I I 1 Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Onzekere vooruitzichten UIT EIGEN LAND VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG Nu de subsidies verdwijnen ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang1 No. 50 29 October 1948 nMMHT Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HeIJBOER Ahonnementpri f 1 n(>r a i T, A^PA,.J,r Abonnementen J f.~ per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie Kerkring A473 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. f 1.25 c_- r nr. f opiennkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telef. 57 - Giro 124407 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Het zijn vooral de arbeiders organisaties in de grote steden, die er fel op reageren, dat de overheid de subsidies op de le vensmiddelen wil verminderen of opheffen. Wat betekent de opheffing de zer subsidies eigenlijk Kort gezegd: Wanneer de stadsbewoner voor een bepaald voedingsmiddel 20 ct. moet be talen, dan is dat juist de kost prijs van de boer. Laten we zeg gen, dat daar nog de 4 ct. bij komt voor vervoer, verwerking en tussenhandel, dan is het dui delijk, dat de winkelprijs niet 20, maar 24 cent moet zijn. Hij is echter maar 20 cent en dat wil zeggen, dat de regering er 4 ct. aan subsidie op toelegt. Hieruit blijkt dus, dat Neder land, het „goedkoopste eiland" van Europa, alleen kunstmatig de prijzen laag heeft weten te houden. Logisch want ook hier zijn de productie-kosten vooral de lonen sterk geste gen. Het wil echter niet zeggen, dat genoemde vier cent steun aan de boer betekenen. In de eerste plaats krijgt hij er zelf niets van. en in de tweede plaats werden de subsidies betaald uit het Landbouw-egalisatiefonds, dus uit de winsten, die worden verkregen op de uitvoer van be paalde landbouwproducten. Nu zal de subsidie wegvallen. Wat zal daarvan het gevolg zijn Er zijn vele moeilijkheden Daar de vakbonden sterk zijn, zal, wanneer de prijzen der le vensmiddelen omhoog gaan, een nieuwe „loonronde" het gevolg zijn. Dat moet om Frankrijks droevig lot niet na te volgen worden voorkomen. Beknibbelen op de inkomsten van de tussen handel en middenstand is uitge sloten. Bijgevolg verwachten ve len, dat ook hier de weg van de minste weerstand zal worden gevolgd met andere woorden: dat de boer het gelag zal moe ten betalen. De boerenorganisa- ties zijn nu eenmaal vergeleken bij de vakbonden, zwak en ver deeld. Een staking van die kant wordt niet gevreesd. Het zou ook de eerste maal zijn, dat boeren staakten Gaat het werkelijk die kant uit, dan zullen de prijzen, die de boer ontvangt, stukken dalen. De melk b.v. met 3 tot 4 ct, per lt„ enz. Wij krijgen dan het beeld, dat zeer velen met verlies zullen werken. Bij de bestaande ver schillen in kostprijs zal de een het nog net kunnen bolwerken, terwijl de ander te gronde gaat. Oftewel: de dertiger jaren her leven Rationalisatie niet het enige. Velen wijzen er thans op, dat rationalisatie der bedrijven hier zeer veel vermag. En inderdaad: er blijken zó grote verschillen in kostprijs te bestaan op gelijk soortige bedrijven op gelijke grondslag, dat er geen andere gevolgtrekking is, dan dat hier nog veel kan worden bereikt. Er zijn echter ook factoren, waar de boer weinig aan af of toe kan doen (eigen volk of gehuurde knechten b.v.), terwijl het „ge luk" de een welgezinder is dan de ander. Daarom mag de prijs der producten nooit zó laag wor den gesteld, jlat alleen de besten er net mee uit kunnen. Dit zou a-sociaal zijn en op de duur zelfs averechts werken. De prikkel om meer en goedkoper voort te bren gen is altijd aanwezig, wanneer de beloning ook groter wordt. De oplossing zal dan ook moe ten worden gezoëht in voldoende hoge richtprijzen voor de agra rische producten en de consu ment zal deze hogere prijzen inderdaad moeten opbrengen. Hoge lonen en lage prijzen kun nen nu