Avonturen van een Drietal Raadsverslag Stavenisse INDUSTRIE - STREEKPLAN Staken van stemmen bij voorstel tegen ZONDAGSBUSDIENSTEN De voorzitter vindt dat dhr. de Bruin hier te ver gaat en zegt dat men dan eigenlijk ook geen lamp kan aansteken op Zondag omdat hiervoor vele mensen moeten werken. Dhr. de Bruin acht zich hier evenwel verantwoordelijk, omdat de mening van de Raad wordt gevraagd. De voorzitter Wil het voorstel in stem ming brengen, menende dat het voldoende is toegelicht. Dhr. Moerland wil er tot slot nog dit van zeggen: „Er wordt geschermd met ziekenbezoek dat is het stokpaard om het zgn. conservatisme dood te rijden. De diensten zijn ons door een kleine minderheid opgedrongen." Dan wordt gestemd. Tegen hand having der busdiensten op Zondag stem men de heren J. A. den Engelsman, J. de Bruin en J. Moerland. Voor de beide wethouders, C. Ridderhof en J. L. Goede- gebuure, deze laatste op voorwaarde dat een goede ziekenbezoekregeling wordt getroffen. Het blijft dus, voor zover het St. Annaland aangaat, handhaving der busdiensten. Punt 3: Aanbieding rekening 1947. Aan het Rijk zal hierop een bijzondere uitkering worden gevraagd van 4000. Overigens geen bezwaar tegen vaststel ling. Punt 4: Vaststelling bedrag gemeente uitgaven voor Lager Onderwijs 1947. Dit wordt vastgesteld op 1950.12. Punt 5: Wijzigingbegroting Wezen Armen 1947, en aanbieding Reg. 1947 en begroting W. Armbestuur 1949, die in handen zullen worden gesteld van de daarvoor aangewezen Commissie. Punt 6 en 7: Eveneens de rekening 1947 en gem. begroting 1949. Punt 8: Benoeming leden W.A.bestuur. Per. aftreden is dhr. M. Moerland, die met alg. stemmen wordt herkozen. Be dankt heeft dhr. C. Ridderhof. In zijn plaats wordt benoemd dhr. J. A. den Engelsman, die zijn benoeming aan neemt. De voorzitter feliciteert laatst genoemde hiermede en dankt dhr. Rid derhaf voor het werk gedaan voor de Wezen Armen. Hierop wordt dokter H. R. M. J. van Es voor 1949 benoemd tot geneesheer belast met de W.A.praktijk. Punt 10: Vaststelling legesverordening Bevolkingsregister. De voorzitter deelt mede, dat het Prov. Bestuur verzoekt de oude regeling vervallen te verklaren en een nieuwe vast te stellen volgens de richtlijnen Ver. van Ned. Gemeenten. Hiertegen is geen bezwaar. Punt 11: is een verzoek van de bak kers Gaakeer en v. d. Maas om de winkel des Zaterdags tot 10 uur open te mogen houden. De heren wijzen er op dat thans de winkels te vroeg gesloten moeten worden, waardoor bijv. de ver koop van banket aanzienlijk minder is. Die avond tot 10 uur open is voor hen van veel betekenis. B. W. stellen voor dit verzoek in te willigen, nadat advies is ingewonnen bij de Kamer van Koophandel. In de wet staat, dat voor 21 dagen (in dit geval dus Zaterdagen) ontheffing kan worden verleend. B. W. willen dan echter voor 52 Zaterdagen toestemming geven. Dhr. de Bruin vraagt of dit enkel voor deze winkeliers geldt. De voorzitter ant woordt, dat, indien het door kan gaan, het voor alle winkeliers zal gelden, indien men dat wil. Weth. Stols vindt het nogal eenvoudig en meent dat degene die vroeger wil sluiten, dit naar eigen goeddunken kan doen. Overigens acht hij het goed, dat toestemming wordt verleend omdat het voor deze bakkers een belangrijke ver dienste inhoudt. Dhr. Moerland vindt het minder een voudig, daar de andere winkeliers practisch verplicht zijn hun winkel dan ook open te houden. Dat vloeit er uit voort. Hij gunt die bakkers het graag, maar andere en wellicht het merendeel