Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Raadsverslag Stavenisse Raadsverslag OUD V0SSEMEER V</"~ Geen bezwaar tegen Zondagsbusdienst, mits Dagrekening en begroting ZONDAGSDIENST ARTSEN DE STEIGERDAM HET UITBREIDINGSPLAN EEN NIEUWE SCHOOL! SCHOOLTANDVERZORGING 7 Januari 1949 Abonnementen 1.- per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Ti.I LX 1 OC J Minimum 2.00 Uitgevers Firma C. dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 c ori nn 0 1 n -TL 1 -P i c-7 /-• 11A40-7 r> o «Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Openbare raadsvergadering te Oud- Vossemeer op Donderdag 23 December 1948 des avonds om 7.30 uur. Aanwezig de voorzitter, de secretaris en alle raadsleden. Na goedkeuring der notulen der vorige vergadering merkt dhr. v. d. Klooster naar aanleiding hiervan op dat dezer dagen in de Kalisbuurt de verlaat- putten op de riolering zijn schoonge maakt. Hij heeft dit eens bekeken en zag dat de putten boordevol zaten. De voorzitter merkt op dat dit punt straks aan de orde zal komen. Voorts deelt de voorzitter mede dat het aantal leerlingen aan de Openbare Lagere School voor het vervolgonder wijs nu 14 bedraagt. Onder de ingekomen stukken bevinden zich een goedkeuring van G.S. van het door de Raad in een vorige vergadering genomen besluit tot ontslag verlening aan Mevr. Lindenbergh-Klooster als gemeen te-arts. Verder bericht van ontvangst van Ged. Staten van het raadsbesluit tot wijziging van de Alg. Politieverordening. Voorgesteld wordt de vaststelling van de verordening op de heffing van Leges voor inlichtingen uit het bevolkings register. Het oude besluit op de leges bevol kingsregisters is vervallen, waarom een nieuwe verordening dient te worden vastgesteld. Hiertoe wordt z.h.s. besloten. Als punt 3 vermeldt de agenda een voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie aan de Vereniging ter verbetering van het geitenras in Zeeland. De voorzitter leest het verzoek der ver eniging voor, waaruit de moeilijke toe stand der vereniging naar voren treedt. B. en W. stellen voor over 1949 een subsidie van 15.te verlenen, waartoe wordt besloten. Ter tafel komen circulaires inzake de jaarwedden voor secretarissen en ont vangers tot incorporatie hiervan en het verlenen van de tijdelijke loonbijslag van De tijdelijke toeslagen zouden dan met het salaris één geheel uitmaken. Besloten wordt hier toe over te gaan. Aan de orde is een voorstel tot toe kenning van een premie tot woning verbetering en woningsplitsing. Het betreft hier een verzoek van Jac. Vaders, gesteund door Dr. Renes. Voor ziening is dringend nodig tengevolge van het feit dat een tweetal kinderen van Vaders ziek zijn en in de woonkamer moeten liggen, waar door in die kleine behuizing moét worden gestookt, het geen niet in orde is. Een oplossing wordt hier gezien in het bijbouwen van een keuken. De eigenaar is hiertoe bereid, doch verzoekt een premie te ontvangen. De voorzitter deelt mede dat de raming 1400.is, 60% komt voor rekening van het Rijk, waarvan echter door de gemeente moet worden betaald. Het komt dus neer op 15% van -1400. is 210.—. Dhr. Istha meent dat de eigenaar het moet verzoeken, wat de voorzitter doet opmerken dat de eigenaar dit ook deed, doch dat ook Vaders nog een verzoek indiende. Omdat de beslissing voor 31 Dec. a.s. moet vallen is dit verzoek direct in de raad gebracht. Dhr. Aarnoudse vraagt of dit het enigste geval is, en informeert of, zo de raad er mee begint, er meer kunnen komen. De voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op dat de grenzen voor deze gevallen 200.of 2000.zijn. Het dient echter per geval te worden nage gaan. Er zijn wel veel woningen waarbij het niet de moeite waard zou zijn. Dhr. v. Gorsel meende