Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Raadsverslag St» Annaland De Kaderdagen van de L.G. J. Zeeland te St. Maartensdijk Verbetering Langestraat, Schoolplein en Molendijk ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 5e Jaargang No. 14 18 Februari 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 12440/ Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Een interessant programma lachte de belangstellenden bezoeker toe, die Don derdag, Vrijdag en Zaterdag de voor het platteland zo belangrijke dagen te St. Maartensdijk ging bijwonen. De eerste spreker burgemeester Verburg van Stavenisse leidde na de opening door de voorzitter van de Streek Tholen-St. Filipsland dhr. M. C. J. Kosten het onderwerp regionale werkgemeenschap in. De volgende morgen sprak dhr. C. G. Hage te St. Maartensdijk over Stichting Dorpsgemeenschap, dhr. v. d. Oord, directeur van de Lagere Tuinbouw school te B. o. Zoom volgde met een onderwerp uit de tuinbouw, terwijl na de maaltijd Thijs Booy uit Alphen aan de Rijn de aandacht vroeg voor een zeer interessante redevoering over het leven, denken en werken van de Euro pese jeugd. Mej. Landegent te Haam stede hield een causerie over haar reis naar Amerika, terwijl de heer M. A. Geuze te Poortvliet des avonds de be langrijkste dag beëindigde met een lezing met lichtbeelden over de boer in de kunst. Het schema van deze dag werd verlucht met een programma van ont spanning verzorgd door de afd. St. Maartensdijk m.m.v. de Z.P.M. en een praatje van dhr. Kosten over het L.J.G. werk in de streek Tholen-St. Filipsland. Des Zaterdags werden twee belang rijke spreekbeurten gehouden door de heren P. Hopkins te Goes en H. Pieters te Middelburg resp. over ..Plattelands- zorgen" en „Het ontstaan van het gewest Zeeland" Tenslotte hield de alg. voor zitter L. J. G. dhr. M. de Feyter te Axel een samenvatting over het verloop van de L.J.G. kaderdagen 1949. De ruimte in ons blad belet ons een uitvoeriger verslag te plaatsen van het geen er is besproken of zelfs een ruime weergave te geven van een der meest op de voorgrond tredende inleidingen. Maar de strekking van deze op hoog peil staande dagen zou zulks zeker rechtvaardigen. Burgemeester Verburg ziet in de idee van de werkgemeenschap een juiste krachtenbundeling. Door de vele pro blemen op 't cultureel, economisch en sociaal terrein is men heden ten dage voor het geval komen te staan, dat de warwinkel van allerlei instanties een enorme krachtsinspanning veroorzaakt. Men diene in de eerste plaats plaatselijk tot krachtenbundeling te komen, met handhaving van de souvereiniteit van de bestaande corporaties in eigën kring. Daarna zal men komen tot regionale verbondenheid. Vervolgens wees de heer Verburg op de vele mogelijkheden van samenwerking. De burgemeester eindigde zijn betoog met de zelfwerk zaamheid ook voor Tholen sterk te beklemtonen. De volgende inleiding van dhr. C. G. Hage bewoog zich enigszins op het zelfde gebied, maar betrof meer het thema Dorpsgemeenschap. Spreker lichtte de aanwezigen uitvoerig in over de geschiedenis activiteit en doelstellin gen van de S.D. St. Maartensdijk. Dhr. v. d. Oord, besteedde zijn tijd aan „Het hele iaar bloemen in huis" en de mogelijkheden van de tuinbouw. Op tactische prettige en originele wijzen adviseerde hij de dames zoveel mogelijk van de weelde van bloeiende bloemen te genieten en de heren wees bij in deze tijd van landhonger op de kansen van klein fruit. Na de maaltijd schilderde Thijs Booy de L.J.G. het beeld van ontreddering, waarin de huidige Europese Jeugd ver keert. Zijn uitermate boeiend betoog, vond zijn basis in de rijke ervaring, die spreker zich heeft verworven op zijn vele Europese reizen. De aanwezigen nam hij mee naar een plaats van samen komst in het zonnige Italië waar op een imposant ogenblik een meisje