r Avonturen van een Drietal JAN OVEREENKAM VOOR DE LANDBOUW gaat weer gewoon doen DISTRIBUTIEDIENST PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS niet al is het maar „voor het eigen eitje." In de eerste plaats moeten de hokken grondig schoongeboend worden, alle spinnewebben en alle ongedierte moeten worden verwijderd door het hout gron dig te behandelen met een desinfecterende stof. Waar het hout verrot blijkt te zijn, moet men de gaten dichten en vooral zorgen, dat het dak geheel gaaf is. Wit de hokken, waarbij men DDT door de witkalk kan mengen. Zorg er voor ruimte genoeg te hebben, want over bevolking is een van de grote oorzaken van vele ziekten. KUNSTAVONDEN NED. BLINDEN BOND Na ons bericht in vorig nummer on der Tholen omtrent de onder auspiciën van de Ned. Blindenbond te houden Kunstavond aldaar, delen we nog mede dat ook te Scherpenisse en Poortvliet dergelijke avonden zullen worden ge houden, Eenzelfde programma als te Tholen wordt ook daar geboden. Te Poortvliet houdt men deze avond in het Gymnastieklokaal van de O.L. School op Woensdag 26 Januari a.s. Te Scher penisse op Vrijdag 28 Januari in hotel De Gouden Leeuw met medewerking van het plaatselijk Majoha-orkestje. Programma's, tevens bewijs van toegang zijn te verkrijgen bij de leden van de plaatselijke comités, ten gemeentehuis en 's avonds aan de zaal. Deze mooie avonden bij te wonen kunnen we aan bevelen, daar men hiermede tevens het nuttige streven van de Ned. Blindenbond steunt, welke ieders sympathie waar dig is. BESTRIJDT RATTEN EN MUIZEN De schade die ratten en muizen in ons land aanrichten, is zo enorm groot, dat iedereen zich daarvan terdege reken schap dient te geven. Nu is het moeilijk om die schade precies in getallen uit te drukken, daarvoor is ze te verspreid en te veelzijdig. Maar een geschat bedrag van 20 a 30 inillioen gulden per jaar is aan de lage kant. Hoe komt het eigenlijk, dat die schade zo groot kan zijn Allereerst doordat het aantal ratten en muizen in ons land véél groter is dan men meestal aanneemt Soms is dat overweldigend aantal over duidelijk, bv. bij een veldmuizenplaag. Dan „leeft" de akker als het ware van de muizen en wie dat eenmaal gezien heeft, verbaasd zich er niet over, dat dan in gebieden van duizenden hectaren de oogst van zomergraan en koolzaad nog geen ons bedraagt of de opbrengst van het Hollandse hooiland beneden de 30 van het normale blijft. Meestal is het knaagdierenaantal niet zo in het oog lopend. Denken we bv. eens aan onze ratten. De schatting, dat alle Westerse landen minstens zoveel ratten als in woners hebben, is waarschijnlijk niet ver mis. Het is geen uitzondering, dat in een boerderij, waar geen maatregelen ge nomen werden, bij het opruimen van de schuur honderden ratten gevangen wor den. Die diertjes hebben de hele winter hun kostje daar opgehaald en bovendien het nodige vernield. Het gevaar schuilt echter niet alleen op de boerderij. Het komt ook voor, dat een eigenaar van een kleine dorpswoning vol trots ver telt, dat hij in één week in zijn slaap kamer 12 ratten ving Zo is het op het platteland, hetgeen niet wil zeggen, dat de stedeling gerust kan zijn. Ook in de steden zijn vele ratten. Ongetwijfeld speelt de omstandigheid, dat er weer meer eetbare afvallen zijn, daarbij een rol. Maar ook hebben de stadsratten in de riolen voortreffelijke schuilplaatsen, waarover de plattelandsratten niet be