dat deze regeling alleen gold voor splitsing, ten gevolge waarvan er een woning meer ter beschikking kwam. Het blijkt echter dat het zowel voor splitsing als voor ver betering geldt. Dhr. Daane zegt- dat dhr. Aarnoudse bedoelt dat wanneer we A zeggen we ook B zullen moeten zeggen. Hiermee is hij het eens. In dit geval is de wo ning goed, het geld is goed besteed, want men krijgt er een betere woning mee. Er zijn zoveel woningen waar men minder effect zal sorteren, dan is het moeilijker. Dhr. v. Gorsel vreest dat van deze regeling het achteruit gaan van het wo- ningonderhoud tot gevolg zal hebben. Dhr. Istha zegt dat onderhoud niet wordt vergoed, doch verbetering, dus iets aan een woning bijbouwen, enz. Dhr. v. d. Klooster zegt dat veel wo ningen slecht onderhouden worden, het geen er met een huur van f 4 a f 5 toch wel kan. Dhr. van Gorsel is van mening dat, wanneer de eigenaar niet bij machte is, een woning te onderhouden, de gemeente deze beter over kon nemen, met „op poetsen" hiervan zou men een veel goedkopere woning krijgen dan de nieuwe. Dhr. Istha zegt dat de woningwet toch ook tot onderhoud dwingt. Hierna wordt besloten tot toekenning van de premie. Aan de orde is de bespreking van de regeling der Zondagsdienst der auto bussen voor ziekenbezoek. De voorzitter deelt mede dat van de Rijksinspecteur een schrijven is in gekomen waaruit blijkt dat de Zondags dienst der bussen momenteel slechts als proef is. Bij het toestaan hiervan was de Inspecteur van mening dat hiermede de belangen der bevolking werden ge diend, doch andere stemmen zijn hierna opgegaan, waarom hij verzoekt de me ning van de raad te willen horen en zo mogelijk voor 1 Februari deze mening door te geven. Dhr. v. d. Klooster informeert op wiens initiatief deze Zondagdienst tot stand is gekomen, waarop de voorzitter mededeelt dat de vereniging van bur- gemeestèrs, secretarissen en ontvangers bij meerderheid besloten dit te verzoeken voor Ziekenbezoek. Dhr. v. d. Klooster is van mening, dat deze bus voor ziekenbezoek weinig nut heeft, want men kan maar een kwartier in het ziekenhuis zijn. Dhr. Mees zegt dat men er geen kwartier doch een vol uur kan zijn, waarmee dhr. v. Driel het niet geheel eens is. Als de patiënt een eigen kamer tje heeft is het mogelijk. De andere pa tiënten mogen 's Zondags alleen van 2 tot 3 uur bezoek ontvangen. De bus vertrekt hier om 2.10 uur en is twintig ■éoor twee in Bergen op Zoom met het gevolg dat men slechts een kwartier bij de patiënt kan zijn. Van 3 tot 6. uur loopt men dan door Bergen op Zoom. Hij zou de bus op het bezoekuur willen laten lopen. Dhr. Aarnoudse zegt in zijn geheel bezwaar tegen het rijden der bussen te hebben. Er dient rekening mede te wor den gehouden dat de bus 's Zondags ook voor andere doeleinden kan wor den gebruikt. De voorzitter zegt tegen het rijden der bussen voor ziekenbezoek geen en kel bezwaar te hebben. Wordt dit voor andere doeleinden gebruikt, dan ver andert zijn mening. Dhr. Aarnoudse vindt het in strijd met de Zondagsheiliging. Dhr. v. Gorsel zegt dat de bus hier om half twee zou kunnen vertrekken en in Bergen op Zoom om half vier. Ieder heeft altijd geen geld voor een taxi. Dhr. v. Driel is van mening dat de gene die naar een bioscoop of iets an ders wil, toch wel gaat. Dhr. Istha zegt dat er 's Zondags toch ook mensen werken voor de gas-, wa ter- en lichtvoorziening. Dhr. Daane vindt het verkeerd van het college van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers dat ze dit op eigen houtje deden. Men dient voor zulke din gen ook de raad en B. en W. te ho ren. Waarom heeft men eerst de raden niet gepolst Ze hebben kunnen begrijpen dat zoiets op het eiland niet zo gemak kelijk loopt. In de eerste maanden laat men het