I I I I I Weekblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland Uit Eigen Land VERSCHIJNT IEDERE VRJJDA& THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE 4e Jaargang No, 10 Januari 1949 mm, Uitgevers Firma C. dleleman en G. HeIJBOER Ahnnnemenfen f 1 nor p j v 1 a A7? q, a ij t i c A-7 Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie Kerknng A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 c i nn a j t t. rv j 1 j x n t'l i w i c rn ta o Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen meer 0.05 Een week binnenlands politiek gebuitel. Dr. van Royen en het hemd waarin hij wordt geplaatst. „Paanakkertje" en zijn ambtelijke vrinden. Over buitenlandse import en de E.V.C. Al is de leugen nog zo snel... en wat daar verder volgt, weet u wel. Prettige zekerheid voor wie onwaarheid haat, belangrijk min der prettig voor wie door die aller-snelste waarheid wordt in gehaald. Geheel buiten zijn schuld ondervindt de Nederlandse ver tegenwoordiger bij de V. R. de pijnlijkheid van dit in practijk omgezette spreekwoord. Volgen wij deze heel Nederland zoo compromiterende 'race echter meer op de voet. In twee vergaderingen ging de Veiligheidsraad het gecompli ceerde abces dat Moeder Aarde nu al zo lang gespannen bezig houdt de Indonesische kwes tie bestuderen, zonder er re soluut het mes in te zetten. Gaat de behandelende genees heer er echter niet snel toe over om met een kuur van zon en fris se lucht der loyaliteit, een spoe dige genezing te bevorderen, dan wordt de kans op het ingrijpen door de „vreemde chirurgen" in de V. R. met de dag groter. Snelle militaire succes kunnen op de oplossing niet van invloed zijn. De Verenigde Staten zullen zich niet bij gebruik van wapen geweld aansluiten", zei Dr. Jes- sup reeds onomwonden in een der laatste bijeenkomsten te Lake Succes. Wie liever dan deze waar schuwende woorden ernstig te nemen, het daar mee op een accoordje wil gooien, kan even tueel pas tot. bezinning komen, als de gehele opzet is verprutst. Reeds 7 Januari jl. verklaarde Dr. van Royen puttend uit de hern officieel verstrekte gege vens, dat alle prominente Repu blikeinse leiders op het eiland Banka vertoefden, waar zij inge volge de opdracht van de Raad volledige bewegingsvrijheid ge noten. Spoedig bleek hoe weinig die officiële berichtgevers bewust waren van de moeilijke taak, welke Dr. van Royen met de grootste nauwgezetheid tracht te vervullen. Als „vergissing num mer een" moest Nederland de af gelegde verklaring herroepen, toen de C.G.D., die leiders op Banka wilde gaan bezoeken. Het bleek dat drie der gevangenen nooit op Banka van hun „volle vrijheid" hadden genoten, maar nog steeds op Sumatra zaten. Be langrijk erger is nu echter nog en dit vooral gezien uit interna tionaal politiek oogpunt, hoe Soekarno, Hatta, enz. die wel op Banka vertoeven, daar van die herhaaldelijk verzekerde vrijheid genieten. De bezoekende C.G.D. heeft hierover dingen gepubli ceerd, die heel anders luidden dan de Nederlandse verklaring. En, al was 't dat men dit met 'n kor reltje zout nam, toch zal niemand ontkennen dat die verklaringen tegen elkaar indruisen, in het na deel van de Nederlandse. Te meer, nu dit door de Regering zelf is erkend en men zich dien aangaande moest verontschuldi gen, omdat een bevel niet vol doende was opgevolgd. En dit ook, nadat de afgezant van Dr. Beel een bezoek aan Banka bracht, bij welk bezoek de politi ci vrijheid in vooruitzicht werd gesteld na tekening van een loyaliteitsverklaring. In dat raam geplaatst lijkt het geven van instructies aan Dr. v. Royen bedenkelijk veel op kwade trouw. Hoewel dit geval van kwade trouw meer dan genoeg zou zijn, blijft het daar helaas niet bij. Bij het scheiden van de bonnenmarkt werd de 33-jarige gentleman- zwendelaar „Paanakkertje" ge arresteerd. De schandalen op het terrein van ambtenaren-corrup tie, die na deze vangst om de hoek komen gluren, doen ons verzuchten „niets buitenlands is ons vreemd." Deze bedenkelijke buitenlandse copiëring zien wij tevens doorgetrokken tot het ter rein der Amsterdamse haven „onder leiding" van de E.V.C. waar weer braaf wordt gestaakt, waarbij