eenmaal niet samengaan en in zekere zin is het stijgen der lonen mede de oorzaak van de nu dreigende prijzenstijging. Na tuurlijk moet deze niet worden afgewenteld op de minst draag- krachtigen, maar gezien de win sten in vele industriële sectoren zijn hier uitwijkmogelijkheden. Hoofdzaak is voor de boer, dat hij niet opnieuw het kind van de rekening wordt en dit kan alleen worden voorkomen, wanneer hij volkomen achter zijn organisatie staat. Morgen Zaterdag 30 October 1948 is het vier jaar geleden, dat ons eiland werd bevrijd van de Duitse over heersing. We willen niet nalaten deze bijzondere voor ons eiland historische gebeurtenis te releveren. Ruim 4 jaar bezet geweest -nu 4 jaar bevrijd. Vergeten Zowel het een als het ander Ja, we vergeten snel, zeer snel. Waar is de tijd, dat onze wagens werden volgeladen en, dat de mensen uit ons eiland een goed heenkomen trachten te zoeken ver van huis, verbannen door het water Waar is de tijd, dat Tholen de adem inhield, toen Bergen op Zoom werd bevrijd en ze elk ogenblik de bevrijders ook in hun woonplaats verwachten Herinnert U zich de bange tijd van de V.-l's, die vele slapeloze nachten bracht? Het is goed zich nog eens juist voor ogen te stellen, hoe het verloop in die tijd is geweest. We hebben in onze omgeving niet het lange, bange wachten gekend zoals de hongerende bevolking in het Noorden dat meemaakte. Maar ook hier was de bevrijding een grote ver ademing. En al leek het dat de moeilijkheden nog groter werden in de eerste maanden, het juk was afgewenteld, het water stroomde het eiland af Tholen begon vanaf die datum aan de opbouw. Zullen we die datum dan vergeten? Neen, zeker niet, als we thans na 4 jaar de oogst zien, dat het geïnundeerde land van 1944 weer opbrengt. Dat te ver gelijken kan de mening versterken, dat een Dankdag, zoals die op de meeste plaatsen in ons eiland a.s. week zal worden gehouden, zeker niet overbodig is. De weldaden zijn vele. En VERGETEN betekent ONDANKBAARHEID. Na de Nationale Luchtvaart-ramp. Rauters doodsangst onverkwikkelijk. Neerlands effectenhandel in op spraak. Wij bouwen mee aan een VerenigdEuropa. Lonen en prijzen in de Regeringsverklaring. „Gelijk het gras is ons kortstondig leven." De waarheid der ernstige woorden van de oude psalmdichter besprong Neder land op een wel heel schrille manier. De slachtoffers der' K.L.M.-Constel- lation „Nijmegen" de voltallige be manning en het totaal aantal vervoerde passagiers, die in één allesvernietende daverende slag uit dit léven werden weg gemaaid zijn deze week ter aarde besteld en vele dagen zijn alweer ver gleden na het ogenblik, dat de verslagen heid zich van ons meester maakte bij het vernemen der eerste berichten over wat daar op dat stuk bouwland in Schotland gebeurde... Woensdagmiddag werden 4 slachtoffers in Nederland teraardebesteld w.o. Veenendaal en Parmentier, twee aan ieder bekende K.L.M. figuren. De belangstelling was zeer groot en o.a. voerde de Am. consul en de directeur der K.L.M. dhr. Plessman het woord. Tal van internationale en nationale problemen schoven zich inmiddels tussen ons en die doorleefde smart. Het leven gaat verder, heet het immers Op het moment, dat enkele onzer beste Nederlanders de dood vonden, terwijl zij nog zo vervuld waren van hun zin tot heropbouw, stond een man opnieuw voor zijn rechters om geoor deeld te worden voor zijn leidinggevende afbraak van datzelfde kleine land. Rau- ter ging in hoger beroep en voor de Bijzondere Raad van Cassatie staande, leverde deze Duitse „geweldenaar" het onverkwikkelijke beeld van een kronke lende worm die alle moeite doet aan de dood te ontkomen. Het plotseling in liquidatie treden der effecten firma Kerkhoven en Co., waar van een der firmanten ,C. H. Overhoff even „plotseling" als voorzitter der ver eniging van de Effectenhandel, ontslag nam, bepaalde onze gedachten nog eens te meer bij die tijd van roof en terreur in de jaren '40'45. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, koestert men een ernstig vermoeden, dat voornoemde liquidatie en aftreden, samenhangen met handel in door de bezetter van Joodse landgenoten geroofde geldswaardige pa pieren. Terwille van de goede Neder landse naam mogen wij slechts hopen, dat het bereids terzake ingestelde scher pe onderzoek een klaarheid mag bren gen, die de gehele monetaire wereld gerust kan stellen. Inmiddels moeten wij het ergste blijven vrezen. Terwijl deze berichten ons noodzaken het hoofd te wenden in de richting van wel heel donkere bladzijden in de ge schiedenis van ons vaderland, kwamen in de Ridderzaal de kopstukken van de Beweging der Europese Federalisten bij een. Het kan allerminst kwaad, dat er zo doelbewust wordt gewerkt aan het tot stand komen van een nieuw Europa in een tijd, dat „het oude kwaad" en de gevolgen daarvan, nog telkens om de hoek komen kij ken. Dit kan slechts tot groter ver dieping in de problematiek van het „nieuwe" aanzetten en bijdragen tot de wil, een verbonden Oude Wereld tot stand te doen komen. De Regering moge dan wat over rompeld zijn, door de tot haar gerichte uitnodiging om steun te verlenen aan de voorbereiding van een Europese Assem- blée het lijkt ons goed dat dit Frans- Belgisch initiatief, zo rechtstreks op ons aan kwam. Hiermede zij niet beweerd, dat den Haag een poging zou doen om aan de kant te blijven staan, het tegen deel wordt bewezen door het mede in dienen van een memorandum voor het „economisch programma op lange af stand" aan het Secretariaat der Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking te Parijs. In Indonesië zijn o.i. nog te weinig bewijzen aan te voeren voor Soekarno's bewering als zou de veldtocht tegen het Communisme ten einde zijn. De afge lopen week bracht weinig verandering in Indonesië's schommelende politieke situatie. Het ziet er wel naar uit, dat de nieuwe rechtsorde zowel door overleg met de federalisten als door onderlingen met de Republiek spoedig kan worden verwezenlijkt, nu de noodwet- Indonesië na een nachtzitting der Tweede Kamer met bekwame spoed werd aangenomen. De vereiste twee-derde meerderheid werd met 6925 stemmen 67 vóór stemmers waren nodig bereikt. Een en ander houdt verband met het vertrek van Mr. Stikker, die gisteren de reis naar Indië heeft aangevangen en zo de eerste Kamer de Noodwet er Vrijdag doorhamert volgt Dr. Beel hem spoedig, n.l. a.s. Zondag met als titel: Hoge vertegenwoordiger van de Kroon. Met het radiopraatje door Mr. Joekes op Woensdagavond en de daarop ge volgde regeringsverklaring over de ver dwijnende subsidies, de lonen en prijzen, was het een levende politieke week. En toch zal de nieuwe regeling, dus deze week ons centen kosten. Voor de arbeider is het verschil enigszins opge lost door een loonsverhoging en een voor de grote gezinnen vrnl. hogere kindertoeslag. Maar hoe staat het er bij met de Middenstander, die door de ho gere prijzen misschien een grotere omzet krijgt, maar geen meerdere winst, terwijl hij zijn omzetbelasting wel ziet stijgen door die grotere omzet. En die categorie kan nu ook niet zo veel meer hebben, willen ze niet om komen in belastingen, contributies vak groepen en andere meer of mindere kos telijke fraaiigheid. Of zal die omzet niet groter worden door de toekomstige ge ringer koopkracht: Dan kost hun de nieuwe regeling eveneens centen. We worden armer DE VERZENDING VAN ONS BLAD aan in Indië verblijvende militairen Reeds eerder hebben we me degedeeld, dat een aparte rege ling zou worden getroffen voor de verzending per luchtpost van nieuwsbladen naar in Indië ver blijvende militairen. Na 1 November zullen we ons blad zeer waarschijnlijk per luchtpost kunnen verzenden met 15 cent porto. Dit betekent dus slechts een verhoging van 5 ct. op het huidige tarief. Al