INSTALLATIE te SCHERPENISSE RAADSVERSLAG ST. ANNALAND 4e Jaargang No. 6 Tweede Blad 24 December 1948 Installatie Burgemeester D. C. Bouwens„e „Busdiensten op Zondag handhaven" besluit de meerderheid Winkels op Zaterdag tot 10 uur open? Verbetering Westelijke Achterweg =- EENDRACHT BODE Vervolg. Dhr. Lindhout voegt er zijn geluk wensen bij. Dhr. Koopman blijft niet achter, al zegt hij het niet gewoon te zijn bij dergelijke gelegenheden te spre ken, omdat dan meestal schone woor den gebruikt worden, die niet altijd in vervulling gaan. Hij hoopt dat de bur gemeester in het belang van de gemeente mag werken en wijst er op dat St. Maartensdijk een moeilijke gemeente is, in de landbouw samen gesmeed en daar van afhankelijk. Hij hoopt dat zijn nieu we voorzitter een zuinig beleid zal voor staan en hem daartoe de wijsheid en kracht van Boven mag worden geschon ken. 30 jaar is spreker raadslid en 14 jaar was hij wethouder. Hij meent er dus iets van te weten. Soms is hij jaloers'op zijn collega's in St. Filipsland en St. Annaland, omdat daar meer zui nigheid wordt betracht. Indien U het zelfde standpunt deelt, besluit dhr. Koopman, kunt U van mijn medewer king verzekerd zijn. De Secretaris Mijnheer de Voorzitter, Mede namens het gehele gemeente- personeel wens ik U van harte geluk met Uw benoeming tot Burgemeester van Sint Maartensdijk. Wij hopen dat deze functie U moge brengen wat U daarvan verwacht en dat U Burge meesterschap moge strekken tot welzijn van deze gemeente. Waar U thans als Burgemeester op treedt en de heer Hage als zodanig aftreedt, mag ik deze gelegenheid zeker wel gebruiken de heer Hage dank te zeggen namens allen voor de aange name wijze waarop wij met hem heb ben mogen samenwerken. Gemakkelijk is het burgemeesterschap niet hij timmert zo aan de openbare weg de critiek ligt op de loer. Wanneer U veel in Uw werkkamer is zal men zeggen: Hij is altijd in het ge meentehuis maar daarbuiten ziet men hem niet veel de gemeente heeft toch ook zijn toezicht nodig en als U veel in de gemeente is dan hoort men: Hij rnocht wel meer in het gemeentehuis in zijn werkkamer zijn. Als gij een zuinig beheer voert dan is het: Met die Burgemeester is er maar weinig te be ginnen, hij wil elk dubbeltje drie keer uitgeven, dat gaat toch niet en zeker niet in de tegenwoordige tijd. Zijt gij wat milder dan gaat gij te gemakke lijk met de gemeente-financien om en men voorspelt dat U de gemeente wel spoedig zult verlaten en ons met de schulden laten zitten. Laat ik mij nu nog even mogen be palen bij de taak die het burgemeester schap omvat. Deze is immers drieërlei: Als voorzitter van de Raad, als voor zitter en lid van het college van B. en W. en als uitvoerend orgaan. Aan het hoofd van de gemeente staat de Raad. Als voorzitter van de Raad neemt de burgemeester daar een plaats in van grote betekenis. Hij kan op de beslis singen van de Raad grote invloed uit oefenen. Moge U daarbij geleid wor den door het waarachtig belang van de gemeente. Eenvoudig is die taak zeker niet. Men spreekt wel „elders" over de terugkeer van de autonomie van de gemeenten is daar zeer verheugd over maar de praktijk toont maar al te vaak aan hoe gaarne men over de gemeenten wil blijven bazen. Ik heb gehoord dat U een uitnemend illegaal werker is geweest. Hier moogt U uiteraard niet illegaal werken, want dan komt U verkeerd uit. Maar Uw illegaal werken getuigt van moed en doorzettingsvermogen en dit moet de gemeente en zeker de gemeenteraad de hoop geven dat U ook in de toekomst de autonomie van de gemeente zult weten te handhaven. Want wie steeds de weg volgt van de minste weerstand is zeker geen goed bestuurder. In de vergaderingen van B. en W. wordt voorbereid