schikken. Naast de economische schade, die door ratten en muizen wordt aangericht, bestaan ook nog de gevaren voor de volksgezondheid, die niet in getallen zijn uit te drukken. Er zitten dus vele kanten aan deze problemen. Vandaar, dat tel kens Uw aandacht voor de ratten- en muizenbestrijding gevraagd zal worden, want het is een zaak, die Uw aller intense aandacht verdient. Voor inlich tingen over de bestrijding wende men zich tot de Afdeling Ratten en Muizen van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen. OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS De verkoop van de Kinderpostzegels te Tholen en ressort heeft het mooie bedrag opgebracht van 1598,46, mede dank zij de acties van de Plaatselijke Comités te Tholen, Scherpenisse en St. Annaland. Verkocht werden 7646 kinderzegels van 2/4 cent, 473 5/8 cent 774 6/10 cent, 7250 10/15 cent, 321 20/28 cent, De frankeerwaarde van deze verkochte zegels bedraagt 1012,21, terwijl de toe slag ad 586,25 ten goede komt aan het hulpbehoevende kind. BOEKENNIEUWS LEVENSBERICHT VAN Ds. H. JANSSEN Deze week ontvingen we no. 4 van de uitgaven van het Ds. H. Janssen- fonds, gevestigd te Amsterdam, corres pondentieadres Anna van Burenlaan 73, Haarlem. Dit ruim 100 pagina's tellende boekje is getiteld „Genade en eer, levensbericht van ds. H. Janssen" door W. Kremer met medewerking van verschillende predikanten. Terecht wordt in de in leiding opgemerkt, dat in de uitgaven van het Fonds, waarin dit geschrift verschijnt, een levensbericht van Ds. H. Janssen op zijn plaats is. Wijlen Ds. H. Janssen was als ge boren Tholenaar voor velen in onze omgeving geen onbekende. De ouderen in Tholen zullen hem zeer zeker nog herinneren. In dit boekje wordt dan ook nog over Tholen geschreven. We lezen er o.a. over, dat aan de voet van de hoge Tholense toren het huis staat van die tak van de familie Janssen, waaruit Ds. H. Janssen ontsproot. Op 6 Januari 1872 werd hij geboren. „Het was Hec tors lust om de eerste van de klas te zijn. Als jongen beschikte hij reeds over een rijke fantasie. Eens wijdde de Tholense schoolmeester een lesuur aan de kennis van de Nederlandse Ridder orden. De meester wees ze aan op een plaat. Hij kwam bij de Nederlandse Leeuw, maar wanneer je die hebt, dan behoor je al tot de grote mannen onder ons volk." Later kwam een van de jongens uit de klas bij meester op bezoek, toen deze al oud en gepensionneerd was. Toen had die jongen de Nederlandse Leeuw op zijn borst en zei tegenmees ter: „Kijk, dat is hem." Het meestertje kreeg het eremetaal in zijn handen. Hij streek er over en zei met verwondering: „ja, dat is hem". Die jongen was Hector Janssen. Dit is een gedeelte uit het eerste hoofdstuk. In de volgende wordt de levensloop en de leiding Gods met Ds. Janssen be schreven. Op zijn 21ste levensjaar koos'" korporaal Janssen als een éénling uit zijn familie, die oorspronkelijk Ned. Herv. waren, voor de kleine groep Christelijk Gereformeerden. 