Weekblad voor het EilandTholen en St. Filipsland gf sS 5© ef &f ef ik Ben het icht Ö6R r wenelo Installatie Burgemeester D. C. B0UWENSE R@nd de Kerstdagen in de tropen te St, Maartensdijk. 5e Jaargang 24 December 1948 LI:tgevers r'irinci CL Dieleman en Cj. Heijboer AHonnementen f 1 oer a j - x rs 1 n x nn y ^üimemenieu j 1. pci Advertentien ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.24 Spierinkjes tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Thoien - Telef. 07 - Giro 124407 i'n;s per nurnmer S cc.-it Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen QGi Q#; Of 1 O A3 O# QiM Oj® OTi O,«3 C AP O ]Oh. 8 12 Wanneer het des avonds don ker is geworden, steken we de lamp aan in onze woningen. We houden niet van de duisternis. Als we uit moeten in de nacht, nemen we een zaklantaarn mee, want het zou kunnen zijn, dat er geen lantaarns branden langs de weg, die we moeten gaan. Immers het is moeilijk, in het donker te lopen en we vorderen dan slecht. Op deze aarde, die wij bewo nen en waarop we onze arbeid verrichten, is heel veel duisternis. Het is erg donker in de wereld, waarin wij leven, op allerlei ter rein. De Heere Jezus heeft een twin tig eeuwen geleden dit Woord gesproken: Ik ben het Licht der wereld." Maar, wat merken we ervan? Wat is ervan te bespeu ren Schuifelen we niet moei zaam verder door het leven, omringt door veel donkerheid Dolen we niet rond, zonder de rechte weg te kunnen vinden Gaan velen niet angstig hun levensweg, zoals een kind dat bang is, om naar buiten te gaan in de nacht En zijn er ook niet velen, die gedurfd en brutaal doen, terwijl er van binnen toch helemaal geen rust en zekerheid is Over enkele dagen zullen we het Kerstfeest weer vieren. Gelijk ieder jaar gaan we naar de kerk,. We horen dan van Christus, Die kwam in de wereld. Er zullen bijeenkomsten zijn in stad en dorp, overal ter wereld. Er zal gesproken worden over het licht dezer wereld. Ook hier in Indo nesië zullen soldaten en burgers samen zijn en de blijde boodschap vernemen. In de kranten staan er artikelen over de zin van het Kerstfeest. U zult toespraken horen door de radio. Kerkkoren zullen zingen ter ere van Hem, die kwam als zaligmaker van zondaren. In hospitalen en zieken huizen zal ook de Kerstgeschie denis worden verteld. Op plaat sen, waar de Bijbel niet meer bekend is, zal er een zekere Kerstfeer zijn, of op de één of andere manier gezocht worden. Hooggeplaatsten zullen Kerst boodschappen uitzenden. Er zal licht branden, veel licht, 'een schittering van licht. En toch, en tochHet is zo donker in de wereld. En we kunnen de weg maar niet vinden. We kunnen de goede weg niet vinden We kunnen de weg niet vin den op het terrein der politiek. Ondanks het feit, dat de grote wereldoorlog werd beëindigd, is het nog geen vrede. Duivelse machten doen hun werk. Er is donkerheid. De groten van de wereld verstaan elkaar niet, soms, omdat ze het niet willen en een enkele keer, omdat ze het niet kunnen. En met de kleinen is het niet veel beter. En zö leven velen met angst in het hart voor de toe komst. In Het Indonesisch vraag stuk is nog geen oplossing ge vonden. Wij verstaan elkaar zo slecht. Het gaat om recht en het gaat om wat goede wil en om hulpvaardigheid en ook nog om belangen van velen en om nog veel meer zaken. En intussen zijn er de jonge mensen, voor wie de weken maanden worden en de maanden jaren en zij zierx uit en ■wachten en hopen, in de toe komst nog enig opbouwend werk te kunnen verrichten. Ik zou zo door kunnen gaan. Hoe is het kerkelijk leven Hoe is het in de gewone samenleving Hoe is het in ons eigen leven Wij, die allen christenen heten, wij weten van het LICHT. Maar verheugen wij ons ook in de glans van dit licht Is in ons ook niet de macht der duisternis en ver richten wij niet dikwijls werken der duisternis? Wie JEZUS volgt, dat wil zeggen, die in Hem gelooft, zal in de duisternis niet wandelen, maar zal het licht des levens hebben. Is er bij ons, in onze gezinnen, in onze samen leving veel van te zien „Ik ben HET LICHT der wereldDit is het Kerst- Evangelie. HIJ, Die kwam in Bethlehem in de stal, door weini gen slechts gekendHIJ, Die ging op de aarde, veracht