wat aan de Raad ter beslissing zal worden voorgelegd. Hier wordt gewerkt in een rustiger sfeer. Moge er een gelukkige, prettige en een drachtige samenwerking zijn. Verder rest nog de uitvoerende taak bij de wet of verordening de burgemees ter opgedragen. In de gemeentewet staat dat de ge meente-secretaris de Raad, B. en W. en de burgemeester behulpzaam is in alles wat het hun opgedragen bestuur aan gaat. Ik kan U de verzekering geven dat zowel het secretarie-personeel als ikzelf U gaarne van dienst zullen zijn bij Uw veelomvattende taak. Moge Gods zegen rusten op Uw arbeid en het U en Uw gezin in alle opzichten wel gaan. De Voorzitter dankt vervolgens de sprekers en sluit de officiële Raadsver gadering. Voorzitter B. S. en O. Burgemeester Verburg van Stavenisse spreekt zijn nieuwe collega dan toe na mens de Vereniging van Burgemees ters, Secretarissen en Ontvangers en wijst op het grote arbeidsveld dat voor het Hoofd van St. Maartensdijk open ligt. Slim deed U er aan, aldus dhr. Verburg, thans geen werkplannen te ontvouwen. Hij verzekert hem de sa menwerking der collega's en hoopt in genoemde vereniging tot vrucht van het eiland Tholen te mogen arbeiden. Majoor v. Helden spreekt namens de Rijkspolitie en zegt eveneens alle medewerking toe, verwij zend naar de plaatselijke Rijkspolitie, die voor zijn taak berekend is. De burgemeester van Sluis, de Edelachtbare Heer Van Dingen is blij met deze benoeming, maar weet ook, dat Zeeuws Vlaanderen hierdoor een van zijn beste krachten moet mis sen. Hij meent dat dhr Bouwense hier op zijn plaats is en populair zal wor den in St. Maartensdijk en Scherpenisse. Laat het niet uit het oog, uit het hart zijn, hoopt spreker, want Zeeuws Vlaan deren hoopt ook in de toekomst nog op je te kunnen rekenen. Namens heel Z. Vlaanderen biedt hij de nieuwe bur gemeester zijn gelukwensen aan en feli citeert zeker de gemeenten St. Maar tensdijk en Scherpenisse met dit Hoofd, die zich voor honderd procent voor zijn gemeenten zal geven. Burgemeester Schuller en echtgenote is voor deze gelegenheid naar de oude gemeente gekomen en hij wijst na hartelijke gelukwensen op het schilderij van Willem de Zwijger in deze Raadszaal. Dat hij op tijd weet te zwijgen en op tijd te spreken, wenst spreker hem van harte toe. Mijn geliefd Smerdiek is een mooie gemeente, zegt de oud-burgemeester, de tweede in zie lental op het eiland, de eerste op land bouwgebied. Met de wens, dat hij in goede harmonie met de Raad mag sa menwerken, overhandigt burgemeester Schuller hem een voorzittershamer. De burgemeester van Dirksland verheugt het, dat hij dhr. Bouwense thans kan toespreken als collega, waar hij altijd zo een begeerte heeft gehad naar het burgemeestersambt. In de korte tijd dat ik op Goeree ben, aldus deze spreker, heb ik een eiland weten te waarderen. Achterlijk of conservatief zijn de eilandbewoners niet, wel ver knocht aan hun grond. Hij meent dat de beide gemeenten gelukkig zijn met deze keuze van de Koningin en wenst dhr. Bouwense de zegen toe van God Almachtig. Ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel, dhr. Korsma feliciteert in de eerste plaats de beide gemeenten, de eigenschappen van hun nieuwe burgemeester kennende, met wie hij, als één zijner officieren van zijn staf na de bevrijding vruchtbaar sa menwerkte. De heren J. Koene, gemeente-secretaris van Middelburg en de secretaris van In de Raadszaal zagen we de voltal lige Raad, de secretaris, dhr. v. Doorn, het gemeente- en schoolpersoneel, de gedetacheerde Rijkspolitie, Ds. Koore man, Districtsopzichter, en andere ge nodigde Scherpenissenaren. Tevens wa ren aanwezig de beide wethouders van St. Maartensdijk, burgemeester Verburg van Stavenisse, burgemeester