Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland BELASTING VEBLA GING De Regionale Werkgemeenschap... een feit aa De lente in het land.... maar een beeld, dat verdwijnt. KOMT ER ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 19 i'/frlT- IfiiOiVl 25 Maart 1949 j'.. nal Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 12440/ Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Door onze soc.-econ. medewerker In de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Financiën geeft de mi nister enige toespeling op de in de nabije toekomst te ver wachten belastingpolitiek. Men ziet voorspellingen zo wel aangaande de inkom sten- als de omzetbelasting en ook de fiscale vaststelling van de bedrijfswinst wordt onder de loupe genomen. De minister geeft met zekerheid te kennen, dat een verlaging der inkomstenbelasting aan staande is, terwijl in het ka der der Benelux-gedachte de omzetbelasting een ver hoging zal moeten onder gaan, omdat België een ho ger tarief in deze sector kent. De maatregelen met betrekking tot de fiscale winstberekening voor be drijven zullen trouwens te vens een verlichtend karak ter dragen. Bij dit alles komen er vragen bij ons op die betrekking hebben op de uitwerking van deze maat regelen voor de welvaart van ons volk en die daarom onze belangstelling verdienen. Voor spellingen zonder meer waren te veroordelen, doch hier zijn reeds enige gegevens aanwezig, die een aanwijzing kunnen i vormen voor de te verwachten gang van zaken. Opmerkelijk bij deze maatregelen is het constateren van een politiek, die gericht is op een verhoogde arbeidspro ductiviteit en het geven van in jecties aan het bedrijfsleven, om de activiteit te bevorderen. Men ziet in regeringskringen blijk baar in, dat de teugels te strak zijn aangehaald en de economi sche machine dientengevolge te stroef loopt. Zal deze wrijving nu door de genoemde verlaging en verhoging worden weggeno men Dit is de belangrijkste vraag die zich%)pdringt. De inkomstenbelasting zal worden verlaagd. Dit is toe te juichen. Ongetwijfeld zal dit er toe leiden, dat de belastingplich tige hierdoor een injectie ont vangt, waardoor hij zijn inspan ning zal vergroten, omdat hij nu eindelijk de zo noodzakelijke verbetering in zijn toestand ziet naderen. Méér geld betekent méér koopkracht, dus meer ma teriële welvaart. Misschien ziet men hier en daar reeds spaar- mogelijkheden in 't verschiet. Ook dit sparen wordt noodzake lijk, omdat het bedrijfsleven dringend gebrek krijgt aan ver mogen om de ontstane tekorten te dekken. Deze tekorten kwa men er door de geweldige stij ging der prijzen van productie middelen, terwijl men veelal af schrijft op basis van de aanschaf fingswaarde, hiertoe door de fis cus gedwongen. Koopt men nu een nieuw productiemiddel om het oude te vervangen, dan heeft men niet genoeg vermogen, daar de prijzen enorm gestegen zijn. Dit vermogen krijgt men van de kleine spaarders via de banken of door auto-financiering, d.w.z. reservering van de winsten. De reservering is dikwijls niet voldoende, zodat een aandelen emissie het gevolg is of een obligatielening als reddend mid del wordt aangegrepen. Vooral het als obligatielening verstrekte vermogen is dikwijls van kliene spaarders afkomstig. Door de belastingverlaging zullen dus spaarmogelijkheden toenemen en daardoor kan de kapitaalmarkt nieuw leven worden ingeblazen, hetgeen noodzakelijk is. Ook noodzakelijk met het oog op de expansie der industrie, waarop geheel Nederland wacht in ver band met het bevolkingsvraag stuk en onze deviezennood. Afschrijving op vervangings waarde. Een tweede injectie aan de Nederlandse industriële bedrij vigheid zal worden gegeven door middel van een andere fis cale winstvaststelling. Dit zal geschieden o.a. door het toelaten van afschrijvingen op basis van de vervangingswaarde. Wij za gen reeds dat de vervangings waarde van een productiemiddel in 't algemeen veel hoger ligt dan de aankoopwaarde, die im mers op de lage prijzen in 't ver leden is gebaseerd. De bedragen voor afschrijving en dus voor aankoop beschikbaar zullen aan zienlijk toenemen, waardoor mo dernisering en uitbouw van ons industrieel apparaat worden be vorderd. Dat dit een bittere noodzaak is, behoeven we niet nader te betogen. Tenslotte gaat men de omzet belasting verhogen. En hier ligt het zwakke punt van de te ver wachten politiek, al zal dit nood zakelijk zijn om tot een nivelle ring van prijzen te geraken met België. Omzetbelasting-verhoging betekent een prijsverhoging, want men zal dit keer wel doorberekening toestaan i.v.m. de lage winsten, die vooral in detailhandelskrin gen worden gemaakt. Dit houdt dus in dat de consu ment zijn loonsverhoging weggenomen ziet door de verhoogde prijzen of zo hij een spaarmogelijkheid