IVOROL THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Verder was het afgelopen jaar in hoge mate belangrijk door de troon- wisseling, aldus de voorzitter en het jubileumsféest van onze toenmalige Koningin. God spare ons Oranjehuis tot in lengte van dagen en dat Koningin Juliana ons volk mag bestieren als een waardig nazaat van dat Oranjehuis. 12 Oct. 1948 werd de nieuwe toren klok ingewijd. Spr. dankt de heren de Wilde en Leune voor het velp werk als gemeente ambtenaren gedaan, eveneens alle anderen in gem. dienst. Een jaar ligt weer voor ons, waarin we gezamenlijk de belangen onzer ge meente moeten trachten te behartigen. Het gemeentebelang, zo mogelijk gekop peld aan het belang van het gehele eiland. Spreker is er van overtuigd de nodige medewerking van de Raadsleden te krijgen. Laten we billijke en recht vaardige beslissingen nemen als het al gemeen belang zulks eist. De voorzitter eindigt met te zeggen, dat hij er op vertrouwt, dat ook de andere ingezetenen der gemeente het werk zullen helpen verlichten en uit sluitend opbouwende critiek leveren. Dit jaar wordt een nieuwe gemeenteraad gekozen. Laat het ons aller wens zijn, dat zij bij hun keuze het gemeente belang het nodige recht zullen doen wedervaren. Met deze woorden opent dhr. Verburg de vergadering. Dhr. Leune dankt als oudste raads lid de voorzitter voor de goede wensen, hetzij voor de leden persoonlijk, hetzij voor de gemeente. Omtrent het besluit tot het bouwen van een semi-perraanente school zegt dhr. Leune te hopen, dat men nog in geen 20 jaar vergunning hiervoor zal krijgen, tenzij het Rijk de kosten voor haar rekening neemt. Hij wenst de voorzitter met gezin Gods zegen toe, evenals de gemeente. De notulen van twee vorige ver gaderingen worden daarop door dhr. de Wilde gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: De Wed. M. Goedegebuure vraagt ontheffing aanslag reinigingsrechten. Dit wordt in handen van B. W. gesteld. De ver. van Gemeente-belangen ver zoekt om een contributie van 1.per inwoner of min. 10.totaal. B. en W. stellen voor het min. bedrag te verlenen. Dhr. Hage ziet er geen gem. belang in. Vandaag wordt dit gevraagd, morgen weer iets anders. Weth. v. d. Slikke vindt het een voorname factor wanneer men stimulerend werkt om geschoold gem. personeel te krijgen. Weth. Pot- appel is het met dhr. Hage eens. De voorzitter vindt dit kortzichtig. De beste krachten zijn niet gemakkelijk te krijgen. Een gediplomeerde waarborgt over het algemeen beter werk, al zijn er ook goe den onder de niet-gediplomeerden. Hier op de secretarie gaat het toch goed, zegt. weth. Potappel. Het is een ge zamenlijk belang, meent weth. v.d. Slikke Dhr. Hage blijft er niets in zien. Dhr. v. Beveren vindt, dat men met zijn tijd mee moet, vroeger kon alles zonder diploma's, dat is aanmerkelijk veranderd. Het voorstel wordt gesteund door weth. v. d. Slikke, v. Beveren en Leune. Tegen stemmen weth. Potappel, Tazelaar en Hage. Dit wordt dus aangehouden. Mededeeling van de Commissaris der Koningin in deze provincie dat voor Tholen en St. Filipsland een streekplan is vastgesteld. Dit houdt in, aldus de voorzitter, dat verschillende besluiten niet genomen kunnen worden, dan na een commissie te hebben gehoord. Van Prov. St. inzake een landschaps verordeningZeeland. Waar door Sta- venisse op 28 Mei 1948 reeds een derg. verordening is gemaakt, krijgt men hier voor waarschijnlijk ontheffing, wat weer tot gevolg heeft, dat „ontheffing van de verordening" door B. en W. kan wor den verleend. Een schrijven van de ver. v. Ned. Gemeenten inzake het bouwkas-spaar- systeem met bijlagen. Eventueel wordt een mondelinge toelichting gegeven. Be sloten wordt een vertegenwoordiger van de Bouwkas „Rohyp" te verzoeken dit op een vergadering te doen. Van Ged. St. het verzoek de mening van de Raad te horen omtrent de nieuwe salaris regeling secretarissen. B. en W. stellen voor Ged. St. te wijzen op de onbillijkheid van de cumulatie-aftrek zonder periodieke verhogingen voor een burgem.