Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland öemocRAtisch polen. Uit Eigen Land. (polska óemocïmiczna). ZONDAGSDIENST ARTSEN RAADSVERGADERING THOLEN. 5e Jaargang No. 13 11 Februari 1949 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.- per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Spierinkjes tot en met 20 woorden Minimum 2.00 1.00. elk woord meer 0.05 Van een dirigent, die vals liet spelen, een bestuur dat dat niet erg vindt en een Raad, die niet meer mee doet. Een les in Bijzonder Recht beter laat dan nooit. Roering in het buitenland in Polen, in Griekenland -ja, waar niet En Nederland wil blijkbaar geen uitzondering zijn... De Gemeenteraad in de hoofd stad heeft lang en met verhitte koppen gesproken over de begro ting voor kunstsubsidies in het seizoen 1948 1949. De reden hiervan was, dat het aan zijn leeftijd onevenredig recalsitrante Concertgebouwbestuur, met jeug dige koppigheid blijft vasthou den aan een oud contract. Dit contract kost Amsterdam jaar lijks f 10.000. Deze f 10.000 stel len Dr. Willem Mengelberg in staat, in Zwitserland te over denken of het nu werkelijk zo juist was om van 1940'45 net te doen alsof er geen Joodse le den van het Concertgebouw orkest per veewagen naar Duits land reisden"Wie zal dat betalen?" Wij in elk geval niet meer", aldus de Amster damse Raad. Het moet uit zijn, „zong" de Raad in koor. Hier mee stelde hij de bestuurderen van onze nationale tempel der muze voor de vraag, wat zij met het roemruchte contract moesten doen. Het was echter niet de enige manier waarop Nederland deze week werkte aan de totale af wikkeling van 1940.'45. De Procureur-Fiscaal bij een onzer Bijzondere Gerechtshoven veroordeelde een oud-illegaal werker die, onder bewezen pres sie had „doorgeslagen" met het motto „In de oorlog is iedere zwakheid ontoelaatbaar", tot de doodstraf. Natuurlijk, die edele en zeer zeker achtbare rechter, zal het wel bij het zéér rechte eind hebben. Wij zijn hem zo vier jaar na die tweede Wereld oorlog wel zeer dankbaar voor zijn uitgesproken visie. In dezelfde vier jaar hebben wij niet zóveel leren begrijpen als door deze ene ferme mannen- zin. Maar... hoe kwam het. dat al die dikgebuikte in de oorlog van het ene Wehrmachtshaupt- kwartier naar het andere in ben- zine-auto's toerende „Nederlan ders", dit toeren na de oorlog vrolijk konden voortzetten, met als nog aanwijsbaar verschil dat hun doelen nu b.v. uit departe menten bestaan. Dat zit hem na tuurlijk in hun allesbehalve zwak ke houding in die jaren. Dat een manneke als de nu ter dood ver oordeelde „zwak" werd, omdat hij er niet eens tegen kon, zijn vrouw en andere familie te zien aftuigen Wordt U er een beetje triest van Jammer, over de Indonesië- kwestie kunnen wij tot onze spijt ook al weinig schrijven, waar bij u dat lichamelijke en politie ke griepgevoel eens kwijt zou kunnen raken. Want ook al be zweren wij als volk bij kris en bij kras, dat de kwestie Indonesië „onze zaak" is prettig dat ons volk althans op dit ene punt weer een eenheid vormt item zoveel mensen menen een stem in het kapittel te hebben, al behoren zij ook in de verste verte niet tot een der betrokken partijen. Zolang deze opdringerigen het nu maar bij praten laten, kun je nog met terugpraten volstaan. Gaan ze echter dringen dan zullen we om niet in een hoek terecht te komen, daar toch iets tegenover moeten stellen... Wij hopen, dat over dat terug dringen niet meer behoeft te worden gedacht na het bezoek dat de Amerikaan Cochran aan de ministers Sassen, Stikker en Drees heeft gebracht... Overi gens, moet dit nog wel een punt van overweging uitmaken, laat ons dan niet te lang over de V.R.