Weekblad voor bet Eiland Tholen en St. Filipsland pasen 1949. UIT EIGEN LAND. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 5e Jaargang No. 22 15 April 1949 C' -r<vy_ Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen I.per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 12440/ Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 uur aangenomen Niet altijd zijn de feesten en hoogtijdagen, zoals de christelijke kerk die tegenwoordig kent er geweest. De bijbel zegt ons, dat het Paasfeest voor het eerst werd gevierd een jaar na de uittocht uit Egypte. Maar het werd pas algemeen gevierd in de 4e eeuw na Christus. Want sinds de kruisiging op Golgotha, sinds de opstanding van de Heere Jezus Christus kreeg het Paasfeest voor de Christelijke kerk de betekenis, die ze nu nog heeft. Het lijden dat aan de opstanding vooraf gaat, de opstanding, waarbij de Kerk juicht: ,,De Heere is waar lijk opgestaan. Juichen, kan men dat als men rondom ziet Dan kan het alleen benauwd worden. De jongens in Indië en hun strijd. De uitzichtloze conferentie over de wereldvrede. Dit alles stormt onstuimig op ons af en daarboven hangt de dreigende atoombom. De wereld in het donker en door daarin te blijven staren, zien we het Licht nooit. Het Licht vgn de Baasmorgen. Pasen 1949. In deze twintigste eeuw, in dit jaar is aan het hoog gerechtshof van de nieuwe staat Israël te Jerusalem een merk waardige zaak ter behandeling voorgelegd: Iemand uit Neder land heeft verzocht het proces tegen Jezus Christus en zijn ver oordeling te herzien. Bijkens ver klaringen van het gerechtshof zal deze zaak ja inderdaad worden overwogen, zodra de nodige stukken binnen zijn. Hoe wel het verzoek anoniem werd ingediend, schijnt men toch te weten, wie er de auteur van is. namelijk een engelse jurist, die in ons land verblijf houdt. Wat van een dergelijke zaak te zeggen Zondig De alge mene indruk is, dat het geheel erg naïef aandoet. Gesteld, dat het hooggerechtshof de zaak in behandeling gaat nemen en het vonnis in gunstige zin herziet of zelfs vernietigt. Wat is er dan mee bereikt Dat de smaad van de joden weggewist wordt Begrijpelijk staat dit nu meer dan ooit in het middelpunt van de belangstelling. Juist in deze tijd, in deze dagen, nu alle mo menten uit de lijdensgeschiedenis worden belicht en verkondigd. Opnieuw staat de gelovigen voor de geest, wat mensen de Heere hebben aangedaan. De haat van de joodse leids lieden tegen Christus behoeft weinig toelichting. Dat men Hem wilde doden en dat het sanhedrin uitsprak: ,,Hij is des doods schul dig", weet iedereen. En toch zal niemand het kunnen verkondigen of in zijn hoofd halen, wanneer hij bij de bijbel leeft, dat alleen de joden schuldig zijn. Want, ware Jezus in onze tijd ter dood veroordeeld, wij zouden er van harte aan hebben meegewerkt. Een Christen moet immers belij den, dat hij nog dagelijks door nen aanbrengt voor Jezus' kroon, wanneer hij het kwade doet, dat hem steeds ligt. Een van de lijdenszangen zegt: IK sloeg Hem al die wonden; voor MIJ moet Hij daar staan i Het is derhalve onjuist de jo den alleen verantwoordelijk te stellen voor het onschuldig ster ven van Christus. Ons geloof verbiedt dat. En zelfs juridisch gezien, is het onjuist. Want niet het joodse volk sprak uiteindelijk het vonnis uit, al wenste het Sanhedrin Zijn dood, het was Pontius Pilatus, de romeinse stadhouder, die dat deed. Daarom is -afgezien van al het andere -een verzoek om herziening van het proces aan het verkeerde adres. Ook de Nederlandse geloofsbelijdenis verklaart, dat Christus geleden heeft onder Pontius Pilatus. Dat