Een verrassing DISTRIS ÜT1ËDEENS1 DENK OM UW BEURT Last van zenuwen? THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE SPORTHÖEKJE """PREMKBEURTEN scoort Noordschans na de rust nog maals, waarmee de laatste goal in deze wedstrijd is gemaakt. Scheidsrechter Tak leidde deze wedstrijd matig. WHS - Smerdiek: 33 Voor de tweede maal in twee wed strijden laat WHS het overwinnings puntje vlak voor het einde schieten. Stond deze club tegen Dinteloord met 30 voor tot ongeveer 20 minuten voor het einde, terwijl de eindstand nog 33 werd, tegen Smerdiek behaalde men tot ongeveer een kwartier voor het einde een 31 voorsprong, terwijl de eind stand hierboven een ander beeld geeft. Waar er geen bondsscheidsrechter was, nam men genoegen met dhr. Heijboer van St. Annaland. Smerdiek verloor de toss en spoedig wist de WHS-voorhoede met de wind in de rug... vele kansen te missen. Het eerste doelpunt was voor de gas ten. Het was een, wellicht bedoeld voor zet, maar het werd een hard strak schot in het net door de rechtsbuiten 10 voor Smerdiek. Een goed verdedigend Smerdiek en een zwak aanvallend WHS was het spelbeld van de eerste helft. De verdiende voorsprong met tegenwind spelen was benijdenswaard. Na de rust zat WHS er overwel een half uur ge ducht op en 3 doelpunten was hiervoor het loon. Deze voorsprong was over het geheel genomen niet verdiend, maar ze te laten glippen was vrij onnozel. En dat deed WHS. Na enkele prachtige ge- gemiste kansen, maakte de Smerdiekse voorhoede uit vrij verwarde situaties 2 doelpunten en daardoor 33. Deze stand werd niet meer gewijzigd, daar spoedig het einde kwam. WHS speelde de 3e wedstrijd van de 4 gelijk. Een verloren, dus zijn de punten niet talrijk. Chrislandia (Heiningen) - Dinteloord 0—5. Afdeling B Tholense Boys 2 WHS 2: 23 Smerdiek 2 SVO 41 Programma voor a.s. Zaterdag SmerdiekChrislandia (Heiningen) ope ning van het nieuwe Smerdiekse terrein. Scheidsrechter M. de Bruijn. Thol. BoysVrederust, scheidsrechter J. Breugelmans. DinteloordNoordschans, scheidsrechter A. C. v. Treijen. KogelvangersWHS, scheidsrechter W. L. Martens. Afdeling B: Chrislandia 2 Dinteloord 2, scheids rechter Chr. Schot. SVO 2Thol. Boys 2, scheidsrechter T. Geers. De wedstrijden beginnen om half 4. KORFBAL Eendracht binnenkort promotie-wedstrijd Zaterdag 23 Oct. werd te Krabben- dijke een beslissingswedstrijd gespeeld tussen de korfbalver. „Eendracht" te Tholeik en Scampolo. Eendracht won met 42 en is hiermee kampioen van de afdeling 2e klasse B. Een mooie prestatie, waarvoor dit twaalftal onze gelukwensen. Binnenkort zal een pro- motie-wedstrijd worden t gespeeld om naar de 1ste klasse te kunnen overgaan. dam en ik werden daarvoor gevraagd. 'tWas niet zo rustig meer op het wa ter... Er zaten overal vijandelijke pos ten en er patrouilleerden steeds Duitse boten. Maar het werk moest gedaan worden. Er moesten boodschappen overge bracht worden naar Werkendam en Sliedrecht voor de Inlichtingendienst. Wij deden alleen het overvaren, aan de wal waren weer koeriers die de pa pieren en de tekeningen overbrachten. Eerst ging het alleen om documenten: beschrijvingen van vijandelijke bewegin gen, tekeningen van bewapening en zo, maar later werd de cross-line ook ge bruikt voor het overbrengen van leden van de Airborne-troops; officieren die bij Arnhem hadden gevochten o.m. Er werden van Drimmelen uit „operators" naar het bezette gebied gebracht en de bootjes werden verder zoveel