Weekbladvoor het Eiland Tholen en St. Filipsland Het Bestuur der Gemeente JJIT EIGEN LAND. ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 21 8 April 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A473 St. Annaland - Telefoon 47 Abonnementen 1per kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 12440/ Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 (door onze juridische medewerker) II De verkiezing van de leden van de gemeenteraad willen wij uit eenzetten aan de hand van de volgende indeling: a. het aantal gemeenteraads leden; b. de benoeming daarvan; c. de vereisten voor het raads lidmaatschap; d. de zittingstijd der raads leden. Het aantal gemeenteraadsleden houdt verband met het bevol kingscijfer, zoals dat bij de alge mene volkstelling wordt vastge steld. Het minimum aantal is 7 bij een bevolking van minder dan 3000 zielen. Het maximale aantal is 45 bij een zielental van meer dan 200.000. Voor gemeenten van 3000 6000 zielen springt het aantal raadsleden op 11. Onder deze gemeenten lag in het verleden veelal de grens tussen dorpen en steden. Het aantal klimt vervol gens geleidelijk met 2 op tot 39 (in gemeenten "Van 100.000 200.000 zielen). Daarna wordt het 45. Het aantal raadsleden is altijd oneven; dit teneinde zoveel mo gelijk staking van stemmen te voorkomen. Het aantal raadsleden wordt niet beïnvloed door de omstan digheid, dat de burgemeester ook lid van de raad is. (Over de wenselijkheid dier samenvoeging van ambten handelen wij later). De leden van de raad worden gekozen door hen, die daartoe volgens de kiezerslijst bevoegd zijn. Deze kiezerslijst wordt jaar lijks op 22 Februari door burge meester en wethouders vastge steld, waarna zij voor het publiek ter inzage wordt gelegd. Een verkiezing van raadsleden bestaat als regel (dus niet altijd uit een candidaatstelling en een stemming. De candidaatstelling vindt plaats op de tweede Dinsdag in Mei. Alsdan kunnen candidaten- lijsten worden ingeleverd ter ver vulling van de plaatsen van de raadsleden, die aftreden op de volgende eerste Dinsdag in Sep tember. Laatstgenoemd tijdstip is als zodanig vastgesteld om de nieuwe raad in de gelegenheid te stellen de begroting voor het volgende jaar nog te kunnen be handelen. In deze tijd met zijn steunbehoevende gemeenten, geen prettig begin In de gemeenten, welke niet in kieskringen zijn verdeeld (de kleinere gemeenten) mogen op een candidatenlijst ten hoogste 5 candidaten meer worden ge plaatst dan het aantal te vervul len plaatsen bedraagt. In ge meenten met minder dan 3000 zielen dus ten hoogste 12. Kan tijdens de candidaatstel ling, die duurt van 9—16 uur maar door iedere kiezer een lijst met candidaten worden ingele verd Zeer zeker niet. Een candidatenlijst moet on dertekend zijn door een bepaald aantal kiezers, t.w.: door 25 met 1250 of meer kie zers voor de gemeenteraad; door 1/50 gedeelte van het aantal kiezers, indien dat minder dan 1250 bedraagt en door ten minste 3, wanneer het aantal kie zers minder dan 150 is. Uiterlijk op de achtste dag na de candidaatstelling beslist het hoofdstembureau over de geldig heid van de ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. Binnen 2 dagen kan tegen de be slissing bij Gedeputeerde Staten in beroep worden gekomen. Dit college beslist in hoogste instan tie binnen 5 dagen. Burgemeester en wethouders bepalen voor elke verkiezing van de gemeenteraadsleden, de dag, waarop zo nodig de stemming zal geschieden. Ingevolge de kieswet geschiedt deze stemming binnen 45 dagen na de candidaatstelling. De mogelijkheid bestaat, dat de raadsverkiezing bij enkele candi daatstelling kan aflopen en wel in de twee volgende gevallen: le. wanneer op de candidaten- lijsten evenveel candidaten voorkomen als plaatsen te vervullen zijn. Bijvoorbeeld in gemeenten beneden 3000 zielen: 2 candidatenlijsten ingeleverd, waarop respec tievelijk 4 en 3 candidaten zijn geplaatst. Alsdan wor den alle candidaten benoemd Verklaard. 