Schuller, veearts Steendijk, de ouders van dhr. Bouwense, zijn zoon en andere geno digden. Na opening door de voorzitter, wnd. burgemeester C. G. Hartog, die allen welkom heet en voorstelt de notulen der vorige vergadering aan te houden, ge leiden op verzoek van de voorzitter de raadsleden v. d. Jagt en Hage de heer D. C. Bouwense de raadszaal binnen. De secretaris leest daarop het Kon. Besluit van 4 Dec. voor. Hierna richt de wnd. burgemeester het woord tot dhr. Bouwense en merkt op, dat reeds enige dagen zijn verstre ken sinds de benoeming bekend werd. Daarop volgt de installatie. Steeds waar het nieuwe begint, wordt het oude opzij gezet, aldus spreker. Er is door de bevoegde instanties geen gehoor gege ven aan het verlangen van de inwoners van Scherpenisse en dat nog wel in ons democratisch Nederland. Spreker hoopt evenwel, dat dhr. Bouwense Scherpe nisse in alle omstandigheden mag die nen tot bloei der gemeente. Na nog enige welgemeende woorden hangt hij de nieuwe burgemeester de ambtsketen om. De Burgemeester hierop het woord nemend, spreekt on geveer dezelfde inleiding als tijdens zijn installatierede te St. Maartensdijk (zie dit nummer) en verzekert daarna de gemeente Scherpenisse ernstig, dat hij zal trachten het in hem gestelde ver trouwen niet te beschamen. Hij dankt de G.O.I.W. in Z. Vlaanderen voegen hun gelukwensen bij die der vorige sprekers. De vader van burgemeester Bou wense dankt zijn zoon voor het vele, dat hij voor zijn ouders heeft gedaan en hoopt dat God hem de kracht zal geven deze gemeenten te besturen. Ds. de Bres sluit de rij der sprekers. Z. Eerwaarde begroet de nieuw benoemde als dienaar Gods, waar immers de Overheid een dienaresse Gods is. Dit houdt in naar Zijn geboden te handelen. Ds. de Bres bidt hem toe, dat „hij dit goede volk van St. Maartensdijk mag besturen met als richtsnoer des Heeren Woord. Aller dienaar en niemands knecht te zijn in de gemeente is goed. Slechts voor Eén knecht te zijn een Knecht des Hee ren zal met recht een dienaar Gods zijn. Dat wenst spreker hem toe. Burgemeester Bouwense dankte alle sprekers, en gaf na dank aan de laatste spreker gelegenheid om in de Bewaar school kennis te komen maken en een verversing te gebruiken. Muziek- en Zanghulde. 's Avonds brachten de Muziek en de beide Zangverenigingen een aubade voor het gemeentehuis, waarna de voorzitter van het Departement van 't Nut dhr. C. G. Hage de burgemeester en de ge meente toesprak. Spreker spoort aan tot geestelijke herbewapening en de gemeente hun nieuwe burgemeester steun te ver lenen. Het deed hem groot genoegen, dat hij hedenmiddag uit de toespraken heeft opgemerkt, dat burgemeester Bouwense goed en bloed over had voor het Vaderland. Tot de gemeente De burgemeester richtte zich daarop tot de gehele burgerij en achtte het een groot voorrecht thans in hun midden te zijn. Hij dankt hartelijk voor de vriende lijke ontvangst en spoort hen aan alle kracht te geven tot heil van de gemeente. Na de verschillende instanties en ver enigingen zijn bijzondere dank te hebben betuigd, wijst spreker er op, dat het voor hem ben onvergetelijke dag. is ge worden, mede gezien de vele blijken van belangstelling op deze plaats. Met hand en tand zal ik de werkloosheid, die ook hier welig tiert, tegen trachten te gaan en doe op allen een beroep, zonder uit zondering om schouder aan schouder te helpen in deze ernstige tijd. Dan ben ik overtuigt, aldus spreker, dat we met Gods hulp iets bereiken zullen. De feestelijke installatie eindigde met een rondgang van de Muziekvereniging waarbij zich vele inwoners aansloten. dhr. Hartog, over wiens activiteit hij reeds hoorde en weet dat hem een zeer zware taak wacht. Daarom