de E.V.C. er wel voor zorgt, dat er tussen arbeider en patroon eerder een kloof dan een dam zal worden gevormd... Al leen al gezien het nieuws der laatste week, lijkt het toch maar beter ons aan de waarheid te houden... En wat het geven van instructies aan vertegenwoordi gers betreft, zou onze regering nog iets kunnen leren van de op drachtgevers, die Montgomery stuurden om over reorganisatie van de Nederlandse defensie te spreken Onder bovenstaande titel hield Ir. M. A. Geuze te Poortvliet een rede tijdens de in 1948 gehouden Landdag der Landbouw jongeren Gemeenschap. Ook al was deze dan in het bijzonder tot de Landbouw jongeren gericht, de inhoud daarvan is m.i. waard in breder kring bekend te worden. Daartoe verzochten we Ir. Geuze vergunning tot publicatie, waarin deze welwillend toestemde. Dat ze in vervolg~artikelen geplaatst moet worden, zal aan die belangrijkheid niets afdoen. (Red.) Er zijn mensen, die momenteel van de jeugd niet veel goeds willen horen, en ik spreek dan van de Nederlandse jeugd in haar geheel; de jeugd is tuchtloos, onge disciplineerd, gedegenereerd zelfs. Er zijn anderen, die immer schermen met de ongereptheid van de jeugd, met het: aan de jeugd is de toekomst. Ongetwij feld is dit laatste juist, maar is het niet veel juister te vragen: wat voor een toekomst Want hoezeer wij ook geleefd worden, de verantwoordelijkheid is aan ons. De troeven zijn in onze handen en het gaat er maar om hoe we ze gebruiken, wat we ervan maken. Na de bevrijding constateerden we in ons land, en heus niet alleen hier, een manie, dat niemand meer tevreden was met de plaats, die op dat moment werd ingenomen. Dit leefde het sterkst bij de jeugd. De jeugd had zich tijdens de bezettingsjaren een nieuwe toekomst, een nieuw Nederland, een nieuwe we reld gedroomd, waarbij men zich zelf begrijpelijkerwijs en vol idealisme een vooraanstaande plaats had toegedacht. Een plaats, waarvan men zich teveel, zo niet alles voorstelde. Zo wilde de jonge man naar het onbekende Indië, het jonge meisje werd MARVA of ging zo mogelijk naar het VHK, de winkelier werd verzekeringsagent en de verze keringsagent werd belastingconsulent, de landarbeider wilde chauffeur worden, de dienstbode ging naar de fabriek, de boer zelf sprak over emigreren. Geluk kig, dat de huisvrouw nogal stabiel bleef. li zult mischien zeggen, zij kon moei lijk anders, voor haar was het het minst eenvoudig om te veranderen, maar was het niet veel meer dat zij de kern van het gezin vormde. Het middelpunt, waar vader en kinderen vanuit gingen en terug keerden; dat zij in haar woning, huishou ding en gezinssfeer de voorwaarden had geschapen om althans temidden van de onrust en barning van de na-oorlogse tijd, met zijn zoeken naar nieuwe vorm geving, een rustpunt te brengen. Deze jonge en ook wel oudere men sen haakten in de eerste plaats naar verandering, omdat hun innerlijke rust en zekerheid ontbraken. Velen van de jongeren hadden nimmer enige zekerheid gekend, vanaf de leeftijd dat zij zich bewust werden; anderen hadden al het vreselijke, wat zich voor hun ogen af speelde niet kunnen verwerken, en wa ren losgeslagen, als schepen zonder an ker op drift. Ge moet me goed begrijpen, ik bedoel geenszins te zeggen dat vooruitgang in maatschappelijke functie niet moet wor den nagestreefd of dat men tevreden zou moeten zijn met een baantje, waar men niet geschikt voor is of omgekeerd. Maar langzamerhand bleken al die ver anderingen, waar ik op doelde, geen verbeteringen te zijn. Men bleek schim men te hebben nagejaagd, ook in zijn idealen voor een betere wereld. En de prijs, die daarvoor betaald is in de laatste drie jaren, is hoog geweest. Wanneer men thans sommigen hoort zeggen, dat er weer wat stabiliteit terug keert op dit punt, dan moet men voor zichtig zijn. Zeker, er zullen jongelui zijn, die zichzelf hebben teruggevonden en die boven het avontuur, want dat was het, uitgroeien. Maar er zijn er temeer, dié geen an kerplaats meer vinden. Ge kent ze allemaal. Daar is de groep der gemakkelijken, dat zijn zij, die zich nergens meer druk over maken, die het wel geloven, het helpt immers toch niet