DE TAAK VAN DE RAAD. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET raad, in het bestuur dier gemeen te voorzien. Enkele malen is van deze bevoegdheid gebruik ge maakt. Wij zullen hopen, dat het daarbij ook blijft; het is immers geen eer, als een vertegenwoor digend lichaam op een dergelijke wijze terzijde moet worden ge steld. Zoals wij reeds opmerkten is de raad het hoofd 'der ge meente. In het spraakgebruik wordt veelal de burgemeester als zo danig betiteld, doch dat is on juist. Het is verklaarbaar, dat het hoofd der gemeente uitgebreide bevoegdheden bezit. Van deze uitgebreidheid is menig raadslid op het ogenblik, dat hij zich tot candidaat laat stellen, niet be wust en veelal zijn de zitting heb bende raadsleden ook niet eens doordrongen van de omvangrijke taak, welke de raad op zijn schouders is gelegd. De wet zegt namelijk, dat aan de raad met betrekking tot de re geling en het bestuur van de huis houding der gemeente behoort alle bevoegdheid die niet bij enige wet aan de burgemeester, of aan B. en W. is opgedragen. De bevoegdheid van de raad is dus een algemene, in tegenstel ling met die van de burgemeester of van B. en W., welke een a[~ geleide is. Laatstgenoemde orga nen moeten zich kunnen beroepen op een bepaald voorschrift om hun optreden te kunnen recht vaardigen. Hun bevoegdheid is dus begrensd. De raad behoeft, om zijn be voegdheid te bewijzen, slechts aan te tonen, dat een bepaalde aangelegenheid de huishouding der gemeente betreft. Schijnt zulks misschien op het eerste ge zicht eenvoudig, in de praktijk heeft de betreffende bepaling reeds vele tongen en pennen in beroering gebracht. Terzake zijn reeds verschillende „theoriën" op gesteld. Het zou ons evenwel te ver voeren hier nader op in te gaan. Opgemerkt wordt in dit ver band nog, dat de plaatselijke ver ordeningen niet mogen treden in hetgeen van algemeen rijks- of provinciaal belang is. Behalve het maken van plaatse lijke verordeningen behoort tot de taak van de raad: a. het regelen van de bezol digingen van alle plaatselijke ambtenaren en bedienden (voor zover de regeling niet aan gede puteerde staten is opgedragen); b. het regelen van de geldle ningen, het uitlenen van gelden en het apngaan van rekening courant-overeenkomsten; c. het regelen van hetgeen ver der de geldmiddelen der ge meente aangaat; d. het kopen, ruilen, vervreem den, bezwaren of verpanden van gemeente-eigendommen; e. het treffen van dadingen of het opdragen van een bestaand geschil aan de beslissing van scheidsmannen; f. het aanvaarden der aan de gemeente gemaakte erfstellingen of legaten en gedane schenkin gen; g. het verhuren, verpachten of op enige andere wijze in gebruik geven der gemeente-eigendom men; h. verlenen van kwijtschel ding, die krachtens de wet of een overeenkomst dan wel op gron den van billijkheid toekomt aan de huurders, pachters of gebrui kers van eigendommen der ge meente en aan hen, die aangeno men hebben ten behoeve van de gemeente iets te-doen of te leve ren; i. het in overeenstemming met algemene of provinciale voor schriften maken van de nodige verordeningen tot verdeling der gemeenten in wijken en tot op making van volledige staten der bevolking en haar huizing (deze bepaling is nog slechts van weinig belang i.v.m. terzake verschenen algemene voorschriften j. het bevelen tot het aanleg gen of verbeteren van