eekblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland OP DE DREMPEL an ovepeenkam's ouö en nieuw! Wij wensen 3e Jaargang No. 7 31 December 1948 Abonnementen 1. per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 IZ" n r Cï r* F o m I rr on r-n t~\ r-\ t 1 O G Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 c"7„"7""T 1 TJ'""T ^""7/" 1 "'T Administratie Oudelandsestraat 9. Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De jaarwisseling staat voor de deur. Ook negentien honderd acht en veertig behoort bijna tot het verleden. ,,Zij vliegen daar henen", maar aan de andere kant: welk een gebeurtenissen kunnen zich afspelen gedurende één jaar. Dat te memoreren zou te veel tijd en plaatsruimte vergen. De gebeurtenissen waren overweldigend en ze hebben zich aan het eind van dit jaar voor ons land opgehoopt tot een climax, die ongewild, uitgesteld, steeds verwacht, zich uiteindelijk ontknoopt als een poel van ongerust heid, beroering, afmatting, vrees, verwachting en ons op de drem pel van dit jaar meer dan ooit dwingen een ogenblik stil te staan in dit leven. Een leven dat niet wil en niet kan stilstaan. En dan te moeten wensen. Doch laat ons wensen. Daar is dan in de de eerste plaats de U.N.O. Alleen maar een uiteinde en geen gelukkig begin in 1949? Als we de revue zo eens laten passeren wat je niet en wat je wel deed, discussiërend, resolutionnerend, vetoënd, commisonnerend, dinerend college ja dan is <dat gebruikelijk „zalige" van het uiteinde niet op z'n plaats. Te veel belangrijke dingen liet je maar lopen, zoals ze liepen, zonder dat ze de wereld, wiens vertegenwoordiger je toch bent, naar de zin gingen. Er zijn misschien nog enkele goede dingen gedaan. We wensen je dan toch maar een gelukkiger 1949 toe. Oom Sam aan de andere kant van het water kunnen we beiden wensen. Om dat te menen valt niet mee, nu je rare plannetjes hebt over Indonesië en Nederland in de laatste dagen. Maar, al was eigen belang je niet vreemd, je helpt ons tot nu toe toch flink uit de nesten en wat dat betreft hou je je poot strak, als een ander probeert van het restje van ons werelddeeltje nog meer af te knabbelen. Wat meer verstand inzake onze goede bedoelingen in Indonesië wensen we je echter van harte toe en geluk in '49. Jullie in China wensen we niet meer dan een uiteinde. Het heeft nu lang genoeg geduurd met dat oorlogje spelen en roverijen plegen. Een nieuw begin heren. Ons oude Indië Ook voor de Republiek wenst men niet ge makkelijk in deze dagen. Als alles een beetje meer geschiedenis is geworden zullen we misschien allebei tot de conclusie komen, dat we wederzijds, zo heel beroerd nog niet voor elkaar zijn geweest. Begreep men dat nu maar. Dan was het een goed uiteinde. Dan was er ook meer hoop op een gezegend 1949. Tenslottealle be-Marshallde West-Europeanen. Het lijkt er soms niet op, dat nog een begin zal komen, als men nagaat wat de generaals zeggen over de West-Europese eerste verdedi gingslinie in een nieuwe oorlog. Een nieuw begin Zie Duitsland. Zie Berlijn. Onderlinge belem meringen, elkaar vliegen afvangen, tegenwerking, het zal weg moeten vallen, wil er kans zijn op een gelukkig 1949. En tot eigen kring. Het is ook bij ons niet alles meegelopen dit jaar. Er vielen slagen. De zwaarste wel op hen, die iemand moesten missen in dit jaar, inzonderheid als dat iemand in Indië was. In eerbied herdenken we hen allen, ook die hier van ons heengingen. Het is niet alles meegelopen in de landbouw, ons voornaamste bestaan en in de visserij. De wasdom groot, maar de prijzen laag en veel producten onbruikbaar. Dit drukt onmiddellijk ook zijn stempel op de neringdoenden, de arbeider en op de ambtenaar tenslotte ook. Er is door