I l I 1 Weekblad voor het Eiland Tholen en St Filipsland UIT EIGEN LAND. RaadsversSag Oud -Vosserneer. Raadsverslag Stavenisse. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG Drie tegen Drie Bijdrage voor Kerkrestauratie. Brandweermateriaal voor Botshoofd. Vergoeding Schoolbezoek. 5e Jaargang No. 16 4 Maart 1949 j#A9P- Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 12440/ Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 De jeugd ten grondeDr. Valentine's komst een verademing, speciaal voor in 'tVeld. Spaak de vaderlijke raadsman in de Benelux. -Is het einde in 't zicht. „Goed voorbeeld doet goed volgen"... het is een bekende zegswijze. Dat ook minder goede dingen worden nagevolgd, blijkt wel te Amsterdam, waar op gro tere schaal kinderen betrokken werden bij de grote-mensen-po- litiek. Nederland heeft zijn schoolstakingen gehad. Laat ons althans hopen dat deze uitwas van politieke hartstocht zich niet meer herhalen zal, hoewel dat thans allerminst zeker is. De sta king der werksters in gemeente dienst te Amsterdam, duurt voort. Om de macht op de staaksters niet te verliezen moeten door de sta kingspromotors van tijd tot tijd naar nieuwe rare, tot zéér rare propagandamiddelen worden om gezien, die men in dit geval had gevonden in bedreigingen van schoolgaande kinderen en over reding der ouders. Het succes is niet uitgebleven. Op enkele scho len verschenen er van de 250 kinderen drie. Als men dit leest, zal men ook ménen, dat de radio-zendtijd wel voor belangrijker dingen gebruikt kunnen worden, dan het verslaan van een bokswedstrijd. Als wij bijv. aan dat Amsterdamse voor val denken van Kattenburg en de Jordaan tracht de schoolsta king zich al te verplaatsen naar 't meer elite Zuid, dan menen wij dat die radio een heel andere taak heeft en zich maar moet bezinnen, of wij op een andere wijze niet opnieuw zijn vervallen in kinderexploitatie, waartegen onze grootouders zich te weer moesten stellen. Als voorlichting gevende ap paraten mogen we menen, ruimte te moeten afstaan om de „hogere politiek" begrijpelijk te maken, waar blijven wij als jong Neder land te zelfder tijd ten gronde gaat Op hetzelfde moment, dat met het vertrek van Dr. Beel. beladen met volmachten terug naar Bata via, de spanning aangaande In donesië steeg deed het hoofd der E.C.A.-Commissie voor Neder land, Dr. Valentine de spanning weer wat afnemen. Hij gaf de verzekering dat zijn terugkeer op Schiphol betekende, dat Amerika niet van plan is de Marshallhulp voor ons land stop te zetten. Dat zal speciaal minister In 't Veld, die bij het in gebruik geven van het 50.000 huis, na de oorlog ge bouwd, een officiële speech af stak, erg welkom zijn. Waar zou den de 40.000, die dit jaar nog gebouwd moeten worden, van daan moeten komen, als Amerika zijn hulp zou staken Toenemende werkloosheid baart 4 jaar na de oorlog de Regering naast vele andere, grote zorgen. En we horen het van alle kanten, dat het in naburige landen niet minder stijgend is. De kans op een chaotische toestand wordt groter en dan doet het merk waardig aan te moeten horen, dat Dr. van Royen op een pers conferentie te Ottawa verzekert, dat Nederland in Indonesië geen chaos wil achterlaten, die tot communisme zou leiden. Inmid dels deelde de Commissie voor Indonesië der V.N. aan de Vei ligheidsraad mede, dat Neder land voornemens is om lang voor de vastgestelde datum de souve- reiniteit aan de Ned.-Indonesi sche Unie over te dragen. Hoe wel Dr. Beel thans met grote voortvarendheid te werk gaat en j. Zaterdag jl. de V.N.-Commissie uitnodigde aan de Ronde-Tafel- Conferentie op 12 Maart e.k. deel te nemen, zijn we er nog lang niet. Deze Commissie, die de Veiligheidsraad een rapport deed toekomen, waarin werd medege deeld, dat beide „partijen" zich niet aan de V.N.