is uitermate belangrijk. Want Hij werd veroordeeld door het romeinse recht, de rechtsvorm die voor de beste in de wereld gold. Van dit recht heeft God zich laten bedienen om Christus aan het kruis te nagelen. Nog elke Zondag klinkt de naam van Pontius Pilatus door de kerkgebouwen heen, zodra de geloofsbelijdenis wordt uitge sproken. Niet de hogepriester Kajafas, niet het sanhedrin, niet het jood se volk worden genoemd, maar Pilatus, 'de hoogste wereldlijke autoriteit in het Palestina van Jezus' dagen. Blijkt hieruit niet overduidelijk, dat een dergelijk verzoek rechtstreeks uit de boze is. De menselijke eer wordt niet gered en de mens zelf wordt evenmin gered. Wie in de Heere Jezus gelooft weet dat alleen herziening mogelijk is door het ontdekken van eigen schuld, uit genade, door Christus, die een maal Zelf als Heer en Rechter verschijnen zal op de wolken. Zoiets gebeurt rond Pasen 1949. Het tekent een wereld, die zichzelf schuldvrij wil maken. Maar... moest de Christus niet al deze dingen lijden... om j en door de zonde van het San hedrin, het Joodse volk, Pontius Pilatus, ja omdat niemand zon der zonde is. En opdat de ver zoening werd teweeggebracht voor Zijn volk (Naar aanl. van en met ge gevens uit een artikel van H. de J.j. Deze zomer begint de repatriëring der Indische troepen Succesvolle week voor Nederlandse onderhandelaars Generaal Bradley en zijn regering leerde lesje '40-'45 goed Paasstemming in de Kamers Het ei en Duitsland Vele duizenden in ons land zullen met meer dan normale be langstelling de berichten uit en over Indonesië gaan volgen, nu de niet-officiële geruchten weer opduiken over troepen-repatri- eringen, die met ingang v. 1 Juni a.s. zouden worden hervat. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok, wil het spreekwoord en al zou er ook zonder die repatri- erings-geruchten aanleiding te over zijn om met belangstelling te volgen, wat er in de archipel gaande is, hoeveel anders komt men niet tegenover dit alles te staan als de hoop weer wordt ge voed, dat een der verwanten nu spoedig thuis zal zijn. Niet het minst om economische redenen is het te hopen, dat het bij het verschijnen van dit blad. waarschijnlijk reeds begonnen vóóröverleg te Batavia, een suc cesvolle korte weg naar de Ronde Tafel Conferentie in den Haag mag openen. Dr. van Royen op doorreis van Amerika naar Indonesië heeft de Nederlandse journalisten gezegd, dat hij ondanks alle ondervonden teleurstellingen in een kentering ten gunste van Nederland blijft geloven. Dat het nieuwste Indonesië-incident, te weten het protest van India tegen het te Djambi neerknallen van drie Indiërs door Nederlandse parachutisten, daaraan niet te veel afbreuk moge doen. Deze kwestie werd te Batavia aanhan gig gemaakt met een stok achter de rug. Officieel is te New Dehli nl. verklaard, dat de door de re gering van India te ondernemen stappen zullen afhangen van het antwoord, dat de Nederlandse Regering op het protest zal kun nen geven. Als dit antwoord in verhou ding, ^iu maar even gunstig is als het bericht, dat wij als mede ondertekenaars van het Brussels Verdrag van Vijf uit Washing ton ontvingen, dan bestaat er weinig kans op dat Dr. van Royen's goede verwachtingen zullen worden beschaamd. Ongeveer op hetzelfde tijdstip dat Generaal Bradley, de chefstaf van het Amerikaanse leger, op een bijeenkomst te New York verklaarde, dat het voor West- Europa geen zin heeft om door een agressor eerst te worden be zet om daarna bij wijze van „hulp aan bondgenoten" weer te worden bevrijd, staken Frankrijk, Engeland, België, Luxemburg en Nederland