Jan Overeenkam 1909 5 MEI 1949 De inrichting Vrederustbestaat 40 jaar SCHERPENISSE POORTVLIET SPORTHOEKJE Last van zenuwen? geen aalmoes, maar .y DISTRIBUTIEDIEN ST PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS 5 Mei a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de ook op ons eiland zo bekende Psychiatrische Inrichting „Vrederust" werd geopend. Een inrichting, die in een dringende behoefte voorziet. Toen deze Zeeuwse Vereniging in 1905 werd opgericht stond men voor grote moeilijkheden. Krachtig werd doorgezet en het resultaat is al jaren genoegzaam bekend. Gedurende die 40 jaar liep het ook lang niet altijd mee. En nu bij de herdenking van dit jubileum staat men weer voor grote moeilijkheden. Er is een groot gebrek aan verpleegsters. Daarom doen wij ook vanaf deze plaats een beroep op de Meisjes van Zeeland. Het zou ons voor dit blad te ver voeren, alle gegevens, die ons in verband met de herdenking van dit jubileum werden verstrekt, weer te geven. Maar het zonder meer voorbij laten gaan mag niet. Het was in het begin van de twintigste eeuw, dat de ogen van vele open gingen vöor de noden van anderen. Ook in Zeeland begon het te leven en zo werd 20 Mei 1904 een datum, die voor deze provincie van uit nemend belang is, want toen werd op gericht de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zee land. Men zag uit naar een geschikt terrein in onze provincie. Er was er niet één te vinden, dat aan de gestelde eisen voldeed. Daarom werd in Noord-Bra bant, in de buurt van Bergen op Zoom een terrein van ongeveer 100 ha ge kocht. Thans is dit door aankoop van aangrenzende percelen gegroeid tot on geveer 200 ha. Wijlen Ds. J. H. Donner van Nieuw- dorp en wijlen Ds. N. M. de Ligt van Middelburg zijn namen die voor deze vereniging een dankbare herinnering oproepen aan het krachtige en voort varende werk, dat door deze personen in de tijd van opbouw is gedaan. Bij de opening werden vier paviljoens in gebruik genomen. De eerste patiënten kwamen uit andere inrichtingen. Het waren Zeeuwen, die nu dichter bij hun familie kwamen. Aan het eind van 1909 waren er 150 patiënten. Thans worden er daarvan nog 13 verpleegd. Dat het in een grote behoefte voorzag, bewees het spoedige tekort aan gebou wen. Gestadig werd dat tot 12 uitge breid, het laatste werd in 1925 geopend. 4 javiljoens werden in 1933 verbouwd en gemoderniseerd. En met het hoger aantal paviljoens steeg het aantal pati ënten, dat begin 1940 de 900 had bereikt. De bezettingsjaren gingen aan deze Inrichting niet ongestoord voorbij. Reeds eind juni 1940 werd een deel der Inrich ting in beslag genomen en ingericht als Marine Hospitaal. Slechts 3 paviljoens bleven ter beschikking van de Sitchting. Alleen dank zij de medewerking van verschillende instanties, stichtingen of verenigingen te Bergen op Zoom en om geving en door het overbrengen van patiënten naar andere inrichtingen in den lande kon erger worden voorkomen. Het aantal patiënten bij „Vrederust" daalde toen evenwel tot 700. Het werd na de bevrijding weer anders. Nu moe ten al geruime tijd vele aanvragen uit onze provincie worden afgewezen, omdat er een groot gebrek is aan vrouwelijk verpleegpersoneel. Eén vrouwenpavil- joen is momenteel nog niet in gebruik. Naast de gebouwen voor de patiënten moesten er vanzelfsprekend nog vele anderen zijn. Zo waren er bij de opening een centrale keuken, een ge bouw voor de behandeling van de droge was, een waterleidingbedrijf, een paar werkplaatsen en enige woningen. Met de paviljoens steeg ook het aantal andere gebouwen. De keuken werd ver groot, het wasgebouw werd een vol ledige wasinrichting, de houten kerk werd vervangen door een stenen kerk gebouw, werkplaatsen