en het is en blijft een zootje hier en we moeten maar wachten tot de Russen ko men en we zullen het er ondertussen dan maar goed van nemen; de défaitis- ten, een avondje naar de bioscoop of een avondje kaarten, of een avondje bij kennissen, gezellig en een avondje vrijen en op de duur komen ze soms per week nog een dag tekort. Ze zijn als de dwa zen, waarvan het Bijbelwoord getuigt dat zij zeiden: laat ons eten en drin ken en vrolijk zijn, want morgen ster ven wij. En tegenwoordig zijn we dan zo reëel dat we dat laatste, dat sterven er maar af laten. Dan is er de categorie van de ge- pantserden, de verbitterden. Zij zijn los gebleven van iedere binding en omdat ze die niet konden vinden, ontkennen zij ook de mogelijkheid van 't bestaan van dergelijke bindingen hardnekkig. Het is de glaskoude, keiharde jeugd, die neemt wat ze krijgen kan en die met een ontstellend cynisme op alle punten negativiteit propageert. Het is een groep die van alles de prijs kent, maar niets van de waarde. En dat van alles de prijs kennen en van niets de waarde, is ook kenmer kend voor een oppervlakkigheid, die onze gehele moderne maatschappij heeft aangetast. Men staat tegenwoordig ge makkelijk met een oordeel klaar over de meest ingewikkelde maatschappelijke problemen en dat in een tijd die onein dig veel moeilijker te beoordelen is door zijn veelheid en veelvormigheid der vraagstukken, dan ooit te voren. Of het nu over kapitalisme gaat of over Marxisme of nationalisatie of mo netaire problemen, in enkele zinnen wordt de zaak afgedaan, d.w.z. ge kraakt of tot dogma verheven. En wat erger is, niet anders gaat het met het Christendom. Het Christendom, dat bijna 2000 jaren lang thans Europa maatschappelijk, religieus, sociaal en staatkundig beheerst heeft, ook daarover staat men met zijn oordeel klaar. Ook al heeft men de Bijbel nooit gelezen, laat staan bestudeerd, ook al heeft men nog nimmer een kerk van binnen ge zien, men meent het zich te kunnen ver oorloven deze leer als wellicht niet ter zake of niet van deze tijd te kunnen afdoen. Is er huiveringwekkender symp toom van vervlakking, van Entwertung aller Werte. Is het niet of een der gelijke leegheid de deuren opent, voor een zondvloed van Mies wat de mens moet dienen, dus voor alles wat met* de macht van de enkeling of zijn groep, van dictatorschap dus, te maken heeft. De moderne mens heeft geen tijd meer voor de grote lijn tussen goed en kwaad, laat staan onderscheidingsvermogen. Hij gelooft niet meer in het bestaan van de duivel. Hij acht dit een uitvinding van de menselijke geest, net zoals men hem in zijn kindertijd met een verzonnen kwade kabouter bang maakte. Hij vergeet of hij weet niet, dat er bij de Fransman Baudelaire een regel te lezen is van de volgende strekking: „Het is de mooiste list van de duivel ons te overtuigen dat hij niet bestaat." Van niemand hoeft men immers bang te zijn. En toen het kwaad een beetje te dui delijk werd zo in de jaren na 1930, toen vestigde de duivel onze aandacht op Hitier. Dat was de baarlijke Satan. Wij waren tegen deze Satan, dus stonden we aan de goede kant. De vijand is nu verslagen, het is nu in orde, en wij be hoeven ons geen zorg meer te maken. Men is verlichter dan ooit. Men kent geen oude waarden meer of wil ze niet erkennen. Maar men is er onkundig van, men is onwetend uit oppervlakkigheid, dat de moderne mens van thans een veelgodendom aanbidt, dat niet afwijkt in wezen van dat der oudheid. Wanneer men het hoofd schudt over het oude Israël dat danste om het gouden kalf, is er dan een wezenlijk verschil met de geldzucht van onze huidige specu laties Men wil niet vergeleken worden met een opiumschuiver, met iemand die aan opium verslaagd is, maar hoevele Neder landers kunnen het Zondags nalaten naar een voetbalwedstrijd te1'gaan? Is men dan niet verslaagd aan die sport Hebben wij niet in onze volkskring vreemde goden opgericht, aanbidt men niet deze zaken met geheel zijn ziel en geheel zijn verstand en al zijn krachten? Verheft zich niet des Zondags de kreet „Hup Holland" ten hemel als vroeger 't Hallelujah (Wordt vervolgd) DE ALGEMENE KLEUTERSCHOOL Er is