2e. wanneer slechts één candi datenlijst is ingeleverd, waar op meer candidaten voor komen dan plaatsen te ver vullen zijn. Alsdan wordt van de candidaten het ver eiste aantal benoemd in de volgorde, waarin zij op de lijst voorkomen. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat in het geheel geen candidatenlijsten worden inge leverd, of dat op de candidaten lijsten minder candidaten voor komen dan plaatsen te vervullen zijn. In een dergelijk geval, het welk zich wel niet vaak zal voor doen, wordt niemand benoemd verklaard en vindt binnen 14 da gen een nieuwe candidaatstelling plaats. Zoals reeds vermeld vindt zo nodig een stemming plaats. De voorzitter van het hoofdstem bureau geeft de benoemde binnen 3 dagen na de vaststelling van de uitslag der verkiezing kennis van zijn benoeming. Deze kennis geving strekt de benoemde tot „geloofsbrief". Vóór 1937 bestond deze geloofsbrief uit meer dan één stuk. Gelukkig geldt thans 'n eenvoudiger regeling. De be noemde moet binnen 3 weken na bovengenoemde termijn van 3 dagen bij brief of telegrafisch aan de raad mededelen, of hij de benoeming aanneemt. Indien hij deze termijn voorbij laat gaan zonder bedoelde mededeling, wordt hij geacht de benoeming niet aan te nemen. Inzending van de hiervorenbedoelde geloofs brief binnen 3 weken na de dag tekening van de kennisgeving van benoeming, wordt tevens aangemerkt als een mededeling van de benoeming. Indien een benoemde zijn be- KONING VAN ROME. Gedurende 3 dagen worden de eerstejaarsstudenten in Rome ontgroend. Zoals overal ter wereld moeten zij dan de bevelen van de ouderejaars studenten opvolgen. Na afloop van deze 3 zware dagen werd een optocht door de straten van de Italiaanse hoofdstad gehouden, waarbij de „koning van Rome" (op foto in zwarte jas), een ouderejaarsstudent, daartoe uitgeroepen door de groentjes, omringd wordt door een lijfwacht waarvan de leden gekleed zijn als romeinse gladiatoren. Op de achtergrond ontwaart men nog het Collosseum. noeming niet aanneemt, bericht de burgemeester dit aan de voor zitter van het "hoofdstembureau, dat tevens als centraal stem bureau fungeert. Alsdan wordt binnen 8 dagen de opvolger be noemd. Als opvolger komt in aanmerking de candidaat op de lijst van de oorspronkelijk be noemde, die daarvoor in aan merking komt hetzij naar de daarvoor bepaalde volgorde, het zij in geval slechts één candida tenlijst is ingeleverd met meer candidaten dan plaatsen te ver vullen waren, naar de volgorde van de candidaten op de lijst. Hierbij wordt buiten beschou wing gelaten de naam van be paalde candidaten (overledenen, enz. De hiervoren bedoelde geloofs brief moet door de benoemde binnen 3 weken na de dagteke ning van de kennisgeving van benoeming bij de raad worden ingezonden. Wordt deze termijn overschreden dan wordt de raadszetel geacht op de eerste dag na afloop van die tijd op nieuw te zijn opengevallen. Om als lid van de raad te kunnen worden toegelaten moet men aan bepaalde vereisten vol doen, waarop wij nader terug zullen komen. Teneinde de be oordeling omtrent deze toelating te vergemakkelijken dient de be noemde naast zijn geloofsbrief de volgende stukken over te leggen: a. een door hem ondertekende vèrklaring, vermeldende alle openbare betrekkingen en alle betrekkingen in dienst der gemeente op arbeidsover eenkomst naar burgerlijke recht, die hij of zijn echtge noot bekleedt; b. een uittreksel uit het ge boorteregister (voor zover betrokkene niet reeds eerder tot lid van de raad is toege laten); c. een door de burgemeester ondertekende verklaring, ge tuigende, dat de benoemde gedurende de laatste 12 maanden voorafgaande aan de dag, waarop hij tot lid van de raad benoemd werd verklaard, zijn werkelijke woonplaats binnen de ge meente heeft gehad (of zo die tijd minder dan 12 maanden heeft bedragen, hoe lang deze is geweest). Er bestaat verschil van me ning over de vraag, of een be noemde, die, naast