Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Week van herinnering Het Bestuur der Gemeente De Koningin verjaart ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 24 29 April 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot" en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Het is goed dat een bepaalde week is aangewezen opdat het Nederlandse volk opzettelijk herinnerd wordt aan de redding uit de grote nood, waarin het ge bracht was door de overval van zijn Oostelijke buur. En ook opdat het de Neder landers herdenke, die vielen in de strijd voor de onafhankelijk heid, al waren vele van deze ge vallenen zich niet bewust van de betekenis van hun dood. Die week ligt thans weer voor ons. Bij een herdenkingsgelegen heid moeten tot zelfs de data, heenwijzen naar wat men wil terugroepen in de gedachten. Voor vier jaar zat er vlak voor Mei toch zo de spanning in. In zonderheid voor het Westen van ons land was de nood bijna on draaglijk groot. En het Zuiden, (onze omgeving), dat vele be trekkingen in het Westen wist deelde in die spanning. De red ding scheen voor onze landge noten, voor onze families in het Westen maar niet te komen. De Canadezen schenen vast te zitten bij Amersfoort. Daar be greep de hongerende massa niets van. Het Duitse leger in ons land was toch niet het overwinnende heir van vóór vijf jaar Later werd de reden van dit, wat in onze ogen toch een onbe grijpelijk talmen was, duidelijk en verklaarbaar. Er was in de aller laatste dagen van April contact gelegd tussen de Amerikaanse opperbevelhebber en de Duitse leiding, om tot een bespreking te komen over de overgave van de nog in ons land zich bevindende vijandelijke troepen. Radio-Oranje had 18 April aan de angstig wachtende be volking van ons land de volgen de mededeling doorgegeven: Hoofddoel van het geallieerd opperbevel is en blijft het onge schonden voortbestaan van ons volk te verzekeren. Indien de daartoe gekozen middelen ons op het eerste gezicht onbegrijpelijk toeschijnen, mogen wij in het oog houden, dat alleen het opperbe vel en de Nederlandse Regering in staat zijn de situatie met een redelijke mate van zekerheid te beoordelen." Het bleek later, dat de Duit sers op 17 April de Wïeringer- meerdijk al hadden doorgesto ken. Zeker kan men zeggen, dat West-Nederland misschien nooit een ernstiger periode had ge kend. Want van tweeën één: óf de bondgenoten zouden met de grootste kracht moeten beproe ven in een minimum van tijd Westelijk Nederland met kracht van wapenen te heroveren met al de gevaren daaraan verbon den voor dit dichtstbevolkte landsdeel, hetwelk een totale ruïnering zou kunnen betekenen, óf de onderhandelingen over de capitulatie moesten een aanvang kunnen nemen. Dit laatste is Goddank ge schied en daarom kon minister Gerbrandy in zijn aan de Re gering uitgebrachte rapport de bevrijding van het Noordwesten des lands in begin Mei 1945 een wonderbare uitredding Gods noemen. Het is goed zich nog eens juist voor ogen te stellen, hoe het verloop was in de ang stige veertien dagen voor de be vrijding. Ginds de tot aan de lippen gestegen nood, hier een haast ondragelijke spanning hoe dat zou aflopen. Misschien kan men zich dan ook enigszins in denken, wat het voor hen ge- wees,t is, toen op Zondag 29 April de eerste vliegtuigen voor raden voor de Westelijke bevol king brachten. Die eerste snik van opluchting werd_ gevolgd door een nog groter op 4 Mei 1945, toen om ongeveer 6 uur het Duitse leger in Noord-West Duitsland, groot één millioen man, zich over gaf en op 5 Mei capituleerde te Wageningen het 25ste Duitse leger, dat Neder land nog bezet hield. Er zijn sprekende voorbeel den van uitredding in onze lands- historie. Den Briel werd ingeno men in het stikdonkere begin van de tachtigjarige krijg. Lei den werd ontzet, toen de kracht tot volhouden bijna was uitge put. West-Nederland werd be vrijd uit de dreiging van het al lergrootste gevaar, waarbij wat doorgestaan was, klein mocht worden geacht. Zo staat ook thans weer als een wonder Gods voor onze ogen de uitredding van ons land en ons volk in het bange voor jaar van 1945. Hiervan zal de komende week moeten getuigen en... zolang de vrijheid ons ge schonken blijft. Moge dit zijn tot in de verste toekomst. 