en woningen wer den eveneens bijgebouwd. Van de opgenomen patiënten gaat een gedeelte dat schommelt om 40 genezen of zo goed als genezen naar huis. Een deel moet hier blijven. Vooral voor deze laatste is het nodig, in hun belang, dat er gelegenheid is tot het verrichten van bezigheden. Het uitge breide terrein met plantsoen, bossen, bouwland, weiland, moestuin, boom gaard enz. biedt hiervoor een uitstekende gelegenheid. Verder zijn er de wasserij en naaikamer voor vrouwen, een weef kamer, een mattenmakerij, schoenmakerij, kleermakerij en boekbinderij voor man nen, die hiervoor meer geschiktheid hebben. Op zuiver geneeskundig gebied wor den de moderne behandelingswijzen toe gepast. Een Röntgentoestel is aanwezig, dat vooral voor het onderzoek van en de bestrijding der tuberculose van groot nut is. Door de bezetting hebben het terrein en de gebouwen erg geleden. Het ziet er evenwel alles weer al veel beter uit dan in 1945. Toch zal het nog wel enige jaren duren voor het vooroorlogse peil weer bereikt is. We hopen voor de Inrichting en in het belang van ons eiland, dat de Ver eniging ook de huidige moeilijkheden te boven komt. Zodat alle paviljoens weer bezet zullen zijn en de door het gebrek aan vrouwelijk personeel ook sobere financiële toestand spoedig mag ver anderen. Dat is niet het belang van de Inrichting alleen of zelfs in de eerste plaats. Dat is het belang van onze eilanden, waarom we als besluit hier van alle bewoners opwekken hun steun aan „Vrederust" te geven en hopen dat ook onze meisjes hun roeping in deze mogen verstaan. AANBESTEDING Bij de te Bath gehouden aanbesteding voor het maken van een betonblokglooi ing aan de Zeedijk van de Reigerbergse- polder te Bath metbijkomende werken was de heer A. v. d. Werf, alhier de laagste inschrijver met de som van 29980. RODE KRUISWEDSTRIJDEN Te Kruiningen werden Zaterdag jl. districtswedstrijden gehouden van de Rode Kruiscolonnes in Zeeland. De damesploeg van ons eiland behaalde daarbij de 3e prijs met 150 punten en de herenploeg de 7e prijs met 66 pnt. DE SCHELDE-TOCHT 1949 Waar wandelen wij de 2e Pinksterdag Dat is de eerste zin op de uitnodiging, die de W.S.V. „Op Stap 1946" thans weer aan de zusterverenigingen doet toekomen. De 3e Schelde-wandeltocht wordt dus op de 2e Pinksterdag ge houden. Een mooi parcours met 7 km zeedijk als vrije wandeling. Een bezoek wordt gebracht aan het stadje Tholen met zijn fraaie oude kerk en het mooie stadhuis. Behalve de attractie van deze wandeling zijn extra prijzen beschik baar, zowel voor groepen Senioren als Junioren. CANDIDATEN VOOR DE GEMEENTERAAD Voor de Staatkundig Gereio.merde Partij werden tijdens de vergadering van Dinsdag 26 April jl. de volgende heren candidaat gesteld voor de a.s. gemeente raadsverkiezing: Joh. van der Jagt (aftr.) L. Bijnagte, P. v. d. Werf (aftr.), A. Kievit (aftr.), L. Polderman, D. Slager, J. van Dijke, Jac. van Dijke, H. I. Quaak en P. Kievit. Voor de Partij van de Arbeid de vol gende candidaten: L. v. d. Werf Hzn., P. van As, Joh. Joppe Azn. en Joh. de Jager Mzn. BENOEMING Mej. J. van As alhier is met ingang van 2 Mei benoemd tot Hoofd van de Kleuterschool te Stavenisse. Mej. J. Hage alhier is benoemd met ingang van 15 Mei tot Hoofd van de Kleuterschool te St. Maartensdijk. 