Weekblad voor het Eiland Tholencn St. Filipsland Uit eiqen lanö öemocRatisch polen. Raadsverslag St. FILIPSLAND (polska óemocpaticzna). RAADSVERGADERING POORTVLIET. 6R is noq hoop. qeöRaaf in öe kameR öeeö een wankel kaBinet niet vallen. „PRaatjes vullen geen gaatjes" in öen haag Bewezen. ZONDAGSDIENST ARTSEN GEEN straatbeEasting en GEEN andere Brandspuit 5e Jaargang No. 15 25 Februari 1949 Uitgevers Firma C. Dïeleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per A, t A 1A Redactie Kerkdag A473 St. Aaaaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1 25 Advertent,e„ 0.10 per „dl,„eter - 2.00 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telel. 57-Giro 12440/ Prijs per nummer 8 cent Spicnn jes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen ,,Wij zijn geen mensen van veel woorden, maar als we kun nen helpen,- dan doen we het." Het was een eenvoudige arbei dersvrouw in een onzer gemeen ten die daarmee een snel en af doend, instemmend antwoord gaf op een bijzondere vraag. Een vraag die verband hield met verwaarloosde kinderen en de daarvoor te houden collecte. Dit kort, maar krachtig antwoord, vergelijken we met de prestaties, die de vertegenwoordigers van ons volk de afgelopen week de monstreerden. Uren en dagen, zelfs nachten, zijn volgepraat door de sprekers van iedere in Den Haag maar aanwezige overtuiging. Minister Van Maarseveen kondigde met duidelijk te consta teren voldoening aan, dat het nerveuze gedraaf door de Kamer van een haastig vertrekkende Sassen en een binnenstormende dr. Beel het zo wankele kabinet niet in elkaar had doen storten. „Volledige overeenstemming tus sen Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië en Re gering is bereikt." De plaatsvervangende minis ter van Overzeese Gebiedsdelen meende blijkbaar dat de Kamer met het aanhoren van deze ver klaring, reeds zo veel energie had verbruikt, dat de zitting een half uur werd verdaagd. Dat halve uur was misschien ook nodig om het vuurtje van de lont bij het kruit te brengen en de sluizen van welsprekendheid te doen springen I Oef, wat is er gesproken Ieder detail der Indonesische kwestie werd met een spring vloed van woorden overstroomd, totdat de vaak woeste golven te pletter sloegen tegen een met 76 tegen 15 stemmen verworpen motie van wantrouwen de eerste sinds 1939. Resultaat Niet aanwijs baar", zou de rechter zeggen. Het enig aanwijsbare resultaat van deze springvloed is een rege ring, die achter militaire vorde ringen in Indonesië aanhuppelt, als een roeiboot achter een rijn aak. Neen, voor het vinden van een eertijds zo typisch Nederlandse deugd: weinig praten, veel doen, moeten wij het oog niet meer richten op de zalen waar de Ka mers bijeen zijn, maar naar de kamer van een arbeiderswoning, waar een eenvoudige vrouw zich bereid verklaart, een offer te brengen voor een mens in nood. Daarom meenden wij ons ver antwoord met dit merkwaardig Overzicht-begin. Het zou wel eens kunnen zijn, dat Nederland van onderop en opnieuw zal moe ten bouwen. Als wij het zó be zien, is er tóch geen reden tot wanhoop. Mogelijk is het getal zeewaardigen onder ons nog groot genoeg om een zeewaardig schip van staat in de vaart te kunnen brengen. Moge een nog steeds niet ge sloten onderzoek over het inci dent op Banka ons ook ontmoe digen, is er al reden te over tot bezorgdheid, als wij horen, hoe het parlement van West-Java en eén vertegenwoordiger van Oost- Java over ons Indonesië-,.beleid" denken, nóg is er hoop. Opnieuw is Nederland be nieuwdnu naar wat Dr. Beel in Batavia te vertellen heeft. Opnieuwsinds 1945, telkens weer. En de donkerheid duurt voort. Daarin wierp deze week alleen duizenden jongeren in Amster dam en Maastricht bijeengeko men, een bundel van licht, licht op het duistere pad dat door Ne derland gaat, door hun fris getui gen tegen het onrecht in Honga rije. Nederland worde zich bewust. De tijd