-resolutie heb ben gehouden, iets wat volgens het rapport vrnl. aan Nederland is te wijten, zal nu aan haar op drachtgever toestemming vragen om de „tegenvoorstel-conferen tie van Nederland" bij te mogen wonen. De Indonesiërs zijn in middels nog niet overtuigd van onze goede trouw. Daar zijn nog al grotere stappen voor nodig. Voorlopig houden invloedrijke figuren als Mohamed Rum en de premier van Oost-Indonesië zich nog krampachtig vast aan de be sluiten der V.R., waarvan zij de voorgenomen stappen van Den Haag een doorkruising noemen. De regering blijkt nog steeds het optimisme te koestern, dat de republikeinse leiders tenslotte toch tot medewerking aan de fe derale regering als gelijkberech tigd partner bereid zullen zijn. Daaruit volgde het teruggeven van de bewegingsvrijheid. Van politieke gevangenen kan men nu eenmaal niet verwachten, dat zij bereid zullen zijn zich vrijwil lig tot medewerking bereid te verklaren. Is het regerings-opti- misme gerechtvaardigd Dit zal dan binnen 14 dagen moeten blij ken, daar de conferentie 12 Maart reeds begint. En de Re gering is schijnbaar voornemens toch door te zetten, al moet het dan zonder de Republiek. Gaat door het een en ander het Indo nesische drama zijn einde nade ren Met grote vreze hebben we te vrezen, dat de Ronde Tafel conferentie niet het gewenste succes zal hebben. Al bij voor baat is de hoop daarop gekelderd. Ook wagen we het te betwijfe len of de Veiligheidsraad een eventuele oplossing aan de hand gedaan door de Nederlandse „sateliet-staten" zal aanvaarden. En daarom is het voor de zo veelste maal... afwachten. Donderdag 24 Februari j.I. kwam de gemeenteraad te Oud-Vossemeer in openbare vergadering bijeen des nam. om 7.30 uur. Voorzitter: Mr. J. J. Ver- sluys, secr. dhr. v. d. Ploeg. Afwezig dhr. Aarnoudse. Na opening en voorlezing der notu len volgen de ingekomen stukken, t.w.: Van Ged. St. betreffende het voor stel Goes om een vaste gratificatie vast te stellen voor jubilea van ambtenaren, ook van de Warenwet. Niemand be zwaar. Van dhr. v. d. Stel dat hij zijn her benoeming als lid van het Wezen Arm bestuur aanneemt. Idem van dhr. P. W. A. Mees. Van dokter Renes dat hij zijn benoe ming als lid van het Fonds Huize Kat- tendijke aanvaart. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. De pensioengrondslag van de Bur gemeester wordt met ingang van 1 Oct. 1947 opnieuw vastgesteld. Gevraagd wordt de mening van de Raad door Ged. St. over de nieuwe salarisregeling secretarissen. Hierbij zijn de gemeenten in 10 klassen gedeeld. B. en W. kunnen hiermee accoord gaan, behoudens de regeling voor de cumulatie-betrekking burgemeester-secre taris. In dat geval wordt de helft van het salaris als secretaris afgetrokken, terwijl betrokkene alleen maar de perio dieke verhogingen als burgemeester krijgt, niet als secretaris. Dit laatste lijkt het college onbillijk, daar men bij meerdere dienstjaren een aanvangssala ris houdt. Voorgesteld wordt deze me ning aan G. S. kenbaar te maken, waar tegen niemand bezwaar heeft. Voor de uitgaven scheidingshek R. K. Par. School wordt voorgesteld een geld lening aan te gaan bij de Bank van Ned. Gem. ad f2150.a 2J4 de goedkoopste aanbieding. Niemand be zwaar. Punt 5 is bespreking van een schrij ven van Ged. Staten, waarin gevraagd wordt om f0.10 per inwoner als sub sidiëring Stichting Zeeland voor Maat schappelijk- en Cultureel werk en het Economisch Instituut. De voorzitter zegt dat dit al eerder in B. en W. is besproken en er toen geen gevolg aan is gegeven. Een tweede verzoek is nu binnengekomen, waarin o.a. het verrichte werk door genoemde instantie wordt opgesomd. Ook het E.T.I. is nu op dreef. De voorzitter wil in deze graag de mening van de Raad horen. Weth. Dane zegt dat de Provincie voor deze instantie dus f 200,vraagt en daarnaast wordt in een schrijven van de Ver. van B. S. en O. aangedron gen opdracht te geven een streekplan te laten maken door de E.T.I., wat ook weer f 100.kost. Dit schrijven wordt daarop door de burgemeester voorge lezen. Hierin wordt door genoemde ver eniging gewezen op de toenemende werk loosheid en het nut tijdig een streekplan voor event, industrie klaar te hebben. Geadviseerd wordt dit streekplan