r Huwelijk Jan Overeenkam st. maartensdijk poortvliet scherpenisse ""Indisch hoekje distributiedienst bonnenlijst geef ons water "predikbeurten i-i Avonturen van een Drietal ADVERTENTIES Modes GROENENDAAL DAMES VERSWIJVEREN PRIJSWINNAARS! Fokzeugjes SPIERINKJES STEUN WETTIG GEZAG In de bewaarschool alhier gaf overste de Feijter een uiteenzetting over de Na tionale Reserve. Hij wees op het grote landsbelang daarvan. Zij dient tot be scherming van het achterland, de ver dediging van gas- electriciteits- en wa tervoorziening, havenwerken, zeewerin gen, enz. Verschillende onderdelen wor den gevormd. De Nationale Reserve werd bij K.B. van 5 Oct. 1948 opge richt. Bij dit besluit is opgenomen een regeling van de rechtstoestand van de leden der N. R. Nu een agressieve macht bezig is zich voor te bereiden, is het noodzakelijk dat een keurkorps binnen het Rijk wordt ingesteld, bij voorkeur bestaande uit vrijwilligers. Tot de N. R. kunnen toetreden: zij die be horen tot de lichting 35 en ouder, lich ting 36 t.m. 40 met uitzondering van het dienstplichtig kader en de reserveoffi cieren en onderofficieren lichting 41 t.m. 44. De africhting der troepen duurt 1 jaar met een oefentijd van 4 uur per week. Na deze uiteenzetting werden door enige aanwezigen vragen gesteld. Ten slotte dankte burgemeester Verburg voor de duidelijke uiteenzetting. NIEUWE MOTORBOOT Voor het onderhouden van de pas- sagiersdienst tussen Tholen en Schou- wen-Duiveland heeft de firma M. Boom sluiter Zonen een nieuwe motorboot aangekocht, die dezer dagen in de vaart werd gebracht. Een aanmerkelijke ver betering. Deze boot is zeer modern in gericht, heeft een krachtige Kromhout motor van bijna 70 pk, een moderne lichtinstallatie en biedt plaats aan 80 personen, kortom van veel gemakken voorzien. Zonodig kan er ook een auto mee. De boot werd gebouwd door de firma Akerboom te Oegstgeest. Waar het ook voor verschillende eilandbewo ners van belang is een goede verbinding met Schouwen te hebben, hopen we daardoor mede, dat de ondernemers er succes mee zullen boeken. 1 Mei a.s. gaat de nieuwe zomerdienst in. IN MEMORIAM Zaterdag is de oudste mannelijke in woner van ons dorp overleden, nl. dhr. Jozua Blok. Op zijn 92ste verjaardag werd hij ten grave gedragen. KONINGINNEDAG De eerste Koninginnedag op 30 April zal in deze gemeente op feeste lijke wijze worden gevierd. Aan de festi viteiten zullen deelnemen: de L. R. Prinses Maria Christina alhier, de L. R. Eendrachtruiters te Oud-Vossemeer, de Sportvereniging „Smerdiek" met haar juniores, de Lepelstraatse Boys en de muziekvereniging M.V.K. In de voormiddag worden steekwed- strijden gehouden door de Landelijke Rijverenigingen. Na de middag een op tocht van alle deelnemende groepen naar het nieuwe sportterrein, waar mooie ruiterdemonstraties te zien zul len zijn, benevens een voetbalwedstrijd tegen de Lepelstraatse Boys (een ne derlaagwedstrijd)'s Avonds concerten op de muziektent. UITSLAG GRINT-AANBESTEDING A. v.d. Werf, St. Maartensdijk, leve- ring en vervoer gezamenlijk f 4.50; J. Geers, Bergen op Zoom, Vervoer f0.73, N.V. de Hoop, Terneuzen, Levering f 3.45; Verschoor, Rotterdam, Levering f 3.52, Lev. en Vervoer gezamenlijk f 4.23; Joh. Jansen, St. Maartensdijk, Levering f 4.10, Vervoer f 0.85; Gebr. Openeer, Hansweert, Levering f 4.25, Lev. en Verv. gez. f 4.95; J. v. Dijke, St. Filipsland, Levering f 3.34; C. J. Faasse, Gorinchem, Levering f 3.50; A. Rook, Ouderkerk a. d. Yssel, Levering f 3.77. De Levering is gegund aan J. van Dijke uit St. Filipsland en het vervoer aan J. Geers uit Bergen op CANDIDAATSTELLING VOOR DE GEMEENTERAAD De Burgemeester van Poortvliet brengt het volgende ter openbare kennis: Op Dinsdag 10 Mei a.s. zal plaats hebben de candidaatstelling voor de gemeenteraad. Op die dag kunnen van des vm. 9 uur tot des nm. 5 uur bij de Burgemeester ter secretarie worden inge leverd: Lijsten van Candidaten, als be doeld in artikel 35 der kieswet. Voor nadere bijzonderheden raad plege men de aanplakbiljetten. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: een licht blauw met grijs astrakan afgezet kindermutsje. Inl. bij de Rijkspolitie. BENOEMING De heer Joh. Bijnagte te Scherpenisse is benoemd tot tijdelijk opzichter bij het Waterschap De Regge, met standplaats Almelo. STEMMEN VAN LEZERS (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). In verband met een vorige week in dit blad opgenomen bericht onder ge- meentenieuws Tholen, waarin gemeld werd, dat toestemming geweigerd was om in de Ned. Herv. Kerk een Paas- wijding te houden, zij mede namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk mede gedeeld, dat bovenvermeld bericht een grove onwaarheid bevat. B. G. A. v. d. Wiel Herv. Pred. Tholen Noot v. d. Redactie: Bedoeld bericht was opgegeven door de secretaris van de C. J. M. V. Door omstandigheden was het ons deze v/cek niet mogelijk, het vervolg artikel: „Het Bestuur der Gemeente" af te drukken. REGELING POSTDIENST OP 30 APRIL A.S. (De verj&ardag van H.M. de Koningin) Het postkantoor te Tholen, alsmede de hulppostkantoren op het Eiland, wor den om 10 uur gesloten voor alle post-, telegraaf- en telefoonzaken. Wat de postdienst betreft zijn de kantoren (tot 10 uur) slechts open voor zegelverkoop, aangetekende stukken, postpakketten, spaarbank, rijksverzeke ringsbank, telegrafische postwissels, stortingen giro met spoedbehandeling of spoedbericht en chèques met spoedbe handeling of telegrafische machtiging tot uitbetaling. Dus gesloten voor gewone postwis sels, stortingen, chèques, quitanties en belastingbetalingen. Na 10 uur is de telefoon ook geslo ten voor abonné's, behalve uiteraard op de doorverbindingen. Er wordt 1 bestelling uitgevoerd. Af halen busrecht tot 10 uur. Verzending van post zal op die dag niet plaatshebben. VERJAARDAGSGROETEN Sold. F. A. C. v. Twist, l.n. 280502636, 3e Tir. Cie, 413e Bat. Inf. Veldp. Che- ribon, viert 2 Mei zijn 21ste verjaardag. Hij wordt door zijn ouders en zuster hartelijk gefeliciteerd. St. Maartensdijk, Mei 1949. Marn. Ill z.m. Jo Vinjé, Stb.no. 52312 Soerabaja. Hartelijk gefeliciteerd met je 21ste verjaardag op 25 April door je vader, moeder, Rinus, Neeltje en familie. Nog vele jaren en een spoedig weerziens. Scherpenisse, April 1949. DENK OM DE LAATSTE BONKAART De bonkaart 909 wordt a.s. week uitgereikt: te Poortvliet: Maandag 25 April. te Oud-Vossemeer: Dinsdag 26 April. te St. Annaland: Woensdag 27 April. te St. Maartensdijk: Donderdag 28 April. te Stavenisse: Vrijdag 29 April. VLEESRANTSOEN WEER 200 GRAM PER WEEK Vooral ook met het oog op de na derende jaarlijkse moeilijke periode in de vleesvoorziening acht de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening het raadzaam met ingang van 22 April het vleesrantsoen weer op 200 gram per week per persoon te brengen. Het verhoogde rantsoen van 250 gram zal verlaten worden om zo lang mogelijk het basis-rantsoen van 200 gram te kunnen handhaven. EMIGRATIE Het mag algemeen bekend worden ge acht, dat er uit ons land regelmatig landbouwers en landarbeiders naar Ca nada emigreren. Minder bekend is dat ook niet-land- arbeiders kunnen emigreren naar tal rijke landen zowel in als buiten Europa. De Stichting Landverhuizing Neder land ontvangt regelmatig aanvragen om bepaalde personen, welke aanvragen doorgegeven worden aan de Arbeids bureau's. Hieronder volgen enkele aanvragen: Voor Brazilië