W eekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Amerika en Wij UIT EIGEN LAND. V/ Vrijwillige Bondgenoten* Raadsverslag POORTVLIET* ZONDAGSDIENST ARTSEN Regeling bebouwde kom afgewezen» Protest tegen Busdiensten op Zondag» 5e Jaargang No. 1 19 November 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Abonnementen 1.-per Administratie Ondelandses.raa, 9, Tholen Telef. 57 Giro 124407 Pr^Ter cent SPieri°kfeS 2° W°°lden f 10°' ™°'d 0 03 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Wanneer we er ons reken schap van willen geven welke de oorzaken zijn, die onze ge voelens jegens de Nieuwe We reld bepalen, dan zouden we er drie kunnen aanwijzen, die niet alleen beslissend zijn wat betreft het standpunt vóór Amerika, maar die eveneens in gelijke mate tégen Rusland getuigen. Want het schijnt wel, dat de tragische loop der gebeurtenissen na de oorlog geen gedachten hebben kunnen opwekken aan iets dat zowel voor de een als voor de ander pleit. Het verenigende, het verzoenende, het bindende element ontbreekt in Europa te enenmale. Waar anders dan in West- Europa dat op haast alle gebied tussen het Oosten en het Westen inligt, geografisch cultureel, eco nomisch, strategisch, staatkundig had dit bindende element moe ten opkomen en groeien Het heeft niet zo mogen zijn. Wat bij de een pleit voor Rusland is meteen een argument tegen Ame rika en omgekeerd. Op welke oorzaken rust de sympathie in West-Europa en speciaal in Ne derland voor Amerika Land der landverhuizers. Daar is in de eerste plaats de historische binding. De overtol lige bevolking van nagenoeg alle landen is in de loop der vorige en deze eeuw afgevloeid naar de nieuwe wereld. Een wereld die In Europa ontbreekt het bindende element: Wat vóór Amerika pleit, is een argu ment tegen Rusland. De economie van Amerika wordt niet aan die van Europa gekoppeld. niet ,,zo maar" nieuw werd ge noemd, maar inderdaad nieuw was, in die zin dat men, zo lang het -land nog niet tot aan de Oceaan toe bezet" was, men er de mogelijkheid vond om de tradities, de gewoonten van de familie van het land van her komst te handhaven. Later, toen het land dan inderdaad geheel ,,in bezit genomen" was, is daar in wel verandering gekomen. Toen moest men zich wel rich ten naar de zoveel grotere ruim te waarin men leefde en wat daarmee zo al samen hangt. Maar wie wel eens de lucht heeft geademd in het zo typische stadje „Holland", dat méér dan de naam alleen gemeen heeft met ons land Wie ér Zich réken schap van geeft hoe men in de Amerikaanse politiek nog reke ning moet houden met de sympa thieën van het nakroost der ge- immigreerde Ieren en Joden dat Bismarck reeds zei, dat het belangrijkste feit in de wereld politiek bestond uit het feit dat in Engeland en Amerika beide Engels werd gesproken, weet van welk een kracht die histori sche binding is. Een binding die instede van te verdorren steeds nieuwe krachten toegevoerd krijgt door de, zij het afgenomen, immigranten uit West-Europa. Is het te verwonderen, dat op die manier aan beide kanten van de Atlantische Oceaan een „kli maat" ontstond, dat gegrondvest als het is op vrijheid van me ningsuiting, automatisch reageert op welke vorm van geestelijke domperij ook De sympathieën voor het Nazidom kwamen hier zowel als daar nauwelijks boven het nulpunt, de aanhangers van Moskou hier hebben zichzelf te ruggetrokken in een maatschap pelijke isolatie, aan de overkant van de Noordzee al komen ze nauwelijks aan bod. Verschillende hulp. En ten slotte, dat de na oorlogse hulp aan Europa uit Amerika en Rusland wel zeer verschillend is, zou een land als Tsjecho-Slawakije kunnen ver tellen als het mocht. We weten heus allemaal wel dat we die Amerikaanse steun niet al leen maar mogen zien als een louter onbaatzuchtige. Mannen van de „great business" laten zich kwalijk conterfeiten als ba zuinengeltjes. Maar men kan er niet van zeggen, dat het er een is die de economie van Europa wil koppelen aan die van Ame rika en er ondergeschikt aan maken. Eerder mag men het zo zien, dat hij een vrijwillige bond genoot weer'zó sterk" wil maken dat het inderdaad weer 'n bond genoot zijn kan, maar dan toch in elk geval een vrijwillige bondgenoot. Wanneer we hier tegenover de drie van Oost- Europa zien, kunnen we ons voorstellen, dat de aanhangers daarvan in ons land, uitgaande van hun eigen geestelijke instel ling, het Marshallplan niet an ders vermogen te zien dan als een uitvloeisel van duivelse listen