W eekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND. Waar zitten de zwendelaars RMösveRsiaq se. maaRtensöijk. ZONDAGSDIENST ARTSEN suBSiöie voor öe stichting. huuR vvn öe nieuwe woningen. möustRieplan. zonöagsöienstöeBatten. 5e Jaargang No. 5 17 December 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.— per Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Amsterdam ten aanval voor Nederlands belang. - De wip gaat... wippen. Einde van overleg? Rapportenregen om Indonesië. Stikker peilt U.N.O. Groene Kruis van Groningen, Friesland en Drente in vreedzame aanval. ,,Gaat het Amsterdam goed, dan gaat het ons land goed," aldus de hoofdstedelijke burger vader aan het slot van zijn radio- speech, waarin hij dezer dagen opkwam voor een spoedige vol tooiing van het Amsterdam-Rijn kanaal. Natuurlijk kunnen wij het in alle opzichten eens zijn met mr. d'Ailly. Bremen en Hamburg worden met directe geallieerde hulp opgebouwd in snel tempo en goed. Zal de transitohandel hier weer willen floreren en er brood op de plank zijn en blijven bij onze vloot op de binnenwate ren, dan zal het zaak zijn, het tempo van Bremen en Hamburg bij te houden of vóór te blijven. Dat kan, als de regering vol doende inzicht toont voor deze typisch Nederlandse kwestie en de betrokken post op de begro ting voor 1949 weer de vereiste hoogte opvoert. Het is overbekend, dat een ieder zijn eigen belangen het eerst ziet. Waarom zou een goed burge meester daarop een uitzondering maken Toch stemt de uitspraak van de eerste vertegenwoordiger der hoofdstad tot nadenken ge zien andere grote Nederlandse belangen. Verleden week zeiden wij, dat deze belangen op de wip balan ceerden. Ons toen zéér gematig de optimisme moet inmiddels plaats gaan maken voor ernstige bezorgdheid: de wip begint z'n balans kwijt te raken en wat er op staat, dreigt er af te glijden. Terwijl nog verleden week de good-will aan beide kanten domi neerde, schijnt men zich daar nu plotseling niets meer van te her inneren. Het rapport, dat de ministers Sassen en Stikker bij de regering uitbrachten, bracht er deze toe, de Commissie voor Goede Dien sten een Nota te zenden, waarin wordt uiteengezet, dat zij thans verplicht is, buiten de Republiek om een Indonesische interim regering in te stellen. Deze nieu we regering zal grote bevoegd heden worden gegeven, terwijl tot afkondiging van het „Bewind Indonesië in Overgangstijd" zal worden overgegaan. De rappor ten, nota's en contacten in zake Indonesië volgen elkaar in snel tempo op en de ogen der wereld zijn met spanning op de „gordel van smaragd" gevestigd. In Engelse regeringskringen verzekert men met iets te veel nadruk, op het verloop der ge beurtenissen geen druk te hebben geoefend. Het Amerikaanse lid der C.G.D. is in ijl-tempo naar Djokja vertrokken en de Ameri kaanse bladen wijzen erop, dat de Veiligheidsraad nog steeds verplichtingen heeft in deze Ne derlands-Indonesische kwestie, welke verplichtingen de V.R. trouwens duidelijk op zich nam door het instellen der C.G.D. om ons behulpzaam te zijn bij het tot standkomen van een regeling. Al met al kunnen wij binnen kort een nieuwe behandeling in de V.R. tegemoet zien. Wij moe ten zeggen, dat de voortekenen der daar te verwachten uitspra ken voor ons land lang niet gunstig zijn. Vanwaar nu deze „plotselinge" deining Ons reeds eerder uit gesproken vermoeden ten deze blijkt maar al te waar te zijn. De Republiek blijkt de Nederlandse souvereiniteit tijdens de interim periode slechts formeel te willen erkennen en wel speciaal, waar het het opperbevel betreft van de Hoge Commissaris over de ge wapende macht. De T.R.I. is Djokja heilig, juist na de Commu nistische „staatsgreep". Den Haag liet inmiddels een achterdeur open en wil de Repu bliek