Weekblad voorhet Eiland Tholen en St. Filipsland UIT EIGEN LAND Schrijnende Contrasten* ZITTING BIJZONDERE POLITIERECHTER TE THOLEN op Dinsdag 30 Nov. 1948 Raadlsverslag St. Filipsland ZONDAGSDIENST ARTSEN 5e Jaargang No. 3 3 December 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen l.~ per Redactie Kerkring A 473 St. Ann aland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.25 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 ,,Vol verwachting klopt ons hart." In vele opzichten kon de aan hef van dit elk jaar opnieuw weer actuele kinderversje wor den nagezegd door tal van Ne derlanders, die overigens de ja ren van het schoentje zetten lang achter de rug hebben. Allereerst is daar de reis naar Indonesië van de ministers Stik ker, Sassen en de heer Neher met hun staf van adviseurs, die beide lagen van ons volk in een uiterst verwachtingsvolle span ning doet verkeren. Het is of de royale glimlach, waarmee de heren staande op het trapje van het K.L.M.-toestel, Nederland ten afscheid toelachten, velen van ons heeft geïnfecteerd. De vastberadenheid en het optimis me van de onderhandelaars, die nü zijn gegaan, troffen wij, in ge lijke mate, nimmer bij hun voor gangers. Evenmin is er aan Re publikeinse zijde eerder een tege moetkomendheid aan de dag ge legd, zoals thans het geval is. Dit zijn factoren, die zeker wégen en de hoop mogen koesteren op een (Indonesisch) Sinterklaas pakket van blijvende waarde. Zolang de zaak echter nog niet volkomen „uit de pakpapieren is gedaan" willen wij waarschuwen tegen een vorm van optimisme die méér is dan gematigd. De pepernoten, die om de eigenlijke zaak heen worden ge strooid, zijn naar onze smaak wat te veel 'gepeperd om geen bij smaak aan het geheel te geven... In de eerste plaats waren daar de republikeinse autoriteiten op het vliegveld te Djokja die... met gepeperde noten begonnen te strooien. Zoalg gebruikelijk is, plaatste de bemanning der K.L.M. Dakota bij het uittaxiën de maatschappij-vlag op de ca bine... Rood, wit, blauw met het K.L.M.-embleem in de witte baan. Welnu, de vliegveld autoriteiten verlangden prompt dat de vlag zou verdwijnen en... de vlag verdween. Hoezeer wij het principe, om alles te mijden wat de tegenpartij tijdens de on derhandelingen aanstoot zou kunnen geven, ook waarderen, deze geste vinden wij bepaald te ver gaan. Wij kunnen ons al thans indenken dat dit feit bij velen in den lande ontstemming heeft verwekt. Ook de houding van de Ma- sjoemi-partij is niet direct met fondant en marsepein te verge lijken. De nadruk waarmee deze Moslems van hun regering ver langen om vooral niet met de Nederlanders te onderhandelen dan in het bijzijn der C.GiD. geeft te denken. Daarom: iaat het optimisme niet te groot zijn. Nog steeds staan de kansen in de Archipel op de wip. Wacht u voor overdreven optimisme. Vlagincident in Djokja; wantrouwen der Masjoemi. Publiek maak te gokje tijdens toto-debat in le Kamer. Mr. Besier eiste doodstraf tegen zeven kampbeulen. Jeugdcrimi naliteit en vijf December. Dit kan niet meer worden ge zegd van het lot der ren- en drafsport in Nederland, nu ook de Eerste Kamer zich na lange en soms felle debatten uitsprak voor een wederinvoering der ge reglementeerde totalisator. Ter wijl de geachte afgevaardigden in de zittingszaal het pro en contra op deels zeer principiële gronden belichtten, waagden de belangstellenden op de publieke trubune een gokje op wat zij na de stemming in hun schoentje zouden vinden... Het merkwaar dige is wel, dat ten deze de anti-toto Kamerleden één lijn trokken met de beroeps bookma kers, wier touwtjes overigens het kortste bleek te zijn. Zo verging