95 JAAR Dhr. D. v. d. Velde herdacht 26 April jl. zijn 95ste geboortedag. Deze ge meente telt thans 2 inwoners van 96 jaar en 1 van 95 jaar. NATIONALE RESERVE Voor de Nationale Reserve gaven zich in deze gemeente 13 personen op. ANNA JACOBA POLDER WEDVLUCHT Zaterdag 23 April jl. werd door de P.V. „Nooitgedacht" een wedvlucht ge houden vanuit Roosendaal. De uitslag is als volgt: L. v. d. Sluis Wzn. 1,4 en 8; M. A. Neele 2: J. v. d. Reest 3 en 6; L. v. d Sluis Lzn. 5 en 10; J. Wisse 7 en 9; A. Goudszwaard 11; J. Verhage 1ste overduif. De duiven zijn 1.30 uur gelost. Aankomst 1ste duif 2.13.18 uur. De laatste duif kwam 2.17.55 uur binnen. De afstand was 28 km. BEKERWEDSTRIJD Voor de bekerwedstrijd gaat Smer- diek Zaterdag a.s. naar Seolto in Ze venbergen en WHS naar Dinteloord. KORFBAL Naar we vernemen zal de korfbal afdeling WHS niet deelnemen aan de competitiewedstrijden in de 2e klas. De reiskosten bleken onoverkomenlijke be- ZITTING VAN DE TUCHTRECHTER Hoge boeten voor caféhouders Ten gemeentehuize te Tholen hield de Tuchtrechter voor de Prijzen Maan dagmiddag 25 April jl. zitting waarbij verschillende hotel- en caféhouders voor de groene tafel kwamen. L. C. de J. te Tholen had advocaat te duur verkocht. Verdachte kon be wijzen dat zijn leverancier de drank te duur aan hem had verkocht, zodat hij er met een waarschuwing van af kwam J. C. G. te Stavenisse had oude jenever en bier te duur verkocht. Voor deze prijsopdrijving kreeg hij twee boe ten, nl. één van 10Ó.en één van ƒ250. De volgende kasteleins hadden even eens jenever, brandewijn en bier, te duur verkocht. J. C. M. te St. Maartensdijk werd be boet met 150.en 600. P. T. te Scherpenisse kreeg een waarschuwing. In verband met de Nat. Feestdag verzoeken we aan de correspon denten de copie voor volgend nummer een dag vroeger op te sturen. s A. J. E. te Tholen kreeg twee maal f 100 boete. J. B. te St. Maartensdijk kreeg drie maal f 10 tjpete. C, D. B. te Scherpenisse kreeg twee maal f300 en eenmaal f 100 boete. A. G. te St. Maartensdijk kreeg resp. boeten van f 45, f 35 en f 30. J. J. S. te Oud-Vossemeer had advo caat te duur verkocht, wat hem f 40 boete kostte. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Voor het teveel rekenen van verfwerk kreeg L. J. v. D. te Stavenisse een bekeuring. Deze zaak werd aangehouden voor nader onderzoek. J. C. T. te Stavenisse had eveneens te veel voor zijn verfwerk gerekend. Verdachte had zijn vakblad niet goed bijgehouden en hij wist niet dat de winstmarge veranderd was. Hij kreeg een boete van f 60. Voor het nazien van een naaimachine had E. S. te Tholen teveel gerekend. Met een waarschuwing kwam hij er goed van af. De zaak tegen M. C. v. D. te Oud- Vossemeer werd aangehouden voor na der onderzoek. J. W. te St. Annaland kreeg f 15 boete omdat hij geen prijsaanduiding op zijn artikelen aangebracht had. Voor te duur verkopen van wol, wat weer afkomstig bleek te zijn van een deken, kreeg A. W. te St. Filipsland een boete van f 40. P. van G. uit Bergen op Zoom en C, J. Z. te Tholen hadden op hun waren geen prijsaanduiding en kregen ieder een boete van f 15. ZOMERDIENSTREGELING T.A.D. Evenals bij de Ned. spoorwegen gaat 15 Mei a.s. de zomerdienstregeling in bij de Thoolse Autobusdiensten. Van zelfsprekend sluiten de bussen weer aan op de treinen. In de wekelijkse dienst is dan ook niet veel verandering gekomen. Niet veel, wil in dit geval zeggen, dat wel alle bussen iets vroeger afrijden, nl. sommige 5 andere een 20 minuten eerder. Ze komen ook weer eerder terug uit Bergen op Zoom. Op de lijn StavenisseBergen op Zoom is op Donderdag een uurdienst ingesteld, zoals dit al enige tijd het geval is. Ingrijpender zijn de wijzigingen voor de Zondagsdiensten. De ochtenddiens ten van resp. 7.40 uur uit Stavenisse en 7.50 uur uit St. Annaland zijn ver vallen bij de zomerdienst. Kennelijk is nu een speciale dienst ingesteld voor het Ziekenbezoek. 