mogelijk opgevuld met sera en medicijnen voor de ziekenhuizen. We gingen meestal met een kano of voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. met een roeibootje en zoveel mogelijk door binnenwatertjes. De vaarweg was 18 km lang en we voeren alleen des nachts, bij donkere maan. De tocht duurde van drie tot zeven uur, dat lag aan het weer en het tij. Twee van mijn kameraden werden ge vangen genomen en gefusilleerd. Je wist, dat Joiets je elk ogenblik kon overko men. Piet van den Hoek werd ook gepakt. Zijn bootje was helemaal kapot geschoten. Maar hij is na een maand weer ontsnapt... En ikzelf... ik ben op het kantje af ontkomen. Eén keer schoten ze ook mijn kano kapot. Maar mij kregen ze niet, ik zwom een eind en toen ging ik de wal op, door de mijnenvelden heen. Er was geen keus, ik moest wel. Het is goed gegaan... Ik ben dertig keer heen en weer ge varen; Piet van den Hoek 37 keer. En toen ineens was het afgelopen. Ik zat in Lage Zwaluwe, toen ik het bericht van de bevrijding door de radio hoorde. Wat er toen door je heen ging... dat vergeet je nooit meer. We gingen toen gewoon weer naar huis. Ik ben niet meer bij de B,S. gebleven. Ik ben weer naar de fabriek gegaan." Dit is 't verhaal van een jongeman, die geen roem voor zichzelf wenst. Van een foto in de krant wil hij niet weten. „We hebben het allemaal samen ge daan," zegt hij. De bonkaarten 901 worden aasa week uitgereikt Te ST.. MAARTENSDIJK, y (éa! -12 Te Tholen: Zaterdag 30 Oct. Te Poortvliet: Maandag 1 Nov. Te Oud-Vossemeer. Dinsdag 2 Nov. Te St. Annaland: Woensdag 3 Nov. Te St. Maartensdijk: Donderdag 4 Nov. Te Scherpenisse: Vrijdag 5 Nov. Op Uw bonkaart staat de datum. missie voorlopig kan werken, maar vol tallig is de commissie 'zo maar niet te krijgen. Dhr. Istha wijst op de te kleine schuurtjes aan de nieuwe woningen. Ze zijn te klein voor inbouwen van var kenshokken. Hij zou terrein voor var kenshokken beschikbaar willen stellen. Naar aanleiding van de in de schuur tjes te plaatsen varkenshokken onstaat hierna een tamelijk langdurig heen en weer spreken hetgeen uiteindelijk dhr. Daane doet opmerken dat het huizen van niks zijn, absoluut ongeschikt voor een arbeider; graan of aardappelen kan men bijna niet in huis bergen. Dhr. Istha zegt voor te willen stellen de raadsvergaderingen voortaan 's avonds te. houden. Dhr. Daane zegt dat in het najaar 2 vergaderingen 's avonds worden gehou den. Dhr. Mees meent dat er toch moeilijk heden blijven, het gebeurt ook 's avonds wel dat hij niet weg kan. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Dhr. Mees deelt mede dat bij de oefe ningen der gymnastiek aan de school dikwijls last wordt veroorzaakt door het publiek dat zich in de gang bevindt. De deur wordt dichtgedaan, en toch ko men er personen binnen. Kan de po litie daar nu niets tegen doen De voorzitter zegt dat met het slui ten van het hek al een beperking ont staat. Dhr. Daane zegt dat de school toch geen openbaar terrein is, ze hebben er maar af té blijven. Dhr. v. Driel zegt kortgeleden gezien te hebben dat door politieman de Witte enkele jongens van het plein verwijderd werden, doch toen hij weg was gingen ze er weer op. Een paar bekeuringen zullen wel helpen. Dhr. Aarnoudse wijst op de verlaat- put bij hem voor de deur, waarvan het deksel regelmatig in de put ligt, het geen ook in het donker voorkomt. Dit is zeer gevaarlijk, soms wordt het wel 3 maal per dag goedgelegd, doch steeds