Weekblad voorliet EilandTholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. Het Bestuur der Gemeente u ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 28 27 Mei 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.per Redactie Kerkring A473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Een vraag aan de autoriteiten over Drostambt Tudderen. Generaal Spoor, overleden. Massa repatriëring uit Djokja. Hachelijke toestand voor Chinezen. Vereniging voor ex-politieke gevangenen nam verstrek kend besluit. Een burgemeester vroeg ontslag. Kunt U de zon in het water zien schijnen Dit is een kunst die velen denken te verstaan. Tot die velen willen wij allen zien ge rekend. Niettemin hebben wij ons even in de ogen moeten wrij ven bij het lezen van een rapport, dat het Nederlandse Rode Kruis in samenwerking met de Carita- missie opstelde over de maat schappelijke toestanden in het drostambt Tudderen. De toe standen in dat gecorrigeerde Tudderen zijn verre van ideaal. Edoch: ook in echt-Nederlandse, niet-gecorrigeerde gebieden zijn er nog vele onmaatschappelijke en onsociale toestanden. Wij weten het, maar zo langzamerhand zijn wij ervan overtuigd geraakt, dat wij arm zijn dat wij geen ijzer met handen kunnen breken en dat veel afhangt van vadertje Tijd en... oom Marshall. In dat geannexeerde Tudde ren schijnt nu echter de zon plot seling zo fel op het water, dat wij verbaasd met de ogen knipperen. Plotseling lijkt het of wij ons weer dn het „steinreiche" Hol land van vóór '40 bevinden, waar alles kan. Kinderhuizen worden opgericht, de totale bevolking 5000 zielen zal worden door licht, drinkwatervoorziening wordt verbeterd, kortom deze ruimte is te beperkt om alle so ciale voorzieningen, die elkaar verdringen om te worden getrof fen, op te noemen. Menslievend en mooi, zeker. Maar met de tra nen in de ogen denken wij even aan ónze krepeer-gevallen en vra gen: Is het hemd niet nader dan de rok. Er is niet veel tijd om lang bij deze levensvragen stil te staan en er zijn nog voldoende dingen, die in positieve zin kunnen worden vermeld. Ten aanzien van Indonesië kan worden gezegd, dat met de uitvoering van het enige tijd ge leden opgestelde repatriërings schema een begin is gemaakt. En een officiële woordvoerder heeft nog deze week verklaard, dat hiervan in geen geval wordt afge weken. Ook al zou het Indone sisch hulp-leger niet tot stand ko men. De aflossing gaat door. Voor October de nog aanwezige Oorlogsvrijwilligers, van October tot Januari 1950 de 7 December- divisie. Met hen, die om een of andere reden de terugreis moeten aanvaarden, komen de eerste O.V.W.-ers met de „Van Ol- denbarneveldt" en de „Grote Beer". Reeds voor deze duizenden thuisvaarders de voet aan wal zullen zetten, zal de nieuwbe noemde Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon A. H. J. Lo- vink naar Indonesië zijn vertrok ken. Ook ten aanzien der militaire leiding in Indonesië voltrok zich een onverwachte verandering. Woensdagmorgen jl. overleed luitenant-generaal S. H. Spoor na een kortstondige ziekte. Elders in dit nummer hierover meer. De veranderde situatie ten aanzien van Djokja doet velen van stand plaats veranderen. Duizenden mensen trekken weg uit de stad en haar omgeving, daartoe offi cieel in de gelegenheid gesteld, vóór het wegtrekken der Neder landse troepen. Volgens medede lingen der Nederlandse delegatie in Batavia, zou er bij deze volks verhuizing een goede samenwer king bestaan tussen haar en de Republikeinse autoriteiten.De Re publiek staat straks voor de al herhaaldelijk uiterst moeilijk ge bleken taak lijf en goed te be schermen dergenen, die hoewel niet tot de Republiek behorend toch binnen