dringt en laat geen uit stel (Slot) Arm te zijn is erg. Erger is, wanneer men zijn vrijheid kwijt is. Kan het erger wanneer een land onderdrukt wordt en daarbij nog doodarm is. Meestal vloeit uit het eerste het laatste voort. Dat is Polen, het democratisch Polen waar de hamer en sikkel de vrijheid aan banden heeft gelegd en de Staat zorgt, dat haar onderdanen in grote armoede leven met slechts een zeer kleine groep beter gesitueerden; personen die bij de hamer en sikkel zweren. Het Poolse gezin is gemiddeld niet groter dan in Nederland. Men rekent het op 4 personen gemiddeld. Ongeveer 90 van de bevolking is Rooms Katholiek. En daarom zijn de botsingen des te heviger. Het is niet alleen in Hongarije, dat de R.K. Kerk zich weert tegen het godloochenende regiem. Enkele voor beelden geven daarvan een duidelijk beeld. Ongeveer 'n maand geleden gaf een priester de Paus in het openbaar gelijk om te strijden tegen het Communistisch regiem. Het kostte hem 6 weken dwang arbeid in de kwikmijnen. De kranten val len het geloof officieel aan. Alle preken moeten eerst gecensureerd worden, voor de gemeente ze te horen kijgt. De zware belastingen op de kerken en seminaries verdorren de uitwendige bloei. Ook op de scholen, waar voorheen schier overal godsdienstonderwijs werd gegeven, wordt sterke druk uitgeoefend. Het zijn staats scholen geworden van 11 jaargangen, waarin tegelijk L.O. en M.U.L.O. onder wijs wordt gegeven. Wil iemand verderop komen, dan moet men deze school zon der godsdienst doorlopen. In 3 maanden tijds is men na het lager onderwijs onderwijzeres. Bovenstaande zijn geen uitzonderingen. Om een uitzondering te noemen. Het ge beurde in een bewaarschool. In het lokaal werden platen gebracht van Maria, de Heere Jezus en Joseph. Nu moesten die kinderen de platen aanbidden, dan zou er wel snoepgoed voor hen komen. En van zelf deden de kinderen dat. Maar er kwam niets. De platen gingen weg en werden vervangen door foto's van Stalin, Lenin, enz. Het is hier geen spotten, maar weer moesten ze om snoepjes vra gen en bidden. Nauwelijk waren ze bezig, of door een luikje uit de zolder kwamen de snoepjes. De lezers zullen begrijpen, wat een dergelijke opvoeding voor de kleuters gaat betekenen. ,,Zie je nu wel," zei de juffrouw, „daar krijg je ze wel van, die kunnen ze wel geven." En de meegemaakte bezettingstijd heeft be wezen, dat we ook thans niet zullen zeg gen: dat is onzin. De opvoeding van de jeugd. Boven staande is een uitzondering, maar het tekent het gehele land. Vrees ligt er over het Poolse land. Praat als buitenlander eens met een Pool. Het duurt niet lang, of een derde komt er bij: „GestapoOngelooflijk is het, overal duiken ze op. Laat een Pool niet zeggen, dat het hem niet al te best bevalt in zijn Vader- j land. Dwangarbeid is' het gevolg. En hij koos zelf dit regiem Inder daad lijkt dat zo. Tijdens de laatste stem ming was het immers 'n overweldigende meerderheid, die de Communistische partij aanhing Laten we het eenvoudig zeggen: Een papier om te stemmen kreeg je niet thuis. AR, je ging werd nummer 3 in je hand geduwd aan de ingang van het stem lokaal. Nummer 3 was t nummer van de „democratische" partij. En in het lokaal zelf werd je naam genoteerd. Dat was trouwens overbodig want nummer 3, het welk men je aan de ingang van het lokaal had gegeven, moest je in de stem bus deponeren. Dat was de stemming van het Democratisch Polen. Zeker, het is alles meer gecamoufleerd als het hier wordt geschreven. Maar overdreven niet. Probeer in het Democratisch Polen niet te staken. Is het de enige goede zijde van het Communisme In Lodz hebben fabrieksarbeiders vorig jaar een poging gewaagd, terwijl ze wisten, dat het streng verboden was. Alles gaat immers goed. In Lodz staak ten ze toch. En de politie en de militairen weigerden op eigen burgers te schieten. Dat ging dag goed. Toen kwamen de Iwans (Russen) zelf