ligt het er in. Getracht zal worden een goed rooster te krijgen. Hierna wordt de vergadering gesloten. CONTACTAVOND In de zaal van Hof van Hol land werd Vrijdagavond jl. door de C.J.M.V. en de N.HJ.C. „Jacob van Elsacker" een contact avond gehouden. Na opening hield de voorzitter, dhr. J. van Elsacker, een inleiding. Hierbij wees hij o.m. op het belang van deze contactavond. De leden van beide verenigingen vulden de avond met samenspraken, ge-- dichten en zang. De heren wer den winnaars van de hersen- gymnastiekwedstrijd: 4'3. Na een propagandarede door de voorzitter hield dhr. C. Schot een inleiding over Jozia 24:1-18. Nadien deelde de voorzitter nog mede, dat deze winter een zendingsavond wordt gehouden, een avond door de N.H.J.C. „Jacob van Elsacker en in Maart de jaarlijkse vergadering van de C.J.M.V. ZOMERVISSERIJ VOORBIJ Reeds hebben enkele vissers de zomervisserij aan de kant ge daan en zijn uitgevaren voor de kuilvisserij. Een goede kwaliteit sardijn werd opgehaald, maar de hoeveelheid'was niet groot. DE NIEUWE OESTERLOODS Door het zoontje van dhr. Bal, directeur van de Oester- en Mos- selhandel N.V. „Bona-Fides", werd Maandag de eerste steen gelegd voor de nieuwe Oester- loods, die nabij de oesterputten wordt gebouwd. De directeur hield daarbij een korte toespraak en op feestelijke wijze werd dit feit die dag gevierd door bestuur en personeel van „Bona Fides". ARBEIDSBUREAU THOLEN Een ambtenaar van het Ar beidsbureau te Tholen zal vanaf Nov. wekelijks zitting houden: te St. Annaland Dinsdag van 13.30—14.30 uur te St. Filipsland Woensdag van 940 uur te St. Maartensdijk Donderdag van 13.30 14.30 uur te Stavenisse Vrijdag van 910 uur GEVONDEN Omtrent een gevonden porte- monnaie met inhoud, w.o. distri butiebonnen en een gevonden damesregenjas zijn inlichtingen te verkrijgen bij de Postcomman- dant der Rijkspolitie. NI WIN-AVOND In de zaal van dhr. F. Rijnberg, door deze belangeloos beschikbaar gesteld, werd Maandag de Niwin-avond ge houden. De belangstelling, inzonderheid van ouderen, viel tegen. Ruim 100 per sonen waren aanwezig toen de burge meester met een passend woord opende en het woord gaf aan dhr. de Witte, Rayon-vertegenwoordiger van het Cen- toespraak wees dhr. de- W. op het werk traal Bureau v. d. Niwin. In een vlotte van de Niwin. Welk een mooie, maar dikwijls ook moeilijke taak stelt deze instantie zich ten doel. Wie en wat is de Niwin Het is het Nederlandse volk zelf. De Regering kan die taak nooit over nemen, omdat ze nooit dat intieme kan bereiken, dat het Neder landse volk door middej van een per soonlijke groet en geschenk (zoals Kerstpakketten) de Nederlandse militair in Indië weet te geven. Spr. wijst er ook op, dat de Niwin zich eerst sinds 1947 ontplooid heeft en de eerste vrij willigers er hoegenaamd niets van heb ben gezien. Juist dit openhartig spreken van dhr. de W. ging er inzonderheid bij de aanwezige teruggekeerde vrij williger in. Terugkomend op de Kerst pakketten actie zegt spr. dat deze door de militairen zeer wordt gewaardeerd. „Luistert U maar" besluit dhr. de Witte, waarop een gramofoonplaat wordt afgedraaid die het uitdelen van de paketten op eerste Kerstavond in Indië weergeeft, een ontroerend besluit van het openingswoord. Hierna worden, met er tussendoor een drietal ontspanningsfilmpjes, films uit Indië vertoond. De voornaamste: Niwin-propagandafilm en Indië werkt weer in twee delen. Interessante en leer zame films, waardoor