vooruitgang voor het nieuwe schoolgebouw van de Algemene Kleuter school. Tot op heden wordt les gegeven in een lokaal der O.L.School, nadat minder geriefelijk was gewerkt in een zaal van Hotel Zeeland. De grote ver betering komt eigenlijk pas, als men in Februari het in het Kaaijbosje ge plaatste gebouw kan betrekken. Hier aan wordt thans hard gewerkt. BILJART-WEDSTRIJD Vrijdag jl. werd een biljartwedstrijd gespeeld door een Thoolse ploeg tegen Halsteren. De uitslag hiervan is als volgt:P. Berrevoets 69 pnt., M. Schet- ters 75, A. Nuyten 40, A. Wierske 75, M. Oerlemans 54, M. v. Kaam 75, F. v. Zandvliet 38, P. Heisen 75, F. Nijs 75, P. de Bakker 58, Kees Schot 70 en J. Schetters 75 punten. Tholen ver loor met 87 punten. OPBRENGST „KINDERZEGELS"y Naar dhr. Kools ons mededeelde is door de actie 'van het pl. comité tot verkoop van Kinderpostzegels alhier in totaal verkocht voor een bedrag van 980.97. Voorwaar een mooi resultaat. Wanneer over het gehele land de offer vaardigheid zo groot is geweest als te Dr. L. D. A. Looysen, te Tholen Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer Tholen, kan er menig kinderleed worden verzacht. Dank aan allen, die tot dit mooie resultaat bijdroegen. GESLAAGD Bij het te Bergen op Zoom gehouden examen voor het diploma Boekhouden van de Nederlandse Associatie voor Practijkexamens, slaagde Mej. J. M. Engelvaart, alhier. MOTORONGELUK Dhr. C. Hoek uit Middelharnis reed Maandagmorgen met zijn motorrijwiel op de Vossemeerse Dijk en kwam tegen een langs de weg staande telefoonpaal op Met ernstige inwendige kwetsuren werd hij in het Ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen, nadat Dr. Looysen te Tho len eerste hulp had verleend en daarbij ook nog een zware hersenschudding had geconstateerd. De vermoedelijke oorzaak is, dat dhr. H. met een over de weg hangende los geraakte telefoondraad in aanraking kwam en hierdoor de macht over zijn stuur verloor. NIEUWBOUW Nadat 7 maanden geleden de eerste spade voor de nieuwbouw in de grond werd gezet, zijn dezer dagen de eerste 6 woningen door de bewoners betrokken. Dit zijn P. M. Polderman, M. P. de Graaff, M. C. Daane, L. Istha, E. G. Hoek en C. Geuze. Wanneer komen de volgende „wach ters" aan de beurt? BRIEVEN VAN MILITAIREN Bij de secretaris van het pl. Niwin- comité, bij de secretaris der Muziekver eniging en bij verschillende particulieren kwamen dankbetuigingen binnen van mi litairen in Indië, die een Kerstpakket hadden ontvangen uit St. Annaland. Zonder uitzondering waarderen onze militairen deze blijken van medeleven. DE OUDSTE INGEZETENE Na het overlijden van J. van Vossen die op 23 Mei 1857 was geboren, is thans de oudste ingezetene in deze ge meente de Wed. van Vessem, geboren 14 September 1857. PROPAGANDA-A VONDEN Door bemiddeling van de Stichting Dorpsgemeenschap Stavenisse zal van wege de „Prot. Interkerkelijke Geeste lijke Verzorging voor militairen" in Zeeland alhier op Vrijdag, 4 Februari a.s. in de bewaarschool een „propaganda avond" worden georganiseerd. Aanvang half 8 nm. Minimum-leef tijd 16 jaar. Voor de pauze zal een film over Indië worden vertoond. Na de pauze zal er een reportage worden gegeven van een te Bergen op Zoom gehouden kerk dienst voor plm. 700 militairen (met koorzang enz.), terwijl ook de leger- predikant, ds. K. v, d. Braak het woord nog hoopt te voeren. Het belooft een zeer mooie avond te worden. De toegang is vrij. Bij de uit gang zal een collecte worden gehouden voor bovenbedoeld werk. Komt allen Het gaat om de geestelijke belangen van onze militairen De Stichting Dorpsgemeenschap Sta venisse hoopt op Vrijdag 28 Januari a.s. in de bewaarschool een grote propa- ganda-avond te houden. Aanvang half 8 nm. Toegangsprijs 0.50 incl. pl. be lasting. Het programma vermeldt o.m.~: her sengymnastiek, een tafereel uit het dagelijks leven van Stavenisse, verloting, muziek, zang, enz. enz. Kaartverkoop van heden af bij de heer J. A. Q. Tazelaar, bakker alhier, bij wie tevens programma's verkrijgbaar zijn. Voorziet U tijdig van een plaats bewijs, opdat teleurstelling voorkomen kunnen worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1