en de onwaardigste onder de mensen. HIJ, Die hing aan het kruis op Golgotha, als de Man van smar ten, de straf dragend, die aan zondaren de vrede aanbrengt. Hij, Die opstond uit het graf en Hij leeft. Hij, Die alle macht heeft in de hemel en op de aarde. HIJ, Die de Heilige Geest gaf, Die woning maakte in de gemeente. Hij is niet maar een voorbeeld. Hij is niet enkel een goed mens, waarvoor we waardering moeten hebben. Neen, Hij is het Licht der wereld. Buiten Hem en zon der Hem, is er geen licht, enkel schijn. Farizeeërs en Schriftgeleerden van vroegere tijd en van later hebben zich moedwillig van dit Licht afgewend en zij blijven dit doen. Onverschilligen halen de schouders op of'spotten. Nieuws gierigen willen wel eens kijken, hoe het met dit Licht is, maar ze keren al spoedig weer terug, naar het licht, dat ze zelf ontsteken. Komt tot dit Licht!Hier door alleen wordt het helder voor allen, die de duisternis om hen en in hen kennen en, die Hem aanroepen. „Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken hoort, zij wandlen, Heer, in 't Licht van 't Godd'lijk aanschijn voortIs er dan nooit meer donkerheid en schaduw Is er dan nooit meer twijfel en aanvechting Ja, immers wij kennen hier slechts ten dele. De zondemacht is hevig. Maar het LICHT is er. Jezus Christus, de Verlosser, de Zalig maker, de Overwinnaar van de duisternis is er. Hij wil gebeden zijn. Hij zegt: „Komt tot Mij." Als het zo is, dat gij u verheugt in dit Licht. Als gij werkelijk ge looft in Hem, Die u door het KerstEvangelie verkondigt wordt dan zal dit ook blijken in uw leven. Niet altijd door uw woor den, maar door de daad, door Uw werken in de gewone prac- tijk van het dagelijkse leven in alle eenvoudigheid, zonder drukte en zonder zelfverheffing. In uw leven zal dan iets doorstralen van het Licht, zodat het tot nut kan zijn voor uw naaste en tot ver heerlijking van God. Op het Kerstfeest horen en zien we veel. Heel veel woorden worden gesproken. Boodschappen worden doorgegeven. Een zeer groot aantal lichten wordt ont stoken. Gelukkig, als wij HET LICHT zien en ons verheugen. Gelukkig, als wij, zondaren, ge loven in Hem, Die het LICHT der wereld is, en, Die licht geven wil aan hen, die wandelen in het donker van deze wereld. Och, dat aller mensen tongen, Aller englen zang, o Heer, Samenstemden, samen zongen, Eeuwig tot Uw lof en eer. Java, 13 December 1948. W.v.G. -v Nu Nederland de tanden laat zien. j 11111 GENERAAL SPOOR Dat we bij dit artikel in dit Kerstnummer, een foto plaatsen van de Opperbevelhebber van ons leger in Indonesië, is ken merkend voor de toestand, waar in dit Kerstnummer uitkomt. De komende jaarwisseling gaat wel gepaard met een.aantal verschijn selen, die niet alleen een afge lopen tijdperk volmaakt afsluiten, maar eveneens de poorten tot een nieuw wijd opzetten. Een nieuw ook een beter Op het eerste gezicht zou men zeggen, dat dat openzetten van die poorten met het geweld van bajonetten, tanks en vlieg machines een alleszins twijfel achtige methode is. Anderzijds zou men deze actie tegenover de Kerstdagen en daarmede tegen het „Vrede op Aarde" kunnen zetten. Bijna allen zijn het er over eens in ons Vaderland en er zijn er ook in de Republiek, dat de toestand, zoals die tot voor kort was, niet bestendigd kon blijven, terwijl er geen enkel lichtpunt was, dat op verbetering daarvan wees. Zowel Nederland, als wat we voorlopig in Indonesië nu maar de „federalen" zullen noemen, de gebieden, die samenwerken met ons, als ook de mensen in de Republiek zelf zijn er hartgrondig van overtuigt, dat -het voortbe staan van de oude koloniale toe stand een ding was, dat zichzelf al een kwart eeuw had overleefd. Dat er een nieuwe vorm van samenwerking moest komen daarvan was men van beide zij den al even zeker. Dat Neder land niet zonder Indonesië kon, merken we hier haast iedere dag —dat men het ginds niet zonder Nederlandse hulp kan stellen dat beseft men daar ook wel ter dege. Vanwaar dan die noodzaak van gewapend optreden tot twee keer toe eerst in de zomer van '47 en nu weer Omdat, hoe tegenstrijdig dat ook klinken mag dit langzamer hand de enige manier was ge worden om de oude periode voor