de aanwezigen over het programma zeër tevreden wa ren. Met een dankwoord en aanbeveling sloten de burgemeester en dhr. de Witte de eerste Niwin-filmavond. Bij de uit gang werd een Kerstpakkettencollecte gehouden, waardoor de baten van deze avond werden opgevoerd tot 50. Tot morgenavond kunnen nog Kerst pakketten worden gekocht bij de secre taris Heijboer, Ring 473. EEN MOOI BEDRAG VOOR DE G.Z.B. Nader vernemen we dat de door de Dameskrans „Indonesië" gemaakte kle dingstukken alle zijn verkocht, waar door een bedrag van f 295,bijeen kwam. Na aftrek d4r onkosten kan het mooie bedrag van f275,aan de Ge- ref. Zendingsbond worden afgedragen. HET GROENE KRUIS- VERJAARDAGSFONDS Naar we vernemen was de opbrengst van het verjaardagsfonds van de pl. afdeling van Het Groene Kruis in de periode van 23 Sept.23 Oct. 175.45. Namens het Bestuur wordt langs deze weg dank gebracht aan de gevers. Het begin is heel goed. Zelfs van gedurende die periode jarige schippers kwamen bijdragen binnen. Het Bestuur hoopt dat het zo mag blijven gaan. Het is ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Daarom aanbevelend aan de November-jarigen. ONGEVAL Dhr. C. Moerland, bietenlosser op de haven kreeg een klap van een disselboom en verloor enige tijd het bewustzijn. Dr. Bernhardi werd geroepen, die een lichte hersenschudding constateerde. VEILINGVERENIGING „STAVENISSE EN OMSTR." 27 Oct. Uien: 75 ton aange voerd. Gewone 7 ct. bonken 6 ct, drielingen 5 ct per kg. Picklers 9.80 per 100 kg. GESLAAGD Onze dorpsgenoot P. L. Pol derman Szn. is geslaagd voor kommies. HET HERDENKINGS- WANDELBOEK Donderdag 21 Oct. arriveerde het Herdenkingswandelboek voor H.M. de Koningin uit Goes in onze gemeente. Óm 11 uur waren 3 dames van de W.S.V. „De Amateur" uit Goes vertrokken en om half drie arriveerden ze op Gorishoek, waar de secreïaris van „Op Stap" aanwezig was om hen te verwelkomen. Even na 3 uur kwamen ze op Scherpenisse aan en werden op het gemeentehuis ontvangen. Ter begroeting waren aanwezig de wnd. burgemeester C. G. Hartog, de secretaris dhr. van Doorn, de voorzitter van „Op Stap" Dr. Helledoorn en de secretaris, dhr. de Back. Na de overdracht van het boekwerk door Mevr. Veenis aan de burgemeester werden de aanwezigen thee en gebak aan geboden. Hierna werd het boek bekeken, dat wel de moeite waard was. De burgemeester, de voor zitter en secretaris van „Op Stap" plaatsten hun handteke ningen in het boek en de burge meester hield daarna een korte toespraak, waarbij hij de wens uitte, dat de wandelsport in Ne derland steeds in groei mag toe nemen. De andere morgen om 9 uur vertrokken 11 wandelaars van „Op Stap" voor de 40 km. lange tocht naar Oudenbosch om het exemplaar daar aan de burge meester te overhandigen. Onge veer 3 uur waren ze te Oud- Gastel. Daar werden ze begroet door de voorzitter van S.U.S.T. met 20 junioren. De ontvangst werd zeer op prijs gesteld. 4 uur kwamen ze aan het eindpunt: Oudenbosch. De burgemeester van die gemeente bood hen thee aan en in het kleedlokaal van de vereniging S.U.S.T. werd hun namens de pl. vereniging een verversing aangeboden. Het was ook uit propagandistisch oogpunt gezien een goede dag. VEERTIG EN VIJFTIG Het echtpaar Deurloo-Jansens herdacht vorige week Vrijdag de 40-jarige huwelijksdag, terwijl het echtpaar Menheere-Anthonisse Woensdag jl. 50 jaar in de echt waren verbonden. Beide echtpa ren ontvingen vele gelukwensen. DE SCHELDETOCHT Ook dit jaar hebben