zal hiervoor weinig voelen. Het is dan bovendien zo, dat de winkelsluitingswet practisch wordt opgegeven. Hij is er meer voor de wet te handhaven. De voorzitter wijst er op, dat de wet zegt, dat hiervan enige ontheffing kan worden verleend. Inderdaad zullen ver- schillende winkeliers liever op de ge stelde tijd sluiten. Dhr. de Bruin vraagt of het niet beter is hier wat te schipperen en bijv. om 9 uur 's avonds het sluitingsuur te stel len. Men kan dan bij de. bakkers vol doende terecht, terwijl de andere winke liers niet zo laat in de weer hoeven te zijn. Alle leden zijn het er over eens, dat het sluitingsuur thans (7 uur) te vroeg is. Tenslotte wordt het verzoek van de bakkers ingewilligd, zodat na advies van de Kamer van Koophandel de winkels tot 10 uur Zaterdagsavonds open kunnen zijn, als de vereiste goedkeuring daarop wordt verkregen. Punt 12: Verlening tijd. bijslag en tijdelijke loontoelage benevens 2 gra tificatie aan het gemeente-personeel ont moet geen bezwaar. Punt 13: Wijziging begroting 1948 evenmin. Het laatste agendapunt is een voor stel van B. en W. tot verbetering van de Westelijke Achterweg. Voorgesteld wordt deze straat vanaf de oprit (bij de Molendijk) tot aan de Dorpsweg (woning J. Geluk) opnieuw te bestraten met klinkers ter breedte van 4J^ meter met aan weerszijden uitkomende keien. 2 begrotingen zijn opgemaakt, nl. één voor het herbestraten (dus van de oude keien Dhr. Moerland vraagt of men dan van plan was om daar weer oude keien te gebruiken De voorzitter ïegt dat hiervoor enkel een begroting is gemaakt, omdat een nieuwe straat wel eens te duur zou kun nen zijn. Er zijn volgens deze begroting 1340 m2 klinkers nodig om in het midden 4)/2 meter te kunnen leggen. Dhr. den Engelsman vraagt of er nog keien overblijven. De voorzitter ant woordt bevestigend. Dhr. Bruin vraagt of men dan geen 4J/£ meter zou doen plus fietspad. De voorzitter acht dit- eigenlijk niet nodig. Dhr. Moerland verwerpt een even tueel plan tot het herstraten van de oude stenen en voelt ook weinig voor „rabatjes" aan de kanten. Hij acht één geheel van klinkers pas een mooie straat. De voorzitter: Dat is het ook, maar het gaat om de dubbeltjes. Dhr. Moerland: Maar als we dan e»n gedeelte oude keien verkopen, zal het niet zoveel duurder worden. De voorzitter: „We hebben niets, dus moeten die oude keien beslist houden. Weth. Stols acht een klinkerbestrating van 4)^2 meter breed, voldoende. Dhr. Moerland zou er minstens 5J^ meter van willen maken en merkt op, dat de straatkeien vanaf Jacob Goede- gebuure tot aan de Julianastraat voor de woningen dier bewoners destijds door hen zijn betaald, behalve 1 meter van dit rabat. De voorzitter zal hiermede rekening houden. Uiteindelijk wordt besloten de breedte van de klinkerweg in deze Achterweg op 5 meter te stellen, en wordt het voorstel z.h.st. goedgekeurd. Dhr. den Engelsman vraagt of er misschien uitkomende oude keien ge bruikt kunnen worden voor het Su- zannawegje. Daar is de toestand ook onhoudbaar. De voorzitter zegt: Laten we zien wat er overblijft. Bij de rondvraag wijst dhr. den En gelsman er op, dat het op de gemeente mestvaalt en daarbuiten er schandalig uitziet. De mensen gooien alles weg en niet altijd op de juiste plaats. Het is een grote rommel. De voorzitter heeft de politie hiervan al in kennis gesteld, terwijl een brand- plaats voor varkens op het eind van de Tienhoven is aangewezen, omdat de eerst aangewezen plaats bij de mest vaalt te onhygiënisch is. Dhr. den