gemeente wegen, waterleidingen, straten. pleinen, grachten, gebouwen, werken en inrichtingen; k. het beoordelen en beslissen omtrent dq vraag of vanwege de gemeente een rechtsgeding zal worden gevoerd; 1. het al dan niet instellen, af schaffen of veranderen van jaar markten of gewone marktdagen; m. het benoemen en ontslaan van alle gemeente-ambtenaren en bedienden, wier benoeming niet aan anderen is opgedragen; n. het benoemen van de leden en beambten van het bestuur der instellingen van weldadigheid voor zover de benoeming niet aan anderen behoort (bijv. krachtens de stichtingsbrief o. het goedkeuren van de be groting en rekening der instellin gen van weldadigheid, die uit de gemeentekas onderstand genieten; p. het benoemen, schorsen of ontslaan van twee of meer amb tenaren van de burgerlijke stand; q. het vaststellen van de jaar lijkse begroting van inkomsten en uitgaven; r. het voorlopig vaststellen van de jaarlijkse rekening van in komsten uitgaven (Gedeputeerde Staten stellen deze definitief vast). Al met al een flinke lijstOm trent al deze punten zou nog wel het een en ander te schrijven zijn, doch dit zou wederom te ver voe ren. Belangstellenden willen wij gaarne op hun daartoe strek kend verzoek nader van voor lichting dienen. Vast staat en daarop willen wij nogmaals met nadruk wijzen dat de taak van de gemeente raad veelomvattend is en dat het aanbeveling zou verdienen, dat de leden van de raad zich de moeite zouden getroosten om al thans enige kennis te verwerven omtrent de bevoegdheden van het orgaan, waarin zij zitting hebben. Niet om deze kennis op de raads vergaderingen op de meest onge legen tijdstippen opzichtelijk ten toon te spreiden of om daarmede allerlei futiliteiten naar voren te brengen, doch om te gelegener- tijd daarvan in het belang der gemeente gebruik te kunnen ma ken. Nog maar al te vaak,ziet men, dat de leden van de raad in be langrijke zaken slechts ,,ja" heb ben te knikken, waar zulks eigen lijk niet nodig zou zijn. Een volgend maal behandelen wij o.a. de taak van het college van burgemeester en wethouders en van de burgemeester. MOLLEN-, EGELS- EN KIKVORSENWET De Burgemeester van Tholen vestigt de aandacht op de volgende bepalingen van de mollen-, egels- en kikvorsenwet. Het is verboden op gronden, bij anderen in gebruik, mollen of egels te vangen of te doden, tenzij met schrifte lijke machtiging van de Commissaris der Koningin in de provincie, waar de gron den gelegen zijn. Bovendien is schriftelijke toestemming nodig van de gebruiker der gronden, tenzij het vangen of doden geschiedt in gezelschap van die gebruiker. Het ver bod geldt niet voor personen, die behoren tot het gezin van de gebruiker der gron den of die zich bij deze in dienst be vinden. Het is verboden mollen of egels of huiden van mollen ten verkoop in voor raad te hebben, te koop aan te bieden, te verkopen of te vervoeren, tenzij met schriftelijke machtiging van de Commis saris der Koningin in de provincie, waar het feit gepleegd wordt. Machtigingen als vorenbedoeld worden slechts verleend aan personen die te goeder naam en faam bekend zijn. Formulieren voor het aanvragen van machtiging betreffende mollen en huiden van mollen zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Verder is verboden kikvorsen of delen van kikvorsen ten verkoop in voorraad te hebben, te koop aan te bieden of te