en dat we van hen niets anders te horen krijgen dan de Russi sche versie van het „Gott strafe England" uit de eerste en het „und wir fahren", ook al tegen de Angelsaksen, uit de 2e we reldoorlog. „Ik zie mogelijkheden om tot vergelijk te komen". Minister Stikker op Schiphol. „Ra, ra, hoe zit dat?" vroeg het Tweede Kamerlid Vermeer Minister Lieftinck naar aanlei ding van een bericht in „de Waarheid" volgens welk artikel de E.V.C. de Franse stakers in de kolenmijnen maar liefst met 400.000 francs zou hebben ge steund... Het was niet handig van de Waarheid-redactie om dat bericht aan de openbaarheid prijs te ge ven, al moeten wij deze „waar heidlievende" heren niettemin dankbaar zijn voor hun openhar tigheid. Het geval doet even denken aan de Waarheid-mee ting te Amersfoort, waar het op gegeven aantal bezoekers niet klopte met dat der belastingen. Met belangstelling zien wij het resultaat van het onderzoek te gemoet. Wat zal het zijn: devie- zenontduiking op grote schaal of Sprak „de Waarheid" de waar heid? Rijksbegroting 1949 in behandeling, Generaal Spoor kreeg geen gehoor, Minister Stikker blijft maar hopen en Hatta met hemNeder landse Juristen in Leeuwarden en Parijs. was de regering toch zo kortzich tig tot dit doel de nodige devie zen ter beschikking te stellen of... zal blijken, dat „de Waar heid" z'n trouwe lezers maar wat diets maakte Over Kosten- en Kamervra gen gesproken, hieraan werd in den Haag ondanks de gevoerde spreektijddistributie (laat ons dit wóórd althans nog even vast houden nu steeds meer bonnen verdwijnen...) zeer ruime aan dacht besteed. Het debat in de Tweede Kamer over de Rijks begroting voor 1949 bracht zo als gebruikelijk de tongen los. Van de zijde der V.V.D. werd getracht de belastingen op on dernemingen en winsten te ver lagen. Zoals te verwachten voelden met name de P.v.d.A.- afgezanten hier belangrijk min der voor. Zij zagen in het voor gestelde een tegemoetkoming aan de werkgevers ten koste der werknemers. En ons land kan nu eenmaal onmogelijk buiten een bepaalde belastingopbrengst. Hoewel ogenschijnlijk niet be langrijk willen wij even aanhalen wat een K.V.P.-lid onder aan dacht van de minister bracht. „Een" firma gaf een bezoekende ambtenaar een kop en schotel cadeau, niet vermoedend dat deze geste zo op prijs zou worden ge steld, dat 48 collegae van deze gelukkig gemaakte ambtenaar de firma binnen korte tijd óók met een bezoel? vereerden commentaar overbodig. Alléén nog dit: zóver is het in Neder land gekomen. Laat het niet gek ker worden. Dat meende generaal Spoor ook ten aanzien van de bestands- beschendingen in Indonesië. Hij trachtte hoogsteigenpersoonlijk een onderhoud te beleggen met de bevelhebber(s) der Republi keinse troepen. Tot nu toe is het bij een poging gebleven, gezien het schriftelijk antwoord dat de generaal terugkreeg, Waarin er alleen op werd gewezen, dat schendingen van het bestand van Nederlandse zijde even veel vuldig zouden zijn geweest. Wijzen dergelijke berichten weer op een geringe kans om tot elkaar te komen, van geheel andere aard -hoe voorzichtig ook in zijn soort is de mening van minister Stikker, uitgespro ken bij zijn terugkeer in ons land op Schiphol. „ïk zie wel enkele mogelijkheden om tot een ver gelijk te komen" heette het uit Stikker's mond en de berichten die Hatta door „zijn" persbureau ^Antara de wereld instuurt spre ken van een zelfde-gematigd- optimisme. Terwijl in alle geallieerde lan den gevallenen uit de tweede wereldoorlog in een internatio nale „klaproosdag" werden her dacht, werd in de Juridische Commissie der UN.O, met 31 tegen 4 stemmen een Nederlandse resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de Commissie voor het Internatio naal Recht om de mogelijkheden tot oprichting te bestuderen van een Internationale Strafrecht- bank. Een dergelijke strafrecht- bank zou onder meer moeten worden aangewend tegen hen die zich aan volkenmoord schuldig zouden maken en het strekt de Nederlandse rechtskundigen tot eer, dat zij een dergelijk verstrek- Dr. H. Menger te St. Filipsland. Dr. R. C. Renes Oud-Vossemeer kend voorstel indienden. Zonder de onaantastbaarheid van de Rechter te willen aantas ten, doet het ons toch wat wrang aan, wanneer vrijwel tegelijker tijd een bericht tot ons komt van een 20-jarige, die te Leeuwarden was ingesloten, verdacht van diefstal. De verdenking bleek on gegrond, althans de rechter sprak de jongeman vrij, hem echter tegelijk volledig