6 Nov. 1898 bevestigde zijn leermeester Ds. J. Wisse Czn. cand. Janssen in het heilig ambt van Chr. Ger. predikant. In 1914 werd hij veldprediker en heeft bezielend werk onder het leger verricht. En voor zeer velen in de lande is hij bekend als Leger- en vlootpredikant in Algemene dienst, welke functie hij van ongeveer 1919 tot 31 Dec. 1939 bekleedde. Het doel van deze uitgave wil zijn een wegwijzer voor ouderen en jongeren in het leven en het kan voor vele jong- geren van betekenis zijn voor de kijk op het leven. Daarom is het niet alleen interessant, maar ook zeer nuttig. De prijs bedraagt slechts 1.50 voor dit ingenaaid boekje met de foto van wijlen Ds. H. Janssen achter het titelblad. GIPS VOOR LUCERNE Voor Tholen en St. Filipsland wordt nog een klein kwantum gips beschik baar gesteld voor lucernestoppels die beslist een slechte structuur hebben. De toegewezen gips moet zelf aan gekocht worden en wordt dan terug betaald. Ook reeds aangekochte gips die ge strooid is op lucerne met slechte struc tuur komt tot het beschikbare kwantum, voor vergoeding in aanmerking. Aanvragen voor percelen met een matige structuur of waarop geen lucerne lag, kunnen beter achterwege blijven, daar deze toch ter zijde worden gelegd. Opgaven worden ingewacht tot 29 Januari op de beurs te St. Maartens dijk op 27 Januari en te Tholen op 22 en 29 Januari in hotel „Hof van Holland". Schriftelijke aanvragen kunnen inge diend worden bij de assistenten: M. van Gastel, Kaaistraat 38 St. Maartensdijk voor St. Maartensdijk, Scherpenisse, St. Annaland en Stave- nisse. J. Nieuwenhuyzen te Poortvliet voor Poortvliet, Tholen en Oud-Vossemeer. „Jtou en griep heerschtallerwegen!..,^ Mijnhardt Poeders zijn een zegen! I EEN FLINKE JONGEN VAN 14 JAAR In 't boek „Oorlog aan de Scheldemond" vertelt de schrij ver A. Korteweg het volgende verhaal van een flinke Vlissing- se jongen, de 14-jarige Tony M„ die evenals zovelen op schande lijke wijze door het Herrenvolk werd mishandeld, maar die uit de handen van zijn beulen wist te ontkomen en door zijn weerstand anderen gered heeft van het con centratiekamp. Omstreeks 20 Juli 1944, na schooltijd, bevond Tony zich bij de bunkers van het ziekenhuis „Bethesda". Een collega van zijn vader had hem een exemplaar van „Trouw" meegegeven. Hij was daarmee op weg naar huis, doch zo'n kijkje bij die bunkers was verleidelijk en interessant. Daar komen twee Duitsers met kar en paard aanrijden. Tony loopt - weg, doch„Trouw" valt uit zijn blousje, vlak voor de Duitsers. Het is nu eenmaal een tijd, waarin de Duitser met Argusogen de Hollander beloert en tracht te grijpen voor sabo tage of wat dan ook. Zelfs een gewone Hollandse schooljongen is een verdachte. Zij zien het blad vallen en direct wordt Tony gegrepen en meegevoerd als een misdadiger naar het strafkamp te Souburg. Een goede vangst voor de Duitsers: een illegaal blad met de beeltenis van de Koningin er op en een Hollands jochie. De Feldgendarmerie uit Mid delburg wordt opgebeld en ver schijnt. Tot 10 uur 's avonds wordt Tony verhoord en weer loos staat hij bloot aan de klap pen in het gezicht, die hem aan het spreken moeten krijgen. Doch Tony houdt vol en blijft er bij dat hij het blad heeft gevonden. Geen bedreigingen hebben resul taat bij de jongen. Dan wordt hij naar het be ruchte Dam 6 gevoerd. Een Polizei-Officier verhoort, dreigt en scheldt, terwijl een der Feldgendarmen Tony bij het haar pakt en telkens met het hoofd op de tafel slaat. Met een lang stokje slaat men hem, tot hij blauw ziet van schouder tot heup. „Gevonden Gevonden ha mert het in het hoofd van de 63. Ze werden heel stevig gebonden, ook de sterke Hank lag spoedig als een hulpeloze op de grond, flink vastgesnoerd door taaie linianen. Toen werden ze overeind gezet, hun voeten werden losgemaakt en omstuwd door een schare gillende wezentjes, waarvan de