-secretaris, daar deze toch de volle verantwoordelijkheid voor de func tie heeft. Niemand hiertegen bezwaar. Goedkeuring verordening heffing leges en bevolkingsregister. Gk. verordening besmettelijke ziekten met aanbrengen van een kleine wijziging waardoor de tarieven zoals in Bergen op Zoom worden aangepast. Gk. verordening voorkomen brand, idem baldadigheid. Een verzoek van de Oranjever. om een bijdrage in de onkosten jubileum feest. Dit verzoek was destijds aange houden, opdat ze ook bij de Dorpsge meenschap nog zouden kunnen aanklop pen. Daar is een verzoek afgewezen, zodat het thans opnieuw wordt inge diend bij de gemeentje. Het meerderheids- voorstel van B. en W. luidt: alsnog bij dragen een bedrag ad 100.De voor zitter zegt, dat het tenslotte een bijzonder feest was. Dhr. v. Beveren blijft er bij, dat men de volle 140.moet ver goeden. Dhr. Hage kan het alleen steu nen, indien enkel de luidspaeker wordt vergoed, nl. 60.Meer absoluut niet. Na stemming blijken de heren v. d. Slikke, v. Beveren en Leune het voor stel te steunen, terwijl de heren Potappel, Hage en Tazelaar tegen stemmen. Aan houden dus tot een volgende vergadering. Controle rapport kasopname wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Min. v. Wederopbouw, dir. Zeeland, dat geen subsidie wordt ge geven voor herstel gemeente-woningen. Dhr. Hage merkt op: het is net als hier, ze zijn niet gul meer met het geven. Een verzoek van dhr. M. C. v. d. Slikke om met koppel-wagens door de gem. te mogen rijden wordt ingewilligd tegen bep. voorwaarden. Verslag v. d. Waterleiding Mij is ingekomen. Punt 4 is: Vaststelling gem. begroting 1949. Het onderzoek gaf in het algemeen geen aanleiding tot opmerkingen. Wel wordt het door B. W. noodzakelijk geacht te komen tot een of meer be lastingen, die door het Rijk worden voor gesteld. Dit zijn .bijv. bouwterreinbelas ting, straatbelasting, brandverz. bel. e.d. Tot op heden werd geen dezer belastin gen te Stavenisse ingevoerd. Om voor een Rijksuitkering in aanmerking te komen, zal men wel moeten overgaan één of meer belastingen in te voeren. B. en W. hadden gedacht dit te be perken tot de straatbelasting en dan zodanig dat dit op 2500.inkomsten wordt geraamd. Het zou wettelijk moge lijk zijn hiervan 4900.binnen te krijgen. Administratief brengt het veel werk mee. Gedacht was de bebouwde eigendomen te belasten met 3 de ongebouwde met 1 Yi van <^e waarde. De voorzitter wil hierover echter gaarne de mening van de Raad heren, al is er elders ook al over gesproken. Dhr. v. Beveren kan onmiddelijk het voorstel van B. en W. steunen. Dhr. Hage vindt het geen billijke be lasting, wanneer deze ook op de onge bouwde eigendommen drukt. En wel: 1ste, omdat daarvan ook kadegeld moet worden betaald; 2e de eigenaren of huurders ook grondbelasting moeten be talen; 3e een groot gedeelte van de in woners hierdoor voor dubbele lasten komen. Daar kan dhr. Tazelaar het niet mee eens zijn. Z.i. moeten de lasten niet door een bepaalde categorie, maar gezamenlijk worden gedragen, dus ook de straat belasting. Dhr. Hage vraagt zich af, of men dan voor de onbebouwde eigendommen geen speciale belasting betaald, waarvan anderen ook profiteren. Dat kan dhr. Tazelaar niet zien. Weth. Potappel is het niet eens met dhr. Tazelaar. Men moet hier leven van de landbouw, die moeten het juist betalen. Hij meent