als nog de kans laten aan het B.I.O. deel te nemen. Wie echter zal er Hatta c.s. toe kunnen brengen, van die kierende achter deur gebruik te maken Goede en onbaatzuchtige interventie zal de enige uitweg zijn om bloed vergieten te voorkomen. Toch is „Indonesië in overgangstijd" nog niet afgekondigd. Het werd op nieuw uitgesteld, daar men er in de Republiek weer op zinspeelde, dat het misschien toch nog anders zal kunnen. Inmiddels ging minis ter Stikker in Parijs kennelijk even de stemming peilen bij de U.N.O. Naast intens diplomatiek ge harrewar was er gelukkig ook nog echte en directe opbouw. Er zijn kwade kansen voor duizen den jonge kerels in Indonesië, maar er zijn goede voor tien duizenden bewoners van Gron- ningen, Friesland en Drente, doordat de provinciale Groene Kruisvereniging een Röntgen- apparaat heeft aangeschaft, waar mee men in 1949 een massa doorlichting gaat beginnen. Moge het Rode Kruis in Indo nesië even vreedzaam werk be schoren blijven, óók in 1949... Een politierapport is altijd zakelijke, wat je noemt gedegen lectuur. Inbraken, diefstallen, be rovingen, ingewikkelde aanrij dingen, moordaanslagen -ze worden altijd even summier en zakelijk-nuchter vermeld als het financieel verslag van de een of andere instelling. Als er dan ook geen journalisten waren, om een en ander eens lekker „op te werken", dan zouden de politie berichten lang niet de belang stelling van de gewone lezer heb ben, die zij toch zo zeer ver dienen. Neem nu het verslag over 1947 van de Amsterdamse gemeente politie, dat dezer dagen is ver schenen. Van alles en nog wat kan je er uit leren: cijfers bij de vleet. Maar over cijfers wil ik het niet hebben. Het was een enkele zinsnede, die m'n aandacht trok en die ik gaarne - ter lering mijner grote lfezersschare door geef. Als men u bij voorbeeld bij de tegenwoordige alom beoefende hersengymnastiek de vraag voor legde: „in welke branches komen de meeste zwendelzaken voor", ik wed tien tegen een, dat u met de mond vol tanden zou staan en dat geen van uw ploeggenoten U uit de verlegenheid zou helpen. Dat is anders, als u het overi gens droge politierapport heeft bekeken. Want dat geeft op deze vraag het nimmer vermoede ant woord, dat de te Amsterdam in 1947 behandelde zwendelzaken in hoofdzaak betrekking hadden op ondernemingen van schrif telijk onderwijs; ondernemingen, die knip- en naaicursussen organiseerden; huwelijksbureaux; detective- en adviesbureaux; personen en verenigingen, die de emigratie willen bevorderen; fotobureaux en instellingen, die een sneeuwbalsysteem exploiteer den. Daar staan ze nu met elkaar te kijk. Gelukkig, dat dit verslag een oud verslag is het afgelopen jaar zijn wij met elkaar misschien wel veel netter geworden. Dit alles handelt over de goede oude tijd. Kijk er dus Uw buurman, die onderwijzer is en die, als welkome bijverdienste medewer king verleent aan de een of andere te goeder naam en faam bekend staande cursus er alstu blieft niet scheef om aan. Er is en dat geldt gelukkig ook voor die andere branches ook nog wel koren onder het kaf. Maar toch... Het is goed dat u het weet: wilt u in het huwelijksbootje stappen, kijk uit voor u, om te beginnen, een bureau in de arm neemt - als uw echtgenote een naai- of knipcursus wil volgen, laat zij zich spiegelen aan de dames, die verleden jaar bedrogen uitkwa men -als u zich zelf op de een of andere manier bedrogen ge voelt laat u niet dubbel be driegen door het verkeerde bureau voor U te laten werken. En dan die emigratie Dat zelfs bij zulk nobel streven het bedrog om de hoek kan loeren!... Dat je zelfs met een foto-bureau moet oppassen. Och, och, wat was die wereld daar in de grote stad ver leden jaar toch nog slecht ...