verantwoordelijk stellend voor de door hem tijdens zijn voorarrest in blinde drift aan de cel (Gemeenteeigendom...) toegebrachte beschadiging... Vrijspraak inzake ten laste ge legde diefstal, eis: zes maanden hechtenis wegens moedwillige vernieling. Had hier geen boete op z'n plaats geweest om de schade te vergoeden Een pracht resolutie in Parijs, in Leeuwarden iets dat te denken geeft. PERSBERICHT De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland deelt mede, dat hij van Hare Ko ninklijke Hoogheid Wilhelmina, Prinses der Nederlanden, een schrijven heeft ontvangen van de volgende inhoud: „De tallooze gelukwenschen en blijken van medeleven, die mij uit bijna alle gemeenten van het land hebben bereikt ter gele genheid van mijn verjaardag en mijn Regeeringsjubileum, hebben mij diep getroffen. „Waar het mij tot mijn leed wezen niet mogelijk is, allen, die mij gelukwenschten, persoonlijk te bedanken, zoude ik het zeer op prijs stellen, indien U ge meentebesturen, gemeenteraden en bevolking van Uw gewest mijn hartelijken dank zoudt wil len overbrengen." w.g. Wilhelmina Prinses dér Nederlanden. Het Loo, 10 November 1948. De gemeenteraad te Poortvliet kwam Maandagavond in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester B. J. van Oeveren. Na opening met ambtsgebed worden de notulen ge lezen. N.a. hiervan wijst dhr. v. Ast op het misverstand inzake het salaris van de gemeente-ambtenaar ter secretarie. Daarna worden de notulen vastgesteld. Ingekomen stukken: Van G.S. verordening begrafenis rechten die door de Kroon is goedge keurd. Van de Commissaris bericht dat de verordening heffing leges secretarie en rechten burg. stand eveneens Koninklijk zijn goedgekeurd. Van G.S. wijziging begroting 1948 en Ministeriele goedkeuring jaarwedde grafdelver. Van het Centraal Bureau Wederop bouw, dat de huur voor de eerste 3 nieuwe woningen vanaf het postkantoor gerekend, 4.65 per week bedraagt, voor de 6 overigen 4.50 per week, exclusief waterleiding. Dhr. v. Ast vraagt of deze huur van hoger instantie is opgelegd, wat de voor zitter bevestigend beantwoord. Hij merkt op, dat het gemiddelde van deze wonin gen te hoog lag, zodat deze huurprijs werd vastgesteld. Dit doet dhr. v. Ast opmerken dat het de gemeente dus meer kost. Dhr. v. Hout vraagt of er kopers voor zijn. De voorzitter antwoordt, dat er momenteel één liefhebber is, die een nieuwe woning wil kopen. In verband met een telefoongesprek van hedenmiddag zou de voorzitter machtiging jvillen hebben van de Raad, dat overdracht voor 1 Januari plaats kan hebben. Dit in verband met de grond belasting, die anders nog voor rekening komt van de huidige eigenaars. Besloten wordt notaris v. d. Velde te Tholen te verzoeken het contract op te maken. Een controle rapport van de gemeente kas, secretarie leges, kas Wezen Arm bestuur in het lopende kwartaal voor kennisgeving aangenomen. Een prov. blad is ontvangen waarin de gratificatie regeling van de secretaris en ontvanger is vastgesteld, t.w. 2 van de jaarwedde met een max. van 50.Tegen toepassing hiervan is geen bezwaar. Van de Min. v. Binn. Z. een toeken ning van de suppletie-uitkering personele belasting tot een bedrag van 2850. over 1944 en 1310.over 1945, totaal 4160. De begroting van de Districtsschool- artsendienst over 1949 sluit met een onvoorziene post van 10.27 op 14844.De gemeente kost het 18 cent per inwoner. Van G.S. dat de regeling verplaat singskosten ook geldt voor de secretaris en ontvanger. Overeenkomstig de rege ling wordt dit op voorstel van B. W. ook hier van toepassing verklaard. Incorporatie van de tijd. toelage voor deze functionnarissen ontmoet evenmin bezwaar. Dhr. M. G. Murre verzoekt om bus vergoeding voor zijn dochtertje, die de H.B.S. bezoek. B. 6 W. stellen voor dit verzoek af te wijzen, daar een desbe treffende regeling niet geldt voor Hoger Onderwijs. Hiertoe wordt besloten. Ged. St. hebben geen bezwaar tegen goedkeuring verordening jaarwedden gem. personeel, behoudens een kleine aanvulling, waartegen bij de Raad geen bezwaar is. Hierna volgt herbenoeming van de huidige woningcommissie, nl. van de heren M. C. v. Ast, B. de Boer, M. W. Deurloo, Jac. Jansen en M. Quist. Vervolgens wordt een kwestie be sproken verband houdende met de Kin derbijslagregeling. Er is door de gemeen te-werkman Deurloo noch premie be taald, noch kinderbijslag ontvangen. De Raad van Arbeid, die hier achter zat,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1