dat vorige spreker het wel beter weet. Weth. v. d. Slikke acht het stand punt van dhr. Hage niet goed, wanneer deze gaat generaliseren. Het is een individuele belasting, zonder rekening te houden met andere belastingen. Meen niet, dat andere bedrijven dan landbouw, ook geen speciale belastingen hebben. Dat bebouwde eigendommen thans ook niet betalen aan het Waterschap kan nog wel veranderen. Dhr. Leune zegt, dat nu allen het een en ander gezegd hebben over de vraag. Is het een onbillijke belasting Hij wil er van zeggen, dat het meeste in deze door de Middenstand betaald zal moe ten worden. Hier wordt wel eens ge zegd: „Jan Boezeroen", maar dat is niet altijd waar. Hij vindt het niet gemakke lijk voor te stemmen. Er is veel voor te zeggen, wat dhr. Hage aanvoert. Indien het kan, laat het land vrij. Dhr. v. Beveren voert aan, dat het een algehele nieuwe belasting is, waarbij men moet uitgaan van het standpunt: gelijke monniken, gelijke kappen. De voorzitter deelt de bezwaren van hen, die de - onbebouwde eigendommen niet willen belasten evenmin. De land bouwers betalen kadegeld, omdat ze van het terrein gebruik maken. Het onbe bouwde er helemaal buiten laten acht hij miet billijk. Het Waterschap huldigt blijkbaar ook onze mening en laat de landbouwers eerst betalen. Zo groot is het bedrag ook niet voor straatbelasting. De grootste eigendombezitters betalen ongeveer 20. Daarna wordt tot stemming overge gaan. Voor stemmen de heren v.d. Slikke van Beveren en Tazelaar. Tegen weth. Potappel, Leune en Hage. Aangehouden! Vervolgens wordt het bedrag vastge steld voor de O.L. School op 2359,89 totaal. Het voorstel B. en W. tot aanwijzing plaats semi-permanente school wordt door omstandigheden ook aangehouden. De woning A 3 en A 361 worden tegen dezelfde bedragen weer verhuurd. Herbenoemd worden tot leden van de commissie tot Wering Schoolverzuim: Mej. Suurland, v. d. Slikke, C. v. Putte en dhr. J. Gideonse. In de plaats van dhr. L. C. Potappel, waarvoor iemand met kinderen oo school wordt voor gesteld krijgt dhr. N. M. Klippel de meerderheid. Bij de rondvraag deelt de voorzitter nog mede, dat de Julianastraat binnen kort zal worden bestraat. Dhr. Hage wijst op de open verlaatput aan de Stoofdijk langs de openbare weg. Dit wordt onderzocht. Dhr. v. Beveren wil een parkeerplaats zien aangewezen voor de bus uit Oud- Vossemeer, daar deze thans voor om wonenden niet prettig wordt geparkeerd. Weth. Potappel meent dat de chauffeur het doet, daar ze op de Voorstraat niet ongemoeid staat. Dhr. Leune vindt het ook wel niet prettig, maar ze moeten toch ergens staan. Dhr. Tazelaar vraagt hoever het staat met rioleering van de sloot in vorige vergaderingen besproken. De voorzitter antwoordt, dat hieromtrent met betrok kenen is onderhandeld. Dhr. Tazelaar wil de omroeper ook laten omroepen beneden de Molendijk, waarop zal worden gewezen. Hij vraagt verder of bij de oude oprit aldaar een paaltje kan worden geplaatst opdat men er niet met de fiets kan af rijden. Dit stuit op moeilijkheden. Daarna sluiting. LANDSCHAPSVERORDENING ZEELAND Burgemeester en wethouders der ge meente Tholen brengen ter openbare kennis, dat door de staten van deze Provincie, blijkens provinciaal blad nr. 3 van 1949, is vastgesteld een Verordening tot behoud van de schoonheid van stad en land in Zeeland. De voornaamste bepalingen van deze verordening luiden: Art. 1. Het is de eigenaar of gebrui ker van'enig onroerend goed verboden, dit goed, anders dan binnenshuis, op enigerlei wijze zichtbaar van een open bare weg of een openbaar vaarwater, geheel of ten dele aan te wenden voor het hebben, bergen, of geborgen houden van oud