Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Pinksteren» Relletjes in Berlijn De weg Oud-Vossemeer-St. Annaland aanbesteed THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 29 3 Juni 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen ƒ1.- per Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 J J t .n t-l 1 m i f rf* fi ,~aan^ n o Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent J Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Het wordt Pinksterfeest. De ka lender dwingt ons weer tot het vieren daarvan. In onze omge ving is het niet zó erg, maar over het algemeen wordt dit feest, dat zo maar midden in het mooiste gedeelte van het jaar valt, als een nuchter gevolg van de loop der jaartelling aanvaard. Zelden ontdekt men in de sche mering van het bewustzijn nog restanten van de ware betekenis van Pinksteren. En de Pinkster- gebeurtenis wordt door het grootste deel van de wereld slechts gezien als een historisch feit, dat wel herdenken waard is, doch niet meer beleefd wordt in de zin van opnieuw doorma ken. Alles wat niet meer actueel is, wordt naar de achtergrond van ons leven verplaatst, al wordt de aanwezigheid ervan in genen dele ontkend. En daar ligt juist het vraagstuk: is het Pink stergebeuren uit het begin onzer jaartelling niet meer actueel in het huidige tijdsgewricht Veel is er in de wereld ver anderd sinds het eerste Pinkster feest. Een dergelijke gebeurtenis noemt men in de huidige moder ne tijd niet veel bijzonders meer. Er wordt ons verteld van man nen, die in vreemde talen spra ken en met enthousiasme in ve lerlei klanken de redding der mensheid aankondigden. Velen hebben in die tijd dezelfde Geest ontvangen, als de mannen die daarmee het eerst werden be deeld. Anderzijds is zij -even fel verworpen. Wij, die als christe nen willen worden aangespro ken, hebben er uitwendig in ge loofd en we vinden het aanvan gen van de evangelieprediking het herdenken wel waard, doch daarmee is ook alles gezegd. We worden door zoveel ande re gebeurtenissen in beslag ge nomen. Ook thans zijn er im mers maandenlang mannen bij een, die in een ongekende hoe veelheid talen de eenheid der we reld prediken met een felheid, die ons misschien meer moet verba zen, dan het Pinksterfeest van weleer Meer dan ooit zijn wij dagelijks bezig het federalisme te prediken, de wereldregering, de eendracht van allenEn wij kun nen er aan toevoegen, dat wij er met dat alles stellig niet op vooruit zijn gegaan. De verenig de volken, gedachte van eenheid en vrede van alle rassen en men sengroeperingen, hoe ook ver schillend van taal en cultuur, is een grote mislukking geworden. Pinksteren is het feest van de GEEST. Wat zegt het ons nog Bijna twintig eeuwen hebben wij dit op onze manier herdacht. Sommigen hebben diep nage dacht. En hebben al het mense lijk kunnen aangewend om het Christendom, kristallisatie van de Pinkstergedachte, te verbreiden en te verdiepen. Vandaag, in het voorjaar van 1949, moeten wij erkennen, dat wij gefaald heb ben, dat wij niet in staat zijn de enige goede grote Geest in de wereld ingang te doen vinden. Omdat we het zelf tot stand wil len brengen. Het meest tastbare bewijs van wat we zelf tot stand brengen is de mislukking van de Verenigde Volken. En de vraag rijst of wij niet staan voor de ineenstorting van het wereldse Christendom door de overwin ning van de vernietigende krach ten, die in de wereld werken. Maar dan ook alleen van het wereldse Christendom. Dat een aanfluiting is van het Christen dom van de Geest. Ruim tien jaar geleden leefden wij in de veronderstelling, dat wij nog wel een kans hadden, dat we op de goede weg waren en ook na deze oorlog herleefde in brede kring de gedachte van wereld-nieuwbouw door weten schap en ervaring. De grote te leurstelling, daarop gevolgd, doet ons zien dat onze kennis en onze kleine geest, hoe groot ook