lopen en nu het eenmaal loopt komen de tegenkantingen. Hijzelf heeft er niets op tegen. Dhr. v. d. Klooster heeft gehoord dat Krijger er tegen was, hetgeen dhr. Daane de opmerking ontlokt dat ook v. d. Klundert er tegen is. Dit zal echter wel voornamelijk om financiële redenen zijn. De voorzitter zegt dat de onderne mers er principieel geen bezwaren te gen zullen hebben, doch wel financieel. Ze rijden nu toch 's Zondags ook, bijv. voor de voetbal. Maar hij is van mening dat de onder nemer niet alleen naar de Zondag moet kijken. Hij rijdt de lijn toch een hele week. Hij moet kijken of de lijn in totaal voldoende oplevert, maar niet hoeveel op een bepaalde dag. Naar aanleiding van wat is opge merkt zegt de voorzitter vervolgens dat tengevolge van het verzoek van eerder genoemde vereniging de laatste bus is verlegd naar 8.10 en de bussen beter aansluiting geven op de treinen. Dhr. Istha vindt dat de vereniging goed deed. Met aantekening van de stem van dhr. Aarnoudse tegen wordt besloten mede te delen dat geen bezwaar bestaat te gen de Zondagsdienst der bussen mits deze aansluiten op de bezoekuren aan het Ziekenhuis. Hierna worden twee wijzigingen van de begroting 1948 goedgekeurd. De aftredende leden van het Alge meen Armbestuur de heren P. A. W. Mees en M. P. v. d. Stel worden met algemene stemmen herbenoemd. Aan de orde is de behandeling van de gemeenterekening 1947. Het rapport van de commissie tot nazien der rekening en die der Algemene Armen, Wezen Armen en Fonds Huys- sen van Kattendijke merkt op dat onder de post van f 985,46 voor pompen en riolen dat is uitgegeven een uitgaaf voor verlaatputten voorkomt. Gevraagd wordt of dit tengevolge van evacuatie nodig was, en zo ja, of vergoeding oor logsschade is aangevraagd. De voorzitter zegt dat het geen ge volg van de innundatie was, doch dat oude gebreken zijn hersteld. Naar aanleiding van het voegen van de havenmuur wordt in het rapport ge vraagd of hiervan een begroting was opgemaakt, hetgeen niet het geval blijkt te zijn bij dergelijke karweitjes. Gevraagd wordt of er al iets aan ge daan is wanneer op een der plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet achter stand aan annuiteitsbetaling is ontstaan. Opgemerkt wordt dat door B. en W. en door de vereniging waarschuwingen aan betrokkene zijn gericht, die echter nog weinig resultaat hadden. Per 1 Jan. a.s. zal er een achterstand van 1J4 jaar zijn. Wordt niet op korte termijn tot be taling overgegaan zo zullen de nodige maatregelen genomen worden. Hierna wordt de rekening voorlopig vastgesteld. Met betrekking tot de behandeling van de gemeentebegroting 1949 komt een rapport ter tafel van de comissie tot nazien der begroting. Allereerst betuigt de commissie zijn tevredenheid dat de begroting sluit met f3000 op onvoorzien en nog een bedrag voor de algemene reserve. In het rapport wordt er op gewezen dat er in de gemeente te weinig aan- plakgelegenheid is. De borden aan de Kalisbuurt en onder de Molen zijn in dertijd weggehaald. Ook B. en W. achten meerdere aan- plakgelegenheid nodig. Dhr. Istha acht ter voorkoming van het maar raak plakken, borden gewenst. Gevraagd wordt of de gemeenschap pelijke regeling inzake Bouw- en Wo ningtoezicht al goedgekeurd is. De voorzitter merkt op dat nog geen bericht is ontvangen. Alleen de raden die accoord gingen met de regeling, hebben deze getekend. Aan de werking der regeling te zien, zou men zeggen dat hij nog niet goedge keurd is. In het rapport wordt gevraagd naar een specificatie van de raming voor' het onderhoud van de straten, terwijl op het trottoir in de Kalisbuurt en Veer- straat wordt gewezen. De voorzitter merkt in verband hier mede op dat naast de trottoirs ook de straten aldaar wel bezien mogen worden. Men