-resolutie gebogen blijven zitten. Een politiek schaakspel kan alleen dan succesvol zijn als de zetten elkaar snel en trefze ker opvolgen. De pionnen, die de negen Republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden op ons billen loslaten in de vorm van intrek king der Marshallhulp voor het komende jaar, vragen om die tegenzetten. Is het dan misschien voor deze week nog verheugend, dat de Economische Unie van de Bene lux 1 Januari a.s. in werking treedt. Polen, het land waar Hitier de wereldbrand aanstak. Het land, dat tijdens het Hitler-regiem onbeschrijflijk veel leed. Het land, dat er thans met zijn Russische overheersing niet beter aan toe is. „Polska Democraticzna"land van nationalisatie, van zware belastingdruk voor de particuliereneen land met 'n gedemoraliseerd volk. Ontelbare geslachts zieken. Het merendeel der kinderen lijdt aan T.b.c. Het sterftecijfer van zuigelingen schrikbarend groot. Meestal doodgedrukt door twee grote machten zijn de Pool se bloeitijdperken zeldzaamheden in de oude geschiedenis van dat land. Het is de Ooster- of de Westerbuur, die steeds weer op de vrijheid van zijn inwoners loerde en elke mogelijkheid aan greep, om die vrijheid te beknot ten, om de strategische- en eco nomische voordelen van dat land in te palmen. Na de verschrik king van het Duitse barbarisme, na het onnoemlijk leed dat ge paard ging met de „bevrijding" van het Poolse land, kwijnt het deze na-oorlogse jaren weg on der het Communisme, dat ge bracht, dat opgedrongen werd met medewerking van landgeno ten, door de Oosterbuur, die er de scepter zwaait. Enkele feiten, die we hieron der laten volgen mogen dat aan tonen. Aan het hoofd van het De mocratisch Polen staat President Bierut, die met ingang van 15 December een fusie tot stand bracht tussen de Pools Commu nistische en de Pools Socialisti sche partij. En de gehele binnen landse politiek is nu op de na tionalisatie gericht. „Alles van de Staat", is een leus, die de parti culiere bedrijven terdege aan de lijve voelen. De opgelegde belas ting voor een particulier bedrijf is van dien aard, dat ze onmo gelijk in stand kunnen worden gehouden. De winkelier, de bak ker, de slager, de caféhouder, hij komt er niet onder uit. Hij wordt het knechtje van de staat. Alles wordt genationaliseerd. De be drijven worden zgn. „vrijwillig" gesloten door de ondernemers. Enige tijd later wordt in hetzelf de pand de Staatswinkel geopend onder leiding van een communis tische beheerder. Over de hoofden van de min der „gunstig" bekend staande bevolking werkt de Poolse com munist zich op. Een machinist op een locomotiefje in de kolenmij nen trad na de bevrijding on middellijk toe tot de partij en in 3 maanden tijds klom hij op tot directeur van 3 kolenmijnen, dank zij zijn Vaderlandse lees Communistische -gezindheid. Distributie is er in Polen niet, maar een behoorlijke gezonde verdeling zou heel wat beter zijn. Men moet al heel wat verdie nen, wil men de nodige levens middelen kunnen kopen. De gemiddelde niet-communis- tische arbeider, verdient een 10.000 Zlotych per maand, onge veer 7500,Geen kleinigheid denkt U? Vergeet dan niet, dat een pond boter 800 Zlotych kost (ƒ600,.1 kg vlees of spek, dat overigens nog heel schaars is en men met veel geluk na 2 of 3 uren in de rij te hebben ge staan kan bemachtigen, kost 3 tot 400 Zlotych. 1 stukje toilet zeep 150 Zlotych, 1 kg leer om schoenen te lappen 6000. 