- Nu hoop ik maar, dat u er als gewaarschuwd man (of vrouw) niet bij een andere affaire de dupe van uw goedgelovigheid wordt. Want het kan best zijn, dat het verslag niet helemaal vol ledig was. Er zijn in onze tijd ook nog andere dingen waar grootsteedse snoodaards wat aan weten te „verdienen". (nadruk verboden) NIEUWJAARSWENSEN voor^ de militairen in Indië kunnen ook voor a.s. nummer worden op gegeven. De meesten zullen dat nummer rond Nieuwjaarsdag ont vangen. Dr. L. D. A. Looysen, Tholen. Dr. R. C. Renes, O.-Vossemeer. Woensdag 15 December kwam de vol tallige gemeenteraad te St. Maartens dijk in Openbare Vergadering bijeen. Voorzitter de wnd. burgemeester Hage, secretaris dhr. H. J. Meloen. Met een welkomstwoord opent de voorzitter deze vergadering en wijst er op, dat het, gezien de burgemeesters benoeming, de laatste maal zal zijn, dat hij een gewone openbare Raadsvergade ring zal leiden. Hij dankt de leden voor de steun en medewerking, die hij tijdens zijn voorzitterschap mocht ondervinden en hoopt straks ook als Wethouder ge zamenlijk de belangen der gemeente te dienen. De notulen van de vergadering van 5 Nov. jl. worden onveranderd vast gesteld. De voorzitter brengt opnieuw het punt in behandeling waarbij vorige vergade ring de stemmen staakten, nl.: subsidie aan de Stichting Dorpsgemeenschap St. Maartensdijk. Dhr. o.d. Brouw, die vorige vergade ring afwezig was, vraagt hierover nog even het woord en meent dat de ge meente toch op het verkeerde pad is door thans een subsidie toe te kennen van 300.die reeds door de Stichting in de begroting is opgenomen. Spreker wijst er op, dat zowel voor en tegen stemmers zullen moeten beamen, dat er een prachtig voetbalveld is gekomen. Maar daarom juist wil ik er thans iets van zeggen, aldus spreker. De begroting is een slag in de lucht. Niemand kan zeg gen hoeveel dat wel zal opbrengen en hoeveel het kost. Nu we zoveel tekorten hebben in de gemeente en zoveel moeten nalaten omdat er geen centen zijn, moet ik me toch afvragen of het wel ver standig is, deze subsidie thans toe te kennen. We nemen het voor 20 jaar aan en zouden de kans lopen als arme ge meente straks subsidie te geven aan een rijke stichting. Ik had dit verzoek liever niet zo gezien, daar ik overigens gaarne m'n steun geef aan de jeugd. Eerder zou ik er voor zijn bijv. 100.toe te ken nen in het tekort van de exploitatie en het gebruik. We kunnen nu wel een groots gebaar maken, maar zouden Ged. Staten dit goedkeuren Er zijn andere dingen in de gemeente, die me voor dit geval aan het twijfelen brengen. Als ik de weelde van dit sportveld zie en de armoe van vele dingen in de gemeente, is het contrast wel erg groot. Nogmaals, ik wil gaarne de jeugd helpen, maar als men 10 keer langs het voetbalveld komt, ziet men nog niet een keer op het nieuwe terrein spelen, het gebeurt nog steeds op het oude sportterrein. Als we er zo veel voor uit geven, dan moet ook de jeugd er van kunnen profiteren. We weten nu waar we deze 300.aan geven, maar komt er straks een andere vereniging, dan zitten we er ook mee. Ik zou mak kelijker voorgestemd hebben, als de ver. 300.tekort kwam voor dit jaar. De voorzitter antwoordt hierop, dat G.S. het ook niet zou goedkeuren, als de Stichting geld over had. Tevens merkt hij op, dat het sportterrein nog nifet ten volle is opgeleverd, zodat daarom nog niet geregeld mag worden gespeeld. Dat een andere vereniging hiervoor ook zou kunnen aankloppen, spreekt de voor zitter tegen, omdat de Stichting een over koepelend orgaan is. Dhr. o.d. Brouw meent echter, dat wanneer men 300.toezegt, men er niet met 290.af zal zijn. De voor zitter zegt, dat dit naar gelang het tekort zal zijn. Dhr. Koopman wil er hgt zijne ook nog even aan toevoegen, na de opmer kingen in vorige vergadering. Hij meent ook, dat men