haar grenzen willen of moeten achterblijven. Met res pect voor de toegezegde bescher ming door de Sultan van Djokja aan de in angst en vrees ver kerende Chinezen, durven wij omtrent hun lot geen al te roos kleurige voorspellingen wagen. Reeds nu immers hebben duistere politieke drijvers leuzen aange heven als: „De Nederlanders er uit, de Chinezen dood." Tegen deze politieke troebelwatervissers zal de in Djokja achterblijvende U.N.C.I. een zware strijd krijgen te voeren, waarvan de uitslag moeilijk valt te voorspellen. Lange tijd was dit laatste ook het geval bij het tellen der stem men, die een antwoord moesten geven op de vraag of Communis ten lid konden blijven van de ver eniging van Expolitieke gevange nen uit de bezettingstijd. Met 52 tegen 41 stemmen sloot de vergadering zich ten slotte aan bij het voorstel van het hoofd bestuur om lid-zijn van de C.P.N. onverenigbaar te achten met het lidmaatschap der vereniging van oud-illegale werkers. De waardering voor wat eens in gezamenlijke strijd tegen een gemeenschappelijke vijand werd verricht, deed het hoofdbestuur er de nadruk op vestigen, dat de ex-leden communisten, de behar tiging van hun morele en materi ele belangen, bij de vereniging blijvend veilig kunnen weten. De schorsing werd o.m. ge argumenteerd op grond van arti kel 187 van de Grondwet. Ver zetten de uitgewezenen zich heftig en in urenlange debatten tegen hun vonnis, anders ging het met de burgemeester van den Haag, Mr. W. A. J. Visser, die zijn ontslag vroeg. Een vooraanstaande autoriteit tekende hiermede zijn vonnis over bedreven wandaden, waarmede hij het Nederlandse bestuursapparaat ernstig heeft gecompromiteerd. WIJLEN GENERAAL S. H. SPOOR Terwijl luitenant-generaal S. H. Spoor bericht kreeg van zijn benoeming tot generaal werd hij door een ernstige ziekte een hartaanval getroffen. En twee dagen later Woensdagmorgen vroeg overleed deze bekende figuur uit de laatste jaren. Natuurlijk is niemand onmis baar, maar bij de jongste wisseling in de functie van Hoge Vertegen woordiger van de Kroon is nog wel gebleken, dat zelfs deze be langrijke functionaris nog iets ge makkelijker is te vervangen dan de bevelhebber van onze troepen in Indië, een functie die wijlen Generaal Spoor sinds 19 Januari 1946 als tijdelijk luitenant-gene raal vervulde. Reeds in 1923 ging de over ledene als luitenant naar Indië, kwam in 1939 bij de Generale Staf te Batavia en was van 1934 tot 1939 weer in ons land als Kapitein bij de Kon. Mil. Acc. te Breda. 3 jaar later vertrok bij naar Australië om op 19 Januari 1946 bovengenoemde functie in Indo nesië te gaan Vervullen. Generaal Spoor heeft enkele uiterst moeilijke jaren in Indonesië gehad. Zij waren ook daarom moeilijk, omdat hij de morele waarde van de troep op peil had te houden in al die maanden, waarin maar werd geconfereerd en gepraat en waarin onze jon gens de wacht hadden te houden aan de demarcatielijnen. Wat wijlen generaal Spoor' bij de soldaten in Indonesië zo ge zien maakte, was behalve zijn militaire bekwaamheid, ook zijn besef voor de moeilijkheden, waar mede onze jongens in dit alles werden gekweld. Van hem is het woord, dat onze jongens in Indo nesië niet mochten worden ge bezigd als doelen in een schiettent Ook thans maken de jongens moeilijke dagen door. Daarom ook zal dit verscheiden er bij hen des te dieper ingaan. Een actief en goed Nederlander is met generaal Spoor heengegaan Woorden en gedachten van deelneming gaan uit naar Mevr. de Wed. Spoor, die naast haar man ons land veel goeds heeft gedaan. Van onze juridische medewerker De ambtenaren der gemeente Zoals toegezegd in ons eerste artikel zullen wij thans nog iets mededelen over de