goed af te sluiten en de nieuwe niet bij zijn geboorte erfelijk te belasten met de feilen, de kwalen en de gebreken van de heenge gane. Want als men denkt, dat de nationalistische gedachte (Vervolg pag. 2 rechts boven) Maandag 20 December 1948 werd in de Raadszaal te St. Maartensdijk de bij Koninklijk Besluit van 4 December jl. benoemde nieuwe burgemeester van deze gemeente en Scherpenisse officieel geïnstalleerd. Gezien de omstandigheden geschiedde dit op sobere wijze. Maar de ontvangst was gul en hartelijk. De inwoners van „Smerdiek" boden de nieuwe burge meester een plaats in hun samenleving aan. En gezien de afscheidswoorden en gelukwensen van de aanwezige Zeeuws-Vlamingen zal het de nieuwe burgervader niet moeilijk vallen in die samenleving te worden opgenomen Het was deze eerste werkdag van de week druk in St. Maartensdijk. De tal rijke auto's op de Markt, de vele vlag gen uit de huizen, het groot aantal inwoners op straat, het getuigde van de bijzondere gebeurtenis. De ontvangst van dhr. Bouwense aan de grens van de gemeente door gemeente bestuur en het'bestuur van de Stichting Gemeenschap St. Maartensdijk, was, gezien de minder prettige weergesteld heid om lang te staan, van korte duur. De voorzitter van de Stichting, dhr. C. G. Hage heette hem hartelijk welkom namens de gemeente St. Maartensdijk en Jootje Koopman bood de moeder van dhr. Bouwense bloemen aan. De muziekvereniging „Met Vereende Krachten" speelde het Wilhelmus en in optocht met de Smerdiekse rijvereniging voorop ging het naar de Raadszaal, toe gejuicht door vele inwoners. Terwijl dhr. Bouwense zich naar de burgemeesters kamer begaf, liep de Raadszaal vol. We zagen daar o.a. de burgemeesters van Thoien, Poortvliet, Stavenisse, St. Anna land en Oud-Vossemeer, de burgemeester van Dirksland en die van Sluis, burge meester Schuller en echtgenote van Maartensdijk, Majoor van Helden, adju dant Haverhoek, Ds. de Bres, dokter Tazelaar, veearts Steendijk, dhr. Arend- sen, hoofd der school en verder perso neel, dhr. Blindenbach, C. G. Hage en vele andere genodigden, inzonderheid ook uit Zeeuws-Vlaanderen. In de Raadszaal Dhr. A. L. Hage, wnd. burgemeester opende de buitengewone Raadsvergade ring en merkte op, dat hij gewoonlijk slechts de Raadsleden en secretaris kan verwelkomen. Abnormaal was het, waar hij thans dit welkomstwoord moest uit breiden tot vele genodigden. Dhr. Hage vindt het een genoegen thans de nieuwe burgemeester in deze historische raads zaal de ambtsketting straks te mogen omhangen. Spreker staat stil bij het gebeuren in Indië en hoopt van harte, dat nu de teerling is geworpen het doel met'zo weinig mogelijk bloed vergieten, spoedig bereikt mag zijn, opdat de vrede terugkeert. Inzonderheid, omdat ook uit deze gemeente verschillende militairen in Indië zijn. Na dit openingswoord verzoekt hij de raadsleden de Viet en Koopman, dhr. Bouwense de Raadszaal binnen te leiden. Nadat de heren aan dit verzoek hebben voldaan verzoekt dhr. Hage aan de secretaris, dhr. Meloen, om de inge komen stukken voor te lezen. Dat is het Koninklijk Besluit van 4 December jl., waarin Koningin Juliana dhr. D. C. Bouwense met ingang van 16 Decem ber tot burgemeester van de gemeen ten St. Maartensdijk en Scherpenisse benoemd. Na voorlezing hiervan spreekt de wnd. burgemeester als volgt: Wethouder Hage spreekt de burgemeester daarna als volgt toe: Edelachtbare Heer, Zo even is in deze buitengewone openbare vergadering voorlezing gedaan van uw benoeming bij Kon. Besluit tot burgemeester van St. Maartensdijk. Voor ik echter U de ambtsketen omhang, wil ik U met enkele woorden de toestand en de mogelijke toekomstige plannen onzer gemeente betreffende, voorleggen. Zo zijn er dan tijdens de ooi log en evacuatie plannen gemaakt, die niet ver wezenlijkt konden worden en nog om oplossing vragen. Daar is in de eerste plaats het brand weerwezen, dat onze aandacht vraagt. Tijdens de bezetting na de ontbinding der raad, was er een besluit genomen, door de burgemeesters van enkele ge meenten, om gezamenlijk tot het aan schaffen van een motorbrandspuit te komen, aangekocht met een voorlopig

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1