velen, door een zeer' groot deel van onze eiland-bewoners hard gewerkt in dit jaar. Verder staan we dan machteloos, al werpt dit altijd z'n nut af. Onder Gods zegen zal men het nieuwe jaar goed kunnen ingaan en we wensen U dat jaar voorspoed toe. Nog dichter bij Door middel van ons blad hebben we getracht het afgelopen jaar het ons gestelde doel te benaderen. We zeggen niet hierin geslaagd te zijn. We merken alleen op, dat practisch iedereen op het eiland Tholen en St. Filipsland, door middel van ons blad weet, welke gebeurtenissen zich in een andere gemeente voor doen. Een dergelijke gemeenschap is er op deze hoogte voorheen nooit bereikt. Daar zijn we dankbaar voor. Ontegen zeggelijk is dat altijd geen voordeel. Men kan ook teveel van elkaar weten. Maar de tijd dringt er toe, de tijd maakt het nodig. En het heeft ook z'n nut gehad. We trachten hetzelfde, mogelijk nog een beter resultaat, ook weer in 1949 te bereiken. We hopen hier-voor onze krachten te geven. En danken tot op heden allen voor hun medewerking daartoe. Dat het ook voor deze gemeen schap een voorspoedig 1949 mag zijn. We zijn hiermee aan het einde van het laatste hoofdartikel in het jaar 1948 gekomen. We overschrijden straks de streep, die ons het begin van de nu nog verborgen toekomst zal openbaren. We wensen allen toe, dat die toekomst als „heden" voorspoedig zal blijken te zijn. Dat geve God. Jan Wel lezer, vraagt U mij nu weer, Jan Dit jaar een Nieuwjaarswens te schijven Dan is het voor de vierde keer, Dus zal ik maar niet achterblijven. Kees: Nou, makkelijk is het dit jaar niet Kees Nu het jaar-einde ons weinig vrede En velen ongerustheid biedt. JanDat houdt ons allen in een ban. Waardoor voor weinig andere dingen Jan Nog veel intresse blijven kan. Kees Toch wil ik, nu straks twaalf slagen Het Oud afsluit en 't NIEUW begroet. Kees U even in gemoede vragen Wat bracht het U: geluk, voorspoed? JanOf zware, onverwachte slagen, Jan Waardoor U zei: ,,'tls meest verdriet Meer donkere dan lichte dagen Heb ik gezien, veel anders niet Kees Wat bracht het in 't persoonlijk leven Kees Wat bracht het in ons Vaderland? Heeft het de wereld vreê gegeven Een echte vrede na die brand JanSnel achtereen rijzen die vragen Jan Beantwoord zijn ze haast gelijk. Omdat men rond ziend, wrang moet klagen „Het is een poel van modd'rig slijk." Kees Maar Jan, zo gaan we toch niet scheiden, Kees Zo gaan we 't Nieuwe Jaar niet in. Er was ook reden tot verblijden, Er kwam een nieuwe Koningin. Jan Ja en groter nog was d'eerste hulde Jan Die voorafging aan dit Kroningsfeest Een LUSTRUM dat ons volk vervulde Van liefde en dankbaarheid het meest. KeesEen groot Vorstin, zo fier van Geest Kees Sprak ons tot afscheid hartelijk toe „Ik heb de goede strijd gestreden, Ik ben van 't vele werken moe." JanDe wijziging der oude Grondwet Jan Bracht vele pennen op papier. Er werd een hokje nood getekend. Het ging wel democratisch hier. Kees Kees Heus, in het jaar, dat nu gaat scheiden Zijn er ook „zonnetjes" geweest. Er was ook reden tot verblijden Want Marshall zorgde voor het feest. Jan Jan Olie, vet, machineriën, Grote schepen vol met graan, Kwamen bijna regelmatig In de grote havens aan. Kees Kees Nog een aangenaam berichtje, Wat óók dank zij Marshall Icon, Als U suikergoed wilt kopen. Jan Kan dat nu ook zonder bon.' Jan Andere gebeurtenissen, Uit ons kleine Nederland Kwam LI denk ik wel te weten, Kees Uit berichten in de krant. KeesLieftinck zit nog aan het laatje Of beter nogaan de la En Van Mook kwam naar Groot Mokum Beiden Beel ging naar Batavia Jan Laat ik van de rest maar zwijgen Anders wordt U vast te moe En dan kom ik in dit rijmpje Niet meer aan de wensen toe. Kees Oude klare distributie Dat bezorgt