te laten maken. Weth. Dane gaat daarop verder en is van mening, dat deze instanties ook het streekplan zouden moeten vervaar digen, als men de f0.10 per inwoner geeft. Wat heeft dat anders voor nut? Men kan net zo goed alleen f 100. betalen voor het te maken streekplan. De voorzitter wijst er op, dat juist door de algemene bijdrage de kosten voor het streekplan lager zijn. Deze or ganisaties moeten in stand worden ge houden èn door de algemene bijdrage èn door betaling van de opdrachten. Z.i. is dat billijk, daar anders een gemeente die geen opdrachten geeft, hetzelfde be taalt als de gemeente voor wie het E.T.I. geregeld werkt. Weth. Dane kan dit niet inzien, al zal hij zijn stem niet onthouden, wan neer de kans wordt geboden de werk loosheid te bestrijden, ondanks dat hij zich hieromtrent weinig illusies maakt. Toch meende hij, dat men met f 100. of enkel de f 200.'zou moeten kun nen volstaan. Dhr. v. Gorsel stelt er zich ook niet veel van voor, maar acht het niet ver antwoordt hierop niet in te gaan Dhr. Mees merkt op dat er ook met Industrie werkloosheid kan zijn. Kijk maar naar België. Bovendien: welke industrie zal hier ooit worden geves tigd Dhr. v. d. Klooster meent dat men noch buiten het een noch buiten het ander kan en adviseert aan beide aan vragen te voldoen. Hij stelt dan de vraag of de Stichting Zeeland ook voor Oud-Vossemeer werkt. Hij meent dat er op het eiland ook nog wel werkobjecten zijn. Weth. van Driel zegt, dat het hard nodig is, dat er iets gedaan wordt, zeker voor de toekomst. Weth. Dane wil het ook wel voor een jaar proberen, waar toe z.h.s. wordt besloten. De instructie voor de geneeskundige belast met de Armenpractijk wordt op verzoek van dokter Renes, die zijn be noeming als zodanig heeft aangenomen, enigszins gewijzigd, waartegen geen be zwaren zijn. Eveneens de Algemene Politieveror dening in verband met de klachten in vorige raadsvergadering over de riole ringen, waarin allerlei vuil wordt ge gooid. In Art. 123 wordt een 2e lid op genomen, waarin het verbod vermeld is, terwijl art. 124 komt te vervallen. Dhr. v. d. Klooster merkt in dit verband op, dat er enige rioolputten zijn zonder rooster. Dat heeft reeds de aandacht van het dag. bestuur. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten brandweermateriaal aan te schaf fen voor Botshoofd, dat door de inun datie is vernield. Men zal 5 rol 2 duims slang aankopen, waardoor in de be hoefte is voorzien. Niemand bezwaar. Besloten wordt dhr. Ant. Roggeband 3 van de bruto-opbrengst vermake lijkheidsbelasting te geven voor controle daarop. Dhr. Moerland, die het niet eens was met een genomen beslissing, vraagt ont slag uit de advies-commissie woonruimte. Thans zijn er 2 vacatures. In de plaats van dhr. Moerland wordt dhr. A. Aar noudse benoemd. In de tweede vacature dhr. Joh. Nuts uit een voordracht tus sen hem en dr. Fr. Verhees. Besloten wordt voortaan f 3.presentiegeld per verg. toe te kennen. Daarna wordt het verzoek behandeld van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk die om subsidie vraagt in de res tauratiekosten van deze kerk, welke op de Monumentenlijst staat. Het voorstel van B. en W. is f 700. bij te dragen. De voorzitter leest het desbetreffend verzoek en een schrijven van de Min. van Kunsten en Weten schappen, waarin, evenals door Ged. St. wordt medegedeeld, dat de gemeente niet verplicht is bij te dragen, maar waarin dat wel wordt aangeraden. De taak van de Overheid is mede te wer ken aan onderhoud Monumentenzorg. De Minister is van mening dat het pl. belang daartoe alle aanleiding geeft. De Prov. zal ook subsidie geven, de /kerk zelf 30% of f2100.De totale kos ten worden geraamd op f 7000.De voorzitter wijst er op, dat men het hier niet moet zien als herstel van een Kerk gebouw, maar van een Monument. Z.h.st. wordt hiertoe besloten. Punt 13 is: Verzoeken om tegemoet- ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer Dr. H. Menger, St. Filipsland köming art. 13 L.O.wet 1920. De voor zitter