Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De Oorlog s- UIT EIGEN LAND. i n De nieuwe Burgemeester van St. Maartensdijk en Scherpenisse. ZONDAGSDIENST ARTSEN Het gezonde element in het zakenleven. 5e Jaargang No. 4 10 December 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 1.- per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Redactie Kerkring A 473 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Geleerden hebben er een hele tijd over getwist of het de wapen fabrikanten aan de Ruhr waren, die de Duitse politiek van de laatsle driekwart eeuw leiding gaven of dat deze heren slechts medewerkers waren van Bis marck, Wilhelm en Hitier, zij het ook medewerkers con amore. Ze zijn het er nog niet over eens en laten we daarom maar aannemen, dat de machthebbers in Berlijn en aan de Ruhr bij elkaar hoorden als een bedorven roer-ei en de lucht daarvan. Doch Bismarck viel in ongenade en Krupp bleef. Wilhelm nam de benen, Stinnes stichtte zijn concern. Hitier ver dween letterlijk tussen het puin van Berlijn maar Thijssen is er nog. De Caesars gingen de sme den bleven. Ze hebben óók wel een benauwd halfelfje doorge maakt, maar nu het allemaal weer wat ruimer wordt om hen heen, ach nu krijgen ze ook weer wat meer aardigheid aan hun werk. De kolenmijnen halen al weer 80 van hun vooroorlogse pro ductie en de staalproductie ligt al een flink eind boven die van Frankrijk. De militaire controle is opgeheven en ze mogen hun eigen boedel weer beheren. Wel zijn juridisch de Westelijke mo gendheden de eigenaars maar opgelucht meent men aan de Ruhr, dat het met die eigendoms geschiedenis maar een kwestie van tijd is. Reden voor die opluchting is er. Eerder dan Hitier en de zijnen zagen de wapensmeden indertijd dat het misging met de ,,Sieg" en we hadden wel eens in het binnenste van de heren willen kijken toen ze vernamen, dat de Amerikaan Morgenthau alle zware industrie uit Duitsland wou verwijderen en er weer een land- bouwstaat van maken als vóór '70. Het plan ging gelukkig niet door, want waarom zou de rest van Europa zulk een industrie centrum braak laten liggen Om dat centrum te behouden stonden vooral de landen van Oost- Europa een socialisatie van de zware industrie voor, meer con- De Caesars gingen de smeden bleven. Het Ruhrgebied voor en van de Duitsers Politiek met een luchtje trole van Rusland, Frankrijk, Engeland én Amerika. Dat ook daar niets van kwam was mede te wijten aan de houding van die voorstellers zelf, maar dat de Ruhrheren een pakje van het hart gleed, zal men zich kunnen voor stellen. Een Frans plan om dat Ruhrgebied met het Rijnland uit het Duitse verband te lichten en er een aparte staat van te maken vond al evenmin genade in de ogen van de andere bezetters als een tweede Frans voorstel om al die vennootschappen, concerns, etc. over te brengen in een grote internationale maatschappij waarin zelfs de Duitsers aandelen mochten hebben, zij het nooit een meerderheid. Nu is het dan zo ver, dat Washington en Londen in zijn doilarzorg, hebben beslist dat "dé zaken maar in Duitse handen moeten blijven. Van de eigenaars moeten de beheerders een aantal bedrijven reorganiseren maar de practijk is, dat het Ruhrge bied niet alleen weer vóór de Duitsers; maar ook weer van de Duitsers is. Te erg geroerd blijkt er niet in dit ,,Ruhr-ei". Toen de heren enige tijd ge leden voor het Gerechtshof wer den gedaagd, wegens hun mede werking aan het Hitlerregime, hadden zij en hun verdedigers al weer wat men in rond Hollands ,,een grote bek" zou noemen. En wilt U eens weten wat de ver dediger van hun politieke even knieën uit Berlijn tegen de rech ters durfde zeggen? ,,Deze pro cessen dienen om millioenen Duit sers, die hun plicht jegens hun vaderland deden als misdadiger te bestempelen," en verder ,,mijn cliënt heeft met overgave gewerkt aan de reinheid van zijn (nazi)' idee, gedragen door het vertrou wen van alle Germanen". Krupp en consorten werden indertijd haast allen vrijgesproken. Hun collega's uit Berlijn zal het wel niet veel slechter gaan. De lucht van het bedorven ei verspreidt zich al weer in de internationale keuken. Maar is dat de schuld van het ei of