GOEDr GOI] Doet het direct Al wat Uw huid Cabaret De L.A.V.A.S. CISCO KID Firma C. Dieleman st. maartensdijk scherpenisse poortvliet "stTfilipsland Onbetwist de beste tandpasta SPORTHOEKJE predikbeurten KERKNIEUWS BIOSCOOP DE GOUDEN LEEUW VRIJDAG Zanzibar MAANDAG 27 DEC.: BAL NA WOENSDAG A.S. Adverteert in dit blad •modes groenendaal halsteren VERSWUVEREN. van de Zondagsschool worden gevierd wat om 6 uur begint en waarvoor men op goede belangstelling hoopt. KERSTFEEST MET DE KLEINE M.V. In de Consistorie der Ned. Herv. Kerk werd door de Meisjesvereniging „Ora et Labora" met de Kleine Meisjes vereniging „Wees een Zegen", onder leiding van Mej. Lemson het Kerstgebeu ren herdacht. Na een welkomstwoord door Mej. Lemson hield Betje Keur een leerzaam onderwerp over Lucas 2 1-20, waarna men het „Ere zij God" zong. Door Marietje Wesdorp werd „Kerst nacht in het ziekenhuis" gedeclameerd. Gedichtjes door Gerda Hendrikse, Dien Overbeeke, Koba Fierens, Adrie Stoel en P. Lemson werden afgewisseld door zang. Na de pauze kerstverhaal door Jo Leune. Tenslotte werd aan hersengymnastiek gedaan, waarbij de jongere meisjes de meeste punten behaalden. Mej. Lemson sloot de goede avond met dankzegging. KERST- EN NIEUWJAARSGROET Naar we vernemen is door de burge meester alhier aan alle militairen uit onze gemeente, die in Indonesië ver blijven de volgende gelukwens gezonden: „Mede namens de bevolking der ge meente Stavenisse wens ik U een ge zegend Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar toe. Sterke God U ook in de taak, welke U thans op de schouders is gelegd en zij Hij U in alles nabij." ZITTING Dinsdag werd in het hotel het Hof van j Holland te St. Maartensdijk een zitdag gehouden door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeland om het publiek voor te lichten inzake de vestigingswetgeving, welke zitdag werd bijgewoond dood den Heer B. J. Spran- gers Inspecteur van het ministerie van Econ. Zaken: afd. Middenstandswetten. Dat aan een dergelijke voorlichting voor het bedrijfsleven grote behoefte bestaat, bleek al spoedig bij de aanvang der zitting door het grote aantal personen dat inlichtingen kwam vragen over moeilijkheden in hun bedrijf, welke op rustige en zakelijke wijze werden behan deld. De Kamer van Koophandel kan dan ook met voldoening terugzien op deze geslaagde zitdag, welke door het publiek zeer gewaardeerd wordt. Nog altijd blijkt dat het publiek te weinig bekend is met hetgeen de Kamer doet in 't belang van het bedrijfsleven. Het is de bedoeling binnenkort opnieuw een zitdag te hpuden. OPENBARE ZANGAVOND Op Zaterdagavond, 1ste Kerstdag, des avonds om 7 uur zal de zangvereniging „De Lofstem" een zangavond houden in de O. L. school, die voor ieder toe gankelijk wordt gesteld. De vereniging hoopt, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken en de Kerstzang avond bijwonen. AFGELOPEN CAMPAGNE In het afgelopen seizoen werden alhier in totaal 9:310.913 kg suikerbieten voor de verschillende fabrieken aangevoerd. DE BIETENCAMPAGNE In het afgelopen seizoen werden te Strijenham aan de Centr. Suikermij 1.892.000 kg, aan Dinteloord 3.037.471 kg bieten geleverd. COLLECTE CHR. TEHUIS De door enige meisjes gehouden col lecte ten bate van de Bond van Prot. Chr. Militair Hehuis bracht 55.26 op. Aan de collectrices zal een kleine attractie worden gegeven. CONSTERNATIE Dinsdagmiddag jl. werden de inwoners der gemeente opgeschrikt door een zware ontploffing. De smid A. Rooze- mond was met een autogenisch las apparaat een lege benzinetank aan het bewerken. Als voorzorgsmaatregel had men eerst de tank met water gevuld en leeg laten lopen. Toch sprong de tank nog met een geweldige slag uit elkaar, gevolgd door een hoge steekvlam. Met een brandblusapparaat werd het geblust. Wonderlijk kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Een en ander ver oorzaakte veel