I I I I I Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland VliUE VAAJiT? UIT EIGEN LAND. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG RAADSVERSLAG STAVENISSE* Vis -'I ZONDAGSDIENST ARTSEN Verzoek bestuur Oranje-Vereniging. Het hulpsteiger in 't gedrang. Verbetering Bewaarschool. 4e Jaargang No. 51 ÉlPPÏ 5 November 1948 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactip Kerkring A 473 St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Abonnementen 1. per Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 cwartaal franco p.p. 1.25 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Prijs per nummer 8 cent Wat beoogt de regering eigenlijk met het loslaten van een paar distributie-artikelen, de prijsverhoging van nog een paar andere en als om het goed te maken een loons verhoging zo mag het eigenlijk niet heten, compensa tie heet het officiëel voor de voornaamste groep van loontrekkenden We zouden kunnen zeggen, dat het een stap is van de oorlogseconomie naar „normalere" verhoudingen en het uit dien hoofde toe moeten juichen, maar we hebben enige vrees dat we alléén zouden juichen. De inkomsten van de meeste gezinnen zijn van die aard dat er niets af mag dat er niets af kan. Het daaglijks brood wordt vier centen duurder. De suiker, die ook elke dag weerkomt, liefst 17 cent, het varkensvlees 53 cen ten. En nu zouden we graag optimisten met de optimisten mee willen wezen (als er tenminste nog zulke mensen bestaan) en er op wijzen, dat brood vervan gen kan worden door aardappe len, maar afgezien van het feit dat dit practisch niet mogelijk is of we zouden voor de steden terug moeten gaan naar de cen trale keuken en voor het platte land naar het weer kweken van de aardappelbuikjes, symbool van een armoe-bestaan, die aardappelen nemen voor de be reiding toch hun brandstoffen maar weer (anthraciet wordt ook duurder) en het vet, dat nog steeds schaars is. Gebrek aan geld De suiker, die ons wordt toe gewezen bezorgt ons calorieën zonder welke we ons niet op het gewenste niveau kunnen handhaven. Vermindering van het gebruik? We zien ze niet komen. En nu weten we heus wel dat brood en suiker niet de énige post op het huishoud boekje zijn, maar de kwestie is deze, dat er van het inkomen van de doodgewone man al zó veel af moet aan voeding dat hij als regel niet eens zijn textiel punten kan besteden wegens ge brek aan contanten - dat er voor ontspanning voor luttele uitgaven die het leven een beetje fleur geven doodgewoon niets af kan. In West-Europa zijn stre ken waar men driekwart van zijn uitgaven besteed aan voed sel. In Frankrijk bijv. stegen de kosten van levensonderhoud met 40%, de lonen met 15%. Ons grote bezwaar tegen de hui dige prijsverhogingen is, dat deze ons land dichter bij dezelfde on gezonde atmosfeer brengen, wel ke er in dat land heerst. We weten niet of de rekening die de regering in de kranten liet zetten n.l. dat voor een gezin van vier personen de prijsver hogingen opgevangen zouden worden door die looncompensa- tie- van één gulden juist is. Met de belasting, die ook van die gul den moet worden betaald werd echter géén rekening gehouden ook zijn er gezinnen met meer dan twee kindertjesBoven dien die tegemoetkoming is een lóóncompensatie, mensen die niet in loondienst van een ander staan vallen er buiten. Waarom? Omdat de prijsverhoging niet voor hen geldt? En waarom mo gen de loontrekkende gezinnen van minder dan vier personen van de verhoging en de compen satie profiteren en waarom moet het ouderpaar dat zo onverstan dig is meer dan twee kinderen te hebben, het nadelig saldo maar nemen Waar bleef de rechtvaardig heid Wij zouden minder bezwaar hebben tegen de aangekondigde prijsverhogingen wanneer men in den Haag tegenover de conse quentie van een „natuurlijke prijs vorming" de consequentie had gesteld van een „natuurlijke recht vaardigheid". Want tot dusver is de soberheid, de metgezel van de armoede er alleen maar ge weest voor de mensen met de kleine lonen, de kleine midden stander, die naast de vele bon nen zijn te kleine winstmarge te verwerken kreeg en de „genie ter" van het vooroorlogse pen sioen. Rechtvaardigheid bindt de soberheid aan allen de nieuwe prijzenpolitiek alleen aan de minst draagkrachtigen. Minister Stikker in Batavia. Hij zal Hatta ontmoeten. Dr. Beel volgt Van Mook op. Nederlands grote gezinnen in de knel. Ambtenaren in Indonesië in de benauwdheid. Bruijnzeel werkt in de West. Mr. Stikker, die Zondagavond in Batavia arriveerde