Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND Raadsverslag STAVENISSE+ ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 30 10 Juni 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen l._ per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 A A°, t, o Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, I holen - Telef. 5/ - Giro 124407 Prijs per nummer 5 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Het woningvraagstuk. Onderwijzerssalarissen opnieuw onder de loupe. Minister Lieftinck en het schuchtere gebaar. Nieuwe H.V.K. treft goede sfeer in Batavia, maar de wegen zijn onveilig. Tweede rapport der Par lementaire Enquête Commissie gepubliceerd. U kent het vooroorlogse grapje: Twee Nederlanders bij een is voldoende voor het op richten van een vereniging, vier Nederlanders zfjn in staat een bond te stichten. Als de maker van dit mopje gelijk heeft gehad, dan kunnen wij er ons slechts over verbazen, dat het stichten van een bond van woningzoe kenden respectievelijk woninglo zen, zolang op zich heeft laten wachten. In elk geval: zo n ver bond is er nu en naar het zich laat aanzien zal hij voorlopig niet bij gebrek aan leden behoeven te worden ontbonden. Hieraan zal zelfs het lofwaardig initiatief van het Hilversumse ge meentebestuur weinig aan kun nen veranderen. Zó precair blijkt ook in de radiostad het woning probleem te zijn geworden, dat B. en W. er besloten een oude relatie in te schakelen bij de op lossing ervan. De „Gooise Moor denaar" Gooise Tramweg Mij. zal op korte termijn een zo geriefelijk mogelijk onderdak verschaffen aan hen die alle re den hadden tot de jonge bond toe te treden. Dertien oude tramwagens zul len tot noodwoning voor kleine gezinnen worden omgebouwd. Met alle waardering voor het streven van Hilversums vroede vaderen: Het is te hopen, dat deze nood-woningen-sprong spoedig door legio dezer dartele sprongen kan en zal worden ge volgd. Voor het afkoelen van gloeiende platen zijn nu eenmaal vele druppels nodig. En de wo ningnood is een gloeiende plaat. Ditzelfde mogen wij overigens ook onder de aandacht brengen van minister Lieftinck. Zijne ex cellentie blijkt bereid om op de plaat waarop nagenoeg heel Ne derland een afmattende beren- dans uitvoert, drie drupjes te la ten vallen. Teneinde tegemoet te komen aan de in de jongste troonrede in uitzicht gestelde verlichting, diende de heer Lieftinck een aan tal nieuwe belasting-ontwerpen in bij de Staten Generaal. De lok kende Pinksterdagen lijken het regeringscentrum wel tot grotere activiteit te hebben aangezet, waarvan Lieftinck's welkom ge baar er tenslotte maar een van was. De Tweede Kamer behandelde opnieuw de om oplossing roe pende onderwijskrachten-salarië ring. Het moet ons van het hart, dat wij onze voor de vor ming van jong Nederland toch zo verantwoordelijke meesters en juffen toewensen, dat zij al de tijd die den Haag nu al be steedde aan het praten over hun loonzakje, in geld omgerekend, bij de inhoud van dat couvert mochten aantreffen: Om te beginnen Helaas het lijkt er nog niet op, hoewel een door Mr. Roosjen in gediende motie werd aangeno men, waarin werd verzocht de ontwikkeling der onderwijzers salarissen gelijk en evenredig te stellen aan die der andere amb tenaren. Een lezing als die door de minister ten aanzien van dit voorstel werd gegeven deed de heer van Sleen o.i. terecht op merken, dat het geheel nog niet veel meer dan een slag in de lucht betekent. Alle hoop mag nu weer wor den gevestigd op het overleg dat tussen Regering en onderwijs krachten opnieuw een aanvang zal nemen. Als dat overleg dan in een zelfde goede sfeer ge schiedt als dat tussen de partijen in Indonesië kan zeker nog iets goeds worden geboren. De UNCI kwam met de meest wel willende meldingen. Kenschetsend voor de thans heersende sfeer is wellicht het initiatief van Hatta, die persoon lijk naar Kota Radja ging ter ont moeting der Republikeinse Nood- regering met als doel haar voor het te Batavia ontworpen plan te winnen. In dit stadium nam, tij dens een korte plechtigheid de heer Lovink de bevoegdheden van dr. Beel als H.V.K. uit diens handen over. De installatierede van de nieuwe Hoge Vertegen woordiger was bepaald enthou siast. Als zijn werk hiervan de afschaduwing gaat vertonen