1000 kg kolen 4000 Zlotych, terwijl men in de winter per dag een 30 tot 40 kg of wel voor f 300 ver stookt. 1 kg koffie kost er 2500 en thee 5000 Zlotych. Zo kunt u uitrekenen, dat die 10.000 Zlo tych per maand als sneeuw voor de zon verdwijnen en men nog dagen armoe overhoudt. De ny lons kosten er f 3000 per paar. Een costuum, dat in ons land op ongeveer f100 komt, komt de Pool op f30.000 of 40.000 Zlo tych, een damesmantel 20.000. Als men dan aanneemt, dat een salaris van 20.000 Zlotych per maand zeer hoog is, kunt u uit rekenen dat er maar heel weinig mensen toe kunnen overgaan een mantel te kopen. Trouwens, er zijn er niet veel ook. Voor de mensen, die van het staatspen sioen moeten leven, is het hele maal verschrikkelijk. Dit varieert nl. tussen de 0 en 500 Zlotych, waarvoor ze dus per maand nog geen pond boter kopen. Het is te begrijpen, dat de zwarte han del en bedelarij levendig tiert. De meisjes moeten er hard werken voor 6000 Zlotych per maand. Het is voor hen onmogelijk daar van te leven. En het gevolg is een ontstellend aantal prostitué's. Officieel wordt in de kranten (allen Communistisch georiën teerd en gecensureerd) geschre ven, dat in de grote steden 50 Dr. P. J. Duinker, Tholen. Dr. Vermet, Nieuw-Vossemeer. 60 der vrouwen aan geslachts ziekte lijdt, 65 van de kinderen aan T.b.c. Veel vrouwen zijn ondervoed. Ze drinken en roken en daarbij slecht eten. Bij de man nen is het drinken nog erger. Meestal gaat er op die manier 1/3 van hun loon aan. De goedige Staat vergt van hen, die minder dan 10.000 Zlotych per maand verdienen geen belasting. De Communistische arbeiders hebben het voordeel, dat ze bo ven hun loon nog toeslag krijgen. Vrijwel alle woningen zijn staats eigendom en veelal vervallen. De laatste jaren is er hoegenaamd niet hersteld. (Wordt vervolgd) GELDLENING VOOR WONINGBOUW. „IS VERHOGING VAN HET GASBEDRIJF NOODZAKELIJK 1" Donderdag 10 Febr. des nm. om 2.30 uur kwam de Gemeenteraad alhier in Open bare vergadering bijeen. Voorzitter Bur- meester A. J. v. d. Hoeven. Secretaris dhr. V. Laban. Afwezig met kennisgeving weth. v. d. Berge en dhr. Berrevoets. Na opening op de gebruikelijke wijze zegt de voorzitter dat genoemde heren afwezig zijn wegens ziekte en wenst hun spoedig beterschap toe. De notulen der vergadering van 23 Dec. jl. worden onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken 1. Goedkeuring door G.S. 2e begro tingswijziging 1948. 2. Van dezèlfde gk. wijz. begr. Gas bedrijf 1948 gewone en kapitaal dienst. 3. Idem bericht van definitieve vast stelling der gemeenterekening 1945. 4. Van dezelfde namens de Min. v. B.Z., dat tegen de wijziging van de salaris- en loonverordening van 5 Nov. jl. geen bedenking bestaat. 5. Eveneens van Ged. St. gk. reke ning courant overeenkomst met de Bank voor Ned. Gem. 6. Van dezeldfe goedkeuring op de 8ste begr. wijziging 1948. 7. idem vaststelling rekening 1945 Brugbedrijf. 8. Gk. raadsbesluit tot verhaal van pensioenen. 9. Controle-rapport door Centr. Bur. voor Verif. en Fin. gem. rekening 1947. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 10. Verzoek van het Bestuur der L. School op Ger. Grondslag om voorschot op de gem. vergoeding bedoeld in art. 101 der L.O.Wet 1920. B. W. stellen voor een voorschot tot 1630.07 te verlenen. 11. Een verzoek van Ged. Staten te voldoen aan enkele opmerkingen met be trekking tot de 7e begrotingswijziging 1948. 12. Van dhr. B. W. Baaij het Verzoek om art 4 van 't raadsbesluit van 25 Oct. 1927 zodanig te wijzigen, dat zijn loods aan de Contr. 