Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland VOORLOPIG BIJGELEGD! BLOK AAN HET BEEN Raadsverslag Poortvliet ZONDAGSDIENST ARTSEN I 5e Jaargang No. 23 22 April 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 De moeilijkheden, waarmede een deel van de Nederlandse dagbladpers de laatste jaren had te kampen en die binnenkamers werden uitgevochten, zijn, door toedoen van het technische per soneel van het vroegere dagblad ,,De Telegraaf'' dezer dagen in het licht der openbaarheid ge bracht. De binnenbrand is in een fel uitslaande brand veranderd. Om een en ander te begrijpen moeten we terug tot de bezet tingstijd. De grote kranten, wel ke in 1940 verschenen De Te legraaf met haar kopblad De Courant Het Nieuws van den Dag, Het Volk, Het Algemeen Handelsblad, de Nieuwe Rotter- damsche Courant, om de grootste slechts te noemen pasten zich wonderwel aan bij de eisen die de bezetters stelden en gaven dra uitsluitend het nieuws, dat de bezettende macht welgevallig was of voorschreef. Dat zulks gepaard ging met kleine of grote veranderingen der redacties, werden de lezers niet of nauwe lijks gewaar. Toen kwam de be vrijding. De illegale pers, die met gevaar zowel vogr drukkers als voor de samenstellers het eerlijke nieuws had gebracht, kon zich frank en vrij laten lezen en het sprak vanzelf, dat bladen als Trouw en Het Parool hun grote kans kregen en grepen om in de plaats van de bladen te treden, die, zoals de Nederlandse rege ring reeds vooraf in Londen had bepaald, het licht niet meer zou den zien. Het duurde echter niet lang of de N.R.C. aan vankelijk onder de naam van Nationale Rotterdamse Courant mocht weer verschijnen na tuurlijk onder een andere, thans zuivere redactie dra gevolgd door Het Handelsblad, terwijl Het Volk onder de naam Het Vrije Volk al dadelijk na de be vrijding van de persen op het Hekelveld kon komen. Alleen voor De Telegraaf die strict genomen niet zwaar der had gezondigd dan de an dere -zou het nog een paar jaar duren voor het verschijnings verbod zou zijn opgeheven. Want als blad had De Telegraaf pech. Op dezelfde persen waar nog kort tevoren de Deutsche Zeitung in den Niederlanden werd gedrukt deze Duitse krant werd echter braaf door Het Handelsblad gezet werd na de bevrijding Het Parool, la ter ook Trouw en de Volkskrant gedrukt. De Telegraaf trad hier bij op als loondrukker en de voorheen illegale bladen moesten daarvoor betalen zoals u en ik de drukker moeten betalen, als wij hem laten werken. Het spreekt vanzelf, dat bladen als Trouw zowel als Het Parool er weinig voor gevoelden, dat De Telegraaf als krant en dus als concurrent zou terug komen. Zowel van de zijde der vroeger illegale als van die der bladen, die lang niet illegaal waren ge weest, doch desondanks tóch wèl verschijningsrecht verkre gen, werd alles in het werk ge steld om De Telegraaf weg te houden. Ten slotte moest De Te legraaf echter een verschijnings vergunning worden gegeven. Gezien in het licht van hetgeen met Het Volk, met het Handels blad en met de N.R.C. was ge beurd, had men zoiets kunnen verwachten. En daarom rijst de vraag of de directies van Het Parool en van Trouw er niet voor hadden moeten zorgen, zélf over een moderne drukkerij te beschikken. Ten deze kunnen zij een voorbeeld nemen aan... De Waarheid, die heeft begrepen, dat een dagblad in de eerste plaats een eigen drukkerij nodig heeft. Nu is, het vroeger illegale Holland in last. Blijkbaar heeft men er te veel op gerekend, dat De Telegraaf tóch niet terug zou komen... want het spreekt van zelf, dat het eigen dagblad als er wat bijzonders aan de hand is vóór gaat. Ook al heeft men, op papier een en ander nog zo prachtig geregeld, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Nog voor De Telegraaf is ver schenen, is het tot een uitbars ting gekomen. Het binnenkort herverschijnende blad heeft een deel van zijn apparaat nodig: kantoorruimte, zetterij, drukkerij. De regering heeft iemand aan gewezen, de heer Reinalda, Com missaris der Koningin in Utrecht, om dit te régelen. Een zaak dus die de directies van die bladen aangaat zou men zeggen Neen, de personeelsraad van De Tele graaf bemoeit zich er