het ook de zeven hoofd-verdachten in het proces voor het Amsterdams B. G. te gen de kampbeulen van Amers foort. Na een vijf kwartier du rend requisitoir eiste de procu reur fiscaal mr. B. J. Besier te gen alle verdachten de doodstraf. Een niet onderdrukt langdurig applaus van de publieke tribune, bewees, dat ook bij deze aan gelegenheid het hart van Neder land in één cadans heeft ge klopt. Vijf December, dag van het gezin. Dag van blijde kinderge zichten in alle Nederlandse huis kamers. Heel ons land via etala ges, pers en radio „staat in het teken" van de dag. Dubbel schrijnend dat juist in deze da gen, enige zeer in het oog lo pende gevallen van jeugdcrimi naliteit sterk de aandacht trok ken. In Enkhuizen het droeve moordgeval met een H.B.S.-scho- lier als dader, in de hoofdstad een geraffineerde oplichtings affaire door een meisje van 15 jaar, een arrestatie van een die venbende bestaande uit jongens tussen tien en dertienjarige leef tijd en het schaken van een zak kenrolster van zeventien jaar... Laten wij even aan dit alles denken wanneer de eigen kin deren om de schoorsteen zitten. En laat ons vaststellen, dat het plakken van een kinderzegel zin heeft. Wellicht nu meer dan ooit. Als eerste verscheen J. B. te Tholen, die een varken fraude leus had geslacht. Verd. werd bijgestaan door Mr. v. d. Hoe ven. De eis was f 50 of 25 d. met 3 weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak: f 25 boete of 10 d. met 3 weken voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. M. P. T. te Tholen had 38 we ken een verhoogd weekgeld uit betaald aan zijn knecht. Verd. zei het niet te hebben geweten, waarop de rechter antwoordde dat hij tijd moest nemen om de vakbladen te lezen. Eis 38 x f2 boete of 72 d. h. Uitspraak 38 x f 1 of 38 d. h. J. O. te Tholen stond voor eenzelfde feit terecht. Hij had nl. 70 cent per uur betaald, inpl. van 64, resp. 68 cent. Verdachte beriep er zich op accoord te heb ben gemaakt om geen vacantie- bonnen en regenverlet uit te be talen. De rechter wees er op, dat hij zich te houden had aan de collectieve arbeidsovereenkomst en eiste 4 x f 7 boete of 4 x 3 d. h. Uitspraak conform de eis. M. D. A. G. te Scherpenisse had een varken aangehouden zonder vergunning. Dit was in beslag genomen. Eis f100 of 20 d. Uitspraak f 100 of 20 d. J. C. G. te Oud-Vossemeer had vlees gekocht zonder bon. Eis 25.— of 10 d. Uitspraak 15 of 10 dagen. C.S. te St. Annaland had D. een slag in 't gelaat gegeven. Eis 25 of 10 d. Uitspraak con form. G.H.P. te St. Maartensdijk stond terecht wegens overtreding van het deviezenbesluit. De 1ste overtreding ging over een bedrag van 30.000. De tweede over treding over 46.000. Verd. werd bijgestaan door Mr. Kuijpers te Bergen op Zoom, die voor het eerste feit vrijspraak vroeg, daar volgens de tenlaste legging dit wel niet anders zou kunnen Hij wees er op, dat de Belg, waarmede P. zaken had gedaaja-, ~.ook zeker wel geld in Holland had staan en hij het dan ook niet bewefen achtte dat het deviezenbesluit was overtreden. Eis voor het 1ste feit werd 12000 boete of 10 maanden hechtenis. Voor het 2e feit 3 maanden voorwaardelijke hech tenis met proeftijd van 3 jaar. Over een week zal de rechter vonnis wijzen. M. v. V. te Oud-Vossemeer had L.3. te St. Annaland een siag gegeven. Ais getuige werd gehoord G.M.G. te St. Annaland. Eis 50 of 20 d. Uitspraak idem. D.v.D. te Oud-Vossemeer had met een biljartkeu een militair een tik toegedeeld, die niet wilde betalen. De Rechter vond dit te hardhandig al hield hij rekening met de omstandigheden en eiste 10 of 5 d. Uitspraak conform. F.B.K. te St. M'dijk had 40 wk te hoog loon uitbetaald aan