Engelsman vraagt ook hoe het staat met het brandweermateriaal, waarop de voorzitter straks zal ingaan. Dhr. de Bruin wil een afrastering heb ben bij de oprit in Java, daar deze niet ver genoeg is doorgetrokken en het ge vaarlijkst is, als voerlui moeten draaien bij de veiling. Dit komt in orde. Nadat de voorzitter het brandblus- apparaat nog heeft getoond, dat reeds goede diensten heeft gedaan bij het in brand vliegen van een tractor, wordt de vergadering gesloten. Vrijdag 17 December des nm. om 2 uur kwam de voltallige Gemeenteraad te Stavenisse in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester Ver burg, wnd. secretaris dhr. de Wilde. Na opening en notulen wordt de ge meenterekening 1946 en die van het vrm. Wezenarmbestuur 1946 en '47 op advies van de Commissie, die deze re kening heeft nagezien, goedgekeurd. Dhr. Leune dankt voor het overzichtelijk en uitgewerkt verslag. Ingekomen stukken. Een dankbetuiging van H. K. H. Prin ses Wilhelmina voor de gelukwensen bij Haar Jubileum. Goedkeuring Ged. Staten van de overeenkomst klokluider. Van dezelfde gk. inzake geldlening ad f 13.000 voor Julianastraat. Idem kasgeldlening voor bergplaats en brandspuit. Idem verlenging rekening-courant overeenkomst. Van het Prov. Bestuur n.a.v. een door de gemeente gedaan verzoek de leeftijd van 23 op 21 jaar te mogen brengen, waarop het salaris voor een gem. werkman ingaat, mededeling dat 23 jaar gehandhaafd moet blijven en men niet van de regeling kan afwijken. Van de Min. v. Financiën mededeling dat voor herbeplanting een renteloos voorschot is toegestaan ad f 1075. Van de Min. v. B. Z. mededeling van uitkering tot een bedrag van f 8768,95 in de pensioensbijdrage van dhr. W. Hanssens. Inzake de verordening baldadigheid, waarop het Prov. Bestuur enkele op merkingen maakte wordt thans voorge steld opnieuw een verordening vast te stellen, gewijzigd volgens voorschrif ten Prov. Best. De nieuwe verordening is minder verstrekkend en houdt een soepeler behandeling in.' Zo geldt een opgenomen verbod alleen voor manne lijke personen beneden de 18 jaar en zijn de uren, waarop men niet buiten mag komen, in verband met event, land- bouwwerkzaamheden in gunstige zin gewijzigd. Dhr. v. Beveren vraagt of er wel klachten van baldadigheid binnenkomen. De voorzitter zegt, dat dit wel eens voorkomt. Dhr. v. Beveren zegt, dat in deze verordening staat, dat de ouders niet aansprakelijk zijn, maar de wet luidt toch anders De voorzitter antwoordt dit bevestigend, maar zegt, dat bedoeld is voor de schade en er ontstaat niet altijd schade door baldadigheid. Daarna wordt de verordening z.h.st. goedgekeurd. Een verzoek van dhr. C. W. Groe- newege te St. M'dijk om met 2 wagens achter tractor door de gemeente te rij den wordt ingewilligd. Dhr. Leune merkt in dit verband op, dat men er toch terdege op moet toe zien, dat de wagens goed zijn vastge koppeld. Van de Ver. van B. S. en O. van het Eiland Tholen een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat op een verga dering van 13 December opnieuw het probleem van de werkloosheid ter sprake is gekomen. Daarbij deelde de burgemeester van Tholen mede, dat door het bestuur van die gemeente aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland opdracht was gegeven een plan voor die gemeente samen te stellen inzake de mogelijkheden, enz. van industrievestiging. Toen v«erd de vraag gesteld of het niet wenselijk was voor het gehele eiland een dergelijk plan te laten maken. Daarover was men het geheel eens, zodat thans de Raad ern stig in overweging wordt gegeven hier toe te besluiten. Het is begrijpelijk dat niet lukraak een of andere industrie kan worden aangetrokken. Er moeten moge lijkheden geschapen worden, eer men die zal overwegen. Door een streekplan geeft men de gelegenheid een en ander te bestuderen. Dhr. v. Beveren meent dat iedereen hier wel voor zal zijn. De voorzitter raamt de kosten met het meeste voorbehoud op ongeveer f 100.