Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Landbouwdagen HET POMPSTATION. IN ONZE KRING ZQNDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 27 20 Mei 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangekomen Advertentiën 0.10 per millimeter - Spierinkjes tot en met 20 woorden 1 Minimum 2. 00, elk woord 00 meer 0.05 DE Z. L. M. - VERGADERING EN TENTOONSTELLING DIT JAAR TE ST. FILIPSLAND EN THOLEN 30 JUNI EN 1 JULI 1949 Wat een klein deel der bevolking van Tholen en St. Filips land is niet betrokken, het zij direct of indirect, bij de land en tuinbouw. Inderdaad, een zeer klein deel. Nee, het zijn waarlijk niet alleen de grotere, de kleinere landbouwers en de arbeiders wier bestaan in de akker ligt. Het zijn ook de smeden, de wagenmakers, de zadelmakers, de schoenmakers, de handelaars in landbouwwerktuigen, de monteurs, de coöperaties, het veilingpersoneel, de particuliere kunstmesthandelaar, het is de gehele Midden stand, die er evengoed belang bij heeft, wanneer het de land- en tuinbouw goed gaat. ]a, zelfs de visser heeft een makkelijker afzetgebied, wanneer het voornoemde categorie voor de wind gaat. Vandaar ook, dat de Kring Tholen en St. Filipsland der Zeeuwse Landbouw Maatschappij zich straks in een grote belangstelling zal mogen verheugen, nu haar de eer te beurt valt, de LANDBOUWDAGEN te St. Filipsland en Tholen te mogen organiseren. Het verheugt ons belang stellenden hier thans reeds enige inlichtingen over te kunnen meedelen. Hoewel na de bevrijding het honderdjarig bestaan der Zeeuw se Landbouw Maatschappij werd herdacht -een feit dat in het jaar zelf (een bezettingsjaar) onopgemerkt voorbij moest gaan, zijn sinds 1937 deze Landbouw dagen niet meer gehouden. Dit jaar gebeurt dat voor de negende maal en dan in onze Kring. Over het nut van de 106- jarige Z.L.M. behoeven we U niets te schrijven. De talrijk aan gesloten kringen zijn daarvan een voldoend bewijs. Dat een in woner uit ons eiland voorzitter van de Z.L.M. is, nl. Ir. M. A. Geuze, is evenmin onbekend. Over de Landbouwdagen van dit jaar hoorde men evenwel tot nu toe weinig nieuws. In korte trekken bestaan deze Landbouwdagen uit een verga dering van het Dagelijks Bestuur, een Hoofdbestuursvergadering, een algemene vergadering en een eventuele bijzondere gebeur tenis, Dat is voor dit jaar een tentoonstelling, een rondrit en lezing. Dat de organisatie hiervan niet eenvoudig is, spreekt haast van zelf. TE ST. FILIPSLAND Zover het programma thans bekend is, ligt het in de bedoeling op Donderdag 30 Juni 's morgens de vergadering te houden van Jiet Dagelijks Bestuur en 's middags de Hoofdbestuursvergadering, beide te St. Filipsland. Daarna wordt een rondrit gemaakt dopr het schiereiland. Men rijdt dan onmiddellijk door naar Tholen, waar om 6 uur het Hoofdbestuur der Z.L.M. officieel wordt ont vangen op het stadhuis door Bur gemeester Mr. A. J. v. d. Hoeven en verdere genodigden. TE THOLEN De volgende dag 1 Juli is voor de leden wel de belang rijkste. Om 10 uur wordt de al gemene vergadering gehouden, waarbij als spreker zal optreden de Directeur-Generaal van de Landbouw, Ir. C. Staf. Het was erg moeilijk om voor deze algemene vergadering een geschikte zaal te vinden. Waar zou men de talrijk te verwachten leden uit geheel Zeeland moeten bergen Uiteindelijk is de keus gevallen op de garage van dhr. P. v. d. Zande te Tholen. Daar kan ongetwijfeld een behoorlijk aantal personen in, terwijl men eventueel nog van de zaal van Wed. Hoek gebruik zal maken waarbij deze dan met een ge luidsinstallatie van de vergader zaal wordt verbonden. Voorts is het de bedoeling, dat om half twee de traditionele rij toer begint, ditmaal een rondrit door het eiland met als begin punt Tholen en eindigend op het tentoonstellingsterrein een weiland van de heer B. G. Fri- dericks. Aan deze rijtoer kunnen alle leden met hun huisgenoten gra tis meedoen, indien zij zich voor 15 Juni opgeven aan het secre tariaat der Z.L.M. te Goes. In dit verband merken we op, dat ook alle leden autobezitters kun nen meerijden en het secretariaat gaarne zal vernemen hoeveel be schikbare plaatsen men nog in zijn auto heeft. Daaruit kan de rijtoercommissie dan opmaken, hoeveel bussen er buiten deze auto's nog moeten worden inge last. DE TENTOONSTELLING Een