grootste ongeveer een meter lang was, werden de vier blanken het bos doorgesleurd. Eindelijk kwamen zij bij een plek, waar hoog boven in de bomen een aantal hutten was gebouwd. JANUARI Het nieuwe jaar is al aan 't lopen Gestart werd met een schone lei Al de drukte van December, Met zijn feesten is voorbij We denken niet meer aan een kerstkrans, Een oliebol of speculaas En geen wordt meer bedreigd met „Dat vertel 'k aan Sinterklaas.'' We schrijven nu weer Januari 't Leven is weer heel normaal Uit ons doen, door al die feesten, Waren er zeer veel, ditmaal We hoorden nog, die eerste dagen: „Nog veel heil en zegen hoor." ,,'t Allerbeste, ouwe jongen, „En je slaat je er maar door." We kregen nog een enkel kaartje Of een laat Nieuwjaarsbezoek, En we aten het was het restje Nog een droge saucijskoek. Maar nu gaan we weer gewoon doen Alles gaat gewoon zijn gang Slechts de nachten worden korter En de dagen worden lang. Maandag, is gewoon weer Maandag Zondag is 't maar eens per week En geen tweede of derde feestdag Brengt je werkprogram van streek. Nu gaan w'ons weer concentreren Op 't gedoe van alle dag. 't Wordt weer haast een levenskwestie, Of het vriezen of dooien mag. We hebben nu weer interesse Voor des buurmans hond of geit In December, met zijn feesten Hadden we daarvoor geen tijd We hebben ook de uitverkoop weer 'n Nieuwe jas op 't lijstje staan En als het kan een aardig hoedje Maar zit dat er nog wel aan hm. Want de kolen werden duurder En misschien wordt het nog koud Dan kan je gerust geloven Kost het een kapitaal aan hout. En we gaan weer stil verlangen Naar het voorjaar warm en zacht, Als de winter wordt vergeten Aan geen kachel wordt gedacht. Maar het is nog Januari En we staan pas aan 't begin Nochtans moet men vol vertrouwen Het begonnen jaar weer in. 64. Langs een linianen-ladder klom het gezelschap omhoog, en daar, in de toppen, was een uitgebreid dorp. In één der hutten werden de gevangenen ge bracht, een wachtpost van 10 of 12 dwergen nam voor de ingang plaats. Zo bleven ze een paar dagen gevangen, zonder te weten wat er met hen gebeuren zou. Maar de derde dag werden ze 's morgens vroeg wakker gemaakt. Voor hen stonden de hoofdman, de priesters en enige van zijn helpers. jongen. Strikvragen, dreigemen ten, lichamelijke, noch geestelijke kwelling breken zijn taaie wil „Hij zal niet verraden." Met de kolf van een geweer in de lendenen gepord, moet hij dan de kelder in. Men gunt hem echter geen rust. Des nachts 12 uur brengt men hem over naar het politiebureau, waar een „hoge", aldus Tony, de hand ten groet opheft naar de Duitse beu len. Zonder eten, zonder drinken, zonder dat iemand zich om hem bekommert, brengt Tony de nacht door in de cel en wordt 's morgens weer vervoerd, nu naar de Penninghoeksingel, waar de Duitsers hem weer scherp en langdurig verhoren. Maar ze kunnen het niet winnen en Tony moet weer vervoerd worden naar het strafkamp te Souburg. De drie begeleidende Duitsers moeten hun fietsen op het balcon van de tram in de Langeviele stuwen en zetten ze eerst even neer. Ondertussen stapt Tony het trambalkon op en ziet dan eensklaps zijn kans naar de vrij heid. Razend snel springt hij aan de andere zijde van 't balcon de tram af, holt de Lange Gere in, vliegt een half openstaande deur binnen, sluit ze en, terwijl hij het huis en de tuin doorloopt, hoort hij achter zich het lawaai en laar- zengekletter van zijn