zijn geloofs brief niet tevens de vorenge noemde stukken overlegt, als lid van de raad kari worden toege laten. De terzake genomen'ko ninklijke besluiten spreken elkaar namelijk tegen. Zal de West een Marshall-graantje meepikken Admiraal Helfrich en het maritieme nieuws. ll.N.C.I., Nederland en de Republiek om één tafel in Batavia. Grenscorrecties en geruchten. Als de krant verschijnt, zijn de vlaggen in de Domstad weer in gehaald en de meeste stands der Utrechtse Jaarbeurs al afgebro ken. Het is te hopen dat de wei nig welkome storm in het begin van deze week niet te veel scha de aanrichtte onder al die klap perende driekleuren, hoewel de feestvreugde er op „Marshall dag" 4 April niet minder om was. Deze beurs geopend door onze kroonprinses kleine kinderen worden groot heeft wel in het middelpunt der offi ciële belangstelling gestaan. Be halve het koninklijk gezin, deden het Noorse kroonprinselijk paar van hun belangstelling blijken. Maandag 4 April zag het beurs gebouw de Amerikaanse zaakge lastigde voor de controle op de uitvoering van het Marshallplan Harriman binnen haar mu ren en ook vele onzer ministers en andere autoriteiten kwamen er Dr. R. G. Renes, Oud Vossemeer Dr. H. Menger, St. Filipsland. een kijkje nemen. Terwijl deze heren op genoem de feestdag van de handel, vele gedenkwaardige woorden spra ken, kwam uit Parijs het bericht, dat de Amerikaanse hulp aan Europa zal worden uitgebreid voor die landen welke deze ver-? grote bijstand kunnen aanwenden ten nutte der overzeese gebieds delen. Zolang de impasse ten aanzien van Indonesië nog niet volledig is overwonnen, mogen wij hopen, dat Nederland althans voor Suriname van deze buiten kans zal kunnen profiteren. Een goede haven in Paramaribo en een betere volkshuisvesting zou den op deze manier niet langer tot de vrome wensen van de West behoeven te behoren. Inlossing van vrome wensen?.., Admiraal Helfrich opende voor de stad Vlissingen een aanlokke lijk verschiet. In een rede voor de Zeeuwse Volksuniversiteit vestigde de admiraal de aan dacht der autoriteiten er op, hoe belangrijk deze oude haven voor onze groeiende marine is. Door deelneming in Juni a.s. aan de grote manoeuvre, waarbij in totaal honderd oorlogsbodems der West-Europese staten zullen worden ingeschakeld, zal onze oorlogsvloot de „vuurdoop" on dergaan bij de inter-Europese- militaire samenwerking. Moge dit samengaan leiden tot samenwerking in de Archipel, die daar al te lang op zich heeft laten wachten. De Republiek heeft de uitnodi ging der U.N.O.-commissie om te Batavia aan een vooroverleg deel te nemen voor de Ronde Ta fel Conferentie in Den Haag aanvaard. Minister Stikker was nu wel hoopvol bij zijn aankomst tp New York, waar inmiddels het Atlantisch Pact werd getekend maar Mohammed Rum stelde weer al een voorwaarde, eer men in Den Haag zou deelnemen, nl.: herstel in Djokja. En India en Australië drongen er weer met klem op aan de Indonesische kwestie op de V.N.-agenda te plaatsen. Is het wonder, dat we alles bij een, weer niet veel heil kunnen verwachten van de vóór-confe rentie te Batavia, wanneer onze regering en dit met de beste bedoelingen weer voornemens is om toe te geven aan de brutale eisen van Soekarno en zijn minis ters. Dan kunnen we er op reke nen, dat ze weer spoedig naar Djokja terugkeren en daarmede in vele opzichten de situatie van 17 December 1948 is hersteld. Dat de zaak der grenscorrecties zal gaan gelijken op de slepende weg der Indonesië-politiek gelo ven we niet. Met 54 tegen 24 stemmen werd het wetsontwerp „grenscorrecties" aangenomen. Dat het alleen „economische cor recties" zijn is ook ons niet dui delijk. Merkwaardig was ook, dat in sommige kringen de namen der te benoemen landdrosten al wer den genoertid, voor de officiëlp publicaties. Het zijn de here i Dassen en Blauwboer, die, d /r waarschijnlijk een weinig te be nijden betrekking ambiëren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1