mee. Het personeel voelt zijn positie be dreigd. En daarom laat het zijn vakverenigingen waarbij het aangesloten is onderhandelingen voeren met die directies Neen. Het gaat zelf onderhandelen Neen. Het gaat desnoods in een wilde staking Neen. Het voert een ,,langzaam-aan actie' het pleegt lijdelijk verzet, het sabo teert. Nu mag men zeggen, dat slechts een vierde gedeelte, maar juist dat gedeelte, dat een sleu telpositie inneemt, dit alles voor elkaar brengt, een feit is, dat bladen die tijdens de bezetting met meer dan levensgevaar uit kwamen nu onmogelijk worden gemaakt. Met deze houding be reikt men echter slechts, dat de gemoederen worden verhit, dat de vuile was in het openbaar wordt behandeld en... dat er krachtige afweermaatregelen worden genomen. Hetgeen door de Persraad inmiddels is gedaan. De moeilijkheden van Trouw en Parool zullen er zeker niet minder op worden, als De Tele graaf eenmaal is verschenen. Al wordt dit conflict voorlopig bij gelegd, het blijft voor de oud- illegale bladen ten zeerste ge wenst over een eigen drukkerij te beschikken, die... geen con current kan laten verschijnen OORLOG ZONDER VERDUISTERING. Terwijl Mao Tse Tungs com munistische legerscharen de Jangste Kiang overtrekken ligt Sjanghai, de grootste havenstad van het geweldige Chinese rijk, badend in licht in de avonduren. Enorme wolkenkrabbers beheersen het silhouet van deze vreemde oosterse stad, die een sterk Europees karakter heeft. De communistische legers beschik ken niet over een luchtmacht. Zo wacht Sjanghai in volle statie op de dingen die komen gaan. Wij hadden deze week een telefoontje met het Ministerie van Wederopbouw om te vra gen hoe het staat met de bouw materialen-voorziening. Het ant woord was half gunstig, half ongunstig. Gunstig is vooral de zachte winter geweest, waardoor de steenbakkerijen ongestoord konden doorwerken, zodat de productie van stenen en dakpan nen weer zo ongeveer het peil van voor de oorlog heeft bereikt. De behoefte aan bouwmateriaal is echter zo groot, dat deze hoe veelheid thans niet voldoende is, zodat het aanbod nog nooit aan de vraag kan voldoen. De pro ductie moet dus groter worden gemaakt. De cement-industrie voorziet ongeveer in de helft van de binnenlandse behoefte, terwijl de andere helft moet worden in gevoerd. Om hierin verbetering te brengen wordt de Sint Pieters berg verder afgegraven. Het zwakste punt is op het ogenblik het tekort aan deviezen, want daardoor kan men niet voldoende hout en metalen invoeren, die voor de woningbouw onmisbaar zijn. Wel begint de houtprijs iets te dalen, terwijl ook op de metaal markt de hoogste punten bereikt schijnen te zijn, doch deze da lingen werken nog niet in bete kenende mate door op de prijzen, die wij moeten betalen. Wel mag worden verwacht, dat over enkele maanden, zowel door da ling van de grondstoffenprijs, als door daling van de transportkos ten de invoer goedkoper zal wor den. Dit betekent echter nog niet, dat we meer zullen kunnen ko pen, daar een daling van de we reldmarktprijzen ook tengevolge heeft, dat onze eigen export min der gaat opbrengen. Het is dus lang nfêt zeker, dat de prijsdaling op de wereldmarkten onze koop kracht in het buitenland zal ver groten. Tot zovere mededelingen van officiële zijde. Intussen is er een ander vraagstuk, dat misschien van wel zo grote betekenis is bij de woningproductie als de kos ten der materialen. Zoals men reeds in de bladen heeft kunnen lezen is een Amsterdamse aan nemer beboet wegens het betalen van weeklonen boven het offici eel toegelaten peil. Hij betaalde deze lonen niet om de arbeiders van andere bedrijven weg te lok ken, doch krachtens een door hem zelf ontworpen loonstelsel, dat het door productiepremies de arbeiders mogelijk maakt bij grotere inspanning meer te ver dienen. In Amsterdam, Nijmegen, Eindhoven en Groningen wordt een dergelijk systeem bij wijze van proef met succes toegepast. Deze zelfde aannemer werkte ook met dit stelsel te Amsterdam, maar toen hij het gebruikte bij de bouw van woningblokken te Maastricht, werd hij daarvoor vervolgd, wegens bedreiging van de arbeidsvredeIntussen had zijn werkwijze het gevolg, dat de woningen