zich wee moedig afvraagt: „Is er eigenlijk wel op ons gerekend in deze wereld?" Het schilderij van de Europese jeugd wijst momenteel uit, dat de donkere sombere partijen overwegen. Spreker wijst er op zich te realiseren tot welke diepte de Europese Jeugd is gezonken, koestert U zich geen ijdele dromen. Spreker ziet zich de Tsjechische als de meest tragische jeugd van geheel Europa. Intelligent met de vensters ge opend en gericht op het Westen werd haar hoop vernietigd door een enkele putsch, wat zich afspeelde in een paar uren; thans is zij opgenomen in een cul tuur, die zij veracht. Na de Tsjechische volgt naar sprekers mening de Joodse als de meest tragische. Verder waar schuwde dhr. Booy zijn luisteraars voor het zich koesteren van hoge ver wachtingen t.o.v. de jongeren van Scandinavië. Hij bestreed fel de stelling als zouden de Noorse landen beschikken over reserves voor een Europese ver nieuwing. De moraal staat er niet hoog. In tegenstelling met Italië waar de jeugd hand werkt, staat deze in Spanje nog steeds onder de ontzettende invloed van de burgeroorlog. In Frankrijk zijn, al naar sprekers visie, krachten aan de gang die iets beloven. De verstarring van de Euro pese jeugd is erger dan de meesten zich voorstellen. Er zullen krachten moeten loskomen, die zich de ware taak voor ogen stellen, en zich ondanks de ont stellenden nood met hart en ziel geven willen aan de vernieuwing van Europa, zo besloot dhr. Booy, zijn pakkend en af en toe emotioneel betoog. Mej. Landegent vertelde iets over haar reis naar Amerika. Dhr. Kosten gaf daarna een belang wekkend overzicht over de arbeid van de L.J.G. op Tholen-St. Filipsland en dhr. Geuze gaf een aardige vertoning d.m.v. lichtbeelden met toelichting over de boer en de schilderkunst. De afd. St. Maartensdijk verzorgde de uitvoering van het blijspel: „Een schoonmoeder uit duizend". Des Zaterdags sprak de heer Hupkens over Plattelands zorgen. Hij schilderde vooral de dominerende factoren in het leven van de tegenwoordige plattelands- jeugd en eindigde met de jongeren te wijzen op het aannemen van een juiste houding. Vervolgens gaf dhr. Pieters een over zicht van het ontstaan van ons gewest, over de strijd tussen de graven van Holland en Vlaanderen om het bezit van het Zeeuwse eilandenrijk, de strijd tussen stad en platteland, idem tussen het handeldrijvende Walcheren en de agrarische rest van Zeeland. Hij ein digde met een frappante aanhaling uit een uitlating van de dijkgraaf van de Breede Watering Bewesten Ierseke, die het nageslacht de juiste weg wees naar een ware verbondenheid van Zeeland. De L. J. G. heeft met de organisatie van haar kaderdagen op ons eiland een belangrijke herinnering nagelaten voor de culturele en sociale positie van ons platteland van het grootste gewicht. Moge zij haar arbeid ongestoord voort kunnen zetten TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN Zitting van 10 Februari 1949 Als eerste kwam voor de groene tafel dhr. A. B. te Scherpenisse, wiens zaak in vorige zitting was uitgesteld ter na der onderzoek. Verd. was ten laste gelegd, dat hij aan G. te St. Annaland een varken had afgeleverd zonder aan koopvergunning. Wel was er een aan koopvergunning afgegeven ten name van C. S., doch deze was niet voor de afge leverde big bestemd geweest. Er volgde vrijspraak wegens gebrek aan bewijzen. B. J. v. H. te Anna Jacoba Polder had 1122 kipeieren te weinig ingeleverd. Eis f 90, uitspraak f 60. J. H„ zaakvoerder van de Coöp. Landbouw Ver. „Eiland Tholen" te St. Annaland stond terecht, omdat bij con trole bleek, dat er in het pakhuis van de Coöperatie, in strijd met de voor schriften een partij graan meer aanwezig was, dan geboekt stond. H. voerde aan, dat er pas een nieuwe boekhouder was, waardoor alles nog niet in kannen en kruiken lag. In die dagen was het veel