—. Dhr. v. Beveren zegt dienaangaande al geconfereerd te hebben met een Di recteur van een Vlasfabriek. Deze achtte het het overwegen waard. Enige toezegging kon hij uiteraard niet doen. Dhr. Leune juicht het streekplan toe en zegt, dat het er niets toe doet, waar een industrie wordt gevestigd, als ze er maar komt. Allen gaan met het voorstel B. en W. accoord. Door Ged. Staten is de rekening 1945 definitief goedgekeurd. Een verzoek van de Stichting Vrede rust om een bijdrage van f 10.over 1948. B. en W. achten deze instelling on getwijfeld van groot nut en menen dat zij ook gesteund dient te worden, maar als ze nagaat, dat f 6000.zijn uitge trokken voor verzorging van krankzin nigen, dan kan ze mede gezien de finan ciële toestand onmogelijk tot inwilliging van het verzoek voorstellen. Allen zijn het hiermee eens, zodat het verzoek moet worden afgewezen. Vervolgens komt in behandeling een request van de bewoners in het Bos, die om verbetering van de straat verzoeken. Bij regenachtig weer is het onbegaan baar en voor onbekenden gevaarlijk. De burgemeester stelt vóór hierop af wijzend te beschikken, daar dit verzoek niet officieel is ingediend en het tot B. en W. behoort te zijn gericht. Vandaar dat B. en W. in deze geen voorstel zullen doen. Wel wil de voorzitter deze opmer king maken. Hij vernam, dat er werd verteld dat men hiervoor 2 maal bij de burgemeester had aangeklopt. Dit ont kent spreker ten zeerste. Dhr. Hage vindt het antwoord wel wat al te kras. Er is toch wel een groot onderscheid met de andere straten. Weth. Potappel meent ook, dat het Bos dichtbewoond is, terwijl in de Ach terweg (Julianastraat) hoofdzakelijk schuren staan, waar de straat wel wordt verbeterd. Hij is er dan ook voor, dat er in elk geval fijn grind naar het Bos wordt gebracht. De voorzitter zegt, dat de put bij Van Dalsem gedempt moet worden. Overigens gaat men er niet verder op in. Een schrijven van de Inspecteur van de Verkeersinspectie in Zeeland, waarin wordt medegedeeld, dat op verzoek der ver, B. S. en O. bij wijze van proef een Zondagsbusdienst is ingesteld, in af wachting van de uitslag van het ver- voercijfer en het rendabelement van deze diensten om daarop een definitieve re geling vast te stellen. Uiteraard meende de Inspecteur het eiland Tholen hiermede een dienst te hebben bewezen. Dit blijkt echter niet bij alle inwoners het geval te zijn. Re den, waarom de Inspecteur zich nader wil oriënteren en de Raden voor 1 Jan. 1949 verzoekt hierover uitspraak te doen en kenbaar te maken als vertegen woordigers der gemeente, of deze dien sten gehandhaafd moeten blijven of niet. Hierop leest de voorzitter het voor stel van B. en W„ dat als volgt luidt: Wij stellen U voor naar aanl. van bijgevoegd schrijven, enz. te besluiten, dat naar het oordeel van Uw vergade ring de Zondagsdienst van de T.A.D. niet moet worden gehandhaafd. Naar onze mening mag de overheid deze diensten alhoewel in hoofdzaak bedoeld voor het vervoer van reizigers, die 2ieken wensen te bezoeken niet bevorderen, aangezien zij