consternatie, daar de brandsirene loeide, zodat al het volk te hoop liep, menende dat er een bom of iets dergelijks was ontploft. PROPAGANDA-VERGADERING N. C. L. B. Woensdagavond om 6.30 uur ver gaderde de pi. afdeling van de Ned. Chr. Landarb. Bond onder leiding van dhr. P. Mol. Na een welkomstwoord inzon derheid tot de hoofdbestuurder, dhr. v. d.Linde en lezing der notulen brengt de voorzitter in bespreking het Zieken- fondsbesluit voor inwonende ouders e.d. die na de inwerking treding van de noodwetvoorziening Ouden van Dagen, practisch niet meer indirect verzekerd zijn. Dit temeer omdat de gemeente in de 7e klasse is gerangschikt. De voor zitter deelt mede, dat in Febr. '49 een ledenraadsvergadering zal gehouden worden. Na bespreking blijkt dat er geen voorstellen bij de leden voor die ver gadering zijn. De voorzitter deelt mede, dat de uit kering in de overbruggingsregeling, „die practisch alleen bij sneeuw en vorst in werking zal treden", voor deze gemeente is vastgesteld als volgt: Man en vrouw 20.plus 2.40 gezinsledenbijslag; kostgangers en alleenwonende 14.30 per week. De voorzitter deelt mede, dat volgende week 20.landbouw-vacan- tie-bonnen bij de Penningmeester mogen worden ingeleverd. Vervolgens kreeg de Hoofdbestuurder v. d. Linde het woord voor het uitspre ken van een propaganda-rede. Naar San- leiding van een door de voorzitter ge stelde vraag, deelt spreker mee, dat het niet „onze" schuld is, dat het contract de leden nog niet heeft bereikt, evenmin die van de Rijksbemiddelaars, doch de besluiteloosheid der Regering. Zo is thans het nieuwe mantelcontract, on danks dat er van de zijde der werk gevers enige verslechtering voor ons werd voorgesteld, door beide partijen weer voor een jaar verlengd, d.w.z. niet de lonen, doch de mantel voor geheel daar praten we niet meer over: Nederland. Spreker behandelt de 1. loonbeslag, welke niet de gehele instem ming heeft van het Hoofdbestuur. Ver der wees hij erop, dat er van de 650 millioen, die de Regering op ons voed selpakket als toeslag gaf, 300 millioen werd ingetrokken en de 350 millioen zal in 1949 ook worden ingetrokken, van daar dat alles duurder wordt. Een en ander is het gevolg van het Marshalplan. Amerika heeft hier een staatscommissie die toezicht houdt op de financiën. Wij moeten dat accepteren, daar we zonder hulp niet kunnen bestaan. Nederland is straatarm. Spreker wekt allen op de N.C.L.B. te versterken. Kijk naar de niet georganiseerde Middenstand, die weer loos is en die thans d£ ergste klappen krijgt. Wij moeten zorgen sterk te staan, opdat wij in samenwerking met de Stichting van de Landbouw, de Stich ting van de Arbeid en de Unie van Landarbeidersbonden zorgen dat wij bij de verdeling van onze nationale armoede, niet de dupe worden. Zie, wat er reeds bereikt is. Straks krijgen we bedrijfs organisatie. We moeten vooruit. Dwingt de ongeorganiseerde ons daarbij te hel pen, opdat de N.C.L.B. een zegen wordt voor het platteland. Spr. deelt tenslotte nog mede, dat op 1 Mei alle arbeiders moeten zijn gere gistreerd in het pensioenfonds. Gewetens bezwaarden moeten op last van de Re gering ook premie betalen. Dit wordt voor hen opgespaard, doch de verlopen 2 jaar zijn allen die nog ingeschreven moeten cvorden, kwijt. Nadat nog enige vragen door spreker en de voorzitter werden beantwoord volgde sluiting. DE OUDSTE INWOONSTER Vorige week vierde de oudste vrouwe lijke ingezetene de Wed. M. Hoek- Geuze haar 94ste geboortedag. Behou dens hardhorigheid geniet zij een goede gezondheid. ANNA JACOBA POLDER TWEE LANGE UREN Vorige week Donderdag had een 17-jarige jongen zich met opgaand water op een schor be geven en bemerkte enige tijd later, dat hij er niet meer af kon. Twee uür stond hij daar in ruim een knie water te wachten tot het eb kwam. Geef je ogen eerst goed de kost voor je op de schorren gaat of blijf er anders liever af. Want