doet hij een dringend beroep op de gehele gemeente, opdat er met hun medewerking en onder Gods zegen bereikt wordt, wat er te bereiken valt. Ook de secretaris spreekt hij toe en weet dat hij dikwijls bij hem zal moeten aankloppen. Spreker hoopt dat men ge zamenlijk met ijver en plichtsbetrachting het werk zal doen, evenals de overige gemeente-ambtenaren. Dat het voor de gemeente een teleurstelling is, dat er geen speciaal eigen burgemeester is be noemd, kan hij levendig indenken. Be loften wil hij hier niet doen, maar hoopt door daden te tonen een goed burge meester te zijn. Het is zijn bedoeling zekere uren te stellen, waarop hij te spreken is. Maar laat men zich ook buiten die uren nooit weerhouden naar mij toe te komen, indien dit nodig is. Hij vraagt om hem veel over Scherpe nisse te vertellen, zodat hij er goed in thuis raakt. Voor alles zal hij aandacht hebben. Ook hier is het werkloosheid probleem een vooraanstaande kwestie. En de oplossing is moeilijk. Spreker zal z'n uiterste best doen een oplossing te zoeken. Mogelijkheden moeten er zijn. Na nog op de inundatieschade te heb ben gewezen en te hebben geattendeerd op de afwezigheid van z'n vrouw door bekende omstandigheden, besluit spre ker met er op te wijzen, dat in Gods zegen alles gelegen is, waarna hij ver klaart het ambt als burgemeester van Scherpenisse te aanvaarden. Raadslid v. d. Jagt spreekt hem vervolgens toe namens de Raad en gemeente en hoopt dat de- nieuwe burgemeester niet in eigen kracht is gekomen, maar alles van de Schep per van hemel en aarde mag verwach ten, daar we uit ons zelf onbekwaam zijn. Gezamenlijk in liefde en enigheid, onder biddend opzien hoopt spreker tot in lengte van dagen burgemeester Bou wense als het Hoofd van Scherpenisse te mogen zien. De secretaris spreekt daarna als volgt: Mijnheer Bouwense, Als secretaris-ontvanger dezer ge meente zal er met U als burgemeester een voortdurend nauw contact moeten bestaan, wil er sprake zijn van een taak vervulling, die strekt tot heil der ge meente Scherpenisse. Het komt mij voor, dat de snelle wisseling in het burge meestersambt sedert 1832 niet in het belang van de gemeente huishouding, in ruime zin genomen, is geweest. Vaak dienen de kleine plattelandsgemeenten als doorgangshuis voor het bereiken van hogere functies in belangrijke gemeenten, zulks geldt weliswaar niet alleen voor het burgemeestersambt, doch het belang, dat aan een goede vervulling van deze functie is verbonden met de bezwaren van een kortstondige ambtsvervulling wel in het bijzonder gevoelen. Het be hoeft geen betoog dat hiermede niets ten nadele wordt gezegd van het streven naar promotie op zichzelf, het gaat erom dat dit streven niet op de voorgrond staat. Wil een burgemeester staan voor de noden en behoeften van de gemeente, waarin hij als zelfstandig bestuursorgaan en als voorzitter van het college van B. W. en de raad fungeert, dan zal hij zich verbonden moeten gevoelen met de gemeentenaren, niet in de zin van een joviale omgang met vele inwoners, Zaterdag 18 December 1948 kwam de voltallige gemeenteraad in Openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester F. M. Boogaard. Met een welkomstwoord opent deze de vergade ring en laat verbolgens de notulen der vorige Raadsvergadering en der buiten gewone vergadering lezen, die onver anderd worden vastgesteld. Naar aan leiding hiervan vraagt weth. Stols hoe het zit met het slop bij de groente handelaar Goedegebuure, of daar nu toch verbetering komt. De voorzitter antwoordt, dat met de omwonenden ge sproken is, en dat ze het nu zelf onder ling moeten oplossen, daar dit geen gemeente-eigendom is. De wethouder vindt het toch maar een rommeltje en zou wel graag materiaal beschikbaar gesteld zien, dat ze event, kunnen kopen. Hoe komen ze anders aan materiaal De voorzitter deelt hierop mede, dat er nu eindelijk binnenkort enige, kans bestaat, dat voor de Molendijk wat geld binnenkomt, verder dat het straatmest verkocht is voor 16.en dat de pl. kantoorhouder der P.T.T. zijn dank be tuigt aan de Raadsleden voor de mede werking tot het verkrijgen van een loket, dat uitstekend voldoet. Ingekomen stukken! 