ambtenaren der gemeente. Ter wille van de plaatsruimte moeten wij ons daarbij enige beperkingen opleggen en wij zullen dan ook slechts handelen over de ambtenaren, waarmede wij op ons eiland te maken hebben. In de eerste plaats willen wij nagaan onder welk dienstverband een ambtenaar der ge meente werkzaam kan zijn. Wij onder scheiden daarbij: a. ambtenaren in vaste dienst Deze zijn voor onbepaalde tijd in dienst der gemeente aangesteld. b. ambtenaren in tijdelijke dienst Deze zijn voor een bepaalde tijd in dienst der gemeente aangesteld of kunnen althans na een bepaalde tijd door het gemeentebestuur wor den ontslagen, zonder dat betrok kene op dit ontslag prijs stelt en zonder dat hij zich aan wangedrag e.d. schuldig heeft gemaakt. c. degenen, die te werk worden ge steld op arbeidscontract naar bur gerlijk recht. Deze gaan als arbeider met de gemeente een overeenkomst aan, waarbij eerst genoemde zich verplicht bepaalde werk zaamheden onder bepaalde voorwaarden te zullen verrichten, terwijl laatstge noemde zich, als werkgeefster, verplicht voor bedoelde werkzaamheden een be paald, met name genoemd loon te zullen uitbetalen. In de overeenkomst wordt öf een bepaalde periode genoemd, gedurende welke de werknemer in dienst der ge meente werkzaam zal zijn öf het dienst verband wordt aangegaan voor onbe paalde tijd, met een bepaalde weder zijdse opzeggingstermijn. Wij kennen in onze naaste omgeving de volgende ambtenaren, werkzaam in dienst der gemeente: a. de gemeente-secretaris Deze wordt door de raad benoemd, geschorst of ontslagen. Voor elke be noeming dienen burgemeester en wet houders een aanbeveling van twee personen in. De raad behoeft zich aan deze aanbeveling niet te houden, doch kan ook een niet op de aanbeveling voorkomend persoon benoemen. Indien het ontslag plaats vindt anders dan overeenkomstig eigen verzoek, is het steeds met redenen omkleed en behoeft het de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Deze bepaling is in de wet op genomen om willekeurig ontslag te voorkomen. Het geen wij hiervoren schreven om trent benoeming, schorsing of ontslag geldt niet voor de gemeenten, waar de bediening van secretaris door de burge meester wordt bekleed. Degene, die tot burgemeester van een dergelijke ge meente wordt benoemd is automatisch tevens secretaris dier gemeente. Om tot secretaris benoemd te kunnen worden moet men de ouderdom van 23 jaar hebben vervuld. Alvorens zijn „bediening" te aanvaarden legt de secre taris in een vergadering van de raad, in handen van de voorzitter, de zuive ringseed en de ambtseed af. De secretaris is de raad (d.w.z. als college, dus niet een raadslid), B. en W., de burgemeester en de raadscommissies in alles, wat het hun opgedragen bestuur aangaat, behulpzaam. Alle stukken, welke van de raad of van B. en W. uitgaan, worden door de secretaris mede-ondertekend, zulks ten bewijze, dat deze stukken overeenkomstig het desbetreffende besluit zijn samen gesteld. In de gemeenten, waar de burgemeester tevens secretaris is, vindt deze onder tekening plaats door een der wethouders. De secretaris geniet een jaarwedde, die door Gedep. Staten, nadat de gemeente raad is gehoord, onder goedkeuring van de Koning (in) wordt vastgesteld. Eisen van bekwaamheid voor de secre taris zijn tot op heden niet in de wet opgenomen. Dit is naar onze mening een leemte. De taak van een gemeente-secre taris is in onze tijd zeer zeker niet te onderschatten en dat geldt met nadruk voor de kleine gemeenten, waar hij als regel slechts kan beschikken over weinig (of geen) ervaren krachten ter gemeente secretarie. De keuze van de raad zou o.i. dan ook beperkt moeten blijven tot hen, die blijkens