weer vele deelnemers ingeschreven. Zij die deze tocht op Maandag niet kun nen maken, worden Zaterdag in de gelegenheid gesteld. Voor laatstgenoemde dag zijn er 75 deelnemers, voor Maandag onge veer 250. DE KORENAAR Evenals vorig jaar komt ook voor 1949 de fa. Van Gorcum Comp N.V. te Assen weer met zijn reeds bekende Korenaarkaiender. Een dagkalender met eenvoudig schild, maar op ieder blaadje voor iedere dag vindt U een stichtelijk, een geestig, een leerzaam stukje, een herinnering, een spreekwoord of een aanmoediging, samengesteld door verschillende intellectuelen, die er boven al een beschaafde kalender van maakten. De prijs is 1.75, een zeker niet te hoog bedrag voor deze aangename dag vriend. Ook via de boekhandel ver krijgbaar. REGELING POSTDIENST op Woensdag 3 November (dankdag) In Tholen zal de 2e bestelling niet worden uitgevoerd. Gelegen heid tot kosteloos afhalen der correspondentie van 1717.30 u. Het postkantoor zal voor de postdienst worden gesloten om 13 uur. Telegraaf- en telefoon openstelling normaal; afhalen busrecht evenzo. Wat het Eiland betreft, wordt eenzelfde regeling toegepast voor de hulpkantoren Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Oud-Vossemeer, met dien ver stande, dat op deze kantoren het afhalen der correspondentie is gesteld op 18—18.30 uur. Voor St. Annaland geldt een zelfde regeling op 17 November, wijl daar op die datum de dank dag algemeen gevierd wordt. Ten hulpkantore Stavenisse is de dienstuitvoering normaal (dufe zonder beperking), wijl daar de dankdag niet gelijktijdig (alge meen) wordt gehouden. COMPETITIE AFDELING A Kogelvangers - Tholense Boys: 11 Na op eigen terrein van Noordschans te hebben verloren hadden de Thoolse spelers een goede por nodig van de elftalcommissie. Als die por is uitgedeeld, heeft het ook geholpen, want Zaterdag jl. hebben ze de eerste punt gehaald, in Willemstad. Is dat het begin in de goede richting De andere eiland elftallen zijn hun weinig voor en als ze mee willen helpen de Brabantse clubs een toontje lager te laten zingen, moeten ze de goeie richting houden. Noordschans - Vrederust: 30 Het is geen onverwachte uitslag, waarmee Vrederust naar huis werd ge stuurd. Begrijpelijk was dat het niet gemakkelijk zou zijn voor de lichte Vrederustspelers om tegen de nogal forse Noordschansers zelfs maar een gelijkspel te forceren. In deze wedstrijd kreeg de Vrederust-verdediging het evenals de twee vorige wedstrijden zwaar te verduren. Reeds binnen 6 minu ten wist Noordschans een 20 voor sprong te boeken. De eerste goal door een strafschop, de tweede door een schot van de rechtsbinnen. Met deze stand ging de rust in. llit een corner EEN EENVOUDIG VERHAAL VAN EEN FLINKE KEREL Jan de Landgraaf uit Sliedrecht, die dezer dagen als „Line-crosser" de Mi litaire Willemsorde 4e klas kreeg, is een bescheiden held. Hij werkt nog, evenals vroeger, op de suikerfabriek te Puttershoek. Een verslaggever van „De Rotterdam mer" kreeg hem met veel moeite en te genzin aan het vertellen. Wij lezen zijn verhaal met diepe eerbied. „Ik dook onder in de „Biesbosch", zegt Jan, „we waren daar eerst met 'n stuk of twintig jongens uit Sliedrecht, Werkencjam en andere plaatsen. Later kwamen er nog 'n stuk of vijf bij. We zaten in keten, in arken en roeiboten en de boeren in de omtrek, die er alles van wisten, zorgden wel dat we te- eten kregen. We zaten daar nogal rustig, maar af en toe kwamen er toch Duit sers kijken en