W eekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland VAöep cats haö gelijk. G RAADSVERSLAG THOLEN. ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 52 November 1948 Abonnementen l.~- per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. 1.25 on P Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473 St. Ann aland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 ov6R öe inkomsten Belasting.^) Uit het weekblad ,,De Uitkijk" ontlenen we het volgende: Sedert de laatste wijziging van de inkomstenbelasting is er iets met de kinderen gebeurd. Trou wens niet alleen op fiscaal terrein over de gehele lijn hebben de ouderen altijd gevonden dat de kinderen anders zijn dan in hun tijd, waarmee ze dan meestal te kennen willen geven, dat deze verandering niet in het voordeel van de kinderen moet worden uitgelegd. Laten we eens gaan zien wat er ten opzichte van de kinderaftrek is gewijzigd. Sprak niet reeds vader Cats over de zorgen en lasten welke het hebben van kinderen met zich medebrengt Ook de fiscus is daarvan doordrongen. We be hoeven slechts de tarieven in komstenbelasting na te gaan om te zien welke vermindering van heffing men geniet zo men met één of meer kinderen is gezegend (zie onderstaande tabel). De kinderen moeten aan be paalde eisen voldoen om voor aftrek in aanmerking te komen. Het moeten zijn eigen en aange huwde kinderen en pleegkinde ren, die minderjarig zijn en tot het huishouden behoren of met toestemming tijdelijk elders ver blijven voor het verkrijgen van onderwijs of voor opleiding voor een beroep. Voor eigen en aan gehuwde kinderen en pleegkin deren, die meerderjarig zijn, doch nog geen 25 jaar, bestaat recht op aftrek, indien ze grotendeels op kosten van belastingplichtige worden onderhouden en onder wijs genieten of worden opge leid voor een beroep. De meer derjarigen hebben de toestem ming om elders te verblijven niet van node. Wat is er nu gewijzigd Voor heen was als eis gesteld dat aan genoemde voorwaarden moest zijn voldaan gedurende ten min ste eenderde gedeelte van het jaar. Thans is daarvoor in de plaats gekomen, dat het vol doende is dat aan het eind van het jaar aan de gestelde eisen is voldaan. Meestal betekent zulks dat eerder aftrek wordt verleend. Een kind op de laatste Decem ber geboren, telt dat jaar thans voor aftrek al mede. Daar staat tegenover dat het in het jaar waarin het meerder jarig wordt niet meer in aanmer king komt als het tenminste niet tot de meerderjarige „studeren den" behoort (zie boven). Een nieuwigheid is tevens, dat het kind nog wel voor aftrek mede- telt, indien de belastingplicht van het kind in de loop van het be lastingjaar is geëindigd, d.w.z. wanneer het is overleden of naar het buitenland vertrokken of wanneer het een minderjarige dochter is, die in het huwelijk treedt. Voor de trouwende zoon geldt dat niet, want die blijft be lastingplichtig. Hieronder dan de tabel, waar uit men het verschil kan zien. Niet, omdat er onder onze lezers honderden zullen voorkomen, die het laatste cijfer moeten betalen, drukken we dit ook nog af, maar enkel om een verschil te laten zien. Inkomstenbelasting Inkomen Ongehuwd Gehuwd in guldens z. kind 1000 30.— 2000 231.50 124.40 5000 1169. 594.— 10000 3432. 2483.— 50000 30636. 24813. 100000 69334.— 59859. Geh. 1 k. Geh. 5 k. Geh. 10 k. 73.10 z 653.50 179.50 2265.— 1453.— 562.— 24424.— 22871. 20952.— 59418. 57652. 55456.