druk. Zelf moest hij toen veel in het pakhuis zijn en men kon de boeken niet persé op tijd invullen. Overigens meende H. dat de schuld meer gezocht moest worden bij hen, die met de com- bina hadden gedorst en dus zelf voor vervoerbewijzen hadden moeten zorgen. Dit was niet gebeurd, zodat het niet an ders kon of op een gegeven moment moest de voorraad in het pakhuis niet kloppen. Eis en uitspraak was f 60 boete. H. G. te St. Filipsland had 2 maal koeien geweid voor Charlois te Steen- COOÖOOOOOÜOOÖOOOOÖOÖOOOO O TWEE JAAR O i *.J» Vandaag viert ons Koninklijk X gezin en met dit het gehele Nederlandse volk de tweede verjaardag van het jongste :-i Prinsesje van Oranje, H.K.H. S Maria Christina. De geboorte van O dit koningskind ligt nog vers in X ons geheugen. Weken lang heeft X ons Volk in de koude winter van 1947 haar komst verbeid, v Evenals haar zusjes heeft ook q Marijke een plaats gekregen in het ri: hart van het Nederlandse Volk. X Moge haar derde levensjaar voor» X spoedig zijn. :-t cXXXXXXXXXXXiOCOOOOOOOOOO bergen en wel in een weide binnen de grensstrook. Voor de runderen was niet gezorgd voor een vervoerbewijs, wel tot Steenbergen, maar niet tot in de wei. Boete 2 maal f 3. W. O. te Poortvliet had een varken vervoerd naar Geuze zonder aankoop vergunning. Boete f 25. J. v. D. te St. Filipsland, een zeer bescheiden man fn zijn optreden voor de T. R., had een partij van 550 kg gerst zonder vergunning in voorraad. Bij con trole was het nogal lustig toegegaan tus sen zijn vrouw en zoon met de contro leur. Controleur Geuze was bij de keel gegrepen en weggesleurd, bedreigt met een knuppel door de vrouw en later door de 31-jarige zoon. Kortom, aldus de T. R. daar was het een hel geweest. Hij was bij het lezen van het verbaal geschrokken, dat men daar zo tekeer was gegaan. Als duivels zijn beiden opgetreden, als wilden ging men te keer. De T. R. stelt de vraag of verd. thuis ook zo n xantippe was. Eis f 150 met verbeurdverklaring der gerst. Uitspraak f 100 met verbeurdverklaring. Vrijgesproken werd J. v. B. te Stave nisse, verdacht van handelen in aardap pelen zonder vergunning. A. J. v. O. te Tholen had 60 are wijn peen meer geteeld op zijn land, dan was toegestaan. Eis f300. Uitspraak f150. J. H. te Stavenisse had bloem zonder vergunning afgeleverd aan enige bak kers ter plaatse, terwijl ook zijn regis ter niet in orde bleek. Boete en eis f 60. Gebr. C. en J. B. te Tholen stonden terecht wegens het houden van een varken en afleveren zonder aankoop vergunning, terwijl C. B. ook de var kens te laag in gewicht had opgegeven op het registratiebewijs. Voor C. B. f 150, voor J. B. f 10 boete. Tenslotte kwamen in de vm. zitting nog voor een drietal bakkers uit St. Fi lipsland t.w.: G. Br., J. B. en J. v. D. Zij waren bekeurd, omdat zij niet in hun bakkers-register hadden vermeld, dat zij resp. 200, 800 en 900 kg bloem in voorraad hadden. Nadat op een beschei den wijze bakker Br. naar voren had gebracht, dat de mensen in St. Filips land meer wittebrood wensten, dan zij bloem werden toegewezen en daar andere collega's, die groter toewijzing bloem hadden met de klanten wou gaan strij ken, was de boete voor Br. f 40, voor v. D. f75 en voor B. f75 en voor St. die niet was verschenen id. f 60. De eis was bijna dubbel zo hoog. 