verkopen of kikvorsen ten getale van meer dan tien of delen van kikvorsen te vervoeren. Van dit verbod kan in bijzondere gevallen door de Commissaris der Koningin in de provincie, waar het feit gepleegd wordt, ontheffing worden verleend. Tholen, 2 Mei 1949. De Burgemeester voornoemd. OPNEMING VAN WEGEN, VOETPADEN EN KUNSTWERKEN Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis, dat, te be ginnen 12 Mei a.s., vanwege de gemeente een algemene opneming zal worden ge houden van de wegen en voetpaden en de daarin gelegen kunstwerken in die gemeente. Tholen, 2 Mei 1949. Burgem. en Weth. voornoemd. LANG VERWACHT Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de nieuw aan te leg gen weg: Oud-VossemccrSt. An- naland, op 1 Juni a.s. aan te be steden. Na de verklaring door leden van Gedeputeerde Staten, tijdens de vergadering van het Waterschap Oud-Vossemeer, dat al het moge lijke gedaan zou worden om vroeg in het voorjaar 1949 de weg aan te besteden, is het voor vele belang hebbenden wel een teleurstelling geworden, dat dit nog zo lang is aangelopen. Zover ons bekend was hiervan de voornaamste oorzaak wel, dat het onteigenen van gronden van buitenlandse eigenaren op vele moeilijkheden stuitte. Het schijnt dat dit thans is opgelost. Hopenlijk gaat het 1 Juni werkelijk door. Sterk be twijfelen we het, dat de zo verbeide weg nog dit jaar klaar komt, vooral omdat ook de klinkers nog schaars zijn. (ïezondhe/d jp Schoonheid -V en Bescherming voor Uw huid Dozen en tuben 40-7 5-90 01. Hamea. de Hamamelis crème van Mijnhardt. 30 APRIL IN THOLEN Het programma door de Oranjever eniging alhier in ons vorig nummer af gedrukt, gaf de zekerheid, dat „Koning innedag" in Tholen niet ongemerkt voor bij zou gaan.„Dat de belangstelling deze dag minder groot was, dan gewoonlijk op 31 Augustus lag waarschijnlijk niet omdat het nu 30 April is geworden, maar omdat het weer weinig aanlokkelijk was voor het publiek, om ergens lang te gaan staan. De viering begon des middags met een muzikale wandeling van de Harmonie „Concordia" gevolgd door de motorbehendigheidswedstrijden. Op kunstvaardige wijze lieten de motor rijders zien, dat men niet alleen „ge woon" op de motor kan rijden, maar ook over een loopplank, wipplank en dan tussen gezette paaltjes ook nog blok jes, oprapen. Er waren werkelijk kun stenaars bij. Vervolgens werden de estafettes verreden. De belangstelling was niet minder groot, toen 26 deelnemers aantraden om de ronde van Tholen te fietsen 15 ronden. De aangekondigde gvmnastiekdemon- straties werden vanwege de koele tem peratuur afgelast, maar „Olympia" maakte wel niet „Concordia" weer een wandeling door de gemeente met als besluit een concert door „Concordia" op de Markt. De uitslagen van de motorwedstrijd luiden: 1. H. Duin, 2. P. Overbeeke, 3. J. Beukelaar. Én de winnaars van de ronde van Tholen zijn: 1. Fr. Jansen Mzn, 2. H. Jansen Pzn en 3. G. de Kok Frzn. GESLAAGD Bij het gehouden eindexamen 4-jarige cursus aan de R.K. Tuinbouwschool te Bergen op Zoom slaagden de heren J. A. v. d. Berge, C. v. d. Berge Johzn. en C. v. d. Berg Jaczn. alhier. V.P.R.O.