kan zich dan afvragen of onder houd hier nog wel mogelijk is en of het geen tijd wordt aan de vernieuwing te gaan werken. Gevraagd wordt naar de uitvoering van het rioleringswerk in de Kalisbuurt. Er wordt op aangedrongen dit spoedig te doen in verband met de bezaaiing van de voortuintjes. De voorzitter zegt dat schoonmaken der riolering weinig nut zal hebben, zo lang sommige inwoners der Kalisbuurt alle mogelijke moeite doen om de riole ring vol met modder te stoppen. Hier zal een einde aan gemaakt moeten wor den. Dhr. Daane merkt op dit kortgeleden in de Molenstraat nog gemerkt te heb ben, hij fietste door de straat en zag ondertussen 3 vrouwen bezig om uit alle inacht de modder in de putten te vegen. Dhr. v. Gorsel noemt het precies een der als bij de sloten en waterleidingen. Opgemerkt wordt dat de opbrengst van het kadegeld na aftrek van salaris der kademeester slechts f 250 zal bedra gen over 1949. De vraag rijst of de heffing van kadegeld straks niet over bodig zal worden. Het heeft de aandacht getrokken dat de torenklok bij het lui den een storend bijgeluid heeft. Opgemerkt wordt dat de vermoede lijke oorzaak het loszitten van het wa pen op de klok is. Na een onderzoek door dhr. Blaas werd dit vermoeden door een monteur van Eijsbouts beves tigd. Verdere uitslag is nog niet bekend. Er wordt op gewezen dat de uitbeta ling der schadeloosstelling voor de ont eigening ten behoeve van de nieuwbouw lang op zich laat wachten. Dhr. v. Gorsel vreest er voor dat de mensen nog lasten op zullen moeten brengen. De voorzitter is echter van mening dat door de onteigening de eigenaars hier geen last meer van zullen hebben. Hierna wordt de begroting voor 1949 die sluit op een bedrag van f 110.000, vastgesteld. Hierna wordt overgegaan tot de rond vraag. Het is de heer van de Klooster dikwijls opgevallen dat bij het vuilopha- len veel vuil buiten de kar valt. Is hier niets aan te veranderen. Vooral bij winderig weer is het een en al stof wolk. In andere gemeenten gebruikt men b.v. een kar met deksel. Deze noemt hij doelmatiger dan de hier in gebruik Dr. P. J. Duinker, Tholen Dr. Vermet Nieuw-Vossemeer zijnde. Een nieuwe kar zal echter nog al wat kosten. Dhr. Daane meent dat er kortgeleden in de Villawijk net zoveel papier lag als op de mestvaalt. Vroeger gebruikte Bevelander een wa gen, do.ch een kar is gemakkelijker te lossen. Dhr. Mees denkt dat er toch wel eens een gebruikte kar te koop zal zijn, vooral in de steden waar men veel op auto's overging. Dhr. Istha informeert naar de reis- vergoeding voor leerlingen van de H.B.S. In een vorige vergadering is hiernaar gevraagd. Wat is het resultaat van de ingewonnen informaties Dit blijkt voor Ambachtsschool niet mogelijk te zijn, en voor H.B.S. moet het met bewijzen gestaafd worden dat betrokkene het niet kan betalen. Het is niet verboden, doch G. S. waarschuwden tegen een lichtvaardig toekennen. G. S. willen geen algemene regeling, doch wensen het per geval naar de ter beschikking zijnde cijfers te zien beoordeeld. Dhr. Istha stelt voor tot een onderzoek over te gaan bij de mensen die de ver goeding aanvroegen. Opgemerkt wordt dat het niet zo ge makkelijk is als bij art. 13 L. O.