ijzer, glas, afbraak, puin, afval, lompen, alsmede onbruikbare of aan hun bestemming onttrokken voertuigen, vaar tuigen, werktuigen, vliegtuigen of onder delen daarvan. Het is de eigenaar of gebruiker voorts verboden opschriften, aankondigingen, afbeeldingen op of aan dit goed, dan wel achter de vensters er van, voorzover van een openbare weg of van een open baar vaarwater af zichtbaar, aan te brengen of te hebben. Onder openbare weg wordt verstaan een weg, die ingevolge de wegenwet als zodanig wordt aangemerkt. is een ware mondwassihg. Onder openbaar vaarwater wordt ver staan een vaarwater tot openbaar ge bruik bestemd. Art. 2. Het verbod vervat in art. 1 is niet van toepassing op: le. opschriften uitsluitend vermeldend de naam van de bewoner of van het gebouw; 2e. afbeeldingen welke kennelijk tot de meubilering of stoffering van een gebouw behoren; 3e. opschriften en aankondigingen, welke zijn aangebracht ter voldoening aan de wet of enig wettelijk voorschrift, mits de in deze wet of dit voorschrift genoemde minimummaten niet worden overschreden; worden geen minimum- maten vermeld, dan zal de oppervlakte ten hoogste 0.50 m- en de grootste af meting ten hoogste 1 m mogen bedragen; 4e. opschriften en aankondigingen, welke zijn aangebracht in verband met de uitoefening van een wettelijk toege kende bevoegdheid, mits de sub 3e ge noemde maximum-afmetingen in acht worden genomen; 5e. opschriften en aankondigingen betrekking hebbende op de dienst, het beroep of bedrijf, welke of hetwelk in of op het onroerend goed wordt uit geoefend, of waarvoor het onroerend goed is aangelegd, of op de bewoning daarvan, mitsde gezamenlijke grootte geen groter oppervlakte heeft dan 0.50 m2; 6e. opschriften en aankondigingen van kennelijk tijdelijke aard, gedurende de termijn, dat deze feitelijke betekenis hebben, welke termijn niet langer mag zijn dan één maand, tenvijl de opper vlakte ten hoogste 0,75 m- mag bedragen; 7e. opschriften, aankondigingen of afbeeldingen in een gebouw of een deel van een gebouw, hetwelk als winkel en/of als hotel, café-restaurant-bedrijf wordt gebruikt, mits zij betrekking heb ben op het bedrijf, dat daarin wordt uitgeoefend; 8e. per 1 Januari 1948 .reeds aan wezige opschriften, aankondigingen of afbeeldingen, voor de duur van twee jaren na afkondiging dezer verordening; 9e. materialen of voorwerpen als be doeld, in art. 1, le lid, ten behoeve van de uitvoering of het onderhoud van openbare werken en op of in een on roerend goed, waarop of waarin onder- houds-, herstel-, bouw- of slopers-werk zaamheden worden verricht, mits deze materialen voor de werkzaamheden nodig of van het onroerend goed dat hersteld of gesloopt wordt afkomstig zijn en niet langer aanwezig blijven, dan voor de uit voering van genoemde werkzaamheden strikt noodzakelijk moet worden geacht. Art. 3. Gedeputeerde staten kunnen vrijstelling verlenen van het verbod ver vat in art. 1, indien hierdoor naar hun oordeel de schoonheid van het stads- of dorpsbeeld of van het landschap niet wordt geschaad. Aan deze vrijstelling kunnen voor waarden worden verbonden; zij kan te allen tijde worden ingetrokken. Wordt gehandeld in strijd met de voorwaarden aan de vrijstelling verbonden, dan wordt zij geacht niet te zijn verleend. Art. 10. Onverminderd het bepaalde in art. 153bis der provinciale wet wor den overtredingen van de verbodsbe palingen dezer verordening, alsmede het niet voldoen aan een op grond van deze verordening gestelde voorwaarde of ver strekte lastgeving gestraft met een hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of een geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Formulieren voor het aanvragen van vrijstelling zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. De aanvragen moeten wor den ingediend bij het college van burge meester en wethouders der gemeente, waarna zij worden doorgezonden aan gedeputeerde staten van Zeeland. De burgemeester voornoemd. TONEELVERENIGING D.O.V. VIERDE 100-JARIG BESTAAN De op 3 Maart 1949 te Tholen op gerichte vereniging „Door Oefening Volmaakter", die zich blijkens de oude statuten ten doel stelde de bevolking meer culturele kennis bij te brengen door het houden van voordrachten en het opvoeren van toneelstukken, vierde Vrijdagavond 25 Febr. jl. in de concert zaal van het Hof van Holland haar 100-jarig bestaan. Na opening door de wnd. voorzitter dhr. J. H. Bal, werd door de uit haar leden gevormde toneelgroep „De Rede rijkerskamer Cats", ter gelegenheid van dit jubileum een zeer humoristisch toneel stuk opgevoerd, getiteld: „Die brave meneer Pot". Het gehele stuk werd voor treffelijk gespeeld, en de spelers mochten hiervoor dan ook van het publiek een verdiend applaus in ontvangst nemen. Hierna werden verschillende felicitaties overgebracht, n.l. door de heer A. Deur- loo namens de Toneel Ver. „Ons Ge noegen", die de jubilerende Ver. een taart aanbood. De Heer M. C. Meerman feliciteerde namens de Sportver. en bood een bloemenmand aan. De Heer Amsing feliciteerde namen Dep. v. t Nut, Con cordia en Olympia, en bood de jubile rende ver. een Bloemenmand en Taart aan. Hierna sprak tot slot nog de Burge meester, waarna de Heer J. H. Bal, alle sprekers bedankte voor de geboden gelukwensen. DE ALGEMENE KLEUTERSCHOOL OFFICIEEL GEOPEND GROTE BELANGSTELLING! Maandagavond 28 Febr. werd het nieuwe houten schoolgebouw der Alg. Kleuterschool officieel geopend tijdens een daarin gehouden bijeenkomst. Vele ouders, genodigden en belangstellenden waren aanwezig. Het nieuwe gebouw was met vlaggen versierd en de zaal was stampvol, toen dhr. Liefaard, voorzitter der school zijn openingsrede begon. In korte trekken releveerde spreker de ge schiedenis van de oprichting der Alg. Kleuterschool en de strijd, waarmee men te kampen had. Nadat 25 jaar geleden de gemeentelijke bewaarschool plaats moest maken voor de U.L.O. school rijpten reeds plannen om een nieuwe bewaar- of kleuterschool te stichten. Het gelukte niet de plannen te ver wezenlijken en noch een gemeentelijke- noch een particuliere school kwam tot stand. Vorig jaar kwamen deze plannen opnieuw ter sprake, doch door omstan digheden kwam men toen niet tot op richting van een gemeentelijke kleuter school. Eenige tijd later werden twee kleuterscholen opgericht, nl. een school van kerkelijke zijde, waaraan vier kerk- groepen hun medewerking verleenden en een algemene kleuterschool van het open baar onderwijs. De laatste werd 1 Oct. 1948 opgericht en voorlopig onderge bracht in de bovenzaal van hotel Zee land. Daarna overgeplaatst naar een lokaal van de O.L.School. Inmiddels was men zover gekomen, dat men een houten dubbelwandig gebouw kon plaatsen aan het Kaaibosje. Dit gebouw is thans ge reed gekomen en wordt nu overgedragen aan het onderwijzend personeel, Mej. Ketelaars uit Bergen op Zoom en Mej. Burgers uit Tholen. Na deze openingsrede feliciteerde Mevr. Glas, Inspectrice van het Kleuter onderwijs het bestuur, onderwijzend personeel en de ouders, hartelijk met dit mooie resultaat. Zij wees op het op voedend werk van het kleuteronderwijs in het algemeen. „Kleuterschool" is in feite een verkeerde uitdrukking, aldus spreekster, omdat men bij het woord „school" denkt aan het onderwijs op de Lag. Scholen. Dat is hier niet zo. De kleuters worden opgevoed naar hun vrije wil, die echter onder goede leiding' in de juiste banen wordt geleid. Ook burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoeven wenste allen geluk met het tot stand komen van deze inrichting en dankte voor de medewerking daartoe. De voorzitter van de Nederl. Onderwijs- vereniging, dhr. Zevenbergen uit Amster dam, die ook sprak namens Volksonder wijs, wees op art. 200 van de Onder wijswet en op de houding der Regering t.a.v. het kleuteronderwijs. Dhr. Zeven bergen zei, dat de Regering zorg dient te besteden aan het onderwijs, doch het schijnt, dat het de regering meer zorgen kost, dan dat het er zorgen aan besteedt. Waar dan de Regering tekort schiet, is het initiatief van de bevolking toe te juichen, als ze de zorgen overnemen en zelf scholen bouwen. Hij wenste het bestuur geluk en hoopte dat er ook in andere gemeenten mensen gevonden worden, die tot oprichting van een kleuterschool overgaan. Dhr. Joh. Bal, secretaris, las de tele grafische gelukwensen, o.a. van de Directeur van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk werk, de heer Lijnzaad uit Middelburg. Ook werd nog het woord gevoerd, door de heer L. K. van Dijk, oud hoofd der vroegere Normaalschool te Tholen. De heer van Dijk, die reeds 25 jaren gestreden heeft voor openbaar kleuter onderwijs, verklaarde zeer gelukkig te zijn, deze avond nog te mogen beleven. Hoewel het werk door anderen is voort gezet mocht hij dus nog het genoegen smaken, dat er eindelijk in Tholen een algemene kleuterschool tot stand is ge komen. De laatste spreker was de heer Vlaming uit 'sGravenhage, de bouwer van de school. Hij sprak over de moeilijk heden om de Rijksgoedkeuring en het materiaal te krijgen. Uit ervaring wist hij te vertellen, dat honderden aanvragen binnenkomen tot het bouwen van een houten schoolgebouw, doch dat het zeer weinigen gelukt een goedkeuring van het Rijk te ontvangen. Dat Tholen dit ge daan kreeg, is z.i. te wijten aan de taaie volharding van het bestuur. Men wilde een kleuterschool en ze moest er komen. Dhr. Liefaard dankte alle sprekers en medewerkers, in het bijzonder de heer Zevenbergen voor de toezegging van wandversiering, welke laatstgenoemde had gedaan namens de N.O.V. en Volks onderwijs. In de pauze werd een consumptie aan geboden en verschillende artikelen, door de winkeliers van Tholen gratis beschik baar gesteld, verloot. GESLAAGD De heer Joh. Schot alhier slaagde te Breda voor het examen Geschiedenis, Wetskennis en Administratie in het Ziekenfonds. OPENBARE LES OP DE ALGEMENE KLEUTERSCHOOL Dinsdagmiddag 1 Maart jl. werd te Tholen in het nieuwe gebouw der Alg. Kleuterschool een openbare les gehouden, welke door vele moeders bezocht werd. Onder leiding van Mej. Ketelaars zaten de kleintjes gezellig aan de tafeltjes te spelen. Het was voor de kleuters een zo'n intens genot om met het nieuwe materiaal te spelen, dat zij liever bij de juffrouw bleven, dan met hun moeder mede te gaan. Het nieuwe gebouw be staat uit twee ruime lokalen, terwijl voor het sanitair goed gezorgd is. Bin nenkort zal er ook een speelterrein bij gemaakt worden, zodat de kinderen met goed weer volop buiten kunnen spelen. Na een tractatie aan de aanwezigen ver trokken de moeders voldaan huiswaarts. BIDDAG De algemene jaarlijkse biddag voor het gewas is door de meerderheid van de Kerkelijke bevolking bepaalt op a.s. Woensdag 9 Maart. Waar zoals blijkt in dit nummer de P.T.T., het Distri butiekantoor en andere instanties hiermede rekening houden, is het te be treuren, dat nog steeds niet in alle gemeenten en door alle gezindten gelijk tijdig deze dag wordt gehouden. Het zou toe te juichen zijn, als dit nog eens ten goede veranderde. Dat is zowel voor de genoemde diensten als de inwoners de beste oplossing. STORMSCHADE Door