— De varkens in de gemeente-kom HET CARILLON WORDT HERSTELD EN GEELECTRIFICEERD! „Een fout gemaakt, dan ruiterlijk erkend", meent dTir. Goedemondt. Vrijdag 5 Nov. des nm. om 2.30 uur kwam de voltallige Gemeenteraad te Tholen in Openbare Vergadering bijeen. Voorzitter Mr. A. J. v. d. Hoeven, seer, dhr. V. Laban. De voorzitter opent met ambtsgebed en zegt vervolgens dat het hem genoe gen doet, dat de Raad voltallig is. De Agenda zal in volgorde worden afge werkt. Na goedkeuring der notulen, leest de secretaris de volgende ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen, tenzij anders vermeld. Van Ged. St. goedkeuring benoeming gymnastiekleraar voor de U.L.O.. Van de leden van de woonruimte commissie, dat ze hun herbenoeming aannemen. Goedkeuring begrotingswijziging brug- bedrijf 1947. Goedkeuring 10e wijziging begroting 1947. Goedkeuring verhuur verschillende gemeente-eigendommen. Van de Min. v. Wederopbouw goed keuring verhuur van een lokaal aan de politie in het gemeentehuis tegen ver goeding van 33.50 per maand. Mededeling van G.S. om tot incorpo ratie over te gaan van de toeslagen voor secretaris en gem. ontvanger. Van de Ver. van Varkenshouders „Helpt Elkander" een verzoek het des betreffende artikel van de politiever ordening, zoals dat enige tijd geleden is afgekondigd en waarbij is bepaald dat het verbod is om Varkens in de kom der gemeente te houden, vanaf 1 Nov. weer wordt gehandhaafd, niet toe te passen, daar hierdoor vele varkenshouders in moeilijkheden komen. B. W. stellen voor dit verzoek af te wijzen, daar dit in strijd is met de alg. politie-verordening De voorzitter deelt verder mede, dat momenteel wordt onderzocht of men de varkenshouders op een of andere manier kan helpen door een stuk grond hiervoor beschikbaar te stellen. Men is reeds met iemand in onderhandeling. Dhr. Berrevoets acht het beter, dat met het oog op de toestand, die nog in het teken staat van materiaalschaarste en duurte, alleen de excessen op te rui men en degenen die voldoen aan be paalde eisen hun varken in de kom te laten houden. De voorzitter antwoordt, dat de politie-verordening uitdrukkelijk aan geeft, dat men geen varken mag houden in de kom. Gedurende de oorlogsjaren is met de toepassing van dit verbod de hand gelicht. We hebben het laten lopen, omdat de omstandigheden nu eenmaal heel anders waren, dat ook nog gedurende de eerste na-oorlogse jaren. Nu moet er toch een eind aan worden gemaakt. Wel is het toegestaan na desbetreffend ver zoek, het varken te houden tot men het wil slachten, dus desnoods tot Februari of Maart. Tijdig is het reeds bekende verbod gepubliceerd en dat heeft de Varkensvereniging bijeengebracht om dit verzoek te doen, nadat ze eerst nog bij mij hadden geïnformeerd. Ik heb ze toen de weg gewezen, maar ze achten dit de gemakkelijkste weg om maar eenvoudig een verzoek in te dienen of dat verbod kan worden opgeheven. Ik voel het be zwaar van de mensen wel, maar het kan nu eenmaal niet zo blijven voortduren. Op een vraag hoever dit strekt ant woordt de voorzitter: tot 300 meter buiten de kom, zodat hieronder ook de Voorstad valt. Dhr. Berrevoets vraagt of die bepaling enkel op de varkens slaat of ook op ander vee. De voorzitter antwoordt, dat dit in elk geval op varkens slaat. Zie verder de publicatie hieromtrent. Dhr. v. d. Zande meent, dat er toch verschillenden vergunning hebben hun varken in de kom te mogen houden. De voorzitter antwoordt, dat dit slechts een enkeling is: 1 of 2, dat des tijds niet anders kon. Dhr. v. d. Zande weet, dat er nog al veel zijn met vergunning. Dat is de voorzitter niet