Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Uit Eigen Land* Een bezoek aan het pompstation van de V. Waterleiding-Maatschappij te Tholen, ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 26 13 Mei 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.-per Redactie Kerkring A473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer Scent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 VEEL NIEUWS WEINIG HOOP HET ACCOORD Van Royen- Roem, dat het voorlopige sluit stuk vormt van de besprekingen tussen Nederland en de Repu bliek, heeft over de gehele we reld vele pennen en tongen in beweging gebracht. Amerikaanse commentators waren vol lof over de bereikte resultaten en zetten daarbij in de le plaats de UNO- commissie een pluim op de hoed omdal deze het verloop van de onderhandelingen zo uitstekend geleid zou hebben. Tegen ons volk en tegen onze regering werd tussen de regels door ge zegd: „Zie je wel, dat er met die Republikeinen best valt te praten. Zij hebben toch ook concessies willen doen Het zijn inderdaad echte nationalisten, die het beste voor hebben met hun eigen land en volk". Eigenlijk zijn in de gehele we reld de berichten uit Batavia met een zekere vreugde ontvangen. De algemene vergadering van de UNO acht het zelfs niet meer nodig de Indonesische kwestie te bespreken. Alleen in Nederland en in Ne derlandse kringen in Batavia kan men nog maar niet warm lopen. En daar zijn vele motieven voor. De ervaring heeft geleerd zeer voorzichtig te zijn met vreugde kreten over een of ander ac- coord met de Republiek. De stemming in ons eigen land va rieert van gereserveerd tot pes simistisch. Allerhande nieuws komt van Batavia tot ons. Er zijn maar weinig hoopge vende onder. Dr. Beel is afge treden in verband met de thans gevolgde Nederlandse politiek. Alleen zijn zorg voor ons leger houdt Generaal Spoor nog ginds. Dat is al geruime tijd zo. Maar dr. BeelDe vroegere minister- pr^ident, die steeds voorstander is geweest van een zeer soepele houding tegenover Soekarno en de zijnen. Als hij de Nederland se politiek te weinig vasthou dend gaat vinden geeft dat ern stig te denken. Uit de verwarde berichten, welke binnenkomen, valt ook af te leiden, dat de heren Van Royen en Roem reeds zijn voor uitgelopen op de komende Ronde Tafelconferentie. Het aantal ze tels/dat de Republiek in een toe komstig vertegenwoordigend li chaam voor geheel Indonesië wil innemen zou reeds zijn bepaald. Bovendien is het vage begrip „souvereiniteit" weer ter sprake geweest, hetgeen straks opnieuw een rijke bron van discussie kan opleveren. Neen, voorlopig zijn de berich ten uit Indonesië nog^niet gun- stig. Ze zijn-—tevwaag, te tegen" strijdig en geven <iaarom reden tot grote reserve. TWEESLACHTIG De week van 30 April tot 6 Mei zal in de toekomst voor Ne derland er een worden van ver schillende nationale feestdagen en herdenkingen. De eerste is juist achter de rug. Daarbij is een wanklank te vernemen geweest, die naar onze mening had kun nen worden voorkomen, indien van overheidswege de juiste richtlijnen waren gegeven. Vrij of geen vrij. Dit jaar is men tweeslachtig geweest. Daarom gingen vele arbeiders, die geen vrije middag werd gegeven, in staking. Een staking om het feest van de bevrijding te kunnen vie ren Waarom is deze kwestie niet tijdig geregeld, zodat althans één lijn kon worden getrokken Wanneer het economisch te schadelijk is, dat deze feestdag wordt gevierd, dan schaffe men hem af. Wij kunnen als volk in dit Opzicht echter nog veel leren. PRECEDENT Terwijl met het college van Rijksbemiddelaars nog wordt on derhandeld over de lonen in het stucadoorsbedrijf hebben vele van deze bouwvakarbeiders het werk neergelegd, omdat zij niet accoord gaan met de vastgestel de lonen. Tot voor kort werden deze door vele aannemers zon der goedkeuring verhoogd, doch dit is nu afgelopen. Ook hier vist de Eenheidsvakcentrale weer eens in troebel water. Bouwvakarbeiders nemen tegen woordig een sleutelpositie in. Vooral de goede vaklieden. Mocht de regering echter zwich ten voor het stakingsargument, dan wordt een precedent gescha pen ten aanzien van alle onmis bare arbeidskrachten