van de kok De Ministers Sassen en Stikker. T.R.I. en Hoge Commissaris. Onderwijzend Nederland slaat de handen ineen Onze taak ten opzichte van de leer meesters onzer kinderen. Felle protesten in Utrecht. De D.U.W. kreeg duw in góede richting. De Tweede Kamer op tempo. Ik kom terug... ik kom terug... deze bekende parodie speelt velen door het hoofd nu de ministers Sassen en Stikker met de heer Neher al weer zó vlug op vader landse bodem zijn teruggekeerd. Het zou misschien goedkoper zijn en men zou sneller kunnen wer ken, als het gehele parlement eens een poosje van den Haag naar Batavia werd verplaatst. De teruggekeerde regerings missie zal over het besprokene contact opnemen met kabinet en kamers. Als er daarna nog maar even aanleiding toe bestaat, maken we binnenkomt weer een afscheid op Schiphol mee... Overigens is er voor ons geen reden om neerslachtig te zijn. daar ons het algemene onge rechtvaardigd grote optimisme over direct te verwachten resul taten in Indonesië ook steeds 1A Ir (Cliché welw. argestaan door de P.Z.C.) De burgemeestersvacature in bovengenoemde gemeenten is vervuld. Bij Koninklijk Besluit van 4 Dec. jl. is met ingang van 16 December a.s. benoemd tot Burgemeester der Gemeenten St. Maartensdijk en Scherpenisse, de heer D. C. Bouwense te Oost burg. De heer Bouwense werd 24 September 1908 geboren te Middelburg en is. thans woon achtig te Oostburg. (Z.V1.) Voor de oorlog was hij boek houder bij de firma Van Melle te Breskens. Tijdens de bezetting heeft de nieuw benoemde een zeer belangrijke rol vervuld bij 't verzet in Zeeuws-Vlaanderen. Na de bevrijding trad hij op als vertegenwoordiger van de Mili taire Commissaris voor Zeeuws- Vlaanderen en was Directeur van de Stichting Herstel Zeeland 1945 voor Zeeuws-Vlaanderen vanaf de oprichting tot de liquidatie hiervan. Politiek is dhr. Bouwense niet bij enige partij aangesloten. Zijn godsdienst is Ned. Her.v. forth.). Hij is gehuwd en heeft drie kinderen. Datum van installatie was bij afdrukken van dit bericht nog niet bekend. Men verwacht dit evenwel zeer spoedig na datum van benoeming; 16 December a.s. Na enkele maanden is St. Maartensdijk en Scherpenisse dus weer een burgemeester rijk. Gezien de gedane verzoeken zal het voor Scherpenisse wel enigszins een teleurstelling zijn, dat het weer een combinatie is geworden. Er was evenwel niet anders te verwachten, als men ziet, dat het in het voornemen kgt steeds meer gemeenten samen te voegen. Vanaf deze plaats roepen we de nieuwe burgemeester een har telijk welkom toe op het eiland Tholen. vreemd was. Directe resultaten, is het wonder dat er zo zachtjes aan niemand meer op rekent Zeker, er wordt wel gesproken over de prettige toon waarin de onderhandelingen nu deze onderhandelingen weer wor den gevoerd en Natzir legde er in het bijzonder de nadruk op, dat het „Resultaat der besprekin gen is, dat beide partijen eikaars standpunten nu begrijpen," maar is dat nu wel een resultaat dat tot de gewenste vruchten leidt Im mers, de practijk laat zien, dat de verzoeningspoging van Coch ran is mislukt. En nu zal Den Haag weer een beslissing moeten nemen, nadat de teruggekeerde heren rapport hebben uitgebracht. Beide partijeii begrijpen nu elkaar, zegt Natzir. Maar er zijn redenen, dat ondanks begrip voor, (nog) geen aanvaarden van eikaars standpunt mogelijk bleek. Want wij mogen niet ver wachten, dat Hatta en de zijnen er aan zullen denken om, waar het een al dan niet voortbestaan der Republikeinse legers betreft, ook maar een druppel water in hun wijn doen. Wel zou de Republiek vrede hebben met de machtspositie van de Hoge Com missaris tijdens de interimperiode. Uitwendig heeft bovendien de T.R.I. bewezen tijdens de com munistische staatsgreep Djokja als het er op aan komt, te kunnen gehoorzamen. Velen in hoogheid gezetenen aan Nederlandse zijde is dit alles echter juist een reden om de T,R.I. op z'n minst onder Nederlandse opperbevel te willen zien en... zo blijven de kansen in Indonesië voorlopig, waar wij hen verleden week achterlieten: op de wip. Onderwijzend Nederland, zo wel uit de Katholieke, Protestants Christelijke als Neutrale groepe ring, voelt zich op een