alsdan de ge legenheid schept de Zondag door on nodig reizen (bijv. bioscoopbezoek, enz.) te ontheiligen, terwijl tevens het des betreffend buspersoneel gedwongen wordt op de Zondag arbeid te ver richten. Het is nu eenmaal niet mogelijk de dienst te beperken tot het vervoer van reizigers, die zieken gaan bezoeken. Indien zulks wel mogelijk zou zijn, zou de dienst hoogstwaarschijnlijk dermate onrendabel zijn, dat het opleggen daar van toch niet verantwoord zou zijn. Weth. Potappel meent dat men 6 dagen op ziekenbezoek kan en desnoods Zondags op de fiets, zodat hij de be hoefte niet aanvoelt om Zondags een bus te laten rijden. De voorzitter is het met dit standpunt niet geheel eens. Enkel voor ziekenbezoek zou hij wel steunen. Dhr. Hage merkt op, dat hij enige tijd geleden heeft gevraagd of de Raad bemoeienis had met event, instellen van een Zondagsdienst. Hierop is door de voorzitter ontkennend geantwoord. Dhr. Hage wil er nu ook beslist buiten blij ven. De voorzitter zegt, dat dit een ver zoek is, gericht aan de Raad, zodat ze er wel in betrokken wordt, wat niet te voozien was. Z.i. heeft de Inspecteur hiermee zeer verstandig gedaan, hoe wel hij beter tevoren de Raad had kun nen verzoeken een zodanige dienst al of niet toe te staan. „Juist", onderstreept dhr. Hage dit laatste. Dhr. Leune ziet er helemaal geen bezwaar in. Die het nodig hebben, kun nen er gebruik van maken en die er misbruik van maken doen dit voor eigen rekening. Wethouder v. d. Slikke meent dat de Overheid wel terdege verplicht is hier op te letten en al wat de Zondag ont heiligt te verbieden. Dhr. Tazelaar vindt dat dit alles ver keerd is aangepakt. Zonder dat de Ra den er in gekend zijn, verzoekt de Ver. B. S. en O. een dergelijk vergaand in grijpen aan de Verkeersinspectie. Zijn persoonlijk standpunt is tegen de Zon dagsdiensten, maar nu genoemde ver eniging het zonder de Raden heeft aan gepakt, dient ze het zelf op te knappen en moet de Raad er buiten blijven. Nu zou de Raad er voor moeten springen, terwijl men onder tafel door is bezig geweest hierin te roeien. Daar wil ik me niet voor lenen. Uit protest tegen dit z.i. te ver gaand optreden van deze vereniging stemt hij tegen het voorstel van B. en W. De voorzitter merkt op, dat hij dan dus voor Zondagsdienst stemt. Dhr. v. Beveren vindt het vreemd, dat waar het verzoek is uitgegaan van B. S. en O., dezelfde mensen dit weer aan de kant willen doen. Indien U meent, dat het niet rendabel is, zeg ik, dat het zeker rendabel is. Van Beve ren acht het een stap in de goede rich ting. De voorzitter zegt, dat de Vereniging dit niet wil intrekken, maar omdat de Inspecteur terecht meent, dat deze Ver eniging de bevolking in z'n geheel niet vertegenwoordigt, meent hij het aan de Raad te moeten vragen. Dhr. v. Beveren ziet het zo. De grote man kan er weer op uit met zijn car, maar de kleine man moet thuis blijven. Juist daarvoor is de busdienst nood zakelijk. Weth. v. d. Slikke merkt op, dat er ook een ondernemer tegen is, waarop de voorzitter antwoordt, dat men daar geen rekening mee kan houden. Het is hier zo, dat de Inspecteur uit spraak wil hebben en dan komt het neer op een principiële uitspraak. Weth. v. d. Slikke meent, dat de Raad hierom juist een halt moet toeroepen tot de vereniging. Wanneer men ze hun gang laat gaan, kunnen ze doen wat ze willen. De voorzitter wil hierop niet ingaan. Hij is zelf voorzitter van die vereniging en hier gaat het om een uitspraak van de Raad. Dhr. v. Beveren heeft het