de Noord-Westerstorm op Dins dag 1 Maart jl. werd het water te Tho len zo hoog opgezweept, dat het in de oesterputten stroomde. Hierdoor is grote schade ontstaan aan de oesters in de putten en aan de steigers. In de gemeente werden van verschil lende woningen de pannen afgerukt, tèr- wijl ook een enkele schoorsteen sneuvelde De electriciteitsvoorziening was ook in het ongerede geraakt, zodat men zonder licht zat. JONGETJE AANGEREDEN Zaterdagmiddag 26 Febr. jl. werd op de hoek van de Vossemeersepoort en de Eendrachtsweg te Tholen het zoontje van de fam. A. Schot door een in de richting van Oud-Vossemeer rijdende auto aangereden. Met lichte inwendige kneuzingen is het ventje naar huis ge bracht. Woensdag werd het dochtertje van dhr. Engelvaart, met dat de kleine de straat overstak aangereden door de auto van de heer Oerlemans. Met de schrik en enkele schrammen kwam de kleine er goed af. GEMEEN TERA AD S VEKIEZïN GENi Op 17 Juni a.s. zal de verkiezing ge houden worden van de leden voor de gemeenteraad. N. C. L. B. Maandagavond hield de N.C.L.B., af deling Tholen, haar jaarvergadering onder voorzitterschap van Jac. Vermaas. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester wezen uit, dat er weinig groei in Tholen te bespeuren is. De heer K. Kurvink las een stuk over „Roeping en Taak". BILJART-WEDSTRIJD TholenPoortvliet P. Bervoets 75; H. Uijl 61; A. Nuiten 58; D. Uijl 75; F. v. Zandvliet 75; M. Goudszwaard 61;-J. Oerlemans 75; M. de Graaf 66.; A. Goedemond 68 en A. Kesteloo 75. Tholen won met 13 pnt. EINDLES CURSUS LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL In een der lokalen der Landbouwhuis- houdschool alhier, had Woensdag nm. jl. de eindles van de 1-jarige landbouw- hujshoudcursus plaats. Na een welkoms woord van de directrice mej. C. -Bogerd, werden de genodigden vergast op een heerlijk feestmenu, afgewisseld door enkele leuke voordrachten. Mevr. wed. W. L. Klompe de voorzitster der school commissie reikte hierna de verkregen diploma's uit. De consulent de Z.L.M. Mej. Sikkens, richtte daarna het woord tot de leerlingen en prees de kookkunst en naai- en handwerken der leerlingen, welke in het naailokaal voor bezichti ging tentoon waren gesteld. Een der leerlingen dankte namens allen de leer krachten voor hun degelijk onderwijs en bood namens alle leerlingen cadeaux aan. Al met al, was het een goed ge slaagde middag. Het diploma 1 jarige landbouwhuis- houdcursus kon worden uitgereikt aan de dames: Cor en Rie Lanooy, St. Annaland; Cor Kodde, Anna Elenbaas en Mina Keur, St. Annaland; Dien Goedegebuure, Tholen; Rina Goedegebuur, St. Anna land; Rie Hage St. Annalanda en Leny Mol St. Maartensdijk 1-jarige kookcursus: Mevr. J. v. Eg- mond-van Loenhout, Tholen; Jo Noom en Marie Noom Scherpenisse; Marie Hoek, Marie Kauffmann en Jo v. Splun- ter St. Maartensdijk. Voor de nieuwe cursus hebben zich reeds 17 cursisten aangemeld. NEGENTIG JAAR Maandag vierde de Wed. Joanna Kunst-Aarden haar 90ste verjaardag. Zij is de oudste vrouwelijke inwoner uit deze gemeente. KIEZERSLIJST De op 22 Februari in deze gemeente vastgestelde kiezerslijst bevatte 1271 ki'esgerechtigden. OUDERAVOND O.L. SCHOOL Deze werd vorige week Donderdag gehouden. De voorzitter van de Ouder commissie, dhr. Stols, opende met een welkomstwoord in het bijzonder tot bur gemeester Boogaard, weth. Geluk en dhr. J. F. Kaashoek. Het doet hem ge noegen dat er weer velen zijn opge komen, hoewel niet kan worden ontkend, dat het lokaal wel eens voller is ge weest. Na allen een prettige avond te hebben toegewenst, geeft hij de verdere leiding over aan dhr. C. J. C. Boot, h. d. school.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 2