bekend. Dhr. v. d. Zande zegt iemand te hebben gesproken, die nog vergunning had van de oud-burge meester Diepenhorst. Die verklaarde dat hij daarom zijn varken nooit weg zou doen. De voorzitter antwoordt, dat die ver gunningen reeds lang geleden zijn ver vallen. Degene, die z'n varken na vast stelling nog houdt, zal dit tot z'n schade bemerken. Die verguningen zijn officieel ingetrokken, reeds jaren geleden. Allen zijn verplicht zich aan het verbod te onderwerpen. Dhr. Verduit zegt, dat in de publi catie toch ook over ander vee werd gesproken. Dhr. Jansen zou gaarne zien, dat deze verordening zo soepel mogelijk werd behandeld. Hij acht het nog beter, een zekere termijn te stellen, waarop het varken weg moet zijn en die termijn dan niet te kort nemen. Daarna moet men onherroepelijk gevolg geven aan de bepalingen. De voorzitter wijst er op, dat men dan aan kan blijven houden. De mensen ruimen toch niet op, voor het strikt noodzakelijk is. Als ze thans een briefje schrijven, kunnen ze er op rekenen, dat ze hun varken kunnen houden tot ze slachten. Toch zou dhr. Jansen zich ook liever beperken tot enkel de excessen er uit te halen en de anderen hun varken te laten houden. We moeten de mensen niet in het harnas jagen. De toestand is van dien aard, dat het inderdaad voor velen bijna onoverkomenlijke moeilijkheden meebrengt hun varken elders te brengen. De voorzitter zegt, dat hij evenmin de mensen in het harnas wil jagen. Maar we moeten toch pal staan en de politie verordening handhaven. De varkens hokken horen niet in de bebouwde kom, een dergelijk verbod heeft iedere ge meente. Dat de oorlog een goede reden is geweest hiervoor de hand te lichten wil niet zeggen, dat te bestendigen. Voor de oorlog werden haast geen varkens meer gehouden hier in de kom, zodat het toen niet zo opviel, dat dit verbod er was. Dhr. Jansen vraagt of het nu wel de tijd is om aan de overgangsperiode een eind te maken. Het kost ze veel te veel. Dhr. v. Westen zou het uitgesteld willen zien tot het vlees van de bon is en dan binneji korte termijn er een eind aan maken. De voorzitter zegt dat alles mogelijk is. Men kan wel besluiten de politie-ver ordening te annuleren. Maar de mensen houden ze zolang ze kunnen, tot in het oneindige. Dat het op een soepele manier gebeurd is goed, maar wanneer mogelijk, moeten we een geordende staat hebben en dan ook dit handhaven. Dhr. Zachariasse meent, dat men niets moet doen, zolang niet alle varkens houders geslacht hebben en men toch eerst een andere plaats aan moet kunnen bieden. De voorzitter nogmaals doet op merken, dat zolang geen maatregelen worden genomen, men rustig zal door gaan. Dhr. Jansen stelt voor om de uitvoe ring van de verordening nog enige tijd uit te stellen, daar het er nu de tijd niet voor is, noch een plaats kan worden aangewezen. Dhr. de Heer meent, dat de uitgaven hiervoor hoog zullen blijven. De voor zitter zegt. We kunnen het nog zo doen: Op het ogenblik het request afwijzen en de aankondiging opschorten tot volgende vergadering, waarin dhr. Jansen of een ander dan met een behoorlijk gemoti veerd voorstel kan komen. Dhr. Jansen is evenwel van mening, dat zijn voorstel behoorlijk gemotiveerd is. Dhr. Goede mondt steunt het voorstel van dhr. Jansen. Uiteindelijk wordt goedgevonden, dat men dit aanhoud tot volgende ver gadering. Daarna worden benoemd tot leden van de commissie, die de rekening 1947 na zullen zien: de heren de Heer, Verduit en Goedemondt, tot nazien van de begro ting 1949 de