1. Een dankbetuiging van H.K.H. Prinses Wilhelmina aan Raad en be volking voor de gezonden gelukwensen bij Haar verjaardag en Regeringsjubileum 2. Van de Min. v. Financiën mede deling, dat de gemeente 7020.- krijgt voor ondernemingsbelasting. 3. Premie-verhaal eigen pensioen wordt van toepassing verklaard voor alle gemeente-ambtenaren. 4. Brief van de Min. v. B. Zaken waarin wordt goedgevonden een sup pletieuitkering personele belasting over '44 en '45, in totaal 5340. 5. De rekening 1945 door G.S. defi nitief vastgesteld op 224935,19, uitg. 216985,64, goed slot 7949,55. Dit goed slot verkregen door verschillende posten over te boeken, zodat dit eigen lijk geen juist beeld geeft van de financiële positie der gemeente. 6. Rapport kascontrole door Bureau Verificatie. De verschillende kassen worden in orde bevonden. 7. Een 5e wijziging van de begroting 1947 is door G.S. goedgekeurd. 8. Ged. Staten keuren de verordening volgens raadsbesluit 26 Juni jl. aangaan de secretaris-leges goed. 9. Van G.S. goedgekeurde belasting verordening begraafrecht tot 1 Jan. 1953. 10. Ook de jaarwedde-regeling ge meente personeel is door het Prov. Be stuur goedgekeurd. 11. Een schrijven van de Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreemdelingenver keer, waarin verzocht wordt om een bij drage van 50.- B. W. stellen voor, gezien de precaire financiële positie en gezien het feit, dat Vreemdelingenver keer voor deze gemeente weinig be tekenis heeft, dit verzoek af te wijzen. De leden gaan "hiermee accoord. 12. Een schrijven van de K.N.T.B., waarin de grote tekorten der Ver. onder de aandacht worden gebracht en in ver band daarmede wordt verzocht event, aan te brengen wegwijzers voor de gemeenterekening te plaatsen, terwijl het onderhoud door de Vereniging zal worden betaald. Dhr. de Bruin meent, dat het dan wel nodig is een wegaanduiding te plaatsen üMBitaa— wants zulks kan, zodra werkelijke be langen in het geding komen, leiden tot de meest onverkwikkelijke kwesties, dodh zodanig, dat het gemeenschapsbelang, op de juiste wijze gecoördineerd, met dat der particulieren worde behartigd, als ware het een persoonlijke zaak. In het secretariaat, zoals dit in de gemeentewet in zijn zelfstandigheid enerzijds en zijn afhankelijkheid ander zijds tegenover de burgemeester is neer gelegd, hoop ik met U op aangename wijze samen te werken, zoals dit ook met Uw voorganger is geschied en met name jook met wethouder Hartog, die gedurende 2 lange perioden het ambt heeft waargenomen. Het overige gemeentepersoneel zal onder Uw leiding zijn taak met dezelfde getrouwheid blijven vervullen als tot dusverre. Mede namens hen wens ik LI van harte geluk met Uw benoeming, welke moge bijdragen tot de geestelijke en materiele bloei der gemeente Scher penisse. Verschillende sprekers t.w. burgemeester Verburg namens B.S. O., Ds. Kooreman, Burgemeester Schuller, dhr. Kouman en dhr. Eckhart voerden hierna nog het woord, terwijl de vader van de burgemeester ook hier weer zijn dank betuigde voor het harte lijk welkom en de goede ontvangst. Burgemeester Bouwense beantwoordt onmiddellijk alle sprekers. Nadat nog een glaasje wijn was ge dronken ging de bijeenkomst uiteen en bezichtigde de nieuwe burgemeester in gezelschap van de