wordt gevraagd een suikerbakker. Voor Frankrijk in het Dept. Oise wordt een varkenshoeder gevraagd; wo ning is beschikbaar. Uit Lower Hutt (Nieuw Zeeland) werd door een zakenman een aanvraag ingediend om een hulp in de huishou ding. Voor reflectanten zal hier te lande in MeiJuni gelegenheid zijn met hun a.s. werkgever en diens echtgenote ken nis te maken. In de Unie van Zuid-Afrika kan ge plaatst worden een assistent-magazijn meester. Verder kunnen in dit land meerdere Bouwkundigen geplaatst wor den; diploma B.N.A. of M.T.S. vereist. Het Arbeidsbureau te Tholen zal gaarne nadere inlichtingen verstrekken betreffende loon en andere arbeidsvoor waarden. voor het tijdvak van 24 April t.e.m. 7 Mei 1949 Voedingsmiddelenkaarten 905 101 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 102 Vlees (A, B) 300 gram vlees 103 Vlees (D) 100 gram vlees 105 Algemeen (A, B, D) 250 gram boter, marg. of vet 106 Algemeen (A, B) 500 gram boter, marg. of vet 107 Algemeen (A, B) -200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 108 Algemeen (A, B) 125 gram koffie .109 Algemeen (A, B) 500 gram sinaasappelen (inleveren uiterlijk 30 April) 112 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 114 Algemeen (D) 250 gram boter, marg. of vet 115 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 116 Algemeen (D) 1 kg sinaasappelen (inleveren uiterlijk 30 April) Tabakskaarten 903 76 Tabak (QA) 2 rants, sigaretten of kerftabak 78 Tabak (QC) 2 rants, sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (Bijz. arbeid, a.s. moeders, zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter L (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen) Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt. De bonnen 084, 089, 090, 091, 093, 097, 098 en 099 Algemeen der bon kaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. Na de eitjes, stralend zomerweer en het paasbrood, zitten we weer in de dagelijkse perikelen. Over dat laatste dat paasbrood gesproken, zijn we wel uit de perikelen geweest Volgens de krant kostte zo'n paasbroodje 1. maar in de winkel gnuifde de bediende of chef je stralend toe: 1.25 mevrouw. Voor een gulden kan het ook, maar stap dan op de fiets om een krent te vinden. Dan betaalde je toch ook een kwartje meer Trouwens, je hoefde niet persé paas brood te eten om van je geld af te komen. En nu gaan we weer op de centjes knibbelen, knizebieten. Als je een redac tiebureautje ongevraagd mag binnen waaien komt het voor dat je het nieuws eerder weet dan de lezers. En zo zag ik wellicht ook eerder dan U, dat er over onze bekende Waterleiding maatschappij was gekibbeld. Op fatsoen lijke wijze Over verhoogde tarieven. Of dat helemaal juist is die ver hoging is mij niet bekend. Wel dat er wordt gecontroleerd in vele woningen door de daarvoor aangewezen ambtenaar Aanvankelijk bij wijze van proef, om wellicht later een huis-aan-huis controle door te voeren. Als ik me niet vergis, zal de practijk uitmaken, dat deze con trole harde noodzaak was. Omdat er inderdaad wijzigingen vele wijzigingen zijn gekomen in talrijke woningen sinds de laatste tariefopname. Wijzigingen, die over het algemeen in het voordeel van de WaterleidingsmaatschapRij zullen zijn. Met het volste recht aan hun kant. Eerlijk is eerlijk, al zal het me niet spij ten als ze mij vergeten. Maar dan hoeft er van tariefverhoging nog geen sprake te zijn. Gezien het tekort van de Maat schappij is dit misschien ook niet uit gesloten, maar de huidige maatregel zou ik liever, met een ander woord bestem pelen: klasseverhoging. Door het bijbouwen van een slaap kamertje, enz. enz. heeft de Waterleiding het recht de eigenaar of huurder in een hogere klasse