r JAN O VEREEN KAM Avonturen van een Drietal een lustrum. SPORTHOEKJE VOOR DE LANDBOUW DISTRIBUTIEDIENST BONNENLIJST PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS SPIERINKJES A VEILIG VOORZICHTIG GOEDKOOP ADVERTENTIES 1 Sportvereniging W. H.S. op Woensdag 2 Maart om half acht bij F. Rijnberg. Opkomst gewenst. Scherpenisse, Oud-Vossemeer, St. Anna- land en Poortvliet werd door hen een avond gegeven, waarvan de netto-op brengst de militairen in Indië uit deze gemeenten ten goede komt. Geheel be langeloos is er door deze groep veel tijd besteed aan de repetities en geheel gratis houden ze genoemde bijeenkomsten. Zo- j ver het ons thans bekend is, was er steeds een goede belangstelling en de verloting, waarvoor de prijzen door de zakenmensen gratis beschikbaar worden gesteld, is overal een succes. Daardoor is het mogelijk de hoge onkosten te be strijden die aan het sturen van 'n pakket naar Indië zijn verbonden. De militairen uit genoemde gemeenten kunnen er in elk geval op rekenen dat ze een pakket tegemoet kunnen zien en dit voornamelijk dank zij d^ activiteit van de ploeg uit Scherpenisse, waaraan ook een 'echtpaar van St. Annaland meewerkt. De gemeen ten Oud-Vossemeer en St. Annaland leverden bijv. een netto-opbrengst van ongeveer 250.zodat een aardig pak ket kan worden verzonden. Het programma dat door de Toneel groep en de Majoha's wordt geboden is ook aantrekkelijk genoeg wanneer men niet zou gaan om hun werk te steunen. Nochtans is het daarom te doen. En ze hebben de nodige steun. Ongetwijfeld vertolk ik de gevoelens van de militairen, die door dit werk een verrassing worden bezorgd, wanneer ik alle medewerkers langs deze weg harte lijk dank zeg voor de vele moeite die ze hiervoor getroosten. Inderdaad, die lui leven mee VERJAARDAGSGROETEN Anth. Jeroense Ziekenverpleger No. 280304637 Ost Cie Carriers Pel. 412 Bataljon Pr. Irene Batavia. Lieve Thonie, Hartelijk gefeliciteerd met je 21ste geboortedag door je Ouders Broers en Zus, verdere familie en je verloofde Corrie. Poortvliet, 24 Febr. '49. DE VOETBALCOMPETITIE We zijn de liefhebbers uitslagen schul- die van twee weken. Ook dit keer moe ten we kort zijn. Gespeeld is: DinteloordKogelvangers 81 VrederustSmerdiek 13 NoordschansTholense Boys 41 (gestaakt) WHSChrislandia 20 (gestaakt). Beide wedstrijden moeten waarschijn lijk worden overgespeeld. Tholense Boys kreeg Zaterdag Smer diek te pakken en won met 63 op het Smerdiekse veld. Vrederust liet Chrislandia de onderste plaats en won met 31. Afdeling B: Chrislandia 2Smerdiek 2: 13 Dinteloord 2 Smerdiek: 60 DE VERWACHTING Tholense Boys krijgt WHS op bezoek en zal zeker zijn uiterste best doen boven Smerdiek te komen. WHS zal al het mogelijke doen nummer drie te blijven op de ranglijst, zodat een spannende wedstrijd verwacht mag worden. Op papier heeft WHS de meeste kans. Lei ding Van Treyen. Kogelvangers zal Vrederust de das om doen. Scheidsrechter W. Martens. Dinteloord zal nog meer boven de andere gaan uitsteken door Zaterdag van Chrislandia te winnen. Leiding Van Wezen. Afdeling B; WHS 2 zal een poging doen Dintel oord 2 te kloppen, maar we geloven niet dat dit lukt. SLORDIGHEID KOST GELD Het is merkwaardig, dat de boeren, die in het algemeen toch zuinig zijn, in sommige opzichten het geld eenvoudig verkwisten. Dit geldt ook voor de klei nere landbouwers. En dat gebeurt in velerlei vormen (verwaarlozing van machines, slordige bewaring van mest, niet zorgvuldig inkuilen, enz.) en o.a. ook door onverschillig om te gaan met kunstmestzakken. Deze zakken kosten, zo schrijft ons de Stichting voor de Landbouw, op het ogenblik f 1.63, ter wijl zij voor de oorlog maar een kwartje waard waren. Niettemin komt 50 van de zakken beschadigd van de boerderijen terug en 10% is zelfs volkomen onbruikbaar geworden. Dik wijls neemt men niet de moeite om het touwtje los te tornen, doch men snijdt de zakken eenvoudig met een mes open. Heel veel komt het voor, dat men de zakken ergens buiten laat liggen, waar door ze in korte tijd volkomen verloren gaan. De schade, die de landbouw daar door aan zichzelf veroorzaakt, wordt bij de tegenwoordige prijzen, berekend op 2 tot 3 millioen gulden. Bovendien wordt de zakkenpositie daardoor steeds krap per, want de aanvoer van jute, een Brits-Indisch product, .is heel krap. Zou men door tekort aan jute alle kunstmest in papieren zakken moeten verpakken, dan zou dit een prijsstijging van 20 cent per 100 kg kunstmest veroorzaken. Laat men daarom alle voorraden kunst mest zorgvuldig op een droge plaats op slaan en ze niet te lang in opslag hou den. De lege zakken moeten onmiddel lijk na het gebruik worden uitgeklopt, uitgespoeld en gedroogd. STEMMEN VAN LEZERS. DE TURFHANDEL OP HET EILAND Zeg buurvrouw, weet je het al Ze zitten nu toch in de val Die bonafide turfverkopers, Of noem ze desgewenst „afstropers". Ze hebben ons al zo lang afgezet, Dat het nu uit- is met de pret. Met ons zegt nu menig mens: „Gelukkigdat was volgens wens. Ze hebben zich al wat vejriikt. Als men dat nu eens goi ekijiu Het kon ook best vqor ht vat atlnder, Ze hebben daarvan nog rea bloder En de turf komt nu voo ':ae- Voor de prijzen die er voor staan. Anders breekt het hun zuur op En halen ze een dubbele strop Die prijzen zijn toch immers goed, Omdat onze regering dat doet. Dat denken wij de consumenten. En nu zij de distribuënten. Laat ik het namens hen eens zeggen, Dat in het kort eens uit gaan leggen. Door die turf te verkopen Zijn wij er allen tussen gelopen. Wij zitten er door in de boot Terwijl we hielpen uit de nood. Zoals de prijzen werkelijk zijn, Kan niemand het, 't zij groot of klein, Er enig winstje nog van boeken Dat mag een ieder onderzoeken. Ze kosten ons zelf dat is gewis Meer dan de gestelde verkoopsprijs is. We moesten er dus op toe gaan geven, Daar kunnen ook wij thans niet van leven. Daardoor moesten wij de prijs verhogen We hebben daar niemand mee bedrogen. Het was beslist een eerlijke winst We schamen ons dan ook niet het minst. En het ergste komt van achteraan Want met de turf is het nu gedaan. We krijgen nu weer een hele hoop Van die ruwe bruinkolen te koop Dat zal velen tegenvallen We kennen dat goedje immers allen. Voor ons is dat heus geen bezwaar Wij staan als voorheen weer voor U klaar, Wij zijn er zelfs nog beter mee, Over die winst zijn wij tevree Ik hoop dat het ieder duidelijk is Zo is de werkelijkheid gewis. Tenslotte nog hartelijk dank gericht Voor het plaatsen van dit gedicht. Aan de Redactie van de courant Die het verspreidt door het Thoolse land. C. de Th. OPGEPAST BONKAARTEN AFHALEN A.s. week worden de bonkaarten 905 en textielkaarten 905 uitgereikt. Te Poortvliet: Maandag 28 Februari. Te Oud-Vossemeer: Dinsdag 1 Maart. Te St. Annaland: Woensdag 2 Maart. Te St. Maartensdijk: Donderdag 3 Maart. Te Stavenisse: Vrijdag 4 Maart. voor het tijdvak van 27 Februari t.e.m. 12 Maart 1949 Bonnen voor vlees 021, 023 Vlees 100 gram vlees 022 Vlees 200 gram vlees Alle bonkaarten 903 025 Algemeen 250 gram boter of margarine of vet Bonkaarten KA, ICB 903 026 Algemeen 500 gram boter of margarine of vet 027 Algemeen 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas 028 Algemeen 125 gram koffie 032 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas *008 Algemeen (reeds aangewezen) 500 gram sinaasappelen Bonkaarten KD 903 034 Algemeen 250 gram boter of margarine of vet 035 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas *016 Algemeen (reeds aangewezen) 1 kg sinaasappelen Tabaks- en Diversenkaarte» OA, v 'C 903 64, 66 Tabaf antsc-ecea slp? retten jf kerftabak .utaarfefl ZA, ZB, ZC. STL, MD, MP HH 903 (Lijz. arbeid, a.s. moeders zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook F. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Febr. worden gebruikt. De reeds aangewezen bonnen 008 Algemeen (500 gram sinaasappelen) en 016 Algemeen (1 kg sinaasappelen) moe ten uiterlijk op 26 Februari a.s. bij de handelaar worden ingeleverd. De oude tabaks-, versnaperingen- en diversen kaarten QA, QB en QC 901 kunnen vernietigd worden, evenals de bonnen 004, 009, 010, 011, 013, 017, 018 en 019 Algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen. Zorfdag 27 Februari THOLEN Ned. Herv. Gemeente vm. 10 uur Ds. B. G. A. v. d. V/iel Heilig Avondmaal nm. 3 uur Ds. B. G. A. v. d. V/iel Nabetrachting Gereformeerde Kerk 10 en 3 uur Ds. A. G. v. d. Stoel, uit Bergen op Zoom Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6.30 Leesdienst Zaterdag 26 Febr. av. 7.30 uur. Ds. Mallan uit Bruinisse Chr. Gereformeerde Kerk 10, 2.30 en 6.30 Leesdienst Maandag 28 Febr. av. 7.30 uur Ds. Gelijnse uit Hilversum Ned Prot Bond av. 5 uur Ds. J. N. v. d. Heijden OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente vm. 10 uur Ds. S. G. J. Goverts, van Katwijk a.d. Rijn Kees wees me dezer dagen op een lustrum. Een herdenking van minder prettige aard, alhoewel de herden king hoeft niet onplezierig te zijn. Het feit dat herdacht wordt, was dat wel. Het is zo om en nabij vijf jaar geleden, dat een mare door ons eiland ging, een gerucht dat spoedig een officieel karakter kreeg en de gehele bevolking in een zo danige opschudding bracht, als tevoren nimmer was gekend. Het dreigende bevel: evacueren. Dat ieder voor zich die tijd nog even in herinnering roepe. Immers, niet lang, nadat genoemd bericht offici eel werd, trok de mannelijke, soms ook de vrouwelijke bevolking er op uit. Per fiets, per bus, per auto, zover die er nog waren, ging men op verkenning. Rijk en arm, jong en oud, alles was in de weer. De post kreeg plotseling een lawine van brieven te verwerken. Men herinnerde zich familie, kennis, vriend tot de meest onbekende achterneef toe. Als ze maar buiten het eiland woonden. En met het bus-, auto- of fietsretourtje, met de kerende post, werden 'overwel digende teleurstellingen geincasseerd of de voor dat moment verlossende tijdin gen van „we hebben iets" meegebracht. Dan had men geen tijd meer om te denken. Er moest zo ontzettend veel ge beuren. En alles moest mee. Slaap werd er weinig gekend. En het uur brak spoedig aan, dat mens en dier naar zijn nieuwe bestemming trok. En de oude vertrouwde grond bewaarde de herinne ring aan die laatste minuten, minuten van gebed of vloek of traan of haat. Weemoedig staarde het oude vrouwtje boven op een hooggeladen kar naar het nm. 2.30 uur Ds. S. G. Goverts, van Katwijk a.d. Rijn Collecte Doveninstallatie Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Sap, em. pred. te 's Gravenhage Chr. Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Leesdienst av. 7 uur Ds. van Leeuwen Dinsdag 1 Maart av. 7 uur Ds. van Leeuwen ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente vm. 10 uur Ds. Kraaij nm. 2.30 uur Ds. Kraaij Bed. H. Doop In beide diensten collecte voor het ziekenfonds Gereformeerde Gemeente 9.30 2 en 6 uur Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente vm. 10 uur Ds. de Lint - Bed. H. Avondmaal nm. 6 uur Ds. H. Kraaij Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres - H. Doop Oud-Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Rehoboth av. 7 uur Ds. Emous uit Hillegersberg SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente vm. 10 uur leesdienst nm. 2.30 uur Ds. Kooreman Bed. H. Doop Woensdag 2 Maart (biddag) 3 x Ds. Kooreman Gereformeerde Gemeente 10, 2 en 6 uur Leesdienst Woensdag 2 Maart 10, 2 en 6 uur Ds. de Blois uit Rotterdam POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente vm. Ds. Kooreman nm. leesdienst Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Ds. Mallan uit Bruinisse Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Lanning uit Fijnaart ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente vm. 10 uur leesdienst nm. 2.30 uur Ds. de Lint Bevestiging van lidmaten Collecte voor het Studiefonds Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. de Reuver van Terneuzen Gereformeerde Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst POORTVLIET Ds. D. J. Dorsman uit Schelluinen bedankte voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet De predikbeurt van Ds. Dorsman is niet zoals in de Kerkbode staat aan gegeven op 30 Maart, maar Donderdag 3 Maart a.s. SCHERPENISSE De heer J. W. Kersten, cand. te Rot terdam, bedankte voor het beroep bij de Geref. Gemeente alhier. Uit voorraad te leveren: Van Friese klei: Eersteling - Eigen heimer - Bintje - Alfa 28/35 en 35/45 mm. J. K. Poot Scher penisse vertrouwde huisje, dat ze achterliet. Zuchtend trok de boer voor het laatst langs z'n akkers. Achter de hooggeladen wagens loeiden de koeien. De poes aar zelde tussen de vertrekkende mensen en het knusse hoekje, waar de Jcachel had gestaan. Tot ze voor de zekerheid ook maar in een mandje werd gesloten en meegevoerd naar het evacuatieoord. Het resultaat van Tholens' vruchtbaarheid lag op de boordevolle wagens, de tot in elk hoekje benutte vrachtauto of in het ruim van het schip. Inderdaad, dat ieder die tijd nog even in herinnering roepe. En thans met dankbaarheid de oude vertrouwde plekjes weer bekijkt, misschien met wat „schubbetjes" nog aan de muren, met nog een rotte plank in de vloer, met een nog in de grondverf staande kamer maar toch de oude vertrouwde hoekjes. Dankbaar, ondanks de zorgelijke tijden, ondanks menig be lastingpapiertje, ondanks de lage uien- prijs, ondanks de mindere omzet in de winkel. En zoals Kees het zei: „Dank baar aan hen, die ons liefderijk hebben opgenomen." Dan kunnen we zeker onze buurprovincie Brabant niet vergeten. Hoevelen zijn daar door mensen van geheel andere