op de proppen. De stakingsleiders werden ter conferentie opgeroepen, zogenaamd ter bemiddeling. Men heeft ze nooit terug gezien. De anderen werden via de machinegeweren aan het werk gezet. „Siberië", dat woord alleen al is voldoende de arbeiders door dik en dun te doen gehoorzamen. Ook al kennen ze dat land niet. En toch blijft het een ijzeren gordijn. Ondanks dat er zo nu en dan buiten landse journalisten een of ander bedrijf mogen bezichtigen. Dan is het immers een lust om de arbeiders daar te zien wérken. Tevoren zijn weliswaar genoeg dreigementen geuit, maar op het moment zelf ziet men de arbeiders in hun beste plunje, de vrolijkste gezichten, de ge zondste werklust. Maar de dwang die hier achter zit, wordt door de bezoekers niet gezien. En de Gepeoe-leden even min. Wat zeggen de arbeiders dan: Wij weten, dat we voor een idealistische Communistische heilstaat werken en we zijn blij dat die zal komen om de kapi talisten de das om te doen." Lezers: Democratisch Polen. Bidt, dat ons ons land voor zo n democratie ge spaard blijft. Dinsdag 15 Febr. kwam de voltallige gemeenteraad te Poortvliet in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B. J. van Oeverèn. Na opening met ambtsgebed worden de notulen der vorige vergadering ge lezen en na beantwoording van een door dhr. v. Ast gestelde vraag, onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt daarop mede, dat getracht is nog een behoorlijke platen kast te fabriceren wat niet is gelukt, zodat thans opdracht werd gegeven een nieuwe te maken. Overigens is het over- genomene in goede orde bevonden. Ook zijn de lantaarns, waarover de vorige vergadering werd gesproken in orde gemaakt. Wat de begraafplaats aangaat, slechts een enkel boompje is dood. Op advies zullen deze worden vervangen, daar dit toch zou moeten ge schieden bij controle Staatsbosbeheer. Ingekomen Stukken: Van de Commissaris der Koningin be richt van Kon. Goedkeuring heffing leges. Proces verbaal van kasopname land arbeidersver. Bericht van Burgerl. Armbestuur dat voor 1949 voor armenverzorging zijn aangewezen de heren G. K. J. Krijger, J. M. Vroegop en J. Deurloo. Bericht van dhr. B. de Boer zijn her benoeming als woningcommissielid aan te nemen. Goedkeuring bijslagregeling 1949. Door Prov. Best. toegezonden gewij zigde verordening op de kadegelden voor Strijenham. Koninklijk is goedge keurd dat een halve cent afgerond mag worden tot een hele Van Prov. Bestuur inzake jaarwedde regeling secretarissen. Een nieuwe re geling is in voorbereiding. Daarin wor den klassen onderscheiden. Zo betekent e. en a. voor de secretaris van Poort vliet (burg.-secr.) een belangrijke salaris vermindering. In vele gemeenten komt men hier tegen op, aldus de voorzitter. Besloten wordt te verzoeken de per. verhogingen niet te laten vervallen, aftrek. Het verslag van de vereniging tot ver krijging van onroerende goederen zal bij de leden circuleren. Een schrijven van Rijksschooltoezicht, waakin met genoegen wordt geconsta teerd, dat bij de gem. vergoeding reke ning is gehouden met de prijsstijging, iets wat niet juist is, want thans is 16.30 vastgesteld en vorig jaar ruim 22.aldus de voorzitter. In het schrij ven wordt twijfel uitgesproken of men iets kan doen met de uitgetrokken post ad 250.voor onderhoud en aan schaffing materiaal. Er wordt op gewe zen, dat nieuwe leermiddelen dringend nodig zijn. De hiervoor bestemde post van 500.is ook te weinig. Het is de bedoeling het onderwijs te bevor deren, waarom in dit schrijven wordt verzocht vorig raadsbesluit waarin ge noemde bedragen werden vastgesteld, in te trekken en deze bedragen hoger te stellen. Ook bevelen ze aan het schil deren en bestrijken van de muren, ban ken te vernieuwen, enz. enz. Voorge steld wordt ook in dit schrijven het gymnastieklokaal in zijn geheel te ver beteren. Na bespreking besluit men niet alles ineens te doen, wat de finantiën niet toe laten. Tot een en ander was alreeds be sloten. De voorzitter zegt o.m. dat er geen bank stuk is. Nieuwe leermetho den zijn werkelijk nodig, zoals voor re kenen, geschiedenis, Ned. taal, even eens atlassen en schoolkaarten. De raads leden adviseren in elk geval eerst voor goede leermiddelen te zorgen, waartoe wordt besloten. Een en ander in over leg met het h. d. sch. Dr. J. Tazelaar te St. Maartensdijk vraagt ontslag als gem. geneesheer van VERBETERING ZUIDWEG. BEWAARSCHOOL COMMISSIE Dr. L. D. A. Looysen, Tliolen. Dr. R. C. Renes, O.