zijn Knecht. Fis 40 x 1 of 40 d. Uitspraak conform. C.L.v.D. te Stavenisse stond in hoger beroep terecht op een von nis van de Tuchtrechter van de prijzen, die hem had veroordeeld tot een boete van 750. Verde diger Mr. v. Ginneken, toonde thans aan, dat verdachte door de prijsbehecrsing nu was ingedeeld in klasse C„ waarin deze tijdens de zgn. overtreding ook in meen de te zbn opgenomen. De Rechter achtte hem wel schuldig, doch hield rekening met- de huidige indeling en legde hem een boete op van 25. J.M. te St. Annaland was in hoger beroep gegaan op een von nis van de Tuchtrechter van de prijzen, waarin hij voor te dure verkoop van patatefrites was veroordeeld tot een boete van 25. Verd ediger was Mr. van Ginneken. Een drietal getuigen werd opnieuw gehoord, nl. J.C.B., P.v.S. en Mej. G. te St. Anna- land.. De rechter bepaalde zijn uit spraak op de verklaring van de Wachtmeester, dat bij naweging inderdaad het voorgeschreven gewicht in de zakjes kon worden gedaan, wanneer deze goed vqj waren. Hij achtté de beschldiging dan ook niet bewezen en verzocht vrijspraak. Uitspraak vonform. Na schorsing der zitting kwam 's middags als eerste C. D. te St. Annaland voor, die P. de J. een slag had gegeven met een krukje in het café van dhr. G. Eis f50 of 20 dagen. Uitspraak f 50 of 20 dagen. D. M. B. te Poortvliet stond terecht, verdacht van geweldda-* dig optreden tegen het openbaar gezag, nl. tegen de «politie. De officier achtte dit feit zeer ern stig, vooral daar het de laatste tijd te Poortvliet erg rumoerig is geweest. Verd. had geroepen: „Schoenen los en er op." De Off. vroeg aan verdachte of hij wist, dat" voor opruien 5 jaar stond. Als getuige werd gehoord wacht meester Lindhout. Eis 10 dagen hechtenis. Uitspraak 10 dagen hechtenis. H. L. N. te Poortvliet had op de openbare weg geprobeerd wanorde te scheppen, wat de Off. hem zeer kwalijk nam. Ver dachte was zich niet bewust ge roepen te hebben. Als getuige werd gehoord D. J. G. en echt genote. De Off. achtte dit nog ernstiger dan de vorige zaak, daar verd. veel ouder is en eiste 15 dagen hechtenis. Uitspraak 2 weken hechtenis. Als laatste rust verstoorders stonden nog terecht M. J. S„ G, d. S„ A. C. S„ W. M. v. N„ D. M. B„ allen te Poortvliet voor het niet opvolgen van een bevel der politie om weg te gaan. De Off. merkte op dat dit niet getolereerd kan worden. Duide lijk was hier bedoeld om er een relletje van te maken, om zich dan eens met z'n allen met de politie te meten. De Off. prees de houding der politie. Op ver weer van een der verdachten werd door de Rechter geant woord, dat in deze zaak alleen de politie wordt geloofd. Eis f40 boete of 20 d. h. en 1 week voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar voor allen. Uitspraak idem. Bij verstek werden nog ver deeld: v. L. overtreding Textielbe- schikking f 15 of 20 dagen. H. voor belediging f 15 of 8 dagen. R. arbeidsverordening overtre ding f30 of 15 dagen. J. v. V. voor vervoer van eieren f 10. Dinsdag 30 Nov. kwam de voltallige gemeenteraad in Openbare Vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester L. de Jonge. Na opening worden de notulen on veranderd vastgesteld. Naar aanleiding hiervan deelt de voorzitter mede, dat de eigenaars Alewijn en A. van Oeveren het slootje bij hun huizen rioleren en reeds zijn begonnen. De ingekomen stukken zijn: I. Een verzoek om de gemeentewerk lieden de 1.-toeslag per week toe te kennen wordt ingewilligd. Dr. P. J. Duinker, Tholen. Dr. Vermet, Nieuw-Vossemeer. 2. Het wachtgeld van oud-Burge meester Kleppe wordt herzien. 3. Van het Bureau „Esperanto' een verzoek om adhaesie-betuiging om deze taal op de Kweekscholen te onderwijzen wordt ingewilligd. 