aan de gemeente Maastricht 400.000.minder Dr. P. J. Duinker, Tholen. Dr. Vermet, Nieuw Vossemeer. kostten, terwijl de arbeiders 60 tot 100% meer verdienden dan normaal. Bovendien werden de woningen sneller opgeleverd.. Men zou zeggen, dat hij daarmee een driedubbele dienst bewees, die geen beboeting, doch een be loning behoorde te krijgen. Toen deze man bewees, dat het stelsel ook te Maastricht met succes kon worden gebruikt, had het op de weg der Rijksbemiddelaars ge legen om zonder verwijl ook voor deze plaats het stelsel te wettigen. Wat men nu heeft gedaan is een straf op verbetering der produc tie en dat is wel het meest onge rijmde, wat men in deze tijd kan doen. De regering zelf moedigt het bedrijfsleven aan om de pro ductiviteit van de arbeid te ver hogen, maar als iemand dit ad vies opvolgt wordt hij bestraft. Dwazer kan het toch ook eigenlijk al niet gaan. Het wil ons voor komen, dat de Rijksbemiddelaars de eis van de tijd in het geheel niet hebben verstaan. Zij moeten met hun regelingen geen rem op de ontplooiing van de productivi teit zetten, doch er integendeel voor zorgen, dat deze zo krachtig mogelijk aangemoedigd wordt. Wanneer men maatregelen blijft toepassen, die bij de gewijzigde omstandigheden volkomen ver ouderd zijn, komt men tot derge lijke absurditeiten als thans is ge schied. Wij zijn geenszins voor standers van een uitbuitings- of jakkersysteem, maar het is alge meen bekend, dat een behoorlijk premiestelsel zowel voor de werknemers als voor de gemeen schap grote voordelen kan af werpen. Dat men het land belet daarvan te profiteren, is een ver wijt, dat men niet lichtvaardig van de hand kan wijzen. Ook hier twee woningen De nieuwe weg gegund W aterleidingtarieven Woensdag 20 April jl. kwam de ge meenteraad alhier in openbare vergade ring bijeen. Voorzitter wethouder v. d. Slikke. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent met ambtsgebed en deelt vervolgens mede, dat de burge meester verhinderd is deze vergadering te leiden, daar hij rust moet houden. Spreker hoopt, dat hij weer spoedig her steld mag zijn. Na lezing en vaststelling der notulen komt een begrotingswijziging 1949 ter ter sprake. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat deze kan worden goed gekeurd behoudens enige opmerkingen, die eerst gewijzigd dienen te worden. Zo o.m. dat het presentiegeld voor de leden van de woningadviescommissie niet meer dan 1.50 per vergadering per lid mag bedragen, terwijl het bedrag uit getrokken voor de commissie tot Wering van Schoolverzuim terug moet zoals het vroeger was nl. van 100.naar 70.in totaal per jaar. Dhr. v. Ast vraagt of deze wijziging wettelijk gegrond kan worden. Hij vindt het voor beide commissie's niet billijk en stelt voor zich bij Ged. St. tegen deze wijziging te verzetten. Op welke grond maakt G.S. er de helft van in vergelij king met de presentiegelden voor de Raadsvergaderingen Dhr. Vroegop meent, dat er met de wijziging nog meer te halen is. Dhr. v. Ast antwoordt dat het niet in de eerste plaats om de financiële kwestie gaat, maar of de wijziging wettelijk Is. Kan men zich daar zo maar mee be moeien Hoe weten ze dat het door ons uitgetrokken bedrag te hoog is Even goed voor Schoolverzuim. De voorzitter zegt: De schoolcommissie kwam dit jaar niet veel bijeen. Andere leden zijn het evenwel ook met dhr. v. Ast eens, dat Ged. St. niet zonder meer kunnen beoordelen, dat het bedrag te hoog was. Besloten wordt dan ook hiertegen te ageren. Tegen de andere voorgestelde wijzigin gen is geen bezwaar. Een schrijven van de Ver. v. Ned. Gemeenten afd. Zeeland om eventueel te verzekeren of daartoe te adviseren voor t.b.c.-patiënten. Men laat dit over aan het Wezen Armbestuur. Goedkeuring door Ged. St. van de gekochte en aan dhr. Krijger verkochte grond voor 2.50 per m2. Controle-rapport van kasopname ge meente, W. Armbestuur, enz. Alles was in orde bevonden. Een verzoek van enige gemeenten in Walcheren om bij de opening van het gerestaureerde Gothische stadhuis te Middelburg een cadeau namens de Zeeuwse gemeenten aan te bieden wordt op voorstel van B. W. afgewezen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1