argumen teerde op een persconferentie iets, waar het politieke leven be hoefte aan heeft, zeker ten aan zien van het probleem „Neder landRepubliek". „Mijn komst betreft een vredesmissie en heeft in geen opzicht iets met een ultimatum te maken. De bespre kingen die ik met Hatta zal voe ren zullen zo openhartig zijn als -fnogelijk is." Dat zijn klanken, die naast al de, vaak maar al te gerechtvaar digde, critiek, die.de Regering inzake het Indonesië beleid te horen kreeg, spreker en het col lege waarvan hij deel uitmaakt, tot eer strekkenOok al heeft hij voorheen wel eens uit een ander vaatje getapt. Voor het overige zullen wij ons geduld wat de afgeworpen vruch ten voor dit prijzenswaardig iniatief betreft, nog wat op de proef moeten stellen. Wij kunnen slechts de hoop uitspreken, dat het Republikeinse persbureau „Antara" goed geinformeerd was toen het liet weten dat Moham med Hatta graag bereid is met Stikker in Batavia te komen spreken en uit de laatste berich ten blijkt dit ook wel, al kunnen we in deze zaak geen dag voor uitzien. Overigens gebiedt de eerlijk heid ons, de keerzijde van de medaille, die als overal ook hier aanwezig is, onder de loupe te nemen. Stikker's reis naar Indo nesië toch is dringend nodig. De bestandschendingen nemen hand over hand toe, T.R.I.-solda ten of wat daarvoor wil door gaan, bevinden zich weer bij duizenden in gebieden, welke onder Nederlands toezicht staan. Zelfs werden enige Indonesiërs, die zich bereid toonden met Ne derland samen te werken, ont voerd. Voegen wij hier aan toe, dat de opstandelingen in de Republiek actief blijven, dan zal het ieder duidelijk zijn, dat er een dwingende noodzaak aanwezig is, om te trachten op korte ter mijn met de Republikeinen tot een vér-strekkend vergelijk te komen. De uitingen van Djokja, als zou de communistische opstand zijn bedwongen ook de leger- voorlichtingsdienst heeft dit be richt zonder voorbehoud gelan ceerd, doch waartegen 'wij in het overzicht van verleden week al bedenkingen opperden, heeft ons krachtens de feiten in het gelijk gesteld. Nu, een week later, duikt immers plotseling geruchtnummer zoveel op, over de figuur van Moesa, de leider en aanstichter van de opstand tegen de regering van Djokja. Hadden wij alle ge ruchten omtrent deze Sovjet-aan bidder moeten geloven, die niet minder dan 22 jaar college liep in de faculteit „communistische pro paganda" van de „universiteits stad Moskou" dan zou hij al terug zijn in Rusland, gevlucht in de bergen van Java, hij zou ver toeven op de Filippijnen en dit alles tegelijkNu kwam deze week het gerucht, dat Moeso ten Oosten van Madioen zou zijn gedood. Dat zou een slag zijn voor de communisten in Indone sië. Al met al zal de waarschu wing van de Commissie van Goede Diensten uiteraard tegen de bestandschenders gericht, ook meer windeieren leggen, dan gezonde resultaten opleveren. En zo worstelt de geschiedenis op dit kwetsbare punt: voormalig Oost-Indië, verder, verder tot waar toe Direct na de behandeling in beide kamers van de Noodwet- Indonesië bekrachtigde Koningin Juliana haar met haar hand tekening om er de beëdiging van Dr. Beel tot hoge vertegenwoor diger van de Kroon op te doen volgen. Dr. Beel ging, dr. Van Mook komt terug. Het schokkendste nieuws lag voor de gemiddelde Nederlander eind afgelopen week minder in al wat omtrent Indonesië werd gezegd en geschreven dan wel in het verdwijnen van een aantal bonnen. We memoreerden dit in ons vorig overzicht nog. Thans willen we er nog van zeggen, dat de tegelijkertijd van kracht wor dende loonsverhoging van 1.— per week, speciaal de grotere ge zinnen in zulk een ongunstige positie geraken, dat het laatste woord over deze kwestie nog lang niet zal zijn gesproken. Dit geldt ook voor het bezoek van de heer Lichtveld, die als afgevaardigde der 17.000 leden van de samenwerkende vakver enigingen van ambtenaren in Indonesië, groter rechtszekerheid dezer groep in het-nauw-zitten- den kwam bepleiten. Gelukkig zijn wij in staat aan het eind van dit overzicht nog één opgewekter geluid te doen horen. In Suriname, acht kilometer van NED. BLINDEN BOND De inwoners van Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer en allen die buiten deze gemeen ten interesse hebben, wachten een mooie Propaganda- Kunst avond. Het in 't gehele land zo bekende gezelschap, bestaande uit Gusta van der Heijden, violiste, Joh. Slegtenhorst, pianist en Joh. v. d. Berg, spreker en declamator, zal ook genoemde gemeenten bezoeken. Dank zij de medewerking van de Burgemeesters en vele andere personen, is het optreden van deze blinde kunstenaars mogelijk geworden. In tal van plaatsen in ons land, zijn zij reeds met veel succes opgetreden en overal wekt hun afwisselende en hoogstaand programma, grote bewondering. Men zal kunnen genieten van prachtige ontroerende muziek, ernstige en vrolijke declamatie. Bovendien wordt de aardige film vertoond: „Wrakende Oogen", een film, die de trouw van de geleidehonden zo prachtig laat Dr. L. D. A. Looysen te Tholen. Dr. R. C. Renes te O.