-Vossemeer. Poortvliet. B. 6 W. stellen voor dit op de meest eervolle wijze te verlenen met dank voor de zeer vele diensten aan ge meente en zieken bewezen. De burge meester betuigt hierop nog zijn persoon lijke dank voor al het werk. Allen zijn het er over eens, dat deze functie door Dr. Tazelaar zeer onbaat zuchtig is vervuld. Waar men geen gem. geneesheer kan missen, stellen B. W. voor Dr. Kugel als zodanig te benoemen. Hierover is reeds met betrokkene gecontereerd en over de toezegging van 750.- per jaar werd men het eens. Weth. Krijger deelt mee, dat het B. Armbestuur 250.- geeft. Vervolgens een verzoek van Dokter A. A. Kugel om in aanmerking te ko mmen voor de benoeing van gemeente arts. Met alg. stemmen wordt deze als zodanig benoemd. Een verzoek van Mej. Oldekamp om eervol ontslag in verband met haar ver trek per 1 Maart naar Sprang-Capelle. Ook dit verzoek wordt ingewilligd. Een volgend punt is: Koop en ver koop grond aan de Smidtstraat. Door het dempen van de sloot en aanleg nieuwe straat zou van de eigenaar G. K. Krijger 118 m- grond gekocht kunnen worden, terwijl deze weer 9 m- gem. grond zou kopen. De eigenaar vraagt 2.50, tegen welke prijs door het Prij- zenbureau geen bezwaar wordt gemaakt. B. W. stellen voor hiertoe over te gaan en dan binnenkort voor afrastering te zorgen. De voorzitter deelt mede, dat dhr. Krijger de heining gratis zal plaatsen, dat zeer op prijs wordt gesteld. Verhuur gemeentegrond in de Smidt straat aan Mej. C. v. d. Boogaard wordt ter nader onderzoek aangehouden. Eveneens het verzoek van Mej. C. A. v. Dijke, Smidtstraat om een strook grond te kopen bij nieuwgebouwde wo ningen aan de Stoofstraat. Hetzelfde met het verzoek van dhr. A. Luijk tot verbetering en splitsing van een woning. Vaststelling Bestek Bestrating Zuid- weg. De Raadsleden bekijken het be stek. De straat wordt 4Yi meter breed zonder fietspad. Voorts is het ook de bedoeling verderop (bij zoon van dhr. Krijger) te herstraten, waarom wat meer stenen zullen worden besteld. Een en ander zal gelijk worden aanbesteed. Het dagelijks bestuur wordt machtiging ver leend hiertoe over te gaan, terwijl de gunning aan de Raad blijft. Voorts wordt besloten tot het dem pen van de sloot achter de Stoofstraat bij P. v. d. Slikke. Dhr. v. Houdt acht dit hard nodig, daar ook de mensen verderop last van het water hebben. Na overleg wordt hiertoe besloten. Even eens tot het dempen van de sloot bij de burgemeester, pastorie en omgeving. Daarna wordt overgegaan in beslo ten zitting. Na heropening vernamen we, dat na uitvoerige bespreking is besloten over te gaan tot het benoemen van een com missie, die het oprichten van een ge meente-bewaarschool zal bestuderen. In deze commissie hebben zitting de vol gende 6 personen: S. A. de Haas, hoofd O.L. School, J. Looijenga, hoofd Bijz. School, A. W. Nortier, J. v. d. Slikke Cz„ B. de Boer en J. M. Deurloo. Daarna sluiting. 14 Februari jl. vergaderde de Ge meenteraad te St. Filipsland onder lei ding van burgemeester de Jonge. Aan wezig alle raadsleden. De voorzitter wijst er in zijn openingswoord op, dat dit de eerste zitting is in het jaar 1949. Spr. wenst de Raadsleden nog een voorspoedig jaar toe. Wanneer wij terug zien, aldus de voorzitter, op 1948, herdenken wij de troonsafstand van Ko-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1