zelfde speeltuininstrument gezet: Niet alleen op een schooldagreisje maar permanent en ten aanzien van de voor deze zeer nuttigen in het maatschappelijk proces gel dende sociale voorzieningen. Bij duizenden zijn zij naar Utrecht gekomen en de daar geuite pro testen tegen de bestaande toe standen ten aanzien van salari ëring, enz. der mede-opvoeders onzer kinderen was duidelijke taal. Zij nemen het niet langer en zij hebben gelijk. Een groep meesters uit het „Hoge Noorden" kwam ver over tijd op dit eindelijk belegde congres. De reden?... Hoewel zij aan boden om het gemaakte verzuim weer in te halen, kregen zij géén toestemming zo vroeg af te rei zen, dat zij hun Nationale protest meeting van meet af aan konden bijwonen. Ze ooit, dan is deze strijd voor sociale gerechtigheid er een waar heel ons volk belang in dient te stellen. Onderbetaald onderwijs kan op de duur niet anders dan een vlucht uit hun vak der betrokkenen ten gevolge hebben. Heel ons volk zou daar binnen zeer korte tijd de uiterst wrange vruchten van plukken, zoals we in de afgelopen jaren op dit gebied al minder zoete hebben gesmaakt. Als verant woordelijke ouders moeten ons de beste onderwijskrachten nog maar net goed genoeg zijn. Vele jaren van hun jonge leven staan wij, bij de wet verplicht, onze kinderen voor een belangrijk deel af aan de zorg van anderen. Nog is het besef van verant woording bij onze „meesters" en „juffen" zo groot, dat zij op hun post bleven. Wat zij verlangen is slechts gelijkschakeling in so ciale voorziening met anderen. We hoorden het laatst nog een raadslid op het eiland vragen: Dr. L. D. A. Looysen Tholen Dr. Vermet Nieuw-Vossemeer „Waarom is er zoveel klasse- verschil in ons .land op ambtena ren gebied?" Dit was dan onge twijfeld gesproken op het ver schil tussen platteland en stad, maar in elk geval kunnen we deze vraag ook op bovenstaande kwestie toepassen: Waarom de onderwijzers niet gelijkgescha keld met de anderen Steunen wij dan deze gerechtvaardigde verlangens naar ons beste ver mogen. Gelukkig zijn wij in staat om naast deze bittere klanken nog een prettiger geluid te doen ho ren aangaande een groep andere bouwers van en in Nederland en wel de wederopbouwers. Ge pleegd overleg met de betrokken overheidsinstanties stelde de vakbondén in staat om médede ling te doen van vastgestelde minimumlonen gedurende de wintermaanden voor arbeiders in de D.U.W. Vroeg invallende duisternis, noch hevige regenval of langdurige vorst kunnen nu nog oorzaak zijn, dat de gezin nen van deze vaak van hun woonplaats vertoevende arbei ders het met een loon moeten stellen dat beneden een redelijk bestaansminimum valt. Voor waar een belangrijke duw in de goede richting. Daartegenover staat, dat men van deze arbei ders ook een tegenprestatie mag eisen. De Bijzondere Gerechtshoven willen daar blijkbaar niet bij ach ter blijven nu vaststaat dat zij binnen afzienbare tijd worden opgeheven. Tal van „prominente Nederlandse" oorlogsfiguren kwamen de afgelopen week voor „mijnheertje". En de Tweede Kamer tot slot dan gaf ook een behoor lijke duw om het vele werk de goede richting in te stuwen. Niet minder dan 15 wetten werden aangenomen''w.o. wijziging Ver keerswet, die overigeps weinig tijd eiste en de wet op de Geld- zuivering waarover aanmerkelijk langer is gedebatteerd. Uiteinde lijk werden weliswaar vele amen dementen ingetrokken, maar één van de A.R. afgevaardigde om meer vrijheid in het betalen van belasting van geblokkeerd geld ging er door met 39—21 stem men, De P.v.d.A. stemde tegen. En thans is men bezig aan de begroting van Justitie. Uit de M. v. A. van dit Ministerie ontlenen we nog, dat er op 22 Maart 1948 2631 woonwagens waren tegen 2525 in Januari 1939, dat de reserve rijkspolitie zal bestaan uit 10.000 vrijwilligers, die voor- l°pig geen uniform krijgen. In de laatste verklaring van de regeringspolitiek inzake lonen en prijzen heeft de Regering o.a. opgemerkt: „Teneinde de kosten van levensonderhoud voor de Nederlandse Bevolking op een zo laag mogelijk peil te houden, ?al de Regering, voor zover hierdoor geen vitale belangen worden ge-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1