'Escarpe ook voor de verwerking van mossels kan worden ge bezigd. B. 6 W. stellen voor hierop gunstig te beslissen, maar dit college te machtigen om dergelijke kwesties 1 ook voor anderen af te doen, omdat het niet geregeld in de Raad behoeft te komen. Voorts dat toestemming nodig is van B. W. indien er een ander gebruik van wenst te maken. Dit ontmoet geen be denking. 13. Van Ged. St. gk. van het door de Raad vastgestelde delegatiebesluit. 14. Van de Min. v. B.Z. bericht dat Koninklijke Goedkeuring is verleend op de verordening heffing leges bevolkings- en Verblijfsregister. Punt 3 is: Sluiten geldleningen. De voorzitter merkt op, dat het de leden bekend is dat men toestemming heeft 10 woningwetwoningen te bouwen voor rekening van de gemeente. In verband met de veranderde financieringsregeling dient de gemeente zelf voor het benodig de kapitaal te zorgen. Na overleg is j vanuit Den Haag een aanbieding gedaan tegen 3]4 Hierover moet voor 1 Maart beslist zijn, waartoe hij de Raad thans machtiging wil vragen. Ook vraagt de voorzitter machtiging indien dit on verhoopt niet mocht worden goedge keurd, nadere stappen te doen. Zodra het materiaal er is en het weer dat toe laat zal met de bouw worden begonnen. Voorts dient hiertoe een kasgeldlening te worden aangegaan, waartoe hij de Raad eveneens machtiging vraagt. Tegen een en ander is geen bezwaar, zodat alzo wordt besloten. Punt 4: Vaststellen kohieren Reini gingsrechten. De betreffende stukken hebben ter inzage gelegen en ook dit punt ontmoet geen bedenking. Punt 5. Reclames reinigingsrechten. Enkele hebben verzocht om ontheffing van deze rechten, welke verzoeken gegrond waren en werden ingewilligd. Verder deelde de voorzitter mede, dat door B. W. wordt voorgesteld op het verlzoek van het Departement van de Maatschappij tot 't Nut van 't Alge meen alhier afwijzend te beschikken, daar geen gronden gevonden kunnen worden in de verordening, al zouden de Nutsavonden buiten de vermakelijkheids belasting vallen. Om een en ander te verduidelijken wordt het verzoek van het Bestuur van genoemd departement voorgelezen. Hierin wordt o.a. gewezen op het attest van de Hoge Raad waaruit zou blijken, dat er wel reden zijn vrijstelling te ver lenen. De voorzitter toont evenwel aan door het lezen van Art. 2 van de pl. ver ordening op vermakelijkheden, dat dit niet het geval is. Bovendien zegt hij, heeft het Nut zelf geconstateerd, dat het geen besloten avonden zijn, die uit sluitend een karakter dragen zoals bijv. familiefeesten, waarvoor de verordening niet geldt. De voorzitter wijst er dan nog op, dat hij het Bestuur heeft geadviserd in beroep te gaan, opdat kan blijken, wie gelijk heeft in deze. Daarom adviseert hij de Raad een uitspraak van het hoger college af te wachten en nu dit verzoek af te wijzen, waartegen geen bezwaar wordt gemaakt. Bij de rondvraag informeert dhr. de Hond naar het Tehuis voor Ouden van Dagen. De voorzitter antwoordt, dat, hoewel dit niet persé in de Raad thuis hoort, hij wel kan zeggen, dat men nu zover is, dat in principe overeenstem ming is bereikt over de aankoop van de grond en dit nog slechts notarieel moet worden vastgelegd. Toevalligerwijze weet de voorzitter ook mee te delen, dat er binnenkort een bespreking in Den Haag zal worden gehouden over de bouw van dit Tehuis. Dhr. van Westen vraagt, waarom het gastarief met 2 cent is verhoogd. Is dat wel de juiste weg en zal het geen scha delijke invloed hebben op de exploitatie van de Gasfabriek? De voorzitter meent dat hiervan nog niets is te zeggen, dat kan pas na enige tijd. Het was echter

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1