op een keer, toen we daar meer dan genoeg van kregen, besloten we, die kerels eens een beetje dwars te zitten. We vormden dus een soort verzets groep, maar we deden dat helemaal alleen, we hadden geen contact met andere groepjes. Ze maakten mij onder commandant, want ik kende de omge ving erg goed. Ja, en toen kwamen er weer eens twee Duitsers om bootjes te vorderen. Die hebben we toen over vallen en ontwapend en in een keetje gevangen gezet. We hadden niet veel last met die twee; toen ze eenmaal begrepen, dat ze krijgsgevangenen waren en dat de oor log voor hen uit was, hielden ze zich rustig. Maar toen we die twee te pak ken hadden, wilden we er nog wel een paar bij hebben. En dat deden we. Het lukte altijd, want we hadden de taken goed verdeeld. Tenslotte hadden we er vijfenzeventig bij elkaar. Ze zaten in keten en in het ruim van een schip. We hadden ons verdeeld in bewakers, overvallers, fouragiers enz. De boeren gaven zoveel, dat we de Duitsers ook te eten konden geven. Het ging allemaal best. Nou, en op 4 November 1944 werd Drimmelen be vrijd en nog diezelfde nacht zijn we met twee motorschepen met de gevan genen overgevaren. We gingen allemaal mee, en u kunt zich niet voorstellen wat dat voor ons betekende, toen we de volgende dag zomaar als vrije men sen konden rondlopen... We gaven de gevangenen over aan Poolse strijdkrachten in Drimmelen. Na tuurlijk gingen we zelf ook aan het werk; de B.S. was in het bevrijde gebied in actie gekomen. Er was van alles te doen. Toen in Januari, is het Line-cros- sen begonnen. Ze hadden daar mensen voor nodig, die de Biesbosch goed ken den. Piet van den Hoek uit Werken VERSTREKKING VAN EEN EXTRA VLEESRANTSOEN Met ingang van heden geeft bon 336 Algemeen (voorkomende op A-, B- en C-kaarten) recht op het kopen van 100 gram vlees. Deze bon blijft geldig tot 6 November 1948. Deze extra ver strekking is mogelijk dank zij de ruime aanvoer van slachtvee. THOLEN Ned. Herv. Gemeente; Zondag 31 October 10 uur Ds. S. G. J. Goverts 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Bediening van de H. Doop Gereformeerde Kerk: 10 en 5 uur Ds. A. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. v. d. Ketterij uit Vlaardingen Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen 2.30 uur Leesdienst Ned. Prot. Bond nm. 5 uur Ds. v. d. Heijden OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente. Woensdag 3 Nov. 10 en 2.30 uur Ds. Goverts - Dankdag v. h. gewas Vrijdag 5 Nov. 7.30 uur Jong Her vormden Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. R. A. Flinterman uit Goes Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 6 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. H. v. Leeuwen ST. ANNALAND Ne d. Herv Gemeente 9.30 en 2.30 uur Dhr. de Jong In beide diensten collecte Ziekenfonds Gereformeerde Gemeente; 9.30, 2 en 6 uur Ds. Mallan uit Bruinisse STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. Sinke - Bed. H. Doop 6 uur Ds. Sinke - Voorb. H. A. Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres - H. Doop Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur de heer Kolijn van Papendrecht - 6 uur Oogstpreek Gereformeerde Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst „Rehoboth" 7 uur Ds. Swijnenburg uit Leiden SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente; 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. Kooreman

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 2