4. Een verzoek van de Toeristen bond tgt het plaatsen van verkeersbor den in de gemeente voor rekening van de gemeente wordt eveneens goedge vonden. De K.N.A.K. zal de borden leveren. De gemeente zal laatstgenoemde vereniging vragen een bord te plaatsen bij de halte der R.T.M., welke de rich ting naar de gemeente aangeeft. 5. De nieuwe legesverordening be volkingsregister wordt goedgekeurd. mondelinge inlichting is bepaald op 40 cent. 6. B. W. stellen voor een schil derij aan te kopen van Koningin Juliana, daar er ook van de laatste Vorst en Vorstin een schilderij in de Raadszaal hangt. Besloten wordt dit bij de Harfo te laten maken voor 185.Na be spreking wordt dit goedgekeurd. 7. Van de Ver. van Ned. Gemeenten dat de tarieven voor verificatie voor 1949 met 25 zijn verhoogd. Een verzoek van dhr. L. Overbeke te A. J. Polder om de huur van het lokaal, dat hij van de gemeente in huur heeft te verlagen met 15 cent per maand of anders ontheffing van de overeenkomst. Dit laatste wordt goedgevonden. 8. Een voorstel van B. 6 W. om de oude handbrandspuit te verkopen, daar men er hier toch niets meer mee doet. Dhr. L. E. Roozemond heeft het hoogste bod gedaan, nl. 52.50. Roozemond krijgt de brandspuit voor die prijs. 9. Bericht van de Inspecteur van het L.O. dat hij geen bezwaar heeft de Openbare School te splitsen en de helft af te staan aan het Bestuur der Christe lijke School, onder voorwaarde dat de verbouwing plaats heeft, zoals in het bestek is aangegeven. Na ruime bespre king wordt hiertoe met algemene stem men besloten. B. W. wordt gemachtigd om t.z.t. tot verbouwing over te gaan. Algemeen was men van mening, dat de kosten ver beneden de raming zullen liggen. Aankoop ^utobrandspuit: De Inspec teur van het Brandwezen is van mening dat de gemeente met een verbouwde autospuit kan volstaan, die 14.550. zal kosten plus ca. 400 meter slang a 3.85 per meter. B. W. stellen voor de laatst be sproken nieuwe autospuit welke 2500 liter per minuut geeft aan te kopen voor 16.500.— van de firma Kroonenburg te Culenborg, dan is men er vanaf. - De Raad durft de verantwoording niet aan om zonder of met een oude spuit verder te gaan. Zij is van mening, dat de oude slangen pasklaar gemaakt kun nen worden. Men besluit tot aankoop van de nieuwe autobrandspuit. De Prov. Directeur van de Weder opbouw kan accoord gaan om volgens de financieringsregeling 1948 een pak huis tot woning om te bouwen. De kos ten voor de gemeente bedragen 1/4 of 630.Omdat de gemeente bij de bouw van gemeentewoningen ook 10% moet bijdragen, wordt e. en a. na be spreking goedgevonden. Besloten wordt op het einde van de Voorstaat een urinoir te plaatsen. Mate riaal is aanwezig. Een wijziging in de begroting 1948, waarbij o.m. voorkomt dat het Rijk 1500.meer bijdraagt in de salarissen en de Wethouders op 300.per jaar komen, dat de post onvoorzien verhoogd kan worden tot 6823.geeft geen aanleiding tot opmerkingen.» Krankzinnigenzorg: de fam. van de overleden Pietronella den Braber heeft de verzorgings- of verplegingskosten voor hun rekening genomen,' zodat aan de gemeente 257.91 is terugbetaald. Het Rijk zal 6242,23 bijdragen in de totale kosten voor het teren van de wegen, uitgevoerd door de fa. van Dijk- Petit voor 10173,71. Door B. W. is aan dhr. M. Geense een kamer verhuurd in de oude school, omdat hij inwonend was en zijn vrouw rust moest houden. De huur wordt be paald op 1.per week. B. W. bieden de Raad een keurig verzorgd concept aan van de begroting 1949. Deze zal spoedig door de vol tallige Raad worden onderzocht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1