godsdienstige gezindheid niet liefderijk opgenomen In die tijd werd de mensenkennis verrijkt. Hechte vriendschap werd gevonden, waar het niet was verwacht. Grote teleurstellingen, waar op medeleven was gehoopt. Een lustrum... de evacuatie-herden king. Dat ons eiland zo'n gebeurtenis nimmer meer beschoren moge zijn wenst Jan. III U kunt het vervelend vinden lezers, maar omdathet zo belangrijk is, moet ik het nog eens herhalen: Wat voor soort voertuigen wordt tot snelverkeer gerekend: Auto, Motorrijwiel, tram Langzaam verkeer: Rijwiel, bakfiets, paard en wagen, handwagen De wegen worden verdeeld in twee soorten: 1 e. Hoofdverkeerswegen 2e. Gewone wegen Hoofdverkeerswegen zijn aangeduid door plaatsing van een vierkant bord, aan de beginpunten, witte rand, oranje veld. Langs de hoofdverkeerswegen hebben de hectómeterpaaltjes een oranje boveneind. Het verkeer op de hoofdverkeersweg gaat altijd voor, behalve als van de gewone weg komen, de Politie, een militaire colonne, een processie, begra fenis en een brandweerauto op weg naar een brand. Op gewone wegen gaat rechts voor, maar snelverkeer gaat voor langzaam verkeer. Op gewone wegen gaat ook altijd voor: Politie, brandweer naar een brand, enz. Als verharde weg en niet verharde weg samenkomen, dan geldt de verharde weg als hoofdverkeersweg, maar borden staan er niet. Daar moet men zelf op letten. Weer tot de volgende keer zegt, Jan Steeds te bekomenAanmaak- turf en harde turf bij W. Keur, Brandstoffenhandel. St. Annaland. Te Koop: volbloed drachtige zeug. Rekening 7 April bij G. A. de Hond, Tholen. Vermist: lichtbruin hondje (m.) lange staart, witte voetjes. A. J. Liefaard, Hoogstraat 54, Tholen. Uit voorraad te leveren: BI. eigh. A, Gele eigh. A en B, Doré A, Alpha A, Neerlander A, Koop- mans BI- A en AB. Prijzen op aanvrage. D. v. Houdt, Tel. 12, Scherpenisse. Te Koop: een rond breimachine „Wikuna", in prima staat en geh. compl. voor elk aannemelijk bod. Wegens overcompleet. Adres Joh. Vroegop, Putterweg 13, Er- melo. ST. ANNALAND Algemene Vergadering NOG AF TE GEVEN: Witte Legh. br. '48 a. en t. de leg f 6:50. Andere rassen br. '48 a. en t. de leg f 7.50. N.H. Blau wen 4 mnd. f6.Witte Legh. br. '47 f 5.Khaki Campb. en andere ras-eenden 7 mnd. f 4.50 p. stuk. ERK. PLUIMVEEH. (No. 1101) Mulderslaan 12, Veenendaal 65. „Zo kleine verraders," sprak de priester. „Heb ben we jullie daarom vrij gelaten om ons zo te be handelen. Daarvoor zul je boeten." Frank probeerde uit te leggen hoe alles gebeurd was, maar de hoofd man wilde niet luisteren. Ze moesten opstaan en terstond de Indianen volgen. Langs de ladder klommen ze omlaag, een tiental ■dwergen volgde gehoorzaam, en voort ging het, terug naar het Indianenland. 66. Het werd een treurige tocht. De handen waren gebonden en ze konden moeilijk lopen. Tegen de avond waren ze weer aan de voet van het gebergte, en hier werd op een open plek in de rotsen gekam peerd. De dwergen verdwenen, en na een sober maal ging men rusten. Een der Indianen hield de wacht. Over vermoeid vielen ze allen in slaap. Midden in de nacht werd Frank wakker. Hij zag de opperpriester in eigen persoon op wacht staan. Scherp keek deze om zich heen. Maar hij merkte niet dat een gedaante nader sloop. Plotseling voelde Frank dat de tou wen, waarmee hij gebonden was, voorzichtig werden doorgesneden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 3