vanaf het begin toegejuicht. Principieel is het zo, dat Jan Boezeroen weer thuis zou moeten blijven. Principieel zou men de kachel ook niet met kolen moeten stoken, omdat hiervoor de mijnwerkers hard moeten werken. De voorzitter vindt het nu genoeg en brengt het voorstel van B. W. in stemming. Voor stemmen de beide wet houders en Stoutjesdijk. Dit is dus tegen Zondagsbusdiensten. Tegen het voorstel van B. W. stemmen de heren van Beveren, Leune en Tazelaar. Laatst genoemde onder protest van boven staande. Dhr. Hage onthoudt zich van stemmen. Hierop zal men dus volgend maal terugkomen. Punt 4 is een voorstel van B. 6 W. tot wijziging gem. begroting 1947. Het tekort is van 13.000.— op 3500. gebracht. Dhr. Tazelaar wil niet speciaal op de begroting ingaan, maar zag een post huur schrijfmachine a f 140.per jaar. Van wie is die schrijfmachine De voorzitter zegt dat hij de eigenaar is. Dhr. Tazelaar zegt, dat het hem daar niet persé omgaat, maar vraagt of men dat moet bestendigen. Het is een hoge post, beter is een 2e hands machine te kopen. De voorzitter zegt dat de huur nog beneden het toegelaten tarief is, maar wil wel op het voorstel van Tazelaar ingaan, als hij een adres weet. Dat komt in orde. Punt 5: Aanbieding gem. begroting 1949: Evenals vorige jaren bestaat de commissie ter onderzoek weer uit de Raadsleden zonder Wethouders. De be groting laat een ontv. en uitgaaf zien van 99.555,54. De voorzitter wil er voorlopig enkel dit van zeggen, dat zonder belasting verhoging door verschillende uitgaven zo laag mogelijk te houden de begroting kloppend gemaakt kon worden. Hoewel de financiële toestand geen reden heeft tot bijzonder optimisme, mag men te vreden zijn en zonder de noodzakelijke uitgaven te vermijden, dient men zuinig te zijn. Punt 6: Benoeming vertegenwoordiger uit het gem. bestuur in de Raad van Aandeelhouders van de N.V. Water leiding Mij Tholen. Gebleken is, dat in de vacature Van IJsseldijk niet is voor zien. Benoemd wordt thans Weth. Pot appel. Bij de Rondvraag verzoekt dhr. v. Beveren het college even een rondgang te gaan doen over Stavenisseweg en Kaai. De riolering is geheel verzakt en het water loopt niet meer in de putten. Men zal hier aandacht aan besteden. Dhr. Hage informeert wie het geld voor opslag op de haven ontvangt. De voorzitter zegt dat dit onder precario-rechten valt. Daarna wordt de vergadering gesloten. 59. Dodelijk ontsteld zonk Frank op de grond, de overgebleven jager nam hem de kijker af, keek zelf, en bleek van schrik bleef hij turen naar wat hij daar boven waarnam. Wel honderd Indianen vertoonden zich nabij de plek, waar zijn kameraden in de diepte gestort waren. Ze schoten nog steeds hun pijlen af naar een plek waar vermoedelijk de zes slachtoffers gevallen waren, ook meende hij te zien, dat zij, met hun valkenblikken, keken naar het troepje blanken, beneden hen. „We moeten terug, kinderen," riep de woudloper. „Bill en de anderen zijn niet meer te redden, wan neer we niet gauw weggaan, is het met ons ook gedaan." 60. Vlug zochten ze dekking in het kreupelhout en snelden gebukt weg van de onheilsplek. In een diepe kuil verborgen ze zich tot de nacht een vlucht gemakkelijker zou maken. Ze zagen drie of vier Indianen omlaag klauteren, hun kamp onderzoeken en hun richting uitkomen. De woudloper hield zijn geweer gereed. Niets gebeurde echter. De gehele namiddag hielden ze zich verborgen, eerst tegen de schemer kropen ze te voorschijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 6