en is de ge hele loon- en prijspolitiek ten on dergang gedoemd. Er is water genoeg, maar het vervoer is een probleem. Toch wordt met niet al te veel pech aan het buizennet een behoorlijke watervoorziening voor deze zomer mogelijk. Tarieven Toekomstmogelijkheden -Activiteit. .Gerechtvaardigde critiek en op fatsoenlijke wijze"... dat was het oordeel van de Directeur van de Waterleiding Mij. Tholen, dhr. J. F. J. v. d. Peijl, over het enige weken geleden in ons blad voorkomende artikeltje over de. water voorziening op ons eiland. En daaruit is met groter tempo de uitnodiging voortgevloeid om eens een kijkje te komen nemen in dit voor ons eiland zo uitermate belangrijk bedrijf. We zijn de actieve Directeur erkentelijk voor deze sportieve opvatting. Alleen door wederzijds begrip kunnen de problemen en de moeilijkheden nader tot een oplossing komen. En worden vragen beantwoord. Er zijn problemen bij de N.V. Waterleiding Mij. Tholen. En voor de aangeslotenen was de water voorziening de laatste jaren altijd allesbehalve geriefelijk. Maar de Directie en het Personeel kent de moeilijkheden. En dat hen die na aan het hart liggen blijkt wel uit de volgende opmerking van de Directeur: ,,Ik had liever eerst gezorgd voor een goede watervoorziening om daarna pas de hogere aanslag vast te stellen. Maar het was onmogelijk. Toch zal ik niet rusten voor een goed resultaat is bereikt. Dat zal mij de grootste voldoening geven." ACHTERSTAND EN TEKORTEN Op de hoek van de Dalem- sestraat in Tholen staat het kan toor van de Waterleiding Mij Tholen, waar we Maandagmid dag jl. op uitnodiging van de Directeur bijeenkwamen om van daar uit naar het pompstation in Halsteren te gaan. Voor 't echter zover was, kwam het tot een in teressant vraag en antwoord ge sprek in het kantoor zelf. Een kantoor, dat op zichzelf geen beeld geeft van de grote beteke nis van deze instantie voor ons eiland. Sober, eenvoudig, nog lang niet van alle moderne ge makken voorzien, vormt het toch het middelpunt van waaruit de watervoorziening wordt geleid. In dat gebouw verricht het ad ministratief personeél het om vangrijke werk met de grootste toewijding. Een toewijding die evengoed wordt gevonden bij het niet-administratief personeel. Een vaste staf van 14 man is voor de Waterleiding heus geen overbodige luxe. Daar is het be drijf te omvangrijk voor. Circa 4200 aansluitingen zijn er aan verbonden met bovendien in de lermaanden ook nog ongeveer 2©0 boerderijen en weilanden. Het laatste brengt zelfs nog meer werk mee, \laar een groot aantal hiervan in h afgesloten opnieuw aaft en dan kan ;t najaar weer wordt m in het voorjaar te sluiten. Zo nu en het dan ook niet zonder enfge „losse" werklui stellen. Mee een transportbuizen net van 2*2 km en met 50 km distributieieiding zijn er meer handen te kort dan over. Vooral nu de buisbreuken zo veelvuldig zijn en toenemen. We zitten op ons eiland nu eenmaal met agressieve grond, met een slappe bodem en waar de innundatie er ook geen goed aan heeft ge daan, worden de noodzakelijke reparaties aan het buizennet steeds talrijker. Het ligt ook al 25 jaar in die grond. Waarom dan niet in zijn geheel vernie- wen Een vrij logische vraag. En het antwoord daarop is ook veel eenvoudiger, dan de oplos sing van dit probleem. Immers, afgezien van het jaarlijkse be langrijk tekort, dat de exploita tie-rekening aangeeft, spreekt ook de materiaalschaarste een hartig woordje mee. Als men na gaat, dat voor een nieuw stuk leiding, die er in de Achterweg te Poortvliet moet komen, -een stuk van circa 300 meter eternitbuizen zijn aangevraagd ruim een half jaar voor men ze nodig had en men krijgt dan het antwoord, dat er nog een goede duizend aanvragen vóór zijn, dan zegt dat genoeg over de ma- terialensituatie. Inzonderheid voor de hoofdleidingen is deze uitermate slecht. Momenteel ligt het wel gunstiger voor de ge wone distributieleidingen, waar door dan ook de achterstand langzamerhand wordt ingehaald. Ja, achterstand is er bij de Wa terleiding. Niet in de eerste plaats ontstaan door de ziekte van wijlen Ir. Wagtho dhr. v. d. Peijl ontkende dat geheel maar inzonderheid door^-de oorlogsjaren, toen