naar onze maatstaven, tekort schieten. Twintig eeuwen hebben wij onze geest willen uitbouwen, we trachtten het al die tijd zelf te doen en trachten dat nog. Alleen in de erkenning van de nederlaag van onze geest, die ons toch wel scherp voor ogen zou moeten staan in deze wereld, ligt een uit gangspunt van een goede ver wachting. Een verwachting, die twintig eeuwen geleden door eendrachtig bijeenzijnde mannen in vervulling ging, omdat Chris tus op die dag Zijn Geest zond. Alleen die verwachting kan ons los maken van deze verwar de wereld. Woensdag 1 Juni jl. werd de nieuw aan te leggen weg Oud- VossemeerSt. Annaland inderdaad aanbesteed. 19. inschrijvers waren present te Middelburg waar dit voor een gedeelte van ons eiland belangrijk feit plaats had. Een veel groter aantal had een bestek gevraagd. De inschrijvers waren: Firma Moerland te Rotterdam voor 240.000 Firma Wandel te Nieuwerkerk voor 236.800 Firma Konings te Oss voor234.000 Verwater te Tilburg voor232.000 Verlaat te Giessendam voor228.000 De Weys te Made voor 228.700 De Zaandamse N.V. Zaandam voor 224.800 Verwater te Rotterdam voor223.800 Verlaat te Zeist voor 222.500 Duijnhouwer te Goes voor218.000 Timmer te Dordrecht voor204.400 Zanders en Snepvangers te voor 204.000 Mij. Zeeland te Middelburg voor202.000 Jansen te Colijnsplaat voor199.500 Gebr. van Vossen te St. Annaland voor 198.700 Johs. Moerland te St. Annaland voor 192.000 Duijnhouwer te Goes voor191.000 Heimans te Rosmalen voor187.880 Van Oort te Kruiningen voor 168.700 de laagste inschrijver dus. Aan deze nieuwe weg kan direct begonnen worden. In 10 maanden moet ze klaar zijn. Vermoedelijk wordt veel machinaal uitgevoerd. Men krijgt een 29.000 m3 grond te verwerken en 20.000 m3 zand. Er moeten in totaal een 20.000 ton materialen voor worden gelost. Waarschijnlijk zal men eerst te Oud-Vosse- meer beginnen. Voor hetzelfde traject, maar apart aanbesteed werd door het Waterschap Oud-Vossemeer een te plaatsen duiker bij de Weele, waarvoor 13 inschrijvingen waren. De uitslag was als volgt: Firma Bleilevens te Made voor 44.700 De Recht te Terneuzen voor33.400 Vermaat te Rotterdam voor32.335 Verstrate te Hansweert voor31.500 Moerland te Rotterdam voor31.000 Bleileven voor30.100 Fr. Burgers Zn„ te St. Annaland voor 29.850 Bart voor29.500 Gosveld voor29.600 Franke voor 28.918 Vlies voor28.200 J. Vos te Tholen voor28.200 Gebr van Vossen te St. Annaland voor 27.800 (laagste inschrijver) EMIGRATIE Emigratie naar Canada of naar een ander land buiten Europa is voor velen bezwaarlijk omdat de nodige gelden voor passage ontbreken. Men kan echter ook een toekomst dichter bij huis zoeken. Voor goede werkkrachten zijn ook in Frankrijk toekomstmogelijkheden. Meer dere Nederlandse boeren in Frankrijk en ook Franse boeren vragen Neder landse arbeidskrachten. Hier volgen enkele aanvragen van Nederlandse boeren in Frankrijk: Dhr. J. Roorda, Dousins, vraagt een werkkracht, zo mogelijk kunnende/ mel ken. Salaris fr. 8000 per maand naast kost en inwoning. Dhr. Roorda heeft een groot bedrijf en een stal van c.a. 20 stuks melkvee. Voor jonge emigran ten is dit een bijzonder goed adres; geen bijzondere eisen ten aanzien van de Godsdienst. Roorda is zelf protestant. W. Hoogterp, Ferme de la Vacherie, Barquet par Conches. Staat bekend als een uitstekend adres voor jonge emi granten; loon fr 7000 a fr 8000 per maand met kost en inwoning. Hier wordt gezocht een melker, die bereid is ook ander werk te doen. Het bedrijf is 160 ha groot, met een stal van c.a. 25 stuks melkvee. Bij voorkeur protestant, doch dit wordt niet speciaal vereist. G. Dijkstra, Corneville la Fouque- tierre. Dit is eveneens een zeer goed adres waar de jongelui een zeer goede behandeling genieten, doch waar van hen ook bijzondere prestaties worden verlangd. Zuiver weidebedrijf van ca. 100 ha; stal van 40 stuks melkvee. Ge