's Middags kwam eerst A. J. d. E. te St. Maartensdijk, die biggen had ver voerd zonder geleidebiljet. Boete was f30. J. S. te St. Annaland had twee big gen verkocht en hiervoor slechts één aankoopvergunning in ontvangst geno men. Boete f 40. J. M. te St. Annaland hield een var ken aan zonder vergunning. Boete f 100. A. D. R. te Scherpenisse had gerst tot meel verwerkt wat verboden is. Boete f 60. J. K. te St. Annaland werd voor een zelfde overtreding veroordeeld tot f75. F. J. V. te Oud-Vossemeer had zijn biggen niet ingeschreven op de registra- tiekaart. Dit kostte hem f 40. W. H. L. te Poortvliet had een var ken geruild voor 2 biggen en deze niet vermeld op zijn registratiekaart. Boete f60. Daarna de molenaars. J. v. d. V. te Tholen had in zijn ad ministratie meel verantwoord, terwijl hij bloem afleverde. Verd. was niet verschenen.. Eis f750 met een v.w. in trekking van alle erkenningen en een proeftijd van 2 jaar. Uitspr. f 400 met v.w. intrekking van erkenning als mole naar en handelaar. A. Z. te Bruinisse moest zich voor een zelfde feit verantwoorden. In de oorlog aldus beklaagde, ben ik alles verloren en ik moet me nu behelpen met een noodmaalderij. Uitspraak f 300 met in trekking erkenning v.w. met een proef tijd van 2 jaar. M. S. te Scherpenisse slachtte een varken, terwijl er geen slachtvergunning aanwezig was, die hij als slager verplicht was af te tekenen. Boete f 5. W. G. R. had veevoederbonnen ver kocht voor een bedrag van f 160. Dit kostte hem f 200. Dezelfde persoon stond terecht om dat hij 2000 kg granen en meel minder in voorraad had dan aanwezig moest zijn. Boete f 125. Bij verstek werden veroordeeld G. te St. Annaland, boete f 10 en W. te St. Maartensdijk wegens het niet op tijd in vullen v. d. registratiekaart. Boete f 20. Zaterdag jl. kwam de voltallige ge meenteraad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester F. M. Boogaard. Na een welkomstwoord, wierp de voorzitter een terugblik op het afgelopen jaar. Een jaar van grote gebeurtenissen. Spreker memoreert de troonswisseling en zegt, dat we ons moeten verheugen over het feit, dat het Koningsschap in Nederland ongeschonden bewaard bleef en het Nederlandse volk zich verbonden voelt met het Huis van Oranje. Grote zorgen, aldus de voorzitter, zijn er als we denken aan het nieuwe ge wapende optreden in Indonesië en we gedenken met weemoed hen die door het vervullen van hun plicht het leven heb ben moeten laten. Vele wegen worden ingeslagen, maar niet alle brengen ons verder. God geve aan hen, die de moeilijkheden hebben op te lossen, voldoende wijsheid en geve dat de vele conferentie's, die gehouden worden, tot een goed einde mogen lei den. Het is te bejammeren, dat in vele gevallen het eigen willen treedt in de plaats van de Goddelijke Wil, waarop toch alle Eenheid van het leven berust. Wat de gemeente aangaat, zagen we een ruime opbrengst van haast alle land bouwproducten. Hopen we dat het ook dit jaar het geval mag zijn en Gods zegen op ons werk mag rusten. De be volking ging het afgelopen jaar iets achteruit (deze gegevens hebben we reeds opgenomen onder de burg. stand van Januari jl. red.). Met de wens dat in goede samenwer king de belangen der gemeente worden gediend besluit de voorzitter dit ope ningswoord. De gelezen notulen worden na een opmerking van dhr. Moerland onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken. Van de Min. van O. K. en W. dat een door de Bijz. School te veel genoten voorschot zal moeten worden terugbe taald. Bericht van dhr. M. Moerland, dat hij zijn benoeming als lid van het Wezen Armbestuur weer aanneemt. Idem van Dokter v. Es voor zijn be noeming als geneesheer belast met de W. A. praktijk. Mededeling van opzichter Jasperse, die opmetingen heeft verricht voor de verbetering van de afwatering bij de huizen Jb. Goedegebuure, Breure en die achter het Postkantoor, dat een oplos sing is gevonden. De gemeente zal voor een rioolput zorgen, waarop betrokke nen kunnen aansluiten. Niemand heeft hiertegen bezwaar. Goedkeuring is ontvangen van het bureau Geallieerde Oorlogsschadever goeding. Vergoeding wordt gegeven voor verbetering van de Langestraat, Kerkplein (schoolterrein) en Molendijk. Men krijgt een bedrag van f 7629,— toegewezen. Zo spoedig mogelijk wordt met de uitvoering begonnen. De voorzit ter heeft nog overlegd met de P.Z.E.M.. daar het in de