deze uren duurden erg lang. RODE AARDE. Het bestuur der Oranjever. „Anna Jacoba" vergaderde Vrij- dagav. in café Geuze. Na opening door de voorzitter dhr. J. P. v. Dijk en nagaan van de rekening, die een batig slot toonden, werd opgemerkt, dat het de bedoeling is op 14 Januari een filmmiddag, en avond te organiseren. Om 3 uur 's middag voor de kinderen en 's avonds om 7 uur voor de ouderen. Een der bestuursleden verklaarde zich bereid met dhr. Cornelisse uit Tholen in overleg te treden en dan als hoofdfilm: „Rode Aarde" te laten draaien met nog enkele bij- en tekenfilms. N. C. L. B. Ook hier vergaderde de afdeling van de N.C.L.B., waarbij dhr. Vingerling als Hoofdbestuurder aanwezig was. Na behandeling der loonpolitiek (zie onder St. Filipsland) ging spreker dieper in op de propagandistische kwes tie. Propaganda naar buiten is in deze afdeling niet meer nodig. Wel naar binnen, wat teveel ver waarloosd werd, terwijl zij niet minder belangrijk is. Om dit te bevorderen zal op 22 Dec. a.s. een cursus-vergadering worden belegd. De bedoeling is in totaal vier van dergelijke avonden te houden, waarvan ook twee te St. Filipsland. Kennis is macht, aldus dhr. Vingerling. Als Christ, ge- organiseerden hebben we een taak tegenover het communisme, indien U nog 'n Nieuwjaarswens wil opgeven voor het Oudejaars- nummer. Na Woensdagmiddag a.s. kunnen geen advertenties meer worden aangenomen. dat toch komt. Geen vrede heb ben met niets te doen of het op een ander laten rusten. Zelf ken nis zien te vergaren en meehelpen de zaak in goede banen te leiden. De principiële- economische stukken mogen ons niet koud laten. Na de pauze werd nog medegedeeld, dat vacantiebonnen kunnen worden ingewisseld en dat tegen betaling een brochure of Bondsinsigne kan worden ge geven. Dhr. Vingerling betreurde het, dat de jeugd nog zo weinig actief is voor het N.C.L.B. werk. Ook zij werden opgewekt tot betere kennis van zaken. De loonkwestie van de D.U.W arbeiders in deze afdeling is doorgegeven naar de contact commissie. Ook de vervoers- kwestie van deze arbeiders is aanhangig gemaakt. Op een vraag betreffende de snipper dagen wérd medegedeeld, dat erkende Christel, feestdagen hier in niet zijn begrepen. Daar indi viduele overeenkomsten tot op heden in deze afd. tot goede resultaten leidden, stelt het be stuur voor, dat iedere werknemer, die niet in vaste loondienst is, moet proberen desbetreffende overeenkomst met zijn werkgever te sluiten. Na nog enkele vragen te hebben beantwoord, volgde sluiting van de goed bezochte vergadering. DAMMEN Uitslagen bordwedstrijden Uitslagen bordwedstrijden van de Thoolse Dam- en Schaakclub zijn als volgt: M. KorsmanD. de Vos 20 J. v. ElsackerM. Schot 11 P. JansenM. C. Meerman 02 J. LabanB. W. Schot 20 Schaken SchotA. de Vries 01 A. de VriesJ. Schot 10 J. BoutG. H. Streutgers 01 A. BoutC. J. Boudeaux 01 Vorige week ging de Thoolse dam vereniging naar Ierseke om een com petitiewedstrijd te spelen tegen Ierseke 2. Hoewel ze slechts met 9 spelers ging en 3 invallers wist zij deze wedstrijd te winnen met 128. De uitslag is. P. v. Vredeniet opgekomen 20 E. JanseP. v. Nieuwenhuijzen 02 L. LacorC. J. de Korte 02 H. MurrêJ. v. Elsacker 02 A. RidderhofM. Korsman 02 A. GoemanD. de Vos 11 H. NoordenM. Schot 20 W. PekaarM. C. Meerman 11 L. Bom LzP. Jansen 02 P. HuiseA. Laban 20 In de deze week gehouden vergade ring van de Thoolse Dam- en Schaak club werd besloten om in het vervolg de clubavonden te houden op Donderdag en wel in een kamer van het distri butiekantoor Brugstraat. VOETBAL SmerdiekGarnizoenselftal Pontonniers 56. In een prettig gespeelde wedstrijd ver loor Smerdiek met een doelpunt ver schil. De gasten winnen de toss en Smerdiek trapt af. De eerste aanvallen zijn voor de gasten, die direct een snel tempo ont wikkelen en na 5 minuten heeft de Zeeuw uit Eindhoven succes met een goed