over te leggen bewijsstukken Dr. Duinker, Tholen. Dr. Vermet, Nieuw-Vossemeer denkt toch ook aan de RODE KRUIS COLLECTE? van bekwaamheid in staat moeten wor den geacht de taak van secretaris naar behoren te kunnen vervullen. b. de gemeente-ontvanger Hetgeen onder a. met betrekking tot de benoeming, schorsing, ontslag, leef tijdsgrens, eedsaflegging en jaarwedde van de secretaris is medegedeeld, geldt ook ten aanzien van de ontvanger. Voor de combinatie burgemeester-secretaris leze men in dit verband: secretaris-ont vanger. De ontvanger is belast met de inning van alle inkomsten en ontvangsten der gemeente, terwijl'alle betalingen uit de gemeentekas door hem geschieden. Deze betalingen vinden plaats op bevelschrif ten, door B. en W. af te geven. De ontvanger houdt geregeld boek van de door hem voor de gemeente ontvangen inkomsten en gedane uitgaven van een en ander doet hij jaarlijks reke ning aan B. en W. Zowel ten aanzien van de boekhouding als de rekening zijn uitgebreide voorschriften vastgesteld. Tenminste eenmaal per kalenderkwar taal worden kas en boeken van de ge meente ontvanger door B. en W. of door dit college met machtiging van de raad aan te wijzen deskundige onderzocht. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat voornamelijk in de kleinere gemeenten deze kascontrole door B. en W. zelf geschiedde. Thans geschiedt zulks overal door een deskundige, hetgeen o.i. alle aanbeveling verdient. c. het secretarie-personeel Het personeel, hetwelk werkzaam is ter gemeentesecretarie of ten behoeve dier secretarie (bijv. de gemeentebode), wordt benoemd en ontslagen door B. en W. De taak van het personeel ter secretarie bestaat in het bijstaan van de secretaris, onder wiens leiding zij ook werken. Tengevolge van de omstandigheid, dat de administratie der gemeente in de loop der tijden steeds omvangrijker en inge wikkelder is geworden, is het van het allergrootste belang, dat aan deze cate gorie van gemeente-ambtenaren hoge eisen van bekwaamheid worden gesteld. Het werk van deze ambtenaren bestaat heus niet uitsluitend uit het afgeven van ventvergunningen, het maken van een voudige briefjes, het bedienen van het publiek, enz., doch, wil het goed zijn, dan beschikken zij over een uitgebreide kennis van de verschillende wetten (en bij uitstek het gemeenterecht), de Neder landse wetboeken, de Nederlandse Staats inrichting en de burgerlijke stand, terwijl voorts een redelijke algemene ontwikke ling van hen kan worden geëist. Helaas zien ook niet alle gemeente bestuurders deze noodzaak in. Dit is te betreuren, omdat zulks ten zeerste scha delijk voor de gemeente kan worden. Men stelle behoorlijke eisen aan het secretarie-personeel en men bezoldige hen dienovereenkomstig. De bezoldiging van het secretariepersoneel vindt plaats door de raad. Het afleggen van een eed door voren bedoelde ambtenaren is niet wettelijk voorgeschreven. Teneinde evenwel het karakter en de betekenis van de be trekking te houden in de sfeer, welke daarbij behoort, verdient het o.i. aan beveling ook deze ambtenaren bij de aanvaarding hunner betrekking een eed (of belofte) te doen afleggen, zoals zulks ook kortgeleden door de Minister van Binnenlandse Zaken in overweging is gegeven. d. ambtenaren van de burgerlijke stand. In elke gemeente zijn twee of meer ambtenaren van de burgerlijke stand, zulks naar goedvinden van de raad, die deze ambtenaren ook benoemt, schorst, of ontslaat. De benoeming vindt plaats op aanbeveling van B. en W. van zo mogelijk twee personen. Hetgeen met betrekking tot de be zoldiging en de leeftijdsgrens t.a.v. de secretaris en de ontvanger werd mede-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1