bedoeling ligt in de Langestraat een electrische kabel te leg- Dr. L. D. A. Looysen Tholen Dr. Vermet Nieuw-Vossemeer gen. Daar dit evenwel nog geruime tijd kan duren (misschien eerst in '50 of '51) kan hierop niet worden gewacht. Dhr. Moerland vraagt of de kabel boven de riolering komt, daar de laat ste zeer gevoelig is en gekwetst zou kun nen worden bij opgraving van de riole ring. De voorzitter meent, dat ze de kabel er naast zullen leggen. Dhr. Moer land zegt, dat men hier de aandacht op moet vestigen, zodra het plaats heeft, daar de gemeente niet voor beschadiging kart instaan. Ged. Staten vragen goedkeuring op de nieuwe jaarwedde secretarissen. Hierbij is o.m. een belangrijke verlaging opge nomen, indien de secretaris tevens bur gemeester is. Weth. Geluk merkt op, dat de secretaris, die bijna een 30-jarige diensttijd heeft, nog minder zou krijgen dan zijn aanvangssalaris was. Daarom stelt het Dag Bestuur voor te verzoeken de helft van het minimumbedrag te wil len verlenen, vermeerderd met de toe gekende periodieke verhogingen. Hiermee gaan de Raadsleden accoord, zodat een desbetreffend verzoek aan Ged. Staten zal worden gericht. Het bedrag voor de O.L. School wordt vastgesteld en wel op f 1435,of f 13.54 per leerling. In 1948 waren er gemiddeld 106 leerlingen. Eveneens het voorschot voor het Bij zonder Onderwijs. In 1948 waren daar 174 leerlingen x f 13,54 f2396,58. Niemand bezwaar. De rekening-courant-overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten tot een bedrag van f40.000,wordt ver lengd. De aftredende leden van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim, t.w. Mej. Hendrikse en dhr. Boot worden herbenoemd. In de plaats van dhr. M. P. Lanooy, die geen kinderen meer op school heeft, wordt uit een voordracht van de heren A. A. Goedegebeure en D. Dormaar, eerstgenoemde gekozen. Een volgend punt is de onbewoon baarverklaring van de woning van wij len dhr. B. v. Oudenaarde. De woning is bngeschikt en dhr. W. Rijnberg zal het pand verbouwen om te gaan bewo nen. Niemand bezwaar. Dhr. Moerland vraagt alleen nog of de waterafvoer daarbij goed is geregeld, dat bevestigend wordt beantwoord. Vaststelling gemeente-rekening 1947. De Commissie, die deze heeft nagezien, had geen opmerkingen, zodat wordt ge adviseerd vast te stellen met de vol gende bedragen, gew. dienst ontv. en uitg. f255.310,21 met een nadelig slot van f3148,27. Kap. dienst f43.475,86. Ook op de begroting 1949 was door de leden niets aangemerkt. Gewone dienst f 172.983,57 in ontv. en uitg. met een post onvoorzien ad f 2487,43 en een bijzondere uitkering van f 4320,De kap. dienst op f75043.42. De voorzitter wijst er op, dat het pret tig is, dat de bijzondere uitkering alsnog werd toegewezen. De rekening 1947 van het Wezen Armbestuur liet de volgende cijfers zien In ontv, f 10261,15, uitg. f 8518,78, goed slot f 1742,97. Begroting 1949: Ontv. en uitg. f8407,46, kap. dienst f 18841.50. Dhr. Moerland verwijst naar het ope ningswoord van de voorzitter, waarbij deze opmerkte, dat er vele kilo's land bouwproducten zijn gegroeid en stelt de vraag of het geraamd kadegeld ook is birfnengekomen. De voorzitter antwoordt, dat dit nog niet precies bekend is. Tegengevallen is het niet. Hij schat het op f 3300,De heer Moerland zegt, dat het toch in elk geval aanmerkelijk lager is dan voor heen, wat de voorzitter bevestigt. Toen was het soms f 6500. Daarna sluiting. DOOR NOORD-AFRIKA In de zaal van Hof van Holland werd Dinsdagavond jl. weer een Nutsavond gehouden. Een volle zaal was het dit keer niet. In zijn openingswoord sprak de voorzitter Dr. P. J. Duinker over de kwestie Vermakelijkheidsbelasting. Aan de gemeenteraad werd door het bestuur een verzoek gericht voor de zgn. Nuts- avonden, bijeenkomsten van culturele

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1