ons geen gepeins Dat is ruimschoots te verkrijgen, Meer vanwege de accijns. Nu de kippen zo goed leggen Werden ook de eitjes vrij En ik hoorde ook al zeggen De thee onmiddellijk achter 't ei. Jan Suiker, brood werd wel iets duurder, Maar dat hindert niet zo zeer Want een derde deel van Neerland Dat krijgt nu een gulden meer. Kees Met tabak is het nog tobben Als dat nu ook nog eens kon W 1 jenever-distributie Maar sigaretten zónder bon. Jan Lieten wij dichterbij wat komen En naar ons goede eiland zien, Om daar nog wat over te bomen En dan de zegewens aanbien. Kees: THOLEN kreeg wat nieuwe huizen Eén bewaarschool...? nee man, twee D'Instantie van de „Waterbuizen" Vierde nog pas een jubilé. Het Tehuis voor onze Oudjes Is nog steeds een luchtkasteel, Daarvoor koopt men maar heel weinig Zoiets zegt ons nog niet veel. Met Kerstmis klonk de torenklok Die lang vernederd was gebleven Maar nu weer fijn hangt in de nok Der mooie toren, hoog verheven. In POORTVLIET werd men ook verblijd Daar op de plaats, waar eens verwoesting Thans nieuwe huizen zijn bereid. En een mooie straat, waardoor 't geheel Uitstekend voor de dag kan komen Al was het duur en kostte 't veel En in het plaatsje SCHERPENISSE Werd men dit jaar, 't zij hier gezegd U kunt er zeker wel naar gisse... Teleurgesteld, das uitgelegd. Ze wensten zelf een burgervader Alleen voor hen maar aangesteld, Maar de inwoners zagen nader Dat een ander vonnis was geveld. ST. MAARTENSDIJK, dat kan terugzien Op geen onvoordelig jaar Er kwam een nieuwe burgervader Ze kreeg een sportterrein voorwaar. De bewaarschool, die floreerde De beplanting werd een feit Alleen de man, die financieerde Kwam wat in de narigheid. STAVENISSE, in het Noorden Van ons eiland, aan het Veer Is actief als Dorpsgemeenschap Krijgt ook nieuwe straten weer. Ook daar klinkt thans uit de toren Het lang verbeide, schoon geluid Van klokkenklanken als tevoren Maar de steiger-aanleg, die bleef uit Nu komen we in SINT ANNALAND, Waar de landbouw en de veiling Veel werk gaf, maar geen volle hand Het was als elders, in d'omgeving, Het regende ook hier te veel En veel producten gingen rotten Dat bracht geen baten, financieel. OUD-VOSSEMEER gaat ongestoord Met vastberaden, stoere schreden Op d'ingeslagen wegen voort En kijkt niet meer naar het verleden. We gaan nu naar de overkant Daar ligt het kleine mooie dorpje Het best bekend als FILIPSLAND Laat hen daar rustig verder boeren Ze knappen zelf hun kwesties op De schepen, die daar binnenvoeren Vertellen van dat vruchtbre sop. Nog rest ons nu de wens voor allen Die hier in 't kort nog volgen gaat We laten dan het scherm weer vallen Want anders wordt het veel te laat. Dat het NIEUWE jaar als nummer één De vrede in 't Verre Oosten brenge Die in het Oude verre scheen. Dat de „V.R." ja, geheel de U.N.O. Niet alleen de kleine man, Maar ook de groten op deez' aarde Vertellen hoe het beter kan. Dat niet alleen het commerciële Een rol speelt bij de Grote Drie Maar dat men ook denkt aan de rechten Van kleintjes, anders komt 't er nie. In't Nieuwe jaar voorspoedig werken Dat de Landbouw en de Visserij Zodat ook d'andere „negorij" Hun beurzen daardoor kunnen sterken. We hebben nog een andere vraag We moeten eens met Lieftinck praten, Want de belasting moet omlaag. Als er dan ook nog wat gebouwd wordt Iets wat tot heden niet best vlot En minder door de Ministeries Met ons geld gesmeten wordt. Dan zijn we op de goede weg, Dan kan er na veel donkerheid Misschien toch ook weer vreugde komen En vrede na veel narigheid. We eindigen met de beste wensen Voor Vorstenhuis en volk en land Daar slaat de klok Nieuwjaar, kom binnen, We reiken U meteen de hand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1