15 Mei wordt het nl. Zondags zo, dat de bus van Stavenisse vertrekt om 12.50 uur en 16.10 uit Ber gen terugkomt. Een volgende vertrekt om 17.50 uur uit Stavenisse en komt 20.10 uit Bergen. Voor St. Annaland is dat resp. 13.00 uur, terug 16.10 uur en no. twee om 18 uur en ook 20.10 uur terug. Uit dit laatste blijkt o.i. dui delijk, dat de Rijksverkeersinspectie re kening heeft gehouden met de wens van het merendeel der gemeentebesturen op ons eiland om in elk geval een goede regeling te maken voor Ziekenbezoek. Waar de bussen om 2 uur 's middags in Bergen zijn en om 4.10 uur n.m. daaruit weer vertrekken kan men wat het ziekenbezoek aangaat, geen betere regeling wensen. PREMIEKEURING VOOR STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE Voor 1949 zijn de keuringen voor stieren en vrouwelijk rundvee als volgt vastgesteld: Donderdag 19 Mei te St. Annaland om 8 uur, te St. Maartensdijk om 10.30 uur, te Tholen om 13.30 uur. Stieren komen alleen voor primering in aanmerking, waarvan de stamboek- bewijzen aan de jury getoond kunnen worden en worden dan in rubrieken in gedeeld. Men kan prijzen behalen van: een medaille tot f 42.50 premie toe in de eerste prijsklasse. Tot f 37.50 in de tweede klasse. Voor keuring vrouwelijk fokvee kun nen alle Zeeuwse veehouders inzen den, die op de keuringen worden ge splitst. f 450.is hiervoor uitgetrok ken door de Provinciale Commissie en ook kunnen door organisaties en com missies geldprijzen beschikbaar worden gesteld. DE LICHTINGEN 1941—1944 EN DE NATIONALE RESERVE Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten over het oproepen van de lichtingen 1941 tot en met 1944, wordt van officiële zijde het volgende medegedeeld. Er bestaan plannen de jongemannen, behorende tot de lichtingen 1941 tot en met 1944 aan een keuring te onder werpen, teneinde de mogelijkheid te openen hen geheel of gedeeltelijk te kunnen inschakelen in de landsverde diging. Hieraan kan het volgende wor den toegevoegd. Een zeer groot gedeelte van hen die behoren tot de vier genoemde lichtin gen, verkeert in een zeer gunstige po sitie ten opzichte van de dienstplich tigen behorende tot de lichtingen 1945 en latere jaarklassen, op wie de volle zwaarte van de dienstplicht, voor velen bestaande uit enige jaren tropen- dienst, drukt, alsmede tegenover de oor logsvrijwilligers, die eveneens enige ja ren dienst in Indonesië of hier te lande hebben verricht en waarvan velen tot Weet U het nog, hoe of we leden U hoeft zo ver niet terug te gaan Een jaar of vijf; U ziet ineens weer Al die ellende voor U staan. Weet U het nog, hoe of we zuchten En steunden onder 't Duitse juk Dat onze mannen, onze zonen Naar Duitsland moesten, stuk voor stuk Weet U het nog, ze doken onder Maar daarmee waren ze er niet Ze moesten leven, moesten eten En zonder bonnen ging dat niet. Weet U het nog, er waren mensen Die elke maand opnieuw maar weer De bonnen van Uw zoon verzorgden Hun leven waagden keer op keer. Weet U het nog, hoe U in angst zat: Er was er één gearresteerd Als hij zijn mond nu maar kon houden Want anders liep 'tvoor U verkeerd. Hij hield zijn mond en U was veilig En leefde verder ongestoord. Een maand erna dan kwam de tijding: Hij stierf in 't strafkamp Amersfoort. Weet U het nog hoe eens familie Ginds in een strafgevangenis Door dappere mannen, ware helden Daaruit bevrijd geworden is. Weet U het nog, hoe of U juichte Wanneer er werd gesaboteerd En hoe dan steeds onschuldige mensen Als straf werden gefusilleerd. Weet U het nog hoe wij beloofden Niet eens, maar telkens, telkens weer De slachtoffers uit deze dagen Vergeten wij toch nimmer meer. We zullen zorgen voor hun vrouwen En kinderen, dat is onze taak Zij gaven alles, zelfs hun leven Zij vielen voor de goede zaak. En nu? Na amper vier, vijf jaren Is ons dat bijna al te zwaar Wanneer de Stichting bij ons aanklopt Dan klinkt het: Altijd geven maar. Bedenk toch goed: Het is