wil openen, tot een beperking van gebruik zal moeten overgaan, hetgeen tenslotte ook 'n versobering inhoudt. Dit nu is de bedoeling en ook bittere noodzaak. En gaan wij nu nog even verder met onze gedachtengang, dan moet een omzetbelastingverhoging met verbruiksbeperking onvermijde lijk leiden tot vermindering van omzet en productie, althans voor het binnenland. De binnenlandse omzetvermindering zal moeten worden gecompenseerd door een verhoogde export en daarvoor pe hand aan zijn lage prijzen nodig om te kunnen concurreren. Deze con op de kostprijs van het product, schade toegebracht. Dit moet worden voorkomen. Per saldo kunnen we vaststel len, dat de voorgenomen belas tingverlagingen wel de econo mische toestand van ons land als geheel zal kunnen verbeteren doch voorlopig door de consu ment niet in waarneembare mate zal worden ondervonden. Dit is te betreuren, doch men bedenke daarbij, dat Rome ook niet in 1 dag gebouwd werd. Welke voornemens er in dit verband bestaan i.v.m. de loon politiek is ons nog niet bekend. Ook in deze sector kunnen o.i. wijzigingen tegemoet worden ge zien. Zonder strijd zullen de ko mende veranderingen zeker niet door onze volksvertegenwoordi ging worden aanvaard. Vooral de omzetbelasting is een teer punt, dat in ruime kring onge twijfeld op felle tegenstand zal stuiten. Een gewijzigde wijze van heffing zou hier o.i. verlichtend kunnen werken. Het is vele lezers al bekend zijn, dat de initiatiefnemers tot het stichten van een Regionale Werkgemeenschap voor het Eiland Tholen in een op 11 Maart jl. gehouden vergadering tot definitieve oprichting beslo ten. Uit het verslag van de „voor vergadering", afgedrukt in ons nummer van 14 Januari jl. is de lezer het doel van deze Werk gemeenschap wel bekend. In het kort beschreven is het zo, dat men hierdoor wil trachten de sociale- culturele- en economi sche problemen in onze omge ving te helpen oplossen. Voor waar een loffelijk streven. Door te zeggen: „Dit komt er niet" of „Dat lukt toch nooit", komt men weinig verder. Dat is een teken van gemakszucht. En brengt geen aarde aan de dijk. Of dit genoemde Stichting dan wel zal lukken vraagt U. Daarvan is op dit moment nog niets te zeggen. Ook ik ben geen voorstander van te ver doorge voerde organisatie. Op sommige punten en bij bepaalde gelegen heden leidt dat dikwijls tot on rust. Het is veelal niet meer „bij te benen". Dat weten lezers, die in talrijke verenigingen en stich tingen een bestuursfunctie be kleden of daarvan lid zijn, uit ervaring. Maar aan de andere kant brengt de tijd de noodzaak van organisatie mee. Daaraan valt niet te ontkomen. Ook al staat men er huiverig tegenover. Oudere lezers waren jaren terug ook afkerig van Veilingsvereni gingen, Coöperaties, enz. En waar de problemen schier bij de maand toenemen, neemt Dr. L. D. A. Looysen, Tholen. Dr. Vermet, Nieuw-Vossemeer. ook de noodzakelijkheid tot or ganiseren toe. Niet alleen in het groot. Een Atlantisch Pact, een Westers blok, een Benelux, ook in een kleiner rayon kan men niet altijd z'n eigen leven leiden. Omdat de problemen ons over het hoofd groeien. Een gemeente kan in bepaalde gevallen geen besluit nemen zondqr medewer king of medeweten van een an dere naburige gemeente. Dat geldt ook voor het verenigings leven. Dat geldt in onze tijd voor alle sociale- economische- en culturele organisaties ...ook of zeker op ons eiland. „Gezamenlijk trachten de pro blemen op te lossen", is het doel van de Regionale Stichting. Art. lb van het Statuut zegt ver der: „op te treden als service instituut, hulporgaan voor ande re sociale- economische- en cul turele organisaties op het eiland Tholen". Als zodanig kan zij zich belasten met het uitvoeren van gezamenlijke acties namens genoemde organisaties. Gezamenlijk dus. Dan kan iets bereikt worden. Vandaar dat de Stichting alle organisaties, die in deze sfeer passen, uitnodigen zich bij de Stichting aan te slui ten. Natuurlijk zo veel mogelijk in Kringverband. We noemen: een vertegenwoordiger van de Z.L.M., afdeling Tholen; een vertegenwoordiger van de Land arbeidersbonden; een vertegen woordiging van de Armbesturen, de eg.... een beeld van de jonge lente, die Maandag j.l. begon en vrijwel onmiddellijk goed inzette. Maar een beeld, dat door de zo sterk toenemende mechanisatie meer en meer gaat verdwijnen, currentiemogelijkheid wordt door we de stoere Zeeuwse paarden op onze foto bekijken, is het toch wel zeer jammer, dat de tractor verhoogde omzetbelasting, die hiervoor in de plaats komt. Maar.... een teken van de tijd. En onafwendbaar, via de hogere lonen doorwerkt Gelukkig zijn er op ons eiland nog talrijke kleinere boeren, die hun paarden nog wel even zullen aanhouden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1