-DAG Zondag 8 Mei zal er om 8 uur uit Tholen een B.B.A.bus vertrekken, die naar de Provinciale dag van de V.P.R.O. te Middelburg en Vlissingen gaat. Men kan zich hiertoe opgeven bij Mevr. Looijsen of de heer C. A. van Splunter. Des morgens 10.30 uur wordt in de Nieuwe Kerk te Vlissingen een gemeen schappelijke godsdienstoefening gehou den, waarbij Ds. W. C. F. Matz uit Middelburg en Ds. C. v. d. Veen uit Amsterdam zullen voorgaan. Na de koffiemaaltijd zal in het Schut tershof te Middelburg om 14.30 uur een bijeenkomst belegd worden, waarbij als sprekers optreden Dr. Nicolette, A. Bruining en Ds. E. P. Borgman over het onderwerp: „Weerbaar Christendom". - Voorts zullen de hoofdconsul en de consult van de V.P.R.O. in Zeeland geinstalleerd worden door Mej. Dr. N. A. Bruining, voorzitster van de V.P.R.O. Voor het eiland Tholen is als consul benoemd Mej. J. W. H. Roda alhier. Daarna wordt de nieuwe V.P.R.O.-flm over de Landdag 1948 vertoond: „Een zomerdag in Amsterdam". Het Nederlands Kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel en V.C.J.C. Vlaggendragers o.l.v. Abr. v. d. Vies zullen ook hun medewerking verlenen. DE TROUWE DUIF Voor de vlucht uit Vilvoorde België op 30 April jl. waren er 217 duiven in concours. De uitslagen: A. Wagemaker 1-4-5-11-14-17-21-27-34-35-44; L. Laban 2-28-30-39-46-65; L. Engelvaart 3; P. Steketee 6; M. Tazelaar 7-16-20-33-61; C. Baaij 8-31-32; M. Boot 9-10-13-22-23 -52; G. Soomers 12-51-63; C. Soomers 15; B. Suurland 18-38-41-56; C. Bout 19- 25-42-66; I. Hage 24-54-55-62-68-69; F. Nijs 26-64-71Jac. Jansens 29-57; L. de Heer 36; L. Soomers 37-45-46; J. Quist 43-48; B. Schot 47; J. Deurloo 49-53-60; F. Koppenhol 50; J. de Kool 68; J. Bo- gerd 59; J. Schot 67-72 J. Kwist 70; H. Verkerke 73. lste duif 1.54.20. Laatste duif 2-8-59 MUZIKALE RONDWANDELING Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin maakte Oud- Vossemeer s muziekvereniging Zater dagavond een muzikale rondwandeling door de gemeente. Voor het overige is deze dag alhier rustig gepasseerd. GESLAAGD M. A. van Poortvliet alhier slaagde dezer dagen voor het te Oisterwijk af gelegde schriftelijk examen Gemeente administratie I. BURGERLIJKE STAND Over de maand April Geboren: 1 April: Maria Jacoba, dochter van Franciscus Hommel en Johanna E. Uijt- dewilligen. 23 April: Anna Maria Johanna Helena dochter van Adrianus Hommel en Cor nelia Maria Verbraak. 27 April: Hendrikus Marinus, zoon van Marinus Hommel en Catharina Joanna Plompen. Gehuwd. 7 April: Johan Martin Otto, 21 jaar, landarbeider, wonende te Dinteloord en Maria Maatje Plandsoen, 20 jaar, zon der beroep te Oud-Vossemeer. 7 April: Cornelis den Braber, 25 jaar, rijksambtenaar invoerrechten en accijn zen te Rucphen en Jozina de Graaf, 26 jaar, zonder beroep te Oud-Vossemeer. 21 April: Martinus Cornelis Franken, 25 jaar, tuinder te Bergen op Zoom en Maria Seraphina Havermans, 25 jaar, zonder beroep te Oud-Vossemeer. 21 April: Adrianus Doornheim, 24 jr., apothekers-assistent te 's Gravenhage en Anna Adriana Droogers, 27 jaar, zon der beroep te Oud-Vossemeer7 Overleden: Geen. Huwelijks-aangiften: 20 April: Johannes Petrus Marie van Tilburg, 24 jaar, graanhandelaar te Hal steren en Geertruid Christina de Hond, 22 jaar, zonder beroep te Oud-Vosse- nieer. 