wijiietrtvfngen en dikwijls^oelc*Tïog duurzame tës onmogelijk waren. Algehele vernieuwing... zeker dat is mooi, maar de jaarlijkse tekorten zorgen er naast die materiaalschaarste wel voor, dat men daar niet één, twee, drie aan kan beginnen. Er is elk jaar een belangrijk tekort. In de eer ste plaats omdat de Maatschap pij werd opgebouwd in de vrij dure na-oorlogse jaren (1923) en daarnaast omdat de kosten vooral de laatste periode steeds in stijgende lijn gingen en gaan, zoals bijv. electriciteit, enz. Bo vendien is het aantal aansluitin gen onvoldoende in verhouding tot het lange buizennet. Dat wil niet zeggen, dat er te veel in woners zijn op ons eiland, die nog niet zijn aangesloten, maar dat het eiland te weinig be bouwd is om een voldoend aan tal -een rendabele hoeveelheid afnemers te krijgen in verhou ding tot de lengte van het net. En met deze factor zal men o.i. altijd rekening moeten houden, omdat hierin weinig verandering zal komen. Voor uitbreiding van gebouwen op ons eiland is er inzonderheid in deze tijd al heel weinig perspectief. DE TARIEVEN Geen tariefsverhogingen, maar nieuwe opmetingen zijn de oorzaak van de hogere aanslag. Menigeen zaljie-dSatste maand gesch£okkefizijn, toen de „Wa- ffleidingkwitatie" werd aange boden. De meerderheid moest belangrijk dieper in de portemon- naie tastten. En de zeer begrijpe lijke uitdrukking van: „ook dat Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer Dr. H. Menger, St. Filipsland nog verhoogd", kregen de incas seerders meermalen te horen. We hebben niet gezegd omdat het ten nadele van ons was „Zo, moest de waterleiding tenslotte toch ook tot verhoging overgaan? We hadden het al lang ver wacht." Nee, ondanks de vele verhogingen wellicht juist daardoor bij allerlei instanties en op velerlei gebied (denk even aan uw belastingpapier) was het een teleurstelling en een zeer on welkom feit, dat nu ook de Maat schappij verhoogd had. En het moet gezegd: bij velen was dat een zo ingrijpende verhoging, dat men onbegrijpelijk de schouders moest ophalen, waar ze dat van daan haalden. Op welke gronden zijn die verhogingen nu gebaseerd U kunt zich indenken, dat we bij deze vraag zeer geinteresseerd waren. We wisten immers, dat onze lezers het niet minder zijn. En ook bij de volgende vraag: „Wat zijn de uitkomsten van de nieuwe opmetingen Dhr. v. d. Peijl verklaarde ons, dat we dit als volgt moesten be schouwen. Voor de oorlog waren de tarieven in deze omgeving vrij hoog. Als men deze dan ook momenteel moest verhogen in evenredigheid met de huidige levensstandaard, waar was men dan terecht gekomen Dan zou den immers alle afnemers 2 x zoveel moeten betalen. Maar hoewel die tarieven voor de oorlog vrij hoog waren, was de gemiddelde opbrengst laag. Vast stond, dat het nood zakelijk was, dat er nieuwe op metingen moesten plaats vinden. Deze laatste opmetingen nu heb ben aan het licht gebracht, dat er destijds in vele gevallen grote soepelheid is betracht, een zoda nige soepelheid, dat er zèer vele aangeslotenen veel te weinig betaalden. Dat is ook de oorzaak, dat men nu meer moet betalen, al heeft men er niets bijgebouwd of is er niets aangebracht, waardoor de waterafname groter werd. Er bleken er natuurlijk ook velen te zijn, die behalve de eerste te soepele opmeting, de laatste jaren kamertjes, een bad, een douche, een garage, een gevelkraan of enz. hadden bijgebouwd. Dan werd de verhoging zeer ingrij pend. (We merken hierbij nog op, dat closets niet zijn belast). Men kan dus hieruit conclu deren, dat de „grondtarieven" niet zijn verhoogd, (het mini mumtarief is 12.10 en het max. 71.10 per jaar gebleven. De norm van 1925 blijft ook nu nog gehandhaafd. Uiteraard is hier wel het belangrijkste, dat men het thans minder onbegri pelijk zal vinden, waryieeVmen gedurende de—laatste jaren niet heglt-FlJgebouwd en nu toch een iogere aanslag kreeg. Dat ligt dus aan de soepelheid, waarmee destijds de woning, enz. werd opgemeten en ingeschreven. En dan spreekt het vanzelf dat de vraag of de uitkomsten van de nieuwe opmetingen voor de Waterleiding Maatschappij goed

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1