achtervol gers versterven. Hij klimt de tuinmuur over en ontdekt dan een schuilkelder, waarin hij zich de 'gehele middag verbergt, om tegen de avond veilig bij familie te Middelburg te kunnen onder duiken. Onderwijl hebben de burgers een vreemd schouwspel gezien. De Langeviele is afgezet door de Duitsers en versterkingen zijn aangerukt. Duitsers met geweren in de hand klimmen snuffelend en spie dend over daken op zoek naar de jongen. Doch tevergeefs. Tegen het koppige vastbera den stilzwijgen, de snélle actie en tegenwoordigheid van geest van een Hollands jochie hebben de Duitsers het onderspit moeten delven, hun bruut sadisme en li chamelijke martelingen ten spijt. Niet door Tony zouden de Duit sers een spoor naar de bron van het illegale blad „Trouw" ont dekken. Zo redde een dappere jongen wellicht meerderen van depor tatie naar een concentratiekamp. THOLEN DENK OM UW BONKAARTEN Uitreiking bonkaarten en tabakskaar- ten 903. THOLEN: Zaterdag 22 en Dinsdag 25 Januari. SCHERPENISSE: Maandag 24 Januari. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 27 Januari. STAVENISSE: Vrijdag 28 Januari. ST. ANNALAND: Woensdag 26 Januari. Zondag 23 Januari THOLEN Ned Herv. Gemeente 10 en 6 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Gereformeerde Kerk 10 en 3 uur Ds. Hoekstra uit Sassenheim Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk 10 en 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen Dinsdag 25 Jan. av. 7.15 uur, Bijbel lezing Ned. Prot. Bond nm. 5 uur Ds. K. Wybenga OUD -VOSSEMEER Ned Herv. Gemeente 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Gereformeerde Kerk vm. 10 uur Leesdienst nm. 6.30 uur Ds. Hoekstra uit Sassenheim. Chr. Geref. Kerk 10 en b.30 uur Leesdienst 2.30 ,,ui Ds. v. Leeuwen ST. ANNALAND Ned Herv. Gemeente 10 en 2.30 uur dhr. de Jong Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst STAVENISSE Ned Herv. Gemeente 10 uur Leesdienst 6 uur Ds. Kooreman Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned Herv. Gemeente, vm. Leeskerk (vac. Poortvliet) nm. Ds. de Bres O u d-G eref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rehoboth nm. 7 uur Ds. Mantz uit Rotterdam SCHERPENISSE Ned Herv. Gemeente 10 uur Ds. Kooreman - Bed. H. A. 2.30 uur Ds. Kooreman - Dankzeg ging H. Avondmaal In beide diensten collecte Restauratie fonds Donderdag 27 Jan. nm. 3.30 uur Ds. Kooreman - Huwelijksinzegening van C. Quist en D. J. Polderman Gereformeerde Gemeente 10, 2 en 6 uur Leesdienst POORTVLIET Ned Herv. Gemeente 10 uur Ds. de Bres 2.30 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. A. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom ST. FILIPSLAND Ned Herv. Gemeente 10 uur Ds. E. S. de Lint 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Collecte voor de Verwarming O u d-G eref. Gemeente 3 x Leesdienst Gereformeerde Gemeente 3 x Leesdienst ANNA JACOBA POLDER Gereformeerde Kerk 2 x Ds. Arntzen Scherpenisse Ds. M. Blok uit Zeist en cand. J. Kersten uit Rotterdam zijn op een tweetal gesteld door de Geref. Gemeente te Scherpenisse. Tholen Ds. H. van Leeuwen, pre dikant der Chr. Geref. Kerk te Tholen is met Ds. J. P. Gees uit 's Gravenhage te Gouda op tweetal gesteld. Scherpenisse Door de Ned. Herv. Kerk zijn 100 aandelen van 10.uit geloot. Deze aandelen waren renteloos en waren verstrekt ten bate van het restauratiefonds.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 3