21 April: Aloysius Martinus Timmer mans, 21 jaar, fabrieksarbeider te Hal steren en Maria Johanna Boogaart, 21 jaar, zonder beroep te Oud-Vossemeer. LOOP DER BEVOLKING Over de maand April Ingekomen: Johannes van Dieren uit Moordrecht naar B 95. Cato Suijkerbuijk uit Steenbergen naar B 345. Johan M. Otto uit Dinteloord en Prinsland naar B 41. Cornelis Nelisse met gezin uit Tho len naar A 77 Adrianus Doornheim uit 's Graven hage naar A 2. Vertrokken: Neeltje J. Hazewindus van A 74 naar Bruinisse. Marinus C. Plandsoen van B 95 naar Schiedam. Jozina de Graaf van A 110 naar Rucphen. Maatje Priem van B 115 naar Tholen. Maria S. Havermans van B 324 naar Bergen op Zoom. 30 APRIL ging ook in deze gemeente niet onge merkt voorbij. Uit vele huizen wapper den de vlaggen en „Accelerando" zorgde 's avonds, ondanks het minder aantrek kelijke weer voor een goed concert op het schoolplein. Dit laatste was door de Oranjevereniging feestelijk verlicht. De belangstelling was, gezien het weer, goed te noemen. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1949 Geboren: 15 April: Willem Matheus, zn. van M. Fase en Chr. J. Rijnberg 21 April: Pieter Willem, zn. van P. Moerland en W. K. van Luijk 23 April: Karei Cornelis, zn: van D. Rijnberg en P. M. Vos Huwelijken: 14 April: Adriaan Burgers, 33 jr. en Geertrui Slager, 23 jr. Overleden: 2 April: Cent v. d. Boogaart, 62 jr., echtgenoot van J. Rijnberg 14 April: Tannetje Hoek, 87 jr. ongeh. 21 April: Jan Thomas Kurvink, 74 jr. weduwn. van Aagtje v. Beveren, eerder weduwnr. van Elizabeth Elenbaas 25 April: Maatje Priem, 79 jr., echt genote van Adam Rijnberg 25 April te Bergen op Zoom: Josias Ridderhof, 65 jr., weduwnr. van Martina Duijzer Loop der bevolking! Ingekomen: Tannetje L. Rijnberg-geb. de Jonge van Nieuw-Vossemeer Jannetje M. Gluk-geb. Blok van St. Maartensdijk Cornelis Slager Jzn. van Valkenburg- Houthem Johannis Ridderhof, van Harderwijk Ewoud Goedegebuure van Groningen Vertrokken: Huibrecht van Dijke, naar Bruinisse Anna P. de Later-geb. Voshol, naar Sluis Trijntje E. van Dijck-geb. Moerland naar Soerabaja Izaak J. van Houdt, naar Bergen op Z. Cornelis van de Klooster en gezin, naar Rotterdam BETALING REINIGINGS RECHTEN 1949 In aansluiting op hetgeen reeds op de aanslagbiljetten, welke dezer dagen zijn of zullen worden uitgereikt, is ver meld, herinnert de gemeente-ontvanger alhier de aangeslagenen er aan, dat, zoals vorig jaar, zitting zal worden ge houden tot ontvangst der Reinigings rechten en wel op Donderdag 12 Mei 1949, des namiddags van 2 tot 8 uur op het Oude Gemeentehuis alhier. SCHIETVERENIGING Door de bewoners van de Molenweg is op 23 April jl. een schietvereniging opgericht, welke de naam draagt van Schietvereniging „Prinses Wilhelmina". Deze vereniging telt momenteel 13 le den. Als voorzitter werd benoemd J. J. Elenbaas, als Secretaris-penningmeester fungeert M. C. Knuist. Donderdagavond 28 April had de eerste oefening plaats. Burgemeester Bouwense gaf blijk van belangstelling, door het eerste schot te lossen. De oefeningen zullen voortaan gehouden worden bij dhr. P. Elenbaas. Zij, die hiervoor interesse hebben en lid wensen te worden, kunnen zich op geven bij de secretaris der vereniging, Molenweg D 100 te St. Maartensdijk. OPENING NIEUWE ZAAK Op Zaterdag 30 April werd onder grote belangstelling de nieuwe zaak geopend van de heer P. Potter alhier. De heer Potter staat bekend als een actief zakenman. Hij drijft een drukke smederij, en verkoopt benevens aller hande huishoudelijke artikelen. Om de zaak echter tot groter bloei te brengen, kocht hij het oude pand aan de Molen straat. Dit gebouw, dat ruim 200 jaar oud was, is nu geheel vernieuwd en geeft aan de Molenstraat een keurig aanzien. Het is geheel naar de eis des tijds ingericht. De winkel-installatie werd geleverd door de Fa. Haasdijk te Rotterdam. De betimmering is geheel van eikenhout en 's avonds geeft de verlichting aan de Molenstraat een zeer aardig effect. Wij wensen de heer Pot ter met zijn nieuwe zaak veel succes en een steeds toenemend debiet. 