gemeenteraad zijn nieuwe gemeente. op de haven. De voorzitter wil hiermee liever wachten. Overigens wordt dit verzoek ingewilligd. Van de Ver. tot verbetering van het Geitenras een verzoek om een subsidie, gezien het grote tekort. Besloten wordt thans 10.voor 1949 toe te kennen, daar er toch ook in deze gemeente Geitenhouders zijn. Een schrijven van de Inspecteur van de Rijksverkeersinspectie in Zeeland, waarin wordt medegedeeld, dat hij de verzoek voorlopig toestemming gaf een busdienstregeling in te stellen op Zon dag, menende hiermede aan een behoefte te voldoen. Die* voorlopige toestemming was, om te zien of de diensten rendabel bleken. Nu zijn er echter verzoeken in gekomen om deze diensten te staken en n.a. daarvan wil de Inspecteur gaarne een uitspraak hebben van de Gemeente raden, deze diensten al of niet te hand haven. Deze uitspraak gaarne voor 1 Februari 1949. De voorzitter zegt hierop: Destijds is dit verzoek gedaan door de vereniging van B.S. 6 O. Persoonlijk was ik niet bij die vergadering, maar indien ik er was geweest had ik ook zeker voorge stemd, omdat ik meen, dat het nuttig is dat een dergelijke dienst voor zieken bezoek loopt. Bovendien zijn er militai ren, die Zondags naar de kazerne terug moeten en die kunnen daar ook gebruik van maken. B. W. stellen voor deze diensten in geringe mate te bestendigen voor ziekenbezoek en voor de militairen. Dhr. Moerland merkt op, dat zieken bezoek verbazend goed te' noemen is. Dat de militairen veel van deze diensten gebruik zouden maken, betwijfeld spre ker, daar deze eerst Zondagavond bin nen moeten zijn en dan gewoonlijk per fiets gaan. Die van deze diensten gebruik willen maken, moet dat zelf weten. Mijn mening is evenwel, dat het de Dag des Heeren is, dan dient alles stil te liggen, dat is de eis Gods. Vandaar dat ik in deze niet met B. W. kan meegaan. De voorzitter antwoordt hierop, -dat deze diensten toch in hoofdzaak voor ziekenbezoek zijn ingesteld. Weth. Stols zegt: „Die naar een bioscoop wil of voetbalwedstrijd, gaat toch. Als er geen bus is, dan op de fiets. Hij acht het evenwel van groot belang voor het ziekenbezoek en vindt het een grote verbetering. Dhr. Goedegebuure vraagt: „Zijn de genen, die een ziekenbezoek willen af leggen wel gebaad met deze Zondags diensten De voorzittet zegt te hebben geinfor- meerd bij ondernemer Van de Klundert en deze verklaarde, dat dit inderdaad nog niet juist is geregeld, Er zijn echter plannen daarin verbetering te brengen, zodat ziekenbezoek goed mogelijk is. Dhr. Goedegebuure zegt dat hij het in vele opzichten met dhr. Moerland eens is, maar achtte een busdienst, speciaal voor ziekenbezoek wel gewenst. De voorzitter zegt nogmaals, dat het de bedoeling is, dit zodanig te ver beteren, dat er een goede regeling komt. Dhr. de Bruin zegt: Voor mij staat het bevel Gods boven het bevel der mensen. We mogen niemand laten wer ken op Zondag. Het grootste gedeelte onzer bevolking is dezelfde mening toe gedaan. Wil men Zondags op zieken bezoek, laat men het dan doen, zoals tot op heden. Het was half drie geslagen, toen de nieuwe burge meester van Scherpenisse per auto in deze gemeente arriveerde om daar in de Raadszaal te worden ge- installeerd. De belangstelling was minder groot dan te St. Maartensdijk. Toch waren verschillende ingeze tenen naar de Markt gekomen om hun nieuwe burge meester te zien en te begroeten. Scherpenisse was, nadat deze benoeming bekend werd, teleurgesteld, omdat ze toen wist geen eigen burgemeester te krijgen. Maar, zoals de eerste Wethouder het zei: „Waar het nieuwe begint, wordt het oude opzij gezet". Daarom welkom burgemeester Bouwense in Scherpenisse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 5