30 APRIL is voor heel Nederland en ook voor "de nieuwe grensgebieden de nieuwe nationale feest dag. Dan viert Koningin Juliana haar 40ste ver jaardag. Onze fotograaf was juist voor deze heug lijke herdenking in staat bovenstaande opname van Hare Majesteit te ver vaardigen. Een gelukkige glimlach Zo kennen wij onze Vorstin, die nauwe lijks een jaar de scepter voert. Tot in de verste delen van de wereld her denken Nederlanders Hare Majesteit. Om ons heen waaien de vlaggen en luiden de klokken. Moge Zij nog vele jaren in vrede en voorspoed ons land besturen Foto Persbelangen. van onze juridische medewerker IV DE ZITTINGSTIJD DER RAADSLEDEN Reeds vroeger schreven wij, dat de leden van de vroedschap pen als zodanig zitting hadden voor hun leven. Sedert 1848 stelt onze Grondwet evenwel als eis, dat de raadsleden voor een bepaald aantal jaren worden ge kozen. Artikel 29 van- de ge meentewet bepaalt thans, dat de zittingstijd voor de raadsleden vier jaren bedraagt. Vóór 1917 was de zittingsduur bepaald op 6 jaren en moest om de 2 jaren ,een derde deel van de raadsleden aftreden. Om de vier jaren treden de raadsleden tegelijk af. De aftre denden zijn onmiddellijk herkies baar. De aftreding dient immers uitsluitend om de kiezers in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de vraag, of aan de aftredende opnieuw het ver trouwen kan worden geschon ken. Op de zittingsduur van vier jaren wordt inbreuk gemaakt door de bepaling, dat een tussen tijds gekozene (bijvoorbeeld bij ontslagname of overlijden van een raadslid) aftreedt op het tijd stip, waarop degene, in wiens plaats betrokkene is verkozen, moest aftreden. In ons eerste artikel deelden wij mede, dat wij in de derde plaats zouden nagaan de taak en werkwijze van de gemeente raad. Alvorens hiertoe over te gaan willen wij in het kort nog na gaan enkele punten betreffende de vergaderingen van de raad. In de eerste plaats willen wij opmerken, dat de gemeenteraad alleen maar werkzaam kan zijn als college, dus als hij vergadert. De leden van, de raad zijn dus buiten de vergadering met ge wone burgers gelijk te stellen, tenzij zij tevens wethouder zijn. De raad kan dus uitsluitend wet tige besluiten nemen in zijn, vol gens de wet en het reglement van orde belegde vergaderingen. Per jaar moeten ten minste zes raadsvergaderingen worden gehouden. Een beperking naar boven werd niet gesteld. Wel naar beneden, teneinde te voor komen, dat de raad (zijnde het hoofd der gemeente) zo goed als nooit bijeen zou komen. De gemeenteraad vergadert zo dikwijls als de burgemeester, het college van burgemeester en wet houders of een bepaald aantal raadsleden (nl. 3 in gemeenten beneden 20.000 zielgn) dit wenst. Dr. L. D. A. Looysen, Tholen Dr. Vermet, Nieuw-Vossemeer Indien een raadsvergadering door het hiervoren bedoelde aan tal leden wordt gevraagd, moet zulks schriftelijk geschieden, on der opgaaf van redenen. Deze bepaling is niet in het leven geroepen om de burge meester controle over een en ander te doen uitoefenen, doch om hem in staat te stellen op de oproepingsbriefjes de zaken te vermelden, waarvoor de verga dering is belegd. De plaats waar de vergade ringen worden gehouden wordt door de raad zelf bepaald. Als regel worden de raadsvergade ringen gehouden in het huis der gemeente, doch voorschrift is zulks niets Men zou deze even goed kunnen houden in een par ticuliere woning, mits aan de wettelijke openbaarheid niet te kort wordt gedaan. De vraag is wel eens gesteld, of de raad ook buiten het grond gebied der gemeente zou mogen vergaderen. Verboden is dat niet, doch op de openbaarheid der vergaderingen zou alsdan gemakkelijk inbreuk gemaakt kunnen worden. Dag en uur, waarop de raads vergaderingen worden gehouden, worden door de burgemeester bepaald. Deze zal daarbij in acht moeten nemen hetgeen om trent een en ander in het regle ment van orde is bepaald. Als re gel zal men in het reglement van orde betreffende deze piate- rie weinig of niets dwingend re gelen, teneinde aan de bedoeling van de wetgever niet te kort te doen. Indien de raadsvergadering is aangevraagd door het 1 vereiste aantal leden wordt zij binnen 14 dagen gehouden. De burgemees ter mag een dergelijke vergade ring dus niet op de lange baan schuiven. Voor 1931 kon dat wel. De wet vereist, dat elk lid van de raad door de burgemees ter schriftelijk tot de vergadering wordt opgeroepen. Besluiten, welke dus worden genomen in een vergadering, waartoe de leden niet schriftelijk zijn opgeroepen, zijn dan ook in strijd met de wet en kunnen door H.M. de Koningin worden ver nietigd. Tegelijk met de oproeping worden dag en uur der vergade ring, eveneens door de zorg van de burgemeester ter openbare kennis gebracht, zulks om het publiek in de gelegenheid te stel len de vergadering bij te wonen. Een raadsvergadering kan worden geschorst en daarna heropend, zonder in strijd met de wet te handelen. Een eenmaal gesloten vergadering kan slechts worden heropend, indien weder om omschreven schriftelijke op roeping heeft plaats gevonden. De oproepingsbriefjes moeten ten minste tweemaal 24 uren vóór het houden van de verga dering aan de raadsleden zijn bezorgd. Van deze regel kan worden afgeweken in twee ge vallen, nl.:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1