50 JAAR Het echtpaar Tichem-van Geert her dacht Dinsdag 3 Mei jl. de dag waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Deze dag is niet ongemerkt voorbijge gaan. STILLE TOCHT Ook dit jaar werd wederom de stille tocht naar het graf van C. v. d. Werf gemaakt om aldaar de gevallenen te herdenken. Familieleden en andere ge meente-inwoners legden bloemen op het graf. Uit vele huizen wapperde de vlag halfstok. BURGERLIJKE STAND over de maand April Geboren: Philippus Martinus, zoon van A. Jas- perse en C. W. v. d. Jagt. Johannis Adriaan, zoon van J. P. van Houdt en C. D. J. den Engelsman. Rachel Anna, dochter van A. J. v. d. Klooster en P. M. Quaak. Marinus Gilles, zoon van J. Uyl en C. Moerland. Ondertrouwd: W. M. A. Roorda, 25 jaar, en T. W. Beeke 25 jaar. Overleden: Cornelis Andriesse, 65 jaar, echtge noot van J. Keijzer. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Johannes Andriesse uit Utrecht. Vertrokken: Johannis Lindhout en gezin naar Poortvliet (1 m. en 1 vr.) Cornelis Visser naar Bergen op Zoom. Johannes Bijnagte naar Almelo. SCHOOLARTSENDIENST De schoolkinderen in de gemeente Scherpenisse werden onderzocht door de schoolarts, zulks in verband met de algemene t.b.c-bestrijding. De uitslag in deze gemeente is zeer gunstig. GROENVOERDROGERIJ De Groenvoerdrogerij te Scherpenisse heeft Maandag 2 Mei jl. haar werk zaamheden voor dit seizoen van de oogst 1949 weer hervat. Het eerste gras werd aangevoerd door de landbouwer J. Stoutjesdijk uit Stavenisse. De aan voer van gras is reeds van dien aard, dat de drogerij met drie ploegen dag en nacht moet werken. GESLAAGD Bij het op 20 April jl. te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van 't diploma voor Adspirant Inspecteur van Politie slaagde o.a. de heer P. Groe nendijk, wachtmeester lste kl. der Rijks politie, alhier. BOERENLEENBANK De Coöp. Boerenleenbank alhier hield onder voorzitterschap van de heer P. J. Vroegop haar jaarvergadering in de zaal van dhr. J. de Graaf. Aanwezig 17 leden. In zijn openings woord betreurt de voorzitter het dat zo weinig zijn opgekomen, gezien het leden tal van 186. Voorts deelde hij mede, dat de stand der Bank goed is, de rente stabiel gebleven, nl. 2.25 tot f 5000.-; hoger bedrag 1.25%. De schuldrente bleef onveranderd. Vorig jaar hebben 3 leden het jubileum van de Raffeisen- bank te Utrecht meegevierd. In totaal was ontvangen f927.207,16. Aan de re serve was f 680.22 toegevoegd. Volgens de balans is het winstsaldo totaal f 1261.94. Deze rekening tevoren na gezien door een commissie werd in orde bevonden en goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid J. A. van Nieuwenhuijsen werd herkozen, even als de heer Joh. Deurloo, aftredend lid van de Commissie van Toezicht. Voor het nazien van de rekeqjng werd dhr. M. A. Jansens benoemd we gens aftreding van C. P. Bijl. De voorzitter deelde nog mede, dat wegens de pensioenfondsregeling de kas sier weer meer werk krijgt. Slechts U

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 2