te plaatsen, waaruit een hoger tarief, waaruit een hogere nota voortvloeit. Dit alles nog slechts ter verduidelijking van de controle, die momenteel door de Waterleidingmaat schappij wordt uitgeoefend en waarvan velen het juiste niet weten. Mischien ik ook niet. Zondag *24 April 1949 THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 en 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Gereformeerde Kerk 10 en 3 uur Ds. P. de Bruijn van Krabbendijke Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Ch'r. Gereformeerde Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 5 uur Ds. J. N. v. d. Heijden. OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 en 2.30 uur Ds. R. C. v. Putten. Collecte Ziekenfonds. Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Tiemersma, em. pr. te Baarland. Chr. Gereformeerde Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. W. Baaij van Alfen a. d. Rijn. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur Ds. Vroegindeweij van Bleis- wijk. 2 uur Ds. Vroegindeweij van Bleis- wijk - H. Doop. Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur Ds. Kooreman 6 uur Ds. Vroegindeweij te Bleiswijk. Nu dit ter sprake is gekomen, zou ik evenwel op iets anders willen wijzen. En dat is niet in de eerste plaats op de financiële kwestie. Zoals gezegd blijf ik ook liever van verhoging verschoond, maar de noodzaak kan er zijn. Nee, dat is op het water zelf. Verzamelaar en distribuant voor het grootste deel van ons eiland: de Waterleiding Maatschap pij Tholen. En dan klaag ik niet over de al te beste buizen, die vooral in de winter nog al eens aanleiding zijn tot een breuk. De inundatie zal hieraan niet onschuldig zijn. Maar nog veel erger is wel, dat wan neer het 1 of 2 dagen wat droog weer is men in een paar gemeenten het groot ste gedeelte van de dag helemaal geen water, in andere een klein beetje heeft. En men bij een droge zomer zich maar 10 van de 70 dagen gelukkig acht water leiding in huis te hebben. Waaruit weer op die andere 60 dagen grimmige huishoudelijke gezichten voortvloeien. En zwetende, dorstige mannen bij hun thuiskomst op hun koffievraag het bitse antwoord horen: „Zwiege asjeblieft, de kraene heef wèèr hicen spetter". Nu moet men bij een langdurige droogte in heel het land zuinig zijn met het water. Maar op ons eiland komt het voor zonder langdurige droogte, dus mèt is er helemaal weinig. Nu gaat dit geen scherpe critiek wor den van „dit of dat moest gebeuren". Maar wel zou ik de Waterleiding maatschappij willen verzoeken alles te doen om hierin verbetering te brengen en liefst zo spoedig mogelijk. En dat men niet tot uitbreiding van het net over- j gaat zonder dat voor het andere vol doende druk aanwezig is. Want als in de zomer „de kraan niet geeft", betekent dat zelden een breuk, maar meestal te weinig druk. Dat is zeer ongerieflijk. En als er dan een prijs verhoging bij moet komen, ligt de zaak m.i. scheef. Dat zal te grote critiek en dan ook gerecht vaardigde doen opborrelen. Want het - zal de waterleidingmaatschappij ook wel bekend zijn, dat er op de bron van critiek zelden te weinig druk staat. Zo dat ik ze van harte toewens èn voor de afnemers èn voor de maatschappij, dat spoedig een goede oplossing wordt ge vonden. JAN. Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente vm. Ds. de Bres nm. Leeskerk (vac. Poortvliet). Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6. uur leesdienst. O u d - G e r e fGemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdiènltl t- Rehoboth. 6.45 uur Ds. Emöus te Hillegersterg SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. Kooreman Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente vm. Leeskerk nm. Ds. de Bres - H. Doop. Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. A. G. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 10 en 2.30 uur Ds. E. S. de Lint. Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. de Reuver van Terneuzen - nm. Bed. H. Doop. Weduwn. 58 jaar. eigen huis, niet onbemiddeld, zoekt een eenvoudige degelijke vrouw. 1 kind geen be zwaar. Ned. Herv. om na voldoende kennismaking gelukkig huwelijk aan te gaan. Brieven onder no. 1438 bur. v. d. blad. 75. Eerst heel laat in de avond gingen ze weer ver der. Voorzicht roeiden ze om beurten. In de wouden aan de oever brulden wilde dieren, soms keken een paar vurige ogen hun boot na, maar ze bleven midden op de rivier, en er gebeurde niets. Tegen de morgen hoorden ze een verwijderd geraas, dat steeds luider werd. De stroom werd sterker, het vaarwater smaller, de oever steil en rotsachtig. 76. Daar moet verderop een waterval zijn," riep Hank, terwijl hij de kano naar de kant trachtte te sturen. Maar de stroom had de boot a lte pakken en in snelle vaart ging het verder. Vlug greep Hank een lasso die op de bodem lag. Twee maal slingerde hij het touw boven zijn hoord en wierp het toen behendig om een uitstekende punt van een rotsblok. Het touw hield vast, trok aan en met inspanning van alle krachten lukte het de boot tegen de stroom in aan de strakgespannen lasso naar de oever te trekken. HALSTEREN-TEL. 20 Kunt U moeilijkslagen voor een mantel of mantel- costuum Geen bezwaar Hebt U stof en voering Wij nemen li de maat en maken voor elk figuur een passend model. Absoluut maatconfectieen zeer goede modellen. Kant en klaar kinnen 3 a 4 weken. Ont vangen Franse import Dameshoeden en Bruid sluiers Vervormen gaat steeds door Het Bestuur van de s.v. „W.H.S." te St. Annaland deelt mede, dat onderstaande personen, niet aan wezig bij de prijsuitreiking op Dinsdag jl. de achter hun naam vermelde prijs kunnen afhalen bij de secretaris A. J. Kurvink, Voor straat aldaar: Sjoelbak: C. Noom.St.Maartensdijk: K.T.S.bussen B. van Oeveren: Lepelrek Vogelpiek: P. Noordijke, Scherpe nisse: luxe post F. C. Polderman, St. Maartensdijk Polshorlogebandje En de eigena(a)r(es) van lot 190: een Kamerlamp Af te geven Bestellingen worden opgenomen, levertijd laatste helft Mei en be gin Augustus. Ook a.s. najaar en winter biggen en fokzeugen be schikbaar. Manneke D i, St. Maar tensdijk, Deens Fokbedrijf. TE KOOP: Mooie biggen. Te bevragen bij J. Elenbaas, Wei- hoek, Poortvliet. Lever Uw volgende geldige kolenbonnen in bij W. Keur, Brandstoffenhandel, St. Annaland. Levering franco huis door het ge hele eiland Tholen. Wordt verwacht: een lading lste soort Friesche persturf. Leve ring per 100 kg. Aan huis bezorgd door het gehele eiland Tholen Bestellingen worden ingewacht bij W. Keur. Brandstoffenhandel, Ha ven 239. St. Annaland. UIT VOORRAAD leverbaar: prima Klaverzaad en Uienzaad. Prijs op aanvrage. W. J. Potappei Scherpenisse 490 TE KOOP: Eikenhout buffet Kerkstraat 220, Scherpenisse TE HUUR: Wegens overschot te huur een gedeelte dijk, waarop een 8-tal koeien kunnen weiden f 4.- per koe per week. H. Dijkema. Suzannawegje, St. Annaland: TE KOOP: Een i.g.st.z. Philip? Radio. Te bevragen Dalemsestraa: 61 Tholen. TE KOOP: Een i.g.st.z. Kinder wagen, tevens als wandelwageniji te gebruiken. Inlichting Ring 473 St. Annaland. TE KOOP: Electr. kachel met 3 platen, als nieuw, Dressoir Old finiss 1.90 m., 2 tafels, 2 kachels, jongensfiets, herenfiets en motor fiets N.S.U. 200 c.c. J. M. Koe man, Stavenisse. TE KOOP: Een kg. Rijnburget Uienzaad en dubbele Princessen z. dr. J. A. Snoep, Nieuwstraar 544, St. Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 3