mo gen resultaten van blijvende waarde worden verwacht. Waar er voor vele families via de troe penschepen ,,De Grote Beer en „Johan van Oldenbarneveldt" grote vreugde werd aangevoerd, ligt een en ander dezer dagen wel in iets gunstiger glans. Maar bij dit optimisme mogen we niet verzwijgen, dat nog zeer vele wegen in de Oost onveilig wor den gemaakt, waarvan men vooral te Solo en deze week ook te Medan weet mee te spreken. Dr. Beel is inmiddels als ambteloos burger in zijn wo ning te Wassenaar teruggekeerd. Iemand, die zijn werk toch ook met grote toewijding heeft ver richt. Overigens, wat toewijding en enthousiasme vermogen, be wees het werk der Parlementaire Enquête-Commissie, die het 'lij vige tweede deel van haar ver slag het licht deed zien. Onze ruimte is te beperkt om hierover in dit blad ook maar iets uit te weiden, waarom we volstaan met het zonder meer te vermelden. (Ontslagaanvrage van een Raadslid, Vóór en tegen een tweetal verordeningen. Vrijdag 3 Juni om 10.30 uur kwam de gemeenteraad te Stavenisse in open bare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester L. A. Verburg. Afwezig met kennisgeving dhr. Stoutjesdijk. In zijn openingswoord spreekt de voorzitter woorden van deelneming tot de heer Stoutjesdijk, die door het over lijden van zijn schoonzoon een zwaar verlies heeft geleden en om die oor zaak thans niet aanwezig is. In verband met de beperkte tijd van een der wethouders worden de notulen aangehouden. Ingekomen stukken: Een schrijven van dhr. C. van Be- veren, waarin hij ontslag vraagt als raadslid. De voorzitter zegt hierop aan het eind der vergadering terug te ko men. Een verzoek van dhr. J. M. Leune om ontheffing van de winkelsluitingsbepa lingen. Hiervoor is advies gevraagd aan de Kamer van Koophandel en nog geen antwoord ontvangen, zodat dit verzoek wordt aangehouden. B. en W. stellen voor accoord te gaan met de ontwerp-regeling jaar wedde gem.-ontvangers. Dhr. Hage vraagt, wat die verordening inhoudt. De voorzitter antwoordt, dat dit slechts een wettelijke bepaling is en geen in grijpende wijziging. Schrijven van de voorzitter en secre taris van de vereniging van onderwij zend personeel om de vergoeding ver plaatsingskosten ook voor dit personeel van toepassing te verklaren. In deze ge meente is dit vorig jaar al gebeurd, zo dat hierop niet nader wordt ingegaan. Geen bezwaar is er tegen de door het Prov. Bestuur aangebrachte wijziging in de verordening reis- en verblijfkosten. Ontvangen is een afschrift van de uitspraak van de Ambtenaar van een Rechtbank inzake het beroep van dhr. J. G. Jansen, welk beroep ongegrond is verklaard. Door Ged. St. is de ruil gebruik gronden Julianastraat met Gebr. Heij boer en Wed. Potappel goedgekeurd. Bericht van dhr. C. v. Putten dat hij zijn benoeming als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. De vereniging van Zeeuwse gemeen ten vraagt 1 cent per inwoner om daar van een geschenk aan te bieden aan de gem. Middelburg bij het weer in gebruik nemen van het gerestaureerde stadhuis. De voorzitter zegt dit wel aardig te vin den, maar dat men onmogelijk op alles kan ingaan. Men -komt dan in het on eindige. Allen zijn dezelfde mening toe gedaan, zodat dit verzoek wordt afge wezen. De afdeling van „Het Groene Kruis" te Tholen vraagt f 0.25 per inwoner om de wachtruimte in het Consultatie bureau uit te breiden. Dat betekent voor Stavenisse f 400.De voorzitter zegt, dat een eventueel plan niet verder is omschreven. B. en W. vinden dit bedrag te hoog. Zij stellen voor dit verzoek af te, wijzen, waarmee de raad accoord gaat. Een schrijven van de Stichting Re gionale Gemeenschap Eiland Tholen, waarin het aanvankelijk doel van deze Stichting wordt uiteengezet en verzocht wordt in principe daaraan te willen meewerken. Tegen het voorstel van B. en W. om dit te doen, is geen bezwaar. Het raadsbesluit tot verhuur woning hoofd der school en dat van de Rijks politie is door het Prov. Bestuur terug gezonden met de opmerking, dat dit voor een bepaalde termijn, nl. 5 jaar, moet worden vastgesteld. Hiertegen is evenmin bezwaar. Een verzoek van de vereniging voor Sociale Zorg om door middel van eer. contributie ad 10.deze ver. te steu nen. De voorzitter acht het niet van algemeen plaatselijk belang. Dar