voor de leden wel bijzon der iets is de landbouwtentoon stelling. Op het terrein van de heer Fridericks (dat is tussen Tholen en Oud-Vossemeer) zal een keur van landbouwwerktui gen worden opgesteld, die op de landbouwbedrijven in deze Kring worden gebruikt. Door middel daarvan zal de Thoolse en St. Filiplandse afdeling aan geheel Zeeland kunnen laten zien, dat ook deze Kring niet achter ïs gebleven op het gebied van de landbouwmechanisatie. Naast de werktuigen van de landbouwers zijn er ook de bijdragen van de smeden, de wagenmakers, de handelaars in landbouwwerktui gen uit deze kring. Op dit terrein wordt ook een keuring en demonstratie van het koudbloedpaard gehouden. De Federatie van de Provinciale Bond van Rijverenigingen zal daar het Provinciaal kampioen schap laten verrijden met tot slot een ruiterdemonstratie. Op het moment dat de rijtoer op het terrein arriveert, zullen de demonstraties van de koud- en warmbloedpaarden beginnen. Speciaal voor de dames zal er in de Landbouwhuishoudschool nog een tentoonstelling worden gehouden, die wordt verzorgd door de Bond van Plattelands vrouwen en leerlingen van de landbouwhuishoudschool. We menen, dat we ook dit gerust aan hen kunnen overlaten. Tenslotte wordt er op het ter rein of in de huishoudschool een grafische voorstelling gegeven van het landbouwwezen op alle mogelijk gebied in deze kring, terwijl de Thoolse winkeliers zul len trachten een winkeletalage wedstrijd te houden. Alles bijeen dus een uitgebreid programma, maar dat bij een goede organisatie een aantrekke lijk geheel zal vormen. Dat die organisatie niet eenvoudig is, merkten we reeds eerder op en daarnaast baart ook de financiële opzet de Kring heel wat hoofd brekens. Gelukkig geven de sub sidie-toezeggingen van de ver schillende coöperaties en ver enigingen in de kring veel be moediging wat het bestuur dubbel aanspoort er iets goeds van te maken. Laten alle belanghebbenden en belangstellenden daaraan zoveel mogelijk meewerken. We wen sen de organisatoren veel succes toe en de leden straks nuttige en aangename Landbouwdagen te St. Filipsland en Tholen. (Slot verslag bezoek aan Waterleiding-Mij. Tholen.) Door de verschillende vragen en de duidelijke uiteenzetting waren we daar op het kantoor al een heel stuk wijzer geworden om trent het Waterleidingbedrijf, nog voor we het mechanische hart zelf gezien hadden. Voor we de rit naar Halsteren maakten, was het pompstation ons op pa pier getoond. Dat liet aan duide lijkheid niets te wensen over en maakte het op de plaats zelf al heel gemakkelijk een overzicht van het geheel te krijgen. Het pompstation ligt in de om geving van Halsteren. Een 12 ha groot terrein is er voor aange kocht. Direct ziet men de geheel andere grond in vergelijking met Tholen. Ook de terreingesteld heid is zo heel anders. De flinke bries deed het zand opstuiven. Zand van bijna een kale vlakte. Zo kaal is die vlakte altijd niet geweest. Ook dat is een gevolg van de bezettingstijd. Nadat de Duitsers het grootste stuk van het daar staande dennenbos hadden laten omhakken, zorgde de bevolking in ,,warmtenood" voor de rest. En de bronnen van de Wa terleiding Mij lagen niet meer zoals voorheen, onzichtbaar tus sen dit dennenbos, maar tekenen zich nu af tegen een bijna kale zandvlakte, waar eerst thans weer de eerste aanplant ter hand werd genomen. Vijf bronnen heeft de Maatschappij tot haar beschikking. De laatste sinds kort in gebruik genomen. Bronnen met een diepte van 60—125 m, waaruit het water wordt opge zogen en via het pompstation naar het ontijzeringsgebouw gaat. Deze bronnen bestaan uit een vrij grote gemetselde vierkante schacht. Daarin worden de bui zen geboord, waarbinnen uit eindelijk de zuigleiding wordt aangebracht, waarna de „hoor buizen" er worden uitgetrokken en dus enkel die zuigleiding over blijft. In een circa 50 meter verderop staand pand, gebouwd op een heuveltje, ziet men de ontijzerings of cokesputten. Het uit de bron nen aangevoerde water via een nieuwe centrifugaalpomp, wordt hier op grote lagen cokes ge spoten, waardoor het ontijzerings- proces een aanvang neemt. Het water siepelt naar beneden via die lagen cokes, waardoor een belangrijke hoeveelheid ijzer achterblijft. Zit er voor dit „cokes-proces" circa 13 m gram ijzer in het water, daarna