geplaatste bal, die de reserve doelman van Smerdiek te machtig is. Vlak daarop is het 20 als de links binnen Konings het 2e doelpunt in de touwen jaagt. Het zag er naar uit of Smerdiek met grote cijfers zou worden verslagen, maar de thuisclub komt er nu heel wat beter in, ze krijgen nu meer vat op het spel der Pontonniers en drin gen verscheidene malen door tot het strafschopgebied, maar de keeper uit Fortuna laat zich door de tamme schut ters biet verschalken. Eindelijk weet de middenvoor van Smerdiek een ver diend doelpunt te maken, want hij krijgt de bal van de goed spelende Smer- diekse spil keurig toegespeeld, draait zich om en de harde schuiver verdwijnt onhoudbaar in de uiterste hoek. Dit geeft Smerdiek weer moed en met vol enthousiasme wordt aangevallen. Twee oerharde schoten van de rechtsbuiten van Smerdiek gaan juist naast de ver keerde kant van de paal. Vlak daarop is het weer de Smerdiekse middenvoor die doelpunt, maar kort daarna doelpun ten ook de Pontonniers. Met de stand 23 breekt de rust aan. Na de thee komen de gasten aan een paar gelukkige doelpunten door hun actieve rechtsbuiten van Poppel, wan neer de Smerdiekse keeper onzeker in grijpt, maar daartegenover staat, dat hij zeker schijnende doelpunten van de zeer snelle linksbuiten de Jong wist te keren. Onze middenvoor is niet snel maar uiterst gevaarlijk, hetwelk blijkt uit de 2 mooie doelpunten en zo heeft deze de stand dan ook op 55 gebracht. Zo blijft de stand nog enige tijd op en neer gaan totdat de meer genoemde links buiten der Pontonniers nummer 6 er in kogelt. Even later fluit de goed leidende scheidsrechter de Graaf het einde. Het spel der gasten was ongetwijfeld beter d.w.z. ze waren stuk voor stuk sneller, evenwel de Smerdiekenaars ga ven goed partij. DENK OM UW BONKAARTEN!!! bonkaarten en tabakskaarten 903 Uitreiking POORTVLIET Maandag 27 Dec. ST. ANNALAND Woensdag 29 Dec. OUD VOSSEMEER Dinsdag 28 Dec. in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft: Purol. THOLEN Ned. Herv. Gemeente le Kerstdag vm. 10 en nm. 2.30 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel, av. 6.15 uur Viering Kerstfeest met kinderen van de Zondagsschool 2e Kerstdag vm. 10 uur onbekend, nm. 6 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Gereformeerde Kerk le Kersdag 10 en 3 uur Ds. J. van Nes uit 's-Gravenhage 2e Kerstdag 10 en 3 uur Ds. P. de Bruin uit KrabSendijke Gereformeerde Gemeente le Kerstdag 10, 2.30 en 6.30 uur Lees- dienst 2e Kerstdag 10, 2.30 en 6.30 u. Leesd. Chr. Gereformeerde Kerk le Kerstdag 10 en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen 2e Kerstdag 10 en 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen - 2.30 uur Leesdienst Ned. Prot. Bond le Kerstdag Ds. Wybenga om 5 uur 2e Kerstdag geen dienst OUD -VOSSEMEER Ned. H'erv. Gemeente le Kersdag vm. 10 uur Ds. E. S. de Lint nm. 2 uur Kerstfeestviering van de Zondagsschool 2e Kerstdag vm. 10 uur Leesdienst; nm. 2.30 uur Ds. v. d. Wiel Donderdag 30 Dec. nm. 3 uur Huwelijks inzegening van J. S. van Dijke en P. van Daalen door Ds. E. S. de Lint Gereformeerde Kerk le Kerstdag 10 en 2.30 üur Dr. J. W. v. d. Bosch uit Harderwijk 2e Kerstdag 10 en 2.30 uur Dr. J. W. v. d. Bosch uit Harderwijk Chr. Gereformeerde Kerk le Kerstdag 10 en 2.30 uur Leesdienst 2e Kerstdag 10 en 6.30 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. H. v. Leeuwen ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente le Kerstdag vm. 10 en nm. 2.30 uur Ds. Goslinga 2e Kerstdag vm. 10 en nm. 2.30 uur Ds. Goslinga In beide diensten col. v. h. Ziekenfond Gereformeerde Gemeente le Kerstdag 9.30 en 2 uur Leesdienst 2e Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente le Kerstdag vm. 10 uur Ds. de Bres nm. 2.30 uur Leesdienst 2e Kerstdag vm. 10 uur Leesdienst nm. 6 uur Ds. Kooreman Op beide Kerstdagen Coll. v. d. Herv. Bond voor inw. Zending op