de vijf van Brussel over deze kwestie de koppen bij elkaar. Men vroeg de Ameri kaanse regering te overwegen, West-Europa in staat te stellen zijn verdediging zo in te richten, dat overrompelingsaanvallen en bezetting zijn uitgesloten. Het antwoord is prompt gekomen. De regering der V.S. zal het congres adviseren het verzoek der Vijf ten spoedigste in te willigen. Op internationaal gebied kan ons land over deze tijd voor de feest dagen tevreden zijn. Een gelukkig lachende minister Stikker vertelde bij zijn terug keer van de Pact-ondertekening, van de prettige manier waarop hij in Amerika met zijn collegae over de besognes inzake het Pact, ook over Duitsland en Indonesië Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. H. Menger te St. Filipsland had gesproken. Van de onder handelingen tussen de Grote Drie ten aanzien van West-Duitsland werd den Haag stap voor stap op de hoogte gehouden. Intern was het in parlementair opzicht een week met vacantie- stemming. Alleen de Communis ten probeerden vergeefs nog wat „stemming" te maken door de regering voor te stellen haar beleid in zake het Atlan tisch Pact toe te lichten. Gort- zaks voorstel werd met 613 stemmen verworpen. In deze Paastijd mogen wij be sluiten met een eierennieuwtje. De hoenderparkhouders zullen weer aan een verhoogde ver plichte levering moeten voldoen, maar die eieren zijn bestemd voor handel op Duitsland, iets wat weer zoveel nieuwe handels- verschieten opent, dat we over zo n verplichting slechts „ei, ei" kunnen zeggen. GEPROMOVEERD Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam promoveerde op proefschrift „beginselen van de belastingheffing tot doctor in de rechtsgeleerdheid de i heer mr. W. H. v. d. Berge, oud-inwo- I ner van Tholen. CANDIDAATSTELLING VOOR DE GEMEENTERAAD De burgemeester van Tholen brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 10 Mei a.s. zal plaats hebben de candidaatstelling voor de gemeenteraad. Op die dag kunnen van des voormiddags negen tot des run. vijf uur bij de burgemeester ter secretarie der gemeente worden ingelevrd: Lijsten van Candidaten, als bedoeld in artikel 35 der kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 16 candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de gemeen teraad. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De candidaten moe ten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde waarin door de ondertekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de aanplakbiljetten. EINDLES TUINBOUWCURSUS In de zaal van dhr. Nuijten werd Woensdagavond de eindles gehouden van de Algemene Tuinbouwcursus te Tholen. Deze 2-jarige cursus werd ge geven door de heren A. P. Bil te St. Annaland, M. H. Murre te Poortvliet en M. Nuijten te Bergen op Zoom. De geslaagden zijn W. v. d. Berge, W. Geluk, J. C. de Heer, P. de Heer en K. Uyl te Tholen. W. Bolier, D. v. d. Maas en L. M. Niemantsverdriet te Poortvliet. A. Oudesluijs te Scherpenisse PAASWIJDING Donderdag 21 April a.s. hopen de Thoolse Jeugdverenigingen een Paas- wijding te houden in de zaal van Mw. Hoek, daar toestemming in de Ned. Herv. Kerk is geweigerd. Ds. Aalbers uit Vlissingen zal een meditatie hou den, terwijl Paasgedichten gedeclameerd zullen worden en Paasliederen gezongen De toegang is vrij en ieder is harteli' welkom. Deze wijding zal om 8 r yr beginnen. Hl] WON EEN „FIAT" De heer P. M. Tuytjes te Averhorr (N.H.) werd een der hoofdprijswinnaa.j van de grote rebus ten bate van dr wederopbouw van de historische S' Walburgiskérk te Nijmegen. Dat be-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1