergen op Zoom, die voorheen alleen opleiding gaf voor het B-examen, een A-afde ling openen. Deze literair-economische afde ling voorziet in een grote behoef te, daar tot nog toe degenen, die een zwakke Wiskundige aanleg hadden, gedoemd waren tot niet- slagen óf na driejarige studie de school moesten verlaten, óf de toevlucht moesten nemen tot de R.K. H.B.S. die bovendien alleen een jongensschool is, terwijl nu ook voor meisjes de gelegenheid wordt opengesteld om genoemde richting uit te gaan. Het recht om in de vierde klas plaats te nemen, kan men verkrij gen door overgang van de derde naar de vierde, maar ook door een examen af te leggen, wanneer men een gelijkwaardige studie met driejarige H.B.S. heeft geno ten. De eisen van dat examen zullen dezelfde zijn, als die, wel ke gesteld worden voor de be vordering naar de vierde klas. Wij meenden er goed aan te doen, dit bericht te publiceren, omdat de meeste studerenden on der de eilandbewoners op ge noemde H.B.S. zijn aangewezen. BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag de 25e Juni 1949, des middags te 12 uur, ten Gemeentehuize aldaar, een hoop compost publiek verkopen. Inlichtingen bij de Districts-Opzichter. Zitting Centraal Stembureau verkiezing Gemeenteraad De Voorzitter van het Centraal stem bureau voor de verkiezing van de le den van de Gemeenteraad maakt be kend, dat het Centraal stembureau een zitting zal houden in het gemeentehuis op Maandag 20 Juni 1949 a.s., des voormiddags 10 uur, ten einde de uit slag bekend te maken van de op 17 Juni te houden verkiezing voor de le den van de Gemeenteraad. Tholen, 15 Juni 1949. De Voorzitter voornoemd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1