-wet 1920. Dit artikel is veel ruimer. Toegezegd wordt in de volgende ver gadering een voorstel ter tafel te bren gen. Hierna wordt in besloten vergadering overgegaan. Zoals we in ons vorig nummer wegens plaatsgebrek in het kort mededeelden, kwam Dinsdag 28 Dec. de gemeenteraad te Stavenisse onder voor zitterschap van Burgemeester L. A. Ver burg in voltallige vergadering bijeen. De voorzitter herdenkt in zijn openings woord de in Indonesië voor herstel van recht en orde strijdende militairen. Hij wenst hen de sterkte Gods toe bij hun moeilijke taak en hoopt dat Hij onze Regering wijsheid en inzicht mag schen ken om in het belang van het Moeder land en de Overzeese gebieden haar beslissingen te nemen. Inzake de steigerdam is weer een schrijven van het Prov. Bestuur binnen. In tegenstelling met een eerder ontvan gen schrijven wordt in dit schrijven be richt, dat de Provincie de kosten van het onderhoud van de steigerdam voor haar rekening zal nemen. Van de Min. v. Binnenl. Zaken om ter beveiliging der gebouwen het ge bruik van apparaten, die gevaar voor brand kunnen opleveren, zoveel mogelijk te vermijden. Ook wordt verzocht een onderzoek in te stellen naar de in de gebouwen aanwezige brandblusmiddelen (e. en a. n.a.v. de brand in het paleis Noordeinde). Men zal de voorgestelde regels in acht nemen. Geen bezwaar wordt gemaakt om de tijdelijke bijslag op het loon en op de kindertoelage te verstrekken aan de daarvoor in aanmerking komende leden van het gemeentepersoneel. Van de Stichting Dorpsgemeenschap een schrijven, waarin wordt bericht, dat op haar initiatief een Sectie Schooltand- verzorging in het leven is geroepen. Dr. Bernhardi verklaart zich bereid met in gang van 1 Januari a.s. als schooltand- arts op te treden. Verzocht wordt om het door de Raad beschikbaar gestelde bedrag voor 1949 zijnde f250,t.z.t. te willen storten in de kas der Sectie Schooltandverzorging. In vorige vergadering staakten de stemmen betreffende het verzoek van de Rijksverkeersinspectie inzake de Zon dagsbusdienst. Thans komt dit weer ter sprake. Dhr. Leune merkt op, dat een der voorgangers van de voorzitter eens heeft gezegd dat op Zondag anders niets wordt nagelaten dan werken. Hij zou het verschrikkelijk vinden als deze bus dienst gebruikt werd voor vermaak, bioscoop-bezoek, enz. maar vertrouwt, dat dit door de inwoners van Stavenisse niet zal geschieden. Hij zag deze dien sten niet gaarne weer verdwijnen en meent dan ook vrijmoedigheid te kunnen vinden er voor te stemmen. Dhr. v. Beveren zegt, dat als deze dienst van de baan gaat, een ander ge reed staat om in te vallen. Wanneer tot stemming wordt overgegaan, zegt de voorzitter, dat blanco-stemmen niet is toegestaan. Dhr. Hage zegt zich aan zijn standpunt der vorige vergadering te houden en zal zich van stemming ont houden. De heren Potappel, v. d. Slikke, Stoutjesdijk en Tazelaar stemmen vóór opheffing der busdienst, de heren Leune en van Beveren tegen. Als dhr. Hage naar het besluit van de Raad te Tholen inzake deze diensten verwijst, zegt de voorzitter, dat ook het verzoek van B. S. en O. is geweest voor ziekenbezoek. Punt 4 is vaststelling uitbreidingsplan. Bezwaren hiertegen zijn ingekomen van Wed. L. van Zuien, J. A. van Zuien, A. J. van Zuien, L. J. van Dalsem, J. L. de Vries, Wed. C. L. Potappel (B 62) en W. de Rijke. De voorzitter gelooft niet, dat het plan nadere toelichting be hoeft. Vorige maal is het niet aange nomen. Een gewijzigd plan opmaken zou ongeveer f 1600,kosten. Hij adviseert dit plan aan te nemen. Ook is hierop terrein voor industrie geprojecteerd, nl. een gedeelte v. d. Margarethapolder. Verder moet het om de tien jaar her zien worden. Dhr. Leune merkt op, dat bij bespre king van dit plan is gezegd, dat bij bouw of verbouw toch goedkeuring van het gemeentebestuur nodig is. Hij is niet tevreden over de vergunningen en be palingen voor het plaatsen van bv. een raam en de daarvoor vereiste modellen. Dit valt buiten het bouwplan, zegt de voorzitter. Dhr. Hage meent, dat men dit plan moet aannemen, het moet er toch van komen. Waarom de kans lopen, dat het wordt opgelegd en meerdere kosten ma ken Daarna wordt het uitbreidingsplan z.h.st. aangenomen. Vervolgens gaat de raad in besloten

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1949 | | pagina 1