heren, Jansen, van Westen en Zachariasse. De loods van wijlen Fr. Moeliker wordt voor een jaar verhuurd aan dhr. Truijens tegen de gestelde voorwaarden. Punt 3 houdt in vaststelling haven geldverordening. Deze is aan de gewij zigde omstandigheden aangepast en ont moet geen bezwaar. Punt 4: wijziging van de salarisver ordening. Vorig maal is over het hoofd gezien, hetzelfde toe te passen voor het brugpersoneel dat toen nog in dienst was. Dhr. Goedemondt vindt het niet in de haak, dat de stadstimmerman bijna gelijk is gesteld in salaris met de ge wone gemeente-werkman, die van alles doet. Het verschil voor deze vakman is te klein. De voorzitter zegt dat dhr. G. daarin gelijk heeft. De normen hiervoor zijn evenwel vastgelegd. Hij wil echter met plezier trachten er verbetering in te brengen. Dhr. Goedemondt zou dat graag zien. In het particulier bedrijf zou hij veel meer kunnen verdienen. Tegenover een volslagen vakman is dit salaris te gering. Punt 5 bevat een wijziging van het raadsbesluit tot aankoop van grond van Gebr. van Duivendijk. Dit ontmoet geen bezwaren. Punt 6: Restauratie van het carillon. B. en W. stellen voor een bedrag te voteren van ruim 21000.voor het carillon. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling is het carillon te herstellen en te electrificeren. Prijsopgave is gedaan door de fa. Eysbouts-Lips te Asten. Een gedeelte van dit bedrag zal terug komen, daar de Schade-Enquete com missie wati betaald en de voorzitteï: heeft vernomen, dat enkele ingezetenen een carillon-comité hebben gevormd, dat een inzameling zal houden in de ge meente. Niet dan na aarzeling is B. en W. tot dit voorstel gekomen. Het is een groot bedrag, maar als men het hersteld, kan het beter goed gebeuren dan half werk. Spreker hoopt, dat, wanneer men leest, welk een bedrag de gemeente hier voor beschikbaar moet stellen, men het carilloncomité goed zal bedenken. Dhr. v. Westen vraagt hoeveel de vergoeding zal bedragen. De voorzitter antwoordt, dat dit nog onbekend is. Dit zal wellicht voor het gehele land gelijk worden gesteld. Men is thans nog bezig het uit te zoeken. Dhr. Zachariasse vindt heb bedrag wel erg hoog, wanneer daarin nog niet is begrepen de timmer- en metselwerken, alsmede electr. aanleg, leidekker enz. Men weet nu eigenlijk nog niet waar men aan toe is. De voorzitter antwoordt, dat in een volgende vergadering die kosten kunnen worden voorgelegd. Raadslid de Heer vindt het bedrag ook erg hoog, nu men niets af weet van vergoeding. Hij vraagt zich af, of dit wel kan bestaan, het is vandaag de toren, morgen het carillon, enz. hoe moet dat in de toekomst allemaal verantwoord worden De voorzitter zegt, dat men in de toe komst niet kan kijken. Er zijn grote klappen te boven te komen. Dat is ook het geval met het herstellen van het carillon. Ik acht het beter, dat het goed gebeurd. Raadslid de Heer merkt op, dat het voorheen toch ook niet electrisch was. De voorzitter antwoordt bevestigd. Hij geeft toe, dat men het beter ineens had kunnen doen, al had men dan nu ook weer met de electrische schade gezeten. Dr. L. D. A. Looysen, Tholen Dr. R. C. Renes Oud-Vossemeer Gebeurd het niet electrisch, dan kost het nog minstens 10.000. We krijgen dan weer hetzelfde liedje, de grote kans op de wanklanken. Moet het gemaakt wor den dan goed blijft zijn mening. Bovendien zal er toch ook wat van het Comité binnenkomen. Dhr. Jansen vraagt of het niet beter zou zijn, eerst te vragen wat het Rijk geeft. De voorzitter antwoordt, dat men dit niet