vraagd worden 3 melkers; loon 10000 fr. per maand naast kost en inwoning; bij bijzondere prestaties premie per liter melk. Godsdienst: Geref. of Ned. Herv. Meerdere aanvragen zijn bij het Ar beidsbureau te Tholen tot welk bureau gegadigden zich dienen te wenden. DE EERSTE VEILING 1 Juni gaf de veiling te Tholen de premiere met het veilen van vroege aardappelen in dit seizoen. Aangevoerd werd 2 J4 ton Eerstelingen. En de prij zen waren: Gewone: 20 cent per kg. Poters: 16 cent per kg. Kriel: 13 cent per kg. Vandaag is voor de tweede maal ge veild en vanaf Dinsdag begint men iedere dag. IN MEMORIAM Vorige week overleed op 64-jarige leeftijd de heer A. L. de Jong, technisch hoofdambtenaar van de Prov. Water staat in Zeeland. Woensdag 1 Juni werd in de kerk Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart te Tholen een plechtige uit vaart gehouden, terwijl het stoffelijk overschot werd teraardebesteld op de Als gevolg van de spoorweg staking in Berlijn, die verband houdt met de weigering van de communistische directie om de arbeiders in westelijke marken uit te betalen, vinden op de stationsemplacementen van de voormalige Duitse hoofdstad tel kens relletjes plaats. Hier wordt een communistische propagan diste, die op het emplacement van het station Charlottenburg propaganda trachtte te maken, door spoorwegbeambten op hardhandige wijze van het ter rein verwijderd. Tot vuurge vechten is het nog niet gekomen; de politie maakt wel druk ge bruik van haar gummiknuppels. Dr. L. D. A. Looijsen, Tholen. Dr. Vermet, Nieuw-Vossemeer. Rooms Katholieke begraafplaats te Ber gen op Zoom. Verschillende hoofd ambtenaren van de Provinciale Water staat waren bij de teraardebestelling aanwezig. Wijlen dhr. de Jong deed ruim 40 jaar geleden examen als amb tenaar bij de Waterstaat en had o.m. als standplaats Terneuzen en Kortgene, om in 1939 in Tholen te komen, waar hij werd benoemd tot technisch hoofd ambtenaar. Een zoon, sergt. W. de Jong keerde de dag van de begrafenis uit Indonesië terug. HET HALSTER De Politierechter te Middelburg ver oordeelde I. L. v. G. alhier tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en f30 boete of 15 dagen hechtenis, daar hij 1 October 1948 een halster had wegge nomen, dat aan J. P. toebehoorde. Het halster werd aan P. teruggegeven. OVERPLAATSING Met ingang van ljuli is dhr. W. Kar man, hoofdassistent bij de Directe Be lastingen, thans standplaats Bergen op Zoom, overgeplaatst naar Leiden in ge lijke functie. JUBILEUM Op 1 Juni was het 25 jaar geleden dat de heer D. de Vos, wonende te Tholen, als Agent bij de N.V. Levens- verz. Mij. Utrecht werd verbonden. Van de Directie kreeg hij op die dag een aardige attentie. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor het bak- kersdif/loma(halfwasde heer L. Jan sen Mzn. GEGUND Het verbeteren vari de Molenweg te Nieuw Vossemeer, die in onderhoud is bij de Polders van Nieuw-Vossemeer werd gegund aan dhr. P. Knuist alhier. Daar dit de enige verbinding is van het dorp naar de Rijksweg Steenbergen is verbetering van de slechte toestand van deze weg dringend nodig. VIJF WONINGEN Aan de heer J. J. van Gorsel alhier is het bouwen van vijf woningen voor „Ouden van Dagen" te Krabbendijke gegund voor de som van 28.800 gulden. Dit werk vormt een onderdeel van het bouwplan „Kerkhoek". POSTDUIVEN De P. V. De Trouwe Duif te Tholen hield Zaterdag 28 Mei jl. een wedvlucht van Vilvoorde (België), een afstand van 69 km. Met Z.-V/. wind werden de duiven om 13 uur gelost. Van 102 duiven die in concours waren, kwam de eerste binnen om 13.46.57 uur en de laatste prijswinnende duif arriveerde te Tholen om 13.50.48 uur. De uitslagen luiden: A. Wagemaker 1 2 5 6 12 13 18 25; L. Soomers 3; M. Tazelaar 4; D. Jansen 7 9 15 17 26 33 34; C. Bout 8 16, B. Schot 10 19; L. Laban 11 20;

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1