geen aalmoes 't Is ~onze plicht. Wij moeten nu Steeds zorgen voor hun nabestaanden Zij vielen destijds ook voor U. de lichtingen 1941 tot en met 1944 behoren. Toen in 1944 en 1945 een begin werd gemaakt met de opbouw van onze krijgsmacht, moest men er noodge dwongen van afzien een beroep te doen op deze vier lichtingen, omdat de mo gelijkheid niet aanwezig was deze als nog voor de dienstplicht op te roepen. Sedertdien zijn een viertal jaren ver- - lopen, waarin de wenselijkheid is ge bleken om, boven en behalve de in het kader der Westelijke Unie te vormen operatieve strijdkrachten, te beschikken over territoriale troepen, bestemd voor de handhaving van orde en rust in Nederland tegen aanslagen van binnen en van buiten. Mede om te vermijden, dat daartoe alsnog een beroep zou moe ten worden gedaan op vorenbedoelde lichtingen is de Regering overgegaan tot vorming der Nationale Reserve. De Nederlandse jonge mannen op wie tot dusver geen militaire plichten druk ten, hebben het thans in eigen hand om, door in ruime mate gevolg te ge ven aan de tot hen gerichte oproep en aldus op betrekkelijk weinig offers eisende wijze hun Vaderlandse plicht te vervullen, het de Regering mogelijk te maken te blijven afzien van het ge bruik der bedoelde lichtingen. Mocht het gewenste resultaat onver hoopt niet worden bereikt, dan zou moeten worden overwogen de vrijwil ligheid te vervangen door het alsnog opleggen van verplichtingen. Aangezien het ogenblik voor deze beslissing nog niet is aangebroken, zijn alle tot dus ver hierover verschenen berichten pre matuur. DENK OM UW LAATSTE BONKAART Uitreiking van de kaart 909 Te Poortvliet: Maandag 2 Mei. Te Oud-Vossemeer: Dinsdag 3 Mei. Te St. Annaland: Woensdag 4 Mei. Te Stavenisse: Vrijdag 6 Mei. Zondag 1 Mei THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 en 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Gereformeerde Kerk 10 en 3 uur Ds. H. J. Swierts uit Enkhuizen. Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Chr. Gereformeerde Kerk 10 en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen 2.30 uur leesdienst Ned. Prot. Bond Geen dienst OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 en 2.30 uur Ds. R. C. v. Putten. Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Dr. C. Veltenaar uit Coevorden Chr. Gereformeerde Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst. - 2.30 uur Ds. H. v. Leeuwen ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 en 2 uur dhr. Begeer - In beide diensten collecte ten bate van de Evangelisatie te Tilburg Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Woensdag 4 Mei nm. 6.30 uur dhr. Wijting uit Amersfoort STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur Ds. C. A. Koorevaar uit Gouda Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres - H. Doop Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Ds. van de Gruiter uit Oostburg Rehoboth Ds. van Voorthuysen te Breda om 6.45 uur SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur leesdienst 2.30 uur Ds. Kooreman - Bediening H. Doop Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur Ds. Kooreman 2 uur leesdienst Gereformeerde Kerk 10 uur leesdienst - 2.30 uur Ds. B. A. G. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 10 uur Ds. de Lint 2.30 uur Ds. de Lint - Bediening H. Doop - Extra collecte Woensdag 4 Mei 7.30 uur Herden king Bevrijding ANNA JACOBA POLDER Gereformeerde Kerk 2 x Ds. Arntzen THOLEN: Ds. H. van Leeuwen, Chr. Geref. predikant te Tholen ontving dezer dagen een beroep naar 's-Gra- venzande. Ook werd hij met Ds. L. Holtrigter uit Harlingen op tweetal ge steld te 's Gravenzande.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 3