gedaan krijgt. Dan acht dhr. Jansen het beter eerst af te wachten wat de burgerij geeft, nu men kan lezen, hoe moeilijk het de Raad valt dit bedrag uit te geven, terwijl men toch allemaal het carillon terug wil hebben. De voorzitter merkt op, dat het z.i. beter zal werken, als men ziet, hoe aarzelend de Raad het heeft gedaan, en de inwoners dan zeker hierin zullen wil len, bijdragen, daar ook zij het carillon terug willen. Dhr. Berrevoets kan zich moeilijk met het voorstel verenigen. Hij onderstreept de woorden van de heren de Heer en Zachariasse. De voorzitter zegt: Of men het doet of niet doet, er moet iets gebeuren, daarom dan m.i. meteen goed. Dhr. Jansen blijft bij zijn mening, eerst de burgerij-bijdrage af te wachten, hij durft het zo niet aan. De voorzitter zegt, dat het dan weer minstens een half jaar wordt vertraagd. Raadslid de Heer vindt dat geen bezwaar. De voorzitter zegt, wanneer de men sen weten, wat hier is besproken, zal men niet achterblijven. Dhr. Verduit zou ook liever eerst weten, wat het de gemeente in totaal kost. De voorzitter antwoordt, dat men er een offer voor over moet hebben. Dhr. Verduit zou het dan weer maar op de oude manier herstellen. Dhr. Goedemondt denkt er anders over. Hij is het er mee eens, dat het bedrag erg hoog is, hij zou het liever ook niet doen, maar meent, dat Tholen er een eer in moet stellen, het carillon weer hersteld te zien. Er zijn talrijke andere gemeenten in ons land, die er heel "wat zwaarder zijn afgekomen. Als men ziet, wat daar gebeurt, dan moet Tholen toch z'n carillon terug kunnen krijgen. Hij zal het voorstel B. en W. steunen. Na stemming wordt dit punt met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. De tegenstemmers waren de heren Berre voets, de Heer, Verduit en v. d. Zande. Punt 7 is het voorstel tot uitgifte van een gedeelte van het Kaaibosje, ten be hoeve van de algemene kleurterschool. Hierover is tevoren overlegd me t het Bestuur van die school, die hiermede accoord gaan. B. W. stellen voor dit volgens concept goed te keuren. Dhr. Berrevoets vraagt wat de oor zaak is, dat het van 50.op 100.— is gekomen. De voorzitter antwoordt, dat dhr. B. dit had kunnen weten. Eerst zouden de keien voor de gemeente zijn, nu moeten ze daar blijven. Overigens is bij niemand bezwaar. Rondvraag Dhr. Goedemondt, het woord ver krijgend, zegt dat, nu men het toch over de Kleuterschool heeft, hij nog even terug wil komen op de besprekingen daarvoor. In de laatste vergadering zijn hierover harde woorden gebezigd. Hoe wel ik de voorzitter hiervoor later mijn verontschuldiging heb aangeboden, wil ik dit thans ook nog doen in het openbaar. Ik heb de beschuldiging geuit, dat B. en W. deze zaak zouden tegenwerken. Dat is niet waar. In verband met het feit, dat ik dikwijls afwezig ben, was ik niet voldoende op de hoogte en men heeft mij verkeerd voorgelicht. Na te zijn in gelicht blijkt me, dat niet is tegenge werkt door B. en W„ integendeel, ik heb grote medewerking geconstateerd. Ik hoor dat deze kwestie nog niet is afgehandeld in de gemeente. Men spreekt zelfs, dat de radio er zich nog mee zal bemoeien. Dat heeft mijn steun niet. Ook in de pers heeft men deze kwestie te hoog opgevoerd. Zo stond er in een krant met name genoemd het Eilan den-Nieuws, een stukje, dat m.i. on waardig is. Ik ken de richting van die krant niet, maar hoor dat ze zich Christelijk noemt. Dan is het zeker wei nig fraais, wat daarover is geschreven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1