zal moeten toestemmen, wanneer straks weer een andere ver eniging aanklopt. Waarom gaat men niet met een lijst rond, zoals de Kerk dat heeft gedaan. Dan komt er genoeg geld binnen. Die dan wil geven, geeft. Laat de gemeente hier buiten of kijk liever, hoe ze er bij ligt. Is dat nu verantwoord Een achteruitgaande toestand en dan dit bedrag toezeggen, het komt op 20.000. Ik meen dat het gros van de inwoners het hard beu is, steeds maar betalen. Dan dit, dan dat weer. De gemeenschap is overal goed voor. Ik zag liever dat de aanvrage van een weduwe, die geen reinigingsrechten kan betalen, wordt in gewilligd. Maar dat wordt wel afge wezen. Zou U als particulier een der gelijk bedrag daarvoor geven? Tracht liever een sluitende begroting te krij gen, zoals G. S. daar steeds op aan dringt. Een uitvoerig schrijven inzake het klokkenspel zal eerst bij de Raad cir culeren, eer het in bespreking komt. Daarna wordt over het voorstel van B. en W. om subsidie te geven ge stemd. Tegen stemmen de heren Lange- jan, Lindhout en Koopman, zodat het met 43 is aangenomen. Vervolgens de ingekomen stukken: Een dankbetuiging van Mej. v. d. Berg voor de medewerking tot haar be noeming als onderwijzeres. De voorzit ter zegt, dat men in Mej. v. d. Berg een uitstekende kracht heeft gekregen. Van de heren J. C. Hoppe en Priem mededeling, dat ze de helft zullen be talen in verbetering uitwatering Ach- terbos en doortrekken riolering. De Gebr. Hartog verzoeken voor eigen rekening een dakraam te mogen maken in de door hen bewoonde ge meente-woning. Niemand bezwaar. Inzake de Kinderbijslagverordening is^ bericht van goedkeuring door G. S. in gekomen, met de opmerking in art. 3 nog een bepaling op te nemen. Nie mand heeft ook hiertegen bezwaren. In afwachting van het Kon. Besluit heeft de Raad geen bezwaar tegen het toekennen van de tijdelijke bijslag voor een deel van het Rijkspersoneel en de lagere publiekrechterlijke organen. Van de vereniging ,Het Groene Kruis" te Hardenberg een verzoek om adhaesie- betuiging aan een door hen aan de Minister van Sociale Zaken gedaan voorstel om een andere toepasing te geven aan de verordening in verband met de besmettelijke ziekten. Hiertegen is geen bezwaar. Van G. S. een aanwijzing om het Raadsbesluit dat toekenning tegemoet koming aan onderwijzers inhoudt in te trekken. De Raad besluit evenwel dit niet te doen. Van de Wed. J. Zwagemaker een verzoek om ontheffing reinigingsrech ten. B. en W. stellen voor hieraan niet te voldoen. Dhr. Koopman is tegen dit voorstel. Hij merkt op dat er ook in andere gemeenten uitzonderingen worden gemaakt voor bijzondere gevallen. De verzoekster kan het niet betalen. Laat men het dan oninbaar verklaren. De voorzitter meent, dat men hiermee uiterst voorzichtig moet zijn. Men moet de verordening aanhouden. Dhr. Lindhout vindt ook, dat men wel een uitzondering kan maken. Dat gebeurt ook op de verordening verma kelijkheidsbelasting. Als nuttige instel lingen een avond geven, wordt ook geen verm. belasting opgelegd. Dhr. Langejan zou er ook voor we zen, dat deze vrouw ontheffing krijgt, maar kan hiertoe toch niet overgaan. Men zet de deur dan open voor velen. Hij zal het voorstel B. en W. steunen. Na stemming blijken de heren Lindhout en Koopman tegen. Inzake de huurvaststelling van de 20 woningwetwoningen deelt de Hoofdinge nieur-Directeur van de Wederopbouw mede, dat de huurprijs is vastgesteld op f 4.98 per week inclusief waterleiding. Van het Ministerie van Wederopbouw is bericht ontvangen, dat men f 4.30 mag rekenen inclusief waterleiding. B. en W. stellen voor om het bedrag op f 5. per week te stellen, mits de waterleiding- kosten niet worden verhoogd. Op een desbetreffende vraag ant-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1