blijft er weinig meer in dan 0.1 mgr. Eenmaal per jaar moet de ont- ijzeringsinrichting worden ge reinigd. Het cokes is dan haast één klomp roest, maar na schoon- spoelen kan het opnieuw worden gebruikt. Met 't ontijzeringsproces in de cokeskamers is echter de zuive ring niet klaar. Het water wordt van laatstgenoemde putten op de zgn. zandfilters gebracht. Het systeem vèn deze filters wordt momenteel gewijzigd, ook al om een snellere afwerking te ver krijgen. Is het tot nu toe een dubbel filterings-systeem, dat vooral bij het schoonmaken er van veel werk meebracht, thans wordt overgegaan naar een enkelvoudige filtering, waarbij de filters bovendien nog mechanisch worden schoongemaakt. De filters kunt U voorstellen als betonnen bakken met aan weerszijden 2 putten en, in het midden een afvoergoot voor het vuile water, enz. In de 2 putten, die voor het in gebruik nemen aan alle hygi ënische eisen moeten voldoen, wordt eerst grof grind gestort, daarboven steeds fijnere grind en grindzand in totaal een laag van 1,00 m. Aangevoerd uit de ontijzerings- kamers vloeit het water door deze zuivere grondlaag in de reinwaterkelder. Dan zit er min der dan 0.1 mgr ijzer in. Dit zuivere water komt via de pomp in het buizennet en via deze bui zen bij de consument. De machines nu, die het ruwe water uit de bronnen naar het ontijzeringsgebouw, enz. brengen en die daarna het reine water in de buisleidingen stuwen, staan in het eigenlijke gebouw van het pompstation, in de machinekamer. De plaats waar de motoren onaf gebroken draaien, waar de ma- Dr. P. J. Duinker, Tholen. Dr. H. Menger, St. Filipsland. chinist z'n scepter zwaait, waar de meter de druk van de Water toren te Scherpenisse aangeeft, waar het gedreun onafgebroken gehoord moet worden wil de con sument (in eerste instantie dan) water hebben. In dit gebouw staat ook de nieuwe centrifugaal pomp opgesteld. Reeds werd daarmee proefgedraaid en bin nenkort hoopt men deze aanmer kelijke verbetering in gebruik te nemen. Een verbetering, omdat deze nieuwe pomp het water met 90 m3 per uur naar het ont ijzeringsproces stuwt, terwijl de huidige electrische pomp maar een capaciteit van 60 m3 per uur bereikt. Behalve de nog in ge bruik zijnde electrische pomp, staat er als een reserve een die selmotor met een gelijke capaci teit als zijn electrische collega. Als een tweede verbetering zien we ook nog een veel minder omvangrijke, maar een veel gro tere mogelijkheden in zich hou dende pomp staan, die straks des noods het zuivere water met een hoeveelheid van 260 m3 per uur in het buizennet kan doen vloei en. Voorlopig zal men dit uiterste er wel niet van vergen, daar het buizennet dit niet kan verwerken. Bedoeld wordt met boven staande, dat het probleem van „voldoende aanvoer rein water" binnenkort ongetwijfeld is opge lost en men zich dan meer zal kunnen bezighouden met het „vervoer" van dat reine water op snellere manier, dus met groter druk. Vergeet niet, dat er een belangrijk drukverlies plaats heeft over de gehele lengte van het net. Wordt momenteel bij het pompstation het water in het net gedreven met een druk van 65 m, eer het aan de watertoren te Scherpenisse is, houd men nog slechs een druk van 42 m over. Bij sommige heerst nog de mening dat eigenlijk de Watertoren in Scherpenisse voor het water zorgt. Dat is onjuist. Dat is feitelijk enkel een reservoir, dat ook gedeeltelijk voor de distri butie zorgt. Nu zal het ook dui delijk zijn, dat, wanneer er in de zomer veel water wordt verbruikt, de verst van de Watertoren lig gende gemeenten -Stavenisse en St. Annaland (Oud-Vosse meer krijgt het rechtstreeks) het eerst nadeel hebben van een ver minderde druk. En het beroerde, maar logische is, dat dit meest voorkomt op de Maandag, Vrijdag en Zaterdag. Dat wijst ook de statistiek uit. In het pompstation wordt dage lijks automatisch een schema bij gehouden en dan steken de lijnen van genoemde dagen ver boven de andere uit. De wasdag en de „stoepjesdagen". Nee, over dat „stoepje" was de Directeur niet zo best te spreken. Of beter: over het misbruik van het stoepje. Dit laatste wordt evenwel in een bekende rubriek van ons blad nog ter sprake gebracht. Zo hebben we U dank zij de medewerking van de Directeur

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1