Hage vraagt wat dat voor een vereniging is en welk doel ze heeft. De voorzitter geeft daarvan uitleg, merkt op, dat hij het niet onnuttig vindt, maar toch geen gemeentebelang is. Allen besluiten tot afwijzing. Een begrotingswijziging 1947 is goed gekeurd. Bericht van Mej. Suurland, de heren Gideonse en N. Klippel, dat ze hun be noeming tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim aannemen. Zelf zorgde de commissie voor verdeling der functies van voorzitter en secreta resse, resp. dhr. Gideonse en Mej. Suur land. Een verzoek van dhr. J. M. Leune om een tent voor de verkoop van pa- tate-frites in de nabijheid van zijn wo ning op gemeentegrond te mogen plaat sen wordt onder bepaalde voorwaarden ingewilligd. riet in vorige vergadering aangehou den verzoek (stemmen staakten) van de INed. Ver. Bevordering Gemeentebelan gen, welke vereniging f 3.per jaar contributie vraagt, wordt opnieuw in stemming gebracht. Voor inwilliging stemmen de heren v. d. Slikke, Leune en v. Beveren. 'l egen: Potappel, Hage en 'i azelaar. Thans is dit verzoek ver worpen. Door hetzelfde geval komt ook op nieuw in stemming het voorstel van de meerderheid van B. en W.-om f 100 vergoeding te geven aan de Oranje vereniging voor het jubileumfeest. Voor zijn de heren v. d. Slikke, Leune en v. Beveren. Tegen: Potappel, Hage en Tazelaar. Ook dat is dus verworpen. Wethouder v. d. Slikke stelt dan voor de zuivere kosten voor de luidspeaker te vergoeden, t.w. f 60.Daar zijn allen voor. Een kasgeldlening, die op 19 Juni a.s. vervalt, wordt verlengd. Punt 4. In verband met het ontslag van dhr. C. van Beveren als raadslid worden door de 3 oudste raadsleden de geloofsbrieven onderzocht van zijn op volger, dhr. A. van 'tVeer. Deze com- ^missie heeft geen aanmerkingen, waar na dhr. v. 'tVeer met algemene stemmen door de raad wordt toegelaten. De Burgemeester stelt voor over te gaan tot verkoop van de oude hand brandspuiten. Men kan het bij inschrij ving laten doen. Dhr. Hage ziet er wel enig gevaar in, nl. dat ze voor een kleinigheid in handen van opkopers te recht komen. Hij vindt, dat men ze altijd nog weg kan geven. De voorzitter merkt op, dat men de gunning altijd aan zich zelf kan houSen. Hij wil dan nu laten inschrijven en de Raad kan het dan vol gend maal bekijken. Hiermee gaat men accoord. Vervolgens komt een voorstel van de burgemeester aan de orde tot vast stelling van een verordening ter bezol diging personeel vrijwillige brandweer. Volgens de oude verordening krijgt dit personeel voor deze werkzaamheden overdag f 1.per uur en 's nachts f 1.50. Op uitnodiging van het brand weerpersoneel zou hij dit op resp. f 1.50 en f 2.willen brengen. De nachturen zijn bepaald op 9 uur nm. tot 6 uur vm. Voor oefeningen niet meer de ge bruikelijke consumptie geven, maar f 0.50 per persoon. Niemand heeft tegen deze nieuwe regeling bezwaar. B. en W. stellen enkele wijzigingen voor in de Algemene Politieverordening. Zo o.a. een dergelijke bepaling te ma ken, dat men stroklampen niet meer 10 meter maar op 40 meter afstand van bebouwde grond moet plaatsen, met eventueel ontheffing, e. en a. ter beper king van brandgevaar voor woningen. Dhr. Hage ziet hierin een belemme ring van de landbouw. Iedereen houdt het stro op zijn boerderij of zeker dik wijls enige dagen in de omgeving daar van. Hij kan daar niet voor zijn. Dhr. v. Beveren meent, dat niemand met de nieuwe regeling nog stro op zijn boerderij kan plaatsen en vindt het ook te vérgaand. De voorzitter zegt, dat hij het enkel wil doen om excessen tegen te gaan. Dhr. v. d. Slikke vindt het om die reden ook nodig. Dhr. Hage vindt het afbVekend en geen opbouwend werk. Dhr. Leune wil het liever zo zien: Wanneer iemand stro zet bij een ander mans woning of ander gebouw, hij zich aan bepaalde voorschriften dient te houden. Ook daarmee kan dhr. Hage niet accoord gaan. Dhr. Tazelaar zegt, dat het hier hoofdzakelijk gaat om de producten van dhr Stoel, die dikwijls stro e.d. bij een woning heeft staan. Hij vindt dat men niet mag vergeten, dat dhr. Stoel de gemeente door zijn bedrijf voordeel brengt. Hij is al belemmerd door de be palingen op de haven en wanneer men deze regeling zou doorvoeren, zou hij daar zijn stro niet meer kunnen opslaan. Ook anderen worden dan in hun