G.G. Gereformeerde Gemeente le Kerstdag 9.30 en 2 uur Leesdienst 2e Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente le Kerstdag vm. Leeskerk (vac. St.) nm. Ds. de Bres 2e Kerstdag vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres, H. Doop Collecte verwarming O u d-G eref. Gemeente le Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst 2e Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente le Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst 2e Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rehoboth le Kerstdag av. 7 uur Ds. Boerlijst uit Goes*- Kerstcollecte 2e Kerstdag av. 7.30 uur Ds. v. d. Ros uit Rilland Donderdag 30 Dec. Oudejaarsdienst om av. 7 uur Ds. Emaus van Rotterdam SCNERPENISSE Ned. Herv. Gemeente le Kerstdag vm. 10 uur Leesdienst nm. 2.30 uur Ds. Kooreman Collecte Kerstfeestviering Zondagssch. 2e Kerstdag vm. 10 uur Ds. Kooreman nm. 2.30 uur Ds. Kooreman Maandag 27 Dec. nm. 6.30 uur Kerst feestviering met de Zondagsschool Gereformeerde Gemeente le Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst 2e Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente le Kerstdag vm. 10 uur Dhr. Konings nm. 2.30 uur dhr. Konings In beide diensten collecte voor de Inwendige Zending 2e Kerstdag vm. 10 uur dhr. Konings nm. 2.30 uur dhr. Konings Gereformeerde Gemeente le Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst 2e Kerstdag 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Gereformeerde Kerk le Kerstdag 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. A. G. v. d. Stoel 2e Kerstdag 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. M. J. Arntzen uit Anna J. Polder ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente le Kerstdag vm. 10 uur Leesdienst nm. 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Collecte v. d. Inwendige Zending 2e Kerstdag vm. 10 uur Dhr. S. v. d. Meulen nm. 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Maandag 27 Dec. nm. 6.30 uur Kerst feest voor de Zondagschool Gereformeerde Gemeente le Kerstdag 2 x Leesdienst 2e Kerstdag 3 x Leesdienst O u d-G eref. Gemeente le Kerstdag 2 x Leesdienst 2e Kerstdag 3 x Leesdienst ANNA JACOBA POLDER Gereformeerde Kerk le Kerstdag 10 uur Ds. M. Arntzen 4 uur Kinderkerstfeest 2e Kerstdag 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom NIEUW -VOSEMEER Ned. Herv. Gemeente le Kerstdag vm. 10 uur Ds. Kooreman 2e Kerstdag vm. 10 uur Ds. de Lint OUD-VOSSEMEER Het officieel beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier is door Ds. v. d. Putten aangenomen. Intrede vermoedelijk in Maart 1949. STAVENISSE Ds. J. v. Malenstein heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Stavenisse bedankt. SCHERPENISSE Door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden de aftredende ouderling en diaken, de heren J. H. Hage en A. L. G. van Doorn als zodanig herkozen. Ds. L. Aangeenbrug van Dordrecht, heeft voor zijn beroep bij de Ger. Ge meente alhier bedankt. ST. MAARTENSDIJK. - TEL. 1 Een uitermate spannende wilder- nisfilm met de schedel van een Sultan als middelpunt van politie ke actie (14 jaar) Zanzibar volgt een jachtexpe- ditie op haar vreselijke tocht door de groene hel. Het optreden van het (Kampioen van Brabant) Entree f 1,belasting inbegrepen in een groots en meeslepend avon tuur. De avonturier van de Rio Grande. (14 jaar) 0 Kalenders Almanakken en Agenda's voor 1949. Voorts alle Kantoorbenodigdheden voor uw nieuwe boekjaar. Kerst- en Nieuwjaarskaarten. Ruime sortering. TEL. 20 DAMES. Laat uw hoed vervormen die u niet pret tig draagt. Wij toveren uw hoed om in een keurig chique en gemakkelijk mo del met en zonder voile garnering. Ook in nieuwe hoeden zijn wij ruim gesorteerd - Herenhoeden alle maten in bruin en grijs vanaf f 10.75. Vakkundig adres Gedipl. Lerares hoedenmodiste.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 3