is dan de porto iets hoger dan tot he den, het is een aanmerkelijk verschil met de eerste regerings aankondiging van 60 cent. Voor deze geringe verhoging zal men de jongens hun plaatselijke krant niet willen onthouden. Wij mer ken op, dat alleen uitgevers te- Dr. P. Duinker te Tholen Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer gen het verlaagde luchtposttarief couranten mogen verzenden en niet door particulieren. Was U gewoon zelf de Eendrachtbode naar Uw zoon of verloofde te sturen, geef het voor Uw eigen voordeel dan nu op aan onze administratie. RAADSVERSLAG O.-VOSSEMEER (Vervolg) Als punt 10 vermeldt de agenda de aanvulling van de Algemene Politiever ordening. In verband met moeilijkheden met be trekking tot het criterium „bebouwde kom" en „kom", wordt voorgesteld wijk A en B onder de bebouwde kom te brengen door een wijziging van art 2 der Algemene Politieverordening. Voorts een toevoeging' aan de ver ordening van artikel 114a, luidende: Het is de eigenaar of gebruiker van een lokaal, tent of andere besloten ruimte verboden gelegenheid te geven om daar in te dansen of toe te laten, dat daarin gedanst wordt. De burgemeester is be voegd van het verbod van het eerste lid ontheffing te verlenen. Het is aan een ieder verboden deel te nemen aan het dansen in een ruimte als in het le lid bedoeld, tenzij voor die gelegenheid overeenkomstig het tweede lid ontheffing is verleend van het ver bod van het eerste lid. Het bepaalde in dit artikel is niet van toepassing: a. op vertrekken, welke als woon ruimte in gebruik zijn. b. op localiteiten en aanhorigheden, waarvoor het bepaalde in artikel 56, eerste lid, sub b, der Drankwet, Staats blad 1931. Nr. 476, van toepassing is. De voorzitter merkt op dat het niet gaat om te verbieden, doch om het onder toezicht te hebben. Hierdoor is het mogelijk sluitingsuur vast te stellen. Dhr. Istha vraagt wanneer een buurt vereniging een avondje met dansmuziek houdt, is dan alleen de bedoeling om een sluitingsuur vast te stellen. Als het niet de bedoeling is om het helemaal te verbieden kan hij er mee mee gaan, hetgeen de voorzitter doet opmerken dat alleen het stellen van een sluitingsuur de bedoeling is. Zonder h. s. wordt tot wijziging en aanvulling van de Algem. Politieveror dening besloten. Voor het nazien van de begroting 1949 en de rekening 1947 is weer een commissie nodig. Vorig jaar hadden voor de rekening zitting de heren v. d. Klooster, Istha en Mees, en voor de be groting de heren v. Gorsel, Istha en Mees. De Raad gaat accoord met de zelfde personen van vorig jaar. Besproken wordt de commissie van advies bij de verdeling en toewijzing van de 16 nieuwe woningen. Voorgesteld wordt deze commissie te doen bestaan uit 5 raadsleden-niet wet houders en met 2 léden van de wo ningcommissie. Dhr. v. d. Klooster merkt op dat het geen gemakkelijke taak zal zijn, doch het moet gebeuren. Dhr. Istha stelt voor de hele woon ruimtecommissie maar er bij in te scha kelen. Zolang geen vijfde commissielid be noemd is zal gewerkt worden met 5 raadsleden en 2 leden uit de woon ruimtecommissie, waartoe wordt beslo ten. De commissie zal de richtlijnen voor de verdeling ontvangen. Medegedeeld wordt dat het B. en W. het beste lijkt de 16 woningen allen tegelijk te verdelen, zodat de grote wo ningen aan groter gezinnen kunnen worden toegewezen dan de kleinere. Dhr. Aarnouse vraagt wanneer de eerste woningen klaar zijn, hetgeen over ongeveer een maand zal zijn. De wo- ninghuur is voor de kleine woningen voorlopig f 4.50 en voor de grote op f 4.85 vastgesteld, terwijl de kosten der waterleiding voor rekening der huurders komen. Bij de rondvraag informeert dhr. Istha naar een voordracht van het 5e lid der woonruimtecommissie. 5 leden is voorgeschreven. De voorzitter merkt op dat de com-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1948 | | pagina 1