be drijf belemmerd. Hij kan evenmin voor stemmen. De voorzitter zegt, dat het door dhr. Tazelaar genoemd geval wel de directe oorzaak is geweest, maar niet om de persoon. Dat 'was op de haven precies eender. Dhr. Hage vraagt of er voor dhr. Stoel een betere plaats kan worden aan gewezen. De voorzitter antwoordt, dat het niet in de bedoeling ligt om aan dhr. Stoel iets te verbieden, maar zon- Dr. L. D. A. Looysen, Tholen Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer der een bepaling kan men nooit maat regels nemen. Dhr. Tazelaar zegt: We hebben 3 polities, die kunnen toch wel zorgen, dat er geen kinderen bij het stro kunnen komen, het is meer een kwestie voor de politie dan voor de Raad. Na stemming blijken alleen de heren v. d. Slikke en Leune het voorstel van B. en W. te steunen. Dat is dus ver worpen. Voorts stellen B. en W. voor aan art. 6, 3e lid van de Alg. Pol. Ver. toe te voegen, dat het anderen dan eige naren verboden is op andermans grond te lopen zonder toestemming van de eigenaar. Dhr. Hage meent, dat men dit toch niet hoeft te bepalen, daar dit z.i. toch al strafbaar is. De voorzitter antwoordt ontkennend. Dat is wel het geval in de zomer, wan neer het bezaaid is, maar niet, wanneer de grond in „rust" ligt. Als iemand in de winter op ongezaaid land loopt van een ander is daartegen niets te doen. Men wil dit verbieden om meer maatre gelen te kunnen nemen tegen eventuele stropers. Ook dhr. Tazelaar weet nog niet di rect of het onstrafbaar is op andermans grond te lopen. De voorzitter overtuigt de leden dan door het betreffende artikel uit het Wet boek van Strafrecht voor te lezen. (art. 164)» Dhr. Leune zegt, dat hieruit blijkt, dat deze bepaling dus wel nodig is. Daarmee zijn allen het eens, waartoe wordt besloten. Daarna stelt de burgemeester voor de oude gem. bergplaats in de Juliana straat te verpachten aan Gebr. Dorst, die hiertoe reeds geruime tijd geleden een mondeling verzoek deden. Dhr. Ta zelaar vraagt of ook de andere buurt bewoner hiervoor interesse zou hebben. Beiden hebben evenveel rechten. Dit zal worden gevraagd en zo niet, dan kun nen de Gebr. Dorst het pachten. De burgemeester deelt dan nog mede, dat men last heeft van de gemeente mestvaalt. Toen ze leeg was, is er op dracht gegeven de verzakte muur te herstellen. Dat is niet gebeurd. Uitgezien is toen naar een andere plaats en aan Ambachtsheerlijkheid verzocht om toe stemming. Dit is geweigerd. Dhr. Hage vindt het aannemelijk, dat de pachters reclames indienen. Dhr. Tazelaar zegt opdracht te heb ben van het Waterschap om aan de gemeente een scherpe brief te schrijven over de mestvaalt. Er is zelfs een klacht ingediend bij Ged. Staten, die advies vroeg aan het Waterschap. Hij wil nu nog wel wachten met de brief. Weth. v. d. Slikke meent, dat hij die brief juist moet schrijven, omdat men ze bij Am bachtsheerlijkheid kan overleggen. De voorzitter zegt, dat uit dit alles blijkt, dat men de zaak nog degelijk dient te overwegen. Er moet iets aan ge daan worden. Nu de Julianastraat is bestraat, wil hij de tussenruimte met oude keien aan vullen. Dat juichen allen toe. De Wil- helminastraat zal met goeie keien be straat worden, zover de begroting dat toelaat. Dhr. Hage vraagt om dan de put bij van Oeveren in de gaten te houden. De voorzitter zegt, dat ook de putten uit het gedeelte van de Stavenisse-weg moeten, wat men wil bekostigen van de Prov. subsidie. Op het Haventerrein zal men de kanten opnieuw laten bestra ten. Dhr. Tazelaar vraagt of er dan nog steen voor het havenpad overblijft. Dat kan worden nagegaan. Rondvraag. Dhr. Leune zou graag zien, dat er maatregelen getroffen worden om de Voorstraat in orde te brengen zoals ze voorheen was. Men kan het beste zien wat een toestand het is, als het regent. Wie moet dat nu in orde maken, de gemeente of de P.Z.E.M. De voorzitter: Als het goed is, de P.Z.E.M., die het in de oude conditie moet brengen. Men zal een officieel schrijven aan de P.Z.E.M. richten om dat in orde te brengen. In de tweede plaats vraagt dhr. Leune of de destijds aangebrachte potjes voor electr. aansluiting thans door de P. Z. E. M. worden verwijderd of dat men het zelf moet doen, evenals het bijmetselen van de muren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1