-Vossemeer Paramaribo, bouwde Bruijnzeel, in onze omgeving ook wel be kend, binnen een jaar een mo derne houtwaren fabriek, die dezer dagen in gebruik is geno men. Flet vervaardigde triplex zal over de gehele wereld wor den geexporteerd en het object kan zeker bijdragen tot een op bloei van West-Indië, waar zo- velen verlangend naar uitzien. Mogen de betrokken autoritei ten echter toezien, dat Bruijnzeels houtbouw niet ontaard in roof bouw. Dan kon het middel wel eens erger zijn dan de kwaal... zien, dat men verwonderd zal zijn en ontroerd wordt. Wij zijn er dan ook van over tuigd dat voor het optreden van dit gezelschap grote belangstel ling zal bestaan. Op Dinsdag 9 Nov. wordt deze Kunstavond gehouden te Stavenisse in de Bewaarschool; op Woensdag 10 Nov. te St. Annaland in de zaal van dhr. M. J. Boogaard en op Donderdag 11 Nov. te Oud-Vossemeer in „Het Hof van Holland". De entree is overal bepaald op slechts 75 ct. en het aanvangsuur op 7.30 uur. Programma's, tevens bewijs van toegang, zijn verkrijgbaar aan de Gemeentehuizen in genoemde plaatsen en bij andere adressen, terwijl deze ook worden aange boden door welwillende dames. Wij wekken allen op, deze nuttige, gezellige en kunstzinnige avonden bij te wonen. Men heeft dan tevens de voldoening het nuttige en sympathieke werk van deze bekende Ned. Blinden Bond te ondersteunen. Vrijdag 29 October kwam de Ge meenteraad alhier in Openbare Verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg. Afwezig z. k. dhr. Stoutjesdijk. In zijn openingswoord memoreert de voorzitter de herdenking van .de be vrijding dezer gemeente op Zaterdag 30 Oct. a.s. Na voorlezing en goedkeu ring der notulen volgen de ingekomen stukken, t.w.: Van het Prov. Best. waarin wordt medegedeeld, dat men aanvankelijk van mening was, dat de regeling verplaat singskosten voor gem. personeel door de Overheid moest worden vastgelegd, maar dat dit evenwel plaatselijk kan worden geregeld. Dit geldt eveneens voor de secretaris en ontvanger. Van dhr. Tazelaar, raadslid, dat hij zijn benoeming als lid van de Woon ruimtecommissie aanvaard. Van het Prov. Bestuur dat geen be denking is gemaakt, tegen de vastge stelde loonsverhoging voor de gemeente werkman, mits dit wordt toegekend vanaf 23-jarige leeftijd. Dhr. v. Beveren vindt dit wel een erg hoge leeftijdsgrens. An deren zijn het hier mee eens. De voor zitter zegt, dat het meestal 21 jaar is. Men zal trachten het op 21 jaar vast te kunnen stellen. Een verzoek van dhr. J. Priem te Driebergen, handelaar in legermateria- len om de uitkomende keien uit de Ju- lianastraat te kopen, eventueel te ruilen tegen Belg. klinkers. B. en W. zijn van mening, dat men de uitkomende keien zelf goed kan gebruiken, zodat dit ver zoek wordt afgewezen. Het controle-rapport gemeente-kas, enz. over het 3e kwartaal gaf geen aan leiding tot opmerkingen. Van dhr. A. L. Moerland, dat hij zijn benoeming als klokluider aanneemt en dankt voor de salarisverhoging. Van de PI. Oranjevereniging een verzoek om een gemeente-bijdrage in de onkosten der gehouden festiviteiten. Waar bijna overal gem. subsidie is ver strekt wordt dit met vrijmoedigheid aan gevraagd, aldus dit schrijven. De voorzitter zegt, dat de totale in komsten met een vorig batig saldo f 658,04 bedroegen, dat de uitgaven voor het feest de Oranjever. f615,21 kostte, zodat er nog een batig saldo van f 42,83 is overgebleven. Men kan dus niet aanvoeren, dat de bijdrage gevraagd wordt voor een tekort. Gezien echter het verloop van de fes tiviteiten en wat daaraan het Bestuur der Oranjever. heeft gedaan, menen B. W. dat men wel iets moet doen en stellen voor de onkosten voor de ge luidsversterker, die ook door het gem. bestuur is gebruikt, te vergoeden. Dit bedraagt f60,10. De ^voorzitter is van mening, dat men weinig kans heeft, gro ter bedrag te mogen geven. Dat zal niet worden goedgekeurd. Dhr. v. Beveren zegt dat het feest

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1