zegt dat deze gehele zaak nogmaals is onderzocht en uiteindelijk de volgende regeling wordt voorgesteld: Voor aan vragers buiten de kom van Oud-Vosse meer voor de scholen in Oud-Vossemeer: 12.50 per jaar. Voor bezoek van de U.L.O. te Tholen 25.Voor die te Bergen op Zoom en de Ambachtsschool 40.Dit voor de normale gevallen. E. en a. is berekend op ongeveer een halfjaar per fiets en een halfjaar met de bus. Men moet er rekening mee hou den, dat het een tegemoetkoming is en geen algehele vergoeding. Voor de H.B.S. geldt een afzonderlijke regeling. Dhr. v. d. Klooster vraagt of het zo ongeveer overeen komt met 1 ct de km De voorzitter zegt, dat dit aan de hoge kant was. Dhr. Ista vindt het bedrag voor hen die naar Oud-Vossemeer moeten komen in verhouding tot Tholen te laag. Men kan dan ook gewoonlijk niet met de bus. De voorzitter zegt, dat dit bedrag altijd is gegeven. Voor vergoeding H.B.S. zal geen al gemene regeling gemaakt worden. Men eist daarvoor zoveel gegevens, zodat het beter is ieder geval afzonderlijk te be kijken en de gewenste gegevens daarvoor aan de ouders te vragen. In elk geval willen B. en W. de bepaling, dat een bewijs van het schoolhoofd dient te worden overlegd, dat de leerling in staat is het Hoger onderwijs te volgen. Een bepaald bedrag kan voor de H.B.S. niet worden uitgetrokken, daar er geen alge mene regeling voor is. Tegen bovenstaande wordt door de Raad geen bezwaar meer gemaakt. Twee aanvragers, nl. de heren A. v. Poortvliet en W. A. den Engelsman zal een ver goeding worden toegekend. Volgens art. 55bis L.O.wet 1920 wordt het bedrag per leerling voor het Openbaar Onderwijs vastgesteld op 21.42. Voor het Bijz. onderwijs volgens art. 103 een voorschot van 1830.42 voor de School m. d. Bijbel (842/.-i leerl.) en voor de R.K. school 2120.58 (90 leerl.) Rondvraag. Dhr. v. d. Klooster vraagt naar het resultaat vani het reinigen der riolering in de Buurt. De voorzitter zegt, dat ze zijn doorgetrokken tot het punt waar ze momenteel zijn. Daar liggen de buizen 20 cm te hoog, zodat men ze over 100 meter moet uitgraven en dieper leggen. Het totaal geeft een bevredigend resultaat. Ook de zijtakken zullen wor den gecontroleerd. Dhr. Mees vraagt of de riolering zal worden doorgetrokken tot de andere sloot in de Koentjesweg. De voorzitter antwoordt, dat dit niet de bedoeling is, daar deze zeer slecht met de andere corresponderen, volgens de districts opzichter. Wel zullen enige mensen daar de buizen dieper moeten leggen. Andere maatregelen maken te hoge onkosten. Daarna wordt overgegaan in besloten zitting. Vrijdag 25 Febr. jl. kwam de Ge meenteraad te Stavenisse in Openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester L. A. Verburg. Af wezig dhr. Stoutjesdijk. De, voorzitter zegt, dat het de eerste maal is dat in 1949 wordt vergaderd, waarom hij allen een gezegend jaar toewenst. Hij hoopt dat God hen nabij mag zijn in persoonlijk-, gezins- en ambtelijk leven, ook bij het werk voor de gemeente. Het verheugt de voorzitter, dat dhr. Leune weer hersteld is en deze vergadering weer bijwoont. Terugblikkend op het afgelopen jaar, zegt spr., dat hij voor verschillende vraagstukken een beroep op de Raad moest doen en het verheugt hem, dat bij Contributie-aanvrage bij subsidie aan Oranje- Vereniging. bij voorstel Straatbelasting allen naar vermogen hun krachten in dienst der gemeente hebben aangewend en in goede samenwerking de belangen behartigd. Belangrijke besluiten werden genomen, als de bouw van een nieuw lijkenhuisje, aankoop nieuwe brandspuit, verkabeling groot gedeelte straatverlichting, vaststel ling uitbreidingsplan en de bouw van een semi-permanente school voor lager onderwijs. Niet alleen voor het heden, maar voor de toekomst zijn deze be sluiten genomen. Regering betekent vooruitzien, wat een grote verantwoor delijkheid meebrengt. Spr. vertrouwt evenwel, dat deze be sluiten zullen medewerken tot een grotere bloei dezer gemeente.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1